afakan basması / HAFAKAN BASMA HİKAYESİ! - Erol Sunat

Afakan Basması

afakan basması

Depresyonun asırlık tedavisi "Hafakan Ruhu"

Güncelleme Tarihi:

LinkedinFlipboardLinki KopyalaYazı Tipi

AA / Efsun Yılmaz

Oluşturulma Tarihi: Kasım 15,

LinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

- Halk arasında "afakanlar bastı" deyimine konu olan ve sıkıntı, baygınlık, depresyon tedavisi için Süleyman Ferit Eczacıbaşı'nın yaklaşık yüz yıl önce hazırladığı "Hafakan Ruhu" ilacı gün yüzüne çıkacak ve İzmir Memleket Sağlık Müzesi'nde sergilenecek - Yürek çarpıntısı, sinir rahatsızlığına karşı kullanılan Hafakan Ruhu'nun yer alacağı müzede 'li yıllarda doktorların hastalar için yazdığı "tomates" ve "francola"dan oluşan diyet menü örnekleri de yer alıyor - İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Dilek: "O dönemde reçeteler, bölgedeki doğal bitkilerden hazırlanıyor, reçetesini doktordan alan hasta, eczacının havanda döverek harmanladığı ilaçlardan faydalanıyor. Biz de o ortamı müze ziyaretçilerine hissettirmek istiyoruz"

Haberin Devamı

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Halk arasında "afakanlar bastı" deyimine konu olan ve sıkıntı, baygınlık, depresyon tedavisi için Süleyman Ferit Eczacıbaşı'nın yaklaşık yıl önce hazırladığı "Hafakan Ruhu" ilacı gün yüzüne çıkacak.

İzmir'de yüzyıldan bu yana binlerce bebeğin doğumuna tanıklık eden Konak Doğumevi, yılının Nisan ayından sonra sahip olduğu yıllık deneyimi Memleket Sağlık Müzesi adı altında sergilemeye hazırlanıyor.

Konak Doğumevi'nin 1. katında hizmete açılacak müzenin etkileyici objelerini ise dönemin ameliyathanelerinde kullanılan tıbbi gereçler, ilaç tarifleri, diyet menüleri ve Süleyman Ferit Eczacıbaşı'nın sıkıntı, baygınlık, depresyon tedavisinde kullanılmak üzere hazırladığı "Hafakan Ruhu" ilacı oluşturuyor.

Haberin Devamı

"Hafakan basmasına" karşı önerilen Hafakan Ruhu'nun suya karıştırılan ilaç damlası olduğu biliniyor. Müzede yaklaşık yıl önce kullanılan bir Hafakan Ruhu ilaç örneği ve kutusu görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

İlacın şişesinde Hafakan Ruhu'nun "yürek çarpıntısı, baş dönmesi, göz kararması, bulantı ve sinir rahatsızlığından mütevellit titreme ve baygınlığa gayet nafi" olduğu bilgisi yer alıyor.

Hafakan Ruhu'nun içeriğinde ise nane suyu, melisa suyu, tarçın suyu, kedi otu tentorü, karaağaç tentorü, eter ve alkol bulunduğu tahmin ediliyor.

- Prof. Dr. Dilek: "Bitkisel içerikli ilaçlar"

İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hafakan Ruhu'nun kabus görenler, sıkılanlar, kalp çarpıntısı yaşayanlar için yaklaşık yıl önce Süleyman Ferit Bey tarafından hazırlandığını belirtti.

Günümüzde "depresyon" olarak adlandırılan belirtileri yaşayanların kullandığı ilacın bitkisel içerikli olduğunu ve kullananlarda ferahlama sağladığını dile getiren Prof. Dilek, "O dönemde reçeteler, bölgedeki doğal bitkilerden hazırlanıyor, reçetesini doktordan alan hasta, eczacının havanda döverek harmanladığı ilaçlardan faydalanıyor. Biz de o ortamı müze ziyaretçilerine hissettirmek istiyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Ihlamur ve papatya gibi bitkilerin ilaç içeriği olarak kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, müzede kuvvet macunu, ilaç tariflerinin yanı sıra diyet menülerinin de yer aldığını aktardı.

Diyet menülerinde 'lu yıllarda ekmek, peksimet, şehriye çorbası, francola, kabak, limon, enginarın bulunduğunu ifade eden Dilek, o dönem "tomates" ve "bezelya" önerilerinin de yer aldığı menülerin bugüne hoşluk kattığını kaydetti.

- "Destek bekliyoruz"

Kuruluş aşamasındaki müze için sivil toplum kuruluşları ile görüştüklerini ve tarihi özelliği bulunan tıbbi gereçleri, ilaçları beklediklerini anlatan Dilek, malzeme bağışlayanların isimlerine de müzede yer vereceklerini ifade etti.

Haberin Devamı

Türkiye'nin alanında en büyük ve kaliteli müzesini oluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, yılında Emin Muhlis Paşa tarafından kurulan İzmir'in ilk Müslüman hastanesi olan ve daha sonra adı Memleket Hastanesi olarak değiştirilen binanın tarihi Süleyman Ferit Eczacıbaşı Eczanesi'ni barındırdığını ve ilk Türk doktor Mustafa Enver Bey'in araştırmalarına da tanıklık ettiğini hatırlattı.

Prof. Dilek, müzede tıp tarihinde önemli yeri olan Bergama'ya, Urla Tahaffuzhanesi'ne özel bölümler oluşturulacağını, sanal platformlarla öğrenci ve ziyaretçileri ağırlayacaklarını, müzenin kuruluş aşamasında da tarihi objelere sahip hayırseverlerin desteğini beklediklerini sözlerine ekledi.

Afakanım kalkmış (mide çırpınması)

Valla alternatif tıp mı denir koca karı yöntemi mi denir bilmiyorum ama ben sizin bahsettiğiniz olayı duymuştum.
Göbek düşmesi bende de oldu çocukken.
Sanki kalbim göbeğimde atıyor funduszeue.info sürekli karnım ağrıyordu.
Doktora gittiğimde ultrason çekti ve söylediği 'stresttir yavrum,nane limon iç' 😂
Bende 'Tıppın Anası' anneanneciğime gittim
Zıplamak,ağır kaldırmak falan gibi durumlarda oluyormuş,beyaz sabun falan koydu sabah aç karna masaj gibi birşey yaptı,geçti de çok şükür.
Sizin yürek kalkması da strest yada ani korku, heyecan durumlarında oluyor galiba.
Tabii işin şakası ben doktora gittim, baktım görünen birşey yok çaresiz denedim,anneannem de bu konularda eli yatkın,iyi oldum çok şükür.
Siz de tavsiye edilen bölümlere görünün önce,bir sıkıntı yoksa sağlam kaynaklı bir anneanne bulun 😊Geçmiş olsun.

Genişletmek için tıkla

"Hafakanlar bastı" yıllardır söyleniyor fakat bu özelliğini kimse bilmiyor!

Giriş Tarihi: Güncelleme Tarihi:

Hafakanlar bastı yıllardır söyleniyor fakat bu özelliğini kimse bilmiyor!
Hafakanlar bastı yıllarca söyleniyor fakat bu özelliğini kimse bilmiyor!
SON DAKİKA

Afakan basması

Şu hayatta anlamadığım şeyler I var. Kendi küçük dünyamdan başlıyorum anlamamaya; Tüm yaz beklenen tatil öncesi boğaza gelip yerleşen ağrı eşliğinde, halsizlik ve gribal durumun sebebini anlamıyorum.
11 aylık oğlumun neden illa kucağımda durmak istediğini, kucağa her çıktığında aşağı geri inmek için çırpınmasını ve bunun böyle bir kördüğüme dönüşmesinin sebebini anlamıyorum.
İçinde yaşadığım şehrin dönüşümünü anlamıyorum:
Ne tarafa baksam yanındakinden çok daha uzun bir bina inşa edildiğini görüyorum. Bu kadar çok binaya oturacak insan var mı? Bu binalar daha ne kadar uzayabilirler? Eskiden müteahhit dediğimiz şimdi "yaşam mimarı" denen adamlar Tanrı'ya mı ulaşmaya çalışıyorlar; İstanbul'da tekrar bir Babil Kulesi mi yapılmak isteniyor bilmiyorum.
Çevre şehirlerle ilgili soru işaretlerim de var:
İzmir-İstanbul otobanı inşaatının neden bizim çiftliğin bahçesini istimlak etmesi gerektiğini; oradaki o güzelim zeytin ağaçlarının, cevizlerin, incirlerin ve gözümüz gibi baktığımız diğer meyve ağaçlarının ne suçu var anlamıyorum.
Söz konusu otobanın bir parçası olan tünel dağların altındaki su kaynağını piç ettiğinde çevredeki köyler suyu nereden bulacaklar bilemiyorum.
Gündem denen yaratığın davranış kalıplarını anlayamıyorum.
Bu kadar uzun süre tek derdimizin Somali ve şikeden ibaretmiş gibi gösterilmesini hiç anlamıyorum.
Afrika'daki aç çocukları taa çocukluğumdaki bitirilmemiş tabaklardan biliyorum da Somali bu sene ilk defa mı aç kaldı onu bilmiyorum? Bu açlığın ilanı neden ramazan ayına denk geldi? Somalililer ekmeğe mi, süt mamullerine mi yoksa Nihat Doğan'a mı muhtaçlar? Nihat Doğan oralara gidince bir rahat nefes mi aldılar, yoksa daha da mı daraldılar hiç anlamıyorum.
Sadece bunlar değil elbette, başka şeyler de var
Bugün 20 terörist öldü, 15'i yaralı, 35 hedef bombalandı, 3 şehit verdik, 5 yaralımız var minvalinden çirkin sayılarla skor yarıştırırmış gibi süren bir savaşı anlamıyorum. Hangi taraf daha çok ölürse o mu yenilmiş olacak? Bu sayıları toplayıp nereye koysak rahat edeceğiz bilemiyorum. Bir coğrafyada sakin, sessiz refah içinde yaşayamamamızın etnik sebepleri olduğuna değil parasal sebepleri olduğuna inanıyorum. Bizim birbirimizi öldürdüğümüz kurşunlar hangi silahlardan çıkıyor, bu silahları bize kim satıyorsa sebep oralara yakın bir yerdedir gibi geliyor bana Ama dedim ya; ben aslında anlamıyorum.
Geçen gün şahane bir kitap buldum adı "funduszeue.info Et!"; daha başlığını okuyunca bir rahatlık geldi üstüme ve artık anlasam da anlamasam da takmıyorum.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası