futbol oynarken lens takılır mı / Çocuklar için kontakt lensler: Hangi yaşta kullanmaya başlayabilirler?

Futbol Oynarken Lens Takılır Mı

futbol oynarken lens takılır mı

Kontakt Lensler ve Spor

KONTAKT LENSLER VE SPOR

Kariyerinizin doruğunda olimpik bir atlet ya da sadece arada sıra koşmaktan hoşlanıyor olun, kontakt lensler size kesin bir görme sağlayabilir ve gözlüklerin aksine size engellemeden rahat hareket etme özgürlüğü verir. Rekabet olsun ya da olmasın bütün spor aktivitelerinden en iyi sonucu alabilmek için iyi görme şarttır. Sakın görme problemlerinizi hafife almayın gözleriniz bundan zarar görecektir ve sonunda performansınız da bundan etkilenecektir. Doğru görme düzeltmesi ve rutin göz muayeneleri çok önemlidir.

SPOR VE GÖRME KESKİNLİĞİ

Spor yaparken görüş alanınızın geniş, görme algınızınsa sürekli olduğundan emin olmalısınız: Örneğin, hareket eden bir cismi takip etmeniz, alandaki yerini tahmin etmeniz ve kendi hareketinizi koordine etmeniz. Bunun olabilmesi için keskin ve tam alan görüşüne ihtiyacınız ve mükemmel gördüğünüzden emin olmak için rutin göz muayenelerinizi aksatmamalısınız. Rutin bir göz muayenesi, görüş alanınızın düzeltmeye ihtiyacı olup olmadığını belirlemekten daha fazlasını yapar. Sadece gözler değil, vücudun diğer kısımları da olabilecek hastalıklar için de kontrol niteliğindedir. Göz kontrolü sırasında diyabet, yüksek kan basıncı ve yüksek kolestrol gibi genel sağlık problemleri saptanabilir. Ayrıca doktorunuz, gözlerinizin beraber nasıl çalıştığını ve performanslarının nasıl arttırabileceğini de değerlendirecektir. İyi görme, daha iyi ve daha güvenli çalışmak ve spor yapmak demektir- hatta daha iyi yaşam kalitesi demektir.

En iyi görüş… 

Sporda en iyi performans…

KONTAKT LENSLER PERFORMANSI ARTTIRIR

Kontakt lensler size daha iyi çevresel ve yan görüş sağlayacaktır. Amacınızla aranızda bir bariyer yoktur; kirlenmezler, bulanıklaşmazlar. Kontakt lensler kesin ve sabit görmeyi garanti ederler; maskelerle, koruyucu deniz gözlükleriyle ya da kasklarla beraber kullanılabilirler. Gözlüklerinizin aksine yolunuza çıkmalarından, düşmelerinden ya da hareket ettiğinizde kaymalarından endişe etmenizi gerektirmezler. Kontakt lenslerle daha geniş bir alan görüşüne, genellikle her bir gözünüzde daha keskin görüşe ve daha iyi kontrasta kavuşursunuz. Kontakt lensle tüm boyutlar gerçektir, yani görüntüler şekil ya da boyut olarak değişmemişlerdir. Görmenize odaklanmanız gerekmediği için siz oyununuza konsantre olabilirsiniz.

KONTAKT LENSLERDEN EN ÇOK FAYDALANABİLECEĞİNİZ SPORLAR

Tüm sporlar kontakt lens kullanımı için daha iyi yapılır, fakat aşağıdaki aktivitelerde kontak lens kullanımın daha fazla avantaj sağladığını fark edeceksiniz.

RAKET OYUNLARI

Tenis, badminton ya da squash oynarken, her bir vuruşunuzda gözlüklerinizin düşüp kırılmasından endişe etmediğinizde başarınızın ne kadar artacağını bir düşünün.

TOPLA OYNANAN OYUNLAR

Futbol, basketbol ve voleybol gibi topla oynanan oyunlar, sürekli derecelik alan görüşü gerektirir. Çevresel görüşünüzü kısıtlayan gözlüklerin aksine, kontakt lenslerle her şey görüş alanınız dâhilinde olacaktır.

Diğer tüm kardiyovasküler aktiviteler gibi koşu da dinamik ve sürekli olarak aşağı yukarı hareket etmenizi gerektiren bir spordur. Koşu yaparken gözlük kullanmanız, onları her saniye burnunuz üzerinden yukarı ittirmenizi gerektirecektir.

BİSİKLETE BİNME VE BUZ PATENİ

Bisiklete binme ve buz pateni beceri, zindelik ve konsantrasyon gerektiren yüksek hız sporlarıdır. Bu sporları yaparken gözlüklerinize dikkat edecek, buğulanmaları, kaymaları ya da düşüp kaybolmaları ile ilgilenecek vaktiniz yoktur.

AKROBATİK SPORLAR

Kaykay ve akrobatik bisiklet gibi akrobatik sporlar yoğun konsantrasyon gerektirir. Hareketleri kimi zaman tam dönüşler ve vücudun derecelik kıvrımlarını gerektirir. Düşüp yaralanma riski oldukça yüksektir ve gözlükler bu riske sadece katkı sağlar.

MACERA SPORLARI

Eğer macera sporlarına girişecekseniz, ilk yapmanız gereken şey kayan gözlüklerinizden vazgeçerek ellerinizin serbest kalmasını sağlayacak kontakt lensleri kullanmaya başlamak olmalıdır. Gözlüklerinizi suratınıza bantlamış bir şekilde bungee jumping yaptığınız bir düşünün. Rahatsız olmasının yanı sıra tehlikeli olacaktır(eğer gözlükleriniz parçalanırsa sıçrayan parçalardan yaralanabilirsiniz)…

GÖZLERİNİZİ UV IŞINLARINDAN KORUYUNUZ

Uzun süre ultraviyole(UV) ışınlarına maruz kalmanın cildiniz gibi gözlerinize de ciddi zararlar verebileceğini biliyor muydunuz? Uzmanlar dış mekan sporları yapan kişilerde UV ışınlarının etkilerinin kümülatif olduğunu ve korunmayan ya da az korunan göz yapılarında ve gözü çevreleyen dokularda geri dönülmez sorunlara yol açabileceğini belirtmektedirler. Gözleriniz, siz temmuz ayında tenis ya da plaj voleybolu oynarken de ocak ayında kayak ya da snowboard yaparken de güneş ışılarına maruz kalıyor. Güneş gözlüklerinin çoğu UV ışınlarının çoğunu göz merceğine girmesini engelliyor olsa da, birçok güneş gözlüğü modeli ışınların göze yandan yukarıdan ve aşağıdan girmesini engellemez. UV korumalı güneş gözlükleri ile siperlikli bir şapka ve UV blokajlı kontakt lenslerin beraber kullanılmasıdır.

İlk Kez Lens Kullanacaklar Buraya: Kullanımı Zor mu, Nelere Dikkat Edilmeli?

Haberler

Sağlık

İlk Kez Lens Kullanacaklar Buraya: Kullanımı Zor mu, Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde kontakt lens ve renkli lens kullanan kişi sayısı hayli fazla. Hatta gün geçtikçe lens kullanımı daha da artıyor ve yaygınlaşıyor. Diğer yandan da lens kullanım süreci büyük bir titizlik gerektirdiğinden ilk kez lens kullanacak olanlar veya lens kullanmayı planlayanlar bu durumdan endişe duyabiliyor. Solüsyonundan kutusuna, takma şekillerinden el temizliğine kadar pek çok detay lens kullanım sürecine dahil oluyor. İlk kez lens kullanacak olanlar ve lens kullanmak isteyenler için bilinmesi gereken durumları listeledik.

Kontakt lensler için yapılan muayeneler gözlük muayenesinden oldukça farklı ve karmaşık

Kontakt lensler için yapılan muayeneler gözlük muayenesinden oldukça farklı ve karmaşık

Lens kullanmak için ön hazırlık yapmak gerekebilir

Lens kullanmak için ön hazırlık yapmak gerekebilir

Solüsyon ve lens kutusunun hayatınızın bir parçası olacağını unutmayın

Solüsyon ve lens kutusunun hayatınızın bir parçası olacağını unutmayın

Doğru lensi bulana kadar biraz zaman geçebilir

Lensi kullanmamanız gereken durumları da bilmeniz gerek

Lensi kullanmamanız gereken durumları da bilmeniz gerek

Takma ve çıkarma konusunda onlarca deneme yapmak son derece normal

Takma ve çıkarma konusunda onlarca deneme yapmak son derece normal
funduszeue.info

Hijyen en önemlisi

Hijyen en önemlisi

Merak etmeyin lensler göz bebeğinizden arkaya kaymayacak

Ve son olarak: Kullanım süresine dikkat!

Ve son olarak: Kullanım süresine dikkat!

Kendinizi kutlayın: Artık daha rahat görebilirsiniz!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda

lens kullanmak müthiş bi şeydir. gözlükle kıyaslama bile. dünyan değişir. doktorun takabilirsin dediği sürece tak.

• evandro  ( ) 

optisyenlerin bu konuda ahkam kesmesi baştan yanlış bir harekettir. siz göz doktorunuza danışın ve onun dediğini yapın yeter. lens size gözlüğün veremediği tam görmeyi verir, başka bir deyişle görme alanınızda kör nokta kalmaz. eğer tolere edebiliyorsanız ve temel hijyene dikkat ediyorsanız size problem de çıkarmaz. lens iyidir. spor yaparken rahat edersiniz.

• justaddwater  ( ) 

spor yaparken rahat edersiniz demişken,örneğin ben futbol oynarken lensi çıkarmasam,bu şekilde koşsam,zıplasam,kafa topuna çıksam,futbol oynarken yapılabilecek her türlü hareketi yapsam işte,lense bir zarar gelir mi(daha önemlisi gözüme)ya da düşer mi?

• griphook  ( ) 

dostum hiç tavsiye etmem. ilerde göz yanması, bulanıklılık gibi durumlarla karşılaşırsın. bende kullandım ve başıma gelenleri söylüyorum. haa unutmadan "herşeyin doğalı güzeldir" ve en baştada sağlık.

• suskunçocuk  ( ) 

öncelikle göz doktorlarının hepsi de optisyenlerler, lens&gözlük firmalarıyla anlaşmalılardır. komisyon alırlar-verirler. fakat ben hayatımda hiç lens kullanan göz doktoru görmedim.
bence lens sağlıklı değildir, korneayı inceltir anacım. sene lens kullanan kişilerin ışığa hassasiyeti oldukça artar, insanın gözü yaşarır güneş ışığında.
fakat lens benim dünyamı değiştirmiştir açıkçası, hem de 5 senedir. inanın lisede doğru dürüst kız arkadaşı olmayan, göz rengi -5 dolaylarındaki miyopi yüzünden seçilemeyen ben, üniversitede bereketli yıllar geçirmiş, genç kızların gözde ismi olmuşumdur.
yağuşuklu olduğumu lens fark ettirdi diyebilirim. artık top oynarken gözlüklerim kırılmıyor, kimse gözlüğü gözüne sokarım, gözlüklerini lens yaparım demiyor.
marka önerim: focus visitint-aylık
yaz aylarında havuz deniz için ise günlük focus, hatta kadıköy ozan optik uygun fiyatla satarher türlü soru için yazarınız karrdanadam hazırdır

• karrdanadam  ( ) 

13 senedir lens kullanıyorum, bir iki kere konjonktivit yaşamak haricinde hiç bir sıkıntısını ya da zararını görmedim. Ayrıca kolaylığı, huzuru vb. her halukarda gözlüğü ezer geçer.

• sui  ( ) 

dalmak ve yüzmek hariç her sporu gayet güzel yapabilirsin. bak alex'e takıyo lensini takır takır oynuyo :)

lensin bi çok durumda gözü koruduğu bile olur. mesela benim doktorun hastalarından birinin gözüne aseton sıkmış küçük kardeşi. lens bembeyaz olmuş ama gözü yanmaktan korumuştu.. zaten öle eskisi gibi kırılıp gözü çizecek lensler falan kalmadı artık. bundan 15 sene önce çok dertli lensler kullanırdık. tozun zerresi değdiğinde günün rezil olurdu. artık öle bi dert de yok..

hijyene çok takılıyorsan solüsyon olarak aosept kullan.. pahalıdır ama en iyisidir.

• evandro  ( ) 

bu kisiden kisiye degisiyor galiba. ben ikisine de kullaniyorum, spor yaparken lens kullaniyorum ama onun disinda gozluk kullanmak daha rahat geliyor. hele bilgisayarla filan ugrasirken veya bir sey okurken lens mahvediyor beni

• alpinsamuray  ( ~ ) 

alex maçlarda lens kullanıyor yani?şaşırdım bayağı:)

• griphook  ( ) 

eğer yüzme gözlüğü veya dalgıç maskesi kullanıyorsanız lensle çok şahane yüzülür de. angut gibi gözlüksüz dalar da suda gözünüzü açarsanız (benim gibi) o lens gözden çıkıp deryalara yelken açar.

• kibritsuyu  ( ~ ) 

lens kullanırken temizliğe ve de kullanım koşullarına çok dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir sorunla karşılaşmanız zor bir ihtimaldir genelde. bir de lensin uzun vadede zararları olduğu söyleniyor ama o konuda çok derin bir bilgim de olmadığından yanlış bir şey demek istemem. ben dışarı çıkarken lens, evdeyken gözlük kullanıyorum sanırım en ideal kullanım bu şekilde olanı.

• hal  ( ) 

üşengeçseniz hiç bulaşmayın. "sabah kalktığımda çıkartırım", "okula geç kaldım; artık yarına", "suyunu değiştirmesem de olur" derken bir düzensizliğiniz daha olur. gün içinde gözleriniz yaşarır, birini takıp birini takamazsınız garip görürsünüz, gözlerinizin sağlığını düşünüp "bu hafta temiz kullanmaya başlayacağım" dersiniz olmaz, yapamazsınız. bunlarla birlikte sinirlenirsiniz ki gözünüzde duracak bu hede; öyle göz ardı edilecek bir detay olmaz sizin için. gözlük kötü duracak diye lens alırken bu sefer insanlarla ilişkileriniz etkilenir. abartmıyorum.

• garip biseyler  ( ) 

Lens kullanan göz doktoru görmedim demeyin gözlüklü doktor hemen anlaşılırken, bi doktorun lens taktığı öyle kolay anlaşılmaz..

Ama lensin gerçekten zararı var kalıcı göz kuruluğuna neden olabilir ve her gün gözüne lens takıp çıkarta gözün refleksleri azalır yani gözüne bi cisim kaçma ve gözü zedeleme riskini arttırır lens.

Bence direk lazer ameliyat yaptırın (benim yaptırdığım gibi)

• selimse  ( ) 

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası