tofaş radyatör fanı çalışmıyor / Araba Neden Erken Fan Açar ? – incele.web.tr

Tofaş Radyatör Fanı Çalışmıyor

tofaş radyatör fanı çalışmıyor

Konu: Elektrikli fanın çalışma süresi ?

• 12-09-2012, 11:25#1

0M42 çevrimdışı
    0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Elektrikli fanın çalışma süresi ?

Soğutma sistemi fanı elektrikli olan bir araç için ideal fan açık kalma süresi ortalama ne olmalıdır bilgisi olan varmı ? Aracım rölantide iken fan açtığında 2.5 dk kadar çalışıyor bu sürenin biraz uzun olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz ?

Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

• 12-09-2012, 11:28#2

Maxi çevrimdışı
    TechTurkeyMaxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Maxi - MSN üzeri Mesaj gönder

bu çooook göreceli birşey

fanın boyutuna, tipine göre
    radyatörün boyutuna göre
    araca göre
    motora göre
    müşürün derecesine ve tipine göre
    değişen bir süreyi soruyorsun, bunun cevabı yokki.

hatta kullanıdığın antifrizin yüzdesine göre bile değişir biliyorsun
    ayrıca daha önce motorda kireçli su kullanıldıysa bu güne kadar, fanın açık kalma süreside uzar mesela

• 12-09-2012, 11:30#3

• 12-09-2012, 11:46#4

• 12-09-2012, 11:53#5

0M42 çevrimdışı

Motor taunus motoru şu an aracın üzerindeki radyatör tofaş radyatörü ama taunusun kendi radyatörü ile ölçüsel olarak birebir aynı ve bir sıra daha fazlası var yani taunus radyatörü iki sıra iken aracın üzerindeki tofaş radyatörü 3 sıra süper diye geçiyor ve bakır radyatör.Antifiriz oranınıda sürekli 50/50 oranında tutarım.

Termostadım 90 derecelik fan müşürüm ise 87/92 yani 92 de açıyor 87 de duruyor netekim bu şekilde çalışıyor.Aslında şöyle bir şeyde var bu motorların hararetli çalışan harareti seven motorlar olduğunu duymuştum ancak taunuslar civalı mekanik fan kullanıyor elektrikli fana geçiş yapan bir taunusçu bulsam onunla kıyaslamak daha doğru olurdu sanırım.

Evet abi şimdiki elektrikli fan sistemine sahip araçların dediğin gibi 30 - 40 sn civarı bir fan açma süreleri var buna istinaden fan süremin uzun olduğunu düşünmeye başladım aslında hararet sorunu yaşamadım şimdiye kadar ancak aklıma takıldı yani radyatör motorun orjinal radyatöründen daha iyi olmasına rağmen fanın açık kalma süresi uzun.

• 12-09-2012, 12:16#6

• 12-09-2012, 12:36#7

AlıntıMaxiNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende
    "harereti seven motorlar" lafına takıldım senin

bu nasıl bir yapıdır?
    böyle bir kavram mı var da ben bilmiyorum
    harareti seven motor lar kelimesi sanayide kullanılan bi terim opelller peugeot gibi araclar fanı genelde 100 derece gibi acarlar bu yüzden harareti seven diyorlar

• 12-09-2012, 12:56#8

0M42 çevrimdışı
    bende

bu nasıl bir yapıdır?
    Evet enteresan bir tabir ama "harareti seven motor" dan kasıt sanırım oluşan ısı diğer motorlara nazaran daha "hızlı" oluşuyor olabilir mesela termostad 90 lık olmasına rağmen kışın çok kısa bir sürede motor ısısı 90 dereceyi buluyor.Kimi araçlarda bu süre oldukça geç mesela yanlış hatırlamıyorsam honda crv ler buna bir örnek motorun çalışma ısısına çıkması bayağı sürüyor sonuçta termostad kapalıyken motorun radyatör fan ikilisiyle bir ilişkisi olmuyor.

• 12-09-2012, 16:39#9

• 13-09-2012, 09:09#10

ilovedrifting çevrimdışı
    ilovedrifting - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende

bu nasıl bir yapıdır?
    Motor hararet yapıyorsa soğutma sistemini güçlendirerek bunun önüne geçilebilir. Fakat bazı motorların sıcaklıkları çok çabuk yükselebiliyor. Blok ve kapağın materyali ve su kanallarının hacmi gibi sebeplerden. Bu gibi motorları normal bi soğutma veya yeterli sayılabilecek bi sistemle soğutmaya kalktığınızda normal şartlarda pek sorun yaşamazsınız fakat motoru sıkıştırdığınızda veya tırmanışlarda soğutma sistemi motorun ısınma hızına yetişemeyebilir.

• 13-09-2012, 09:14#11

mesela sahınler daha araba 3 metre gıtmeden kalorıferı yakamya baslar bmw ler ozellıkle hararetı sever 100 un ustune bıle cıktıgını bılıyorum opel tam 100 de acıyoo fanı .. honda ıse 80 kusurlerde acıyoo buna nasıl bı acıkma gelır musurlemı alakalı bloklamı alakalı radyator ılemı alakalı

facebook: hasan serdar şengül
    instagram: hasan_serdar

• 13-09-2012, 20:36#12

0M42 çevrimdışı
    AlıntıbLackModeLNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

mesela sahınler daha araba 3 metre gıtmeden kalorıferı yakamya baslar bmw ler ozellıkle hararetı sever 100 un ustune bıle cıktıgını bılıyorum opel tam 100 de acıyoo fanı .. honda ıse 80 kusurlerde acıyoo buna nasıl bı acıkma gelır musurlemı alakalı bloklamı alakalı radyator ılemı alakalı

Bunu bende merak ediyorum

• 13-09-2012, 21:01#13

tdipower çevrimdışı

benim golf 30-40 saniye çalışıyor en fazla

• 13-09-2012, 21:10#14

Osman Bahadır çevrimdışı
    Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Maxi'nin de belirttiği gibi, aracın soğutma kapasitesine, motor yapısına bağlı olarak değişebilir bu süre. Örneğin aynı araca daha büyük radyatör takarsanız veya daha büyük fan takarsanız fan daha kısa sürede duracaktır. Markalar fan çalışma derecesini farklı sıcaklıklara set ediyorlar. Çünkü her birinin soğutma ve ısınma kapasitesi farklı. Aracın soğutma kapasitesi düşükse termostat da fan da erkenden devreye girer. Ama aracın soğutma kapasitesi yüksekse ideal sıcaklık o motor için neyse o dereceye gelinceye kadar bekler. Çünkü o dereceye gelse bile araç üstündeki soğutma ekipmanları kısa sürede yeterli soğutmayı yapabilecektir.

Fanın uzun süre çalışması kötü birşey değil. Sadece eğer araç hızla ısınmaya devam ediyorsa o zaman sorun olur. Yani aracın soğutma kapasitesi ısınma kapasitesinden düşük olmamalı. Yoksa araç park halindeyken zaten tek soğutma yöntemi fandır. Durduğu yerde de hararete sebep olacak bir hareket olmayacaktır. Yola çıkınca da karşı rüzgar ile bir sorun kalmayacaktır.

Yeni nesil araçlarda artık motor ısısına göre fan ECU idaresinde kademeli olarak devreye girer. Böylece dur-kalk çalışma gibi verimsiz bir düzendense, hem daha verimli, etkili, hem de daha güvenli bir sistem ile sorun çözülür.

Your car is your story. So don't let someone else write the book...

• 13-09-2012, 21:54#15

ghibli06 çevrimdışı
    ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AlıntıbLackModeLNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

kusura bakma ama hiç bir BMW 100 ün üstüne çıkmaz çıkarsa arıza var demektir, BMW sabit hararetle çalışır 90 derecede, ibre tam ortada milimetrik durur...

burda önemli olan çalışma esnasındaki blok ısısıdır ama siz onu ölçmüyorsunuz suyun sıcaklığını okuyorsunuz ekrandan, aracın testleri yapılırken blok için en uygun çalışma ısısı bulunuyor, o blok ısısında radyatör soğutma sıvısının ısısı baz alınarak ona göre termostat seçimi yapılıyor... 80-85-88-90-95 gibi...

• Arabanın Fan Açmaması

• Binbaşı
      1638 Mesaj
      Konu Sahibi
      Arkadaşlar benzinli polo aracım hiç fan açmıyor eskiden en ufak zorlamada fan açıyordu usta fan açmayan araba iyidir araba fan açarsa kork dedi öylemi sizin düşünceniz nedir?

• aracım yoğun trafikte 5 dakikada bir fan açıyor ve aracım için normali de bu. açmazsa sıkıntı var demek oluyor. eskiden açıp da şimdi açmıyorsa vakit kaybetmeden araca baktırın fan yada fan müşürü arızalı olabilir. yapılmazsa conta yakar
    • quote:

Orijinalden alıntı: EnderGelişenOsasunaAtağı

aracım yoğun trafikte 5 dakikada bir fan açıyor ve aracım için normali de bu. açmazsa sıkıntı var demek oluyor. eskiden açıp da şimdi açmıyorsa vakit kaybetmeden araca baktırın fan yada fan müşürü arızalı olabilir. yapılmazsa conta yakar
      Sağlıklı motor kolay kolay fan açmaz sizin araçta problem var bende yoğun trafiğe vs giriyorum fan açmıyor sadece aşırı dik yokuş vs çıkarsam fan açıyor binde bir oda
    • Nasıl ustalar türedi bu neya fan açarsa kork demek , fan neden konulmuş araca, yapacağınız basit ustaya gerek yok aracı durur vaziyette çalıştırın gaz verin 10, 15 dakika fanı kontrol edin açmıyorsa sorun var, açıyorsa sorun yoktur demektir. Fan açmazsa çok büyük sorunlarla karşılaşmaya hazır olun
    • Yarbay
      3870 Mesaj
    • quote:

Orijinalden alıntı: EnderGelişenOsasunaAtağı

kullandığım aracın kulübünde en az 50 aracın aynı şekilde fan açtığında şahit oldum, 92 dereceye geldiğinde araç fan açar 89'a düşünce kapanır.

ezberden iş yapmayalım mantık kullanalım.
      Hyundai i30 var fan açtığını nadir hatırlarım
    • quote:

Orijinalden alıntı: anyhill

bana göre de fan açmıyorsa korkmak gerekir
      Benim araç yılda bir kere anca fan açar ne conta yaktı ne bişey oldu korkayım mı yani
    • Binbaşı
      1505 Mesaj
      Fan müşürü bozulmuş olabilir, ahlaklı bir oto elektrikçiye göster. Eğer sorun dediğin ise çok ucuza halledilir. Bendede benzinli otomatik Polo vardı fan açmamış onda da hararet yaptı, dediğim gibi fan müşirinden.
    • Yarbay
      8199 Mesaj
    • Yüzbaşı
      660 Mesaj
      Bende clio var hiç fan açmaz hararet hep 90da hatta bi kere bende çok düşündüm usta problem yok demişti sen yorumlara bakma hareket sabit duruyorsa fan açmaz kolay kolay ikide bir fan açarsa problem var demektir
    • Binbaşı
      1638 Mesaj
      Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: farukkk

Nasıl ustalar türedi bu neya fan açarsa kork demek , fan neden konulmuş araca, yapacağınız basit ustaya gerek yok aracı durur vaziyette çalıştırın gaz verin 10, 15 dakika fanı kontrol edin açmıyorsa sorun var, açıyorsa sorun yoktur demektir. Fan açmazsa çok büyük sorunlarla karşılaşmaya hazır olun
      Bunu denedim hareret 90a geliyor sabit kalıyor fan açmıyor
    • Motor ciddi ciddi zorlanmadıysa fan açmaması gayet normal...

Şirket aracıyla gün içinde girmediğim trafik kalmıyor ama fan açtığı çok çok nadir, hatta hatırlamıyorum bile... Belki senede bir gün ya açar ya da hiç açmaz...

Buradan kıyaslayabilirsin...
    • Binbaşı
      1638 Mesaj
      Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: websosyal

Motor ciddi ciddi zorlanmadıysa fan açmaması gayet normal...

Şirket aracıyla gün içinde girmediğim trafik kalmıyor ama fan açtığı çok çok nadir, hatta hatırlamıyorum bile... Belki senede bir gün ya açar ya da hiç açmaz...

Buradan kıyaslayabilirsin...
      Aynen çok zorlamıyorum mesela bizim köyün dik bir yokuşu var yazın memlekete gittiğim zaman bi o zaman hatırlıyorum arabanın fan açtığını ama şehir içi trafikte falan kesinlikle fan açmıyor
    • Ccestr kullanıcısına yanıt
      sizin araç fan açıyordur ama siz duymuyorsunuzdur, yılda bir defa çok zorlanıp yüksek sesli çalışmış olabilir.
    • quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Hiç trafiğe girmiyor musunuz
      16 senede mutlaka yoğun istanbul trafigine maruz kaldı araç hiç fan açmıyor

Konudaki diğer arkadaşların yazdıklarına bakılırsa Hyundai grubu araçlar mecbur kalmadıkça fan açmıyor.

Motorun karakteristik yapısıyla ilgili demek ki.
    • Yarbay
      2510 Mesaj
    • yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası