gelecekteki nasıl yazılır / Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?: 13 Adım (Resimlerle)

Gelecekteki Nasıl Yazılır

gelecekteki nasıl yazılır

Türkçe yazımı sıkça karıştırılan iki “ki” var. Bunlardan biri sözcüklere bitişik olarak yazılan ilgi eki “-ki”, diğeri ise ayrı bir sözcük olarak yazılan bağlaç &#;ki&#;dir. İşlevleri farklı olan ki&#;lerin yazımını birbirine karıştırmamak gerekir. Örneğin &#;iyiki&#; değil, &#;iyi ki&#; yazılmalıdır. Gelin ki ekinin nasıl yazıldığını Türk Dil Kurumu (TDK) kuralına göre hatırlayalım ve farklı örnek cümlelerle pekiştirelim.

Türkçe cümlelerde &#;ki&#; eğer bir sözcüğün ayrılmaz bir parçası değilse ya bağlaçtır veya ilgi ekidir. Bağlaçlar, eş görevli kelimeleri veya önermeleri birbirine bağlayan bir sözcük türüdür ve ayrı yazılır. Bir sözcüğe eklendiğinde bağlantı anlamı veren ilgi ekleri ise bu sözcüğe bitişik yazılır.

TDK yazım kurallarına göre ki&#;nin yazımı şöyle:

&#;Ki&#; ayrı mı bitişik mi yazılır?

1. İlgi eki olan ve sözcüklere ulanarak yazılan “-ki”, ünlü uyumlarına uymaz; başka bir deyişle, ulandığı sözcüğün ünlülerinden etkilenerek kalınlaşmaz, yuvarlaklaşmaz, hep “-ki” olarak ulanır. Örnek bir cümle:

Mahmut’unki, babamınki, yarınki, ondaki…

Bazı sözcüklerde, ince yuvarlak ünlülerden sonra yer alan “-ki” ekinin ünlüsü, küçük ünlü uyumuna uyarak yuvarlaklaşır, (ü) olur. Örnek cümle:

bugünkü, dünkü, öbürkü…

2. Bağlaç olan “ki” ise kendi başına bir sözcük olduğundan her zaman ayrı yazılır ve bağımsız bir sözcük olarak kendisinde önceki sözcüklerin ünlülerinden etkilenmez. Örnek cümle:

sandım ki, siz ki, diyorlar ki…

Bir de baktım ki gitmiş; öyle canı yanmış ki ağlamaya başlamış.

Kimi sözcüklerde bu “ki” bağlacı birleşik kalıplaştığından bitişik yazılır, bununla birlikte ünlü uyumlarına yine uymaz:

oysaki, hâlbuki, sanki, mademki, meğerki, geçen yılki, belki…

Şüphe ve pekiştirme göreviyle kullanılan ki sözü de ayrı yazılır:

Zil çaldı mı ki?

UYARI: Doğal olarak alışılmış anlamına gelen “tabii ki” ve bağımlı anlamındaki “tabi ki” ayrı yazılır.

İyi ki nasıl yazılır?

Bu ifadedeki &#;ki&#;nin bağlaç mı, ek mi olduğunu üstteki bilgiler ışığında ayırt edebiliyorsak &#;iyi ki&#; mi, yoksa &#;iyiki&#; mi yazmak gerektiğine de kolayca karar verebiliriz.

Doğru yanıt elbette &#;iyi ki&#; şeklinde ayrı bir yazımdır. Çünkü bu ifadedeki &#;ki&#; kendisinden önceki &#;iyi&#; sözcüğünü sonrasında gelen sözcüklere bağlayan bir bağlaçtır ve bağlaçlar ayrı yazılır. Bulunma hâli veya iyelik (aidiyet) bildiren bir ek işlevinde olsaydı bitişik yazmak gerekirdi.

Ek ve bağlaçların yazımı neden karıştırılıyor?

De, da&#;nın ayrı mı bitişik mi yazılması gerektiği de sıkça karıştırılıyor. &#;Ki&#; konusunda olduğu gibi buradaki karışıklık da bağlaç-ek ayrımının yapılamamasından kaynaklanıyor. Öyle ki gazetecilerin de bu tür yazım hatalarını sıkça yaptığını, her ay onlarca haberde ki ve de&#;nin yanlış yazıldığını görebiliyoruz. Bazı hatalar o kadar yaygınlaştı ki görüştüğümüz uzmanlar özellikle eklerin yazım kurallarının değişebileceği görüşünde.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Türk Dili Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Arslan yapılan imla ve noktalama hatalarının ulusaldan yerele inildiğinde daha da arttığını söyledi. Bunun sebebini eğitim düzeyine bağlayan Arslan, işin eğitimini alan gazetecilerin daha çok sektörde olması gerektiğine dikkat çekti. Yazılan haber metinlerinin haber formatından çıktığını belirten Arslan şöyle diyor:

• De, ki, mi gibi konulardaki dil hatalarından çok daha büyük hatalar var. Noktalamanın, imlanın hiç kullanılmadığı, anlatım bozukluğunun çok fazla olduğu, metindeki tutarlığının, açıklığın çok az olduğu haberleri zaman zaman görüyorum. Sansasyonel olması için başlık ile içerik birbiri ile alakasız. Tamam, sansasyonel olsun ama çok da metin ile başlık kopuk olmasın. Başlığa bakıyorsunuz çok farklı, içeriğe bakıyorsunuz çok çok farklı. Bu sorun da çok fazla var.
  • Konuşma dilinin, yazı dilinin formatı birbirinden farklıdır. Yazılan metinlerde konuşma olduğu gibi metne aktarılmış gibi bir hava oluyor. Eğitim düzeyi arttıkça bu tür hatalar azalıyor. Bunun eğitimini görmeyen çok fazla gazeteci var. Adeta eline fotoğraf makinesi alan &#;Ben gazeteciyim&#; diyor. Böyle bir sıkıntı var. Yanlarında bunu düzeltecek dil uzmanları da yok. Belki imkânları kısıtlı olduğu içindir, bilemem.
  • Gerek yerel basında gerekse ulusal basında Türkçe kurallarını hassasiyetle kullanan gazetecilerin yönlendirici/eğitici görevini üstlenmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çekirdekten yetişen gazeteciler de olabiliyor ama bu işin eğitimini alan insanların işin içine girmesi gerekiyor. Sıradan insanlar değil de bu işi gerçekten bilimsel olarak bilen, eğitimini alan, Türk diline hâkim, ciddi anlamda okuyan kişiler yapmalı. Bakıyorsun, okuma alışkanlığı yok ama gazeteci olmuş. Böyle bir şey olmaz ki&#; Okumayan doğru yazılar yazamaz ki&#; Özetle eğitimli insanlar bu camiada daha çok yer almalı diye düşünüyorum. Hem okuyup hem gazetecilik fırsatı verilirse çok daha başarılı gazeteciler yetişir. Alaylı ile mektepliyi karıştırmış oluruz.

Bağlaç &#;ki&#; ayrı yazılmalı, bulunma veya aitlik bildiren ek olan &#;-ki&#; ise bitişik

Kocaeli Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gencay Zavotçu ise işlevlerinin bilinmemesi nedeniyle özellikle eklerin yanlış yazılmasının, kuralları bile değiştirebilecek kadar yaygınlaştığı görüşünde:

• Örneğin Kocaeli ile ilgili yapılan haberlerde aradaki yardımcı ses yazılmıyor. Bulunma eki ile &#;Kocaeli&#;nde&#; diye yazılmalı. Arada bir yardımcı ses olması gerekiyor, fakat &#;Kocaeli&#;de&#; şeklinde bir yazım yaygın. Sadece haber metinlerinde böyle değil; sunucular, devlet büyükleri de bu şekilde kullanıyor. &#;Kırklareli&#;nde&#; ifadesinde de aynı şey geçerli. Bu sözcüklerin haber metinlerinde günümüzde doğru yazıldığını hemen hemen hiç görmüyorum. Bunun temel nedeni ise dil bilimcilerine danışılmıyor. Zamanla bu ek düşecek gibi görünüyor ama bence doğrusu yazılmalı.
  • Ayrı yazılması gereken dahi, bile anlamındaki “de” sözcüğü de bulunma hâliymiş gibi kelimeye bitişik yazılıyor. Bitişik yazılması gereken bulunma hâli ise sık sık ayrı yazılıyor. İnsanlar bu ekin işlevini öğrenememişler. Aradaki farkı birçoğu bilmiyor. Bilmediği için de nasıl yazılacağı şeklinde doğru bir yol izleyemiyorlar. Aynı şeyi &#;-ki&#; eki için de söyleyebiliriz. Farsçadan geçmiş olan bağlaç niteliğindeki ki eki aslında ki&#;den önceki ve sonraki sıfat kısmı arasında bir geçiştir fakat bu &#;ki&#; de ayrı yazılması gerekirken bitişik yazılıyor. Zamir olan ya da aitlik bildiren &#;-ki&#; eki de birleşik yazılması gerekirken bir bakıyoruz ki o da ayrı yazılıyor.
  • Öncelikle gazete sahipleri veya kurumların işin ehli insanlarla çalışmaları gerekir. Bazen bakıyoruz, bu işten hiç anlamayan, bu işin eğitimini almamış insanlara muhabirlik yaptırıyorlar. O insanlar da duydukları gibi, doğrusu nedir hiç araştırmadan bazı ifadeleri alıyorlar, olduğu gibi habere koyuyorlar. Bu da çok vahim hatalara yol açıyor. Tabii ki gazetecilere meslekleri öğretilmez. Bu işi hakkıyla yapanlar var. Gazetecilere haberleri iyi araştırıp öğrenerek ve düzgün cümlelerle, düzgün ifadelerle aktarmalarını önerebilirim.

Ki&#;nin yazımı için başvurabileceğiniz kaynaklar

AKALIN, Ş. H., vd. Haz. (). Yazım Kılavuzu: Türk Dil Kurumu, Ankara, Baskı.

ÇETİNKUŞ, H., Keleş, N. Ed. (). Muhabir Habercinin Temel Kitabı, Ankara: Anadolu Ajansı Yayınları, 2. Baskı.

HIZLAN, D., vd. (). Yazım Kılavuzu, Ankara: Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık, 8. Baskı.

KALFA, M. (). Başlangıçtan Günümüze Türkçede Noktalama, Ankara: Akçağ Yayınları, 2. Baskı.

ÖZÖN, N. (). Büyük Dil Kılavuzu, İstanbul: Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı.

ÖZÖN, N. (). Büyük Yazım Kılavuzu, İstanbul: Kabalcı Yayınevi, 1. Baskı.

PÜSKÜLLÜOĞLU, A. (). Türkçenin Yazım Kılavuzu, İstanbul: ABC Kitabevi, 1. Baskı.

PÜSKÜLLÜOĞLU, A. (). Türkçe Sözlük, Ankara: Arkadaş Yayınevi, 1. Baskı.

BÜLBÜL, A. R. (). Haberin Anatomisi ve Temel Yaklaşımlar, Ankara: Nobel Yayın Dağıtım, seafoodplus.infoı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

De, da ayrı mı, bitişik mi yazılır: Bitmeyen hataları anlamak için yeni deney

Etiketleranlatımki eki ayrı mı bitişik mi yazılırki eki nasıl yazılırki'nin yazımıörnek cümlelertdk kuralları

Gelecek kelimesinin eş anlamlısı nedir? Geleceğin eş anlamı ile &#;rnek c&#;mleler (TDK)

Haberin Devamı

Gelecek kelimesinin eş anlamları da, günümüzde çok tercih ediliyor. Gelecek kelimesi, yarın ve istikbal kelimeleriyle aynı anlamdadır.

Gelecek Kelimesinin Eş Anlamı Nedir?

Eş anlamı merak edilen kelime türlerinden birisi de, gelecek kelimesidir. Gelecek kelimesiyle aynı anlamı taşıyan sözcükler farklı kaynaklarda araştırılabiliyor. Gelecek kelimesi yerine, yarın kelimesi de kullanılabiliyor. Yarın ve gelecek kelimesi aynı anlamları taşıyor. Aynı anlamları taşıyan iki kelime, cümle içinde tercihe göre kullanılabiliyor. Gelecek kelimesi gelecek olan zamanı işaret ediyor. Yarın kelimesi de, gelecek olan bir zamanı işarrt ettiğinden eş anlamlı sözcüklerdir. Gelecek kelimesi eş anlamlarına göre daha yaygın kullanılan bir kelimedir.

Geleceğin Eş Anlamı İle Örnek Cümleler

Haberin Devamı

Gelecek sözcüğünün eş anlamları da, yaygın olarak kullanılıyor. Gelecek kelimesi yarın ve istikbal kelimesiyle aynı anlama sahiptir. Cümle içerisindeki kullanımları da, araştırılan bilgilerdir. Eş anlamı olan yarın kelimesinin cümle içerisinde kullanımları merak edilebiliyor. Eş anlamlarıyla ilgili kurulan örnek cümleler şu şekildedir;

Yarın arkadaşlarla buluşmaya gideceğim.

Doktor yarın hastaneye gelmemi istedi.

Gelecekteki Benliğinize Mektup Nasıl Yazılır

Kendinize bir mektup yazmak söz konusu olduğunda kimse yazma engelinden bahsetmez, ancak mesajınızı gelecekteki size net bir şekilde iletmek zor olabilir. İster belirli hedeflere ulaşmayı umuyor olun, ister kova listesi öğelerini takip edin veya onaylama sözleri verin, gelecekteki benliğiniz ne olursa olsun bir mektup aldığı için minnettar olacaktır. Bu wikiHow makalesi, mektubunuzu, belirleyebileceğiniz olası hedefleri ve kendinizi başarıya hazırlamak için kullanacağınız dili yapılandırmanıza yardımcı olacak fikirler verecektir. Gelecek sen olacaksın gelişen .

Adımlar

Bölüm birarasında 3:Şimdi Kim Olduğun Hakkında Konuşmak

1. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın Adım 1 başlıklı resim

bir Bir yaş seçin. Başka bir şey yapmadan önce, bu mektubu okuduğunuzda gelecekteki benliğinizin kaç yaşında olmasını istediğinize karar verin. Mektubu 18, 25 veya 30 yaşında okumak isteyebilirsiniz. Bir yaş seçmek, hayatınızın o zamanına kadar ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemenize yardımcı olacaktır.
    • Sizi şu anda bulunduğunuzdan farklı koşullara sokan bir yaş seçmek isteyebilirsiniz. Mektubu lisede birinci sınıf öğrencisi olarak yazarsanız ve kolejdeyken okursanız, yaşınızın ne kadar olduğunu görebilirsiniz. hayat değişti ve hedeflerinize ulaşılıp ulaşılmadığı.

2. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın 2. Adım

2 Rahat olun. Bu mektubu kendinize yazıyorsunuz, bu yüzden resmi bir üslup kullanmak zorunda hissetmeyin. En iyi arkadaşınla konuşuyormuş gibi yaz.
    • Bu mektupta şu anki benliğinizden bahsederken, “I” dilini kullanın. Bu mektupta gelecekteki benliğiniz hakkında konuşurken, “sen” dilini kullanın.
  3. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın 3. Adım

3 Şu anki halinizi özetleyin. Mektubunuz şu anda kim olduğunuzu hızlı bir şekilde hatırlatarak başlamalıdır. not ortalaması gibi son başarılarınızdan ve ders dışı etkinlikler dahil mevcut ilgi alanlarınızdan bahsetmeyi düşünün. Bu, mektubu yazdığından beri hayatının ne kadar değiştiğini görmeni sağlayacak.
  4. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın Adım 4 başlıklı resim

4 Korkularınızı not edin. Bir grubun önünde konuşmak, liseden sonra taşınmak veya gitmek istediğiniz koleje kabul edilmemek gibi sahip olabileceğiniz korkuları düşünün. Gelecekte bu sorunların üstesinden gelip gelemeyeceğinizi görebileceksiniz. Ayrıca, şimdi onları düşünmek, sonuçta o kadar da kötü olmayabileceklerini anlamanıza, hatta başa çıkmak için stratejiler veya bir yedekleme planı geliştirmenize yardımcı olabilir.
  5. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın 5. Adım

5 Temel değerlerinizi ve inançlarınızı tanımlayın. Şu anki size neyin rehberlik ettiğini kendinize sorun. İnanç sisteminiz (dini veya seküler olsun) ve kişisel etik kurallarınız eylemlerinizde büyük rol oynar. Değerleriniz konusunda kendinizi bilinçlendirmek, gelecekte kim olmak istediğinize dair fikirlerinizi şekillendirmenize yardımcı olabilir.
    • Birine aitseniz, kilisenizle ilgili bilgileri veya herkesin inancını kabul etme veya bunlardan yoksunluk gibi değerleri ekleyin. Her zaman nazik olmak veya ihtiyacı olanlara yardım etmek gibi size rehberlik eden ahlaki değerleri ekleyin.
  6. Geleceğe Mektup Yazmak başlıklı resim seafoodplus.infoım

6 Becerilerinizi ve yeteneklerinizi not edin. Bir tenis turnuvası kazanmak, bando liderliği yapmak veya okul etkinliklerini düzenlemek gibi mevcut yaşamınızda açıkça tanımlayabileceğiniz birkaç beceri veya yetenek seçin. Harika bir yazar veya matematikte mükemmel olabilirsiniz. Şu anda neyi iyi yaptığınızı düşünmek, hayatınızın sonraki dönemlerinde neyi başarmak istediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.
  7. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın 7. Adım

7 Hedeflerinizi ve umutlarınızı tanımlayın. Üniversite futbolu oynamak veya iyi bir üniversiteye girmek gibi şu anda sizin için önemli olan şeyler hakkında yazın. Avrupa'ya seyahat etmek, bir dergide makale yayınlamak veya grubunuza bir konser vermek gibi gelecekte neleri başarmayı umduğunuzu da düşünmelisiniz. İlan

Bölüm 2arasında 3:Gelecekteki Benliğinize Hitap Etmek

1. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın 8. Adım

bir Durdurmak, devam etmek ve yapmaya başlamak istediğiniz şeyleri ekleyin. Belki de kardeşlerinizle tartışmayı bırakmak veya tırnaklarınızı yemeyi bırakmak istersiniz. Belki her hafta kiliseye gitmeye devam etmek veya notlarınızı yüksek tutmak istersiniz. Topluluğunuzda gönüllü olmaya başlamak veya bir spor veya kulübe katılmak isteyebilirsiniz. Gelecekte onlara ulaşıp ulaşmadığınızı görmek için bu hedefleri mektubunuza koyun.
  2. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın 9. Adım

2 Kendinize tavsiye verin. Gelecekteki halinize ne gibi tavsiyeler vermek istediğinizi düşünün. Tavsiyeniz basit veya karmaşık olabilir. Örnekler arasında 'Anneme iyi davran', 'borsaya para yatırma', 'her hafta kiliseye gitme', 'çok endişelenme, her şey yoluna girecek', 'üniversiteyi ciddiye al' veya 'paradan tasarruf et' sayılabilir. güzel bir araba için. ' Gelecekteki benliğiniz için tavsiyeler düşünmenize yardımcı olmak için şu anda hangi sorunlarla mücadele ettiğinizi düşünün.
  3. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın Adım

3 Kendinize sorular sorun. Bu sorular, geleceğinizi, gideceğiniz noktaya ulaşmak için yaptıklarınıza yansıtmanızı sağlarken, olmak istediğiniz kişi olmak için ne yapmanız gerekeceği üzerine güncel durumunuzu yansıtmalıdır. Kendinize şunu sorabilirsiniz:
    • İşinden zevk alıyor musun?
    • Rahatlamak için ne yaparsınız?
    • Hayatınızdaki en önemli kişi kim?
    • Anne babanla ilişkiniz nasıl? Size nasıl davranıyorlar ve onlara nasıl davranıyorsunuz?
    • Hayatınızla ilgili bir şeyi değiştirebilseydiniz, bu ne olurdu?
    İlan

Bölüm 3arasında 3:Mektubu Mühürlemek ve Saklamak

1. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın Adım

bir Mektubu mühürle. Mektubu zamanı gelmeden okumak için cazip olmayın. Bir zarfa veya bantla kapatın. Bu ayrıca, özellikle yıl boyunca okumayı planlamıyorsanız, mektubu korumaya da yardımcı olacaktır. Mektubunuz dijitalse, arşivleyin veya mektubu okuma zamanı geldiğinde bulabileceğiniz bir klasöre taşıyın.
  2. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın başlıklı resim Adım

2 Mektubu güvenli bir yerde saklayın. Mektubunuzun basılı bir kopyasını yazmayı veya yazdırmayı seçtiyseniz, onu hem kolayca erişilebilen hem de öğelerden korunan bir yerde saklamanız gerekir. Mektubun kendisi günlük yaşamınızda fark edilmek kolay değilse, kendinize bir not yazmanız gerekecektir; aksi takdirde, nihayet okuma zamanı geldiğinde mektubu unutabilirsiniz. Mektubu bir hafıza kutusunda saklayabilir veya hatta bir zaman kapsülüne koyabilirsiniz.
    • Bir günlük tutuyorsanız, mektubu doğrudan günlüğünüze yazmayı ve sayfayı işaretlemeyi veya mektubu ayrı ayrı yazmayı ve günlüğünüzün sayfaları arasına koymayı düşünün.
  3. Gelecekteki Benliğinize Mektup Yazın başlıklı resim Adım

3 Mektubunuzu göndermek için teknolojiyi kullanın. Gelecekteki benliğinize e-posta / metin göndermenize izin verecek bir program, web sitesi veya uygulama arayın ve kullanın. Yine de, kullandığınız web sitesinin veya uygulamanın gelecekte yaklaşık 20 yıl olacağından emin olamayacağınız için, bu seçeneğin kısa vadeli mektuplar için uzun vadeli mektuplardan daha iyi çalıştığını unutmayın.
    • Dijital bir takvim (Google Takvimler gibi), not alma yazılımı (Evernote gibi) veya bir mektup yazma web sitesi (FutureMe gibi) kullanmayı düşünebilirsiniz.
    İlan

Örnek Mektup ve Dahil Edilmesi ve Kaçınılması Gereken Şeyler

Gelecekteki Benliğinize Açıklamalı MektupGelecekteki Benliğinize Bir Mektuba Neler Dahil EtmelisinizGelecekteki Benliğinize Mektupta Kaçınmanız Gereken Şeyler

Topluluk Soru-Cevap

Arama Yeni Soru Ekle
  • Soru Giriş bölümünde ne yazmalıyım? Şöyle bir şey, 'Sevgili gelecekteki ben, merak ediyorum () Gelecekteki benliğinize bir arkadaşınızla konuşur gibi yazın.
  • Soru Nasıl bir sonuç yazarım? Gelecekteki benliğinize söylemek isteyeceğiniz en önemli şey olan bir şeyi özetleyerek bitirin.
  • Soru Gelecekteki kendime bir mektupta kaç kelime yazmalıyım? Gelecekteki benliğinizle konuşmanız için asla minimum bir alan yoktur. Sadece kendin ol.
  • Soru Gelecekteki kendime bir mektup gönderirsem, geri mektup alır mıyım? Zaman yolculuğu mümkün olmadığından, hayır, muhtemelen yapmayacaksınız. Gelecekteki benliğinizden kendinize sadece eğlence için bir mektup yazabilirsiniz!
  • Soru Mektubu tekrar açana kadar ne kadar beklemeliyim? Katelyn Fattor Size kalmış, ancak ne kadar sabrınız olduğuna bağlı olarak 1 ila 10 yıl bekleyin. İsterseniz, açtığınız bir tarih yerine sizin için önemli olan bir etkinlik olabilir.
  • Soru Soru değil ama daha ilginç kılmak için söylenecek şeyler nelerdir? Katelyn Fattor Çok gelecekteki bir benlik için yazıyorsanız, iyi anılarınız ve şu anda çevrenizde olup bitenler hakkında yazın. Yeni şeyler veya çok eski şeyler olabilirler ama tekrar okuduğunuzda size bu zamanı hatırlatacaktır.
  • Soru Mektubunuzu yazmak mı yoksa gelecekteki benliğinize elle yazmak mı daha iyi? Arkadaş Bu senin seçimin. El yazısı, mektubunuzun daha samimi görünmesini sağlayabilir, ancak yazmak mektubu doğru zamanda almanızı sağlar.
  • Soru Mektubumu yazmak için hangi ücretsiz web sitesini kullanmalıyım? Arkadaş FutureMe gibi web siteleri faydalıdır, ancak daha sonra etrafta olmayabilirler. En iyi seçeneğiniz Gmail ile Zamanlanmış Gönderim kullanmaktır. seafoodplus.info'a gidin veya uygulamayı açın, yeni bir e-posta oluşturun ve kendi e-posta adresinize gönderin, ardından mektubu yazın. 'Gönder' düğmesinin yanında bir ok göreceksiniz. Bunun üzerine tıklayın ve 'gönderimi planla'ya basın. Mektubunuzu ne zaman alacağınızı seçin.
  • Soru Ne üzerine yazmalıyım? Düzgün bir mektup yazım kağıdım yok ve düz bir kağıda yazmak biraz sıkıcı olurdu. Çizgili defterimden bir sayfa koparmalı mıyım? Arkadaş Düz bir kağıt parçası kullanabilir ve ardından biraz süsleyebilirsiniz. Veya bir web sitesinde yazabilirsiniz.
Soru Sor karakter kaldı Bu soru yanıtlandığında bir mesaj almak için e-posta adresinizi ekleyin. Sunmak
İlan

İpuçları

Bir İpucu Gönderin Tüm ipucu gönderimleri yayınlanmadan önce dikkatlice incelenir İncelenmesi için bir ipucu gönderdiğiniz için teşekkürler!

Popüler Konular

Hamstring Yaralanmasından Nasıl Kurtulunur?

Zorlanma Yaralanmaları (Çekilmiş Kaslar)

Hamstring Yaralanmasından Nasıl Kurtulunur?

Bir Hamstring Yaralanmasından Nasıl Kurtulunur. Eğer dizinizin kirişini yaraladıysanız, muhtemelen ani ve keskin bir ağrı ve uyluklarınızın arkasında yırtılma hissi hissedeceksiniz. Hamstring yaralanmaları etkiledikleri için başa çıkmak zor olabilir

Linz Open Sorana Cirstea vs Oceane Dodin ön izlemesi, kafa kafaya ve tahmin

Tenis

Linz Open Sorana Cirstea vs Oceane Dodin ön izlemesi, kafa kafaya ve tahmin

Sorana Cirstea, Linz Açık çeyrek finallerinde yer almak için Perşembe günü Oceane Dodin ile karşılaşacak. Dodin, ilk turda yedinci sıradaki Jil Teichmann'ı üzdü ve şu anda bir güven dalgası sürüyor.

Tüm zamanların en iyi 8 Çek tenisçisi

Tenis

Tüm zamanların en iyi 8 Çek tenisçisi

Çek Cumhuriyeti (önceki Çekoslovakya), yıllar boyunca tekler, çiftler ve karışık çiftler kategorilerinde sayısız Grand Slam şampiyonu çıkardı.

Nashville SC vs Atlanta United Canlı Yayını: Kablo Olmadan Nasıl İzlenir

Yayın Akışı

Nashville SC vs Atlanta United Canlı Yayını: Kablo Olmadan Nasıl İzlenir

Nashville SC, Cumartesi günü Atlanta United'a karşı MLS maçına çıkıyor. Maçın canlı yayınını kablo olmadan çevrimiçi olarak nasıl izleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Carla Suarez, WTA'nın ilk 10 sıralamasına geri döndü

Tenis

Carla Suarez, WTA'nın ilk 10 sıralamasına geri döndü

Navarro, WTA Top sıralamasını geri kazanırken, Madrid Açık'ta en iyi seribaşı Serena Williams tarafından yenildi.

Golden Retrieverlere Nasıl Bakılır

Golden Retrieverlar

Golden Retrieverlere Nasıl Bakılır

Golden retrieverlar enerjik, sevgi dolu aile köpekleridir. Ayrıca dalgalı veya düz olabilen güzel altın paltoları da var. seafoodplus.info Bir golden retriever'ınız varsa veya

İlgi Alanları ve Hobiler: CV’ni Farklılaştıracak 60 Hobi &#;nerisi

Yeteneklerini Geliştir Toptalent

Yeni CV örneklerini incele

Bir özgeçmiş, bir iş için görüşme fırsatına sahip olup olmayacağına karar vermede genellikle en önemli faktördür. Özgeçmişin kısa olmalı ve istediğin belirli pozisyona yönelik olmalıdır. İş arıyorsan, özgeçmişine hobiler eklemen gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsin.

Hobiler bölümü, ilgi alanların ve hobilerinden bahsedebileceğin özgeçmişinizin önemli ancak isteğe bağlı bir bölümüdür. CV’de bir hobi listesi oluşturmak ve ilgi alanlarından bahsetmek, kişiliğini yansıtacağı için kim olabileceğin hakkında şirketlere fikir verebilir.

Pek çok insan, sonuçta hiçbir fark yaratmayacağını düşündükleri için bunu dışarıda bırakır. Ancak ister öğrenci, ister yeni mezun veya deneyimli bir profesyonel ol, hem senin hem de gelecekteki işverenin için faydalı olabilir. 

Peki CV'ne ne tür hobiler ve ilgi alanları eklemelisin? Biraz ilhama ihtiyacın varsa, panik yapma. Başlamana yardımcı olmak için CV’ye yazılacak en iyi 60 sosyal aktiviteyi içeren bir liste oluşturduk!

İlgi Alanları ve Hobiler CV için Neden Önemlidir?

Genel olarak, bir özgeçmişin temel amacı, belirli bir iş için gerekenlere sahip olduğunu göstermektir. Hobilerinin ve ilgi alanlarının bu hedefe çok az katkısı olsa bile yine de onları dahil etmenin bazı faydaları var.

Excel’i vb. programları çok iyi bilmek, CV’ni öne çıkarmak için iyidir ancak pasta yapmak veya koşu yapmak da aynı derecede iyidir. Demek ki hafta sonları ve mesai saatleri dışında, kişiliğini şekillendiren etkinliklere katılıyorsun ve bunlar kim olduğunun önemli bir parçası olduğu için özgeçmişinin de önemli bir parçası.

Bu nedenle, örnek hobi ve ilgi alanlarına yer verdiğin bir bölümü CV’ye eklemek için zaman ayırmalısın. İşte bunun en büyük üç nedeni:

1. Rol için faydalı olan aktarılabilir becerileri öne çıkarmaya yardımcı olur. 

Başarılı bir satış elemanı kendinden emin, dışa dönük ve cana yakındır. Bu nedenle, iş dışı etkinliklerde aktif olmak ve her hafta sonu toplu etkinliklere katılmak, bir takım oyuncusu olduğun iddiasını daha da destekler: arkadaş canlısı ve sosyal vb.

Pozisyonuna uygun hobileri ve deneyimleri seçersen, daha da uygun olduğunu kanıtlamış olursun. Yine de aşırıya kaçma; iki ila üç örnek mükemmeldir.

2. Şirket kültürüne uygun olduğunu gösterebilir. 

CV’de ilgi alanlarını ve hobilerini listelemek, şirketin kültürüyle nasıl ilişki kuracağını göstermede rol oynar. Kültür hakkında bildiklerini destekleyen herhangi bir alakalı ders dışı çalışma özgeçmişinde bulunmalıdır.

Yaratıcılığını göstermek ​​için yağlı boya sevgini veya benzeri bir ilgi alanını eklemeyi unutma. Nelerden hoşlandığın konusunda dürüst ol, ancak her zaman şirketin kendisiyle nasıl ilişkilendirilebileceğini düşün.

3. Seni diğerlerinden ayırır. 

Doğru yapılırsa, hobiler bölümün iş bulma şansını artırabilir. İşe alım yöneticisinin, yalnızca iş başarılarını listeleyen diğer adaylara kıyasla, senii ilginç bir hobisi olan kişi olarak hatırlama şansı vardır. Bununla birlikte, yalnızca işle ilgili becerilerini ve niteliklerini desteklemede yararlı olduğunu düşünüyorsan, özgeçmişine hobilerini ve ilgi alanlarını ekle.

Müzik dinlemek veya Netflix izlemek gibi hobiler seni diğerlerinden ayırmaz çünkü herkes bundan hoşlanır. Seni diğerlerinden gerçekten ayıran bir şey bulmaya çalış.

CV’de İlgi Alanları ve Hobiler Kısmına Ne Yazılmalı?

İlgi alanları ve hobiler kısmı, genellikle ‘‘Hobiler’’ başlığıyla CV’nin en altında yer alır. Birkaç cümleyle açıklanan ya da sadece bir simge olarak gösterilen 5 ilgi alanı ya da hobi içerir.

Hobiler ve ilgi alanları bölümü oluştururken stratejik ve dikkatli olmak önemlidir. Listelediğin öğeler, kitleye bağlı olarak çeşitli şekillerde yorumlanacaktır, bu nedenle talep edilen beceri ve nitelikleri ortaya çıkaran hobi ve ilgi alanlarını dahil etmelisin. İş tanımını gözden geçirmek, hangi hobilerin ve ilgi alanlarının pozisyonla en alakalı olduğunu belirlemene yardımcı olabilir.

Hobiler Listesi CV’de Yer Verebileceğin 60 Hobi

Özgeçmişine hobilerini yazmak isteyip ‘‘CV’ye hobi olarak ne yazılır?’’ diye düşünüyor olabilirsin. İş dışında pek çok ilgi alanın ve hobin olsa da, yeni konumunla kolayca ilişkilendirebileceklerini listelemek akıllıca olacaktır. 

İşte CV’de yer verebileceğin 60 hobi örneği:

1. Futbol
  2. Bisiklet sürmek
  3. Koşu yapmak
  4. Basketbol
  5. Voleybol
  6. Yüzme
  7. Tenis
  8. Beyzbol
  9. Yoga yapmak
  10. Doğa yürüyüşü
  11. Kamp yapmak
  12. Balık tutmak
  13. Dağ tırmanışı yapmak
  14. Bahçe işleriyle uğraşmak
  15. Çizim
  16. Dans
  17. Bir müzik aleti çalmak
  18. Günlük tutma
  19. Kodlama veya programlama
  20. Stratejik oyunlar/bulmacalar
  21. Aşçılık
  22. Ağaç işleri
  23. Kitap okumak
  24. Blog yazmak
  25. Fotoğrafçılık
  26. Masa oyunları
  27. Yeni bir dil öğrenmek
  28. Resim yapmak
  29. Video oyunları oynamak
  30. El sanatları
  31. Gönüllü çalışmalarda yer almak
  32. Okçuluk
  33. Yamaç paraşütü
  34. Kaligrafi
  35. Seyahat etmek
  36. Yaratıcı yazarlık
  37. Origami
  38. Sörf
  39. Geri dönüşüm faaliyetlerine katılmak
  40. Kayak yapmak
  41. Tiyatro
  42. Eskrim
  43. Yemek yapmak
  44. Yeni kültürleri keşfetmek
  45. Meditasyon yapmak
  46. Yeni bir şeyler öğrenmek
  47. Online eğitimlere katılmak
  48. Puzzle yapmak
  49. Kulüp etkinliklerine katılmak
  50. Boyama yapmak
  51. Dövüş sanatları
  52. Belgesel izlemek
  53. Yatırım yapmak
  54. Güncel olayları takip etmek
  55. Müzeleri gezmek
  56. Mentorluk yapmak
  57. Makale okumak
  58. Bağış toplama etkinliklerine katılmak
  59. Kendin Yap projeleri yapmak
  60. Teknolojideki son gelişmeleri takip etmek

İlgi Alanların ve Hobilerin Kişiliğini Yansıtır

CV, potansiyel bir işverene becerilerini, başarılarını ve deneyimini gösterme fırsatıdır. Özgeçmiş yazmak her halükarda zor olabilir, ancak ilgili deneyimin yoksa daha da zor olabilir. Bu noktada, CV’de ilgi alanlarına ve hobilerine yer vermek, sana büyük bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü farklı hobilerinden edinmiş olabileceğin bazı beceriler ve nitelikler vardır.

Hobilerinden ve ilgi alanlarından bahsetmek iyi olabilir ama tüm hobilerini bir CV'ye sıkıştırmak her zaman iyi bir fikir değildir. Yalnızca başvurduğun işle ilgili hobileri kullanmalı ve iş için gerekli olan becerileri veya ilgi alanlarını göstermek için yardım almalısın. Unutma, ilgi alanların ve hobilerin kişiliğini yansıtır. İşe alım profesyonellerine nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu göstermek için en doğru olanları seçmelisin.

Örneğin, hayır kurumundaki bir pozisyona başvuruyorsan, bağış topladığını göstermek bağlılığını ve değerlerini gösterir. Benzer şekilde, veri analizinde bir rol için başvuruyorsan, oyun oynadığından bahsetmek analitik, becerikli ve uyarlanabilir olduğunu gösterebilir.

İşte bazı yaygın ilgi alanı örnekleri ve öne çıkardığı kişilik özellikleri:

Hobilerini özgeçmişine dahil etmeyi seçersen, bunların yerinde ve alakalı olduklarından emin ol. 3 yıldan daha eski bir şey eklersen, muhtemelen güncelliğini yitirmiş olarak kabul edilir ve CV'nin daha az güvenilir görünmesine neden olur.

Doğru ve gerçekçi olmak da önemlidir. Bir şey hakkında yalan söylemek cazip gelebilir, ancak asla iyi bir fikir değildir ve neredeyse her zaman seni alt etmek için geri döner. İyi bir ilk izlenim bırakmak için bir şeyde kendini daha iyi göstermeye çalışmak cazip gelebilir, ancak işe alım profesyoneli seni CV'nin farklı bölümleri hakkında sorgulayabilir ve bunu seafoodplus.info yalanı kolayca tespit edebilirler ve eğer yaparlarsa, muhtemelen bir fırsat için ekarte edilirsin.

Ayrıca, başarılarınla övünmemeye veya böbürlenmemeye çalış. Bir görüşmeci, futbol oynadığında takım çalışmanı bilmek ister, takımındaki herkesten daha iyi olduğunu değil!

CV’de Hobi ve İlgi Alanlarına Yer Vermek Zorunlu Mudur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, CV’de hobi ve ilgi alanlarına yer vermek zorunlu değildir. Ancak, hobiler ve ilgi alanları bölümü bazı durumlarda özgeçmişinin önemli bir parçası olabilir. Birçok aday özgeçmişlerine bunu dahil etse de, neyin dahil edilip edilmemesi gerektiğine dair küçük bir yanlış anlama var.

Hobileriniz ve ilgi alanlarınız yalnızca ilgiliyse dahil edilmelidir. Örneğin, belirli becerilerin ve niteliklerin gösterilmesine yardımcı olabilir veya sosyal ve topluluk etkinliklerini içerebilirler. Bu şekilde, işe alım görevlisi, gerçek hayatta olduğun kişi ve ilgi alanların hakkında ipuçları alabilir. Rakiplerinden sıyrılmanın harika bir yolu olduğu için bunları eklemen önerilir. İşverene biraz kişiliğini gösterir, bu nedenle sana bir iş görüşmesinde daha yüksek bir şans verir.

Ancak CV'ne hobileri dahil edip etmemek tamamen deneyim seviyene, başvurduğun pozisyona ve sektöre bağlı olmalıdır.

Çalışmak İstediğin Alana Yönelik Hobiler ve İlgi Alanları

İş dışında pek çok ilgi alanın ve hobin olsa da, yeni konumunla kolayca ilişkilendirebileceklerini CV’ye eklemek akıllıca olacaktır.

Çalışmak istediğin alana göre, eğer hobilerin arasında yer alıyorsa, sektöre olan ilgini göstermek için aşağıdaki sosyal aktivitelerden bahsedebilirsin. Çünkü bu aktiviteler senin hakkında sandığından daha fazlasını söylüyor!

1. Mühendislik
  1. IT
  1. Üretim
  1. Medya/Pazarlama 
  1. Sağlık
  1. Eğitim
  1. Kurumsal

Analitik Beceri Gerektiren Meslekler İçin Hobiler

Çözülmesi gereken bir problemle karşılaştığında başarılı oluyor musun? Analitik bir düşünür olarak, becerilerin iş yerinde çok değerlidir; karmaşık sorunlarla başa çıkma becerin daha iyi süreçlere ve iş sonuçlarına yol açabilir.

Analitik bir düşünür olmanın yanında yapılandırılmış ve mantıklı hobiler edinmek, mesleki güçlü yönlerine daha da katkıda bulunur. Çünkü şirketler genellikle analitik düşünürlerine yüksek değer verir.

Analitik düşünenler her zaman düşünürler. Beynin aynı anda birçok bilgiyi işler ve sürekli bir iç konuşmaları vardır. Bu insanlar zamanlarının çoğunu kavramları keşfetmeye ve sorunları çözmeye odaklanmaya harcarlar.

Sen de analitik becerilerini geliştirmek istiyorsan, bu hobilerle ilgilenebilir, ilgi alanlarını edinebilirsin:

Yaratıcılık Gerektiren Meslekler İçin Hobiler

Kariyer başarısının en büyük sırlarından biri, iş dışındayken zamanını iyi geçirmektir. Bir düşün: Ofisten uzakta geçirdiğin zamanlarda mutlu, rahat ve yaratıcıysan, bu iyi enerjiyi iş yerine taşıman daha olasıdır.

Yaratıcı aktiviteler her zaman, sana, hayallerine ve geleceğine yapılan yatırımdır. Çünkü bir hobi, kendinin daha iyi bir versiyonu olmana yardımcı olur. Yeni bir yaratıcı hobiye başlamak, kendine enerji vermek ve hayal gücünü yeniden canlandırmak için tam da ihtiyacın olan şey olabilir.

Bu yaratıcı eğlenceleri takip ederek ruh halini artırabilirsin ve işinde daha iyi olabilirsin.

Takım Çalışması Gerektiren Meslekler İçin Hobiler

Gelecekteki veya mevcut ekip arkadaşlarınla iyi çalışmak istiyorsan, takım çalışması çok önemlidir. Muhtemelen hayatın birçok alanında bir ekibin parçası olarak çalışmak zorunda kalacaksın.

Başkalarıyla ne kadar iyi çalışırsan, ekibin hedeflerine ulaşmada o kadar başarılı olur. Çalışanların genellikle görevleri ve projeleri tamamlamak için başkalarıyla iş birliği yapması veya çalışması gerekir; ekip çalışması becerilerine ve deneyimine sahip olmak, onu çok daha iyi bir deneyim haline getirecektir.

Kendi başınıza iyi çalışsanız bile, öz yönetim, takım oyuncusu olmak gibi temel yaşam becerilerini kullanmak çoğu iş için değerli bir beceridir. Aşağıdaki hobileri edinerek sen de takım çalışması gerektiren işlerde başarıyı yakalayabilirsin.

İnsan İletişimi ve Sosyal Beceri Gerektiren Meslekler İçin Hobiler

İletişim, empati, kişilerarası ilişkiler ve dinleme becerileri gibi sosyal beceriler sadece kişisel yaşamın için değil, aynı zamanda profesyonel yaşamın için de faydalıdır. İş yerinde bu beceriler, personel etkileşimi, planlama, takım çalışmasının ve iş birliğinin önemli bir yönü olabilir.

Sosyal becerilerini geliştirmek, yaşamın her alanında sana fayda sağlayabilir. Sosyal beceriler önemlidir çünkü daha etkili ve verimli iletişim kurmana yardımcı olabilirler. Sonuç olarak, iş arkadaşlarınla, müşterilerinle ve benzer şekilde yeni kişilerle daha anlamlı ilişkiler kurabilir, sürdürebilir ve büyütebilirsin.

Sosyal becerilerini geliştirmek için aşağıdaki aktivitelerden dilediğini hayatının bir parçası haline getirebilirsin.

CV’ne İlgi Alanı ve Hobi Eklerken Dikkat Etmen Gerekenler

Özgeçmişinde ilgi alanlarına ve hobilerine yer verirken şunlara dikkat etmeni öneririz:

Farklılaşmak İsteyenler İçin: Yeni ve Farklı Hobiler Nelerdir?

İş dışında bir hobi edinmek, kendini yeniden şarj etmenin ve hayal gücünü yeniden canlandırmanın harika bir şekilde enerji verici bir yolu olabilir. Rutinine bir hobi eklemek kendini tazelenmiş hissetmeni sağlayabilir ve hatta iş performansını artırabilir.

Sen de sanatsal yönünle temasa geçen ve günlük rutinlerini daha eğlenceli hale getiren bu yeni ve farklı hobilerden birini veya birkaçını edinerek yaratıcılığını keşfedebilirsin!

Gördünüğün gibi CV’de yer verebileceğin ve kişiliğini yansıtacak pek çok hobi mecvut. Bunlardan birini veya birkaçını edinerek özgeçmişinde öne çıkabilirsin. Şimdi parlama zamanı!

En iyi yeteneklerin kariyer platformu seafoodplus.info'ya üye ol, Türkiye'nin ve dünyanın en iyi şirketlerinin iş, staj ve kariyer fırsatlarını keşfet.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir