az yediğim halde kilo veremiyorum / Yağların vücutta birikmesine neden oluyor, kilo vermeyi engelliyor! - Egzersiz Diyet Haberleri

Az Yediğim Halde Kilo Veremiyorum

az yediğim halde kilo veremiyorum

Diyetisyen olduğumu söylediğimde ilk soru şudur. ”Bana diyet programı verir misiniz, hangi besin yağ yaktırır, hangi bitki çayını içersem kilo veririm?” tarzında sorular ile karşılaşırım.Benim de cevabım şu olur.” Sizin vücudunuzu tanımam lazım yani kaç kilosunuz,boyunuz,yaşınız,günlük fiziksel hareketinizi bilmem gerekir. Sonrasında sevdiğiniz ,sevmediğiniz besinler, nerede yersiniz,evinizde yemeğinizi kim hazırlar, kimler ile beraber yersiniz. Tabiki sadece bununla da bitmez.En önemli kısım vücudunuz da herhangi bir sorun var mı? Metabolizma hızını artıran, yağ yaktıran, tek bir besin yoktur. Bu iş sadece bir liste yazılarak da çözülmez.Vücutta bir takım hormonal sorunlar olabilir. Kilo verirken bazı kişiler gerçekten  diyet yaptıkları halde kilo veremezler. Bu yüzden muhakkak biyokimyasal testler yaptırılması gerekir. İsterseniz biraz bunlardan bahsedelim

Hangi hastalıklar kilo vermeyi engeller;

1. Hipotroid Hastalığı: Troid bezlerinin yavaş  çalışmasıdır.Bu da metabolizma hızını0-40 oranında yavaşlatır.Kişi gerçekten diyet yaptığı halde kilo veremez.Muhakkak tıbbi ilaç tedavisi yapılması gerekir.
  2. Cushing Sendromu : Böbrek üstü bezlerinden aşırı kortizol salgılanmasıdır.Bu da bir çok metabolizmayı bozar.Tanısının konulması çok kolay değildir.Muhakkak bir endokrin ve metabolizma uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekir.Bu kişiler de diğer kişilerden daha az yemesine rağmen kilo alır ve diyet yaptığı halde kilo veremez.
  3. İnsülin Direnci:  Pankreasdan salgılanan insülin hormonun bozulmasıdır.Kişi normal diğer insanlar gibi beslense de çok hızlı kilo alır.Özellikle glisemik indeksi yüksek besinler yediğinde çok hızlı kilo alır.Bu kişiler de endokrin uzmanı tarafından muayene edilip tanısı konduktan sonra diyet tedavisine başlanır.Örnek vermek gerekirse insülin direnci olmayan bir kişiyi 1 dilim beyaz ekmek yediğinde kilo verirken insülin direnci olan kişi beyaz ekmek yediğinde kilo veremez.
  4. Polikistikover Sendromu: Bu kişiler de aslında direk insülin hormonu bozulduğu için insülin direnci olan kişiler gibi kilo veremkte zorlanır
  5. Reaktifhipoglisemi: Çağın hastalığı diyebiliriz.Yemek yedikten  2-3 saat sonra kan şekeri düşer.Bu kişiler normal verilen diyet programlarını yapamazlar.Çünkü sürekli açlık atakları ve tatlı krizi yaşarlar. Reaktifhipoglisemi de özel diyet tedavisi uygulanması gerekir.
  6. Gluten İntoleransı :  Bu kişiler bulgur,buğday,arpa,yarma,tam buğday ekmek gibi sağlıklı besinleri yediklerinde çok hızlı kilo alırlar.Gluten içeren besinleri kullandıklarında vücut yabancı bir madde gibi algılar ve enerji yakıtı olarak kullanmaz.Normal diyet programını yapsalar dahi çok hızlı kilo alırlar.

Bu sebeplerden dolayı kişiler dergilerde,gazetelerde,internette yazılan diyet listelerini uyguladıklarında hep hüsran ile karşılaşır.Hem verilen diyet listeleri onların yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına,damak tadına uygun değildir.Aynı zaman da hormanal bir sorun varsa da zaten kilo veremezler.

Diyete başlamadan önce özellikle 27 beden kitle indeksi yüksek olan kişiler endokrin ve metabolizma hastalıklarında uzman bir doktor kontrolden geçmedilir. Sonrasında profesyonel bir diyetisyenden yardım alınması gerekir.

Bir Türlü Kilo Veremiyorum Ne Yapmalıyım?

Daha sağlıklı bir yaşam için ideal kiloya inmek gerekir. Kilo verme yolunda kendinize inandığınızda, istediğiniz rakama ulaşmanız da kolaylaşır. Zaman zaman diyet yapanlar kendilerine şu soruyu sıkça sorarlar: “Kilo veremiyorum neden?” Bu sorunun yanıtı herkes için birbirinden farklı bilgilerle açıklanmalıdır. Çünkü bilinmelidir ki diyet ve beslenme programları kişiseldir, herkesin metabolizma hızı aynı değildir.

Kilo veremiyorum psikolojim bozuldu diyenlerin keyfine yerine getirecek, onlara ilham olacak bir yazıyla karşınızdayız. Son dönemlerde kilo veremiyorum ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. Kilo verme sürecinde size rehber olacak bilgilere ulaşmak için mutlaka sonuna kadar yazımızı okumalısınız.

Neden Kilo Veremiyorum? Diyenlere 15 Çarpıcı Gerçek

1) İradeye İnanmamak

• Pek çok insan ideal kilosuna ulaşmak için diyet yapar. Fakat bazen diyet yaptığım halde kilo veremiyorum peki neden diye düşünür.
  • Kilo vermekte zorlanan kişilerin öncelikle kendisini psikolojik açıdan bu duruma hazırlaması gerekir.
  • Kendi kendine motivasyon kaynakları bulması önerilir. Eğer iradenize sahip çıkacağınıza inanırsanız kilo verme dönemini en verimli şekilde geçirebilirsiniz.
  • “Evet, kilo vereceğim. Kaçamak besinlere hayır diyeceğim. Çünkü ben daha sağlıklı bir bedenle yaşamak istiyorum.” dediğiniz anda diyet maceranız başlamış olacaktır.
kilo veremiyorım

2) Sağlıksız Besin Tercihleri Yapmak

• Neden kilo veremiyorum diyetisyen kontrolüyle diyet yapsam iyi olur mu diyenler için bu işin tüyosunu verelim.
  • Kilo veremeyenlerin sağlıklı besinlerden uzak olduğu bir gerçektir.
  • Vücudunuza sağlıklı besinler aldığınızda, metabolizmanız otomatik olarak hızlanır ve kiloda eksilme yaşanır.
  • Paketli ürünler, işlenmiş gıdalar, şekerli ve asitli içecekler tüketen kişiler kilo vermekte bir hayli zorlanacaktır.
  • Düşük kalorili, lif içeren besinlerle beslendiğinizde kilo kaybı yaşamanız daha kolay olacak.
neden kilo veremiyorum test

3) Uzun Süre Hareketsiz Kalmak

• Kilo vermek için beslenme düzenini oluşturmak gerektiği gibi spor düzeni de oluşturulmalıdır.
  • Aktif bir bedenle daha hızlı kilo verebilirsiniz. Özellikle de çalışan biriyseniz ve gününüz sürekli masa başında geçiyorsa; ben nasıl spor yapayım diye düşünebilirsiniz.
  • Eve giderken ya da işe giderken daha az toplu taşıma kullanabilirsiniz. Arabanızla gidiyorsanız 10 dakikalık mesafe bırakarak arabadan inebilrisiniz.
  • Gün içinde 30 dakikalık bir yürüyüş, metabolizmanızı uyarmaya yetecektir.
  • Şayet vaktiniz varsa daha çok hareket ederek daha hızlı kilo verebilirsiniz.
fitness

4) Düzenli Uyku Uyumamak

• Zayıflamak için vücudun enerji depolaması gereklidir. Bu enerjinin bir kısmı da uyurken depolanır.
  • Eğer düzenli bir uyku uyursanız zorlanmadan kilo verebilirsiniz.
  • Metabolizmanızı aktifleştirmek için; size göre en uygun saatte uyuyup sabah erkenden uyanmalısınız.
  • Güne ne kadar erken başlarsanız bağırsaklarınızı da bir o kadar hızlı çalıştırırsınız.
  • Erken kalkan hem yol alır hem de kilo verir :)
uyku

5) Porsiyon Kontrolü Yapmamak

• Bazen en sevilen yemekler karşısında zayıf düşebilirsiniz. Tüm tencereyi bitirmeyi hedefliyorsanız; evet bu konuda sizi uyarmak gerekir.
  • Porsiyon kontrolü yaparak da en sevdiğiniz yemekleri yiyebilirsiniz. Önemli olan gün içinde alacağınız kalori hesabına göre yemekleri servis etmek.
  • Daha az ölçüde, doyurucu yemekler tercih ederek kilo verme dönemini lezzetli hale getirebilirsiniz. Bu nedenle her zaman porsiyon hesabı yapmanız önerilir.
porsiyon

6) Öğünleri Atlamak

• Metabolizmayı tembelleştirmeden kilo vermeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır.
  • Metabolizma hızını dengede tutmak için ara öğünleri yapmanız önerilir.
  • Gün içinde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde yemek düzeni oluşturarak daha sağlıklı beslenebilirsiniz.
  • Ara öğünlerde bitki çayı, kuru yemiş, meyve, yoğurtlu kürler, ev yapımı içecekler ve düşük kalorili atıştırmalıklar tercih edilebilir.
  • Ara öğün yaptığınız günlerde bağırsaklarınız daha aktif olacağı için kolayca kilo verebilirsiniz.
kilo veremiyorum ne yapmalıyım

7) İnsülin Direncinin Yüksek Olması

• Pek çok kişinin kilo verememesine neden olan durum insülin direncidir.
  • İnsülin direnci kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.
  • Bu metabolizma hastalığını ortadan kaldırmak için doktor kontrolünde bir tedavi başlatılır.
  • İnsülin direnci ve kan şekeri düzeyi dengelendiğinde daha hızlı kilo kaybı yaşanır.
  • Bu rahatsızlığı önlemek için mutlaka doktora danışmalısınız.
kilo veremiyorum neden

8) Metabolizma Hastalıklarını Yaşamak

• Bazen kilo kaybı olmamasına metabolizma hastalıkları neden olabilir. Bu durumu çözmek için doktorla görüşülmelidir.
  • Kilo veremiyorum hangi testleri yaptırmalıyım dediğinizde, doktorunuz sizden genel bir kan tahlili isteyecektir.
  • Çıkan sonuca göre zayıflamanıza engel olan faktörler de tespit edilir.
  • Zayıflamak istiyorsanız en kısa sürede bir doktora danışıp gerekli testleri yaptırabilirsiniz.
doktor

9) Tiroid Bezlerinin Sağlıklı Çalışmaması

• Tiroid bezlerinde meydana gelen bir hastalık, vücudun metabolizma hızını etkilemektedir.
  • Tiroid hormonlarının sağlıklı şekilde salgılanması için sizi doktora yönlendireceğiz.
  • Bazı kişiler ne kadar diyet yaparsa yapsın kilo veremediğini ifade eder. Bu soruna neden olan bazen tiroid hastalıkları olmaktadır.
  • Sağlıklı şekilde zorlanmadan kilo vermek için tiroid bezlerinin durumunu gözden geçirmelisiniz.
tiroid

10) Kan Değerlerinin Düşük Olması

• Kansızlık, demir eksikliği, D vitamini eksikliği gibi durumlar metabolizma hızını yavaşlatır.
  • Kan değerlerinin ideal seviyede olması için dönem dönem kan tahlili yaptırmanız önerilir.
  • Eğer kan değerlerinizde bir düşüş söz konusuysa, takviye ilaç ve beslenme düzeniyle bu sorunu çözebilirsiniz.
  • Vücudunuz toparlandığında kilo vermeye de başlamış olursunuz.
kan değerleri

11) Polikistik Over Sendromunu Yaşamak

• Pek çok kadının yaşadığı polikistik over sendromu, kilo vermeye de engel olmaktadır.
  • Bu hastalık zaman zaman insülin direnci ile beraber yaşandığında, kilo vermek zorlaşıyor.
  • Polikistik over sendromu yaşayan kadınların glisemik indeksi düşük besinlerle beslenmesi öneriliyor.
  • Sağlıklı beslenme listesine uyan hastalar hem rahatsızlığından kurtuluyor hem de kilo verme sürecini hızlandırıyor.
polikistik over

12) Protein Açısından Zayıf Beslenmek

• Diyet listesinde protein miktarı yeterli düzeyde olduğunda kolayca kilo verebilirsiniz.
  • Fakat protein açısından düşük bir beslenme listesi ile kilo verme sürecini zorlaştırırsınız.
  • Et, yumurta, süt ürünleri, peynir ve yoğurt gibi besinleri tükettiğinizde daha kolay kilo verebilirsiniz.
  • Protein içeren besinler hem ana öğünde hem de ara öğünde yağ yakımına destek olmaktadır.
protein

13) Aşırı Alkol Tüketmek

• Alkollü içeceklerin iştah açma özelliği vardır.
  • Eğer çok sık alkol tüketiyorsanız çok fazla yemek yiyor olabilirsiniz.
  • Aşırıya kaçmadan alkol tüketmeye devam ederseniz; kilo kontrolü sağlamış olursunuz.
  • Ayrıca alkolün kalorisi çok yüksek olduğundan ve yanında tercih edilenlerin de yüksek kalorisi olmasından dolayı kilo vermeye engel olabilir.
  • Zayıflamak istediğiniz dönemde, alkolü mümkün olduğunca az tüketmeye dikkat ediniz.
alkol

14) Sabırsız Olmak

• Diyet yaparken sık sık tartıya çıkıyor musunuz? Eğer çıkıyorsanız bu sizin kilo vermenizi zorlaştıracaktır.
  • Diyetisyenler sıkça tartıya çıkmanızı önermiyor. Haftada 1 defa, aynı saatte ve lavabodan çıktıktan sonra ölçüm yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Evde kilo takibi yapıyorsanız, kendinize bir not defteri hazırlayın ve bu deftere her hafta 1 defa yaptığınız ölçümleri yazın.
  • Eğer sürekli kilo ölçümü yaparsanız bu motivasyonu düşürür ve bağırsaklarınızı etkileyecek kadar sizi düşündürür.
kilo veremiyorum psikolojim bozuldu

15) Vücudu Susuz Bırakmak

• Kilo verme döneminde içtiğiniz suların sizden kilo olarak gittiğini biliyor muydunuz?
  • Zayıflamak isteyenlerin bol bol su içmesi önerilir. Vücudu susuz bıraktığınızda metabolizma hızınız düşer ve yağ yakımı gerçekleşmez.
  • Kilo vermek için gün içinde ortalama 3 litre olacak şekilde su içmelisiniz.
  • Eğer suyla aranız iyi değilse suyunuzu renklendirebilirsiniz.
  • Limon dilimleri, portakal dilimi, nane yaprakları ve çubuk tarçın eklediğiniz su sayesinde daha hızlı kilo verebilirsiniz.
su içmek

Kilo Alamıyorum! Diyenlere 15 Hızlı Çözüm

Diyete Başlıyorum! Diyenlere 15 Altın İpucu

Hızlı Kilo Verme Yolları Çok Etkili 10 Yöntem

Sağlıklı ve Hızlı Zayıflamak İçin Ne Yemeliyiz?

Glisemik İndeks Nedir? Değer Tablosu, Besin Listesi

Fazla Kilolarınızın Nedeni Tiroid Olabilir

İştahınız açık olduğu halde günden güne kilo kaybediyor ya da çok sıkı diyetler yapmanıza rağmen kilo alıyorsanız tiroid kontrolü yaptırmanızda fayda var. Son yıllarda çevremizde de adını sıkça duymaya alışık olduğumuz tiroid hastalığı, aşırı kilo alımı veya kilo kaybı gibi belirtilerle kendisini gösterebiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji Bölümü Doktorları, tiroid hastalığı belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdiler.

Az yemek yediğiniz halde kilo alıyorsanız dikkat!

Tiroid insan vücudunda enerji metabolizmasını düzenleyen organlardan biridir. Tiroid hormonları da alınan oksijenin kullanımını ve enerjiye dönüşmesini sağlayan hormonlardır. Yemek yediğiniz zaman bunun enerjiye dönüşmesi, trioid sayesinde olur. Tiroid hastalarında kilo almada veya kilo vermede bozukluklar görülür. Tiroidin fazla miktarda hormon üretmesine ve salgılamasına "Hipertiroid" denir. Hipertiroidi olan hastalar; çok fazla yemek yedikleri ve iştahlarının çok açık olmasına rağmen kilo verdiklerinden bahsederler. Tiroid bezinin yeterli hormon üretmemesine "Hipotiroid" adı verilir. Hipotiroidi olan hastalar; çok sıkı diyet ve egzersizler yaptıkları halde kilo vermediklerini ifade ederler. Tiroid genelde iştahı açan bir hormondur.

Tiroid hormonları insan vücuduna giren enerjinin sıcaklık üretimi, organların çalışması için harcadığı enerji, günlük aktivite için harcanan enerjinin kullanılmasını sağlar. Tiroid hastalığı daha çok kadınlarda görülür. Kadınlarda sadece tiroid değil birçok salgı bezi hastalığı sık görülür.

Hipertiroidi olan kişilerde görülen belirtiler;

•  Çarpıntı, titreme, gözlerde öne fırlama,
  •  Sigara içen hastalarda kör olma riski
  •  Gözlerde sulanma, kızarma, yaşarma
  •  Aşırı sinirlilik 
  •  Uykusuzluk
  •  İshal
  •  Aşırı iştah olmasına rağmen kilo kaybı

Hipotiroidi olan kişilerde görülen belirtiler;

•  Kabızlık
  •  Üşüme
  •  Uyuklama hali
  •  Unutkanlık
  •  Kilo verememe
  •  Ses kalınlaşması
  •  Hareketlerde ve zihinsel hızda yavaşlama
  •  Adet düzensizliği ve kısırlık

Tiroid kanseri tedavi edilebilir

Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi nedeniyle oluşan bir kanser türüne tiroid kanseri denir. Tiroid kanserleri genellikle boynumuzda bir kitle veya tiroid bezi  içinde bir nodül şeklinde oluşur. Tiroid kanserlerinin çoğu tedaviyle yok olan kanserlerdir. Diğer kanserler gibi kötü seyretmez. Yapılan ameliyat ve radyoaktif iyot tedavisiyle çoğu yok olur ve hastanın yaşam süresini kısaltmaz. Kötü seyirli tiroid kanserleri daha nadir görülür. Ancak, tedaviyle kanser yok olsa bile ömür boyu kontrollere gitmeniz gerektiğini de unutmayınız.

Erkeklerde kanser riski daha fazla

Tiroid kanseri kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla görülür. Tiroid kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında sıklık açısından sekizinci sıradadır.  Ancak nodülü olan erkeklerde kanser riski daha fazladır. Tiroid kanseri her yaşta görülebilir. Tiroid kanserlerinde riskli olan gruplar; hastanın ailesinde tiroid kanseri öyküsü olanlar, küçükken herhangi bir sebeple baş, boyun bölgesinden radyoterapi alan hastalar, nükleer denemelerin yapıldığı bölgelerde yaşayan insanlardır.

Her nodül kanser değildir

Tiroid nodülleri kadınlarda çok sık görülür. Ancak her nodülü olan hasta kanser değildir. 100 tane nodülden en fazla 15`i kanserdir. Geriye kalan 85`i iyi huyludur. Her nodülü olan hastaya kanser tedavisi ya da ameliyat yapmak doğru değildir. Erkeklerdeki tiroid nodüllerinin kanser riski kadınlara göre daha fazladır.

Tiroid hastaları için sağlıklı beslenme önerileri;

•  Tiroid hormonlarının çalışmasını azaltan brokoli, turp, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, hardal otu, kırmızıturp ve şalgam gibi besinler ancak normal günlük miktarların çok üstünde tüketilirse etkili olur.

•  Selenyum seviyesini dengede tutmak için mercimek, mantar, ayçekirdeği ve susam tüketilmelidir.

•  E, A ve C Vitaminleri yeterli düzeyde alınmalıdır.

•  Çinko bakımından zengin badem, istiridye, yengeç, tavuk ve hindi gibi gıdalar yeme alışkanlıklarınız arasında olmalıdır.

•  Hipertiroidi olanlar iyotsuz tuz kullanmalıdır.

Biyopsi ile teşhis koymak mümkün

Tiroid kanser teşhisi nodülden veya  boyundaki kitleden yapılan iğne biyopsisi ile konur. Biyopsi ile alınan hücreler patoloji laboratuvarında mikroskop altında incelenerek kanser olup olmadığı anlaşılır. Biyopsi dışında bir nodülün kanser olup olmadığını anlayacak başka bir tetkik yoktur.  Tiroid kanserleri bazen başka nedenlerle ameliyat edilen tiroid bezinde  patolojik inceleme sırasında tesadüfen de  teşhis edilebilir.

Az yiyorum, kilo alıyorum

Kesin bilgi yayalım ‘az yemek şişmanlatır!’

Kilo vermek için bana ulaşan danışanlarımın ortak ve yaygın hatalarından birisi az yemeleri oluyor. Kimisi şok diyetlerle, kimisi öğün atlayarak, kimisi sabahtan akşama kadar aç gezerek yemesi GEREKEN miktarda yemiyor. Böylelikle günlük enerji alımını azalttığından dolayı kilo vereceğini düşünüyorlar. Bu bir yanılgıdır!

Önce 5 kilo veriyor sonra 8 kilo alıyor... Sonra 5 kilo daha veriyor ama zamanla 10 kilo daha alıyor. Uzun vadede kilo vermenin aksine şişmanlıyor hatta obez oluyorlar… Bunun bilimsel adı ‘’yo-yo etkisi’’.

Oysa ki metabolizmanız beslenmek istiyor!

Metabolizmanızın çalışmasını hatta hızlanmasını istiyorsanız yeterli ve dengeli beslenmeniz şart. Kilo verme sürecinde dahi olsanız gerek protein gerek karbonhidrat gerek yağ gerekse vitamin ve mineral alımınız ihtiyacınız kadar olmalı. İhtiyaçtan az ve fazla yemek ne yazık ki metabolizmanızı olumsuz etkiliyor.

İhtiyacınızdan az beslendiğinizde metabolizma bunu ‘’kıtlık-açlık tehdidi’’ olarak algılıyor ve hayatta kalabilmek için hızını azaltıyor. Bazı danışanlarımın vücut analizini yaptığımda gördüğüm tabloda ne yazık ki metabolizma hızı bin kalorinin daha aşağısında idi. Besin tüketimlerini değerlendirdiğimde günlük enerji alımı çok az olmasına rağmen ne yazık ki şişmanlık hakimdi ve vücut yağ oranı çok yüksekti…

Az beslenenlerin yaşadığı hipoglisemi atakları besinlere saldırmaya yol açıyor!

Yeterli enerji ve doğru karbonhidrat tüketilmediğinde hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi beklenen bir tablodur… Kan şekeri düşen bir bireyin ise tatlı krizi ya da yeme atağı yaşaması son derece muhtemeldir. Yani gün boyunca aç gezdiğinizde ve akşam eve geldiğinizde saldırdığınız sofralar da bir anda yüksek miktarda enerji ve dengesiz besin alımına yol açar ve sizi şişmanlatır.

Çözüm nedir?

Metabolizmanızı hızlandırmak! Bunun için de doğru bir beslenme uzmanı ile ilerlemek ve bireysel ihtiyacınız kadar tüm besin ögelerini gün içerisine yayarak, öğün atlamadan beslenmek lazım. Bunların yanı sıra yeterli su içmek, düzenli uyumak ve fiziksel aktivite yapmak önemli. Örnek olarak verdiğim tüm danışanlarım ile metabolizmamızı bu şekilde hızlandırarak, çıkmaz sokaklara girmeden kilo verdik ve belki de en önemlisi verdiğimiz kiloyu koruyabildik.

Sağlıcakla kalın,

Uzman Diyetisyen Sevde Kahraman

[email protected]

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası