pera mezat ekşi / funduszeue.info - ekşi sözlük

Pera Mezat Ekşi

pera mezat ekşi

plak fiyatlarının yüksek olması

• plak fiyatlarından habersiz heves edip bir pikap almamla öğrendiğim durum.

pikapların yarı fiyatından başlıyor plak fiyatları.

• bugün babam için bir pikap aldım ve adamcağız bazanın altındaki elinde mevcut olan plakları dinlemeye mahkum hissetti. neden? plaklarını satan var mı diye letgo'ya girdik ve plağına tl arası fiyat biçen ortadoğulu görgüsüzleri gördük çünkü. hadi d&r gibi mağazaların tl arası plak fiyatlarını anlarım. adamlar bu işin ticaretini yapıyorlar. geçmişte dedesinde pikap olup da şimdiye sadece plakları elinde kalan ortadoğulu ne yapıyor? belki bir enayiye itelerim şu bi boka yaramayan plakları diyerek fahiş fiyat biçiyor. fırsatçı diye küfrettiğimiz esnaftan farkımız yok.

edit: başlığa takılanlar için açıklama yapmak zorunda olmak üzücü eski ekşiciler bilirler; bu tarz başlıklar şaşkınlık duygusu içeren tepkiler içeren başlıklardır.

edit2: bari ne aradığımı yazayım. babam ferdi tayfur ve neşe karaböcek dinler. ben de modern talking, metallica, r.e.m. gibi önerilere açığım.

edit3: izmir'de ikinci el plak satın alabileceğim yer varsa yarın gidip bakabilirim. benim aklımda kıbrıs şehitlerine girince sağa dönen sokaktaki sahaf var.

• "plakların bu kadar pahalı olmasının nedeni" şeklinde düzeltilmesi gereken başlıktır.
    edit: ya da düzeltilmesindir, dağınık kalsındır.
    edit 2: başlık taşındı, uşuğum ha bu entry bağa ders olsun *

• plaklar pahalı falan değil #

• en ucuzu 80 tl seviyelerinde
    bu gidişle plak biriktirememe koleksiyonu yapacağım

• çünkü düzgün türkçe konuşulan/yazılan zamanlara aitler.

• nostalji ve arz talep meselesi. tabi birde bizim insanımızın çıkarcılığını da eklersek sonuç bu çıkıyor.

editeyşın. tavsiyem facebook gruplarına katılman orada açık artırma yolu ile plaklar satılıyor sevdiğin plağı düşük fiyata alabilirsin.

• başlıktaki tek sorun altında ergenlerin olması.

tanım: boktan ortadoğu coğrafyasında sanata dair herşeyin pahalı olma durumu

• asıl yeni basım plaklar tlden başlıyor yani pahalı. eski 45lik plakların ise en meşhurları bu fiyatlara gidiyor. bilinmedik birileri olsun derseniz 10 tlden istediğiniz kadar 45lik satabilirim. dönem baskı longplaylerin de bilinmedikleri ucuz ama bilindikleri kapağı da varsa pahalı olabiliyor. letgodan plak alınmaz. ya nadirkitap yada pera mezat gibi yerlerden ucuza alabilirsiniz. gidip plakcilardan da pazarlıkla alabilirsiniz uyguna. 35 liraya longplay elvis plağı bile aldım bu şekilde.

• plaklar pahalı değil, tl değersiz sadece.

• pera mezat müzayedecilik

• kesinlikle tavsiye etmediğim online müzayedecilik sitesi. plaklarına ortalama üstü açıklama yapar, aldığınızda vasat olduğunu görüp kalırsınız. ben şahsen uzak durmayı tercih ediyorum.

• her satış için hem pey verenlerden hem de ürün sahibinden ayrı ayrı %20 komisyon alan site.

sitelerinde komisyonun %20 olduğu belirtiliyor ancak bu komisyonun alışverişin iki tarafından da ayrı ayrı alınacağı ile ilgili bilgi göremediğimden açıklık olması için buraya not düştüm.

• afedersiniz, sikinin keyfine göre mezat süresini uzatan sitedir. mezat onlar isteyince bitiyor. yapacak bişey yok

• takip ettiğim iki haritaya son anda pay verilmiş, ben açana kadar da pay verme süresi bitmiş. adam yememiş içmemiş beklemiş yahu, ruh hastası mıdır nedir. neyse üzdü.

• ?????????????

fantezi çocuk kartları müzayedesi

• işyerinden girdiğim siteye cepten veya evden giremiyorum. dün uzun zamandır aradığım bir plağın mezatı vardı. işyerinden çıktığımda en yüksek teklifi ben vermiştim. 'da bitiyordu ki saat gibi mail geldi, "sayın x lp için verdiğiniz teklif geçildi" diye. elli farklı yerden girdim ama nafile siteye girilemiyor. muhtemelen proxy vs ayarlardan kaynaklı ama göz göre göre sitesinin hatası yüzünden aylardır aradığım plağı kaçırdım.

tavsiye etmiyorum.

• ne zaman pey verseniz son dakikada her defasinda tesadufen (!) birisi gelir ve peyinizi 1 tl geçer, ürünü alamazsınız. ama hep son dakikada olur bu tesadüfler.

• türksat uydunet ile web sitelerine erişilemeyen kurum. funduszeue.info

• kafasına göre komisyon kesen 44 liralık siparişte üzerine 10 liralık komisyon koyan tüm kargolarını alıcı ödemeli gönderip bunu kapıda ödettirmeye zorunlu kılan, ürün görsellerinin tek bir adet konulup ürünlere herhangi bir açıklama koydurtmayan, müzayedenin son anları sitesi kilitlenen, hesabınızı kapatmak için bir ton takla attıran, ürünü ne zaman kargolayacağı belli olmayan rezalet ötesi bir site.

tekrar diyorum rezalet ötesi bir site.

antika, eski adında millete internetten nasıl olsa değmiyor eli diye saçma sapan şeyler kakalamaya çalışıyorlar. dikkatli olun. bunun yerine bit pazarlarına gidebilirsiniz.

tanım: rezalet

• 55 tl ye aldığım peyden 11tl+kdv komisyon ücreti alıyor. %20 komisyon hiç akıl kârı değil. bir de üstüne kargo ücreti ödeniyor. mantıksız bir şey oluyor ama napalım.

• funduszeue.info

• kaset müzayedesinden pazar günü kazandığım kaseti çarşamba günü bana ulaştırmış olan bir online müzayede sitesi. kargolama süresi bence başarılıydı ve paketleme gerçekten çok iyiydi. kasetin kondisyonu da tahminimden daha iyi çıktı ve sadece tl kargo ücreti ödedim. piyasada 90 tl civarında olan kaseti 34 tl civarına getirmiş oldum. kısacası tekrardan alışveriş yaparım gayet memnun kaldım.

• bu yaştan sonra hayatıma renk katmış online müzayede sitesi. mezatın sonuna doğru bazen heyecandan ellerim titriyor. komisyonu biraz düşürseler daha iyi olacak ama.

• online mezatlar arasında, özellikle kitap, sahafiye ve ara sıra da plaklar konusunda alışveriş yapılabilecek bir mezat sitesi. komisyonu çok dert eden arkadaşlar için ise alacağınız ya da almaya niyet edip pey verdiğiniz ürünler için komisyon dahil piyasanın altında kalın, kâr edin.
    alışverişe giriş

• düzenbaz yöneticilerinin ya da düzenbaz müsterilerinin bulunduğu online müzayede sitesi.

şöyle ki bugün bir ürün hoşuma gitti ve pey vermek istedim. ürünün fiyatı 24 tl idi. 2 tl ve katlarını pey vermemiz gerektiğinden dolayı 26 tl pey verdim. butona bastığım anda ürün 28 tl oldu. heralde dedim denk geldi ayni anda pey verdik birisiyle 30 tl yazdim bu sefer. hop ürün pey ver butonuna bastığım anda 32 tl oluverdi. acaba dedim ben 30 tl verdiğim için karşı tarafa asgari fiyat olarak 32 tl diye mi gösteriyor ürünü. profilimi kontrol ettim pey verdigim ürün sayısı 1 iken, önde olduklarım sıfır gözüküyor. emin olmak icin bu seferde 34 tl verdim, yine peyi verdiğim anda 36 tl oldu ürün. burada bir düzenbaz var fakat bu site sahipleri mi yoksa herhangi bir programla bunu başarabilen bir müşteri mi bilmiyorum ancak bu siteden uzak duracağım kesin.

• sitenin sahiplerini şahsen tanıyorum, istiklal caddesinde yer alan aslıhan pasajında bir sahaf. bu siteyi de bir ara kullandım. (bkz: #) bu entry'de bahsedilen olay otomatik pey girmedir. yani bir kişi bir ürün için maksimum pey giriyor. örneğin 60 tl. ama ürün o an 22 tl. 60 liraya kadar kim pey verirse minimum artırma değeri kadar artacaktır. ancak 60 tl'ye geldiği zaman otomatik pey verme kapanacaktır. ondan sonra tekrardan otomatik pey verme değeri girilirse yine aynı işlem olacaktır.

ama ürünlerle ilgili bir şey diyemem çünkü ne sahiplerini uzun süredir gördüm ne de uzun süredir siteden alışveriş yaptım.

• yakından takip ettiğim çevrimiçi müzayede sitelerinden bir tanesi. 2. meşrutiyet sonrası süreli yayınlarda türk edebiyatı konulu koleksiyonumun büyük kısmını edinmeme vesile olmuş müzayede oluşumu.

düzenli takip ederseniz, nadir'de ya da kitantik'te birkaç yüz liraya bulabileceğiniz eserleri tl'ye (zaman not yaklaşık 1 usd) alabileceğiniz, şimdiye kadar takip ettiğim ürünlerdeki rakiplerim piyasa fiyatlarının üzerine çıkmayan makul bir kitleydi. eğer burayı okuyorlarsa sitede geliştirmeleri gereken bir iki şey olduğunu düşünüyorum, buradan paylaşayım:

- bence kesinlikle canlı müzayede yapmalılar; her ne kadar otomatik pey sistemi kullanıyor olsalar da canlı müzayedenin hem eğlencesi başka hem de fiyat konusunda kararsız kalıp kaçırdığım bir çok ürün oldu; canlısı olsaydı çok daha fazla ürün alacağımdan eminim.

-kargo konusunda çok yavaşlar; ödeme yaptıktan sonra ürünün gelmesi bir hafta hatta bazen daha uzun sürebiliyor.

-ürünlerle ilgili bilgiler yeterince girilmiyor ya da bazen yanlış girilebiliyor. dolayısıyla sadece ürün ismiyle değil, görselle de teyit etmeye çalışıyorum ama fotoğrafların çözünürlüğü yüksek olmadığı zaman bunu başaramıyorum.

-son olarak, hiçbir müzayede sitesinde rastlamadım ama belli 'anahtar sözcüklerle' alarm oluştursalar güzel olurdu; iş güç yoğunluktan bazen günlerce girip bakamadığım oluyor, bu şekilde çok uygun fiyata çok istediğim eserleri kaçırdığım da oldu. örnek olarak bir servet-i fünun, ikdam ya da varlık müzayedeye çıktığında bir bildirim gelse pek makbule geçerdi.

• kazandığım liralık ürün için 24 tl komisyon isteyen site. ilk ve son alışverişim oldu.

• felaket yavaş çalışan site.

• kullanıma açtıkları yeni temayla kendi ayağına sıkmış online müzayede evi. yavaş sistemlerinin çok hızlanamamasının yanında, göze hitap etmeyen bir tema seçmişler. ayrıca uzun süredir buradan alışveriş yapan biri olarak eskiden satın aldığım hiçbir ürünün kaydına ulaşamıyorum. markalarının hafızası olan müzayede arşivlerini kullanıma kapatmışlar. kendilerinin geleceğe bırakacakları önemli parçalardan biriydi onlar. ürünlerinin satıldığı tarihi, açılış fiyatlarını, satıldıkları fiyatları ve en önemlisi birçok farklı alanda araştırma yapmak isteyenlerin görmek isteyeceği nadide fotoğrafları hiç kimse göremeyecek. sitelerini başkalarına ulaşılabilir kılmak çok daha zor olacak. örneğin benim siteyi keşfetmem bir mekanın fotoğraflarının izini sürmem ardından olmuştu, müzayede arşivlerindeki fotoğrafa ulaştıktan sonra güncel müzayedelerini de görerek müdavimleri oldum. artık bu onlar için mümkün olmayacak. yaptıkları hatadan geri dönüş yok gibi görünüyor.

edit: müzayede arşivlerini ulaşılabilir hale getirdiler. düzeltilen hatalarla sitenin daha da hızlandığı söylenebilir.

funduszeue.info: müzayede arşivleri yeniden kayboldu.

• çeşitli efemera ve onlarca kitap olmak üzere pek çok kez alışveriş yaptığım çevrimiçi müzayede sitesi. kargolama ve faturalandırma konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım. her iki konuda da oldukça özenli olduklarını söyleyebilirim. pey verdiğim ve elime geçen ürün arasında da kondisyon itibariyle herhangi olumsuz bir farklılık, yanlışlık yaşamadım hiç. başka türlü herhangi bir sıkıntı ya da sorunuz olduğunda da en kısa sürede cevap vermeye çalışıyorlar. canlı müzayedeler, çevrimiçi ödeme gibi konularda oldukça stabil bir internet sitesi var fakat daha önce de belirtildiği şekilde, müzayede arşivlerinin muhakkak kalıcı şekilde yeniden eklenmesi gerekiyor.

• pera (müzik grubu) ne demek?

Pera, yılında kurulmuş Türk rock grubudur.

Kuruluş

yılında Gökhan Mandır ve Hakan Ünalan beraber çaldıkları grubun dağılmasıyla yollarına iki kişi olarak devam etmek isterler.

Müzik Anlayışları

Müziğinde alternatif rock ve hardcore yapısı barındıran grup, şarkı sözlerinde de bu türlerin taşıdığı genel tavrı koruyarak oluşturduğu besteleri kaydetme kararı almıştır. Parçaların söylemleri sebebiyle de sosyal sorumluluk sahibi organizasyonlarda birçok kez yer almışlardır.

Bu süre zarfında birçok müzisyenle çalışan PERA, yılında başladıkları kayıtlar sırasında - aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü üstlenen, Crossfire'dan Kaya Sevinç'in de gruba dahil olmasıyla birlikte bu albümün kayıtlarını yılı içerisinde tamamladı. İlk albümlerine, herkesin içten içe daha güzel bir dünya arayışı içinde olduğunu düşünerek "Bir Başka Dünya" ismini verdi.

Albümleri

Bir yandan da Türkiye'nin çeşitli illerinde ve üniversite festivallerinde sahne alan PERA, 12 şarkının yer aldığı "Bir Başka Dünya" isimli ilk albümünü Çimen's etiketiyle 27 Nisan tarihinde, 14 şarkının yer aldığı ''Giz'' albümünü de Dokuzsekiz Müzik etiketiyle 9 Aralık tarihinde müzik severlerle buluşturmuştur. 13 Temmuz tarihli single'ları "Biri Vardı" ile Türk rock'ındaki yerlerini daha da sağlamlaştırdılar. 28 Ocak tarihinde "En Güzel Mevsimim" adlı albümlerini çıkarmışlardır. "Biri Vardı" şarkısını bu albüme de dahil etmişlerdir.1 7 Aralık 'de 13 şarkıdan oluşan "Mutlu Ol" albümü çıkarmışlardır. 25 Şubat 'de 14 şarkıdan oluşan 5. stüdyo albümü olan "Sevda Beladır" albümünü çıkarmışlardır.

Diskografi

Albümler

• Bir Başka Dünya ()
    • Giz ()
    • En Güzel Mevsimim ()
    • Mutlu Ol ()
    • Sevda Beladır ()
    • İçimdeki Şeytan ()

Tekliler

• Biri Vardı ()
    • Her Şeyim ()
    • Yokluğunu Anlasam da ()
    • Kurşuna Gerek Yok ()
    • Rüya ()
    • Sorarım Hayatı ()
    • Yakarsa Dünyayı Garipler Yakar ()
    • Ölebilirim ()
    • Seni Seviyorum ()
    • Ben Sana Mecburum ()
    • Kal ()
    • Her Gece Öldüm ()
    • Melek ()
    • Dünya Gibi ()
    • Bittim Ben ()
    • Gizli Yara ()
    • Uyu Bebeğim ()
    • Zalim ()
    • Allah'ına Kurban ()
    • Geri Dön ()
    • Yarım Kalan ()
    • Bal ()
    • Arıyorum ()

Kaynakça

Orijinal kaynak: pera (müzik grubu). Creative Commons Atıf-BenzerPaylaşım Lisansı ile paylaşılmıştır.

Kategoriler

türk rock müzik grupları

müzikal dörtlüler

'de kurulan müzik grupları

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası