kpss önlisans oturum sayısı / Kamu Personeli Seçme Sınavı - Vikipedi

Kpss Önlisans Oturum Sayısı

kpss önlisans oturum sayısı

KPSS Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kamu Personeli Seçme Sınavı, ÖSYM tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına personel ataması yapmak için uygulanan bir sınavdır. Son mezun olunan eğitim seviyesine göre ortaöğretim, ön lisans veya lisans mezunları KPSS sınavına girebilmektedir. Lisans KPSS her yıl yapılırken, ön lisans ve ortaöğretim KPSS ise çift yıllarda olmak üzere 2 yılda bir (2020,2022,2024..) yapılmaktadır. Ayrıca bu sınavlara istediğin kadar başvuru yapabilirsin ve sınava başvurman için mezuniyet olma şartı da aranmaz. Önemli olan mezun olduğunda sınav sonucu geçerlilik tarihinin geçmiş olmamasıdır. Aynı zamanda öğretmenlik atamalarının geçerlilik süresi 1 yılken diğer tüm bölümlerin KPSS puanları iki yıl geçerlidir! Sonuç olarak KPSS’de iyi bir puan alman başvurularında daha avantajlı olmanı sağlayacaktır.

Şimdi hep birlikte KPSS hakkındaki detaylara bakalım.

KPSS İçeriği Nasıl Olur?

KPSS, yoğun çalışma sistemi gerektiren bir sınavdır. Aynı zamanda ezber konuların yanı sıra mantıksal düşünce gerektiren bir sınavdır. Genel yetenek ve genel kültür olmak üzere ikiye ayrılan sınavda sayısal mantık ve sözel mantık soruları çok fazla zamanını alabilir. Ancak endişelenme! Diğer sorular bilgi gerektirdiği için düzenli çalıştığın sürece zamanın yetecektir. 

KPSS’de Hangi Dersten Kaç Soru Var?

•             Türkçe: 30 Soru (4 Soru Sözel Mantık)
  •             Matematik: 30 (4-6 soru Sayısal Mantık Soruları)
  •             Tarih: 27 Soru
  •             Coğrafya: 18 Soru
  •             Vatandaşlık: 9 Soru
  •             Güncel Bilgiler: 6 Soru

olmak üzere genel yetenek bölümünde 60 soru, genel kültür bölümünde 60 soru, toplam 120 soru bulunmaktadır. Ayrıca sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

kpss sınavına çalışan kişinin elini ve masasını gösteren görsel

KPSS Konuları

Matematik

• Temel Kavramlar
  •             Sayılar
  •             Bölme-Bölünebilme Kuralları
  •             Asal Çarpanlara Ayırma
  •             EBOB-EKOK
  •             Birinci Dereceden Denklemler
  •             Rasyonel Sayılar
  •             Eşitsizlikler
  •             Mutlak Değer
  •             Üslü Sayılar
  •             Köklü Sayılar
  •             Çarpanlara Ayırma
  •             Oran – Orantı
  •             Problemler
  •             Kümeler
  •             Fonksiyon İşlem
  •             Modüler Aritmetik
  •             Permütasyon – Kombinasyon – Olasılık
  •             Tablo ve Grafikler
  •             Sayısal Mantık

Geometri

• Geometrik Kavramlar
  •             Doğruda Açılar
  •             Üçgende Açılar-Alan-Benzerlik
  •             Açı Kenar Bağıntıları
  •             Özel Üçgenler
  •             Açıortay
  •             Kenarortay
  •             Çokgenler
  •             Dörtgenler
  •             Çember ve Daire
  •             Analitik Geometri
  •             Katı Cisimler

Türkçe

• Sözcükte Anlam
  •             Cümlede Anlam
  •             Paragrafta Anlam
  •             Ses Bilgisi
  •             Yapı Bilgisi
  •             Sözcük Türleri
  •             Cümle Bilgisi
  •             Yazım Kuralları
  •             Noktalama İşaretleri
  •             Anlatım Bozuklukları
  •             Sözel Mantık

Tarih

• İslamiyet Öncesi Türk Tarihi
  •             Türk-İslam Tarihi
  •             Osmanlı Tarihi
  •             Osmanlı Yenileşme ve Demokratikleşme Hareketleri
  •             Avrupa’da Yaşanan Gelişmeler ve Türk-İslam Dünyasına Etkileri
  •             XX.Yüzyılda Osmanlı Devleti
  •             Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi
  •             Kurtuluş Savaşı Muharebeler ve Antlaşmalar Dönemi
  •             Cumhuriyet Dönemi
  •             Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
  •             Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

Coğrafya

• Türkiye’nin;
    • Coğrafi Konumu
    • Yer Şekilleri ve Özellikleri
    • İklimi ve Bitki Örtüsü
    • Bölgesel Coğrafyası
  •  Türkiye’de;
    • Nüfus ve Yerleşme
    • Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık
    • Madenler, Enerji Kaynakları ve Sanayi
    • Ulaşım, Turizm ve Ticaret

Vatandaşlık 

• Hukukun Temel Kavramları
  •             Devlet Biçimleri Demokrasi ve Kuvvetler Ayrılığı
  •             Anayasa Hukukuna Giriş, Temel Kavramlar ve Türk Anayasa Tarihi
  •             1982 Anayasası’nın Temel İlkeleri
  •             Temel Hak ve Hürriyetler
  •             Yasama
  •             Yürütme
  •             Yargı
  •             İdare Hukuku

KPSS Sınav Türleri

KPSS A Grubu: KPSS A Grubu kadrolar, kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş, uzman, kaymakam gibi kariyer odaklı meslekler için açılan kadrolardır. Bu kadrolar için yapılan sınav türüne de KPSS A denilir. Ayrıca bu sınav için yaş şartı ‘’30 yaşından gün almamış olmak’’ iken devlet memuru olmak için ise ön şart ‘’18 yaşını doldurmuş olmak’’tır.

KPSS B Grubu: Bu kadro ise mühendislikten teknikerliğe, memurluktan avuktalığa kadar atama yapılacak tüm kadroları içermektedir. Bu kadrolar için yapılan sınav türüne de KPSS B grubu denilir.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı: Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında sözleşmeli ya da kadrolu olarak çalışmak isteyen kişileri kapsamaktadır. Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesinden mezun olanlar Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına ek olarak bu sınava girmek zorundadır.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı: Eğitim Fakültesinden mezun olanların yanı sıra diğer lisans bölümlerinden mezun olup da pedagojik formasyon alanların gireceği sınavdır. Ayrıca pedagojik formasyon hakkında daha detaylı bilgi almak istersen Pedagojik Formasyon Hakkında Her Şey 2020 yazımıza göz atabilirsin.

KPSS Puan Türleri

Gireceğin sınava göre çeşitli puanlar elde edeceksin. İlk olarak KPSS’de toplam 121 puan çeşidi bulunmaktadır. Bu puanların hangi alanlarda kullanıldığına aşağıdaki tablodan bakabilirsin:

PuanKullanım Alanı
P3Lisans- A ve B Grubu
P10-P121Eğitim Mezunları: Öğretmenlik ve A Grubu
P124Lisans- İmam Alımları

Ayrıca ÖSYM tarafından daha önce hazırlanan KPSS Puan Türleri ve Test Ağırlıkları adlı tabloyu incelemeni tavsiye ederiz. Böylelikle daha detaylı bilgiler elde etmiş olursun!

KPSS’de Süre Ne Kadar?

Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavındaki 120 soru için toplam 130 dakika verilmektedir. Fakat Eğitim Bilimleri oturumunda 80 soru için 100 dakika süre vardır.

KPSS Ne Zaman? (2023)

Adaylar Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumlarına 23 Temmuz 2023 tarihinde girecek. KPSS Alan Bilgisi sınavlarını oturumları ise 29-30 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak. ÖABT ise 6 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

Bu oturumların yanı sıra ÖABT 14 Ağustos’ta yapılacak.

KPSS’ ye Nasıl Başvuru Yapılır?

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli fotoğrafın (son 50 ayda çekilmiş olmalı) varsa başvuru tarihleri içinde gerekli bilgilerini girerek başvurunu yapabilirsin. Başvuru yaptıktan sonra bankaya belirlenen miktarda para yatırman gerekli! Paranı yatırdıktan sonra başvurun tamamlanmış olacaktır. 2022 yılı için yatırman gereken ücret şu şekildedir:

•             KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu: 115 TL
  •             Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) : 115 TL
  •             KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin) : 80 TL
  •             ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin) : 115 TL

KPSS’ ye Hazırlık 

KPSS’ ye çalışman gerekiyor ve nasıl başlayacağını, ne yapman gerektiğini tam olarak bilmiyor musun? Hadi birlikte ne yapman gerektiğine göz atalım:

Öncelikle bu sürecin sizler için büyük bir özveri, düzenli ve programlı bir çalışma gerektirdiğinin farkına varmalısın. Bunları düşünerek özellikle psikolojik olarak bu sürece kendini hazırlamalısın. 

Evet hazırsan hemen başlıyoruz! İlk olarak kendi çalışma metodunu (yazarak, okuyarak, kavram ağı yöntemi, video takip, soru çözümü) keşfet. Ancak bu sürecin de çok uzun zamanını almamasına dikkat et. 

Şimdi sıra program oluşturma zamanı! İlk olarak programını günlük, haftalık ve aylık olarak yapabilirsin ve programı oluştururken esneklik payı bırakmanda da fayda var. Yani kendi çalışabileceğin düzeyde programlar oluştur. ‘’Bunu da yazayım, zorlarsam bunu da hallederim ya’’ gibi düşüncelerle kendini kandırma. Çünkü o konulara çalışamadığın durumlarda büyük bir motivasyon kaybı yaşayabilirsin, hatta çalışmayı bile bırakabilirsin. Bu noktada kendini tanıyor olman önemli!  

Her gün bir öncekinden daha fazla çalışmaya çalış. Özellikle minik minik yapacağın bu artışlar senin için de büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır.  

Bol konu tekrarı ve bol soru çözümleri yapmalısın. Bu yüzden tekrarlarını günlük, haftalık ve aylık şeklinde düzenleyebilirsin. Aynı zamanda soru çözerken konu eksiklerini belirleyip tekrar o konuya çalışmalısın. 

Belirli aralıklarla denemeler çözüp bir yandan ise kendini zaman yönetimi konusunda test etmelisin. 

Her gece uyumadan önce ‘’Bugün ne öğrendim?’’ diye kendini test et. Bu soruya vereceğin cevaplar ışığında çalışma yöntemini devam ettirebilir veya yeni bir yöntem geliştirebilirsin. Son olarak kendine güven, erteleme, düzenli çalış!!

Yazımızın sonuna doğru gelirken umarız senin için faydalı bir yazı olmuştur. Sen de bu süreçte yaşadığın tecrübelerini ve önerilerini bizlerle paylaşabilirsin. Eğitim hayatında pırıl pırıl parlayacağın başarılar elde etmen dileğiyle..

Sınava çalışma süresince senin için faydalı olacak diğer yazılarımızı da paylaşmak isteriz: Haftanın 8. Gününü Yaşamak: Uyku Düzeni, Ajanda Kullanma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Senin için faydalı diğer yazılarımızı okumak için E Bursum Blog’ u takipte kal! Kendine iyi bak.

burs ara görseli
kaynağı değiştir]

(yardımcılığı adaylara 30 dakika ek sınav süresi hakkı tanınmaktadır.)

Resmi Kamu Personel Alım İlanları[değiştir kaynağı değiştir]

KPSS-A, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te yapılmıştır.

A grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, StajyerKontrolör, Kaymakam Adayı).

KPSS-B[değiştir

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır