hayır mı evet misin / Evet mi, hayır mı | Nil KARAİBRAHİMGİL Köşe Yazısı - Hürriyet Haberler

Hayır Mı Evet Misin

hayır mı evet misin

Fatma Şeref

“Benimle misin, değil misin? Hemen karar ver. Benimle misin değil misin? Kalk gidelim İskoçyalı ! Benimle misin değil misin? Tüh, yazıklar olsun!” . Çok tartışmalı ve izlemeli funduszeue.info serisinden hangisinde bilmiyorum ama böyle bir replik vardı. Yoga salonunu terk etmek isteyen Recep birkaç arkadaşını daha peşine takmak istiyor. Konuşmasında “Dalai Lama” dan bahs eden hocanın tüm sınıfa “dallama” dediğini söyleyerek salonu galeyana getirmeye çalışıyordu. Ama yukarıdaki cümleleri öyle arka arkaya kuruyor ki karşısındakinin nefes almasına bile fırsat yok. Nasıl cevap versin?

Son günlerde bu sahne sık sık gözümde canlanıyor. Hiç yeteneğim olmayan bir alanda gelişme göstermeye bile başladım. Türkü yakıyorum: Çıkmaz sokaklarda gezdirdin beni / Evetten hayırdan bedirdin beni…  Diye bir ezgi doğuyor içime. Nakaratını da siz uydurun artık. Evet, son günlerdeki Anayasa değişikliği tartışmalarından bahs ediyorum. Aslında tartışma falan yok ortada. Neden mi?

Hani şair Leylâ Hanım diyor ya :

Urmamışdı destini Mansûr'a cellâd-ı kazâ

Kâkülün zencîrine âşıkların ber-dâr iken…

funduszeue.info

(Henüz kazâ(yargı) cellâdı Mansur'a hiç dokunmamış iken, âşıkların kâkülünün zincirine çoktan asılmışlardı.)

Ya da Hayyam’ın dediği gibi :

Biz sarhoş olduğumuzda üzüm henüz yaratılmamıştı.

Yani şu an ki evetçiler ve hayırcılar karar verdiğinde oya sunulacak on sekiz madde henüz yazılmamıştı.  Bu, gün kadar aşikar ve bilinirken yaptıkları propagandanın daha doğrusu baskının insanları etkileyeceğini düşünmeleri de çok ilginç geliyor bana. Kaç tanesi metni okudu o bile belli değil. Dedim ya onlar karar verdiklerinde henüz maddeler yazılmamıştı.

Hiç kimse kusura bakmasın ama o günleri çok iyi hatırlayan bir çocuk olarak şunu da söylemek istiyorum. Eğer Anayasası oylanırken yetişkin olup da oy kullanan varsa biraz hicap edip bu günkü tartışmalara hiç katılmamalıdır. Keşke bu gün göstermiş oldukları cesareti o gün gösterseler o gün tartışsalardı da bu günleri hiç yaşamasaydık. Darbecilerin kendilerini korumak adına metne neler eklediği de ilgilenen herkesin bilgisindedir.

Diyeceğim o ki tarafların aşırı uçları neyi amaçlıyor bu ülke gerçekten umurlarında mı belli değil. Ama Türk Milletinin yakasından düşsünler artık. Rahat bıraksınlar insanlar metni okusun. Tartışmaları izlesin. Herkes kendine yetecek kadar anlayış sahibidir. Hatta gözü aşırı sevgi ya da nefretten kararmış olanlardan daha sağlıklı daha kesin görüş yeteneği vardır.

Ve hiç kimsenin, bir seçmeni oyunun rengine göre “hain”likle yaftalama hakkı yoktur. Haddine düşmez.  Türk Milleti reyinde hürdür ve hür kalacaktır.  İnsanları oylarını açıklamaya zorlama da bu hürriyeti ihlal etme kastı taşır.

Bu yaklaşımlara duyduğum tepkiden olacak hukukçu olmama rağmen yeni on sekiz maddeyi hiç okumadım henüz. Oylama ile referandum arası altmış günlük süre isabetliymiş diye düşünüyorum bu yüzden. Benim hissiyatımda olanlar bile okusun, yeterince tartışılsın, düşünülsün diye. Ama tartışılması için temiz bir zemin açmalıyız önce. Ve o zemin üstüne yatıralım maddeleri.

Sakin olalım bir anayasa değişikliği ile ne devlet kurtulur ne devlet yıkılır. Bu devletin teminatı hiçbir bir zaman yazılı metinler olmamıştır. Devletin teminatı milletin kendisidir. Bakınız kabul edilirse bu 5. Anayasamız olacak. Ne ilk ne de son değişiklik…

İnsan faktörü tüm yasalardan önemlidir. Çok demokratik bir anayasa ile diktatörlük yapılabileceği gibi çok diktatoryal bir anayasa ile demokratik yönetim mümkündür.

Tüm bunlardan daha önemlisi eş, dost, akraba, hatta sosyal medyadaki arkadaşlarla birbirimize düşmemektir. Yasalar ve yöneticiler gelir geçer. Biz bunlar arasında özgürce seçim yapma hakkımızı korumak istiyorsak herkesin özgürlüğüne saygı duymalıyız. Hepimiz aynı oyu vereceksek seçim niye yapılıyor?

Geçen hafta Medeniyetler Okulu projesi kapsamında sınıf tiyatrosu ve değerler eğitimi için Mehmet Beğen Ortaokulundaydım. Güya biz çocuklara bir şey öğretmek için gitmiştik. Ama onlardan çok şey öğrenerek döndüm. Şu kadarını söyleyim inanın onların hak ettiği bu seviye değil. Gözlerindeki ışığı görseniz yukarıda özetlediğim gündemden utanırdınız gerçekten.

Şimdi ben de sorayım artık : Tartışmaların usul ve adabını koruma ve herkesin oy hürriyetini savunma, gerilime fırsat vermeme konusunda benimle misin değil misin? Benimle misin değil misin?

Evet mi, hayır mı?

Evet veya Hayır

Bu uygulama hakkında

Cevaplar ❓ find öğrenmek ister misiniz ❓ 😁

Sorduğunuz sorulara Evet veya Hayır cevaplarını öğrenmek için bu uygulamayı indirin.
Kaç soruya evet ya da hayır cevabını alabileceğinizi düşünün mü? 😎

• Bugün iyi bir gün olacak mı? - Evet veya Hayır
• bor Sıkıldım mı? - Evet veya Hayır
• something️ Bir şeyi unutuyor muyum? - Evet veya Hayır
• Bugün pasta yemeli miyim? - Evet veya Hayır
• 🚶♂️ Blokta dolaşmalı mıyım? - Evet veya Hayır
• Şimdi kahve içmeli miyim? - Evet veya Hayır
• Bugün bu rengi takmalı mıyım? - Evet veya Hayır

Fun️➡️ Bu eğlenceli uygulama hakkında düşünebileceğiniz sorulara hızlı evet veya hayır cevap verecektir. Genellikle, cevabın evet mi yoksa hayır mı olduğunu biliyoruz, ancak evet ya da hayır diyen bir uygulama bizim fikrimize meydan okuyacak ya da inancımızı güçlendirecektir. Her iki durumda da, sorunuza cevap olarak aldığınız evet ya da hayır karar vermeyi daha ilginç hale getirmenin eğlenceli bir yoludur.

App️ Bu uygulama, evet veya hayır yanıtı verdiğinde tavsiye vermeyi amaçlamamaktadır, ancak iyi bir kahkaha atabilir. 😂️

➡️➡️ Cevabını bildiğim bir soru sorarsam - Gökyüzü mavisi gibi mi?
Bu evet ya da hayır uygulaması gülmek için yapılır so, bu yüzden evet veya hayır cevabı şaka olarak alın. Ne kadar ilginç cevaplar bulabileceğinizi görün - her gün değişebilir. Kararlarınızı rasgele bir formüle dayandırmayın, ancak evet veya hayır uygulamasının akıllı kararlar alıp almadığını görmek için eğlenin.

Random️➡️ Bazen rastgele verilen cevaplar hayata küçük bir baharat ekleyebilir. Bugün her zamanki kahvemi sipariş etmeliyim - evet mi hayır mı? Cevabınız hayırsa - o zaman bugün çikolatalı milkshake sipariş etmeliyim - evet mi hayır mı? Cevap hala hayır ise, bir evet alana kadar diğer menü öğelerini deneyin. Evet veya hayır cevabı, daha önce denemediğiniz yeni içecekleri size tanıtabilir. Bu küçük eğlenceli aktivite, bir gün daha ilginç hale getirebilir. Sadece cevapların kalıcı sonuçlara sahip olmayacağı veya herhangi bir yasayı ihlal etmeyeceği durumlarda bunu yapmak önemlidir. Advice Eğer tavsiyeye ihtiyacınız varsa, bu alanda bir profesyonele danışmak için en iyi, eğlence için yapılmış bir uygulama değil. ⁉️

➡➡➡ Arkadaşlarınızla veya ailenizle sohbet etmek ve paylaşmak için çok eğlenceli sorular var - Bugün puding yapacağız mı? Evet veya Hayır? Bugün kolay bir gün olacak mı - Evet mi hayır mı? Wifi'miz bugün tükenecek mi - evet mi hayır mı?

Hava hakkında sorular sorabilirsin - Bugün yağmur yağacak mı - evet mi hayır mı? ☔
Evet ya da hayır cevabı ile eğlenmek için bu uygulamayı indirin.

➡️➡️ Yasal Uyarı

Bu uygulama sadece eğlence için yaratılmıştır ve gerçek tavsiye veya yön vermek olarak yorumlanmamalıdır. Sonuçları kendi günlük kararlarına uygulayan kullanıcılar bunu kendi riski altında yaparlar ve bu uygulamanın sahibini, yaratıcısı ve kod yazıcısını suçsuz (lar), zarar (lar) veya rahatsızlık, nasıl olursa olsun ortaya çıkan herhangi bir sorumluluktan ötürü sorumlu tutarlar. Bu uygulamayı kullanmanın sonucu.

Bazı eğlenmek için bu uygulamayı indirin!

Güncellenme tarihi

24 Kas

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası