bir gün herkes hesap verecek / Hesap Sözleri | Hesaplaşmakla İlgili Resimli Sözler

Bir Gün Herkes Hesap Verecek

bir gün herkes hesap verecek

Hesap Sözleri

Değerli Okurlarım,

Yetişkin bir insanı çocuktan ve akıllı bir insanı deliden ayıran en temel özellik, sorumluluk üstlenme ehliyetidir.

Sorumluluk, bir insanın davranışlarının sonuçlarını üstlenmesi demektir. Sorumluluk sahibi insanlar, üstendiği görevlerde elinden gelenin en iyisini yapmaya ve gönüllü olarak hesap vermeye hazır insanlardır.

Sorumluluk üstlenmek ve üstlenilen sorumluluğun hesabını vermek, insanın içinde yaşadığı kültürden öğrendiği bir davranıştır.  Malesef bizim toplumumuz, sorumluluk üstlenmeyi ve bu sorumluluğa ilişkin hesap vermeyi, kültür haline getirebilmiş bir toplum değildir.

Doğaldır ki bu durum, toplumun her katmanında olduğu gibi, kamu yönetiminde görev alan yöneticiler için de geçerlidir.

Değerli Dostlarım,

"Sorumluluk" kavramı ile beraber anılan ve bu olgunun sonucu olarak ortaya çıkan bir kavram daha vardır ki, o da "hesap verme" kavramıdır.

Görev ve sorumluluk yüklenen her bireyin, aynı zamanda hesap verme yükümlülüğünün de olması gerekir. Yani, her insan yaptıklarının ve yapmadıklarının sebep ve sonuçlarını açıklayabilmelidir. Bu yükümlülük, hayatımızın her anı ve alanı için geçerlidir. Zaten insan, başıboş olarak yaratılmış bir varlık değildir.

Bu hakikate işaret eden Yüce Allah, Kıyame Süresinin ayetinde:

"Yoksa insan başıboş bırakılacağını mı zanneder?" demektedir.

Yine İbrahim Süresinin Ayetinde:

"Allah herkese kazandığının karşılığını vermek için (onları diriltecektir.) Kuşkusuz Allah, hesabı çabuk görendir." denilerek, herkesin bu dünyadaki amellerinden hesaba çekileceği belirtilmektedir.

Değerli Okurlarım,

Hesap vermek, sadece ahirete ilişkin bir kavram değildir. İnsanların dünyada da hesap verebilir olmaları gerekmektedir. Bizim kültürümüzde, “hesap verme” sanki “sorguya çekilme” gibi yanlış bir şekilde anlaşılmaktadır. Oysa hesap vermek, “sorgulanmak” değil, bir yöneticinin kendisine verilen yetkiyi en doğru şekilde kullandığını kanıtlaması demektir.

Özellikle de kamudaki idarecilerin, almış oldukları kararlar ve yapmış oldukları icraatlar sebebiyle hesap verebilir olmaları zaruridir. Çünkü, kamu idarecileri, işgal ettikleri makamların temsil ettiği kurum ya da işletmelerin sahipleri değil, emanetçileridirler.

Abdullah b. Ömer (ra)'in naklettiği bir hadiste Allah Rasûlu şöyle buyurdular:

"Hepiniz çobansınız ve hepiniz elinizin altındakilerden sorumlusunuz. Yönetici bir çobandır; erkek, aile halkının çobanıdır; kadın, kocasının evi ve çocukları için çobandır."

Yönetici, onuruyla, haysiyetiyle, birikimiyle, kişiliğiyle, öz güveniyle koltuğuna güç vermelidir. Gücün kaynağı koltuk değil, koltuğa oturan olmalıdır.

Seçim ya da atama ile göreve gelip, kendisine  emanet edilen bir gücü ve yetkiyi kullanan hiçbir yönetici, “ben çok dürüstüm” diyerek hesap verme sorumluluğundan kaçamaz. Bu hesap, kanunların çizdiği çerçeve içerisinde ya dünyada, ya vicdanlarda, ya da ahiretteki büyük mahkemede mutlaka verilecektir. Çünkü bu kişiler, feodal toplumlardaki krallar ya da özel kesimdeki patronlar gibi, yönettikleri ülkelerin veya kurumların sahipleri olmadıklarından, üstlendikleri görevlerin ayrılmaz bir parçası olarak hesap vermek zorundadırlar.

Unutulmamalıdır ki, hesap verebilen bir yönetici, kendisine olan güveni ve bağlılığı daha da artıran bir yönetici konumuna yükselir.

Hesap verme sorumluluğundan kaçınan, hatalarını kabul etmeyen, suçu sürekli başkalarına ya da dış faktörlere yükleyen bir yönetici ve liderin itibarı, zaman içerisinde yok olma akibetinden kurtulamaz.

Sevgili Dostlarım,

Şimdiye kadar anlatılanlara baktığımızda, yöneticilik ve liderliğin ne denli zor ve mesuliyet gerektiren bir iş olduğunu anlıyoruz. Bütün bu gerçeklere rağmen, gerek cehaletleri ve gerekse dünyalık menfaatleri sebebiyle, hiç te layık olmadıkları makam ve mevkilere talip olanlara ne demeli?

Oysa ki yöneticilik, "Ateşten gömlek giymek" diye tarif edilir. Bununla ilgili olarak Hz. Ömer (r.a) Efendimize ait bir kıssayı hatırlamakta fayda var:

Hz. Ömer, kendisinden sonra kimin halife olması konusunda etrafındakilerle istişare ettiği sırada, orada bulunanlardan biri Hz. Ömer’e, oğlunu halife olarak bırakmasını tavsiye eder. Bunun üzerine Hz. Ömer, “Bir evde bir kişi yandı, başka kimse yanmasın.” diye cevap verir.

Çünkü, adalet timsali Hz. Ömer için idarecilik, yan gelip yatma işi değil, mesuliyet gerektiren ateşten bir gömlektir.

Değerli Okurlarım,

Yöneticilik, adaletli olmayı gerektirir. Adil olmayan bir yönetici kul hakkına girmiş olur ve hem kendisinin hem de yönetimi altında bulunanların helakine sebep olur. Bu nedenle, yöneticilerin seçimi hususunda kılı kırk yarmak gerekir.

Peygamberimiz kul hakkı konusunda çok titizdi. Ölümüne yakın zamanda, insanları toplayarak şöyle demiştir:

“Ey insanlar, kimin sırtına kamçı vurmuşsam, işte sırtım gelsin vursun; kimin bende alacağı varsa, işte malım gelsin alsın. Bana en yakın olan dostum, burada benden hakkını isteyen veya gönül hoşnutluğuyla helal edendir. Ben Rabbime yüz akıyla kavuşmayı umuyorum.”

Peygamberimiz bile ölmeden önce insanlarla hesaplaşmış ve helalleşmişse, şimdiki idarecilerin hesaplarını nasıl vereceklerini düşünmek bile insanı dehşete düşürüyor.

Allah hepimizi hesabını hem dünyada, hem de ahirette verebilenlerden eylesin.

Esen kalın dostlarım 

Hesaplaşmakla İlgili Resimli Sözler

Hesap Sözleri

"Burjuvazinin tam ortasında, her meteliğin ince ince hesaplandığı, dünyanın en çıkarcı çevresinde yaşıyordum."
- Dostoyevski

"Hayatta kimseye güvenmeyeceksin demek saçmalıktır inan. Ama kime "iki defa güveneceğini" hesaplamalı insan."
- Victor Hugo

Mazlum ol, zalim olma. Üzül de üzen olma. Mahşerde hesap zordur, ezil de ezen olma.

Hesap Sözleri

" Ağzı "Ölünce hesap var" diyor, eli hesabını veremeyeceği işler peşinde"
- Bekir Develi

"Hayatta gerçeklerle yaşa ve her zaman onları savun. Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun."
- Ernesto Che Guevara

"Kırılan bütün kalplerin hesabını soracağız!"
- Emrah Serbes

Hesap Sözleri

Öyle bir gün gelir ki bana yaptıklarınızın hesabını size daha büyüğünü yaparak sorarım

"İnsan vardır zamanı kendi hesabına yontar, insan da vardır bir ömür boyu zaman onu yontar."
- Michel de Montaigne

"Bu dünya, yaptıklarımızın yankılanıp yine bize döneceği bir dağdır."
- Hz. Mevlana

Hesap Sözleri

"Ahireti anan, hesap günü için amel eden, kendine yeten rızık ile kanaat eden ve Allah'tan hoşnut olan kişiye ne mutlu."
- Hz. Ali (r.a.)

"Ey insan! İnsanların çokluğuna bakıp da aldanma. Çünkü sen yalnız ölecek, kabre yalnız girecek, yalnız kabirden kalkacak ve kendi hesabını yalnız vereceksin."
- Hasan-ı Basri

"Bana hatıra bıraktığın her şeyden hesap sorma zamanı. Özellikle saçlarından. Gidip gidip yüzüme dokunması hiç adil değil"
- Fatih Alıç

Hesap Sözleri

"Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin. Şüphesiz Allah her şeyin hesabını gereği gibi yapandır."
- Nisâ Suresi, Ayet

Önce kolunu kanadını kırıp, sonra "niçin uçamıyorsun?" diye hesap sormak, zalimlikte firavuna taş çıkartmaktır.

Hesap Sözleri

Zalim ve katillerle elbette mahşer günü hesaplaşacağız!
- İskilipli Atıf Hoca

İbrahim-i Teymî şöyle der: İki şey benden dünya zevkini kesip attı; ölümü hatırlamak ve Allah Teâlâ'nın huzurunda nasıl hesap vereceğimi düşünmek.

Dünyanın helali hesap, haramı azaptır

Vicdanımla yaptığım hesaplaşma bitmedi, bitmeyecek de

Hesap Sözleri

"Vermeme olanak yok bana verdiklerini; ama ayrılırken bir hesaplaşma da gerekli. Geçmiş bunca güzellikten bir anı olarak, ben seni alayım istersen sen de beni"
- Onar Kutlar

Hesap Günü Sözleri

Geride bıraktıklarım hesap sormaya kalkmasın. Farkınızda olduğum için var oldunuz, vazgeçtiğim için artık yoksunuz.

Kaybeden benim belki görüntüde. Ben susuyorum; çünkü hesap günü mahşerde! Sen de bilirsin, herkes eşittir; Allah (c.c.)'ın önünde.

Hesap Sözleri

Sen şimdi o kıza gülüyorsun, ben uzaktan sizi izlerken. Gözyaşlarımın hesabını nasıl vereceksin?

"Adalet nerede hesap sorarsa, merhamet orada haklarını kaybeder."
- Georges Duhamel

Kırılmış bir kalbin hesabı, bu dünyaya ağır gelir

Hesap Sözleri

Vefa sevgidir. Şartsız, hesapsız, sonu olmayan bir sevginin ta kendisidir.

Biz haksız yere yapılan her şeyin, Allah tarafından sorulacağının ferahlığı içindeyiz

"Dostluklarımızı "hesap kitap" üzerinde değil, "inandığımız kitap" üzerine kurmalıyız."
- Gökhan Ergür

"Kim kader konusunda herhangi bir meseleyi konuşacak olsa, ahiret günü kaderden hesaba çekilir."
- Hz. Aişe (r.a.)

Hesap Sözleri

"Ey insan Kaf dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün."
- Hz. Mevlana

"Kimileri bin türlü kötülük edip tek bir hesap vermeden yaşıyor, kimileri tek bir yanlışla mahkum oluyor."
- William Shakespeare

Unutma, her açtığın yaradan, hesap soracak Yaradan.

Hesap Sözleri

İnsanın ileriye dönük kararlar alması, hesabının olmadığı bir bankadan para çekmesine benzer.

"Kalp her zaman risk almaya hazırdır. Kalp kumarbazdır, kafa ise iş adamıdır. Kafa her zaman hesaplar. Çok kurnazdır."
- Osho

"Daima gerçekleri savun. Takdir eden olmazsa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun."
- Ernesto Che Guevara

Hesap Sözleri

Keser döner sap döner; elbet bir gün hesap döner.

"Aşk nasip işidir, hesap işi değil! Aşk adayıştır, arayış değil! Sen adanmışsan ve yanmışsan bu uğurda, aşk seni bulmaya gelir."
- Hz. Mevlana

Günlerimiz sayılı, hesaplarımız sayısız

"Sakın ölümü unutmayınız her gece onu hatırlayınız. Hesabınızı yapınız olur ki tövbe edince Allah da sizi af eder."
- Hacı Bayram Veli

"Helalin hesabı, haramın da azabı vardır."
- Hz. Ali (r.a)

"Dünyadaki hayatının hesabını ahirette laikliğe göre değil şeriata göre vereceksin."
- Timurtaş Uçar

Kendinizden o kadar soğuttunuz ki, bende kırdığınız hiçbir şeyin hesabını vermeyin. Öyle bi gidin ki benim hayatımdan, hesap vermek için bile gelmeyin.

Hesap Sözleri

"Vicdanlı ve dürüst olmak, hesaplı olmaktan iyidir. Hesap, insanı makam sahibi yapar da, vicdan daha önemli bir işe yarar: İnsanı insan yapar."
- Friedrich Wilhelm Nietzsche

"Kitabı sol tarafından verilene gelince, o: Keşke der, bana kitabım verilmeseydi de, hesabımın ne olduğunu bilmeseydim!"
- Hâkka Suresi, Ayet

"Kul hakkının hayatın her anını ve alanını kapsadığını unutmayalım. Sosyal medyada yaptıklarımız ve yazdıklarımız, hesap gününden muaf değildir."
- İbrahim Tenekeci

Hesap Sözleri

"Matematiği zayıf bunca insanın menfaatlerini hatasız hesaplaması bana ilginç geliyor."
- Münir Üstün

"Hesabını veremeyeceğiniz işlere kalkışmayın. Çünkü öteki tarafta bulaşık yıkatmıyorlar."
- İlhan Berk

Ağır Hesap Sözleri

Geçmişin öcünü almak zordur. Geçmişle hesaplaşmak neredeyse imkansızdır. Ama bir kere niyetlendiysen o dağa tırmanmaya, sırf kendinin değil düşmanlarınında deşeceksin geçmişlerini!

Sen yolcu bu yalan dünya hancıdır. Öyle bir gün var ki yürekte sancıdır, Yer gök bir olunca hesap sorulunca, En sevdiğin bile senden davacıdır.

Hesap Sözleri

"İnsan sadece dertlerini saymayı sever; hiç mutluluklarını hesaplamaz."
- Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

"O gün (hesap için) huzura alınırsınız. Hiçbir sırrınız gizli kalmaz."
- Hâkka Sûresi, Ayet

Her insan zayıf noktasını ağır bir hesaplaşma sonrasında öğrenir. Başkaları üstüne basıp canını acıtmadan en güçsüz tarafın hangisi bilemezsin.

Muhakkak ki onunla aramda doğumundan önceye ve ölümümden sonraya uzanan bir hesap vardı

Aşk, gülü dikeniyle avuçlamaya benzer. Ellerin kan içinde kalır ama dikenlerin hesabını, gülden soramazsın.

Hesap Sözleri

"Dünya malı için çalışmak kolay, fakat hesabından kurtulmak zordur.
- Fudayl bin İyad

"Cennetlik bedenlerin hareketlerini hesaplayabilirim, ama insanların deliliğini değil."
- Isaac Newton

Hesap Sözleri

İnsanları yaptıkları hatalarla yargılamayın. Nereden bileceksiniz, belki Allah onun o hatasını affetti. Allah'ın affettiği hatayı yargılama hakkı nereden geliyor? Affetmemiş olsa bile yargılamaya hakkımız olmaz, hesap sormak Allah'ın işidir.

"Kim kimden hesap sorar? Mazlum zalimden, haklı haksızdan, sömürülen sömürenden, gelen gidenden mi? Yoksa hesap sormak, sadece güçlü duruma geçmiş olanın, güçsüzü, neyin adına olursa olsun, hesaba çekmesi mi demek?"
- Cahit Zarifoğlu

"Bir şahsiyeti tanımak kolay bir ilim olsa idi, hürriyetin kararlılığı karşıma dikilip, hesap sormaz idi."
- Meral Meri

İnsanların mutluluk, aşk, sevinç diye adlandırdıkları şeylerin hepsinin yanlış faraziyeler üzerine kurulu, yanlış hesapların bir birikimi olduğunu keşfeden herkes, kalbinde korkunç bir boşluk bulacaktır."
- Vladimir Bartol

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası