javascript web sitesinden veri çekme / Maarif-i Cedid | Yenilikçi Eğitim Portalı

Javascript Web Sitesinden Veri Çekme

javascript web sitesinden veri çekme

sql dosyanızı bir servera kurmanız gerekiyor, sonra php ile veritabanına bağlanıp verileri çekebilirsiniz. html ile böyle bir şey mümkün değil, html ve js browser tarafında, php ise server tarafında çalışır.

• luchetti  ( ) 

SQL dosyasi server tarafli bir dosyadir, yani lokal bilgisayarda veya serverda calisir. JavaScript temelde browser tarafinda calisan front-end bir dildir. Browserlarin bilgisayar kaynaklarina erisimi guvenlik nedeniyle limitlenmistir bu nedenle javascript dili bilgisayardaki bir dosyaya erisimi cok zor kurallara baglanmistir, bircok durumda da erisemez. Eger SQL kaynaga javascript ile erismek istiyorsan javascript dilini browserda degil de server yada lokal bilgisayarda calistirmalisin. Yani Javascript back-end calismali. Bunun icin bir javascript kutuphane/framework olan funduszeue.info bilmelisin. Once funduszeue.info temellerini ogren ornegin buradan funduszeue.info daha sonra da buradaki ornektegi gibi mysql (yada herhangi bir database) funduszeue.info data cekebilirsin.

Eger funduszeue.info kullanMAdan cekmek istersen server tarafli calisan bir baska dile ihtiyacin var, php, java, c# gibi. bunun disinda "native" yani araya baska araclar, diller, kodlar sokmadan yapmanin bir yolu yok.

funduszeue.info cok gelecek vadeden, javascript ile yapacagin seyleri back-ende tasiyan ve gelecegi parlak bir teknoloji. Belki funduszeue.info e giris yapman biraz zaman alabilir ama bu ogrendigin teknoloji ile ve javascript dili ile ciddi anlamda ufkunu acmis olursun, javascript dilini artik her alanda kullanabilirsin. funduszeue.info de basit bir teknoloji degil bugun paypal, google, facebook gibi devlerin cesitli alanlarda kullandigi, is ilanlarinda calisan aradigi C dili temelli cok performansli bir teknoloji. Javascriptden baska hicbir dil kullanmadan database erisimi olan bir web sitesi yazabilirsin. bundan baska "native" bir yol yok, ancak cesitli "widget" lar ile birseyler yapabilirsin ama cok da tatminkar olmaz.

• emrahday  ( ~ ) 

JavaScript ile Nasıl Veri Çekilir?

defa görüntülendi

Soru

Böyle bi proje yapmam gerekiyor. PHP veya C# olsa yapabilirdim ama JavaScript'ten pek anlamıyorum.

1. Veri çekmede dakikalık ve saatlik veri çekimi gibi seçenekler olmalıdır
    Mesela bunu nasıl yapabilirim. JS ile zaman ayarlı işlem yapılabiliyor mu?
  1. İstenen siteden veri çekebilecek
    Bu nasıl yapılabilir. Her sitenin yapısı farklı. Aklıma gelen çözüm html ve script taglarının site çıktısından silinip ham verinin işlenmesi. Başka bir yolu var mıdır?

2. Anahtar kelimeye göre çekim işi
    Anahtar kelimeye göre çekim nasıl olabilir?

Soru hatalı mı? 👎

Eğer sorunun kurallara aykırı olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin!

Beğendim Spam olarak işaretle

Cevaplar (1)

Sorunu tam anlayamadım ama rest api değil de web scraping gibi bir şeye ihtiyacın varsa
node js için npm'deki puppeteer paketine göz
atmanı öneririm. Diğer kısımlar algoritmana kalmış durumlar.

Javascript ile JSON Veri Çekme

Dünyanın en popüler programlama dillerinden Javascript, modern web teknolojilerinin en gözdesi. Peki Javascript ile json dosyasından veri nasıl çekeriz? Siberdefter Eğitim kaldığı yerden devam ediyor arkadaşlar.

Bu işlemi size basit bir örnekle göstermek istiyorum. Öncelikle &#;client&#; id değerine sahip bir paragraf oluşturuyorum.

Adım 1: Kullanıcı tarafını hazırlayalım

Kafamdaki senaryoda &#;client&#; idsi taşıyan bir paragrafım var ben buraya jSON dosyamdan aldığım veriyi işleyeceğim ve kullanıcıya anlamlı bir şey sunacağım.

Adım 2: Javascript ile JSON verimizi çekelim

Javascript&#;in bize sunduğu velinimetlerden olan &#;fetch()&#; fonksiyonu ile örnek bir API&#;ye bağlanacağız ve JSON dosyamızı çekeceğiz, ardından dosyamdaki veriyi işleyeceğim ve HTML tarafındaki kutucuğuma yerleştireceğim.

İlk etapta &#;client&#; ve &#;url&#; isminde iki değişken oluşturdum, url isimli değişkenim API linkini barındırıyor, client değişkenim ise HTML bloğumu. fetch fonksiyonuma url değişkenimi veriyorum ve &#;then()&#; fonksiyonlarımı bağlıyorum.

Advertisement. Scroll to continue reading.

then() bağlantı başarılı olduğu zaman yaptıracağım işlemlerden bir tanesi, bana gelen cevap (response / res) json() fonksiyonu ile işleniyor ve bir sonraki then() ile birlikte de gelen değerlerini out ile alıyorum.

forEach ile döngüye sokup client&#;ın içeriğine verilerimi basıyorum arkadaşlar. JSON dosyamda şehir ve insan ismi yazdığından ötürü &#;X from X&#;den&#; şeklinde bir işleme yaptım.

javascript, javascript dersleri, JSON

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası