metin yükselin katilleri / Metin Yüksel - Vikipedi

Metin Yükselin Katilleri

metin yükselin katilleri

Sedat Peker&#;in anlatmadığı cinayet: Metin Yüksel nasıl öldürüldü?

DUVAR - Metin Yüksel'in Fatih Camisi avlusunda vuruldu&#;u yeri k&#;rm&#;z&#;ya boyad&#;lar. Ve y&#;llar boyunca &#;slamc&#; gençler ölüm y&#;ldönümlerinde anmalar yapt&#;. Fakat geçen y&#;l ba&#;layan restorasyon çal&#;&#;mas&#; s&#;ras&#;nda bu k&#;rm&#;z&#; boyal&#; mermer silindi. Hatta sosyal medyada anmalar&#;n merkezini gösteren boyan&#;n silinmesinin "AK Parti ile MHP aras&#;ndaki yak&#;nla&#;man&#;n bir sonucu oldu&#;u" yorumlar&#; yap&#;ld&#;.

Peki Metin Yüksel kimdi? Neden öldürülmü&#;tü? 12 Eylül’e giden süreçte Türkiye’de özellikle sol ayd&#;nlara, politikac&#;lara yönelik çok say&#;da suikast yap&#;lm&#;&#;t&#;. Ancak bu sald&#;r&#;lar&#;n d&#;&#;&#;nda siyasetin sa&#;&#;nda yer alan milliyetçilerle muhafazakarlar aras&#;ndaki gerilime i&#;aret eden cinayetler de i&#;lenmi&#;ti. Bunlardan biri de Milli Görü&#;'ün o zamanki partisi olan Milli Selamet Partisi'ne yak&#;n gençlik örgütü Ak&#;nc&#;lar'&#;n liderlerinden Metin Yüksel’in öldürülmesiydi.

Organize suç örgütü liderli&#;inden aranan Sedat Peker, geçen hafta att&#;&#;&#; tweet'le geçmi&#;te Metin Yüksel cinayetiyle de ad&#; an&#;lan, bugünün medya patronu, i&#; insan&#; Hasan Ye&#;ilda&#;’a dair iddialar öne sürdü. Peker’in de&#;inmedi olaysa Metin Yüksel cinayetiydi. Peker’in Hasan Ye&#;ilda&#;’a dair aç&#;klamalar&#;n&#;n ard&#;ndan bu olay da tekrar hat&#;rland&#;. Metin Yüksel cinayetini a&#;abeyi Edip Yüksel ile konu&#;tuk. Edip Yüksel kamuoyunda 'lerin ortalar&#;ndan itibaren yazd&#;&#;&#; "Kuran’da 19 Mucizesi" gibi kitaplarla tan&#;nd&#;. Ancak &#;slam’a dair yapt&#;&#;&#; farkl&#; yorumlar nedeniyle ölüm tehditleri ald&#;, Türkiye’den ayr&#;lmak zorunda kald&#;. &#;u anda ABD'de ya&#;ayan Edip Yüksel, karde&#;i Metin Yüksel'le ilgili sorular&#;m&#;z&#; cevaplad&#;

öncesinde ülkücüler taraf&#;ndan i&#;lenen Metin Yüksel cinayeti, Sedat Peker’in Hasan Ye&#;ilda&#; hakk&#;nda att&#;&#;&#; tweet'ler nedeniyle tekrar gündeme geldi. Siz Metin Yüksel’in a&#;abeyiydiniz. Ak&#;nc&#;lar hareketi içinde beraber yer al&#;yordunuz. Erbakan’&#;n ba&#;kanl&#;&#;&#;n&#; yapt&#;&#;&#; Milli Selamet Partisi'ne yak&#;n gençlik örgütü Ak&#;nc&#;lar için Metin Yüksel ne anlama geliyordu?

&#;stanbul Fatih Ak&#;nc&#;lar ba&#;kan&#;yd&#; ama Türkiye’deki di&#;er Ak&#;nc&#;lar onu do&#;al lider olarak görüyordu. Kadrolarda ba&#;kalar&#; vard&#; ama onlar&#; kimse dinlemezdi. Metin o dönem yapt&#;&#;&#; baz&#; aktiviteleri ile insani ili&#;kileriyle farkl&#; biriydi. Mesela Ak&#;nc&#;lar içinde ilk Kürtçe slogan kullanan oydu. Cerrahpa&#;a T&#;p Fakültesi'nin ba&#;&#;nda Sünni Müslüman biri vard&#;. Onunla konu&#;arak fakir, durumu iyi olmayan insanlar&#;n, ö&#;rencilerin bedava tedavi olmas&#;n&#; sa&#;lam&#;&#;t&#;. Ak&#;nc&#;lar derne&#;inde ö&#;renciler için kurslar düzenliyordu. Derne&#;i hem e&#;itim için hem de ekonomik durumu iyi olmayan gençlerin ihtiyaçlar&#;n&#;n giderildi&#;i bir yer haline getirmi&#;ti. &#;slamc&#;yd&#; ama Osmanl&#;c&#; de&#;ildi. Onun biliyorsunuz &#;stanbul’un fethi kutlamalar&#;nda Erbakan ve Tayyip Erdo&#;an ile birlikte bir foto&#;raf&#; vard&#;r. Müthi&#; bir cesareti ve karizmas&#; vard&#;. Bir de dü&#;manlar&#; ile oturup konu&#;abiliyordu. O dönem bizden çok ülkücüler ile solcular&#;n çat&#;&#;mas&#; vard&#;. Fatih’te gerek ülkücülerle gerek solcularla  haberle&#;ip çat&#;&#;ma olmamas&#; için elinden geleni yap&#;yordu.

Ak&#;nc&#;larla, Milliyetçi Hareket Partisi'nin gençlik örgütü olan ülkücüler aras&#;nda o tarihe kadar ciddi bir çat&#;&#;ma olmam&#;&#;t&#; de&#;il mi?

Baz&#; ufak tefek olaylar olsa da ciddi bir çat&#;&#;ma yoktu. Zaten karde&#;imin öldürülmesi MHP ve ülkücüler ile aram&#;zda olan her &#;eyi k&#;rd&#;, ba&#;lar&#; y&#;kt&#;. Olaydan sonra kesin bir ayr&#;m oldu. Daha önce küçük çat&#;&#;malar oluyordu. Ama bir duygusal ili&#;ki vard&#;. Fakat onun öldürülmesi ile birlikte o duygusal ili&#;ki de y&#;k&#;ld&#;.

Fakat ilginç bir &#;ey söyleyeyim. Metin solculara daha yak&#;nd&#;. Zihin olarak daha yak&#;nd&#;. Kapitalizme kar&#;&#;yd&#;, emperyalizme kar&#;&#; bir duru&#;u vard&#;. &#;ran &#;slam devrimini desteklemi&#;ti. Metin'i 'ye&#;il komünist' olarak tan&#;mlad&#;lar. Sonra &#;stanbul’da ülkücülerin ba&#;kan&#; bir demeç verdi, "Ak&#;nc&#;lar&#;n aras&#;ndaki ye&#;il komünistler tasfiye edilecek" diye. &#;stanbul Ülkü Ocaklar&#; ba&#;kan&#;yd&#; bunu diyen ismini unuttum &#;u anda.

'da &#;ran’da &#;ah Rejimi y&#;k&#;ld&#; ve &#;slamc&#;lar iktidara geldi. Sizin &#;öyle bir teoriniz var: &#;ran &#;slam devrimi ile birlikte ilk defa bütün &#;slam dünyas&#;ndaki Sünni kesimde &#;iili&#;i bir kenara b&#;rakarak &#;ran'a kar&#;&#; bir hayranl&#;k olu&#;tu diyorsunuz. Bunu Sünni dünyas&#;nda var olan Amerikan etkisinden kurtulma ya da d&#;&#;&#;na ç&#;kma çabas&#; olarak m&#; görüyorsunuz?

Amerika’n&#;n o dönemdeki konumunu dü&#;ünün. Sünni baz&#; ülkeler üzerinde senin yat&#;r&#;mlar&#;n, ticari ili&#;kilerin var. Suudi Arabistan, Türkiye, M&#;s&#;r, &#;ran’daki &#;ah rejimi bunlar Amerikan yanl&#;s&#; yönetimler. Sonra &#;ran &#;slam devrimi oluyor. Bu ülkelerin Sünni halklar&#; &#;ran’a sempati duymaya ba&#;l&#;yor. Devrimin dinamiklerinden birisi anti Amerikan olu&#;u. Bir süre sonra bu ülkelerin halklar&#; da anti Amerikan olabilir. O halde buna kar&#;&#; önlem al&#;rs&#;n. Bu benim te&#;hisim. Sonraki geli&#;meler de bunu do&#;rulad&#;.

Peki Amerika buna kar&#;&#; nas&#;l önlemler ald&#;?

O dönem hangi liderler vard&#;? M&#;s&#;r'&#;n ba&#;&#;nda Amerikan yanl&#;s&#; Enver Sedat vard&#;, Türkiye’de Kenan Evren geldi. Evren’den önce de yine Türkiye’de askerlerin etkin oldu&#;u 'askeri vesayet' dedi&#;imiz bir rejim vard&#;. Amerika, &#;ran &#;slam Devrimi ile Ortado&#;u’da dinin çok önemli bir i&#;levinin olaca&#;&#;n&#; ke&#;fetti. Bir de halkla ili&#;kisi olmayan laik-militarist kesime yapt&#;&#;&#; yat&#;r&#;m pahal&#;ya mal oluyordu. Onlar&#; niye iktidarda tutay&#;m ki? Amerika için önemli olan onunla ili&#;kileri iyi olan bir iktidar&#;n olmas&#;. Dinci kesimle iyi ili&#;kiler kurmaz ise treni kaç&#;rabilece&#;ini ke&#;fetti. Bunu sa&#;lamak için de iki koldan hareket etti.

Önce Suudi Arabistan yoluyla rü&#;vetle dini ve politik önderleri sat&#;n ald&#;lar. &#;ran &#;slam devrimini destekleyen &#;slamc&#; camian&#;n tan&#;nan ki&#;ileri birkaç ay içinde bir anda &#;ran kar&#;&#;t&#; oldular. Bunun bir aç&#;klamas&#;n&#;n olmas&#; laz&#;m. Bunlardan birinin ben tan&#;&#;&#;y&#;m. Babam Sadrettin Yüksel tan&#;nan bir din alimiydi. Suudi Arabistan’&#;n Rab&#;ta örgütünden gelenler babam&#; ziyaret ettiler. Biz fakir bir aileydik. Babama Suudi kral&#;n&#;n selamlar&#;n&#; iletip maa&#; ba&#;lamak istediler. Babam gelen hediyeleri ve maa&#; teklifini ret etti. Ama ayn&#; ki&#;ilerin Emin Saraç’a, Necip Faz&#;l’a gitti&#;ini biliyoruz. Onlar birden bire &#;ran kar&#;&#;t&#; olmaya ba&#;lad&#;lar. &#;kinci olarak bu yola girmeyenlerden baz&#;lar&#;n&#; fiziki olarak yok ettiler.

&#;ran &#;slam devriminin önemli bir dönüm noktas&#; oldu&#;unu söylüyorsunuz. Metin Yüksel'in &#;ran’da devrim oldu&#;unda &#;zmir’deki &#;ran Konsoloslu&#;u'nu "&#;ran devrimcileri ad&#;na" devralmaya gitti&#;i söylenir. Bu, önemli bir konumda oldu&#;unu gösteriyor… Bu olay do&#;ru mu?

Bu olay öldürülmesinden bir, iki gün önceydi. Ben karde&#;imi en son o zaman görmü&#;tüm. Fatih Camisi etraf&#;nda medreseler vard&#;. Onlar bizim yurdumuzdu. Benim orada bir odam vard&#;. &#;zmir’e gitmi&#;ti Metin. Türkiye’deki &#;ranl&#;lar&#;n da lideriydi. Gitti &#;zmir’e konsoloslu&#;u devrald&#;. Sonra geldi. Onun niyeti &#;ran’a ve Afganistan’a gitmekti. Biraz yorulmu&#;tu Türkiye’den. Bir gece önce ülkücü Ali Bilir, bizim yurttaki ö&#;rencilere ate&#; açm&#;&#;. Hatta kur&#;un bir arkada&#;&#;n ba&#;&#;n&#; s&#;y&#;rm&#;&#;t&#;.

O zamana kadar MHP'lilerle veya ülkücülerle bu olaya yol açacak bir çat&#;&#;ma olmu&#; muydu?

Baz&#; &#;eyler vard&#;. Karde&#;im onlarla olan baz&#; çat&#;&#;malarda görü&#;mek için giderdi. Fatih d&#;&#;&#;ndaki baz&#; bölgelerde ülkücüler, Ak&#;nc&#;lara bask&#;lar yap&#;yorlard&#;. Hatta &#;öyle bir olay olmu&#;tu. &#;ki hafta önce ikimiz birlikte evden ç&#;k&#;yorduk. Fatih’e do&#;ru geliyorduk. Orada Nev&#;ehir Yurdu vard&#;. Metin’i öldürenlerden &#;hsan Barutçu o yurttayd&#;. "Ben oradan geçmeyeyim beni tehdit ediyorlar, buras&#; tehlikeli" dedi. Fatih bizim kontrolümüzdeydi. Fakat ilk defa onda bir endi&#;e hissettim. "Ba&#;ka yerden gidelim" dedi. Benim bilmedi&#;im baz&#; &#;eyler vard&#;. Ben öyle çok yak&#;ndan ilgilenmiyordum.

Peki ülkücüler ile çat&#;&#;ma konular&#; neydi?

O zamanlar ilkel bir bölge kontrolü anlay&#;&#;&#; vard&#;. 'Buras&#; bize aittir' gibi. Esnafla ili&#;kilerimizi kurar&#;z, toplant&#;lar&#; biz yapar&#;z, duvar yaz&#;lar&#;n&#; biz yazar&#;z ba&#;kas&#; yazamaz. Böyle ilkel &#;eyler. Bir de üniversitede hakimiyet kurma kavgalar&#; olurdu.

Karde&#;iniz Fatih Camisi'nde namaz ç&#;k&#;&#;&#; s&#;ras&#;nda öldürüldü. Bir tart&#;&#;ma m&#; oluyor yoksa direkt öldürülüyor mu?

Bir gün öncesi Fatih Camisi'nin avlusunda Ali Bilir tabancayla baz&#; arkada&#;lar&#;m&#;z&#; tehdit etmi&#;. Tan&#;d&#;&#;&#;m&#;z bir ülkücüydü. Ç&#;kan tart&#;&#;ma s&#;ras&#;nda birkaç arkada&#; bunun silah&#;n&#; al&#;yorlar. O ak&#;am o olay&#; i&#;ittim. Karde&#;im &#;zmir’den o sabah geldi. Bana ‘bu ülkücüleri çok &#;&#;martt&#;k burada bizi silahla tehdit ediyorlar’ dedi. Arkada&#;lar, "Ali Bilir seninle konu&#;mak istiyor" dediler. Nev&#;ehir Yurdu'na gittim. &#;hsan Barutçu ve Ali Bilir vard&#;. &#;hsan Barutçu’yu tan&#;yordum. Ülkücü Liseliler ba&#;kan&#;yd&#;. Vefa Lisesi'nde solculardan dayak yemi&#;ti. Yard&#;m istemek için derne&#;e gelmi&#;ti. Metin solcular ile konu&#;tu. "Bu arkada&#;&#; dövmeyin bizim korumam&#;z alt&#;nda" diye. Görü&#;mede ikisi ile konu&#;tum. Hatta gitti&#;imde çok sevinçliydiler. O gün birkaç solcu öldürülmü&#;tü, onu kutluyorlard&#;. 23 &#;ubat olmas&#; laz&#;m tarihin. Psikopat adamlar. ‘Silah bizim namusumuz silah&#;m&#; geri verin’ falan dedi. Sonra arkada&#;larla konu&#;tum. ‘Bunun silah&#;n&#; verin gereksiz çat&#;&#;ma ç&#;kmas&#;n’ dedim.

Karde&#;im cuma namaz&#; ç&#;k&#;&#;&#; öldürüldü. Ben Fatih Camisi'nde de&#;il de, Çar&#;amba’da &#;smail A&#;a Camisi'nde k&#;ld&#;m namaz&#;. Sonra hemen Fatih Camisi'ne geldim, Metin’i kan&#; karlar üzerinde gördüm. Cami kap&#;s&#;ndaki &#;hsan Barutçu ve Ali Bilir namaz ç&#;k&#;&#;&#;nda vuruyorlar. Onlar da namaza girip ç&#;km&#;&#;lar. Metin onlar&#; görünce selam veriyor. Avluda silah çekiyorlar. Metin ‘silah&#;m yok konu&#;al&#;m’ diyor ama hemen vuruyorlar.

Söylendi&#;i gibi tart&#;&#;ma olmam&#;&#; o zaman, vurmak için gelmi&#;ler.

Pusu kurmu&#;lar, haz&#;rlanm&#;&#;lar yüzlerce ki&#;i görmü&#;. Tetikçi olarak Ali Bilir ve &#;hsan Barutçu var. Barutçu daha sonra MHP’den milletvekili oldu. Biliyorsunuz daha sonra bir seks kaseti ç&#;kt&#;. MHP’den ayr&#;lmak zorunda kald&#;. O dönem arka planda bu i&#;i azmettirenler aras&#;nda Hasan Ye&#;ilda&#;’&#;n da oldu&#;u kula&#;&#;m&#;za geldi. Döneme bakar m&#;s&#;n&#;z! Ben Türkiye’ye gelemiyorum ama Barutçu milletvekili oldu, Hasan Ye&#;ilda&#;, Erdo&#;an’&#;n en yak&#;n&#;ndaki isim.

Arka planda bu i&#;e kimler kar&#;&#;t&#; veya Ye&#;ilda&#;'&#;n ad&#; olaya nas&#;l dahil oldu?

Ben bilmiyorum, sadece Ye&#;ilda&#; ismini o günlerde hat&#;rl&#;yorum. Bu cinayetle, bu pusu ile alakas&#; olan ki&#;i olarak. O yakalanmad&#; o zaman. &#;hsan Barutçu ve Ali Bilir yakaland&#;. Ama arka planda Hasan Ye&#;ilda&#;'&#;n oldu&#;u o zaman söyleniyordu. Sonra Ye&#;ilda&#;’&#;n yolu Erdo&#;an’la birle&#;ti. Hayret yani inan&#;lmaz bir &#;ey.

Peki siz bu cinayetin neden i&#;lendi&#;ini dü&#;ünüyorsunuz?

Soner Yalç&#;n bir kitab&#;nda bu cinayetten bahsediyor. Orada Amerika’n&#;n bu yeni liderleri ortadan kald&#;rma giri&#;imi oldu&#;unu söylüyor. Ba&#;lang&#;çta bu bana çok uçuk bir teori gibi geldi. Fakat daha sonra ikna oldum. Mesela Kadir M&#;s&#;rl&#;o&#;lu’nun bir videosu var. Bana ve Metin’e kar&#;&#; tepkili oldu&#;unu ilk orada ö&#;rendim. Halbuki tan&#;&#;t&#;&#;&#;m&#;z o y&#;llarda öyle görünmüyordu.

Amerika’n&#;n Türkiye’deki uzant&#;lar&#; vas&#;tas&#;yla &#;slam devrimine sempati duyan yeni ku&#;ak liderleri tasfiye giri&#;imi olarak görüyorsunuz yani bu cinayeti?

Benim &#;u anda vard&#;&#;&#;m kanaat o.

Bir de Sedat Yenigün cinayeti var. O da bir teorisyen olarak Ak&#;nc&#;lar&#;n liderlerindendi. Metin Yüksel cinayetinden sonra bir berberde öldürüldü

Sedat Yenigün’ün entelektüel olarak çok büyük bir a&#;&#;rl&#;&#;&#; vard&#;. Dürüst bir ki&#;ilikti. Ak&#;nc&#;lar&#;n liderlerindendi. Metin daha aksiyoner bir liderdi.

Sedat Yenigün nas&#;l öldürüldü?

Bir berberde t&#;ra&#; olurken öldürülmü&#;. Kimin öldürdü&#;ü bilinmedi. Ama ülkücülerin öldürdü&#;ünü dü&#;ünüyorum.

Sedat Yenigün ve Metin Yüksel gibiler, &#;slamc&#; devrime sempati duyan, yeni ku&#;ak liderler ama bir yandan da Kürt kimliklerini de kabul ediyorlar. Kürtlükleri de ön planda m&#;yd&#;?

Metin’in Kürt kimli&#;i ön planda de&#;ildi ama Kürtlerin kültürel haklar&#;n&#; savunuyordu.

"Hem Kürdüm hem Müslüman&#;m" demek yeni bir &#;ey de&#;il miydi o zamanlar için?

Tabii Metin’in özellikle Kürtçeyi kullanmas&#; baz&#;lar&#;n&#;n dikkatini çekiyordu. Metin'in Kürt olu&#;u bir faktör olabilir fakat bir bak&#;ma anti Amerikan özelli&#;i daha bask&#;nd&#;. Biraz sol bir bak&#;&#; aç&#;s&#; vard&#;. Ali &#;eriati etkisindeydi.

Cinayetle ilgili mahkeme süreçleri de olmu&#;tur. Siz daha sonra karde&#;inizin katilleri ile ayn&#; cezaevinde kal&#;yorsunuz?

Beni ayn&#; cezaevine koydular. Yani &#;hsan Barutçu ve Ali Bilir’in kald&#;&#;&#; Kartal-Maltepe Cezaevi'ne Ben ö&#;renince itiraz ettim. Buna ra&#;men de&#;i&#;tirmediler. Buradan bask&#; yapt&#;lar. Karde&#;imin &#;ahitlerine, yani cinayete &#;ahit olanlara &#;ahitliklerini de&#;i&#;tirmeleri konusunda Ben kabul etmeyince sald&#;rd&#;lar. Benim yerime Ebubekir Do&#;an ad&#;ndaki bir arkada&#;&#;m&#; b&#;çaklad&#;lar. Oradan nas&#;l kurtuldum onu bilmiyorum.

Peki Hasan Ye&#;ilda&#;’&#;n ismi dava dosyalar&#;na girdi mi? Yoksa onun bu cinayetin arkas&#;ndaki isim oldu&#;u bir söylenti olarak m&#; dile getirildi?

Dava dosyas&#;nda azmettirici olarak bulunmas&#; laz&#;m çünkü ben bunu çok iyi hat&#;rl&#;yorum. Ye&#;ilda&#; ismi o dönem sürekli gündeme geliyordu.

Olay&#; organize eden ki&#;i olarak m&#; geçiyordu?

Evet öyle.

&#;smi var ama bu i&#;in neresinde, kim bu ismi zikretti, bu davaya nereden girdi? Bunlar belirsiz sanki?

Evet öyle, o zamanlardan hat&#;rlad&#;&#;&#;m için öyle diyorum. Ben davayla yak&#;ndan ilgilenmedim.

Siz cinayetten önce Ye&#;ilda&#; ad&#;n&#; duymu&#; muydunuz? Tan&#;yor muydunuz?

Hay&#;r o zamanlar ben ismini i&#;ittim. Cinayetten sonra onun ismi dolan&#;yordu. Bilmiyorum bas&#;nda m&#; ç&#;kt&#; yoksa arkada&#;lar m&#; söylüyordu.

Ye&#;ilda&#; &#;u an Tayyip Erdo&#;an’a yak&#;n önemli isimlerden say&#;l&#;yor. Erdo&#;an cezaevine girdi&#;inde Ye&#;ilda&#;'&#;n da basit bir suç i&#;leyerek onu korumak için cezaevine girdi&#;i söylenir

Erdo&#;an da y&#;l öncesine kadar Metin’in anma toplant&#;s&#;na mesaj yolluyordu. "Ben dava arkada&#;&#;y&#;m" falan diyordu bu son zamana kadar. AKP içerisinde halen Metin’i seven eski Ak&#;nc&#;lardan onu sayg&#;yla anan çok insan var.

Sonra &#;hsan Barutçu milletvekili seçildi. Milletvekili olduktan sonra kendisiyle hiç konu&#;ma &#;ans&#;n&#;z oldu mu?

Barutçu'nun kat&#;ld&#;&#;&#; bir TV program&#; vard&#; geçmi&#;te. Ona Metin cinayetini sordular. ‘Ben ate&#; etmedim’ dedi. Orada oldu&#;unu ama ate&#; etmedi&#;ini söyledi. Fakat gören tan&#;klar onun da ate&#; etti&#;ini söylüyorlar. Baz&#; &#;eyleri anlatmak istemedi&#;ini söyledi. ’O olay&#;n arkas&#;nda bizim bilmedi&#;imiz ba&#;ka &#;eyler var’ dedi. Öyle b&#;rakt&#;. Ben programa ba&#;lanmak istedim, ba&#;lamad&#;lar. Asl&#;nda konu&#;mak isterdim onunla. Gerçekten sormak isterdim. Benim herhangi bir kinim, nefretim yok. Zaten kendisi de kullan&#;lm&#;&#; biri. O da gençti o zaman. 20 ya&#;&#;nda faland&#;. Kinim, nefretim yok ancak gerçe&#;i söylemesi laz&#;md&#;. Söyleyemedi.. San&#;yorum pi&#;manl&#;k hissediyordur. Çünkü durup dururken camiden ç&#;kan silahs&#;z birini öldürmek kim olursa olsun kötü bir &#;ey.

Siz karde&#;inizi as&#;l olarak &#;ran devrimine sempati duymas&#;n&#;n hedef yapt&#;&#;&#;n&#; söylüyorsunuz.

Do&#;rudur, &#;ran i&#;iyle ilgilenmesi belki onu hedef haline getirdi.

Metin Yüksel’in öldürülmesini 12 Eylül'e giden süreçte önemli bir cinayet olarak de&#;erlendirebilir miyiz?

O gün Metin'in ölümü üzerine birkaç gazetede yay&#;nlanan yaz&#;lara bak&#;n. Bir ay boyunca sayfalarca taziye mesajlar&#; yay&#;nland&#;. Çok büyük etkisi oldu. Bir gün sonra cenazesi oldu. Elli bin ki&#;i kat&#;ld&#;. Fatih Camisi tamamen dolmu&#;tu. Üstelik bu s&#;k&#;yönetim ko&#;ullar&#;nda oldu. Çok sevilen bir gençti.

Aradan geçen bu kadar y&#;ldan sonra hâlâ Metin Yüksel için anma yap&#;l&#;yor. &#;slamc&#; gençlerin idollerinden birisi haline dönü&#;tü diyebilir miyiz?

Evet öyle..

Ayn&#; dönemde Erdo&#;an da genç liderler aras&#;nda ve tan&#;&#;&#;yorlar. &#;li&#;kileri nas&#;ld&#;?

Biz o zaman onlara "tatl&#; su mücahitleri" diyorduk. Daha çok masa ba&#;&#;ndayd&#;lar. Sokaklarda, meydanlarda bizim gibi çal&#;&#;m&#;yorlard&#;. Halkla iç içe de&#;illerdi. Esnafla, i&#; adamlar&#; ile masa ba&#;&#;ndayd&#;lar, o yüzden ciddiye almazd&#;k.

Milli Selamet Partisi’nin Ak&#;nc&#;lar ile farkl&#; bir ili&#;kisi vard&#;. Ak&#;nc&#;lar yasal olarak kuruldu ama parti ile yasal ba&#;&#; yoktu. Yani partinin gençlik kollar&#; vard&#; görünürde. Partinin ba&#;&#; belaya girmesin, ba&#;&#;na i&#; açmas&#;n diye ayr&#; kuruldu. Ama asl&#;nda MSP’nin gençlik kollar&#; bizdik. Tayyip Erdo&#;an da aktifti o zaman. Seçim olsun olmas&#;n evlerde toplant&#;lar yap&#;l&#;yordu. Esnafla aras&#; çok iyiydi.

Cinayetten sonra san&#;klar hemen yakaland&#; m&#;?

K&#;sa süre sonra, bir hafta içinde yakaland&#;lar. Ben mahkemeye gittim. Ba&#;&#;rd&#;m, hakaret ettim. Beni mahkemeden ç&#;kard&#;lar. Ruhsal olarak iyi durumda de&#;ildim

Beyaz Tv ekranlarında dün gece yine bir ilk yaşandı. yılında öldürülen İslamcı Metin Yüksel'in katilleri olduğu iddia edilen MHP'li İhsan Barutçu ve ve Ali Bilir'le Dinamit programında canlı yayında karşı karşıya geldi.
Latif Şimşekİhsan BarutçuMetin YükselAli BilirBeyaz Tv

Moderatörlüğünü Latif Şimşek'in yaptığı Dinamit programında Metin Yüksel cinayetinin tarafları canlı yayında karşı karşıya geldi.

O KURŞUNU SIKAN CEZA ALMADI

Metin Yüksel'i kendisinin öldürmediğini söyleyen Barutçu ' O kurşunu sıkan ceza almadı. Eğer yüreğiniz soğuyacaksa, deyin ki gelin şurada kafanıza sıkacağız Gitmeyen İhsan Barutçu şerefsizdir. ' dedi.

ÖLDÜRENLERE YARDIM ETTİ

Katledilen Metin Yüksel'in kardeşi Müfit Yüksel ise canlı yayına telefonla bağlanarak, ağabeyinin katili olduğu iddia edilen İhsan Barutçu'yla canlı yayında yüzleşti. Müfit Yüksel, İhsan Barutçu'nun yalan söylediğini ve gerçekleri gizlediğini ifade ederken ' İhsan Barutçu kardeşini öldüren kişilere yardım etti. Ateş eden Ali Bilir'dir. ' dedi.

METİN YÜKSEL'İ BEN ÖLDÜRMEDİM

Programda adının geçmesi üzerine canlı yayına telefonla katılan Ali Bilir, Latif Şimşek'in ' Metin Yüksel'i siz mi öldürdünüz? ' sorusuna ' Ben öldürmedim ' yanıtını verdi. Ali Bilir, Metin Yüksel'i öldüren kişinin kim olduğu sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

İHSAN BARUTÇU CANLI YAYINDA FENALAŞTI

Öte yandan MHP'li İhsan Barutçu canlı yayında fenalaşırken, programa devam edemedi.

BEYAZ GAZETE

Latif Şimşek Hakkında
Latif Şimşek yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde doğdu. İlkokulu Yozgat’ın Yerköy ilçesinde bitiren Latif Şimşek, Yılında Ankara Merkez imam Hatip Lisesi (Şimdiki Tevfik İleri İmam Hatip Anadolu Lisesi) ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek okulu’na girdi. yılında bu okuldan mezun oldu ve aynı yıl Türkiye Gazetesi Ankara Temsilciliğinde muhabir olarak çalışmaya başladı. Polis-adliye muhabirliğinden baş
devamı
3 Ekim Cumartesi günü yayınlandı
kaynağı değiştir]

Ölümünden hemen sonra MTTB'den yapılan açıklamada Metin Yüksel'in cuma namazı çıkışında pusu kurularak öldürüldüğüne dikkat çekilerek, suikast kınandı. Akıncılar Derneği Genel Başkanı Mehmet Tellioğlu tarafından yapılan açıklamada ise "Em­peryalizmin faşist uzantısı olan ırkçı münafıklar, daha dün Edirne'de şehid ettikleri Erdoğan Tuna kardeşimizin kanı kurumadan, bugün de Metin Yüksel kardeşimizi şehid ettiler" şeklinde tepki gösterilmiştir.[5]

Kaynakça[değiştir kaynağı değiştir]

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası