iktisat önü açık mı / İktisat Bölümü İş Olanakları ve Maaşları - Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi

Iktisat Önü Açık Mı

iktisat önü açık mı

İktisat Mezunu Ne İş Yapar? İktisat Mezunu Ne Olur, Devlette ve Kamuda Nerede Çalışır, Önü Açık Mı?

İktisat mezunları hangi meslek dallarında iş bulabilir sorusu özellikle üniversite planları sırasında yapılan araştırmalarda sıkça gündeme gelmektedir. Oldukça önemli bir ekonomi eğitimi birimlerinden birisi olan iktisattan mezun olanlar hangi mesleğe sahip olur? İktisat mezunu ne iş yapar? Bu soruların ayrıntılı yanıtları ve iktisat alanı meslek dalları hakkında bilgilere içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

Ekonomi ve yönetim bilimlerinin önemli alanlarından birisi de iktisat dalıdır. Hemen hemen bütün üniversiteler de mevcut olan iktisat fakülteleri, eşit ağırlık alanından binlerce öğrenciyi kabul etmektedir. Bölüm tercihi yapılırken ilk dikkat edilen unsurların başında, seçilen bölümün iş bulma ve meslek dalları kapasitesi olmaktadır. Durum böyle olunca iktisat okumayı tercih eden bireyler de ileride iş bulma konusunda ne gibi durumlarla karşılaşacağını ya da hangi meslek dallarında çalışabileceğini merak etmektedir. Hem özel sektörde hem de kamuda iktisat mezunlarının gelebileceği birçok pozisyon ve meslek grupları vardır. İktisat mezunlarının çalışabileceği meslek dalları genel olarak şunlardır;

• Muhasebe
  • Bankacılık
  • Maliye
  • Vergi daireleri
  • Uluslararası ilişkiler
  • Halkla ilişkiler
  • Dış ticaret
  • Mali müşavirlik
  • Finans danışmanlığı
  • Borsa uzmanlığı
  • Devlet memurluğu

Özel Sektörde Ve Kamuda İktisat Mezunu Ne İş Yapar?

İktisat bölümü iş bulma ve meslek dalı açısından zengin sayılabilecek kadar seçeneğe sahiptir. İster özel ister kamuda olsun iktisat mezunları çeşitli alanlarda çalışabilmektedir. Özel sektörde sıklıkla bankacı olmayı tercih eden iktisat mezunları bankacılığın dışında finans danışmanlığı, borsa danışmanı, muhasebe, mali müşavirlik, dış ticaret, ithalat ve ihracat uzmanlığı gibi alanlarında çalışabilirler.

Kamuda yani devlet kurumlarında ise iktisat mezunları devlet dairesi memurluğu, vergi daireleri, maliye, denetim kurulları, devlet bankaları, halkla ilişkiler, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda çalışabilmektedir.

bulundugu sehirde isim yapip ozel ders verecekse ilkinin yoksa ikincinin.

• babamasoliimbananickaldirsin  ( ) 

Onu aciklikta iktisat her turlu alir ama ayni onu acik kavramindan bahsettigimizi hic sanmiyorum.

• f_d  ( ) 

Kpss kalkacagina gore torpilin varsa matematik ogretmenligi eh, tatili var 3 ay, belirli maasin var iste. Ki bakalim dort yil sonra sen mezun oldugunda ne olacak.

Iktisatta da kasarsan musavir yeminli musavir falan alir yurursun. Ayri kulvarlarda aslinda ikisi de ama senin kendini ne kadar gelistirdiginle orantili olarak onunu acabilirsin

• Idonthaveausername  ( ~ ) 

Fd ,ben para ve kariyeri anlıyorum sen?

• aysefatmahayriye  ( ) 

O da onu anliyomus

• Idonthaveausername  ( ) 

globallesme, istenildigi takdirde orijinal ve buyuk capta calismalar yapabilme imkani, ufuk acma

• f_d  ( ) 

İktisatta yurtdışında da çalışabilirim ufkum açılır yani matematiğe göre? Kişiselliii bi kenara koyarsak

• aysefatmahayriye  ( ) 

Okudugun bolumu ilgi ve basari ile okumanla ilintili bunlar.
Iktisatta ufkun acilir orasi kesin. Yurt disinda calisabilmek ise sana ve aldigin egitimin kalitesine bagli.

• f_d  ( ) 

bence ikisi de alabildiğine kapalı.

not: matematik öğretmenisporluyum

• fatihdr  ( ) 

matematik ogretmenliginin onu ne kadar acik olabilir, ikisinde de okumuyorum ama eger bolumunle ilgili bir is yapacaksan matematik ogretmenliginin en ust siniri dershane kurmak falan degil mi?
iktisatinsa bir siniri yok, iyi bir universitede okuyacaksan tabii

• poset  ( ) 

iktisat bitirdim, şu aralar götüm açık. bölüm seçerken bu hesaplara çok girmemek lazım. 4 yıl sonra ne olacağı belli olmaz. mesela ben girdiğim yıl sınıf öğretmenliği mi iktisat mı ikilemindeydim, iktisat daha çok ilgimi çekti onu yazdım. şu an okuduğum bölümden gayet memnunum. sınıf öğretmenliğinin önü daha açıktı, bir çıktı 4+4 birden önü kapanıverdi. benimle aynı dönem başlayan hiçbir sınıf öğretmeni tanıdığım henüz atanmadı.

o açıdan hangisi daha çok ilgini çekiyorsa onu yaz. okuyanlarla konuş, alacağın derslere filan bak, üniversitelere bak bence. önemli olan senin beklentilerin.

• kaza susu  ( ) 

Eğitimi ingilizce olarak alma imkanın varsa iktisat derim bunun yanında okul harici bir şeyler yapman lazım okula gidip gelmek ile olmuyor

• murtiii  ( ) 

İktisadi İdari Bilimler Bölümü

İktisadi ve İdari Bilimler Nedir?

İktisadi İdari Bilimler, iktisadi bilgileri analiz edip yönetebilen, sayısal verileri kullanabilen, yönetim ve idari alanda yetkin bireyler yetiştiren bölümleri kapsar. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan bölümlere dair araştırma yapılırken ilk olarak İktisadi ve İdari Bilimler nedir sorusu ile karşılaşılabilir. İktisadi ve İdari Bilimler temel amacı, istatistiksel ve ekonometrik analizler gerçekleştirerek verileri inceleyen donanımlı finans uzmanları ve idareciler yetiştirmektir. Bu programlarda eğitim gören bireyler; matematik, istatistik ve bilgisayar kullanımından faydalanarak kaynakları verimli kullanabilecek ve genel ölçümleri analiz edecek seviyeye ulaşır. İktisadi ve İdari Bilimler arasında şu bölümler yer alır; İşletme, İktisat, Ekonometri, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri. Bu bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin genel nitelikleri ise şunlardır; sayısal olarak düşünebilmeye yatkın, insan ilişkilerinde etkili, nicel verileri analiz edebilen, araştırma ve inceleme ile ilgilenen kişilerdir. İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü öğrencileri; sayısal verileri ölçümlemeyi öğrenmenin yanı sıra yönetici ve idareci vasıfları da edinecekleri kapsamlı ve çok yönlü bir eğitim alırlar.

İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İktisadi ve İdari Bilimler eğitim süreci 4 yıldır. İktisadi ve İdari Bilimler sıralama bilgisi ve İktisadi ve İdari Bilimler taban puanları her yıl değişim göstermektedir. Bu bölümlerde eğitim gören öğrencilerin mezun olabilmeleri için AKTS gerekliliğini başarı ile tamamlamaları gerekir. Mezuniyet şartları yerine getirildiğinde “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Lisans Programı Diploması” almaya hak kazanılır. Ayrıca İktisadi ve İdari Bilimler başarı ile tamamlayan mezunlar; İktisat, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi gibi programlarda yüksek lisans yapabilir.

İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü Dersleri Nelerdir?

İktisadi ve İdari Bilimler eğitim gören öğrenciler, toplamda 8 yarıyıldan oluşan eğitim hayatları boyunca başta iktisat ve istatistik olmak üzere genel muhasebe, sermaye piyasaları, ekonometrik analiz ve uluslararası iktisatın işleyişi ile ilgili bir eğitim alırlar. İktisadi ve İdari Bilimler ne demek sorusunun yanıtı için fakültede verilen dersler incelenebilir. İktisadi ve İdari Bilimler eğitim gören öğrencilerin sorumlu olduğu bazı dersler şunlardır:

• İktisada Giriş
  • İşletme
  • Genel Muhasebe
  • Mikro İktisat
  • Makro İktisat
  • Matematiksel İktisat
  • İstatistik
  • Kamu Maliyesi
  • İktisat Tarihi
  • İktisat Politikası
  • Para Teorisi
  • Para Politikası
  • Ekonometri
  • Türk Vergi Sistemi
  • İktisadi Düşünceler Tarihi
  • İktisat Tarihi
  • Uluslararası İktisat
  • Türkiye Ekonomisi

İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İktisadi ve İdari Bilimler mezun olan kişiler muhasebe ofisleri, sigorta şirketleri gibi birçok kurum ve kuruluşta çalışabilirler. Bu programlarda eğitim gören kişiler yönetim ve idare üzerine de temel eğitimler alır. Mezunlar; idari hakimlik, vergi müfettişi ve otel işletmeciliği gibi pozisyonlarda da çalışır. Aynı zamanda bu programlardan mezun olan kişiler; Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan yeterli puanı alarak Maliye Bakanlığı, PTT ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışabilirler. 

İktisadi ve İdari BilimlerBölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İktisadi ve İdari Bilimler mezunu ne iş yapar sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; bu bölümleri başarıyla tamamlayan mezunlar, ekonomi ve idari işler ile ilgili faaliyet gösteren birçok alanda iş imkanı bulabilirler. Bu alandan mezun kişilerin çalışabilecekleri yerler ise şunlardır;

• Bankalar
  • Merkez Bankası
  • Vergi Dairesi
  • Mali Müşavirlik Ofisleri
  • TBMM
  • İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası)
  • Kaymakamlık
  • SPK (Sermaye Piyasası Kurulu)
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu
  • Aracı Firmalar
  • Muhasebe Ofisleri

Bu alanda çalışmak isteyen adaylar, funduszeue.info üzerinden ilgili iş ilanlarına ulaşabilirler.

İktisat mezunları nerelerde, hangi sektörlerde çalışır? İktisat bölümü mezunları ne iş yapar, iş olanakları nelerdir?

İktisat bölümünde okuma hayalleri kuran adaylar, üniversiteden ilgili puan türünden yüksek bir puan aldıkları takdirde istedikleri şehirde istediği bölümü okuyabilirler. 4 Yıllık iktisat bölümü okuyup mezun olan kişiler mezun olduktan sonra iş arayışı içinde olmaktadırlar. İktisat bölümünden mezun olduktan sonra nerede iş imkânı bulabileceklerini araştırmaktadırlar. Bu bölüm hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bunlardan ilki genellikle iktisat mezunları hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilir? Sorusu olmaktadır. İktisat bölümü mezunları, İstatistik, Endüstri Mühendisliği, İşletme ile Bankacılık ve finans gibi alanlarda yüksek lisans yapabilme imkânı bulurlar.

Bir diğer soru ise genellikle en çok yönelinen konulardan birisi olan iktisat mezunları kaymakam olabilir mi? Sorusu olmaktadır. İktisat bölümü, iktisat, kamu, gibi bölümlerden mezun olan her aday kaymakam olabilme şansına sahiptiler. Kaymakamlık sınavında yüksek bir puan elde edenler bu şansa sahip olurlar.

Ayrıca merak edilen bir diğer konu ise iktisat mezunları iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir mi? Konusudur. İktisat bölümü oldukça geniş bir meslek alanlarına sahiptirler. Bunun yanında kaymakam, Gümrük müfettişliği, iş sağlığı güvenliği uzmanı ve daha birçok alanda iş bulabilmektedirler. Yapmaları gereken tek şey daha iyi çalışmak ve daha yükse puan alabilmeyi amaçlamaktadır.

İKTİSAT BÖLÜMÜ MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Eğitimini tamamladıktan sonra mezun olan adaylar yoğun bir iş arayışı içine girmektedirler. İktisat bölümü mezunları iş imkanları şu şekildedir;

•İktisat bölümü mezunları bakanlıkların uzmanlık ve müfettişlik kadrolarında, gelir uzmanlığı, vergi müfettişliği, SPK uzmanı gibi meslek alanlarında çalışırlar.

•TBMM' de çalışma imkânı bulurlar.

•Merkez Bankası Uzmanlığı

•Kaymakamlık ve idari Hakimlik

•Sayıştay Denetçiliği

•Denetmenlik ve Kontrolörlük alanlarında çalışabilme imkânı bulurlar.

•Mali Müşavirlik ve Değerleme Uzmanlığı

•Analiz ve Uzman

•Bankaların Uzman ve Müfettiş kadroları

•Denetmenlik ve Kontrolörlük olarak iktisat bölümü mezunları bu mesleklerde iyi bir maaş ile çalışabilirler.

İKTİSAT BÖLÜMÜ MEZUNLARI İŞ OLANAKLARI

İktisat dalı toplumun sınırlı kaynaklarının nasıl kullanılabileceği üzerine çalışma yapan bir bilim dalı olarak bilinir. Bu bölüm mal ve hizmetlerin üretimi ve tüketimi ile ilgilenen bir sosyal bilim özelliğindedir. İş olanakları bakımından oldukça zengin bir daldır. Yüksek bir puan alarak bu bölüme yerleşen adaylar mezun olduktan sonra KPSS sınavından da yüksek bir puan alarak atanmaları gerekmektedir.

İktisat bölümü mezunları, devlet bankaları, vergi daireleri ve devletin ekonomi ile ilgili her biriminde görev alabilme imkanına sahiptirler.

İKTİSAT BÖLÜMÜ MEZUNLARI NEREDE ÇALIŞIR?

Bu bölümden mezun olana adaylar, kamu kurum ve kuruluşlarında uzman, denetçi, denetmen ve müfettiş olarak işe girebilirler. Ayrıca Gümrük müfettişi ve TBMM yasama uzmanı da olabilmektedirler.

İKTİSAT BÖLÜMÜ MEZUNLARI MAAŞLARI

Geniş bir meslek alanı olan İktisat bölümü bitiren kişiler kuruma göre değişen maaşlar alabilirler. KPSS ile atanan mezunlar genellikle ve gibi memur maaşları alabilmektedirler. Kendilerini geliştirip dil sınavına girip iyi bir puan alanlar ise daha doldun bir maaş alabilirler.

İKTİSAT MEZUNLARI İDARİ HAKİM OLABİLİR Mİ?

İktisat bölümü bitiren mezunlar idari hâkim sınavından yüksek bir puan elde ettikleri takdirde, idari hâkim olabilirler. İdari Hakimlik yazılı sınavından iyi bir puan almak için sadece 83 doğru yeterli olmaktadır.

İKTİSAT MEZUNLARI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK YAPABİLİR Mİ?

Son zamanlarda oldukça konuşulan konulardan birisi haline gelen iktisat mezunlarının sözleşmeli öğretmen olabileceği konusu tartışılmaktadır. İktisat mezunları da artık sözleşmeli öğretmenli yolu açıldığı duyurusu yapılmıştı.

Adalet bölümü mezunları ne iş yapar? Adalet mezunları nerelerde çalışır?

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası