ali nesin yetmez ama evet / Yine "yetmez ama evet" derim - Siyaset - ODATV

Ali Nesin Yetmez Ama Evet

ali nesin yetmez ama evet

Ali Nesin: Bug&#;n olsa yine 'yetmez ama evet derim'

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 04,

LinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Matematik Köyü'nün kurucusu Prof. Ali Nesin ile 12 Eylül ve 16 Nisan referandumlarını değerlendirdi. Nesin, 'Bugün olsa yine "Yetmez ama evet" derim' dedi.

Haberin Devamı

Matematikçi profesör Ali Nesin, 12 Eylül 'daki halk oylamasına ilişkin olarak "Tabii ki 'Yetmez ama evet' diyecektim. Ben doğrusunu yaptığıma inanıyorum. Bugün olsa bugün de aynısını derim" açıklamasında bulundu.

16 Nisan'daki halk oylamasında 'hayır' oyu verdiğini açıklayan Nesin, referandum sonrası başlayan "'daki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi seçimlerinde 'hayır' blokun adayı kim olacak?" sorusuna "Ben 'Levent Gültekin aday olmalı' diyorum. İnsan haklarından yana ve başkanlık sistemine karşı. Gültekin gelirse bu sistemi kaldırır" cevabını verdi.

Ali Nesin'in Habertürk gazetesinden Kübra Par'a verdiği söyleşi şöyle:

Sizin için vatan haini dediklerine şahit olmadım açıkçası ama "Yetmez ama Evet'çi bir liberal" olarak tanımlayıp eleştiriyorlar. Öyle misiniz?

Haberin Devamı

Tabii ki "Yetmez ama evet" diyecektim. Ben doğrusunu yaptığıma inanıyorum. Bugün olsa bugün de aynısını derim. İnsan haklarını ayaklar altına alan saçma sapan bir sistem vardı Ülkeyi bir iç savaşa sürükleyecek kadar saçma 28 Şubat, saçmalığı, "cumhurun başı türbanlı olamaz" aşağılaması, siz sayın Yetmez ama evet diyerek belki de ülkeyi bir iç savaştan kurtardım! Sistem değişmeliydi.

Zaten AKP'yi başımıza o sistem getirdi. % oy alan Refah ve Selamet benzeri partilerden buraya nasıl geldik? Kendi halkını aşağılayan o sistem sayesinde. Yükselişleri ve iktidarı ele geçirmeleri kaçınılmazdı. Bunu ben gördüm ama onlar görmediler. Başörtülüleri okullara almadılar. E peki, sen kimden oy isteyeceksin? Onlardan değil mi? O zaman oy isteyeceğin kitleye hangi akla hizmet hakaret edersin? Buna karşı çıktım diye bana demedikleri ve yapmadıkları kalmadı. Bakın, AKP 15 yıldır iktidarda. Dünyanın herhangi bir yerinde bunun bir benzeri olduğunu sanmıyorum. Yarım yamalak da olsa bir demokrasisi olan bir ülkede bir parti 15 yıl boyunca iktidarda kalabilir mi? İktidar yıpranması diye bir şey vardır. En azından biri çıkar, "Ben bu yapılanlardan daha iyisini yapacağım" der ve iktidara gelir. Olmuyor. AKP 15 yıl boyunca her seçimi kazandı, üstelik oylarını artırarak kazandı. Çok iyi bir hükümet olduklarından mı? Hiç sanmıyorum. İşsizlik %20'lere dayanmış durumda. Enflasyon %10'u aştı. Savaş, huzursuzluk, terör, adaletsizlik, yolsuzluk iddiaları Bütün bunlara rağmen bir iktidar partisi nasıl 15 yıl boyunca seçim kaybetmez? Ben söyleyeyim size: Çünkü bu halk eski rejimden öcü gibi korkuyor. “Onlar gelmesin de kim gelirse gelsin” diyor. Bu çok bariz değil mi? Şimdi her seçimi kaybedenler ve AKP'nin başa gelmesinin müsebbibi olanlar, ‘Yetmez ama Evet’çileri suçluyorlar!

Haberin Devamı

Sizi hep babanız Aziz Nesin ile kıyaslıyorlar: "Onun oğlu olmayı hak etmiyor, o babadan nasıl böyle bir evlat çıktı" gibi yorumlar yapılıyor. Bu yorumları duyunca ne diyorsunuz? Aziz Nesin'in oğlu olmak sizin için bir yük mü yoksa bozdur bozdur bitmez bir hazine mi?

Nesini bozduracağım bilmiyorum Yükse yük, ben şikayetçi değilim. Mücadeleyi severim. AK Parti'ye karşı mücadele verdim. CHP'ye karşı da, jandarmaya karşı da mücadele verdim. Bu köy öyle durduk yerde olmadı. Kim böyle bir köy yaptı ki? Beni eleştirenlerden bir tanesi böyle bir girişimde bulundu mu? "Aydınlanma, aydınlanma" diyorlar. Hadi bir tane bir şey yapın bakalım! Beni eleştirenlerin çoğunu nerede, hangi meyhanede bulacağımı bilirim. Elimle koyduğum gibi bulurum. Daha fazla bir şey söylemeyeyim.

Haberin Devamı

Aziz Nesin bugün yaşasa oğlunun politik görüşleri konusunda ne düşünürdü?

Biz o zaman da anlaşamazdık ki. Sanki ben babamla her zaman anlaşıyordum da babamdan sonra Hayır, o zaman da anlaşamazdık. Çok tartışırdık, çok kavga ederdik. Ama biz dosttuk, arkadaştık. Babam kesinlikle onlar gibi değildi. Babamı yanlış biliyorlar. Babamın had safhada laik olduğunu, başörtüsüne karşı olduğunu düşünüyorlar. Babam başörtüsüne karşı değildi. Tam tersiydi durum, hatta, "Başörtüsü okullarda tabii ki serbest olsun" diye konuştuğu bir videosu vardı.

Ali Nesin: Bugün olsa yine yetmez ama evet derim

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Nesin Vakf&#;, Ulusalc&#;lar, Festivaller, Özgür Demirta&#;, Sigara ve &#;i&#;manl&#;k Testi - Resim : 1

1. Hesaplar&#; bloke edilmi&#; Nesin Vakf&#;’na ait Matematik Köyü’nün bu sefer de 40 dönüm zeytinli&#;i yak&#;ld&#;. Neler oluyor?

A. Türkiye bir hukuk devletidir. Bekleyip görece&#;iz.

B. Ali Nesin yetmez ama evetçidir. Her &#;eyi haketmi&#;tir.

C. Memleket bir olup Matematik Köyü’nü korumal&#;d&#;r.

Bak&#;n&#;z yarg&#; süreci devam ediyor. Kundakç&#; oldu&#;u söylenen insan serbest b&#;rak&#;ld&#; sadece. Maldiv Adalar&#;’na tatile gönderilmedi. Yarg&#; süreci tamamlans&#;n hele. Bu ne sab&#;rs&#;zl&#;k? Keza Nesin Vakf&#;’n&#;n usulsüz ba&#;&#;&#; toplad&#;&#;&#; söyleniyor. Elbette hesaplar&#;na bloke konacak. Say&#;n bakal&#;m isim isim mütevelli heyetinde kimler var? Bak&#;n sayam&#;yorsunuz bile. Adlar&#;n&#; bile bilmedi&#;iniz o vak&#;f yöneticilerinin hesaplardaki paralar&#; çekip Maldiv Adalar&#;’nda meyve kokteyline yat&#;rmayacaklar&#;n&#; nereden biliyorsunuz?

Elbette A

Ben bizzat ekmek için Ekmeleddin’e veya &#;nce’ye oy vererek memleketin ba&#;&#;na geçirmeye çal&#;&#;m&#;&#; olabilirim. Veya Sar&#;gül’ü &#;stanbul’un. Ben bütün seçimlerde yanl&#;&#; oy verebilirim. Ama Ali Nesin matematikçidir. Matematik yan&#;lmaz. Matematik Ali Nesin’e apaç&#;k bir &#;ekilde benim istedi&#;im oyu vermesini söylüyorken o gitti evet dedi. O referanduma evet diyenler de&#;il, yetmez ama evet diyenler yüzünden olmu&#;tur her &#;ey. Mustafa Ceceli’nin yeni albüm yapabilmesi, ’li hat tacizleri, maymun çiçe&#;i, akrep böce&#;i, deng hummas&#; bunlar anlayana tesadüf de&#;il… (Bak&#;n üç nokta ile bitirdim anlayana dedim. Daha ne diyeyim?) Hepsi YAE yüzünden.

Elbette B

Matematik Köyü’nü &#;öyle bir gezmi&#;, bo&#;verin gezmeyi foto&#;raflar&#;na bakm&#;&#; birisi bu olan bitene öfkelenmiyorsa güzel &#;eyleri sevmeyen birisidir. Köy, devlete ra&#;men Nesin Vakf&#; taraf&#;ndan yap&#;lm&#;&#;t&#;r. O köyden geçen binlerce ö&#;rencinin hayat&#; de&#;i&#;mi&#;tir. Matematik Köyü tek ba&#;&#;na bu ülkede ne kadar güzel &#;eyler yap&#;labilece&#;inin kan&#;t&#;d&#;r. Her normal insana dü&#;en Matematik Köyü’ne (festivallere, bilime, hayat tarz&#;na dokundurmayanlara, sivil te&#;ebbüslere) destek olmakt&#;r.

Elbette C

Nesin Vakf&#;, Ulusalc&#;lar, Festivaller, Özgür Demirta&#;, Sigara ve &#;i&#;manl&#;k Testi - Resim : 2

2. Zeytinli Rock Festivali Burhaniye Kaymakaml&#;&#;&#; taraf&#;ndan yasakland&#;. Ne diyorsunuz?

A. Müslüman mahallesinde salyangoz sat&#;lmaz. &#;yi oldu.

B. Herkesin hayat&#;na kimse kar&#;&#;amaz. Korkunç bir &#;ey.

C. Çay 4 dakikada demlenir.

Türkiye’nin %97,93’ü ne? Müslüman. &#;slam ne diyor? &#;çki içemezsiniz. &#;slam bunu sadece Müslümanlara söylemiyor. &#;slam bunu ortaya söylüyor. Hadi içkiyi geçtik. Türkiye’nin %96,’i müzik olarak ne dinliyor? Sinan Akç&#;l filan. Festivalde ne çalacak? Mor ve Ötesi filan. O Harun Tekin’i görmediniz mi hiç? Düpedüz solcu herif. Arkada&#;lar geleneksel olarak bu ülke rock sevmez, sa&#;c&#;d&#;r ve çay içer. Öbür türlüsü milli de&#;erlerimize dokundurur. Son rock festivalinde civar mahallelerin %63,’si dinden %82,’ü bayraktan ç&#;km&#;&#;. Bunlar&#; ben mi ö&#;retece&#;im size?

Elbette A

Hukuk temel olarak basit bir &#;eydir. Kimseye zarar vermedikçe her &#;ey serbesttir. Mesela birisi burnundan ç&#;kard&#;klar&#;yla yapt&#;&#;&#; heykele dan&#;&#;madan soka&#;a ç&#;kmayabilir. Sana ne? Öbürü rak&#; sofras&#;nda memleket kurtar&#;r. Sana ne? Kenardaki mini etek giyer, &#;uradaki çar&#;afla gezer, beriki rock dinler. Ben &#;smail Türüt dinleyen insanlar B&#;LE gördüm inanabiliyor musunuz? Bana ne? &#;ster içki içer rock dinlerim istersem Fatih Terim &#;ngilizcesiyle boza içerim kime ne? Ayr&#;ca bugün hayat tarz&#;na kar&#;&#;t&#;rtan yar&#;n soka&#;a ç&#;kamaz hale gelir. Ve müstahak olur buna.

Elbette B

Arkada&#;lar bu “demini als&#;n”, “dibine çöksün” filan gibi laflar müthi&#; bir hataya tekabül ediyor. Bütün bir memleket çay&#; yanl&#;&#; demliyoruz. Ayr&#;ca yanl&#;&#; yeti&#;tiriyoruz. Dünyan&#;n en büyük çay üreticilerinden birisiyiz. Ama bizim çay&#;m&#;z&#; dünyada kimse be&#;enmiyor. Aç&#;k ara ki&#;i ba&#;&#;na en çok çay içen ülkesiyiz. Ama kimse bizim gibi demlemiyor çay&#;. Dört hadi bilemedin be&#; dakika demliyorlar. Bizimkine dünyada çay demleme de&#;il çay ha&#;lama deniyor. Bu devirde hayat tarz&#; filan konu bile olmamal&#;d&#;r. Aslolan çayd&#;r.

Elbette C

Nesin Vakf&#;, Ulusalc&#;lar, Festivaller, Özgür Demirta&#;, Sigara ve &#;i&#;manl&#;k Testi - Resim : 3

3. Ulusalc&#;lar neden art&#;k AKP’yi destekliyor ya da AKP’li oluyor?

A. Ulusalc&#;lar AKP’li olmad&#;. AKP ulusalc&#; oldu.

B. Ulusalc&#;lar AKP’li olmuyor. Kuyruklu yalan bu.

C. Dünya düzdür. A&#;&#; a&#;aca yap&#;l&#;r.

Ulusalc&#;lar bir partiye de&#;il bir zihniyete kar&#;&#;d&#;r. Ulusalc&#;lar bir partiyi de&#;il bir zihniyeti tutarlar. Ulusalc&#;lar AKP’ye de&#;il çözüm sürecine, kom&#;ularla s&#;f&#;r soruna, Tunceli’ye Dersim denmesine filan kar&#;&#;yd&#;. &#;imdi bütün bunlara AKP de kar&#;&#;. Demek ki AKP’li olan ulusalc&#;lar de&#;ildir. Ulusalc&#; olan AKP’dir. Üstelik CHP’de Sezgin Tanr&#;kulu, Canan Kaftanc&#;o&#;lu filan gibi korkunç ve muhtemelen ellerinde alt&#;&#;ar parmak olan acayip isimler var &#;imdi.

Elbette A

Bana Nihat Genç AKP’li oldu dedirtemezsiniz. Beni çetin ceviz kabu&#;unun AKP için k&#;r&#;ld&#;&#;&#;na inand&#;ramazs&#;n&#;z. Ulusalc&#;lar durmu&#; saat gibi ayn&#; &#;eyleri söyleyen insanlard&#;r. Bazan baz&#;lar&#; ba&#;ka baz&#;lar&#;yla ayn&#; &#;eye denk geliyor olabilir. Bu onlar&#;n o &#;eye temayül etti&#;i anlam&#;na gelmez. &#;u kadar&#;n&#; söyleyip çenenizi kapatay&#;m: Ulusalc&#; dedi&#;in insan rak&#; içer. AKP rak&#; içer mi? &#;çmez. Demek ki ulusalc&#; AKP’li olamaz. 

Elbette B

Bedford Level deneyini biliyor musunuz? Elbette bilmiyorsunuz. Hem cahilsiniz hem çeneniz dü&#;ük. Dünyan&#;n düzlü&#;ünü ispatlar bu deney. Kendi ba&#;&#;n&#;za da ispatlayabilirsiniz. Bir arkada&#; bulun. Düz bir yolda vedala&#;&#;n. Arkada&#;&#;n&#;z gitsin. Gitti gitti gitti. Hala gidiyor mu? Gidiyor. Görüyor musunuz onu hala? Evet. Hani dünya yuvarlakt&#;? Arkada&#;&#;n&#;za söyleyin fazla gitmesin ama. Dünyan&#;n sonuna gelirse dü&#;er. A&#;&#; da böyle. Turunca yap&#;n bergamut olsun. Kendinize yaparsan&#;z Bill Gates’e küçük data paketçikleri halinde ilginç hayat&#;n&#;z akar.

Elbette C

Nesin Vakf&#;, Ulusalc&#;lar, Festivaller, Özgür Demirta&#;, Sigara ve &#;i&#;manl&#;k Testi - Resim : 4

4. Özgür Demirta&#; “Allah&#;m biz ne güzel bir çocukluk geçirdik. Kimin Kürt, Kimin Türk, Kimin Sünni, Kimin Alevi oldu&#;unu bilmezdik. Biz ne güzel bir çocukluk geçirdik, çok özlüyorum çok.” diyerek gündem oldu. Hakl&#; m&#;?

A. Çok hakl&#;. Ne günlerdi.

B. Demirta&#; çocuklu&#;unu Hollanda’da geçirmi&#;.

C. Niyet bugünkü ayr&#;mc&#;l&#;&#;a vurgu. Hakl&#;l&#;k önemsiz.

Biz çocukken Sana ya&#;&#; vard&#;, ayr&#;mc&#;l&#;k yoktu. Bir tek ki&#;i bile öbürüne “Karde&#; memleket neresi?” diye sorsa dayak yerdi. Kürt ayr&#;mc&#;l&#;&#;&#; asla yoktu. Çünkü o y&#;llarda Kürt yoktu. Bu gördü&#;ünüz Kürtler hep Demirta&#;’&#;n üniversite ya&#;lar&#;nda ortaya ç&#;kt&#;. Alevi ise mesela “saman alevi” gibi tamlamalarda ikinci kelime olabilirdi. Aile içinde olanlar aile içinde, Diyarbak&#;r Cezaevi’nde olanlar Diyarbak&#;r Cezaevi’nde kal&#;rd&#;. Bir keresinde BBC Kürt belgeseli çekecekti. Sordu soru&#;turdu tek bir Kürt bulamad&#;. Çünkü kimse kim Kürt bilmiyordu. Kürtler bile aralar&#;nda “Yahu Mizgin, yoksa Kürt müyüz biz? Bilmedi&#;im bir dille konu&#;uyorum da bazan. Hiç bilmiyorum vallahi Jinda. Kimse bilmiyor” diye konu&#;urlard&#;.

Elbette A

Demirta&#; çocuklu&#;unda kimin Kürt kimin Alevi oldu&#;unu bilmezdi. Çünkü Hollanda’da ya&#;ad&#;&#;&#; mahallede Kürt, Alevi, Sunni ya&#;am&#;yordu. &#;nsanlar&#;n ad&#; Tess, Anna, Daan, Aart filan gibi ikisi ayn&#; toplam 4 harfli isimlerdi. Bir tane bile &#;eyhmus, Rojda yoktu. Bir kimse bile “Ali sevilmez mi hey hey / deli misin sen? / Yoksa hünkar Hac&#; Bekta&#; / Veli misin sen?” &#;ark&#;s&#; söylemezdi. Arif ve Sa&#; kelimeleri duyulmam&#;&#;t&#; bile. Varsa yoksa Urban Dance Squad.

Tabiat&#;yla B

Sen akl&#;nca dalga m&#; geçiyorsun? &#;u yapt&#;&#;&#;n &#;eye mizah deyip gülenin akl&#;n&#; kar&#;&#;lar&#;m. Demirta&#; o y&#;llardaki ho&#;görüye referans vermek istiyor sadece. &#;nsanlar&#;n bir arada ve mutluluk içinde ya&#;ad&#;klar&#; o zamanlar&#; özlüyor. Biraz nostalji ile ho&#;ça vakit geçiriyor. Yoksa o da biliyor o y&#;llarda baz&#; da&#; Türklerinin karda yürürken kart kurt diye ses ç&#;kard&#;klar&#;n&#; ve onlara k&#;s&#;tl&#; çevrelerde bütünüyle yanl&#;&#;l&#;k eseri Kürt dendi&#;ini.

Hiç ku&#;ku yok ki C

Nesin Vakf&#;, Ulusalc&#;lar, Festivaller, Özgür Demirta&#;, Sigara ve &#;i&#;manl&#;k Testi - Resim : 5

5. Sigara b&#;rakmak m&#; daha zordur kilo vermek mi?

A. Sigaray&#; b&#;rakmak.

B. Kilo vermek.

C. E&#;it.

Sigara, fiziksel bir ba&#;&#;ml&#;l&#;kt&#;r. Yemek ise s&#;radan, herkese ait bir zorunluluktur. B&#;rakman&#;z teklif dahi edilemez. Problem yemenizde de&#;il çok yemenizdedir. Sigara ise ya vard&#;r ya yok. Sigara b&#;rakmak o güne kadar sizinle olan bir parçan&#;z&#; b&#;rakmaya benzer. Bir daha dokunmayacaks&#;n&#;zd&#;r ona. Bütünüyle ayr&#;lacak, unutacaks&#;n&#;zd&#;r. Ayr&#;ca sigara b&#;rakmak asla sadece sigara b&#;rakmak demek de&#;ildir. Sigara içen kendinizi b&#;rakmak ve sigara içmeyen güncel bir versiyonunuzla tan&#;&#;mak demektir. Zay&#;flayan birisi ise hala o birisidir. Sevmedi&#;i kilolardan kurtulmu&#; mutlu birisidir. Sigara b&#;rakm&#;&#; birisi ise hiç unutmayaca&#;&#; bir parças&#;n&#; kaybetmi&#; eksik birisidir.

Elbette A

Sigaray&#; b&#;rakmak için yap&#;lacak hareket biriciktir. Sadece sigara içmeyerek sigara b&#;rak&#;l&#;r. Sigara b&#;rakan sigaray&#; dü&#;ünmemeye çal&#;&#;&#;r. Kilo veren ise yemek dü&#;ünmek zorundad&#;r. Sürekli hesap yaparak hem de. Çünkü hem yemek hem yememek zorunludur. &#;nsan&#;n bütün zaman&#;n&#; i&#;gal eder. &#;undan o kadar &#;u zaman, bundan bugün ye yar&#;n yeme karman çorman i&#;ler. Bu yüzden kilo verenlerin sofistike diyetler yerine günün belli bir bölümünde yememek veya belli yiyecek gruplar&#;n&#; bütünüyle b&#;rakmak ve haz&#;r menülerden uzak durmak gibi “konuyu daha az kar&#;&#;&#;k k&#;lmaya ve daha az dü&#;ünmeye dönük” yöntemler önerilmektedir. 

Muhakkak ki B

Ba&#;&#;ml&#;l&#;k; bir &#;eyin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmas&#;na ra&#;men o &#;eyden uzakla&#;amak demektir. Kronik bir beyin hastal&#;&#;&#;d&#;r. Yemek, sigara, içki, kumar, bir siyasi parti, tak&#;m veya sevgiliniz fark etmez. Ba&#;l&#;ysan&#;z b&#;rakman&#;z zordur. Duruma, ki&#;iye ve ba&#;&#;ml&#;l&#;k derecesine göre de&#;i&#;en hassas konular bunlar. Her bir insan için ayr&#; bir vak’a. Baz&#;s&#; için yemek, baz&#;s&#; için sigara. &#;kisini birden b&#;rakmak zorunda olanlar ne yaps&#;n hem? Öyle gazete kö&#;elerinde küçümsemeye gelmez. 

C diyorsam C

Metin Solmaz

’da do&#;du, Ankara’da büyüdü. ’larda dört sene Ankara Radyo Arkada&#;’ta radyoculuk yapt&#;. y&#;l&#;ndan bu yana yaz&#;l&#; bas&#;nda ve muhtelif internet sitelerinde yaz&#;yor. funduszeue.info, funduszeue.info, Anason &#;&#;leri ve Overteam New Media kurucular&#;ndand&#;r. Kitaplar&#;: Kenardaki Milyonerler (, Korsan), Rock Sözlü&#;ü (, Pan) Türkiye’de Pop Müzik (, Pan), Türkiye’ye Ait Büyük Yan&#;lg&#; (, A&#;açkakan), Erken Adam Hikayeleri (, Pan), Ne Olacak Bu Memleketin Hali (Haz&#;rlayan, , A&#;açkakan), Mehmet Teoman - An&#;lar saç&#;lm&#;&#; odaya, her yere (, Anason &#;&#;leri Kitaplar&#;).

Yazıyı Paylaş:

kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir

"Yetmez ama EVET demek, demokrasi istiyorum demektir. 12 Eylül’de sandıktan ‘evet’ çıkınca yeni bir dönem başlayacak.” Adalet Ağaoğlu

“Evet” çıkmasını ümitle bekliyorum. Çünkü bu “evet”, zalim bir sistemin temeline şahmerdan gibi vurup, o temeli kıracak.” Ahmet Altan

"Bugün olsa yine yetmez ama evet derim" Ali Nesin

"12 Eylül’de daha demokratik bir ülke için oyum ‘evet’ olacak" Ali Ağaoğlu

"Darbe anayasası ne kadar değişse sevaptır" Baskın Oran

“Bugünün çocukları yaşamasın diye evet diyorum.” Bedirhan Gökçe

"Yetmez Ama Evet'e Ulusalcı karalama kampanyasına verilen yanıtları derledik" BEKİR ERSİN

"Türkiye’nin sivilleşmesi ve demokratikleşmesi için evet." Cemil İpekçi

"Ya “evet” kullanacağım ya da hiç kullanmayacağım.."Deniz Türkali

"Anayasa paketini okuyan kimse referandumda “hayır” diyemez…" Ediz Hun

"Demokratik bir ülke olmamız adına sonuç çok değişmese de benim referandumda kararım “Evet” yönünde olacak." Emel Müftüoğlu

"12 Eylül'ün izlerini silme adına" Eşref Erdem

"İmkan olsa mezardakileri bile kaldırmak lazım!" Fethullah Gülen

"Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa hükümet Kürt sorunu ve demokratikleşme konusunda daha hızlı adımlar atabilecek. Sonuçta ben yepyeni bir Anayasa istiyorum."Gülten Kaya

"Bu paket, darbe anayasasının çöpe atılması yönünde önemli ilk adım. Bu yüzden ‘yetmez ama evet’ diyoruz." Hale Soygazi

"Yetmez ama evet dedik. Hatta şahsen ben sloganın mucidi olmakla övündüm zaman zaman… " Hayko Bağdat

"Toptan Anayasa değişikliğine evet diyorum ama darbe anayasasına hayır." Kadir İnanır

“Daha fazla demokrasi için evet” Kenan Işık

“Daha demokratik ve daha özgür bir ülkede yaşamak için evet demeliyiz.” “İlk defa bir yola çıkış söz konusu.” Lale Mansur

"Beklemekten bıktım, evet oyu kullanacağım!" Mehmet Ali Birand

“Yetmez ama evet” kampanyasının sıkı bir destekçisi ve ilk imzacılarından olarak, AKP’yi özgürlükçü solda yer alan devrimci parti olarak değil, / “ürkek” bir reformist iktidar partisi olarak görüyorum." MELİH ALTINOK

"Bu anayasa paketine ‘Evet’ dememek için kör olmak gerekir” Metin Şentürk

“Evet! Bunun en temel gerekçesi de ’inci Madde değişikliğidir.” Mümtazer Türköne

"Değişim için yetmese de referandumda “Evet” diyeceğim." Nihat Doğan

“Anayasa konsensusla değişmeli ama her adım için evet” Orhan Gencebay

"Darbenin yıldönümünde kurulan sandıkta ‘evet’ diyeceğim. 12 Eylül’le hesaplaşmanın yolu açılıyor. Yargı süreci başlamasa bile referandum 12 Eylül’ün vicdanlarda mahkum edilmesini sağlayacak." Orhan Pamuk

"Tabii ki evet diyeceğim. Dört dörtlük, çok daha kapsamlı ve özgürlükçü nihai şeklini alana kadar da evet demeye devam edeceğim!" Sezen Aksu

"Referandumda evet oyu vereceğim. Çünkü bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Herkesin hayrına olacak şeyler varsa Anayasa bile değişmelidir." Yeşim Salkım

"Kürt halkının geleceği için ben de referanduma ‘Evet’ diyeceğim" Yılmaz Odabaşı

"ilk kez vesayet rejiminin sona ermesi için kapı açılıyor. Yazık ki anayasanın içinde fındık, kayısı arayan bir muhalefetle referanduma gidiyoruz." Zeynep Tanbay

Eksiği var fazlası yok. Sıralı tam liste

"Darbeye Karşı 70 Milyon Adım koalisyonu" Sanatçı Zeynep Tanbay, Kardeş Türküler grubu üyesi sanatçı Feryal Öney, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) genel başkanı Doğan Tarkan, yazar Roni Marigules’in de destek verdiği açıklamanın imzacıları;

Amargi Kadın Kooperatifi, Antikapitalist Grubu, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği (AKDER), Barış Meclisi, Birbirimize Sahip Çıkıyoruz Platformu, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), Helsinki Yurttaşlar Derneği (HYD), Henüz Özgür Değiliz Platformu,+

Emekçi Hareket Partisi (EHP), DSİP, Genç Siviller, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Girişimi, Küresel Eylem Grubu (KEG), Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği ++

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Siyasal Ufuk Hareketi ve Yüzleşme Derneği.(BÇ/EZÖ)

Tip: mention @twtextapp on a Twitter thread with the keyword “unroll” to get a link to it.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası