incirli muhallebi tatlısı nasıl yapılır / Muhallebili İncir tatlısı | Özge'nin Oltası - Tam Ölçülü Tarifler

Incirli Muhallebi Tatlısı Nasıl Yapılır

incirli muhallebi tatlısı nasıl yapılır

İncirli muhallebi tarifi;

Çok kolay, lezzetli ve hafif bir tatlı. Mutfakta acemiyim diyenler bile gönül rahatlığıyla deneyebilir. Hazırlamak sizi hiç yormayacak ama övgüleri toplamanızı sağlayacak.

Yağı alınmamış yağlı sütle yaparsanız daha lezzetli olur. UHT süt kullanacaksanız ml süt, ml hazır krema karışımı kullanırsanız daha lezzetli bir muhallebi yapmış olursunuz.

Malzemeler

1 litre süt

10 + 3 adet kuru incir

2 &#; fincan toz şeker (şekerli sevenler için 3 fincan olabilir)

2 fincan un (Türk kahvesi fincanı 80 ml)

İncirli muhallebi nasıl yapılır?

10 adet kuru inciri doğrayıp ml suya koydum ve 10 dakika kaynattım.

İncirler kaynarken muhallebiyi hazırlamaya başladım.

Sütü soğuk olarak tencereye alın, unu ekleyin, çırparak unun süte topaklanmadan karışmasını sağlayın.

Süt ve un karışımını ocağa alın ve orta ısıda karıştırarak pişirmeye başlayın.

Muhallebi kaynama noktasına gelince 1 paket vanilya ve haşlanmış incirleri suyuyla birlikte muhallebiye ekledim.

İncirle birlikte dakika kaynattım. 

Pişirirken kıvamı biraz gevşek gibi gelebilir ama soğuyunca tam kıvama geliyor.

Muhallebi hazır olunca soğutmadan hemen kaselere bölüştürün.

Üzerini, ayırdığınız 3 adet inciri doğrayarak süsleyebilirsiniz.

Keyfinize göre çekilmiş ceviz, Antep fıstığı, badem veya fındıkla da süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Bu hafta sonu bolca gezdim. Uzun zamandır gitmediğimiz yerlere gidip dostlarla vakit geçirdim. Boş boş vitrin bakmayı da ihmal etmedim :) Geçtiğimiz vitrinlerden birinde gözüme İncirli Muhallebi takıldı, işte dedim Pazartesiye yakışacak çok pratik bir tarif!

sütlü tatlı

Haftanın ilk günü yoğunluğunu atlatır atlatmaz tarifi hazırlamaya koyuldum. 30 dakika içinde tatlıyı hazırladım hatta fotoğrafını bile çektim :) Şimdi fırında tavuklar pişip buzdolabında tatlılar dinlenirken size yazmaya başladım.

kuru_incir

Bildiğiniz gibi mutfakta hızlı olmak için önce hazırlayacağınız tarifin malzemelerini ve yöntemi sıraya koymak önemli. Böylece hem vakit kazanıyor hem de ortalığı dağıtmıyoruz. Tatlının dinlenmesi gerekiyor diyelim ya da ana yemeğin marine olması öncelik hep onlarda. Biri dinlenirken diğerine geçmek ve hazırlayacağınız menüyü sıraya koymak hem kafanızın karışmasını önler hem de daha az yorulmanızı sağlar. Bir bakmışsınız hepsi aynı anda servis edilmeye hazır hale gelir :)

incirli_muhallebi_nasil_yapilir

Unutmadan tatlınız için badem yerine ceviz de kullanabilirsiniz.

Ayrıca hiç şeker kullanmadığım ve kuru incir ile hazırladığım İncir Uyutması tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler…

İncirli Muhallebi Tarifi İçin Malzemeler

• adet kuru incir
  • 1 litre süt
  • 2 çay bardağı toz şeker (bardak ufaksa 2,5 çay bardağı gr civarı)
  • 2 yemek kaşığı pirinç unu
  • 2 yemek kaşığı buğday nişastası

İncirli Muhallebi Tarifi Nasıl Yapılır?

1. Kuru incirlerin sert olan uç kısımlarını kesin ve 10 dakika kadar sıcak su dolu bir kapta dinlendirin.
  2. Orta boy bir tencereye şeker, pirinç unu, nişastayı koyun. Üstüne sütün yarısını ilave ederek karıştırın ve eritin.
  3. Yumuşayan incirleri bıçak yardımıyla küp küp doğrayın. Sütün kalan yarısıyla birlikte tencereye ilave edin.
  4. Orta ateşte muhallebi kıvam alıncaya kadar karıştırarak pişirin.
  5. Kıvam alan muhallebiyi blenderdan geçirin ve ocaktan alın.
  6. İncirli muhallebiyi kepçe yardımıyla sıcakken kaselere aktarın.
  7. Üstü kabuk bağlayınca isteğe göre incir dilimleri, badem ya da ceviz ile süsleyin.
  8. Buzdolabında saat kadar dinlendirip servis yapın.

Yeşil Mercimek Salatası ve İncirli Tatlı

Altta şerbetle ıslatılmış incirli kek, üzerinde ev yapımı muhallebi. Benim için tarifin fotojenik olması yeterliydi aslında ama tadının çok güzel olduğunu duyunca siteye yazılacaklar arasında öne geçti.

İncirli Tatlı

Malzemeler:

Kek:

• 6 adet kuru incir, suda ıslatılmış, ufak doğranmış
  • 1 su bardağı ceviz içi
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı un
  • 3 yumurta
  • 1 paket (1tatlı kaşığı) kabartma tozu

Şerbeti:

• 1,5 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı nescafe
  • yarım su bardağı toz şeker

Muhallebi:

• 2 yemek kaşığı nişasta
  • 2 yemek kaşığı  un
  • 1lt süt
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • inmeye yakın 50gr tereyağı
  • piştikten sonra 1 poşet toz krem şanti

Hazırlanması:

1. Kek için yumurta ve şekeri çırpın, cevizi, unu, kabartma tozunu ekleyip karıştırın. En son inciri ekleyip dikdörtgen borcama dökün ve C de pişirin (incirden dolayı düşük ısıda pişmesi gerekiyor).
  2. Pişerken krem şanti haricindeki malzemelerle muhallebiyi yapın. Piştikten 5 dakika sonra 1 poşet toz krem şantiyi ekleyip mikserle çırpın.
  3. Kek piştikten sonra dak. havalandırın.
  4. Şerbet malzemelerini karıştırıp (pişirmeden) kekin üzerine dökün. 5 dakika sonra muhallebiyi üzerine yayın, buzdolabında saat bekletin.

Portakal Ağacı&#;nın diğer tatlılarını görmek için tıklayın!

Teyzemin menüsünü paylaşmaya bir salata bir de tatlı tarifi ile başlıyorum. Salata o kadar lezzetliydi ki akşam eve geldiğimde teyzemin annemle gönderdiği paketten bundan da çıkınca çok sevindim.

Yeşil Mercimek Salatası

Malzemeler:

• 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1/2 su bardağı  pirinç
  • 1 iri kuru soğan
  • taze soğan
  • 1 orta boy havuç, rendelenmiş
  • 1/2 demet dereotu
  • 1/2 demet taze nane, arzuya göre
  • 1/2 yemek kaşığı sumak
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 limon
  • tuz, karabiber

Hazırlanması:

1. Yeşil mercimeği üstünü 1 parmak geçecek kadar haşlayın. (pişmemişse su ekleyip haşlamaya devam edin) Pirinci de yıkayıp 1 su bardağı  suyla haşlayın.
  2. Mercimeği süzün, pirinçle karıştırın. Soğanı piyazlık doğrayıp sıvıyağda kavurun. Havucu ekleyip dakik. daha kavurun  ve mercimek ile pirincin üzerine ekleyin
  3. Yeşillikleri doğrayın, baharatlar ve limon suyu ile salataya ekleyin.

Bunu beğen:

BeğenYükleniyor

İlgili

Muhallebili İncir tatlısı

muhallebili incir tatlısı

Bazı tarifler var ki hep aklımda olup bir türlü yapmak kısmet olmuyor. İşte bu incir tatlısı da onlardan biri. Neredeyse yıl gecikmeyle de olsa nihayet yapabildim :) O nasıl oluyor derseniz şöyle; yıl önce bir gün ofiste çay almak için çay ocağına girdim, içerde bir hareketlilik vardı, çay servisi yapan ablamız tatlı getirmiş, gel gel Özge Hanım bir tadına bak dedi. 

Ben şerbetli tatlı sanıp biraz da isteksizce bir parça aldım, yedikten sonra yanıldığımı anladım, altı ıslak kek üstü muhallebili bir tatlıydı. Yerken içinde çıtır çıtır bir şeyler geliyordu. Aa dedim bu nasıl güzel olmuş abla hemen tarifini ver :) Kekin içinde kuru incir varmış meğer, onlar çıtırdıyormuş. Kek de şerbetli değilmiş, kahveli şekerli su ile ıslatılmış. Ama ıslak ıslak olunca şerbetli gibi geliyor.

incir tatlısı

O gün bir yerlere yazdım tarifini, ben yapana kadar yıllar içinde o kağıt kayboldu. Geçen ekim ayı falandı abla o gün bizim kata gelmişti çay servisi için, hemen koştum dedim ki yıllar önce incirli bir tatlı vardı ya getirmiştin de yemiştik, onun tarifini kaybettim :) Kızı sürekli yapıyormuş, meğer tarifin kaynağı da Nefis Yemek Tarifleriymiş. Hemen kaydettim. Yine aradan kaç ay geçti, geçen gün anneme inecektik birlikte iftar yapmak için, dolapta da Meykur Kuruyemiş'ten gelen çok güzel kuru incirlerim vardı. İşte tam zamanı dedim :)

Yapması bir kaç aşamalı da olsa zor denilemez aslında. Önce cevizli incirli bir kek yapıp fırına atıyoruz, o pişince hazırladığımız kahveli şekerli suyu üstüne döküyoruz. Sonra da bir muhallebi pişirip kekin üstüne yayıyoruz. Aslında gayet kolay. Eğer bir gece dolapta beklerse çok iyi oluyor ama ben aynı gün yapıp akşam servis ettim. Çok da lezzetliydi.

En güzeli de şerbetli tatlı seveni de sütlü tatlı seveni de mutlu eden bir tatlı oluyor. Kalabalık için yapılabilecek ideal tatlılardan biri. Tam da bayram geliyorken aklınızda olsun diycem ama bayram da normal bayram olmayacağı için bir şey diyemiyorum :( 

Aşağıdaki ölçülerle büyük kare borcam ya da dikdörtgen büyük bir fırın kabında yapabilirsiniz. Neredeyse 20 dilim çıkıyor. Ben bir daha yaparsam yarım ölçü yaparım, bu gerçekten çok fazla bizim için :) 

O zaman hemen muhallebili incir tatlısı tarifine geçelim. Yaparsanız yorumlarınızı bekliyorum :) Hatta fotoğraflarını instagramda @ozgeninoltasi olarak beni etiketleyip paylaşırsanız ben de hikayeme eklerim.

Muhallebili İncir Tatlısı

Muhallebili İncir Tatlısı
Porsiyon: 20 dilim

Yazar: Özge Beydağ Yılmaz

Hazırlık Süresi: 25 MinPişirme Süresi: 35 MinToplam Süre: 1 Hour

İçindeki kuru incir sayesinde çıtır çıtır bir alt taban ve üstünde nefis bir muhallebi ile herkesin seveceği incir tatlısı.

Malzemeler

Kek İçin

• 3 yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 su bardağı çekilmiş ceviz
  • 6 adet kuru incir
  • 1 su bardağı ılık su

Keki Islatmak İçin

• 1 yemek kaşığı granül kahve (neskafe)
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1,5 su bardağı ılık su

Muhallebi için

• 1 lt süt
  • 2 yemek kaşığı tepeleme un
  • 2 yemek kaşığı tepeleme nişasta (ben buğday kullandım)
  • 1 paket vanilya
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 poşet toz krem şanti
  • Üzeri için hindistan cevizi, toz fıstık, kuru incir

Hazırlanışı

1. Öncelikle 6 adet inciri küp küp doğrayıp bir kaseye koyun üstüne 1 bardak ılık su dökün, keki hazırlarken yumuşasın.
  2. Diğer tarafta bir karıştırma kabına şeker ve yumurtaları koyup iyice beyazlaşıp kabarana kadar çırpın.
  3. Un ve kabartma tozunu ekleyip tekrar unu yedirene kadar çırpın.
  4. İncirlerin suyunu iyice süzün ve kek hamuruna ekleyin, cevizi de ekleyip güzelce spatulayla karıştırın.
  5. Margarin veya tereyağ ile yağlayıp hafifçe unladığınız büyük kare borcam (28x28) ya da aynı ölçülerde dikdörtgen bir fırın kabına keki döküp yayın (İnce oluyor gibi ama endişe etmeyin. Kalın olursa tam ıslanmaz)
  6. derece ısınmış fırına atın dk pişirin.
  7. Keki fırına atınca hemen ıslatmak için kahveli suyu hazırlayın, bir kaba granül kahve ve şekeri koyun, üstüne ılık suyu ekleyip eriyene kadar karıştırın. Soğumaya bırakın.
  8. Keki fırından alın 2 dk ilk sıcağı geçsin, sonra üstüne kahveli suyu dökün. her tarafına gelecek şekilde tüm suyu bitirin. (İyice emmesi için çatalla delikler açabilirsiniz öncesinde)
  9. Kek dinlenirken diğer tarafta bir tencereye un, nişasta, vanilya ve toz şekeri koyup üstüne 1 lt sütü ekleyin.
  10. Ocağa alıp orta ateşte muhallebi koyulaşana kadar karıştırarak pişirin. koyulaşan muhallebiye tereyağ ekleyip eriyene kadar karıştırın ve ocaktan alın. 
  11. Muhallebinin ilk sıcaklığı geçince içine toz krem şanti ekleyip mikserle iyice çırpın. (Başta katı oluyor ama çırptıkça ipeksi bir kıvam alacak korkmayın)
  12. Pürüzsüz hale gelen muhallebiyi kekin üstüne döküp eşit şekilde yayın.  Üstüne hindistan cevizi serperek buzdolabına kaldırın ve mümkünse bir gece dolapta dinlendirin. (Dolaba koymadan önce tezgahta ılınsın sonra üstüne streç film örtüp dolaba koyun, sıcakken streç kapatırsanız buhar yapıp tatlıyı sulandırır)
  13. Kestikten sonra dilimlerin üstünü istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Ben toz fıstık ve ince dilimlenmiş kuru incir dilimi ile süsledim.

Notlar:

Bardak olarak standart ml bardak kullanılmıştır.

funduszeue.info

incir tatlısı, muhallebili incir tatlısı

Tatlı

Tarifimi denediniz mi?

Etiketleyin @ozgeninoltasi ve Instagram'da paylaşın #ozgeninoltasi

Created using The Recipes Generator

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası