burslu ne oluyor / Tam Burslu Okumak Nedir? Tam Burslu Nasıl Kazanılır? - Tercihini Yap

Burslu Ne Oluyor

burslu ne oluyor

Burslu üniversite ne demek? Burslu ne demek? Üniversitede tam, yarım burslu nasıl okunur?

Öğrenciler lise eğitimlerini tamamladıktan sonra, iyi bir üniversitede istedikleri bölümde okuma hayali kurarlar. Üniversite eğitimi veren kurumlar devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri olarak 2 farklı başlık altında incelenebilir. Devlet tarafından eğitim ücretleri karşılanan ve harç parası dışında eğitim ve öğretim ücreti alınmayan üniversiteler devlet üniversiteleridir. Vakıf üniversiteleri ise özel üniversitelerdir. Buraların eğitim öğretim ücreti bulunmaktadır. Ancak başarılı olan öğrenciler burslu olarak bu okullara ücretsiz gidebilmektedir. Peki; burslu ne demek? burslu öğrenci nasıl olunur? İşte detaylar

Burslu Üniversite Ne Demek?

Burslu üniversite özel üniversitelerin başarılı öğrencilere yönelik uyguladığı bir yöntemdir. Tüm okul giderleri okul tarafından kendisi karşılanmaktadır.

Özel üniversiteler başarılı öğrencileri tarafından talep oluşturmak adına bu tarz bir uygulamayı tercih etmektedir. % eğitim bursu alan bir öğrencinin tüm okul masrafları eğitim kurumu tarafından ödenir.

Öğrencinin üniversite sınavından aldığı puana göre burs kazanma hakkı elde etmesi söz konusu olur. Burslu üniversitelerde %25, %50, %75 ve % burs seçenekleri bulunmaktadır.

Üniversitede Burslu Okumak

Burslu üniversitelerin tam burslu, yarı burslu ya da yüzde 25 burslu olarak alımları bulunmaktadır. Özel üniversitelerin başarılı öğrenciler için yapmış olduğu bir uygulamadır. Kısacası parasız özel üniversitedir.

Tam burs ile üniversite kazanan bir öğrenci, burs kazanması sonrasında eğitim hayatında yaşadığı başarısızlıklar nedeniyle bursunu kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir. Burs verilme sürecinde başarı durumu, devamsızlık sınırı, disiplin kurallarına dikkat etmesi öğrenciden talep edilir.

#Burslu ne demek, yarım burslu, tam burslu, Vakıf üniversiteleri, Burslu üniversite, üniversite

Burslar ve Özel Koşullar

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

Eğitim Öğretim Yılı Özel Koşulları

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi lisans programlarında bütün kontenjanlar “Burslu”, “%50 İndirimli” ve “Ücretli”dir. Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan lisans derecesiyle mezun olanlar, “burslu” kategorisine yerleşseler dahi “%50 İndirimli” statüsünde kayıt yaptırabilirler; ancak diğer öğrencilere tanınan indirim, nakit burs ve ücretsiz yurt-yemek imkânlarından yararlanamazlar. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde eğitim-öğretim ücrete tabidir. Akademik yılında yerleştirilen öğrenciler için öğrenim ücreti;

Hazırlık sınıflarında TL+KDV ( TL); Arapça Mütercim Tercümanlık, Bilgi ve Belge Yönetimi, Felsefe, İlahiyat, Sosyal Hizmet, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı programlarında TL+KDV ( TL); Arapça Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği programlarında TL+KDV ( TL); Ekonomi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Mütercim Tercümanlık, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Yönetim Bilişim Sistemleri programlarında TL+KDV ( TL); Psikoloji programında TL+KDV ( TL) ve Hukuk programında TL+KDV’dir ( TL). Ödemeler peşin veya 10 taksitle yapılabilir. Peşin ödenirse %6 indirim uygulanır. Hazırlık sınıfında okutulacak kitaplar o yılın öğrenim ücretine dâhil olup üniversite tarafından verilir. Müteakip yılların eğitim-öğretim ücreti -yıllık ortalama ÜFE artış oranını geçmemek kaydıyla- Üniversite Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir.

A) “Burslu” kontenjanlara kayıt yaptıran öğrencilere şu imkânlar sağlanır:

a) “Öğrenim Bursu” (eğitim-öğretim ücretinin tamamını kapsar).

b) “Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Üstün ve Özel Başarı Bursu”

İlgili programın puan türünde,

İlk ’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL, “TDV Üstün Başarı Bursu”,

’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL, “TDV Özel Başarı Bursu”

’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda “TDV Özel Başarı Bursu”

’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda “TDV Özel Başarı Bursu”

’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL, “TDV Özel Başarı Bursu”

c) İlgili programın puan türünde,

’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL,

’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL “Özel Başarı Bursu”.

ç) Sözel (SÖZ) ve Dil (DİL) puan türünde ’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL “Destek Bursu”.

d) Eşit Ağırlık (EA) ve Sayısal (SAY) puan türünde ’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL “Destek Bursu”.

e) “Ücretsiz yurt (kahvaltı ve akşam yemeği dâhil).

f) Hazırlık sınıfında ücretsiz ders kitabı.

B) “%50 İndirimli” kontenjanlara kayıt yaptıran öğrencilere (ilgili programın puan türünde olmak kaydıyla) başarı ve tercih durumlarına göre aşağıdaki imkânlar sağlanır:

a) “Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Üstün ve Özel Başarı Bursu”

İlgili programın puan türünde,

İlk ’e girerek yerleşen ve kayıt yaptıranlara dokuz ay süreyle ayda TL, “TDV Üstün Başarı Bursu”,

b) Arapça Mütercim Tercümanlık programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

c) Arapça Öğretmenliği programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

ç) Bilgi ve Belge Yönetimi programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten % indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %75, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50 indirim yapılır.

d) Ekonomi programının “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %25 indirim yapılır.

e) Felsefe programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten % indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %75, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50 indirim yapılır.

f) Hukuk programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

g) İlahiyat programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten % indirim yapılır, ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere dokuz ay süreyle ayda TL “Destek Bursu” verilir ve ücretsiz yurt imkânı (kahvaltı ve akşam yemeği dâhil) sağlanır; ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten % indirim yapılır ve ücretsiz yurt imkânı (kahvaltı ve akşam yemeği dâhil) sağlanır.

ğ) İlköğretim Matematik Öğretmenliği programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

h) İngilizce Mütercim Tercümanlık programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

ı) İngilizce Öğretmenliği programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

i) İngiliz Dili ve Edebiyatı programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

j) Okul Öncesi Öğretmenliği programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

k) Özel Eğitim Öğretmenliği programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

l) Psikoloji programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

m) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programının “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

n) Sınıf Öğretmenliği programının “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %25 indirim yapılır.

o) Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programının “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %25 indirim yapılır.

ö) Sosyal Hizmet programının “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %25 indirim yapılır.

p) Tarih programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50 indirim yapılır. Belirtilen indirimlerden yararlanamadan “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

r) Türk Dili ve Edebiyatı programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %50 indirim yapılır. Belirtilen indirimlerden yararlanamadan “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

s) Türkçe Öğretmenliği programının “%50 İndirimli” kontenjanlarında ilk ’e giren ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %40 indirim yapılır. Belirtilen indirimden yararlanamadan bu programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

t) Yönetim ve Bilişim Sistemleri programının “%50 İndirimli” kontenjanlarına ilk üç tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %30, 4. veya 5. tercihinden biriyle yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri ücretten %20 indirim yapılır.

C) Bilgi ve Belge Yönetimi, Hukuk, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Hizmet, Türkçe Öğretmenliği ve Yönetim ve Bilişim Sistemleri programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden “Burslu” olanların tamamına, ilgili programın “%50 İndirimli” kontenjanlarına yerleşen öğrencilerin %20’sine bir öğretim yılı İngilizce hazırlık sınıfında okuma hakkı tanınır. Taleplerin fazla olması halinde, bulundukları statüde programa giriş puan sırası esas alınır. Bu öğrencilerden ödeme yükümlülüğü olanlar hazırlık sınıfı ücretini lisans dönemi için hak ettikleri indirim oranına göre yaparlar, “Burslu” statüsünde olanlar lisans dönemi için tanınan diğer haklardan da yararlanırlar; ancak devam, başarı ve benzeri konularda zorunlu hazırlık sınıfı öğrencileriyle aynı yükümlülüklere tabi olurlar.

Ç) İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin lisans programlarından birine yerleştirilip kayıt yaptıran Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı çalışanlarının eş ve çocuklarının ödeyecekleri öğrenim ücreti üzerinden ayrıca %10 indirim yapılır.

D) İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin lisans programlarından birine yerleştirilip kayıt yaptıran üniversitemiz akademik ve idari personelinin eş ve çocuklarının ödeyecekleri öğrenim ücreti üzerinden ayrıca %10 indirim yapılır.

E) İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin lisans programlarından birine yerleştirilip kayıt yaptıran Türkiye Diyanet Vakfı 29 Mayıs Okulları mezunlarının ödeyecekleri öğrenim ücreti üzerinden ayrıca %10 indirim yapılır.

F) İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin lisans programlarından birine yerleştirilip kayıt yaptıran şehit eş ve çocuklarının ödeyecekleri öğrenim ücretinden % indirim yapılır.

G) Milli Sporcu Bursu: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki mutabakat metni çerçevesindeki koşulları sağlayan ülkemiz milli sporcularından üniversitemiz lisans programları %50 indirimli kontenjanlarına yerleşen ve kayıt yaptıranlara ödeyecekleri öğrenim ücretinden % indirim yapılır (Milli Sporcu Bursu, Üniversitemizin Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığı mutabakat metni, Akademik yılı lisans programları özel koşulları ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğrenci Burs Yönergesi hükümleri çerçevesinde verilir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için Üniversitemizin web sayfasına bakınız).

Ğ) İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin lisans programlarında birden fazla kardeşin öğrenim görmesi halinde her bir kardeşe, ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden ayrıca %10 oranında indirim uygulanır. Aynı indirim mezunların kardeşleri için de geçerlidir.

H) %50 indirimli veya ücretli olan öğrencilerden -herhangi bir indirim kazanmış olanlar dâhil- hazırlık sınıfında başarı notu üzerinden 90 ve üstünde olanlar ile lisans programında genel not ortalaması üzerinden ve üstünde olanlar ertesi yıl ödemeleri gereken eğitim-öğretim ücretinin %50’sinden muaf olurlar; üzerinden başarısını koruyanların %50 muafiyet hakları devam eder.

I) “Öğrenim bursu ve öğrenim ücretinden yapılan indirimler hazırlık programında 2 yarıyıl, lisans programında 10 yarıyıl devam eder; nakit burs, ücretsiz / indirimli yurt vb. hakları olan öğrenci 9 ve yarıyıllarda bu imkânlardan yararlanamaz.

Çift anadal programına kabul edilip koşullarına uyan öğrenciye bulunduğu bursluluk statüsünde iki yarıyıl, yandal programına kabul edilip koşullarına uyan öğrenciye bulunduğu bursluluk statüsünde bir yarıyıl ek süre tanınır. Fakülte Yönetim Kurulunca kabul edilen mazeretler nedeniyle kayıt dondurulduğunda bu süre belirtilen sürelerin dışında tutulur.

“TDV Üstün Başarı Bursu”, “TDV Özel Başarı Bursu” ve “Özel Başarı Bursu” öğrencinin hazırlık sınıfında bir önceki kura / çeyreğe ait not ortalamasının üzerinden en az 80, lisans sınıflarında bir önceki yarıyıla ait yarıyıl not ortalamasının üzerinden en az olması ve başarısız dersinin bulunmaması halinde devam eder; belirtilen burslardan yararlanamadığı dönemde -koşullarını taşıyorsa- kendisine “Destek Bursu” verilir.

“Destek Bursu”nun devam etmesi, hazırlık sınıfında bir önceki kura / çeyreğe ait not ortalamasının üzerinden en az 70, lisans sınıflarında bir önceki yarıyıla ait yarıyıl not ortalamasının üzerinden en az olması koşuluna bağlıdır.

Hazırlık programının herhangi bir çeyreğinde / kurunda asgari devam koşulunu yerine getirmeyen öğrenci, izleyen kur / çeyrek sürecince, devamsızlık son çeyrekte / kurda ise lisans döneminin ilk iki ayında; lisans programının herhangi bir dersinde asgari devam koşulunu yerine getirmeyen öğrenci izleyen yarıyılda nakit bursundan, ücretsiz-indirimli yemek haklarından yararlanamaz. Hazırlık sınıfı öğrencisinin eğitim-öğretim yılı boyunca yapabileceği azami devamsızlık süresini doldurduğu belirlenirse, o yılsonuna kadar ücretsiz-indirimli yurt hakkını da kaybeder.

Bir yarıyıl veya daha az süre uzaklaştırma cezası alan öğrenci bir yarıyıl, daha fazla süre uzaklaştırma cezası alan öğrenci ceza süresi kadar nakit bursundan mahrum olur ve öğrenci yurdundan ücretli bile olsa yararlanamaz.

İ) Üniversite yurtlarında kalanlar “Öğrenci Yurdu Kuralları”na uymakla yükümlüdür.

Akademik yılında üniversitemizce kabul edilip kayıt yaptıran “Burslu” öğrencilere “ücretsiz yurt” (kahvaltı ve akşam yemeği dâhil) imkânı verilir.

Akademik yılında üniversitemiz lisans programlarının “%50 İndirimli” kontenjanlarına yerleştirilen ve kontenjan dahilinde kayıt yaptıran öğrencilere (kahvaltısız) yurt ücretlerinde %50 indirim uygulanır.

Burslu kavramı Türkiye içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.
Burs, vakıf üniversitelerin verdiği çeşitli giderleri kapsayan masrafların tamamını ya da belli bir kısmını üniversitenin karşılamasıdır. Üniversitede burslu hiçbir ücret ödemeden eğitim gördüğün anlamına gelir.

Burslu devlet üniversiteleri nedir?

İşte, burs ve burslu üniversite hakkında merak edilen hususlar. Devlet tarafından eğitim ücretleri karşılanan ve harç parası dışında eğitim ve öğretim ücreti alınmayan üniversiteler devlet üniversiteleridir. Vakıf üniversiteleri ise özel üniversitelerdir. Buraların eğitim öğretim ücreti bulunmaktadır.

Tam burslu üniversite okumak nasıl oluyor?

Tam Burslu Üniversite Okumak Nasıl Olur? Özel liselerde, özel üniversitelerde ve vakıf üniversitelerinde okumak isteyenler, yıllık olarak bir miktar para ödemek zorundadır. Ancak tam burslu üniversite okuyanlar, herhangi bir eğitim ücreti ödemezler. Zira bu ücret, üniversite ya da lise tarafından karşılanır.

50 burslu üniversite ne demek?

%50 ÖSYM İndirimli: ÖSYM kılavuzu’nda %50 indirimli olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretlerinden %50 indirim uygulanır.

Devlet üniversiteleri burslu mu?

Tabii ki de devlet üniversiteleri de burs vermektedir. Burs veren üniversiteler kapsamında yer alan vakıf ve devlet üniversiteleri öğrencilere farklı oranlarda ve farklı imkânlarda burslar sağlamaktadır. Burs veren üniversitelerin, burs vermedeki en temel amacı öğrencinin başarısını desteklemektir.

Burslu kazanılan üniversitelerde burs kesilir mi?

Okula girdiğiniz puan ile kazandığınız burslar başarısızlık durumunda kesilmez. Tercih bursu, öğrencinin kayıtlı olduğu ön lisans, lisans programının normal öğrenim süresince not ortalaması veya ders geçme gibi başarı şartları aranmaksızın devam eder.

Üniversitede tam burs almak için ne yapılmalı?

Bunlardan birisi de AGNO ya da GANO’dur. Bu genel ağırlıklı not ortalaması puanının öğrencinin ilgili bursu alabilmesi için üniversiteden üniversiteye değişse de genel olarak ve üstüdür. Yüzlük tabanda ise bu puan 85 ve üstü şeklindedir. Üniversitede burs almak isteyenler işte bu ortalamalarına dikkat etmeliler.

Üniversitede burs almak için ne yapılmalı?

döneminde KYK burs ve kredi başvuruları, tamamen internet üzerinden yapılmaktadır. KYK sitesi üzerinden gerekli tarihler arasından yapılan burs başvuruları, değerlendirilir ve dönüş yapılır. Burs veya kredi almaya hak kazandıktan sonra E-Devlet üzerinden KYK taahhütnamesini onaylaman gerekmektedir.

%50 burs nasıl alınır?

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%50 İndirimli” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır.

Hangi üniversite ne kadar ücret alıyor?

akademik yılı için Vakıf Üniversitelerinin belirlediği eğitim ücretlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Ücretler genellikle lisans bölümleri için 20,, arasında değişmekte, tıp fakülteleri ücretleri 45,, civarında, önlisans bölümleri ise 15, civarındadır.

Yüzde 75 burs ne kadar?

Ücretler ve Burslar

Burs OranlarıBurssuz%75 Burs
Öğrenim Ücreti + KDV TL TL

Özel üniversite bursu hangi durumlarda kesilir?

Tercih yapmadan önce seçilecek üniversitenin burs kuralları iyi araştırılmalı. Üniversitenin kurallarına aykırı davranan ve disiplin cezası alanların bursları kesilebilir. Yüz kızartıcı suç işleyen bir öğrencinin de bursu kesilir. Okula girdiğiniz puan ile kazandığınız burslar başarısızlık durumunda kesilmez.

Odtü tam burslu ne demek?

Öğrenim Bursu:

Burslu kontenjanlara yerleştirilen öğrenciler, akademik başarı durumuna bakılmaksızın, İngilizce Hazırlık Programı’nda 1 yıl* ve lisans eğitiminde 5 yıl boyunca, yerleştirildikleri burslu kontenjan türüne göre öğrenim ücretinin % veya %50’sinden muaf olacaktır.

Bütün üniversiteler paralı mı?

Bu ücretler senelik olarak TL’den başlar ve ’e kadar ulaşan ortalama ücretlerden oluşur. Devlet üniversiteleri paralı mı sorusuna ikinci öğretim ya da uzaktan eğitim programlarına kayıt yaptıracak olan adaylar için devlet üniversiteleri paralı mı evet cevabı verilir.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir