prenses elenora / Kral kızı Elenora ile büyük buluşma - YAVUZ DONAT

Prenses Elenora

prenses elenora

Bir zamanlar, tarih okumayı çok severdim. Ne zaman elime bir tarihi kitap alsam,beynimin içinde, adını bile doğru telaffuz edemeyeceğim kimyevi yakıtlarla, ağzına kadar doldurulmuş zaman makineme binerek, çağları dolaşırdım, hayal alemimde…
Kah, Murat Hüdavendigar’ın, dördüncüsü ile, mahalle baskısını oluşturan kültürü yaşatmak adına, tütün ve alkol satan esnafa baskın düzenler, kah kılıcımı kuşanıp, atıma atlayıp, savaş meydanlarında, ‘’Deli Çerkes’’ olarak, düşmanların kellesini uçururdum.

Aslına bakarsan, iyi ki de öyle yaparak öğrenmeye çalışmışım, ben bu tarih denen meleti…
Hayal kurmaktan yoksun bırakılan, okunan her tarihi kitap, insanı öyle bir depresyona sokar ki, artık her okuduğun basit yazıda bile, geçmiş zaman eklerine düşman kesilirsin…
Halbuki, empati kuracaksın…

Mesela, o cariyelerle oynaşan sultan sen olacaksın!
Ya da ordunun başındaki, cevval kumandanın yerine geçeceksin…
İlmi çalışmaları, geri kafalı birkaç adam tarafından reddedilen ve sürgüne yollanan alimin yerine koyacaksın kendini.
Sanırım ben bu empati kurma ve hayal etme işini iyi başarıyordum ki, oldukça yaramaz ve tembel bir öğrenci olmama rağmen, tarih derslerinden hiç zayıf not almıyordum…

Ama size şunu da itiraf edeyim ki, hayal kurmanın dozajını bir kaçırırsanız eğer, işte o zaman başınız beladadır demektir, haberiniz olsun…
Hele bir de o hayalini kurarak okuduğun tarihi, Fahrettin Cüreklibatur kod adlı Cüneyt Arkın’ın bol zıplamalı, kancık kelleleri-ödlek bedenlerden ayırmalı filmlerle pekiştirince, ayrı bir haz alırsınız bu işten…
Mesela üç, Türk büyüğünü, yani Battal Gazi, Kara Murat ve Malkoçoğlu’nu, hep bu filmler sayesinde tanıdım.
O devirlerin randevu evlerine, sadece , ‘’Kırk bakireye tapmaya, bal yanaktan tatmaya geldim’’ parolaları ile girilebildiğini ancak o filmlerden öğrendim…
Bizans’ın ne kadar Kahpe, kızlarının da ne kadar güzel ve yiğit olabileceğini öğrendim…
Dahası var…

Mesela, Malazgirt Savaşını okurken, Romen Diyojen’i bile, hayalimde Kenan Pars canlandırıyordu…
O zamanlar, beslediğim kangaldan bozma, veled-i zina köpeğimin, ‘’Atıl KURT!’’ talimatının ardından, nasıl aval aval yüzüme baktığına şahit oluyordum…
Ama her şey gibi bununda artık bir son bulması gerekecekti…
Artık büyüyordum ve girilen bu yaşımda, eskisi gibi o geniş hayallerime yer yoktu…
Aslında beni bana bıraksalar, ne hikayeler çıkartırdım ama toplum baskısı işte!
Gün gelecek, birkaç gün içerisinde saldırılacak Türk köyü yakınlarında kurulu, Bizans ordusunun garnizon çadırlarında, mışıl mışıl uyuyan, geniş delkolteli, Prenses Elenora ile yaptığım, kaçamak sevişmelerimin yerini, Televole mankenlerinin ruhsuz ve donuk bakışları alacaktı.

Öküzbaş Aryon’u öldüren, Battal Gazi’yi, zihnimin popüler kültürlerle yoğrulup, zombileştirilmesine kurban verecektim…
Tüm bunlar yaşanırkende, kafamın içinde bir soru…
‘’Tarih sevgisi, bir çocuğun gelişimine ayak uyduramayacak kadar, geçici ve kağıttan imal bir kaplan mıdır?’’
Cevabını duymak istemiyorum…
Onlar öyle güzel…

Etiketler:Battal GaziRomen Diyojentarih

Kral kızı Elenora ile büyük buluşma

Seyit Battal Gazi'nin babası Hüseyin Gazi rüyasında "Cafer" adında bir kahraman görür. Cafer, pehlivanlıkta Hazreti Hamza gibi güçlüdür.
Hazreti Ali gibi heybetlidir.
Hazreti Ömer gibi adildir.
Hızır'ın atına binmekte, Hazreti Davut'un zırhını, Hazreti Ömer'in süngüsünü taşımaktadır.
Hüseyin Gazi bu yiğidin kimliğini merak eder. Sonra bir rüya daha görür.
Ve rüyasında "bu yiğidin, kendisinin evladı olacağı" müjdelenir.

PEYGAMBER SOYUNDAN

Gün gelir, Cafer doğar.
Büyür, yiğit bir genç olur.
Büyür, "yiğitliği dilden dile anlatılır. Su olur akar, yel olur eser, tek başına düşman ordularını dize getirir, dolaştığı yerlerde adı söylenir.
Halk arasında adı artık Seyit Battal Gazi'dir. Peygamber sülalesinden geldiği söylenir.

MALATYA'DAN SEYİTGAZİ'YE
Tarihi kaynaklara göre 680-740 tarihleri arasında yaşamış. Malatya'da doğmuş, Seyitgazi'de ölmüş.
Ölünce "Üçler tepesi" denilen yere gömülmüş. Sonra mezarını Alaaddin Keykubat'ın annesi Ümmühan Sultan bulmuş.
Ve türbesini yaptırmış. Türbe zamanla bir külliyeye dönüşmüş.

HALK KAHRAMANI
Hakkında şiirler yazılmış, romanlar yazılmış. Yaşamı pek çok filme konu olmuş.
Onun için destanlar söylenmiş.
Kahramanlıkları 1888'de Kazan'da kitap olarak yayınlanmış. Toplumbilimciler için Battal Gazi bir "model-örnek" şahsiyet. Zeki, cesur, yardımsever, kuvvetli... Tam bir halk kahramanı.

OKUL GİBİ
Seyitgazi'deki "külliye" ilçeye hakim bir tepede. Bir zamanlar "eğitim merkeziymiş." Bugün hala "önemli bir merkez." "Hazreti Ali inanç odaklıların" buluşma yeri.
Ama sadece onlar değil, "herkes" geliyor. Ve Seyit Battal Gazi bugün bile "her dinden, her inançtan, her yaştan, kadın, erkek herkesi buluşturuyor."

BOYU 2.40
Yaşamı bir "roman." Ölümü bir başka roman. Mezarına gittik. Tabutu "sekiz metre."
İnanılıyor ki o "sekiz metre boyunda bir yiğitmiş."
Ama bizi oraya götüren Seyitgazililer "gerçek farklı" diyorlar:
- Seyit Battal Gazi'nin boyu gerçekte 2.40.

BÜYÜK AŞK
Battal Gazi'nin tabutunun yanında bir tabut daha var. Üzerinde "Kral Kızı Elenora" yazılı.
Biri anlatıyor ki:
- Kral kızı Elenora İstanbul'da, Kız Kulesi'nde yaşardı... Battal Gazi onu aldı, buraya getirdi... Evlendiler.
Diğeri anlatıyor ki:
- Emevi ordusuyla Bizans ordusu savaşa tutuşurlar... Battal Gazi savaşta yaralanır... Ona aşık olan Kral Kızı Elenora, Battal Gazi'yi bir mağaraya götürür... Battal Gazi'nin yarası ağırdır, ölür... Onun öldüğünü gören Elenora da o anda kahrından ölür.

KESİK BAŞLAR
Söylence çok, hikaye çok, destan çok, şiir çok. Gelen, giden, ziyaret eden pek çok.
Kimi namaz kılıyor.
Kimi adak adıyor.
Kimi dua ediyor.
Kimi, kendi inanışının gereğini yapıyor.
Kimi "Çilehane"ye bakıyor.
Bu sırada Külliye'de bir "bölüm" dikkatimizi çekiyor.
"Kesikbaşlar" bölümü.
Bu bölümde bir de "yazı" var:
- 1953-1958'de restorasyon çalışmaları sırasında buradan yedi ceset çıktı... Yedisinin de başı yoktu.

ÇİLEHANE
Çilehane'nin kapısı çok alçaktı.
Zaten, Battal Gazi'nin mezarının bulunduğu yere açılan bütün kapılar alçak.
"Eğilmek" zorundasınız.
Bunun da bir "gerekçesi" var.
Bize anlatıldı ki:
- Seyit Battal Gazi'nin huzuruna eğilerek girilir... Onun için kapılar özellikle yüksek yapılmamıştır.

DİNLERİN BULUŞMASI
Biri, Peygamber soyundan yiğitler yiğidi Müslüman Battal Gazi.
Diğeri Bizans'tan gelen, güzeller güzeli, gayrımüslim Kral Kızı Elenora.
Türkmen Dağları ile Yapıldak Dağları'nın arasında, bir tepede "koyun koyuna" yatıyorlar. Ve "her dinden, her mezhepten" insan gelip, önlerinde saygıyla eğiliyor.
"Dinlerin ve uygarlıkların buluşması" bu olsa gerek.

Sabah sıcak yatagımdan  hiç kalkmak istemiyor olsamda okul olduğu için mecburen kalktım ilk lavaboya girip ihtiyaçlarımı halledip odaya geri döndüm siyah gardirobumdan okul formalarımı alarak giyinirken size biraz kendimden bahsedeyim ben elenora 15 yaşındayım daha doğrusu bugünden itibaren 16 bu gün benim doğum günüm neyse uzun düz kahverengi saçlara yeşil gözlere sahibim  1. 75 boyum 55 kilodayım evin tek çocuğuyum ortaokul son sınıfım aslında ne anneme benziyorum ne de babama annem 1.60 boylarında siyah saçlı mavi gözlü bir kadındır babam ise  siyah saçlı kahverengi gözlere sahip bir adam annem hep teyzeme benzedigimi söyler ama teyzemi hiç görmedim ben küçükken ölmüş ve hiç fotoğrafı yok neyse formamı giyince aynada saçlarımı tarayıp at kuyruğu yaptım yüzüme hafifçe bir rimel sürdüm ve odamdan çıktım. Merdivenlerden inerken evi saran yumurtanın kokusunu alınca koşarak mutfağa girdim annem herzamanki gibi çoktan kalkarak masayı hazırlamış çantamı sandalye ye koyup annemin yanaklarından öptüm

"Günaydın annelerin sultanı "

"Günaydın doğum günü kızı " diyerek  gülümseyerek öptü yanaklarımdan
Sandalyeye otururken babamı sormadan yapamadım büyük bir iş için şehir dışına çıkmıştı.

"Anne babam ne zaman dönecek ankaradan?"

"Bu gün akşama burda dün akşam konuştuk dün gelecekti ama acil işi çıkınca bugüne kaldı akşama orda olurum biricik kızımın  doğum gününe  yetişirim  dedi" 

Ah canım babam nerede olursa olsun önemli günlerde her zaman yanımızda olurdu hiç ihmal etmezdi bizi hergun konuşurduk sessiz geçen bir kaç dakikadan sonra okul saatimin yaklasmasıyla masadan çantamı alarak mutfaktan ciktım

Beyaz spor ayakkabılarımı giyerek mutfağa doğru seslendim

"Akşama görüşürüz anne "

"Görüşürüz melegim" cevabıyla gülümseyerek kapıyı kapattım okul 20 dakika uzaklığında olunca babama yürüyerek gidebilecegimi söylemiş ve servis istememiştim 20 dakika yurusem ne olacaktı değil mi ama?
Siyah kulaklığımı takıp müzik listemden  rasgele bir şarkı açıp dinleyerek yürümeye devam ettim.

Zilin calmasıyla derin bir nefes verdim dışarı ne geçmek bilmeyen dakikalardı öyle birde sanki bize karşı bir düşmanlığı varmış gibi bütün tahtayı yazıyla rakamla doldurup gitmişti ben bunları deftere geçirirken zil çalardı zaten teneffüs beş dakikacık birseydi. Gözleri mi tekrar tahtaya çevirip kaldığım yerden yazma ya başladım ama tek düşündüğüm o çocuğun kim olduğuydu...

elanora

• battal gazi filmleri tarihinde bizans prensesi diye gecen sahsiyet.
    prenses elanora bizansın zor zamanlarında dogmus bir prensestir.ilk ve orta dereceli okulları rahibesinin vermis oldugu egitimle tamamlayan elanora kucuklugunden beri turklere sempati duymus,onların ne kadar cana yakın insanlar olduklarını dusunmustur.evlilik cagı gelen elanorayı imparator babası ilk once bizans kargası polemon ile nisanlamak istemis,daha sonradan yigit sovalyedelibas alyonun daha dogru bir tercih oldugunu anlayıp direk sozu kesivermistir.

elanora sozlusu delibas alyonun yanına giderken bizansın buyuk cengaveri hamer usta ile battal gazinin kapısmalarına tanık olmus,bu turk gencinin acı ve kekremsi kuvvetini goruncede kalbi pıt pıt atmaya baslamıstır.
    dadısı olan rahibeye acılmıs ve battal hakkında dusuncelerini dile getirmektende geri kalmamıs boylelikle ne kadar acık sozlu ve mert bir prenses oldugunuda ıspatlamıstır.gel zaman git zaman nisan ve kına hazırlıklarından once daha fazla dayanamayan elanora erkek tarafının evinden kacarak sovalye kılıgına girip(90 beden sutyen giyen sovalye) gizli gizli battal ile buluşmaya baslamıs ve battala sanzımanı dagıttırmıstır.daha sonrasında battal elanoraya golde gusul abdesti almayı ogretmis ve musluman olması yonunde telkinlere basvurmustur.

bu gizli bulusmaları farkeden okuzbas alyon sinirlenmis ve elanoranın dadısı olan rahibenin vucudunu bizans ordusuna armagan edip ordunun motivasyonunu arttırmaya calısmıssada battal yetiserek rahibeyi abaza bizans ordusunun elinden kurtararak(gerci rahibe icin artık cok gectir,kendiside bunu battala iletmistir.)elanoranın kaldıgı cadıra girer ve gordukleri karsısında sinirlenir serefsizokuzbas alyon zorla elanoraya benim olacaksın,benim olacaksın diye bagırmakta ama oysaki battalın neden kendisine boynuzlu bir hayvan ismi taktıgı aklına gelmemektedir.delibas alyonu ali cengiz oyunu ile maglup eden battal seruvenin sonunda elanorayıda alarak,elanoranın ismini elife olarak degistirip mutlu mesut bir sekilde yaslanıp beraber tekavutlu olurlar.

• (bkz: eleonora lo bianco)

• düşman beldenin yaman güzeli. battal gazi bu güzelin güzel gözleri hatırına şovalye delibaş alyon'dan gizlenip kavgadan etmemiştir.

• (bkz: meral zeren)

• (bkz: eleonora)

• zamanında bunun araştırmasını daha derinlemesine yapmıştım fakat bu araştırma dediğim şey internet üzerinden olduğundan dolayı güvenim pek yok o yüzden 23 temmuzdan sonra net şekilde bu entry zenginleştiricem kısa bir zamanda ama bildiğim kadarıyla anlatiyim

eski zamanlarda kadın savaşçı olarak bilinir hangi ırklarda ve hangi zamanlarda yaşamış bi savaşçı türü bu bilgiyi biliyordum fakat uzun zaman geçmesinden ve taze olmadığı için tam anlatamıyorum kusura bakmayın bu entry böyle kalmiyacak

eski zamanlarda bir adet kılıç ve kırbaç tarzın da ama kırbaç olmayan deriden yapılan yaklaşık 2 metreye yakın ucuna bir şey bağlanabilir yada bir bağlaç olarak kullanılabilcek donanıma sahip bir savaşçı giyim tarzı olarakta daha çok belden altları biraz kiri ve kanı absorbe etmek için hafif kuru çamur kullanan ve bunun yanı sıra ellerinde siyah tonajlarında üzerinde ırklarına ve öldürdüğü veya katıldığı savaşlar gibi şeylerin bilgilerini bulunduran ve aralarında birbirlerini tanımaları tanımayanların da karşısındaki hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan bir tülbent diyesim var ama boyanılabilir kumaş tarzında bir şey

not: şuan yarım bırakıyorum bu konuyu araştırıyorum kaynak bulabildikçe uzun bir vaktimde kaynaklarımla birlikte geri dönüceğim...

ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası