sdü itiraf / Login • Instagram

Sdü Itiraf

sdü itiraf

Ali Eyüboğlu'nun köşe yazısı:

Hafta sonu Isparta’daydım. Süleyman Demirel’in memleketinde ilk durağımız Süleyman Demirel Üniversitesi oldu. Çünkü Süleyman Demirel Üniversitesi, TRT 1’in en yüksek reytingli dizisi olan ‘Sakarya Fırat’ı Isparta’da çeken Osman Sınav’a ‘Toplumsal Katkı Ödülü’ verecekti.

Sınav’a ödülünü Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Bayar takdim etti.

Sınav’ın ardından sahneye çıkan Gökhan Kırdar, tören için salonu dolduranlara mini bir konser verdi.

Törenin ardından iki akşam konaklayacağımız Eğirdir Gölü üzerindeki Süleyman Demirel Üniversitesi’ne ait Mavi Göl’e geçtik.

Burada Osman Sınav’la, dizi sektörü üstüne uzun uzun sohbet ettik.

Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Vardar’ın da iştirak ettiği sohbette Osman Sınav, Türkiye’de dizi sürelerini 90 dakikaya çıkaranın da, 50 dakikalık ‘özet bölüm’ mucidinin de kendisi olduğunu itiraf etti. Sınav, bunları neden yaptığını da şöyle açıkladı:

‘Kurtlar Vadisi’yle başladı

“Show TV’de ‘Kurtlar Vadisi’ dizisine başladığımda atv’nin yayınladığı iki diziden ‘Zerda’ birinci, ‘Bir İstanbul Masalı’ ikinci oluyordu.

‘Zerda’yı geçmem için süremin ondan daha uzun olması gerekiyordu. Nitekim bu taktikle ‘Zerda’yı geçtim, ama ‘Bir İstanbul Masalı’nı geçemedim. O dönemde Show TV’nin Genel Müdürü olan Saner Ayar’a, haberlerden sonra ‘Zerda’nın karşısına 40-50 dakikalık bir program koy ki, ben ikisini de geçip, birinci olayım dedim. Nitekim Show TV, ‘Zerda’nın karşısına ‘Tatlı Hayat’ı koyunca ‘Kurtlar Vadisi’, ‘Bir İstanbul Masalı’nı da geçip, birinci oldu.

Medyapım itiraz edip Show TV diziyi eski gününe çekince mecburen ‘Kurtlar Vadisi’ne 50 dakikalık özet yapıp, dizinin önüne koydum. Bu yöntem sayesinde aylarca ‘Kurtlar Vadisi’ birinci, ‘özet bölümü’ de ikinci oldu.

Çözüm, Yapımcı Meslek Birliği

Bu işi televizyonda ilk başlatan yapımcı olarak, yıllarca dizilerin formatlanması konusunda uğraş verdim, ama destek görmedim. Dizi sektörünün şu anda yaşadığı sorunun tek bir çözüm yolu var. O da şu:

RTÜK bu işlere karışmamalı. Sektör; sorunlarına kendi içinde çözüm bulmalı.

Nasıl ki sinemada her yapımcının bir eser yapımcı belgesi var; televizyon sektöründe de aynısı uygulanmalı. Televizyonlar, yapımcılardan ‘Yapımcılar Meslek Birliği’nden ve Kültür Bakanlığı’ndan onaylı yapımcı belgesi istemeli.

Yapımcı belgesi almak yetmez. Yapımcılar, çekecekleri her dizinin ilk bölümü için Yapımcılar Meslek Birliği ve Kültür Bakanlığı’ndan onaylı ‘Eser İşletme Belgesi’ almalı. Birinci bölümden sonra yapılan işin denetimini televizyon kanalı ve RTÜK yapıyor çünkü.

Yapımcı Meslek Birliği de, yapımcıların uyacakları kuralları belirlemeli. Birlik, ‘Dizi süreleri 60 dakikayı aşmayacak’ dediği zaman, buna uymayan yapımcıyı ihraç etmeli. Kurallara uymayıp ihraç edilen yapımcıya da hiçbir televizyon kanalı iş vermemeli.

O zaman Taksim’e çıkıp, dizi süreleri ve çalışma koşulları için eylem yapmaya gerek kalır mı?”

DEMİREL HEYKELİNE NAKŞEDİLEN SÖZLER

Biri bana, “Siyaset tarihimizin yaşayan en renkli figürü kimdir?” diye sorsa, söyleyeceğim tek isim Süleyman Demirel olur.

50 yıldır siyaset dünyasının önemli bir aktörü olarak hayatımızda çünkü. Osman Sınav için yapılan ödül töreninden sonra Süleyman Demirel Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, İstanbul’dan gelen ekibe bir yemek verdi.

Yemek boyunca sohbet ettiğimiz Baydar, Süleyman Demirel’in adını taşıyan okula yakında dev bir heykelini dikeceklerini söyledi.

Demirel’in kürsüden konuşurken resmedildiği üç metrelik heykeli, üç metrelik bir kaide üzerine yerleştireceklerini anlatan Prof. Dr. Baydar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her cephesine Demirel’in ünlü bir sözünü yazmak istedik. Ancak Sayın Demirel’in o kadar çok ünlü olmuş sözü var ki, içlerinden dört tanesini seçmekte bir hayli zorluk çektik.

Sonunda kaidenin ön yüzüne ‘Dün dündür, bugün bugündür’, arka yüzüne ‘Yollar yürümekle aşınmaz’ yazdık. Kaidenin diğer yanlarına da üniversitemizde söylediği, ‘Yağmur yağarken ben ıslanmam diyemezsin’ ve ‘Rahat uyuyun, ama uyuya kalmayın’ sözlerini yazdık.”

MİLLİYET CADDE

Kaybolduktan 8 ay sonra cesedi bulunan kızın katili tutuklandı

18 Ekim 2016 tarihinde İhlas Haber Ajansı’na (İHA) ulaşan Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesine bağlı Oynağanlı köyünde yaşayan baba Ali Taşkın, o tarihten bir hafta önce ‘bakkala gidiyorum’ diyerek evinden ayrılan 16 yaşındaki Hatice Taşkın isimli kızından bir daha haber alınamadığını söyleyerek kızının bulunmasını istemişti. Aile üyeleri kızlarının bulunması için yaklaşık 10 gündür bir televizyon kanalında yayınlanan programa katılmışlardı. Programda Hatice Taşkın’ın annesi Fadime Taşkın şok bir itirafta bulunarak, kızlarını köyde yaşayan 44 yaşındaki Soner A. isimli kişinin kaçırdığını ve ona “Kızını öldürmesini” söylediğini itiraf etmişti. Soner A.'nın kendisine “kızını kaçıracağım” dediğini iddia eden anne Taşkın, cevaben “Öldür onu” dediğini söyledi. Anne Taşkın, daha sonra yaptığı telefon görüşmelerinde ise Soner A.'nın kendisine “Dediğini yaptım, öldürdüm ve uçuruma attım” dediğini iddia etmişti. Anne Taşkın, canlı yayında bulunduğu korkunç itirafın ardından İstanbul’da Afyonkarahisar Şuhut Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile gözaltına alınarak Şuhut’a getirilmiş ve ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Afyonkarahisar E Tipi Kapalı Cezaevine konulmuştu.

Cesedin yerini jandarmada itiraf etti

Olayın ardından annesinin kaçırdıktan sonra öldürme talimatı verdiği öne sürülen Soner A. (44), jandarma ekipleri tarafından Denizli’de yakalanarak gözaltına alınmıştı. Jandarmadaki ifadesinde Soner A.'nın olay günü Hatice Taşkın'ı köydeki evine çağırdığı, ardından gezdirmek bahanesi ile kiraladığı araca bindirerek Isparta Senirkent bölgesinde götürdüğü ve dağlık alanda boğarak öldürdüğünü itiraf ettiği iddia edildi. Soruşturmayı yürüten jandarma ekiplerinin Soner A.'nın kiraladığı aracın GPRS kayıtlarını incelemesinin ardından zanlının genç kız kaybolduğu gün ve ertesi günü Senirkent içerisindeki dağlık bölgede aracın bir süre park halinde bulunduğu kayıtlara ulaşması üzerine soruşturmayı derinleştirdikleri belirtildi. Sorguda bu kayıtların kendisine sorulması üzerine ise Soner A.'nın cinayeti itiraf ettiği bildirildi. Katil zanlısının öldürdüğü16 yaşındaki Hatice Taşkın’ın cesedinin yerini de kendisinin gösterdiği kaydedildi. 

Soner A.'nın jandarmada verdiği ifadede kızı Senirkent ilçesindeki dağlık araziye gömdüğünü söylemesi üzerine olay yerinde kazı çalışması yapıldı. Yaklaşık 1 saat süren kazı çalışması sonucu genç kızın cesedine ulaşıldı. Hatice Taşkın’ın cesedi yapılan ilk incelemelerin ardından Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi morguna götürüldü. Kazı çalışmasının ardından Soner A. ise Senirkent İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından Soner A., dün gece geç saatlerde Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde mahkemeye sevk edildi. Zanlı, “çocuğu kasten ve tasarlayarak öldürülme’ suçundan tutuklanarak Afyonkarahisar E Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.
Öte yandan, Soner A.'nın genç kızı öldürme gerekçesinin ise annesi Fadime Taşkın ile arasındaki ilişkiyi öğrenmesi olduğu öne sürüldü. Cinayetin ardından Soner A.'nın Oynağanlı köyündeki tüm mal varlığını da sattığı ortaya çıktı. 

İlgili Haberler

Daire Başkanı'ndan 'ByLock' itirafı

Isparta'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmanın ardından açılan davada, aralarında eski Isparta Valisi Memduh Oğuz, eski Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Hasan İbicioğlu ile bazı eski rektör yardımcılarının da aralarında bulunduğu 49'u tutuklu 130 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma, sanıkların sayısının fazlalığı nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapıldı.

Duruşmada, eski SDÜ Rektörü İbicioğlu, eski rektör yardımcıları Talip Türcan, Süleyman Seydi, eski Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Halil Karakoç, eski Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Tuğrul Sezer, iş adamları Bedri Ayhan, Alper Bayhan ve Özcan Pınarcı, örgütün sözde "Isparta bölge imamı" olduğu iddia edilen Osman Demirhan'ın da aralarında olduğu 49 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan bazı sanıklar hazır bulundu. Tutuklu sanık eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ise duruşmaya SEGBİS ile katıldı.

Duruşmada Mahkeme Başkanı Mustafa Yazıcı, başka bir FETÖ dosyasında da şüpheli olan eski SDÜ Bilgi İşlem Daire Başkanı tutuklu sanık Halil Karakaoç'a "ByLock" kullanıp, kullanmadığını sordu. Bunun üzerine Karakoç, 2014 yılında bu programı telefonuna yüklediğini ve kullanmaya başladığını itiraf etti.

Mahkeme Başkanı Yazıcı, daha sonra farklı FETÖ dosyalarında şüpheli olanların bu davada sanık olanlara ilişkin ifadelerini okudu.

Yazıcı'nın okuduğu ifadelere göre R.D, zaman zaman örgütün toplantılarına katıldığını, burada örgütün il imamı olan Osman Demirhan'ın kendilerine konuşma yaptığını anlattı. R.D, Demirhan'ın örgütün okullarına yardım yapılması için "himmet" adı altında para istediğini de ifade etti.

- "(Maklube nedir bilmiyorum) deyin"

Bir dönem örgütün evlerinde kalan M.H. ise ifadesinde Osman Demirhan'ı "il imamı" olarak bildiğini, Demirhan'ın zaman zaman kaldıkları eve gelerek, kendileriyle konuşmalar yaptıklarını söyledi.

M.H, Demirhan'ın bir toplantıda kendilerine, "Yüksek yerlere bizden birileri gelmeli" dediğini, kendisine de askeri sınavlara hazırlanması için telkinde bulunduğunu öne sürdü.

Kendisi gibi çeşitli kurumlara gireceklerle mülakat öncesi konuşulduğunu belirten M.H, kendilerine yöneltilen, "Namaz kılıyor musun?", "Üstad kimdir?", "Maklube yedin mi?" gibi sorular sorulduğunda "Cumadan cumaya", "Bilmiyorum", "Maklube nedir bilmiyorum" diye cevap vermelerinin istendiğini belirtti.

M.H, tutuklu sanık İrfan Boztepe'nin zaman zaman eski SDÜ Rektörü Hasan İbicioğlu ile görüştüğünü bildiğini de kaydetti.

- "Toplantıya katılanlar birim başkanı oldu"

Batı Akdeniz Kalınma Ajansında (BAKA) uzman olarak görevli İ.K. de ifadesinde, katıldığı toplantılarda maaşlarının yüzde 10'unun "himmet" olarak örgüte kesilmesinin istendiğini belirtti. Bu toplantılara eski BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin'in istediği üzerine katılmaya başladığını ifade eden İ.K, bu toplantılara katılan iki sanığın daha sonra BAKA'da birim başkanı olarak görevlendirildiğini kaydetti.

İfadelerin okunmasının ardından Cumhuriyet Savıcısı Murat Karakaya, tutuklu yargılanan sanıkların tutukluluk hallerinin, tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamını, hakkında yakalama emri çıkarılan sanıklara ilişkin infazın beklenmesini istedi.

Duruşma yarına ertelendi.

Murat Yolcu

Bu Habere Tepkiniz

SDÜ İtiraf'tan Bol Ödüllü Fotoğraf Yarışması

SDÜ İTİRAF AİLESİ VE ORGANİZASYONCUM OLARAK YİNE BOL ÖDÜLLÜ BİR YARIŞMAMIZLA SİZLERLEYİZ....
Haydi Sdü 'Üniversite Hayatını Bir Fotoğrafla Anlat'...
Yarışmamız 1 Ocak -15 Ocak Tarihleri Arasında Geçerlidir...
Yarışma Sonuçlarımız Ajans32 'den Duyurulacaktır 
Ödüller:
-1.'ye M Plus Kişisel Bakım ve Güzellik Merkezinden Isparta'da İlk ve Tek Buz Lazer ve Kişisel Bakım (1000 TL Değerinde )
-2.'ye Şehrin 5 Yıldızlısında Big Yellow Taxi'de 2 Kişilik Akşam Yemeği
-3.'ye Hediyecim'den 3 Adet Kişiye Özel Ahşap Tablo
4.'ye Kahve Bahane'den 2 Kişilik Sultan Kahvaltısı
5.'ye Hatay Döner'den 2 Kişilik İskender Menü
6.'ya Hatay Döner'den 4 kişilik Dürüm Menü
7.'ye Çiğ Köfteci Erkan Usta'dan 4 Kişilik Çiğ Köfte (1 Kg)

Sende Fotoğrafını Çek Sayfamıza Yolla En Çok Beğeniyi Al Hediyeleri Kap..!
(Yarışmaya Katılan Tüm Yarışmacıların Bu Gönderiyi Beğenip Paylaşmaları Zorunludur.
Sahte Hesaplarla Beğendirilen Fotoğraflar Diskalifiye Olacaktır.)

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası