unlu karnabahar kızartması / Mısır Unlu Karnabahar Kızartması - Leziz Yemeklerim

Unlu Karnabahar Kızartması

unlu karnabahar kızartması

Eklenme Tarihi : 15 Kasım

(10 oy 50/10)

Mısır Unlu Karnabahar Kızartması

Tarif defterinize tarif ekleme için

Üye girişi  

yapmalısınız.

Eğer üye değilseniz

Üye Olup  

güvenle yapabileceğiniz sevdiğiniz tarifleri defterinize ekleyebilirsiniz.

Mısır Unlu Karnabahar Kızartması Tarifi,
Bu gün sizlerle nefis bir karnabahar kızartması tarifi paylaşıyoruz. Mısır ununun müthiş bir lezzet kattığı tarifimizi umarız beğenirsiniz.
Evdeborek kolay ve pratik yemek tarifleri olarak sizlere şimdiden afiyet dileriz

Mısır Unlu Karnabahar Kızartması - Yapılışı

Malzemeler:

1 adet küçük boy karnabahar
8 çorba kaşığı un
1 su bardağı süt
2 adet yumurta
çorba kaşığı mısır unu 1 çay kaşığı tuz
1 kase yoğurt 1 diş sarımsak
Tuz, kuru nane

Yapılışı:

Karnabaharların çiçek kısımlarını ayıklayarak yıkayın. Birbirine yakın boyutlarda parçalar ayırmaya dikkat edin. Biz buharda pişirmeyi tercih ettik siz dilerseniz suda da haşlayabilirsiniz. Buharda pişireceğiniz tencereye koyduğunuz karnabaharların üzerine hafif tuz serpin ve kapağını kapatın. Buharda dakika pişmesi için yeterli oluyor. Yumuşadığında pişmiş demektir.

Pişen karnabaharları bir kaba alın ve ılınmaya bırakın.

Ayrı bir kasede un, yumurta ve sütü karıştırın. İçine tuz atın.

Pişmiş karnabaharları bu karışıma batırın ve kaşık yardımı ile içinden alın, sosu iyice süzdürün. Yumurtalı sosunu süzdüğünüz karnabaharları mısır unu bulunan kaba koyun ve her tarafını mısır unu ile kaplayın. Derince bir tavaya sıvı yağ koyun ve kızdırın. Mısır ununa buladığınız karnabaharları kızartın. Kızartırken bol yağda olsalar bile arada çevirin. Altın rengi olduğunda tavadan alın. Kızarttığınız karnabaharları kağıt havlu üzerine alın ki fazla yağı gitsin.

Yanında üzerine kuru nane serptiğiniz sarımsaklı yoğurt veya ev yapımı salça ile servis edin.

Şimdiden afiyet olsun.

Mısır Unlu Karnabahar Kızartması Yorumları

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorum yapan siz olun

Yorum Gönder

Karnabahar Kızartması Tarifi

Karnabahar Kızartması Nasıl Yapılır?

Maalesef ki karnabahar herkes tarafından çok sevilerek yenen bir yiyecek değildir. Özellikle yemeğinin yapıldığı esnada çok da hoş olmayan bir kokuya neden olması nedeniyle tercih edilmez. Ancak artık bambaşka bir tarif var ve bu tarif diğerlerinden biraz farklı. Karnabaharı kızartarak daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. İşte karnabahar kızartması tarifi 

1. adım: Karnabaharlarınızı bir lokmalık olacak şekilde küçük parçalara ayırın.

2. adım: Daha sonra derin tencerenizin içine koyduğunuz karnabaharların biraz üzerine çıkacak kadar su ekleyin ve haşlamaya bırakın.

3. adım: Ancak dikkat etmeniz gereken nokta çok haşlanmaması. İlk sertliği geçtikten sona suyunu süzün.

4. adım: Bir kızartma tenceresinin içine kay koyup kızmasını bekleyin.

5. adım: Diğer yandan yumurtayı ve unu iki farklı kabın içine koyun.

6. adım: Unun içine tuzu da ekledikten sonra karnabaharları önce yumurtaya sonra una sonra tekrar yumurtaya batırarak kızartma tenceresinin içine atın.

Son adım: Bitene kadar bu işlem devam etsin. Hafif pembeleşmeye başlayınca yağdan alabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Fırında Karnabahar Kızartması

Fırında Karnabahar Kızartması

Karnabahar, gerek yapısıyla, gerek lezzetiyle gönüllerde taht kurmuş bir sebze.

Kaç kişilik: Hazırlık:15 dak. Pişirme:25 dak.

Fırında Karnabahar Kızartması Malzemeleri

• yarım karnabahar
  • 2 adet yumurta
  • 1 kase beyaz un
  • yemek kaşığı galeta unu
  • 1 avuç maydanoz
  • yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karışık baharat kimyon, karabiber, kekik

Fırında Karnabahar Kızartması Nasıl Yapılır?

• Karnabaharları minik minik çiçeklere ayırıyoruz. Ardından güzelce yıkayıp tencereye yerleştiriyoruz. Üzerine geçecek kadar sıcak su koyup hafif yumuşayana kadar haşlıyoruz. Biçak en sert kısmına girebilsin ama dağılmasın istiyoruz.
  • Haşlanan karnabaharların suyunu süzüyoruz. Bir kenarda kasenin içine yumurtaları kırıyoruz ve tuzla ve baharatlarla çırpıyoruz. Bir kaseye beyaz un koyuyoruz, bi çimdik buna da tuz ilave edebilirsiniz. Başka bir kaseye de ince kıyılmış maydanoz ve galeta unu koyup karıştırıyoruz.
  • Haşlanan karnabahar çiçeklerini alıp önce una sonra yumurtalı karışıma buluyoruz ardından galeta ununa bulayıp yağlı kağıt serili tepsiye diziyoruz.
  • Karnabaharların üzerine hafif şekilde zeytinyağı döküyoruz. Dİlerseniz fırça yardımıyla sürebilirsiniz. Önceden ısıtılmış derece fırında pişmeye bırakıyoruz. Kızarıp çıtır çıtır bir kıvam aldığında fırından çıkarıp servis ediyoruz. Afiyet olsun.

Fırında Karnabahar Kızartması Püf Noktaları

* Karnabaharı ön haşlama işleminde çok pişirirseniz soslara bularken dağılacaktır ve formunu korumayacaktır.
* Fırına atmadan üstüne hafif yağ gezdirmek çok önemli. Çıtırlığını daha da arttıracaktır.
* Dilediğiniz tür baharat kullanabilirsiniz, acı seviyorsanız acı pul biber çok yakışıyor.

Fırında Karnabahar Kızartması İçin Pişirme Önerisi

Önceden ısıtılmış derece fırında pişiriyoruz.

Fırında Karnabahar Kızartması İçin Servis Önerisi

Sarımsaklı yoğurtla servis edebilirsiniz.
Yanına domates sosu da çok yakışacaktır.

Fırında karnabahar kızartması sodalı yapılır mı?

Elbette sodalı bir sos hazırlayıp bulayarak tepsiye dizebilirsiniz. Ama o zaman böyle çıtır çıtır olmayacaktır. Fırında yapacaksanız bu tarifi sodalı yapacaksanız bol yağda kızartmanızı tavsiye ediyorum.

Haşlamadan fırında karnabaha kızartması yapılır mı?

Haşlamadan yaptığınızda fırında uzun süre tutmalısınız biraz dişe gelir olacaktır. Bu sebele mutlaka ön pişirme yapın.

Fırında karnabahar kızartmasını unsuz yapmak istiyorum mümkün mü?

Elbette mümkün. Ön pişirme (haşlama işleminden sonra bol bahartla karıştırıp tepsiye dizin ve üstüne zeytinyağı gezdirip fırınlayın. Bu şekilde de lezzetli olacaktır.

Fırında çiğden karnabahar havuç ve patates kızartması nasıl yapılır?

Karnabaharı illa ki çiğden yapmak istiyorum diyorsanız çok minik doğrayın patates ve havuçlarıda minik doğrayıp zeytinyağı ve baharatlarla karıştırıp tepsiye yayın. Ara ara karıştırarak pişirin.

Fırında karnabahar kızartması sosu nasıl hazırlanır?

Piştikten sonra ki sostan bahsettiğinizi düşünüyorum. Biz iki türlü sosla servis ediyoruz. * Yoğurt içine 1 diş sarımsak rendeleyip karıştırıyoruz. Birinci sosumuz bu. İkincisi ise bir tavaya rendelenmiş domates ve zeytinyağı koyup pişiriyoruz suyunu çektiriyoruz içine bir diş sarımsak vebaharat ekleyip karıştırıp karnabaharların yanında servis ediyoruz. Afiyet olsun.

Adım Adım Fotoğraflar:

Karnabaharı minik çiçeklere ayırıyoruz ve yıkıyoruz.

Karnabaharı tencereye koyup üstüne sıcak su koyuyoruz ve haşlıyoruz

Karnabaharı bulayacağımız karışımları ve unları hazırlıyoruz

Her bir karnabaharı önce una sonra yumurtalı karışıma ardından galeta ununa buluyoruz

Karnabaharları tepsiye dizip zeytinyağı gezdiriyoruz ve fırına gönderiyoruz

Karnabaharlarımız fırından çıkıyor, servise hazır

Kategoriler:Atıştırmalık Tarifler , Diyet Yemekleri , Kızartma Tarifleri , Sebze Yemekleri

Sosyal Medya Hesaplarımız:

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir