mavi hashasli kek / Haşhaşlı Revani - Nefis Yemek Tarifleri - # | Yemek Tarifi | Yemek tarifleri, Yemek, Tatlı

Mavi Hashasli Kek

mavi hashasli kek

Altın günlerinin yeni yıldızı: Mavi haşhaşlı havuçlu kek

Malzemeler:

2,5 su barda&#;&#; un ( gr)
1 tatl&#; ka&#;&#;&#;&#; kabartma tozu (4 gr)
2 tatl&#; ka&#;&#;&#;&#; karbonat (14 gr)
3 adet havuç
3 yemek ka&#;&#;&#;&#; mavi ha&#;ha&#;

1/2 su barda&#;&#; yo&#;urt
1,5 su barda&#;&#; toz &#;eker ( gr)

4 adet yumurta
1, 3/4 su barda&#;&#; s&#;v&#;ya&#; ( ml)

Yap&#;l&#;&#;&#;&#;:

Bir kaba unu, karbonat&#; ve kabartma tozunu eleyip kenara al&#;n.
Derin bir kapta yumurtalar&#; ve &#;ekeri mikser yard&#;m&#; ile iyice ç&#;rp&#;n.
S&#;v&#; ya&#;&#; ekleyin ve ç&#;rpmaya devam edin.
Rendelenmi&#; havuç, mavi ha&#;ha&#; ve yo&#;urdu da ekleyip kar&#;&#;t&#;r&#;n.
Unlu kar&#;&#;&#;m&#; yava&#; yava&#; ekleyerek mikserin en dü&#;ük h&#;z&#;nda unu da&#;&#;lana kadar kar&#;&#;t&#;r&#;n.
Kek harc&#;n&#; ya&#;lanm&#;&#; ve unlanm&#;&#; bir kek kal&#;b&#;na dökün.
°C f&#;r&#;nda 45 dakika pi&#;irin.

ANASAYFAYA DÖNMEK &#;Ç&#;N TIKLAYINIZ

Haşhaşlı Kek Tarifi

Haşhaşlı Kek Nasıl Yapılır?

Haşhaş çeşitli lezzetlerde kullanılabilir. Tatlıya da tuzluya da yakışan haşhaşa çay saatlerinizde keklerin içinde yer vermeyi deneyebilirsiniz. Haşhaşlı kek yediğiniz zaman üzerine yemek yemekte zorlanabilirsiniz, bu sebepten haşhaşlı kek yediğiniz zamana dikkat edin. Besleyici değerinin yüksek olması nedeniyle bir dilim haşhaşlı kek yemeniz bile sizi doyuracaktır.  Haşhaşlı kek nasıl yapılır bilmiyor ancak bu lezzetten kendinizi ve sevdiklerinizi mahrum bırakmak istemiyorsanız size haşhaşlı kek tarifimizi öneririz.

Biz haşhaşlı kek tarifinde üzerine kiviyi seçtik, siz dilerseniz farklı meyveleri kullanabilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize kalmış. Peki, haşhaşlı kek nasıl yapılır? İşte haşhaşlı kek tarifi 

1. adım: Öncelikle şerbetimizi yapıyoruz. Ocağın altını açın ve şekerler eriyene kadar şeker ve suyu karıştırın.

2. adım: Daha sonra kaynamasını bekleyin, kaynadıktan sonra beş dakika daha kısık ateşte bırakın ve limon suyu sıkarak ocaktan alın soğumaya bırakın.

3. adım: Kek için yumurtalarla şekeri krema kıvamına gelene kadar çırpın, ardından sıvı yağ ve sütü ekleyerek çırpmaya devam edin.

4. adım: İrmik ve haşhaşı ekleyin, daha sonra kuru malzemeleri eleyerek ekleyin ve kek karışımınızı yağlanmış bir kalıba dökün.

5. adım: Önceden ısıtılmış derece fırında pişirin. Yaklaşık 30 dakika sürüyor ancak fırınınıza göre değişebilir. Kürdan testi yaparak fırından çıkarıp ılımasını bekleyin.

6. adım: Ilıyan keke soğuyan şerbeti dökün ve çekmesini bekleyin. Bu sırada krem şantinizi hazırlayın ve soğutmuş olun.

7. adım: Kekin üzerine krem şantiyi istediğiniz gibi sürün, kivilerle süsleyin. (Kivi yerine başka bir meyve de tercih edebilirsiniz.)

Son adım: Haşhaşlı kekiniz hazır, afiyet olsun. 

Haşhaşlı Kek Tarifi

5 çaylarının vazgeçilmez ürünlerinden olan haşhaşlı kek, son yıllarda birçok şefin de sık sık tercih ettiği ürünlerden biri oldu. Mavi haşhaşlı kek için şerbetli ve şerbetsiz olmak üzere iki farklı tarif olmakla birlikte, üzerine ganaj ya da krema kaplaması yapabilirsiniz.

Tabi klasik bir kek gibi de yapıp yiyebilirsiniz. Her koşulda oldukça lezzetli bir tadı olan mavi haşhaşlı kek çay saatlerinin, çocuk beslenmelerinin en çok tercih edilen ürünleri arasında yer aldı. Benim de listeme yeni aldığım tariflerden olan haşhaşlı kek, oldukça lezzetli ve hafif bir tatlı olarak tercih edilebilir.

Haşhaşlı Kek Malzemeleri

• 1 su bardağı mavi haşhaş,
  • 1 su bardağı sıvı yağ (yarı yarıya saf zeytinyağı ve sıvı yağ olabilir)
  • 1 su bardağı süt,
  • 1 su bardağı şeker,
  • 4 yumurta,
  • kabartma tozu,
  • vanilya özütü,
  • 2 su bardağı un.

Haşhaşlı Kek Şerbeti

• 4 su bardağı su,
  • 3 su bardağı şeker,
  • küçük bir portakalın 6&#;da birinin suyu.

Haşhaşlı Kek Yapımı

Oldukça basit bir kek olan haşhaşlı kek yapımı 10 dakikanızı alacaktır. Bu nedenle öncelikle fırınınızı ısıtın ve keki dökeceğiniz kalıbınızı yağlayın. Daha sonra, şerbeti hazırlayarak, kendi kendine soğumasını bekleyin. Keki şerbetten sonra yapmaya başlayın. Kek için  yumurta ve şekerleri iyice çırpın ve önce sıvı, sonra kuru malzemeleri ekleyerek karıştırın. iyi bir kıvam elde ettiğinizde kalıbıza dökerek, ilk yarım saat kapağı hiç açmadan derecelik fırında pişirin.

40 &#; 50 dakikada pişecek olan kekin fırından çıkmasının ardından soğumasını beklemeden şerbetini dökün. Şerbeti döktüğünüz kekin çekmesini bekleyerek, ganajın yapımına başlayın. Krema da kullanabilirsiniz ama ben bitter çikolatalı ganaj tercih ettim.

Ganaj Yapımı

• gram krema,
  • gram bitter çikolata

Kremayı kaynatın ve ocaktan alıp çikolataları ekleyin. İyice karıştırıp soğumasını bekleyin. Soğuduğunda karıştırıp kekin üzerine dökün ve soğumaya bırakın. Haşhaşlı kek soğuduktan sonra, tercihinize göre portakal kabuğu rendesi ve hindistan cevizi ile karıştırdığınız karışımı dökerek süsleyebilirsiniz.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası