12 kişilik pilav tarifi / 120 Kişilik Pilav - Nasıl Yapılır ? - Dailymotion Video

12 Kişilik Pilav Tarifi

12 kişilik pilav tarifi

Kişi Sayısına Göre Pirinç Pilavı Ölçüleri

Pilav, hemen her yemeğin yanına çok yakışan lezzetlerden biridir. Şehriye, pirinç ve sıcak su ile hazırlanan bu yemek hem doyurucu olması, hem de pratikliği sebebiyle sık sık tercih edilir. Ancak pilavın kıvamını tutturmak için, her zaman ölçülere dikkat etmek gerekir. Suyun az konulması pirinçlerin çiğ ve diri kalmasına, çok konulması ise pilavın lapa olmasına sebep olur. Bu yüzden pilav yapımında her zaman 1'e 1,5 ölçüsü kullanılmalıdır. Yani 1 su bardağı pirince, 1,5 bardak su eklenir. Aroma katmak için suyun yarısı tavuk veya et suyuyla da değiştirilebilir. 

Özellikle kalabalık sofralarda yemek hazırlayanlar, pilavı kaç bardak pirinçle yapması gerektiği hakkında bazı şüpheler yaşayabilir. Tam da bu yüzden, 2 kişilik, 4 kişilik, 6 kişilik, 10 kişilik, 15 kişilik ve 50 kişilik pilav ölçülerini sizlerle paylaşıyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık!

2 Kişilik Pilav Ölçüleri

1. 1 su bardağı pirinç
  2. 1,5 su bardağı sıcak su
  3. 1 yemek kaşığı tereyağı
  4. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  5. 1 çay kaşığı tuz
  6. 1 yemek kaşığı arpa şehriye (isteğe göre)

pirinç pilavı

4 Kişilik Pilav Ölçüleri

1. 2 su bardağı pirinç
  2. 3,5 su bardağı sıcak su
  3. 1 yemek kaşığı sıvıyağ
  4. 3 yemek kaşığı tereyağı
  5. 2 çay kaşığı tuz
  6. 2 yemek kaşığı şehriye

6 Kişilik Pilav Ölçüleri

1. 3 su bardağı pirinç
  2. 4,5 su bardağı sıcak su
  3. 50 gram tereyağı
  4. 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  5. 1 tatlı kaşığı tuz
  6. 2,5-3 yemek kaşığı şehriye

10 Kişilik Pirinç Pilavı

1. 4,5 su bardağı pirinç
  2. 7 su bardağından biraz daha az sıcak su
  3. 2 tatlı kaşığı tuz
  4. 2 yemek kaşığı tereyağı
  5. Sıvıyağ veya zeytinyağı
  6. 3 yemek kaşığı şehriye

pirinç pilavı

12-15 Kişilik Pirinç Pilavı

1. 5 su bardağı pirinç
  2. 1,5 litre sıcak su (7 su bardağı)
  3. 1/2 su bardağı sıvıyağ
  4. 1 adet bulyon
  5. 2,5 tatlı kaşığı tuz

25 Kişilik Pirinç Pilavı

1. 3 kg pirinç (16 su bardağı)
  2. 5 litre sıcak su (24 su bardağı sıcak su)
  3. 400 gram tereyağı
  4. 1,5 bardak sıvıyağ
  5. 5 tatlı kaşığı tuz

50 Kişilik Pirinç Pilavı

1. 6 kg pirinç (33 su bardağı)
  2. 10 litre sıcak su (50 su bardağı)
  3. 1000 gram tereyağı
  4. 6 tatlı kaşığı tuz
  5. 2,5 bardak sıvıyağ
  6. 4 yemek kaşığı limon suyu

Pirinç pilavı hazırlarken kişi sayısına göre uygulayabileceğiniz ölçüler bu şekildedir. Yine de tereyağı, şehriye, limon suyu gibi malzemeleri eklerken göz kararınıza uygun bir şekilde ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. 

Videolu anlatımıyla pirinç pilavı tarifini mutlaka deneyin.

Şunlara da göz atın;

1. Pirinç pilavının yanına ne gider?
  2. Pilavın yanına yakışan salata tarifleri
  3. Bulgur pilavı tarifleri
  4. Dibi tutan pilav nasıl kurtarılır?
  5. Değişik pilav tarifleri

2 Kişilik Pirinç Pilavı Tarifi

Pilav yaparken ölçüleri tam tutturamıyor musunuz, günlerce yetecek kadar pilav mı yapıyorsunuz? Eğer öyleyse iki kişilik pilav tarifimiz tam size göre.

Türk sofralarının ekmek, su gibi vazgeçilmezlerinden birisi olan pilav, çeşit çeşit sulu yemekleri tamamlamanın yanı sıra bazen tek başına da bir öğünü kurtarıyor.

Tam ölçülü 2 kişilik pilav tarifimizdeki yemeğiniz yine de artarsa çorba yaparken değerlendirebilirsiniz. 

Peki pilav yapmadan önce pirinçleri yıkadığınız ya da pirinçleri içinde beklettiğiniz suyun saçlarınız için faydalı olduğunu söylesek ne dersiniz? Pirinç suyu saçları nasıl uzatır öğrenmek için Saç Bakım Güzellik'in yazısına bizce bir göz atın!

Şimdi sizi tam ölçülü 2 kişilik pilav tarifimize alalım.

Farklı Pilav Tarifleri

Ana yemeklerin vazgeçilmezi olan pirinç pilavı hem sade bir şekilde hem de farklı baharatlarla servis edilebiliyor. Eğer kalabalık sofralar için bir tarif arıyorsanız ve 2 kişilik pirinç pilavının ölçüsü yeterli olmayacaksa hemen sade pilav tarifimize göz atın. Eğer sade pilavınıza renkli bir dokunuş yapmak isterseniz de bezelyeli pilav tarifimizi buraya bırakalım!

2 kişilik pirinç pilavı tarifimizi de tereyağının lezzetini dahil ederek hazırlıyoruz. Ama işin püf noktalarını detaylı öğrenmek isterseniz tane tane tereyağlı pilav tarifimize de bakmadan geçmeyin! Şehriyeden vazgeçemiyorsanız tereyağlı şehriyeli pilav da sizin için burada!

Pilav denildiğinde en klasik versiyonlarından biri de nohutlu pilavdır ve özellikle etli yemekler ile birlikte harika olur! 2 kişilik pirinç pilavını daha doğrucu bir hale getirmek isterseniz, nohutlu pilav tarifimizi öneririz!

Bütün bir menüyü bünyesine dahil etmişçesine kapsamlı bir ismi olan etli sebzeli pilav tarifine de bayılacağınıza eminiz. 2 kişilik pirinç pilavı bir yan yemek sayılabilir ama etli sebzeli pilava ana yemek desek hiç yanlış olmaz!

2 kişilik pirinç pilavını biraz renklendirmeye ne dersiniz? Öyleyse gelin mevsiminde taze domateslerle hazırlanan ve lor peynirin aroması ile zenginleşen domatesli ve lor peynirli pilav tarifine göz atın!

Şölen pilavların birini de buraya bırakalım! 2 kişilik pirinç pilavı çekirdek aileler için harika bir seçim olsa da özel günlerde daha özenli tarifler denemeyi tercih ederiz. İşte kuş üzümlü pirinç pilavı da onlardan biri!

Pilav yapmak ustalık ister derler, hatta eskiler ev hanımlarını yaptıkları pilav ile denerlermiş. Bence pilav yapmanın ustalığı tarife birebir uymaktan gelir. Unutmayın ki en iyi aşçı tarife gerçekten uyandır :)

Benim pilav ölçüm her zaman 1 su bardağı pirince, 1,5 su bardağı su ya da et suyudur.

sade pilav

Pişirirken Problem Yaşayanlar İçin İyi Pilavın Sırları:

Pilavın lezzetini artırmak için pirinci önce tereyağı veya margarin ile kavurmayı deneyin. Pilavın pişme suyuna eklenen sıvı yağ da pirinçlerin yapışmasını engeller ve pilavın tane tane olmasını sağlar.

Eğer sade pirinç pilavı pişiriyorsanız, pişme suyuna ekleyeceğiniz 1-2 çay kaşığı limon suyu, pilavın rengini daha beyaz yapacaktır.

Videolu Anlatım

Pilavın pişip pişmediğini pirinç tanesini ancak tadarak anlayabilirsiniz. Taze, yenilebilir yumuşaklıkta ama dişe gelir sertlikte olmalıdır.

Eğer tarifte verilen pişme süresi tamamlandığında pirinçler hala fazla sertse ve pilav suyunu çekmişse, 1/4 ölçü sıcak su ilave edin. Pirinçler bu suyu çekinceye kadar pişirin.

pirinc_pilavi

Pilavın Püf Noktaları

• Pişirmede karşılaşabileceğiniz diğer bir problem ise pilavın pişmiş ama lapalaşmış olmasıdır. Bunun da kolayı var. Pilavı çok kısık ateşte bir çatalla havalandırarak, suyunu tamamen çekinceye kadar karıştırın.
  • Bir ya da iki gün önceden pişirdiğiniz pilavı tekrar ısıtıp yiyecekseniz, ilk günkü gibi tane tane olması için kısık ateşte, 1-2 yemek kaşığı su ekleyerek, karıştırmadan ısıtın. Karıştırmak, pirinç tanelerini kıracağı için tencereyi arada bir sallayarak pilavı alt-üst etmeniz yeterli olacaktır.
  • Pilavı pişirirken asla karıştırmayın. Çünkü sudaki pirinci karıştırmak nişastanın açığa çıkmasına ve tanelerin birbirine yapışmasına yol açar.
  • Son olarak artan pilavınızı çorbalarda ve sulu yemeklerde kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Ancak pirinçleri, pişirdiğiniz yemeğe son anda ilave etmeyi unutmayın. Aksi halde zaten pişmiş olan pirinç yumuşar ve dağılarak görüntüyü etkiler.
pilav_nasil_pisirilir

Pirinç Pilavı Tarifi İçin Malzemeler

• 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • 2-3 çorba kaşığı tereyağı
  • 3 su bardağı sıcak su (et suyu-tavuk suyu)
  • Tuz (ya da et bulyon)

Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

1. Pirinci ayıklayın sücgeçe koyun, nişastası akana kadar 2 -3 su yıkayın.
  2. Ilık suda ıslatıp 10 dk. bekletin,tekrar bol suyla yıkayıp iyice süzün.
  3. Ne suyu kullanacaksanız kaynatın ve sıcak kalmasını sağlayın. Tencerede tereyağını eritin ve pirinç ilave edin, pirinçler cam gibi olup birbirine yapışmayacak hale gelene kadar kavurun. (tahta kaşık kullanmanızı tavsiye ederim)
  4. Sıcak suyu ilave edip tuz atın ve üzeri nokta nokta olana kadar yüksek ateşte, suyunu çekmeye başlar başlamaz kısık ateşte pişirin.
  5. Suyunu çekince altını kapatın ve 5-10dk. dinlendirin. Servis yapmadan karıştırın ve tabaklara alın.

50 Kişilik Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır

50 Kişilik Mevlüt Pilavı Tarifi

Mevlüt İçin 50 Kişilik Pilav Üzeri Tavuk Ölçüleri

Merhaba Sevgili Arkadaşlar

Benim için hüzünlü bir tarif ama yine de sizlerle paylaşmak istedim.

3 Ağustos 2019’da  maalesef 2.5 yıldır kanser tedavisi gören gören canım annemi kaybettik.

Yedisinde okunacak dua için misafirlerimize yapılacak tavuklu pilavı kendi ellerimle hazırlamak istedim.

Pirinç olarak Migros’tan aldığım baldo pirinci kullandım. Poşetin üzerinde Gönen yöresinde yetiştirilmiştir yazıyor. Özellikle belirtmek isterim, çünkü pirinçlerin su kaldırma oranları kesinlikle değişiyor.

Bu pirinç için her tencereye 5 su bardağı pirinç, 7 su bardağı tavuk suyu ve sıcak su, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 silme tatlı kaşığı tuz kullandım.

Evde  çoğunlukla 2 su bardağı pirinçten pilav hazırlıyorum. 6 kg pirincin hepsini birden pişirmek istemedim.

Çözüm olarak ocağın üzerine aynı anda, 2 ayrı teflon ve döküm tencerede, 5 su bardağı pirinç, yani 1’er kg olarak hazırlamayı tercih ettim.

Alışveriş yaparken 3 kg olarak düşündüğüm için iki paket baldo pirinç almıştım. Ama  her bir paket 2.5 kg olunca, 1 kg da Bim marketten aldığım yine baldo pirinci  ayrı pişirerek ilave ettim. Su oranı 1 bardağa 1.5 su bardağı olarak bir not düşmek isterim.

Tavuk etlerinin kuru olmaması için, bud ve göğüs etlerini birlikte pişirdim.

Pişirme süresi 3.5 saat sürdü.

Aslında servis yapmadan hemen önce, tereyağı ile şöyle bir çevirecektik ama Antalya o kadar sıcaktı ki bunu yapmaktan son anda vazgeçtik.

40 Duasında da aynı pilavdan pişirip, yanında tatlı olarak Aşure ile servis yaptık.

Buyrun malzeme listesine geçelim.

Malzemeler

6 Kg baldo pirinç

1.300 gr tereyağı

3 Su bardağı zeytinyağı

6 Silme tatlı kaşığı tuz

6 Yemek kaşığı limon suyu

Tavuklu Kısım İçin

4 Kg göğüs

4 Kg bud

Hazırlanması

Pirinçleri önce yıkadım.

Üzerine sıcak su döküp 15-20 dakika kadar beklettim.

Suyunu iyice süzüp, bol suyla nişastaları gidene kadar, birkaç kez yıkayıp suyunu döktüm.

Tereyağını ve yarım su bardağı zeytinyağını tencereye boşaltıp, tereyağı eridikten sonra, pirinçlerini ekledim. Biraz kavurdum.

Tavuk suyu ve sıcak suyunu ekledim.

Kaynamaya başladığı zaman altını kısıp, tuzunu ve limon suyunu ekleyip, pişirmeye devam ettim.

Altını kapattıktan sonra beşer dakika demlendi.

Pilavlar piştikçe büyük boy tencereye boşalttım.

Her boşalttığımda, tahta kaşıkla altta bulunan pilavla karıştırdım.

Üzerine kağıt havlu kapatıp, kapağını kapattım.

Sofra bezi ile her yerini kapattım soğumaması için.

En son lezzet vermesi için, 2 yemek kaşığı kadar tereyağını eritmeden, üzerine kaşıkla gezdirdim. Kendi sıcaklığı ile eridi. Bunu yapmanızı tavsiye ederim. Mis gibi tereyağı kokuyor.

Bu arada evde süt kaymağından hazırladığım tereyağından kullandım.

Akşam servis yapılacağı için pişirmeye öğleden sonra 14.00’ te başladım.

Sabahtan tavuk bud ve göğüs etlerini bol suyla haşladım.

Etleri bir tepsiye çıkartıp, soğuduktan sonra ince ince didildi.

Tavuk suyunu tel süzgeçle süzerek kullandım.

Bir kasenin altına didilmiş tavuk etlerini, üzerine pilavı sıkıca doldurarak, tabağa ters çevirdik.

Pilavın yanına cupcake pişirme kağıtlarına baklava dilimleri koyduk.

İçecek olarak kendi mayaladığımız yoğurt ile güzel bir kıvamda ayran hazırlayarak servis yaptık.

Canım annem eli çok bol bir insandı. Ben de ölçüleri bol olarak hazırladım.

Sizlere aradığınızda faydalı olması için ayrıntıları ile yazmaya çalıştım. Yine de sorularınız olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Başka blog yazılarımda buluşmak üzere hoşçakalın.

Püf Noktaları

Tavuk etlerini güvenilir bir marketten aynı gün sabah almanızı tavsiye ederim. Özellikle yazın sıcaklarda alıp bekletmek tehlikeli olabilir.

Haşlayıp. didildikten sonra yine buzdolabına kaldırmalısınız.

Bud ve göğüs etlerini birlikte kullanırsanız kuru olmayacaktır.

Pirinci baldo olarak almalısınız.

Daha önce pişirmediğiniz bir pirinç kullanacak olursanız, önce deneme olarak az ölçü ile pişirmeli ve ne kadar su kaldırdığına bakmalısınız.

Tuz oranını normal ölçülerden birazcık daha az koymalısınız.Misafirleriniz için tuz  oranı  sorun olmasın.

Yarım ölçü tavuk suyu, yarım ölçü sıcak suyla pişirebilirsiniz.Yoğun aroma sevmeyen miasafirleriniz olabilir.

Sıcak suda beklettiğiniz pirinçleri, nişastası gidene kadar bol suyla yıkarsanı, pilavınız tane tane olur.

En son lezzet vermesi için, 2 yemek kaşığı kadar tereyağını eritmeden, üzerine kaşıkla gezdirdim. Kendi sıcaklığı ile eridi. Bunu yapmanızı tavsiye ederim. Mis gibi tereyağı kokuyor.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır