istmosel ameliyati sonrasi / İstmosel Nedir? Belirtileri ve Tedavisi | Özel Başarı Hastanesi

Istmosel Ameliyati Sonrasi

istmosel ameliyati sonrasi

Doğum yapmak her kadın için mucizevi bir deneyim olsa da kimi zaman doğum şekline bağlı olarak istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Normal doğumda rahim yırtılması, delinmesi vb. gibi riskler varken sezaryen doğumda ise insizyon alanının iyileşmemesi, enfeksiyon kapması yada istmosel yani sezaryen skar hastalığı sıklıkla görülebilmektedir. Bu komplikasyonların birçoğu gelecekte gebe kalmayı etkileyebileceği gibi anormal kanamalara, sık sık enfeksiyona yakalanmaya sebep olabilmektedir. Sezeryan doğum sonrası sık karşılaştığımız istmosel yani sezaryen skar hastalığı da gebe kalmaya engel olabileceği gibi gebelikte düşüklere, anormal plasentasyona, plesenta akreata, plasenta previa, skar dehisensine veya sezaryen skar gebeliğine de neden olabilmektedir.

Ana merkez olarak Ankara’daki kliniğimde hastalarımı görmekteyim. Ancak ayın bazı günlerinde İstanbul’da yaşayan ve Ankara’ya gelme imkânı olmayan istmosel tedavisi gereken hastaları İstanbul’da görmekteyim. Ayrıntılı bilgi ve Ankara veya İstanbul randevusu için iletişim kısmında bulunan telefon numarası aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp üzerinden randevunuzu oluşturmak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

İstmosel (Sezeryan Skar Hastalığı) Nedir?

Sezaryen kesesi yapılan yerde, sezaryen kesi yerinin tam olarak iyileşememesi nedeniyle, rahmin ön kas dokusunda meydana gelen tünelleşmeye istmosel denir. Bu durum doğumdan kısa bir süre sonra oluşabileceği gibi uzun bir zaman sonra da oluşabilir.  Bu tünelleşen bölgede zamanla adet kanı birikir ve kadında bir çok şikayetlere neden olur. Kahverengi, çamur gibi vajinal akıntılara ve özellikle adet sonrası lekelenme şeklinde kanamalara sebep olabilen istmosel, vajinal enfeksiyonlara, kısırlığa ve cinsel ilişki esnasında ağrıya da sebep olabilmektedir. İstmosel cebi yani potluğu içerisinde biriken kan da yine spermin hareketlerini bozmakta ve embriyonun rahim içine yerleşmesini engelleyebilmektedir. Yani kısırlığa da neden olabilmektedir. Ayrıca bazı gebelikler bu istmosel alanına yapışmakta olup, annenin hayatını tehdit edecek durumlara yol açabilmektedir. Tıp dilinde bu gebeliklere de sezaryen skar gebeliği denilmekte ve erken gebelik haftalarında tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu tip gebelikler kanamaya yol açıp annenin hayatını tehdit edebilmektedir.

İstmosel Teşhisi Nasıl Konur?

İstmosel teşhisi, daha önce 1 kez dahi sezaryen doğum yapmış kişilere konulmaktadır. Normal doğum yapan kişilerde kesi olmadığı için doğal olarak istmosel hastalığı da olmayacaktır.

İstmoselden nasıl şüphelenilir?

Daha önce en az bir kez sezaryen ile doğum yapmış bir kadında alttaki şikayetler var ise istmoselden şüphelenilir.

• Adet bittikten sonra bir süre devam eden kahverengi çamur gibi akıntıların varlığı
  • Pis kokulu ya da koyu renkli akıntıların varlığı
  • Kasık ağrısı
  • Sezaryen doğumdan sonra korunulmamasına rağmen gebe kalınılamaması durumunda şüphelenilir.

Hastanın şikayetleri sonrası istmoselden şüphelenilip genelde tanıda sadece ultrasonografi yeterli olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda daha ayrıntılı tetkikler yapılabilmektedir. Bunlar;

• Sonohisterografi
  • Histerosalpingografi (HSG)
  • Histereskopi
  • MRI

İstmosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

İstmosel tedavisi;

1- Vajinal yaklaşım  (nadiren).

2- Histereskopik olarak  (Her hangi bir kesi yapılmadan vajenden içerisinde bir optik bulunduran bir aletle girilerek, rahim içi görüntülenir. İstmosel kesesi bu alet yardımıyla düzeltilir. Ameliyat süresi maksimum dakika arasıdır. Ameliyat sonrası hasta aynı gün evine gidebilir)

3- Laparoskopi ile (Göbekten yaklaşık 1 cm kesi yapılarak, laparoskop ile yani içerisinde kamera bulunduran alet ile karın içerisi gözlemlenir, sonrasında yaklaşık yarım santim çapında 2 ek kesiden cerrahi aletler yerleştirilerek istmosel kesesi tamamen çıkarılır, ardından sağlam dokular birbirine dikilir. Ameliyat süresi yaklaşık 30 dakikadır. Ameliyat sonrası aynı gün hasta evine gidebilir)

4- Laparotomi ile (nadiren). Günümüzde nadiren istmosel tedavisi açık ameliyat ile yapılmaktadır.

Ancak en sık kullanılan iki yöntem histereskopi ve laparoskopidir. Her iki yöntemde de hasta aynı gün taburcu olabilmekte ve evine gidebilmektedir.

Hangi tekniğin kullanılacağını etkileyen faktörler;

• İstmosel defektinin büyüklüğü
  • Hastanın esas şikayeti, gebelik istemi olup olmadığı
  • İstmosel defekti sonrası görülen sağlam rahim kas tabakasının kalınlığıdır.

Ameliyatı gerçekleştirecek hekim bu faktörleri değerlendirip hasta için en iyi olacak cerrahi tekniği seçmelidir.

Ancak unutulmamalıdır ki tedavi edilmemiş bazı istmosel vakaları kadın hayatını da istmosel bölgesinde gebelik oluştuğu zaman (sezaryen skar gebeliği) tehdit edebilmektedir. Aşağıda linkini paylaştığım yılında laparoskopik olarak (kapalı cerrahi yöntemi) cerrahisini gerçekleştirdiğim bir vakada görüldüğü gibi, gebelik istmosel defekti üzerine yerleşmiş olup hastada rahim rüptürü (parçalanması) yapmadan, hastanın hayatını tehdit edecek düzeye gelmeden tedavi edilmiştir. Tedavi yapılmayan vakalarda gebelik ilerledikçe rahim rüptürü ve kanamaya bağlı istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Sağlıkla kalın..

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

​Aşağıdaki bağlantılar ile Instagram üzerinde İstmosel hastalarımızın yorumlarını görebilirsiniz.

Aşağıda paylaştığım bağlantılar ile Instagram üzerinden ilgili paylaşımlara ulaşabilirsiniz.

Doç. Dr. H. Onur Topçu
Kadın Hastalıkları & Doğum-Tüp Bebek ve İleri Derece Jinekolojik Endoskopi Uzmanı

HASTA YORUMLARI

funduszeue.infomdan 3 ay sonra baslayan rahatsizligim,gecmeyen agrilarim,mide bulantim ve kotu gecen adet donemlerimle baslayan rahatsizligim yaklasik 5 yil surdu. Gittigim kac farkli doktor bir seyimin olmadigini soylese de rahatsizliklarim daha da agirlasarak devam etti. Arastirmalarim sonucu vebaska bir doktor tavsiyesiyle Onur bey den randevu funduszeue.infokle bizi hastadan ziyade misafirleri gibi karsiladi. Ve her sorumuza tek tek cevap verip bizi sabirla dinlemesi ,iyilesebilecegime dair bana cesaret vermesi tüm bunlar cok onemliydi. Ameliyatimi oldum ve kendisiyle halen iletisim halindeyiz. Kendisine minnet duyuyorum ve cok tesekkur ederim tekrar tekrar hocam.

Zey*** G***

Onur hoca sürecin en başından ameliyat sonrasına kadar her aşamada çok destekçi ve cesaretlendirici oldu. Sürecin tüm detaylarını eksiksiz ve net bir şekilde anlatarak bizi en iyi ve doğru şekilde bilgilendirdi. Onur hocama çok teşekkür ediyor ve kesinlikle bu alanda bir doktor arayışında olanlara t avsiye ediyorum.

Arz*** A***

yılında sezaryen ile doğum yapmıştım doğumdan yaklaşık 1 yıl sonra şikayetlerim başladı yaptığım araştırma ile sorunumun istmosel olduğunu öğrendim. yılının başlarında Ankara’da doktor araştırmaya başladığımda doktor beyin bu alanda çalışması olduğunu gördüm. Benimle aynı rahatsızlığı olan hastaların çok olumlu görüşleri vardı ve randevu alıp gittim. Doktor bey beni çok dikkatli dinledi, anlattıklarımdan rahatsızlığımın ismosel olduğunu söyledi ve ayrıntılı bir şekilde muayene etti. Muayene sonucunda laparoskopi cerrahisine karar verdik ve yaklaşık 10 gün sonra ameliyatımı gerçekleştirdi. Ameliyatım çok iyi geçti. Sonrasında ne zaman kendisine birşey sorsam nazik ve bilgilendirici tavrı ile beni bilgilendirdi. Dr Onur Topçu’ya hem ameliyatım için hem de kendini geliştirip jinekoloji alanında danışanlarına ışık olduğu için çok teşekkür ederim.

Zel*** Ç***

Doktor Onur Bey’i “Google’da istmosel aramasıyla” keşfettim. Hasta yorumları sayesinde hiç şüphe etmeden irtibata geçtim. Hafta sonu olmasına rağmen hemen bir planlama yapıp bana geri dönüş yaptılar. Denizli’den Ankara’ya geldik. 10 yıldır istmosele bağlı kanamalarımdan çok sıkıntı yaşıyordum ve çözümünün olmadığını zannedip bu durumu kabullenmiştim. Dr. Onur Bey’in çalışmalarını görünce hiç şüphe etmeden ameliyat olmak istedim. Doktor Bey muayene sonrasında histeroskopi ile işlem yapmaya karar verdi. Aklımızda olan tüm soruları sormamızı istedi. Kendisine o kadar güvendim ki herhangi bir şey sormak bile istemedim. Hastaneye yatış işlemleri ile de çok özel hissettik, evimizde gibi rahattık. Operasyon sonrası çok hızlı bir şekilde kendime geldim, inanılmaz rahat geçti tüm süreç. Aynı günün akşamı taburcu oldum. Yürüyerek çok rahat bir şekilde çıktım. Doç. Dr. Hasan Onur Topçu’ya ve tüm ekibine minnettarım. Çok teşekkür ediyorum her şey için. Doktor Bey’in yaklaşımı çok içten ve samimi idi. İstmosel sıkıntısı yaşayanlar hiç şüphe etmeden gelip muayene olmalılar. Kendimi inanılmaz şanslı hissediyorum yolumuz kesiştiği için.

Esr*** E***

İstmosel !! Adını ve ne olduğunu ilk kez duyduğum sezeryan kusuru? Son sezeryandan sonra dört farklı doktora belki 15 sefer gittim kimisi menapoz dedi kimisi adet söktürücü verdi kimisi hormon hapı derken artık yeter dediğim yerde Onur hocamı çıkardı Allah karşıma ilk ultrasonda hemen söyledi sorunun sezeryan yerinden kaynaklandığını ertesi gün ameliyat etti istmosel onarımı ve oluşan miyomları temizledi çok şükür hiçbir sıkıntım yok şuanda Onur hocam bitanedir her aradığımda hemen cvp veren açamadığında da iki dk sonra geri arayan her msjıma hemen cvp yazan kliniğinde kapıya kadar uğurlayan mükemmel bir doktor

min.. k..

Öncelikle Onur hocama sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum 4 yıl önce sezeryan ameliyatımdan sonra yoğun adet kanaması ve bitmeyen kahverengi çamur gibi lekelenme nedeniyle gitmediğim doktor denenmeyen tedavi kalmamıştı kimis hormon ilacıyla deneye deneye gitçez dedi kimisi menapoz dedi en sonda da rahim alınacak dediler yeni bi doktor arayışındayken Allah Onur hocamı çıkardı karşıma tek bir basit ultrasonla sıkıntımın geçirmiş olduğum sezeryan yerindeki kusurdan kaynaklandığını söyledi ertesi gün hemen ameliyat oldum ve sezeryan yerindeki kusur düzeltildi milyonlar temizlendi üç saat sonra eve hiçbir şey olmamış gibi döndüm üç hafta oldu kontrollerimde de çok şükür bi sıkıntı çıkmadı Onur hocama spnsuz teşekkürlerimi iletiyorum ve şuanda etrafımda kadın hastalığından şikayetini duyduğum yakınlarıma ısrarla kendisini tavsiye ediyoum

min.. k..

Onur hocamın pek çok alanda olduğu gibi İstmosel ameliyatında da çok iyi olduğunu öğrendim. Hakkında çok fazla olumlu görüş vardı. Üstelik sosyal medya hesabında da bu ameliyatı pek çok kez yaptığına şahit oldum. Bu sebeple hiç tereddüt etmeden randevu alıp gittim. Aynı gün hem muayene hem ameliyat hem de taburcu oldum. Doktorum hem ameliyat için hem de hastalığın sonraki izlemi için bana güven verdi. En çok ihtiyacım olan da buydu. Doktoruma ve güzel ekibine her şey için teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

şfunduszeue.infoişci

5 yıl önce;sezaryanla doğum yaptım!Sonrasında hiç bitmeyen şikayetlerim oldu!Bulunduğum ilçede,İzmirde vede İstanbulda Sayısızz doktora gittim sonuca ulaşamadım!En son izmirde gittiğim funduszeue.infoŞ BÜKE’nın tavsiyesi vede yönlendirmesi ile Ankaraya;Doçfunduszeue.info Onur Topçu’ya gittim vede laparoskopi ile ameliyat oldum!Henüz 9 gün olmasına rağmen şikayetlerim bitti!Her iki doktorumdan da Allah razi olsun!

funduszeue.info

Sezeyan ameliyatı ile doğum yaptıktan sonra adetlerim sürekli parçalı yoğun bir şekilde devam etti zamanla bu kanamalarım uzadı 4 gün olan adetlerim funduszeue.infoın sonunda tamamiyle şikayetlerimin geçecegini söyledi ve oprasyonun üzerinden 3 ay geçti bugün konrolüm vardı Ankara’ya gidemedim ama Elazığ’da Muayenimi oldum muayenem bittikten sonra Onur hocam muayene olduğum doktorla tlefonda görüştü durumumu dinledi kendisi muayene eder gibi doktorumla herşeyi konuştu ismoselimin geçtiğini iğleştiğini öğrendiğimde nasıl mutlu oldum anlatamam bu süreçte sorularımı hep yanıtlayan yanına gidemesemde ayrı ilde muayenemi olmama ragmen ilğilenen Onur hocama çooook ama çoook teşekkür funduszeue.infoığ’dan selamlar saglıkla kalın????

ta&#;tin

2 başarısız tüp bebek denemesi sonrası istmoselim olduğumu öğrenince Onur hoca ile yolum kesişti. Onur hoca histeroskopik olarak istmoselimi onardı. Operasyondan 3 ay sonra kendiliğinden gebe kaldım. Halen inanamıyorum gebe olduğuma. İstmosel amelitayı için Onur hoca bir numara. Şu an da gebelik takibimi yapıyor.

Çi….em    Ka…..öz

Daha önce sezaryen kesi yerimde gebelik oluştu ve buna bağlı düşük yaptırıldım. Sezaryen kesi hastalıklarında Onur hocanın bir numara olduğunu öğrenir öğrenmez Onur hocadan randevu aldım. Ameliyatımı hemen iki gün sonra yaptı. Ameliyattan 3 ay sonra tedavisiz, kendiliğinden hamile kaldım. Onur hocayı herkese öneririm, çok bilgili, düşünceli bir doktor.

Ku…ru     funduszeue.infoç

Adetim bittikten sonra gün süren lekelenmelerim olmaktaydı. İnternetten araştırınca bunun sezaryene bağlı olabileceğini öğrendim ve bu konuda en iyi hekim olan Onur hocadan randevu aldım. Bana ultrason yapar yapmaz istmoselimin olduğunu gösterdi ve bana ultrasonda herşeyi gösterdi, anlattı, halbuki daha önce o kadar doktora gitmiştim, hiçbiri istmoselim olduğunu söylememişti. Çok başarılı bir ameliyat sonrasında 2 ay içinde tüm şikayetlerim bitti, artık hiç lekelenmem yok. Onur hoca bence bu ülke için bir şans.

Em….e    Ün…ü

Ben dört sene içmediğim ilaç kalmadi hep bana menepoz başlangıcı dediler onur hocayi tavsiye etiler hocayi ardiğimda şikayetlerimi söyledim ve bana geldedi dirk seni ameilyat edecem çok şükür gitim beni hiç bekletmedi ve amelyat oldum sonuç dort sene boşuna hormon ılaçlari almışım şuanda onur hocaya minetarim mükemmel insan ve doktor rabim binlerce defa razi olsun ve çok ilğili doktor her aradigimda cevap verdi.

İz. funduszeue.info

İzmir den Ankara’ya sadece Dr. Onur bey için geldim. 7 yıllık şikayetlerimin sebebini olan “istmosel” I bulup ameliyat etti. Bu 7 yıllık süreçte çok hekim tanıdım çözüm aradım ama hepsi yanlış tedavilerle sonuçlandı. Onur bey sakinliği, bilgisi ile hemen beni anladı. Ameliyat ım şahane geçti. Sağlığıma kavuştum Allah ondan razı olsun. Ekibi, muayenesi herşey çok iyiyidi. Bu pandemi döneminde sorunsuz bir şekilde tedavi oldum. İyiki varsın Dr. Onur Topçu , herşey için çok teşekkür ederim ?

Ec. funduszeue.info

Bana istmosel tanısı konulduğu zaman Onur hocamla tanışma fırsatı buldum. Yoğun araştırmalarım sonunda istmosel konusunda Türkiye’nin en tecrübeli hekimlerinden biri olduğunu öğrendim. Ameliyatımı histeroskopik olarak yaptı. Aynı gün Afyon’a dönebildim. Ameliyatın üzerinden 3 ay geçti ve bana hayatı kabus eden o kanamalarım artık kalmadı. Onur hocaya ne kadar teşekkür etsem azdır.

N.U.

İstmosel tanısını ilk duyduğumda telafuz bile edemiyordum. Araştırmalarım neticesinde istmosel konusunda Onur hocanın çok tecrübeli olduğunu öğrendim. Allahım utandırmadı. Onur hoca sayesinde ameliyat sonrası aynı gün evime, çocuklarımın yanına dönebildim. Artık kabus olan lekelenmelerim tamamen geçti. Size ne kadar teşekkür etsem azdır.

B.Y.

Hasan Onur Bey ile istmosel rahatsızlığım nedeniyle araştırmalarım sonucu tanıştım. Tanıştığım ilk andan itibaren yaklaşımıyla, anlayışıyla ve bilgisi ile bana inanılmaz bir güven verdi. Ameliyat olmadan önce gebe kaldım ve şimdi gebelik takibimi yapıyor. Gebelik sürecindeki en büyük destekçilerimizden biri. Sorulması muhtemel her soruların cevabını siz sormadan incelikle veriyor ve tutumuyla inanılmaz bir güven telkin ediyor. Tüm sorularımı büyük bir sabırla cevaplıyor. Bedensel ve ruhsal olarak zor olan gebelik sürecini kolaylaştırıyor. Kendisiyle tanışma şansımız olduğu için şanslı hissediyorum. İlgisinden ve desteğinden dolayı teşekkür ediyorum.

funduszeue.infoÜRK

Histeroskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahim ağzından özel bir optik cihaz yani kamera ile girilerek rahim içinin görüntülenmesi yöntemi olarak bilinen histeroskopi ile birlikte rahim içerisinde tüplerin giriş noktaları, rahim ağzı, rahim ağzı iç kanalı izlenerek değerlendirilmektedir.

Histeroskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Histeroskopi nedir sorusu pek çok insan tarafından sorulmakta olup yöntemin detaylarının bilinebilmesi adına çok önemlidir. Rahim içinin kamera ile görüntülenmesi olarak bilinen histeroskopi, çeşitli nedenlerden ötürü başvurulan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra pek çok kadın hastalığının tedavi aşamasında da kullanılan yöntem, birçok doktor tarafından tercih edilmektedir.

Histeroskopi Nedir?

Rahim ağzından özel bir optik cihaz yani kamera ile girilerek rahim içinin görüntülenmesi yöntemi olarak bilinen histeroskopi ile birlikte rahim içerisinde tüplerin giriş noktaları, rahim ağzı, rahim ağzı iç kanalı izlenerek değerlendirilmektedir. Histeroskopi nedir sorusu bağlamında bu yöntemin çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanıldığını ifade etmek gerekmektedir.

Histeroskopi Hangi Durumlarda Tanı ve Tedavi Amacıyla Kullanılır?

Histeroskopi genel olarak aşağıdaki durumlarda tanı ve tedavi amacıyla kullanılmaktadır:

• Rahim içi yerleşimli miyomlarda
  • Tekrarlayan düşüklerin araştırılmasında
  • Menopoz öncesi ve sonrasında anormal bir şekilde kanaması olan hastalarda
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığının araştırılmasında
  • Gebelik ürünlerinin atılamadığı ve rahim içerisinde kaldığı durumlarda
  • Rahim içi duvar kalınlaşması ve endometrial polipi olan hastalarda
  • Rahim içi aracın ipinin görülmediği, spiralin içeride kaldığı durumlarda
  • Anormal histerosalpingografi ve ultrasonografi bulgusunu kesinleştirmede

Yukarıdaki durumlarda tanı ve tedavi yöntemi olarak histeroskopi yöntemi kullanılmaktadır.

Histeroskopi Hangi Durumların Tedavisinde Kullanılır?

Histeroskopi tedavi amaçlı kullanıldığı durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

• Myomların çıkarılması
  • Poliplerin çıkarılması
  • Rahim içi yapışıklıklarının açılması
  • İlaç tedavisine cevap vermeyen aşırı regl kanaması olan hastalarda rahim içinin çıkarılması
  • Rahim içi perde-septum, T- şekilli rahim duvarı yapısı vb. rahim anormalliklerinin düzeltilmesi

Tedavi amaçlı olarak yukarıdaki durumlarda histeroskopiye başvurulduğu bilinmektedir.

Histeroskopi Riskli Bir İşlem midir?

Bilindiği üzere cerrahi müdahalelerinin hemen hepsinde az ya da çok risk bulunmaktadır. Bu durum histeroskopi ameliyatında da görülmektedir. Uygulama esnasında verilen sıvının akciğerde birikmesi, rahim delinmesi, kanam vb. ciddi komplikasyonlar görülebilmektedir. Histeroskopi riskli bir işlem midir sorusu bağlamında uygulama sırasında nadir de olsa ciddi komplikasyonların görülebildiğini ifade etmek gerekmektedir.

Histeroskopi Nasıl Uygulanır?

Cerrahi müdahalenin nasıl yapıldığı, histeroskopi yönteminin tam olarak anlaşılabilmesi adına çok önemlidir. Dış çapı 3, milimetre olan histeroskopi aleti ile rahim ağzından girilmekte olup rahim içi gözlemlenmektedir. Aletin çeşitli özelliklere sahip olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Bu bağlamda aletin kendi bünyesinde ışık kaynağı ve sıvı geçişini sağlayan kanallar bulunmaktadır.

Gerekli durumlarda rahim içine müdahale edebilmek adına aletin kendi yapısında hareketli uçlar bulunmaktadır. Alette bulunan uçlar ile birlikte patolojik durumun düzeltilmesi ile alakalı çeşitli işlemler gerçekleştirilmektedir.

Histeroskopi Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Histeroskopi sonrası cinsellik birçok insan tarafından merak edilen hususların başında yer almaktadır. İşlem sonrasında hemen cinsel ilişkiye girilmemesi ve belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Tanısal veya ofis histeroskopilerinde cinsel ilişkiye girmek için gün beklemenin yeterli olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra operatif histeroskopilerde gün olacak şekilde cinsel ilişki için beklenmesi önerilmektedir.

Histeroskopi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Histeroskopi ameliyatı sonrasında bazı hususlara dikkat edilmesi ve yaşantının bu hususlara göre düzenlenmesi gerekmektedir. Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

• Operasyon sonrasında doktor tarafından uyulması gerekenleri özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Histeroskopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda karşımıza çıkan hususlardan bir tanesi operasyon histeroskopi sonrasında hafif lekelenmelerin olabileceğidir. Bununla birlikte adet ağrılarına benzeyen çeşitli ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrılar yaklaşık olarak 2 gün devam edebilmektedir. Bu ağrılara maruz kalan kişilerin ağrı kesici kullanmalarında herhangi bir şekilde sakınca görülmemektedir.
  • Doktor tarafından gözlemlenen hastanın durumuna göre hormonal tedavi süreci başlatılabilmektedir.
  • Histeroskopi sonrası cinsellik hususunda kişilerin uygulamadan hemen sonra ilişkiye girmesinin önerilmediği bilinmektedir. İyileşme yaşanmasından sonra normal yaşantıya dönülebilmektedir.
  • Uygulama sonrasında adet gecikmesi veya aşırı kanama görülebilmektedir.

İşlem sonrasında ağır semptomların görülmesi kişinin doktora başvurmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda ameliyat sonrasında kişinin kendini dinlemesi ve herhangi bir olumsuzlukta doktora görünmesi gerekmektedir. İşlem sonrasında doktor tarafından dikkat edilmesinin tembih edildiği hususların göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Herhangi bir olumsuzluk ya da komplikasyon durumunda kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmesi ve var olan sorunları doktora ifade etmesi çok önemlidir.

Sezaryen Doğumun Tanısı Zor ve Geç Konan Yan Etkisi "İSTMOSEL"

“Sezaryen Skar Defekti” olarak da adlandırılan İstmosel, sezaryen doğum sonrası yaşanabilen bir komplikasyon olarak tanımlanabilir. Dünya genelinde sezaryen ile doğum oranlarının artması ile yaygınlığı artan bu sağlık sorunu birçok farklı jinekolojik ve obstetrik problem ile ilişkilendirilmektedir.

İstmosel (Sezaryen Skar Hastalığı) Nedir?

Sezaryen doğru endikasyonlar doğrultusunda (doğumun ilerlememesi, bebeğin ters ya da yan durması, bebeğin çok iri olması, pelvisin darlığı, geçmiş sezaryen sırasında yapılan kesinin normal doğum için uygun olmaması, bebeğin anne karnında sıkıntıya girmesi vb.) gerçekleştirildiğinde hem annenin hem de bebeğin hayatını kurtarabilen bir cerrahidir. Nitekim bu söylem Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilerle de doğrulanmıştır. Ancak her ne kadar faydaları da olsa sezaryen ile doğuma özgü komplikasyonlar da bulunmaktadır. Bu komplikasyonlar arasında ön plana çıkanlardan biri İstmosel yani Sezaryen Skar Defekti’dir. İstmosel ya da sezaryen skar hastalığı; geçirilmiş sezaryen doğum sonrasında, bebeği çıkarmak için kesilen ve sonrasında da dikilen yerde iyi iyileşme olmaması sonucu dikiş kenarlarında ayrılma ve bir kesecik oluşması durumu olarak tanımlanabilir. Bölgede oluşan kesenin ya da cebin istmosel kabul edilmesi için ez az 2 mm’lik ölçüye sahip olması gerekir. İstmosel, genellikle uterus ön duvarda servikal kanalın üst kısmında oluşmaktadır.
İstmosel, sezaryen kesisinin yapıldığı bölgede kesinin tam olarak iyileşmemesine bağlı olarak rahmin dış kısmına doğru oluşan; damlacık, üçgen veya dikdörtgen gibi farklı şekillere sahip küçük bir cebe benzetilebilir. Bu boşlukta kan veya sıvı birikmesi meydana gelebilir. Boşlukta adet kanının birikmesi sonucu rahimde embriyo (bebeğin) yerleşmesi bozulabilir. Yani ilk doğumunu yapan bu kadınlarda istmosel olması bir sonraki gebeliği engelleyebilir, yani kadın kaynaklı kısırlık nedeni olabilir.

İstmosel Belirtileri Nelerdir?

Leke leke geçmeyen çok uzun süren kanama ve sezaryen hikayesi varsa mutlaka akla gelmelidir!

İstmosel belirtileri ve bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. En sık görülen belirtiler arasında uzun süren leke leke kanama, pelvik bölgede ağrı, vajinal akıntı, adet döneminde ağrı, embriyonun bu cebe yerleşmesi sonucu dış gebelik, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kadın kaynaklı infertilite gibi semptomlar yer almaktadır. İstmosel kadınların çoğunlukla pis kokulu, kıvamı ve rengi farklılaşan vajinal akıntılar yaşamasına, kasık ağrısı çekmesine, adet dönemi bittikten sonra bir süreliğine devam eden kahverengi akıntılar fark etmesine neden olabilir. Özellikle nerdeyse ayın çok büyük kısmını kaplayan leke leke kanamalarda eğer hastanın daha önceden sezaryen hikayesi varsa mutlaka akla gelmelidir. Bu belirtileri yaşayan, sezaryen ile doğum yaptıktan sonra gebe kalmakta zorlanan kadınların Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları muayenesine başvurmaları gerekir.

İstmosel Nasıl Ortaya Çıkar?

İstmoselin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili kesin bir neden bulunmamakla birlikte konu hakkında çeşitli görüşler mevcuttur. İki önemli nedenden bahsedebiliriz; ilki yetersiz sezaryen dikiş yerinin iyileşmesi, ikincisi ise cerrahi teknik ile ilişkilidir. Sezaryen kesisi yapılan bölgede yara iyileşmesi sonucunda oluşabilen bu kesede dışa akım noktasında mekanik bir sorun olduğu yönündedir. Dışa akımda meydana gelen mekanik sorun bölgede kan veya sıvı birikmesine neden olmakta, kan biriktiğinde meydana gelen enflamasyon neticesinde ince ve hassas kan damarları oluşmaktadır. Meydana gelen tüm bu değişimler sonucunda da istmosel gelişmektedir.

İstmosel Nasıl Teşhis Edilir?

Sezaryen doğum geçmişi olan ve sezaryen skarı defekti belirtileri yaşayan kadınların muayene olması önerilmektedir. Hastalık öyküsünün dinlenmesi ile bu kapsamda çeşitli tetkiklerin yapılması gerekebilir. Genel olarak görüntüleme yöntemleri sayesinde sezaryen sonrası oluşabilen bu komplikasyonun teşhis edilmesi mümkündür.
Transvajinal Ultrason: Tetkik sırasında ultrason probu vajina içerisine yerleştirilir. Böylece rahim ve yumurtalıkların görüntüleri ultrason cihazı aracılığı ile monitöre aktarılabilir. Özellikle menstruasyon döneminde daha da kolay istmosel keseciği görülebilir.
Salin İnfüzyon Sonografi (SİS): Sonohisterografi olarak da adlandırılabilen SİS, vajina ve rahim ağzından geçerek rahim içerisine uzatılabilen bir katater yardımıyla rahim içerisinde steril salin serum verilmesi yoluyla gerçekleştirilir. Bu görüntüleme yöntemine başvurulması için genellikle menstrual periyodun bitmesi beklenir. Adet kanaması sonra erdikten sonraki günlerde güvenle gerçekleştirilebilir. Çok nadir olarak bu yöntem kullanılır.
Histerosalpingografi: İlaçlı rahim filmi olarak da bilinir, rahim içerisine ve tüplere kontrast madde verildikten sonra radyografik yöntemlerle inceleme yapılır. Gene SİS gibi çok nadir olarak bu yönteme başvurulur.
Magnetik Resonans Görüntüleme (MRG): İstmosel tanısında nadiren kullanılır. Ama kullanıldığında çok iyi bir tanı koyma şansı sağlar.
Tanısal Histeroskopi: Rahim ağzından girilerek rahmin iç bölgesinin ve tüplerin rahime açılan bölümlerinin kamera yardımıyla değerlendirilmesi prensibine dayanan görüntüleme yöntemidir.
Günümüzde çok gelişmiş Ultrasonografi cihazları sayesinde sadece Ultrason ile kolayca tanı konabilmektedir.

İstmosel Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Sezaryen doğumdan kısa bir süre sonra ya da uzun zaman sonra oluşabilen sezaryen skarı infertiliteye neden olabiliyor. Aynı Hidrosalpenks (iltihaplı tüpler) gibi İstmosel teşhisi konulan kadınların bir kısmında (ne kadar bir oranda olduğu şu an için kesinlik taşımıyor) bu keselerin spermlere zarar verebileceği ve embriyonun rahim içine yerleşme sürecini bozabileceği kabul edilmektedir.

İstmosel Tedavisi

Sezaryen doğum sonrası istmosel oluşan tüm kadınlarda, istmosel belirtileri hastaların tamamında görülmemektedir. Bazı kadınlarda rahatsızlık veren semptomlara yol açabilen bu komplikasyon bazı kadınlarda herhangi bir soruna neden olmamaktadır. İstmosel belirtileri fark edildiğinde ve bu komplikasyon teşhis edildiğinde tedavi seçeneklerini hastalarımıza sunuyoruz.
İstmosel tedavisinde en kesin yöntem olarak istmosel ameliyatı ön plana çıkıyor. Gelişen teknoloji sayesinde istmosel ameliyatı laparoskopik yani kapalı yöntemle veya robotik cerrahi ile gerçekleştirilebiliyor. Tedavi yöntemi belirlenme sürecinde hastaların yaşadığı ve hayat kalitelerini düşüren semptomlar kadar gelecekte çocuk sahibi olmak isteyip istemedikleri de belirleyici etkiye sahip oluyor.
Gelişen teknolojinin de etkisiyle istmosel tedavisinde robotik cerrahi daha fazla ön plana çıkıyor. Robotik cerrahinin doğası gereği hasta üzerinde oldukça hassas bir çalışma yapılması mümkün oluyor. Görüntülerin en ince ayrıntıyı dahi izleyebilecek denli büyütülmesini sağlayan robotik cerrahide elde titreme hareketi oluşumu tamamen engellenebilirken, dikiş atabilmek de kolaylaşıyor, bunlar da ameliyatın daha konforlu geçmesini sağlıyor. Hasarlı dokunun dikimi çok başarılı bir şekilde gerçekleştiği için elde edilen sonuçların da başarısı artabiliyor. Robotik cerrahi sonrası hastalar bir gün sonra taburcu olabiliyor ve günlük hayatlarına kısa sürede geri dönüş yapabiliyor.
Daha küçük kesecik oluşan hastalarda eğer gebelik isteğide yoksa Histeroskopik ameliyatta bir alternatif tedavi yöntemi olarakta hastaya sunulabiliniyor.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası