ali rıza dizdar avukat / funduszeue.info: Ali Rıza Dizdar biyografisi burada ünlülerin biyografileri burada

Ali Rıza Dizdar Avukat

ali rıza dizdar avukat

Savunma sırasında ayağa kalkmayan avukat salondan atıldı, üst mahkeme kararı iptal etti

Ferhat Ya&#;ar

DUVAR - Avukat Ali R&#;za Dizdar, bir san&#;&#;&#;n avukatl&#;&#;&#;n&#; yapt&#;&#;&#; ve &#;stanbul 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada aya&#;a kalkmadan savunma yap&#;nca mahkeme hakim taraf&#;ndan uyar&#;ld&#;. Hakime, hüküm d&#;&#;&#;ndaki kararlarda aya&#;a kalkma zorunlulu&#;unun olmad&#;&#;&#;n&#; söyleyen avukat Dizdar, savunmas&#;n&#; oturarak yapmaya devam etti. Bunun üzerine hakim, avukat&#;n kendisine hakaret etti&#;i ve avukatl&#;k görevini yerine getirmedi&#;i gerekçesiyle duru&#;malara al&#;nmamas&#;na karar verdi. &#;tiraz üzerine üst mahkemenin verdi&#;i iptal karar&#;n&#;n uygulanmamas&#;n&#; ele&#;tiren Dizdar, "Ben adaleti temsil eden bu yarg&#;çtan dolay&#; gerçekten bir hukukçu olarak utan&#;yorum. Hakimlik bu de&#;il" dedi.

'HUKUK GENEL KARARI B&#;Z&#; BA&#;LAMAZ, O B&#;ZDE GEÇERS&#;ZD&#;R'

Avukat Ali R&#;za Dizdar, savunma s&#;ras&#;nda aya&#;a kalkmad&#;&#;&#; gerekçesiyle hakim taraf&#;ndan duru&#;ma salonundan ç&#;kar&#;ld&#;. Dizdar, hakimle aras&#;nda geçen tart&#;&#;may&#; &#;u sözlerle anlatt&#;:

"Bu asl&#;nda birkaç durumdan önce ba&#;layan bir olay. Bu yarg&#;ç birkaç duru&#;mad&#;r benden aya&#;a kalkarak savunmam&#; yapmam&#; istiyor. Ben de 'ceza usulü kanununda aya&#;a kalkmak yoktur' dedim. Oda &#;srarla '9'uncu Hukuk genel karar&#; var' dedi. Onun üzerine 'Hukuk genel karar&#; bizi ba&#;lamaz. O bizde geçersizdir. Buras&#; ceza usulünce idare edilir. Sadece son kararda, hükümde herkes aya&#;a kalkar. Biz de yeminde aya&#;a kalkar&#;z' dedim. 'Hay&#;r, ben seni at&#;yorum duru&#;madan' dedi. Ç&#;kmamakla &#;srar edince benimle beraber müdahil vekilleri ve san&#;k vekilleri 'Biz de ç&#;k&#;yoruz.' dediler. Hep beraber polis nezaretinde ç&#;kt&#;k. Birinci duru&#;madan olan olay bu. Daha sonra bu yarg&#;ç, benim duru&#;malara girmemi aya&#;a kalkmad&#;&#;&#;m için yasaklad&#;."

ÜST MAHKEME KARARI &#;PTAL ETT&#;

Avukat Dizdar mahkemenin verdi&#;i bu karar&#; üst mahkeme olan &#;stanbul 3'üncü A&#;&#;r Ceza Mahkemesi'ne ta&#;&#;d&#;. &#;tiraz&#; de&#;erlendiren mahkeme, "Hüküm d&#;&#;&#;ndaki kararlarda aya&#;a kalkma zorunlulu&#;unun olmad&#;&#;&#;n&#;" belirterek asliye ceza mahkemesinin verdi&#;i karar&#; kald&#;rd&#;.

'HAK&#;M, BEN DE BU KARARI YIRTIYORUM DED&#;'

Karar&#;n ard&#;ndan duru&#;maya gitti&#;ini aktaran Dizdar, &#;unlar&#; söyledi:

"3'üncü A&#;&#;r Ceza Mahkemesi oy birli&#;i ile ceza mahkemesinde; 'Avukat&#;n aya&#;a kalkma mecburiyeti yoktur. Sadece hükümde aya&#;a kalkar' diye karar verdi. Bunun üzerine duru&#;maya gittim. Duru&#;ma ba&#;lad&#;&#;&#;nda müdahil vekiline bir söz sordu. Müdahil vekili de, oturdu&#;u yerde cevapland&#;rd&#;&#;&#; s&#;rada, 'Aya&#;a kalkacaks&#;n' dedi. 'Olmaz. Ali R&#;za Bey ile ilgili karar verildi' dedi. Yarg&#;ç da; 'Ali R&#;za bey genel kurul karar&#;n&#; y&#;rtm&#;&#;t&#;. Ben de bu 3'üncü A&#;&#;r Ceza Mahkemesi karar&#;n&#; y&#;rt&#;yorum' dedi."

'KANUNA AYKIRI &#;EK&#;LDE MAHKEME KARARINI D&#;NLEM&#;YOR'

Ya&#;ananlar&#;n tutana&#;a geçirilmesini talep ettiklerini belirten Dizdar, "Ben ve yan&#;mdaki san&#;k vekile &#;srarla 'Aya&#;a kalkacaks&#;n o karar&#; tan&#;m&#;yorum' dedi ve içeriye polisleri ça&#;&#;rd&#;. Polislere 'Bu bir kanunsuz emirdir. &#;&#;te mahkeme karar&#;' dedim. 'Nas&#;l 15 Temmuz'da kanunsuz emre direnilmi&#; ise, burada da sizin direnmeniz laz&#;m. Bu kanunsuz emri uygulamay&#;z' diye. Ona ra&#;men polisler zor kullanmak istedi. Ondan sonra hadise ç&#;kt&#;" diye konu&#;tu.

Hakimin karar&#;n&#;n kanuna ayk&#;r&#;l&#; oldu&#;unu dile getiren Ali R&#;za Dizdar, "Ç&#;kt&#;ktan sonra yarg&#;ç, bas&#;nda yer alan kararlar&#; alm&#;&#;. Yani burada yarg&#;ç kanuna ayk&#;r&#; bir &#;ekilde mahkemenin karar&#;n&#; dinlemiyor. Ceza mahkemesinin karar&#;n&#; uygulam&#;yor. Keyfi olarak insanlar&#; aya&#;a kald&#;r&#;yor" dedi.

'B&#;R HUKUKÇU OLARAK UTANIYORUM'

Ceza Usulü Muhakemeleri Kanunu'na göre, mahkemede hüküm aç&#;klan&#;rken ve yemin verilirken aya&#;a kalk&#;lmas&#; gerekti&#;ini söyleyen Dizdar, &#;öyle devam etti:

"Yani bu yarg&#;ç kendi kafas&#;na göre insanlar&#; her söz söylerken aya&#;a kald&#;rmaya kalkan bir yarg&#;ç. Bu adil de&#;il. Usul de&#;il. Bunlar yarg&#;ca yak&#;&#;mayan davran&#;&#;lard&#;r. Bir yarg&#;c&#;n usul ve esas&#; adaletin adab&#;n&#; ve &#;artlar&#;n&#; bilmesi gerekirken bilmemezlikten gelen bir yarg&#;ç. Ben adaleti temsil eden bu yarg&#;çtan dolay&#; gerçekten bir hukukçu olarak utan&#;yorum. Hakimlik bu de&#;il. Benim hukuk anlay&#;&#;&#;m böyledir: Bir yarg&#;ç ve hakim benden ya&#;ça küçük olsa bile, her yerde ben ona öncelik s&#;ras&#; veririm. Çünkü biz onun ki&#;ili&#;ine de&#;il, yarg&#;çl&#;k makam&#;na hürmet ederiz. 49 y&#;ld&#;r avukat&#;m, hiçbir yarg&#;çl&#;k makam&#;n&#; temsil eden kimseye kar&#;&#; hukuksuzluk tav&#;rda olmad&#;m ama adaleti ku&#;a çevirenler kar&#;&#;s&#;nda &#;iddetli bir &#;ekilde ele&#;tirilerimi yapar&#;m, direnme hakk&#;m&#; da kullan&#;r&#;m. Ve direnece&#;im."

ÜST MAHKEME, HSK'YE &#;&#;KAYET ED&#;LD&#;

Karara uyulmamas&#; üzerine &#;stanbul 3'inci Asliye Ceza Mahkemesi, üst mahkemeyi Hakimler ve Savc&#;lar Kurulu’na (HSK) &#;ikayet etti. Dilekçede, a&#;&#;r ceza mahkemesi heyeti, mevzuat&#; yeterince takip etmeden ve dosyay&#; okumadan karar vermekle suçland&#;.

Dilekçede, hakimlerin bütün mevzuat&#; bilmelerinin beklenmedi&#;i, ancak dosyay&#; okumadan karar vermenin "affedilir yan&#;n&#;n bulunmad&#;&#;&#;" belirtilerek &#;öyle denildi:

“Zira dosya okunarak karar verilmi&#; olsayd&#; 7 &#;ubat tarihli celsede Yarg&#;tay içtihad&#;n&#;n mahkeme zapt&#;na yaz&#;ld&#;&#;&#;, içtihad gere&#;i aya&#;a kalkmalar&#; gerekti&#;i mahkememizce avukata hat&#;rlat&#;ld&#;&#;&#;nda, avukat&#;n, ‘Biz o karar&#; y&#;rtt&#;k art&#;k’ diyecek kadar pervazs&#;z ve hukuk tan&#;maz bir tav&#;r içinde oldu&#;u ve yok dedikleri hükmün var oldu&#;unu anlam&#;&#; olacaklar&#;, dosya okunmadan karar vermenin affedilir taraf&#;n&#;n bulunmad&#;&#;&#;, bu sebeple de daha büyük ve vahim olaylara sebebiyet veren bu garabet karar&#;n al&#;nm&#;&#; oldu&#;u anla&#;&#;lm&#;&#;t&#;r.”

BARO BA&#;KANI DURAKO&#;LU: MESLEKTA&#;IMIZIN YANINDAYIZ

Ya&#;ananlar&#; de&#;erlendiren &#;stanbul Barosu Ba&#;kan&#; Mehmet Durako&#;lu, "Bu eski bir tart&#;&#;mad&#;r. Biz avukatlar olarak mahkemeye her zaman sayg&#; duyar&#;z çünkü biz de bunun bir parças&#;y&#;z. Bununla ilgili kanunda herhangi bir madde de yok. Avukat&#;n duru&#;malarda savunma yaparken aya&#;a kalkma gibi bir zorunlulu&#;u da yok. &#;stanbul Barosu olarak meslekta&#;&#;m&#;z Ali R&#;za Dizdar'&#;n yan&#;nday&#;z” dedi.

Duru&#;ma salonunda taraflar&#;n durdu&#;u masaya yap&#;&#;t&#;r&#;lan ve Durako&#;lu'nun da Twitter hesab&#;ndan payla&#;t&#;&#;&#; beyanda ise &#;u ifadelere yer verildi:

"Say&#;n AVUKAT MESLEKTA&#;IM;

Bildi&#;iniz gibi tan&#;k ve bilirki&#;iler taraf&#;ndan yemin edilirken ve nihai hüküm aç&#;klan&#;rken hariç, duru&#;ma s&#;ras&#;nda ayakta durmay&#; zorunlu k&#;lan bir hüküm kanunlar&#;m&#;zda bulunmamaktad&#;r. Bu sebeple beyan verilirken ve di&#;er usulü i&#;lemler s&#;ras&#;nda da ayakta bulunman&#;z gerekmemektedir.

Sizlerden böyle bir beklentimiz olmad&#;&#;&#; gibi esasen bu durumdan rahats&#;z oldu&#;umuzu da bilmenizi isteriz.

Duru&#;man&#;n disiplinin temini, Mahkemenin mehabetini korumak ve özellikle taraflar&#;n Adalete güveninin azalmamas&#; için teamülen tan&#;klar&#; ayakta dinliyor ve zaman zaman beyanlar&#;n ayakta verilece&#;i hususunda uyar&#;lar&#;m&#;z olmaktaysa da bu husus sizlerle ilgili de&#;ildir."

Böyle yarg&#;çlar da var. E&#;er bir gün hukuk devleti olmay&#; ba&#;ar&#;rsak onlar&#;n sayesinde olacak funduszeue.info

— Av. Mehmet Durako&#;lu (@DURAKOGLU) October 19,
\n

Beşiktaş Divan Kurulu Üyesi, avukat Ali Rıza Dizdar’a, Göztepe-Beşiktaş maçının ardından yaptığı konuşmadaki “Maç olduğu yerden devam edecekti ama siyasi erk, yani damat bunu engelledi” sözü nedeniyle “hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

\n

Dizdar savcılıkta soruşturma kapsamında verdiği ifadesinde, şikayetçi konumundaki Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın adının veya unvanının konuşmasında geçmediğini, “sadece damat dediğini” söyledi.

\n

bianet'ten Ayça Söyelemez'in haberine göreAvukat Ali Rıza Dizdar’ın 26 Haziran’daki ifadesi şöyle:

\n

“Benim mevcut konuşmamda herhangi bir hakaret yoktur. Basında ‘damat müdahale etti’ cümleleri geçiyordu, ben de konuşmamda sadece damat dedim. Ben konuşmamda müştekinin ismini vermedim. Konuşmam Göztepe maçının eleştirisi niteliğindeydi. Herhangi bir kişiyi hedef almadım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.”

\n

Avukatı Efkan Bolaç da soruşturmayı, “Damat demek de suç olmuş” diye değerlendirdi.

\n

Ne demişti?

\n

Ajansspor'un haberine göre, Ali Rıza Dizdar, 15 Şubat ’daki Beşiktaş Divan Kurulu’nda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından reddedilen Göztepe-Beşiktaş maçı ile ilgili şunları söylemişti:

\n

“Göztepe maçını ben hukukçu sıfatının dışında spor hukuku uzmanı olarak izledim. Bütün UEFA, FIFA ve kuralları teker teker inceleriz. Hakem düdüğü, top havadayken çaldı. Neden çaldı? Çünkü bir kural var. Eğer bir tehlikeli harekette bir sporcu yaralanmış ise hakem oyunu hemen durdurur. Gole giden adamı bile durdurur. Çünkü sporcu sağlığı her şeyin üzerindedir. Hakem havadayken çaldı. Top, Atiba ile Göztepelilerin arasında geldiğinde çalmadı. Top oraya da gitmeyebilirdi. Burada olan olay şu; maç olduğu yerden tekrarlanma kararı alınmıştı. Açık açık söylüyorum, bildiğim için söylüyorum. İsim de açıklayabilirim. Maç olduğu yerden devam edecekti ama siyasi erk, yani damat bunu engelledi. Ve damat, Sörloth’un cezasını da utanmadan 1 maça düşürttürdü. Yani bunun anlamı, Sörloth Beşiktaş maçına çıksın diye yapılıyor. Bunlar artık görülüyor.”

\n

Türkiye Futbol Federasyonu, Beşiktaş’ın kural hatası nedeniyle kaybedilen Göztepe maçının tekrar edilmesi talebini reddetmişti.

\n

Son BİA Medya Gözlem raporuna göre, ’nin ilk üç ayında Bakan Albayrak’ın adının geçtiği soruşturma, dava ve erişim engelleri şöyle:

\n

Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergâhında satın aldığı arazi hakkında Cumhuriyet gazetesinde 20 Ocak tarihinde yayımlanan haberde imzası bulunan muhabir Hazal Ocak hakkında \"kamu görevlisine hakaret\" iddiasıyla soruşturma açıldı.

\n

Altı gazeteci, dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın Redhack tarafından ele geçirilen kişisel e-posta hesabındaki bilgileri haberleştirdikleri gerekçesiyle yargılanıyor.

\n

Panama Belgeleri’ni konu edinen haberler nedeniyle BirGün Yayın Koordinatörü İbrahim Varlı, hakaret davasında çarptırıldığı adli para cezası kararını istinaf mahkemesine taşıdı, beraat etti.

\n

Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Barış Terkoğlu ve gazete yetkilisi Alev Coşkun hakkında, “Damat n’oluyo, elin kolun oynuyo” başlıklı yazısı nedeniyle bin TL’lik tazminat davası açıldı.

\n

İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği, üç ayda, Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığıyla ilgili haber linkine erişim engeli kararı verdi. 

\n

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası