elektronik ürünlere zam / Elektronik Ürünlere Zam Evlenmenin Maliyetini Arttırdı!

Elektronik Ürünlere Zam

elektronik ürünlere zam

Elektronik ürünlere zam mı gelecek, yüzde kaç? Çeyiz dizenler telaşlandı! Airfryer, süpürge, beyaz eşya

Elektronik ürünlere zam mı gelecek, yüzde kaç? Çeyiz dizenler telaşlandı! Airfryer, süpürge, beyaz eşya

Taşınanlar, yeni evlenenler, evini dizenler

Elektronik eşyalarda zam haberi, milyonları telaşlandırdı.

Airfryer, robot süpürge, beyaz eşya, küçük ev aletleri başta olmak üzere birçok ürün için fiyat artışı gündemde.

Zam haberinin akabinde arama motorlarında "elektronik eşyalara zam mı gelecek", "elektronik ürünlere yüzde kaç zam gelecek", "elektroniklere zam geldi mi" gibi sorular yöneltiliyor.

Peki, zam haberleri doğru mu? Elektronik eşyalara zam gelecek mi, yüzde kaç? Hangi eşyalara zam gelecek? İşte detaylar

Elektronikte zam yolda

Konuya ilişkin resmi bir açıklama yapılmasa da piyasada başta airfryer olmak üzere, robot süpürge, çamaşır makinesi, buzdolabı, kurutma makinesi, ütü, fön makinesi, televizyon, oyun konsolu, bulaşık makinesi gibi çok sayıda ürüne Nisan ayında zam bekleniyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni ithalat gözetim kararı zam beklentisini doğruluyor.

Bu karara göre, fiyatı doların altında olan robot süpürgeler ve doların altında olan AirFryer modelleri Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nden gözetim belgesi alınmadığı sürece ithal direkt olarak edilemeyecek.

Örneğin 20 dolarlık bir robot süpürge de dolarlık olan da dolarmış gibi vergilendirilecek. Bu sebeple de, fiyatlarda bir artış öngörülüyor.

Resmi Gazete’de yayınlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ

Kapsam:

MADDE 1- (1) Bu Tebliğ, aşağıda gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) ve tanımı belirtilen eşyanın (yalnız karşısında gösterilen gümrük kıymetinin altında birim kıymetleri haiz olanlarının) ithalatında ileriye yönelik olarak yürütülecek olan gözetim uygulamasına ilişkin usul ve esasları içerir.

Gözetim uygulaması:

MADDE 2- (1) 1 inci maddede belirtilen eşya ancak Ticaret Bakanlığınca (İthalat Genel Müdürlüğü) düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilir. Gözetim belgesi gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince aranır.

Başvuru

MADDE 3- (1) Gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvurular, Gümrükler Tek Pencere Sistemi (Sistem) kapsamında Ticaret Bakanlığı (Bakanlık) internet sayfasında (funduszeue.info) yer alan “E-Hizmetler” ve “E-İşlemler” altındaki “İthalat Belge İşlemleri” bölümünde yer alan “E-İmza Uygulamalarına Giriş” kısmında elektronik imza ile yapılır. Ayrıca, e-Devlet (funduszeue.info) üzerinden de başvurulabilir.

(2) Elektronik imza sahibi kişilerin bu Tebliğ kapsamında firmalar adına başvuru yapmak üzere yetkilendirilmesi, 31/12/ tarihli ve üçüncü mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İthalat İşlemlerinde Elektronik Başvuru İçin Yetkilendirme Tebliği (İthalat: /21) çerçevesinde yapılır.

(3) Bu Tebliğ kapsamında yapılan başvurularda birinci fıkrada belirtilen “İthalat Belge İşlemleri” sayfasında bulunan “Başvuru İşlemleri” ana başlığı altındaki “Yeni Başvuru Girişi” ekranında belge türü alanında “TPSGözetim Belgesi Sanayi”, “Tebliğ/Karar” alanında ise bu Tebliğ seçilir. Başvuru formunun elektronik olarak doldurulup Ek-2’de yer alan formlar ve belgelerin eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmesinden sonra yetkili kullanıcı tarafından elektronik imza ile imzalanmak suretiyle başvuru tamamlanır.

(4) Elektronik ortamda yaşanabilecek sıkıntılar nedeniyle başvuru yapılamaması halinde, başvurular fiziksel olarak da yapılabilir. Bu durumda Ek-1’de yer alan başvuru formu kullanılır ve başvuru sahibinin ticaret sicil tasdiknamesi başvuru formuna eklenir.

İnceleme

MADDE 4- (1) Bu Tebliğ kapsamında yapılan başvurulara ilişkin belgelerin asılları Bakanlık tarafından başvuru sahibinden istenebilir. Ayrıca sunulan bilgi ve belgelerde eksiklik veya tutarsızlık tespit edilmesi halinde ek bilgi ve belge istenebilir.

Gözetim belgesi düzenlenmesi ve başvuru sahibine bildirimi

MADDE 5- (1) Gözetim belgesi elektronik ortamda düzenlenir ve başvuru formunda yer alan e-posta adresine bildirimde bulunulur. Bildirimde, sistem tarafından verilen 23 haneli belge numarası ile belge tarihi yer alır ve bu bilgiler yükümlü tarafından beyannamenin 44 nolu kutusunda “Belge Referans No” ve “Belge Tarihi” alanlarında beyan edilir. Başvuru sahibine ayrıca yazılı bildirimde bulunulmaz.

(2) Başvuru sahibinin gümrük idaresinde kaydının olmaması nedeniyle, gözetim belgesinin sistem kaydının onaylanamaması durumunda, başvuru formunda yer alan e-posta adresine İthalat Genel Müdürlüğünce bildirimde bulunulur. Yapılan bildirim üzerine ithalatçı tarafından beş iş günü içinde sisteme kayıt yaptırılarak İthalat Genel Müdürlüğüne bilgi verilir. Aksi takdirde, yapılmış olan başvuru geçersiz sayılır.

Yaptırım

MADDE 6- (1) Başvuru ya da inceleme aşamasında sunulan bilgi ve belgelerde başvuru sahibinin beyanının gerçeğe aykırı olduğunun veya sunduğu bilgi ve belgelerde tutarsızlık veya eksiklik bulunduğunun tespit edilmesi halinde söz konusu tutarsızlık veya eksiklik giderilinceye kadar gözetim belgesi düzenlenmez.

Gözetim belgesine ve gözetim belgesinin kullanımına ait bilgiler

MADDE 7- (1) Gözetim belgelerinin geçerlilik süresi altı aydır.

(2) Gözetim belgesi, 27/10/ tarihli ve sayılı Gümrük Kanununun eşyanın gümrük kıymetine ilişkin hükümlerinin uygulanmasını engellemez. 1 inci maddede belirtilen kıymet, sayılı Kanunun eşyanın gümrük kıymetine ilişkin hükümlerinin uygulanmasına esas teşkil etmez.

Yürürlükten kaldırılan tebliğ

MADDE 8- (1) 20/4/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: /6) yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

MADDE 9- (1) Bu Tebliğ yayımı tarihini takip eden otuzuncu gün yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE (1) Bu Tebliğ hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

Zamithalatresmi gazeterobotelektronik cihaz

Google News ile Takip Et

Vatandaş zam öncesi hücum etti, elektronik ürünlerde rekor geldi

Dolarda rekorla birlikte yüksek zam bekleyenler mağazalara akın etti, elektronik ürün harcamalarında geçen hafta rekor geldi. Hem zamlar hem de zam beklentisi nedeniyle öne çekilen taleple, kartlı harcamalarda sert artış oldu.

Emre DEVECİ

Yayınlanma: - 06 Aralık Güncellenme:

Vatandaş zam öncesi hücum etti, elektronik ürünlerde rekor geldi

Hem fiyat artışları hem de fiyatların daha fazla artacağını düşünen vatandaşların alımlarını öne çekmesi ile elektronik ürün harcamalarında rekor geldi.

Merkez Bankası verilerine göre, 19 Kasım haftasında 3 milyar milyon TL olan banka ve kredi kartıyla yapılan ‘elektrik-elektronik eşya, bilgisayar’ harcaması, 26 Kasım haftasında 5 milyar milyon TL ile rekor kırdı. Haftalık artış oranı yüzde 37,4 oldu.

Söz konusu haftada dolar/TL’de tarihi artış kaydedilmiş, zam geleceğini düşünen vatandaş da bazı elektronik mağazalarına akın etmişti.

Apple gibi bazı büyük elektronik ürün şirketleri de ‘fiyat güncelleme’ gerekçesiyle söz konusu haftada çevrimiçi ürün satışlarına ara vermişti. Daha sonra da beklenen olmuş ve Apple ürünlerine yüzde aralığında zam gelmişti.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, elektronik ürün satışlarında son dönemde çip krizinin ve dolar kurunun etkilerinin görüldüğünü, özellikle kurdaki artışla zam bekleyen vatandaşların alımlarını öne çektiğini gözlemlediklerini dile getirdi.

Turnacı, cep telefonlarında özellikle üst segmentte zam beklentisiyle talebi öne çekme durumunun belirgin olduğunu dile getirdi.

KASIMDA DA REKOR

Aylık olarak bakıldığında, ağustosta 9,8 milyar TL olan kartla yapılan elektronik ürün harcaması, TL’de değer kaybının hızlandığı üç ayda hızla arttı.

Harcama tutarı eylülde 13,4 milyar TL’ye, ekimde 14 milyar TL’ye, kasımda ise 15,9 milyar TL’ye yükseldi.

Eylül başında 8,30 olan dolar kuru, Merkez Bankası’nın artan enflasyona rağmen seri faiz indirimlerine gitmesiyle 14’e kadar yükselmişti.

MARKETLERE DE HÜCUM

Elektronik ürünlerdeki durum, market ve alışveriş merkezi harcamalarında da gözlendi. Bu kalemde de fiyat artışları ve öne çekilen talep, harcama tutarlarını yukarı itti.

19 Kasım haftasında 7,3 milyar TL olan kartlı market harcaması, 26 Kasım haftasında 8,1 milyar TL ile rekor tazeledi.

İşlem adedi olarak bakıldığında da market alışverişi adedi 26 Kasım haftasında 63,5 milyon adetle rekor kırdı.

TOPLAM HARCAMALAR DA SIÇRADI

Zamlar ve öne çekilen talebin yanı sıra vatandaşın kredi kartına yüklenmesinin de etkisiyle kartlı harcamalarda 26 Kasım haftasında rekor geldi.

19 Kasım haftasında 39,8 milyar TL olan toplan kartlı harcama, 26 Kasım haftasında 44 milyar TL ile rekor kırdı.

BDDK verilerine göre de, söz konusu haftada bireysel kredi kartı borçları 6 milyar TL’lik rekor artış kaydedildi.

Dolar kritik seviyeyi aştı, gözler Merkez Bankası'ndaİlginizi ÇekebilirDolar kritik seviyeyi aştı, gözler Merkez Bankası'ndaArjantinliler 'dövize kısıtlama' iddiaları sonrası bankalara akın ettiİlginizi ÇekebilirArjantinliler 'dövize kısıtlama' iddiaları sonrası bankalara akın etti

ApplebankaDolardolar kuruEkonomifaizMerkez BankasıMustafa Kemalzam

TL değer kaybetmeye devam ederken teknolojik ürünlere zam üstüne zam geldi Vatandaş ne diyor? &#;Kaçak telefonlara yönlendiriyorlar vatandaşı” 

Seçimlerin ardından dolar/TL’de yükseliş sürüyor. Önceki kapanışa göre yüzde 7’den fazla yükselen dolar, 23,16 lirayı geçerek rekor kırdı. TL’nin değer kaybının ardından teknoloji markaları ürünlerine zam üstüne zam yaptı. Vatandaş teknolojik ürün alırken artık iki kere düşünüyor. Peki yapılan bu zamlar sokağa nasıl yansıdı?

6 Haziran&#;da 21,50’den kapatan dolar/TL, bu sabah 22,83 seviyesine yükseldi. Günlük yükseliş yüzde 7’yi buldu. 7 Haziran günü 23 seviyesinde kapatan Euro/TL ise 8 Haziran sabahı 24,77 seviyesine ulaştı. Dolar/TL 14 Mayıs&#;ta 19,60 civarında seyrediyordu. Dolar, aynı tarihten bu yana yüzde 15 yükseldi.

Haliyle bu yükseliş vatandaşların hayatına da olumsuz yansıdı. Özellikle başta Apple olmak üzere birçok marka cep telefonu, bilgisayar ve beyaz eşya ürünlerine zam yaptı. Maslak’ta konuştuğumuz bir vatandaş, bu yükselişi tahmin ettiğini söyleyerek, “Gücümüzün yettiğince önceden bu teknolojik ürünleri alıyoruz ki ileride zam geldiğinde sahip olabilelim. Ama maalesef artık ona da gücümüz yetmiyor. O yüzden TL&#;nin değer kaybetmesi hayatımı olumsuz anlamda etkiliyor” dedi.

En pahalı iPhone 76 bin lira

Lira değer kaybettikçe ürünlere zam geliyor. Apple iPhone’a 18 Mayıs’tan bu yana üst üste üçüncü zammını yaptı. Zamdan sonra en pahalı model olan iPhone 14 Pro Max&#;in 1 TB&#;lık modeli ise 76 bin TL&#;yi gördü.

Apple ürünlerinin yapılan son zam ile birlikte yeni fiyatları ise şu şekilde:

iPhone fiyatları

• iPhone SE GB 19 bin TL
  • iPhone SE GB 20 bin TL
  • iPhone SE GB 23 bin TL
  • iPhone 12 GB 28 bin TL
  • iPhone 12 GB 29 bin TL
  • iPhone 12 GB 32 bin TL
  • iPhone 13 mini 28 bin TL
  • iPhone 13 mini GB 31 bin TL
  • iPhone 13 mini GB 37 bin TL
  • iPhone 13 GB 31 bin TL
  • iPhone 13 GB 34 bin TL
  • iPhone 13 GB 40 bin TL
  • iPhone 14 GB 37 bin TL
  • iPhone 14 GB 46 bin TL
  • iPhone 14 Plus GB 41 bin TL
  • iPhone 14 Plus GB 50 bin TL
  • iPhone 14 Pro 48 bin TL
  • iPhone 14 Pro GB 51 bin TL
  • iPhone 14 Pro GB 57 bin TL
  • iPhone 14 Pro 1 TB 63 bin TL
  • iPhone 14 Pro Max 52 bin TL
  • iPhone 14 Pro Max 55 bin TL
  • iPhone 14 Pro Max 61 bin TL
  • iPhone 14 Pro Max 1 TB 67 bin TL

Apple Watch fiyatları

• Apple Watch SE 6 bin TL
  • Apple Watch Series 8 10 bin TL
  • Apple Watch Ultra 32 bin TL

AirPods fiyatları

• AirPods (2. nesil) 3 bin TL
  • AirPods (3. nesil) 4 bin TL
  • AirPods (3. nesil) ve MagSafe Şarj Kutusu 4 bin TL
  • AirPods Pro (2. nesil) 6 bin TL
  • AirPods Max 16 bin TL

MacBook fiyatları

• MacBook Air M1 24 bin TL
  • MacBook Air M2 GB 31 bin TL
  • MacBook Air M2 GB 39 bin TL
  • 15 inç MacBook Air M2 GB 36 bin TL
  • 15 inç MacBook Air M2 GB 42 bin TL
  • 13 inç M2 MacBook Pro GB 36 bin TL
  • 13 inç M2 MacBook Pro GB 42 bin TL
  • 14 inç M2 Pro MacBook Pro GB 56 bin TL
  • 14 inç M2 Pro MacBook Pro 1 TB 71 bin TL
  • 14 inç M2 Max MacBook Pro 1 TB 87 bin TL
  • 16 inç M2 Pro MacBook Pro GB 69 bin TL
  • 16 inç M2 Pro MacBook Pro 75 bin TL
  • 16 inç M2 Max MacBook Pro 97 bin TL

iPad fiyatları

• Apple Pencil (1. nesil) 2 bin TL
  • Apple Pencil (2. nesil) 3 bin 29 TL
  • iPad (9. nesil) 64 GB 9 bin TL
  • iPad (9. nesil) GB 13 bin TL
  • iPad ( nesil) 64 GB 12 bin TL
  • iPad ( nesil) GB 16 bin TL
  • iPad mini 64 GB 14 bin TL
  • iPad mini GB 18 bin TL
  • iPad Air 64 GB 17 bin TL
  • iPad Air GB 21 bin TL
  • iPad Pro 11 inç GB 22 bin TL
  • iPad Pro 11 inç GB 25 bin TL
  • iPad Pro 11 inç GB 31 bin TL
  • iPad Pro 11 inç 1 TB 41 bin TL
  • iPad Pro 11 inç 2 TB 52 bin TL
  • iPad Pro inç GB 32 bin TL
  • iPad Pro inç GB 35 bin TL
  • iPad Pro inç GB 40 bin TL
  • iPad Pro inç 1 TB 51 bin TL
  • iPad Pro inç 2 TB 61 bin TL

Apple bütün ürünlerine zam yaptı. Diğer markaların teknolojik ürünlerine zam da kapıda. Vatandaş alım gücünün zayıflamasından şikayetçi.

&#;Vatandaşı kaçak telefonlara yönlendiriyorlar&#;

Yine Maslak’ta konuştuğumuz bir vatandaş kısa bir süre önce telefonunu tamir ettirdiğini söylerken, “Yakın zamanda telefon veya teknolojik alet almayı düşünmüyorum. Sahip olduklarım şu an benim için yeterli. Almaya çalışsam da zaten fiyatları çok fazla. Yakın zamanda bir telefon arızası oldu ve değiştirmek zorunda kaldım” diyor.

Başka bir vatandaş da TL&#;nin değer kaybının hayatına etkisini şöyle anlatıyor:

“Gıdadan tut, telefonundan tut, çocukların okul harçlığından tut, ulaşımdan tut, her konuda bizim cebimizden olmayan paralarımız gidiyor. Bir telefon alayım desen, bir telefon 10 bin lira, 20 bin lira. Tamir ettireyim desen 1, bin lira. Kaçak telefonlara yönlendiriyorlar vatandaşı.”

BDDK’tan vade artırımı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cep telefonu alımındaki kredi kartı taksit sınırı 6 Ocak ’te 5 bin liradan 12 bin liraya yükseltti. Buna göre cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerindeki vade sınırı, fiyatı 12 bin lira ve altında olan cep telefonları için 12 ay olacak. Söz konusu vade, 12 bin liranın üzerindeki cep telefonlarında ise 3 ay olarak uygulanacak.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası