evde çikolata sosu yapmak / Çikolata Sosu Tarifi: Çikolata Sosu Nasıl Yapılır? | Lezzet

Evde Çikolata Sosu Yapmak

evde çikolata sosu yapmak

Evde Çikolata Sosu Yapımı İçin 3 Farklı Yöntem

Evde çikolata sosu yapımı 3 farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Bu tariflerin ilkinde soğuk süt ve hazır çikolata sosu kullanılır. Bu kolay çikolata sosu tarifini hazırlamak oldukça kısa sürer. Öncelikle bir tencerede kıvam alana kadar süt ve çikolatalı sos tozu karıştırılarak pişirilmelidir. Ardından sos biraz soğutularak hazırlanan lezzetlerin üzerine dökülebilir.

Çikolata sosu yapılışında hazır ürün kullanmak istemiyorsanız kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için su, süt, toz şeker, kakao ve nişasta bir tencereye alınır. Karışım sürekli olarak tel çırpıcıyla karıştırılarak topaklanma önlenir. Tenceredeki karışım kaynamaya başlamadan önce çikolata ve tereyağı eklenmelidir. Hazırladığınız çikolatalı sosu sürekli karıştırarak soğuttuktan sonra tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Üçüncü çikolata sosu tarifini süt, su, şeker, kakao ve un ile hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri bir tencereye alıp orta ateşte pişirmelisiniz. Kıvam alan karışımı ocaktan alıp soğutulduktan sonra hazır olur. Ancak tüm bu tarifler için yeterli vaktiniz yoksa tatlı soslarından da yardım alabilirsiniz.

Bugün Ev Yapımı Çikolata Sos yapıyoruz, profiterol için kullanmalık olucak, kek üzerine de gayet güzel olur, yada istediğiniz bir tatlıda kullanmalık. Yapın dolapta bir kenarda bulunsun hafta boyunca canınız çektikçe kullanın. Her şeyi aynı gün içinde yapamıyorum çünkü, bir gün çikolata sosu, bir gün kreması, derken üç günde bir profiterol anca yapabildim. Nedense bana hamurla uğraşmak zor gelmiyor ama şuncacık çikolata sosu yapmak pek bi ağır gelior, hatta ve hatta profitrolü yapıp sos yapmaya üşendiğimden sadece krema ile yemiş bitirmişliğimiz var, o derece! O yüzden şimdi hazır elim değimişken yaptım çikolata sosumu, kavanoza doldurdum, koydum buzdolabına. Bulunsun&#;

Ev Yapımı Çikolata Sos

Ev Yapımı Çikolata Sos için Gerekli Malzemeler;

1/2 litre süt (yaklaşık 2 su bardağı kadar)

4 yemek kaşığı toz şeker (tüm ölçüler silme olacak)

2 yemek kaşığı nişasta (buğday veya mısır olabilir farketmez)

3 yemek kaşığı kakao

80 gr. bitter çikolata

bir çimdik tuz

30 gr. tereyağı

Ev Yapımı Çikolata Sos

Bir sos tenceresinin içine ilk önce; toz şeker, kakao, tuz ve nişastayı koyup karıştırıyoruz. Bu işlemi tüm krema ve sütlü soslarda bu şekilde yapıyoruz ki, sütü eklediğimiz zaman topaklanmadan daha rahat karışsınlar. Toz şeker, kakao ve nişastayı birbirine güzelce karıştırdıktan sonra, üzerine sütü ilave edip tel bir çırpıcı ile karıştırmaya devam ediyoruz ve karışımı orta hararetli ocağın zerine koyup kaynayana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Karışım kaynamaya başlayınca, içerisine parçalar haline getirdiğimiz bitter çikolatayı ve tereyağını da ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Çikolata ve tereyağı eriyince karışımı ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

***Bu tarz soslarda ve kremalarda soğurken mutlaka ara sıra karıştırmayı unutmayalım ki yüzeyi kabuk bağlamasın. 

İyice soğuyana kadar ara ara karıştırdığımız; Ev yapımı çikolata sos artık hazır. İster kavanoza koyup buzdolabına kaldırın isterseniz anında tüketin. Buzdolabında gün kadar dayanıyor. Bir de buzdolabında bekledikten sonra kullanacağınız zaman bir miktar ısıtmanız gerekir. Soğukta bekleyince; hem kıvamı yoğunlaşıyor hemde bir miktar pütürler oluşuyor. Ama hafiften ısıtınca taze yapılmış haline geri dönüyor, bunu da unutmadan hatırlatmak istedim 😉

Ev Yapımı Çikolata Sos

Bundan böyle hazır soslardan almayın, Ev Yapımı Çikolata Sos yapın gönül rahatlığı ile kullanın.

Şimdilik kalın sağlıcakla 😉

Çikolata sosu tarifi, Çikolata sosu nasıl yapılır, Çikolata sosu yapımı ve hazırlanışı

Çikolata sosu tarifi ve Çikolata sosu nasıl yapılır cevapları sizler için hazırladığımız haberde. Hazır çikolata sosları oldukça kolay ancak ev yapımı çikolata sosunun lezzetinin yerini alamıyordu. Peki evde çikolata sosu nasıl yapılır? İşte çikolata sosu tarifimiz…

1. Ev de süt olmadığında çikolata sosunuzu su ile de yapabilirsiniz.
  2. Hazır aldıklarınızdan çok daha hafif bir çikolata sosu elde edebilirsiniz.
  3. Daha yoğun kıvamlı çikolata sosları elde etmek isterseniz o zaman çikolata sosunuzun içine birkaç parça daha çikolata parçası atarsanız, kıvamı koyulaşacaktır.
  4. Çikolata sosu yaptıktan sonra sürekli karıştırarak kullanana kadar, üzerinde bir kabuklanma olmamasını sağlayın.
  5. Daha yoğun ve sert bir şekilde kullanacağınız çikolata sosları için, sosunuzu pişirdikten sonra ilk sıcaklığı geçince buzdolabında beklemeye ve katılaşmaya bırakabilirsiniz.
  6. Buzdolabına koyduğunuz çikolata sosu tamamen donmayacaktır çünkü içinde nişasta bulunan soslar donma yapmaz sadece katılaşacaktır fakat farklı tarifler ile nişastasız hazırlarsanız o zaman çikolata sosunuzu buzdolabına koyduğunuzda donma yapabilir.
  7. Çikolata sosunuzu eğer bir kekin üzerine dökecekseniz, o zaman bir miktar mutlaka sosun soğumasını bekleyin aksi halde çok sıcak bir sos kekinizin hamur olmasına sebep olacaktır.

Malzemeler

• 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 1,5 yemek kaşığı kakao
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 1,5 yemek kaşığı un

Hazırlanışı

1. 1 su bardağı sütü, 1 su bardağı suyu, 1,5 yemek kaşığı kakaoyu, 4 yemek kaşığı toz şekeri ve 1,5 yemek kaşığı unu bir tencereye alın. Güzelce karıştırın.
  2. Ocağın altını açın ve hepsi eriyip malzemeler birbiri ile karışana kadar karıştırıp kaynatın.
  3. Kaynadıktan sonra 1 dakika da ocağın altını kısıp bekleyin ve çikolata sosunuz hazır.

Malzemeler

• 1,5 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı nişasta

Hazırlanışı

1. 1,5 su bardağı sütü, 1 su bardağı suyu, 2 yemek kaşığı kakaoyu, 3 yemek kaşığı şekeri ve 1 yemek kaşığı nişastayı bir tencereye alın ve bir tel çırpıcı ile iyice karışana kadar bir miktar karıştırın.
  2. Ocağı açın ve tenceredeki çikolata sosunu kaynamaya bırakın. Sürekli karıştırarak kaynamaya bıraktığınız çikolata sosunuz kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve dilediğiniz yerde kullanıma hazır.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir