muhabbet kuşu sağ ayağına basamıyor / sakatlanma oldu heralde yardım edermisiniz? Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşu Sağ Ayağına Basamıyor

muhabbet kuşu sağ ayağına basamıyor

Muhabbet kuşunun ayağına basamaması sıklıkla görülen bir durumdur. Son derece narin ve hassas bir ayak yapısına sahip olan muhabbet kuşları kolay bir şekilde yaralanabilir.

Ayakların en çok zarar gördüğü durumlar uçarken kafese çarpma ve çarpmadan sonra yere düşme gibi sorunlardır.

Düşme ya da çarpma gibi durumlardan sonra kuşun ayağında gözle görülür bir biçimde morarma meydana gelebilir. Bu durumda kuşlar ayağının üzerine basamaz ve sağlıklı bir şekilde yürüyemez. Muhabbet kuşu böyle bir durumdan sonra veterinere görünmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Ayak Üzerine Basamama Nedenleri Nelerdir?

Ayak üzerine basamama nedeni en çok çarpma ve düşme gibi kazaya bağlı olaylardır. Bunlar dışında da muhabbet kuşunun ayağına basamayacağı bazı durumlar meydana gelebilir.

Muhabbet kuşları için ayak üzerine basmayı en çok zorlaştıran durumlar şu şekilde listelenir:

• Aşırı uzayan tırnakların vaktine kesilmemesi
  • Kuşa uygun olmayan yapıdaki tüneklerin kullanılması
  • Stafilokok adı verilen enfeksiyon
  • Topallamaya neden olan ayak enfeksiyonu
  • Bacağın kırılması ya da yaralanması
  • Yetersiz ya da dengesiz beslenme düzeni
  • Sinir ve kan damarları üzerinde baskı oluşturan tümörler
  • Bacak bölgesindeki sinirlere mesaj göndermeyi engelleyen kafa ya da bel bölgesi yaralanmaları

Muhabbet Kuşum Tek Ayağı Üzerinde Basamıyor Ne Yapmalıyım?

Tek ayağına üzerine basamama nedeni ayağın bir yere sıkışması olabilir. Eğer söz konusu durum bir incinme vakası ise zamanla kendiliğinden düzelebilir.

Ayağa kuşlar için özel olarak üretilen kremlerden sürmek iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Yetersiz ya da dengesiz beslenme düzeni içinde yer alan muhabbet kuşlarında da bu tarz sorunlar zaman zaman ortaya çıkar. Bu nedenle kuşun nasıl beslendiğini göz önüne almak faydalı olabilir.

Eğer ciddi bir durum şüphesi varsa muhabbet kuşu bir veterinere görünüp röntgen işleminden geçebilir.

Muhabbet Kuşlarında Ayak Morarma Nedenleri Nelerdir?

Ayak morarmasının nedenleri pek çok noktaya dayanabilir. Muhabbet kuşu kafes içinde yaşadığı için dış kaynaklı etkenler sınırlıdır.

Dışarı çıkıp uçamayan muhabbet kuşu stres altına girdiği için ayaklarında morarma meydana gelebilir.

Bunun yanında kafeste uçarken demirlere çarpma gibi nedenler de ayağı morartacak etkiye sahiptir.

Muhabbet kuşunun ayağına bilezik var ise sıkmış olma ihtimali bulunur. Böyle bir durumda bileziğin çıkarılması ya da gevşetilmesi morarmayı giderecektir.

Ayağında morarma olan muhabbet kuşunun nasıl tavırlar sergilediği önemlidir. Eğer hiçbir sağlık sorunu belirtisi göstermiyorsa ciddi bir sorun yok demektir. Her zamanki davranışları devam ediyorsa basit bir nedenden morarmanın ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

Bazı muhabbet kuşlarında ergenliğe girdikleri dönemde ayakların morarması olağan bir durumdur. 6 ya da 8 aylıkken yaşanan bu ergenlik süreci erkek kuşlarda ayağın morarması ile son bulur. Mor ayağın ergenlik çağlarında görüldüğü muhabbet kuşları mavi ya da gri renkte olur.

Muhabbet Kuşumun Ayağı Morardı Ne Yapmalıyım?

Ayak morardığında yapılacaklar muhabbet kuşları için özel olarak üretilen merhemden sürmektir. Bu müdahale kuşun bir süre rahatlamasını sağlar.

Kuşun ayağının neden morardığını bilmek yapılan uygulamada büyük önem taşır. Ciddi bir durum şüphesi var ise ayağı moraran muhabbet kuşunu bir veterinere göstermek gerekir.

Muhabbet Kuşum Neden İki Ayağının Üstüne Basamıyor?

İki ayağının üzerine basamıyorsa düşme sırasında incinmiş olabilir. Böyle bir durumda muhabbet kuşunun ayağı bir süre sonra kendiliğinden düzelir.

Diğer ihtimal ise muhabbet kuşunda bir hastalık olduğudur. Böyle bir şüphe varsa hareketlerden hastalık kendini belli eder. Böyle bir senaryoda muhabbet kuşu vakit kaybetmeden veterinere görünmeli ve derhal muayene edilip tedavi altına alınmalıdır.

muhabbet kuşum ayağının üstüne basamıyor?

dün sabah uyandığından beri sol ayağı havada. yürürken de ayağını yumruk gibi yapıyor, parmaklarını kıvırıp topallayarak yürüyor. ağrısı acısı varsa iyi gelir diye anestol merhem sürdüm. yemesi içmesi, ötmesi, oynaması falan her zamanki gibi. sadece ayağını kullanamadığı için sanırım çabuk yoruluyor, ara ara enerjisi düşüyor normale kıyasla. krem sürdükten sonra bandajla ayağını sabitlemeye çalıştım ama durmuyor. veterinere götürmeyi düşünüyorum ama para konusunda da sıkışığım, beni zora sokar mı diye endişeleniyorum. bir de normalde dışarıda durmaya alışık ama ayağını zorlamaması için kafesinden çıkarmıyorum. huzursuz oluyor tellere tırmanıyor, daha da zarar vermesinden korkuyorum. veterinere götürmeden evde yapabileceğim bir şey var mı? ya da kırık veya incinme için veterinere götürmek ne kadar tutar tahminen? küçük bir şehirdeyim ve fazla seçeneğim de yok maalesef. genellikle hep kedi köpek baktıkları için kuşlarla nasıl ilgilenirler, nasıl bi tedavi olur bilmiyorum.

1. Süslü öncelikle çok geçmiş olsun. Bazı veterimer kliniklerini arayıp bilgi alabilirsiniz. Bazısı çok yardımcı olabiliyor.

2. (link: funduszeue.info?hl=tr link) mesaj atın dönüyorlar.

3. bence de A1in dediği gibi bir arayıp sorun. Hatta götürmeyi düşündüğünüz veterinerin numarası varsa yine gitmeden sorun çünkü hem kuşu soğukta boşuna dışarı çıkarmış olmazsınız. Ben de küçük yerde yaşıyorum burdaki veterinerlerin neredeyse hepsi kuşlardan anlamıyor. Orda da öyle bir sorun olursa bir kuşçuya gosterin. Ha veterinere gitseniz de çok tutmaz bence maxx olsun, çoğu kuşlardan para bile almıyor zaten

4. Veterinerden geldik biraz önce. Çok önceden kafesin tülüne veya perdeye takılıp ayağını zorladığı zamanlarda oluşan kas dokusu zedelenmesi yüzünden olmuş. Yeni olan bir şey değilmiş, etkisini sonradan göstermeye başlıyormuş. Sol kanadına kadar yayılmış. Kısmi felç gibi bir şey olduğunu söyledi. Tedavi edilmezse zamanla bütün vücuduna yayılabilir dedi. İlaç verdi ama işe yaramama ihtimali varmış. Bu kadar ciddi bir durum olduğunu düşünmemiştim çok üzgünüm. Zarar görmesin diye kafesinden de çıkaramıyorum. İçeride sessiz sessiz durduğunu görünce içim acıyor resmen. Umarım ilaç iyi gelir ve iyileşir. Hepinize teşekkür ederim.

5. Ay çok üzüldüm umarım iyileşir süslü çok geçmiş olsun.

6. benim de iki muhabbet kuşum var ve çok üzüldüm, gözlerim doldu çok geçmiş olsun süslüm

7. ya süslü cok gecmis olsun insallah iyilesir:( benim de kusum kuruma hastaligina yakalanmisti cok zor gecen bir hastalik kurtulmaz dediler ama iyilesmisti.. umudunu kaybetme iyilesip yine pıtır pıtırrr yuruyecek umarim

8. Çok çok teşekkür ederim hepinize. Sizin minikleriniz de upuzun, sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirirler umarım <3

Muhabbet Kuşlarında Ayak İncinmesine Ne Yapılır

Muhabbet Kuşlarında ayak incinmesi durumunda genellikle kuş incinen ayağını dinlendirerek tedavi etmeye çalışır. Bunu incinen ayağını karnına çekip tek ayak üstünde durarak yapar. Ancak böyle bir durumu fark ettiğinizde bir veterinere başvurmanız en doğru karar olacaktır. Çünkü durum sadece basit bir incinme olmayabilir.

Bir çoğumuz kuşlarını evinde besliyor ve salıyor kuşları fakat bazen küçük hatalar oluyor ve kuşlarımızın ayakları incinebiliyor ve hatta kırılabiliyor öncelikle herkes gibi elinizdeyse veterinere gitmelisiniz elinizde değil ise gidebileceğiniz güne kadar ilk yardım amaçlı tedavi etmelisiniz

ayak kanat vs yaralanmalarda muhabbet kuşları sakatlanan organlarını kullanmayarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışıfunduszeue.info bilin bilgi olsun :)

Mesela ayağı incinen bir muhabbet kuşu günün çoğunu tek ayak üzerinde geçirir ve incinen ayağını karnına doğru çeker.

İncinmeye Tanı Koyun

Öncelikle kuşu elinize alın ve incinen ayağını oynatın yavaş yavaş oynatın kuş bağırmıyor ise büyük ihtimalle incinmiştir ve aşağıda saydığım malzemeleri temin edin.

Malzemeler:
terramycin krem yada avipom merhem
sargı için ince bez (pamuk da olur)
kağıt bant
pamuk veya pamuklu kulak çubuğu

pamuk veya pamuklu kulak çubuğunu alın ve terramycin krem sürün kuşun ayağını hareket ettiremeyeceği şekilde tutun ve her yerine terramycini sürün ve bezi sarın fazla sıkı olmasın ve kağıt bant ile bantlayın ilk yardım bitti.

Kafes Düzenini Değiştirin

Küçük kafes veya tek kalacağı bir kafesin tüneklerini çıkarın kafesin tabanına yem ve su koyun kuş tüneğe tellere çıkıp ayağını daha kötü hale getirmesin yemleri yakın olsun ki yesin tabana serpin. 1 gün bu şekilde dayansın 1 gün sonra veterinere götürün hemen veteriner baksın veteriner daha güzel sarar ve tedavi eder.

Not: Eğer ayağında morarma ve ayağını oynattığında bağırısa kırılmıştır büyük ihtimalle ve fazla oynamayın canı çok yanıyordur yapabilirseniz bu şekilde çok az zaman için yapın fazla unuz durursa kemiler yanlış kaynar ve ayakları hep öyle olur.
Not: Bu Yöntem Sadece İncinme İçindir.
Not: Bu Yöntemi Yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yapamazsanız en yakın anlayan petshop yada üretimci yapsın saten kuşu görünce o da bu yöntemi yapacaktır bazı yerlerde el sabununu rendeden geçirip alçı yapmış ben o yöntemi hiç denemedim.

Tek ayağının üzerine basamıyor

geçmiş olsun incitmiş olabilir. morarma, kanama sıcaklık farkı iki ayak arasında var mı? incittiyse bir hatfaya falan toparlaması funduszeue.info kendine düzelir. eğer incitmediyse o zaman biraz sıkıntılı. kuşu elinize alıp iki bacağını da hareket ettirin.büküp uzatın yavaşça. iki bacak da aynı şekilde direnç gösteriyo mu yoksa hasta ayak güçsüz gibi mi? felç olmuş olabilir. tek ayak felçleri genelde böbrek, üreme organlarında tümör vs gibi istenmeyen bi durumdan dolayı oluyor. benim dişi kuşumda da böyle bişey yaşadık. tek bacağını kullanamamaya başladı. röntgen çekildi. sağ taraftaki yumurtalık aşırı çalışıyomuş ve diğerinin nerdeyse üç katı büyüklüğe ulaşmış. büyüyen yumurtalık bacağa giden sinire baskı yapıp kuşu felç bıraktı. ama benimki yavaş gelişen bi durumdu. dün sağlamken bugün ayağına basamadı gibi olmadı. sizinki birden olmuş incitme daha mantıklı funduszeue.infoğim gibi incindiyse her gün biraz daha düzelir. bişey yapmasanız bile bir haftaya bayağı düzelme görürsünüz.

Genişletmek için tıkla

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası