ösym tercih kılavuzu 2014 / Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Ösym Tercih Kılavuzu 2014

ösym tercih kılavuzu 2014

ÖSYS Tercih Kılavuzu yayımlandı

ANKARA - ÖSYM, üniversite tercihi yapacak adaylar için 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayımladı. ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet internet sitesinden yayımlanan klavuza göre, ÖSYS tercih işlemleri, 7 Temmuz'da başlayacak ve 17 Temmuz'da sona erecek. Adaylara kılavuz satışı yapılmayacak. 

Adaylar tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre, https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden T.C Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. 

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. İşlemler, 17 Temmuz saat 23.59'da sona erecek. Tercih süresi uzatılmayacak. 

Tercih yapacak adayların, kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekiyor.  

Bu konularda ilginizi çekebilir

ÖSYM KPSS-2014/2 tercih kılavuzu yerleştirme işlemi ve boş kadrolar

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacak. Bu amaçla hazırlanan Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2014/2 tercih kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer alıyor.

Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014'te yapılmış olan KPSS lisans ve ortaöğretim veya ön lisans oturumlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor.

Adaylar tercihlerini 17-26 Kasım arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Tercih süresi uzatılmayacak.

Bu kadro ve pozisyonların kamu kurum ve kuruluşlarına göre dağılımı şu şekilde;

-190 sayılı KHK’ya tabi kurumlar (Üniversiteler hariç) 4.184 adet,

-Üniversiteler 138 adet,

-Kamu İktisadi Teşebbüsleri 745 adet,

Öğrenim bazında kadro pozisyonları ise şu şekilde;

Ortaöğretim 582 adet

Önlisans 770 adet

Lisans 3715 adet

Adayların eğitim bilgileri, ÖSYM aday işlemleri sisteminde (ais.osym.gov.tr) adaya ait kayıt bilgilerinde yer alıyor. Tercih işlemlerinde ve yerleştirmede, ÖSYM tarafından bu bilgiler kullanılacak. Adayların ais.osym.gov.tr adresinden eğitim bilgilerini kontrol ederek tercihlerini yapmaları gerekiyor.

Ayrıca adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014'te yapılmış olan KPSS lisans ve ortaöğretim veya ön lisans oturumlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor.

Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.

Üniversite öğrenimine hazırlanan öğrencilerin heyecanla bekledikleri 2014 ÖSYM Tercih Kılavuzu sonunda çıktı.

Alper Çetiner

Alper Çetiner -

Beklenen gün geldi ve binlerce öğrencinin hazırlanmış oldukları maratonun sonuçları açıklandı. Üniversite taban ve tavan puanları belirlendikten sonra LYS 2014 tercih dönemi de hem eğitim planına karar verecek öğrencileri, hem de onlara destek olan aileleri iyice heyecanlandırmaya başladı. Bir yandan gelecek hayalleri kuran, öte yandan okumak istedikleri üniversiteler hakkındaki detayları titizlikle inceleyen öğrenciler artık an itibariyle 2014 ÖSYM Tercih Kılavuzu’na ulaşabiliyorlar.

Üniversite’de okunayacak öğrenciler için oldukça önemli olan bu kılavuz sayesinde ÖSYM’nin paylaşmış olduğu resmi verilere dayanarak en tutarlı sonuçlara ulaşmak mümkün. Bir bakıma, bu sene sınava katılmış olan tüm öğrencilerin yol haritası olan 2014 ÖSYM Tercih Kılavuzu sayesinde puan sıralamalarında ve yüzdelik dilime göre tutarlı tercihler yapabilmeniz mümkün olacak. 2014/2015 eğitim yılında üniversite hayatına başlayacak olan öğrencileri adaylarına bol şans diliyoruz.

LYS sonuçlarına henüz ulaşamamış olanlar burayı tıklayarak sonuçlarına ulaşabilir. 2014 ÖSYM Tercih Kılavuzu için yukarıdaki yeşil butonu tıklayınız.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası