enerjisa toroslar müşteri hizmetleri merkezi antakya hatay / Enerjisa Toroslar Musteri Hizmetleri Merkezi Telefon Numarasi

Enerjisa Toroslar Müşteri Hizmetleri Merkezi Antakya Hatay

enerjisa toroslar müşteri hizmetleri merkezi antakya hatay

e-Devlet Kapısı

• Bu sayfada yer alan hizmetler Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulmaktadır.
  • Web Sayfası funduszeue.info
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla kamu kurumlarına dilekçe hakkı kapsamında istek ve şikâyetlerinizi gönderebilir veya bilgi edinme hakkı kapsamında kamu kurumlarından bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca aldığınız hizmet sonrası kamu kurum veya personeline teşekkür mesajlarınızı iletilebilir ve politika önerileri sunarak yönetime katılabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Sunulan Hizmetler

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.
Web Sayfası
funduszeue.info
Tel
+90 4
Adres
Barbaros Mahallesi, Begonya Sokak, Nida Kule Ataşehir Batı Sit. No:1/1 ATAŞEHİR İSTANBUL TÜRKİYE

Hatay Elektrik Şirketleri ve Hatay İndirimli Elektrik Aboneliği

İndirimli Elektrik Hatay

Hatay Bölgesinde elektrik dağıtımı Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise Hatay Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.

Hatay'da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir. Hatay’ın yüz ölçümü km² ve ’daki nüfusu milyondur. Hatay'da Ocak için faturalanan elektrik tüketimi ,78 MWH, sayaç adedi ise ’dır. Hatay Bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur. Hatay'da Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Hatay Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir. Hatay Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior

Sıkça Sorulan Sorular

Hatay Toroslar Elektrik Tarifeleri Ne Kadar?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, Hatay Toroslar'ın bölgedeki serbest tüketici hakkını kullanmamış tüm tüketicilere uygulanan tarifelerdir elektrik tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden ve tedarikçilerden de elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, Hatay için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir.

Hatay'da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilere EnerjiSA Toroslar tarafından aşağıdaki vergi ve fonlar dahil tarifeler uygulanır.

• Ev (Düşük Kademe): TL/kWh
  • Ev (Yüksek Kademe): TL/kWh
  • İş Yeri (Düşük Kademe): TL/kWh
  • İş Yeri (Yüksek Kademe): TL/kWh
  • Sanayi AG: TL/kWh

Hatay Toroslar Elektrik İndirimli Elektrik Dağıtımı Nedir?

Hatay'daki görevli elektrik dağıtım şirketi Toroslar Elektriktir. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Hatay'a Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. hizmet vermektedir. Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Hatay bölgesi serbest elektrik dağıtım şirketleri yoktur, yalnızca bir şirket elektrik dağıtım lisansına sahiptir. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar. Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır.

Elektrik Piyasası Kanununun tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı. Hatay bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Hatay’da görevli elektrik tedarik hizmeti veren Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, elektrik açtırmak için ise Hatay’da görevli elektrik tedarik şirketi Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır. Hatay Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar.

Hatay indirimli elektriktarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. Hatay Toroslar indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez. İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar.

Hatay Toroslar Elektrik Fiyatları Ne Kadar?

Hatay bölgesi Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatları evler için TL/kWh, ticarethaneler için TL/kWh ve sanayiler için TL/kWh’dir. Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir.

• D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.
  • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır.
  • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.
  • BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.
  • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.
  • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.
  • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır.

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum TL olur. (Yüksek kademe olarak Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Hatay Toroslar Elektrik Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir.

• Hatay bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. için 4 numaralı Toroslar Elektrik çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir.

• Hatay Toroslar Elektrik internet sitesine girip Online İşlemler bölümünden borç sorgulanabilir.

Fatura ödemesi ise Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende SatışA.Ş.'nin internet sitesindeki online işlemler bölümünden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir.

Hatay Toroslar Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir? 

Hatay Toroslar Elektrik borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Hatay Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Hatay Toroslar Elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Toroslar Elektrik firmasına iletilebilir.

Hatay Toroslar Elektrik Abonelik İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Hatay Toroslar Elektrik abonelik iptal dilekçesi örneğine linkten ulaşabilirsiniz.

Hatay Toroslar Elektrik Abonelik İptal Süreci Ne Kadar Sürer? 

Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir.

Hatay Toroslar Elektrik Abonelik İptali İçin Gereken Koşullar Nedir?

Hatay Toroslar Elektrik abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya ibraz edilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir.

Hatay Toroslar Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Hatay Toroslar Elektrik abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için Hatay Toroslar Elektrik aboneliğini sonlandırmak gerekmez, tedarikçi değiştirirken sözleşme kendiliğinden iptal olur.

Mesken abone grubu Hatay elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır.

• Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
  • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.)
  • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası

İstenen belgeler ile Toroslar EnerjiSA Elektrik Hizmet Noktaları, e-devlet ve Çağrı Merkezi üzerinden Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir.

Ticarethane (iş yeri) abone grubu Hatay elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır.

• Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için)
  • Abonelik iptali yapılacak iş yerinin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası
  • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası(PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
  • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir.

Hatay Toroslar Elektrik Aboneliği Başlatma Nasıl Yapılır?

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile Hatay Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır.

Hatay Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Online İşlemlerden randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır.

Hatay elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır:

• Nüfus cüzdanı
  • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
  • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik abonelik başlatmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiş elektrik abonelik ücreti alınır. Aynı zamanda elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır.

Hatay Toroslar Elektrik Abonelik Başvuru Süreci Nasıldır?

Hatay'da elektrik aboneliği için Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. Hatay bölgesi için EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır.

Hatay Toroslar Elektrik başvuru süreci e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak funduszeue.info linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır.

Hatay elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır:

• Kimlik belgesi
  • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
  • Eski bir fatura veya tesisat numarası

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır.

Hatay Toroslar Elektrik Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hatay Toroslar Elektrik abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz.

Hatay Toroslar Elektrik abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır:

Mesken için:

• DASK poliçesi veya poliçe numarası
  • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
  • Kiracılar için kira kontratı
  • Mülk sahipleri için tapu
  • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı

Sanayi veya ticarethaneler için:

• Kiracılar için kira kontratı
  • Mülk sahipleri için tapu
  • Vergi levhası
  • DASK ( sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için)
  • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı
  • Ticaret sicil gazetesi
  • Faaliyet belgesi
  • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik sözleşmesi” ibaresi geçen vekaletname gerekir.)

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri de gerekir.

Hatay Toroslar Elektrik Perakende Satış Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Perakende elektrik satış sözleşmesi Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş ile yapılır. Hatay için görevli elektrik tedarik firması Toroslar Elektrik'tir. Görevli elektrik tedarikçileri ile son kaynak tedarik kapsamında yapılacak sözleşmelerin metni Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Perakende elektrik satış sözleşmesi örneğine linkten ulaşılabilir.

Hatay Toroslar Elektrik Şikayetleri Nelerdir? 

Resmi Gazete'deyayımlanan 30 Mayıs tarihli ve sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin maddesine göre tedarikçi firmaların her biri kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin internet sitesinde yayımlanır.

Hatay Toroslar elektrik şikayetleri Toroslar Elektrik Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.

Hatay Toroslar Elektrik Şikayet Hattı Nedir?

Hatay elektrik şikayet hattı tüm Türkiye'de olduğu gibi ’dır. Hatay Toroslar EDAŞ şikayet ve arıza için de aranabilir.

Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Hatay Toroslar Elektrik elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. Hatay Toroslar Elektrik fatura ödeme için elektrik faturası veya tesisat numarası belirtilmelidir.

Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. İçin Fatura Ödeme İşlemi Online Yapılabilir mi?

Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödemesi Toroslar Elektrik web sitesinde bulunan online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir.

Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. İçin Özel Ödeme Yöntemleri Var mıdır?

Hatay EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya EnerjiSA Toroslar EPSAŞ tesisat numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir.

Hatay Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketine Nasıl Başvuru Gerçekleştirilir? 

Hatay Toroslar Elektrik dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir.

e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi internet sitesi aracılığı ile Müşteri Hizmet Merkezlerinden randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir.

Hatay Toroslar Elektrik Başvuru Gerçekleştirme Koşulları Nedir?

Hatay Toroslar Elektrik başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir.

Hatay Toroslar Elektrik Başvuru Süreci Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Hatay Toroslar Elektrik perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar.

Hatay Toroslar Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Hatay Toroslar Elektrik başvuru takip işlemi, 4 numaralı iletişim hattından veya Toroslar Elektrik internet sitesinden yapılır. Hatay bölgesi Toroslar Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 4 numaralı iletişim hattından veya Toroslar Elektrik internet sitesinden yapılır.

Hatay Toroslar EnerjiSA Elektrik İletişim Bilgileri Nedir?

Hatay Toroslar EnerjiSA Elektrik İletişim Bilgileri:

• Antakya Müşteri Hizmet Merkezi: Ürgen Paşa Mahallesi,75 Yıl Bulvarı, No/C Antakya/Hatay
  • Antakya Enerjisa İşlem Merkezi: Cebrail Mah. Şht. M. Ali Demirbüken Cad. E Apt. No: 2/5C Merkez Antakya/Hatay
  • Defne Enerjisa İşlem Merkezi: Armutlu Mah. Gündüz Cad. No: 61/1 Defne/Hatay
  • Dörtyol Enerjisa İşlem Merkezi: Numune Evler Mah.,M. Doğanay Öçgüder Caddesi̇, No/B Dörtyol/Hatay
  • İskenderun Müşteri Hizmet Merkezi:Çay Mah. Tayfur Sökmen Bul. No:1/A İskenderun/Hatay
  • İskenderun Enerjisa İşlem Merkezi: Hürriyet Mah. Namık KemalCadNo 58/C İskenderun/Hatay
  • Kırıkhan Enerjisa İşlem Merkezi: Kurtuluş Mahallesi̇KanatliCaddesi̇ No:7 Kırıkhan/Hatay
  • Reyhanlı Enerjisa İşlem Merkezi: Yeni Mah. Sok. No:1/3 Reyhanlı/Hatay
  • Samandağ Enerjisa İşlem Merkezi: Atatürk Mahallesi Hastane Caddesi Bedir Mahmut Apartmanı No Samandağ/Hatay

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası