paü yüksek lisans ortalama / PAU Ogrenci Kılavuzu | PDF

Paü Yüksek Lisans Ortalama

paü yüksek lisans ortalama

Amaç ve kapsam

a) Pamukkale Üniversitesine bağlı Fen, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinde Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınavlar sayılı Yükseköğretim Kanununun 65 inci maddesi gereğince Üniversitelerarası Kurul tarafından "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" esas alınarak hazırlanan bu yönetmelik hükümlerine göre yürütülür.

b) Lisansüstü eğitim: Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans ile Doktora ve Sanatta Yeterlik Programlarından oluşur.

Tanımlar

Bu Yönetmelikte özel isim/terim niteliğindeki kelimelerin tanımları veya kısaltmaları aşağıda belirtildiği gibidir:

a) Üniversite: Pamukkale Üniversitesi,
b) Senato: Pamukkale Üniversitesi Senatosu,
c) Rektör: Pamukkale Üniversitesi Rektörü,
d) Enstitü: Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü/Sağlık Bilimleri Enstitüsü/Fen Bilimleri Enstitüsü
e) Müdür: Enstitü Müdürü,
f) EYK: Enstitü Yönetim Kurulu,
g) ABD/ EABD: Ana Bilim Dalı / Enstitü Ana Bilim Dalı ,
h) ASD/ EASD: Ana Sanat Dalı/ Enstitü Ana Sanat Dalı,
ı) KPDS: Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı,
i) ÜDS: Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı,
j) Danışman: Enstitüde kayıtlı öğrenciye ders ve tez dönemlerinde rehberlik etmek üzere Enstitü Yönetim Kurulu tarafından atanan öğretim üyesi veya doktoralı öğretim görevlisi,
k) Öğrenci: Lisansüstü öğretim için "öğrenci statüsünde" (normal veya özel öğrenci) olan kayıtlı öğrenci,
l) Yönetmelik: Pamukkale Üniversitesi Senatosunca kabul edilen "Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği",
m) Kredi: Bir dersin haftalık teorik ders saatinin tamamı ile haftalık uygulama veya laboratuar saatinin yarısının toplamı,
n) Tez: Yüksek lisans tezi/sanat eseri, doktora tezi/ sanatta yeterlik eseri,
o) Başarı puanı: Öğrencinin lisans ve/veya yüksek lisans başarı düzeyi, yabancı dil başarısı ve bilim sınav sonucunun belirli oranlarda katkısı ile hesaplanan puan,
p) Ders geçme notu: Öğrencinin yarıyıl içi notunun %50’si ile yarıyıl sonu sınav notunun %50’sinin toplamı, o dersteki başarı notu,
r) Ağırlıklı not: Öğrencinin ders geçme notunun ders kredisi ile çarpılmasıyla elde edilen not (Ağırlıklı not = Aldığı not x Dersin kredisi),
s) Uzmanlık alan dersi Ek bent:(R.G/) m.1: Yüksek lisans veya doktora tez aşamasında olan öğrencilere danışman öğretim üyesinin çalıştığı bilimsel alandaki bilgi, görgü ve deneyimlerinin aktarılması, öğrencilere bilimsel etik ve çalışma disiplininin, güncel literatürü izleyebilme ve değerlendirebilme yeteneğinin kazandırılması amacı ile, tez çalışmalarının bilimsel temellerinin oluşturulması ve yürütülmesi için uygulanacak olan teorik ve kredisiz dersi,
t) Genel not ortalaması: Öğrencinin kayıttan sonra ders eklemesi ve/veya ders bırakması da dikkate alınarak, sınava girmesi gereken derslerden aldığı ağırlıklı notların aritmetik ortalaması,
u) Akademik ortalama: Derslerin ağırlıklı notlarının toplamının aynı derslerin kredi toplamına bölünmesi ile elde edilen ortalama,
v) LES: Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı,
y) Seminer: Öğrencinin, danışmanı tarafından belirlenen bir konuyu derleyip sözlü olarak sunduğu çalışma.

Değişik: Pamukkale Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (R.G/02//) m.1

Kontenjanların belirlenmesi ve ilanı

İlan edilmesi düşünülen öğrenci kontenjanları, ilgili ana bilim dalları tarafından belirlenerek her yıl mayıs ayı sonuna kadar Enstitü Müdürlüğüne teklif edilir. Bu kontenjanlar Enstitü Kurulunda görüşülür ve Senato tarafından en geç haziran ayının sonuna kadar karara bağlanır ve Rektörlük tarafından ilan edilir. Gazete ilanında sınavın yeri, tarihi, programların adları, son başvuru tarihi, başvuru koşulları, istenilen belgeler var ise diğer açıklayıcı bilgiler yer alır. Sınav ile ilgili tüm işlemler, Enstitü Müdürlüğü tarafından yürütülür.

Öğrenci kabulü

a) Yüksek lisans programına başvuruda aşağıdaki koşullar aranır :

Adayların yurtiçi en az dört yıllık ve yükseköğretim kurulunca (YÖK) eşdeğerliği kabul edilen yurtdışı fakülte veya yüksekokuldan tam not üzerinden en az 60 veya eşdeğeri mezuniyet diplomasına sahip olmaları, LES’ten en az 50 standart puan almış olmaları gerekir. Programa başvuruda, adayların sağlaması gereken belgeler şunlardır:

1-Lisans diploması,

2-Varsa yabancı dil (ÜDS veya eşdeğer) başarı belgesi,

3-Lisans not ortalaması ve not dökümü,

4-LES sınav sonuç belgesi,

5-Başvuru formu.

b) Yüksek lisans adaylarının başvurularının değerlendirilmesi ve programa yerleştirilmesi; tam nota dönüştürülmüş LES (%50), lisans (%45) ve mülakât (%5) başarı puanlarına göre, EYK’ce yapılır. Bunun için her üç puan toplanır. Sonuç, yüksek puandan küçüğe doğru sıralanır. Kontenjan sayısınca öğrenci alınır.

c) Yabancı dil başarı notu; ÜDS ve benzeri ulusal ve uluslararası geçerliliği olan dil sınavlarında en az 40 puan veya bunlara eşdeğer puanlardır. Yüksek lisans programlarına başvuran, yabancı dil başarı belgesi getirmeyen adaylar için iki yarı yıl ek süre verilerek ÜDS/eşdeğer başarı belgesi getirmeleri istenir. Ancak bu süre lisansüstü öğretim süresi dışındadır. Başarı belgesi getirmeyen adayın Enstitü ile ilişiği kesilir. Enstitü, bu sürede kontenjan durumunu dikkate alarak yabancı dil hazırlık programı açabilir.

d) Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı veya yabancı uyruklu adayların lisansüstü eğitim programlarına kabul koşulları, ilgili ana bilim/ana sanat dalı başkanlığının görüşü ve EYK’nın teklifi üzerine Senatoca belirlenir.

e) Lisansüstü bilim alanı yabancı dil olan adayların başka bir yabancı dilden başarı belgesi vermesi gerekir.

f) Yabancı uyruklu öğrenciler, yurt dışı lisans veya yüksek lisans çıkışlı veya yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu kararlarında belirtilen esaslar çerçevesinde, başvurdukları EABD başkanlığının görüşü alınarak, EYK kararı ile yukarıdaki esaslara göre lisansüstü programlarına kabul edilebilirler.

g) Öğretmen yetiştirme alanlarındaki lisansüstü programların müfredatına dair en az bir ortak ders ve uygulama ile programa kabul, sınav, değerlendirme ve verilecek diplomalara ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversitelerarası Kurulun görüşü alınarak Yükseköğretim Kurulunca tespit edilir.

h) Yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğretim yaptırılacak ana bilim dallarının, bu programlara alınacak öğrencilerde aranacak nitelikler, son başvuru tarihi ve diğer hususlar EABD başkanlıklarının görüşleri de alınarak EYK tarafından belirlenir ve Rektörlükçe ilan edilir. Söz konusu ilan her yarıyıl başında verilebilir.

ı) Doktora/Sanatta yeterlik programlarına başvuracak adayların, ana bilim/ana sanat dalı başkanlıklarınca uygun görülen ve EYK’ce onaylanan bir bilim veya sanat dalında mezuniyet notu tam not üzerinden en az 75 veya eşdeğeri yüksek lisans derecesine veya buna denk bir diplomaya, eczacılık ve fen fakültelerinden mezun olanların ise, yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre bir laboratuar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmaları ve LES’ten başvurduğu programın, Enstitü Kurulunca belirlenen puan türünde en az 50 standart puana sahip olmaları gerekir. Ancak yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra doktora/sanatta yeterlik eğitimine en fazla bir yarıyıl ara vererek başvuruda bulunanlardan yeniden LES belgesi istenmez.

Hazırlık sınıfları hariç, en az 10 yarıyıl öğretim süreli tıp, diş hekimliği ve veteriner fakültelerinden mezun olan adaylardan, kendi alanlarında bilim doktorası öğrenimi için yapılan başvurularda ayrıca yüksek lisans öğrenimi yapmış olma şartı aranmaz.

Doktora/Sanatta yeterlik programlarına başvurularda adayların sağlaması gereken belgeler şunlardır:

funduszeue.info / Yüksek Lisans diploması,

funduszeue.info yabancı dil (ÜDS veya eşdeğer) başarı belgesi,

funduszeue.info ve/veya yüksek lisans not ortalaması ve not dökümü,

funduszeue.info sınav sonuç belgesi,

5. Başvuru formu.

j) Temel Tıp Bilimlerinde doktora programlarına başvuracak adaylardan tıp fakülteleri mezunlarının tam not üzerinden en az 60 veya eşdeğeri lisans diplomasını ve Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS)ndan en az 50 temel tıp puanı veya LES’in sayısal kısmından en az 50 standart puanı almış olmaları; tıp fakültesi mezunu olmayanların ise yüksek lisans diplomasına (diş hekimliği ve veteriner fakülteleri mezunlarının lisans derecesi) ve LES’ten en az sayısal 50 standart puana sahip olmaları gerekir.

Temel Tıp Bilimlerinde doktora programlarına başvuran adaylardan istenecek belgeler şunlardır:

funduszeue.info Lisans Diploması,

funduszeue.info yabancı dil (ÜDS veya eşdeğer) başarı belgesi,

funduszeue.info ve/veya Yüksek Lisans not ortalaması ve not dökümü,

funduszeue.info tıp puanını gösterir belge (Temel tıp puanı, Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) Temel Tıp Bilimleri Testi I. Bölümünden elde edilen standart puanın , Klinik Tıp Bilimleri Testinden elde edilen standart puanın ile çarpılarak toplanması ile elde edilir),

funduszeue.infoşvuru formu.

k) Doktora/Sanatta yeterlik programları için yabancı dil başarı notu, ÜDS ve benzeri ulusal ve uluslararası geçerliliği olan dil sınavında en az 45 puan veya bunlara eşdeğer puanlardır. Doktora programlarına başvuran, yabancı dil başarı belgesi getirmeyen adaylar için iki yarı yıl ek süre verilerek ÜDS/eşdeğer başarı belgesi getirmeleri istenir. Ancak bu süre lisansüstü öğretim süresi dışındadır. Başarı belgesi getirmeyen adayın Enstitü ile ilişiği kesilir. Enstitü, bu sürede kontenjan durumunu dikkate alarak yabancı dil hazırlık programı açabilir.

l) Doktora/sanatta yeterlik programına öğrenci kabulü ve yerleştirilmesi, tam nota dönüştürülmüş LES (%50) veya TUS temel tıp puanı (%50), lisans ve/veya yüksek lisans (%45) ve mülâkat (%5) başarı not toplamlarının yüksek puandan küçüğe doğru sıralanmasıyla EYK tarafından yapılır. Kontenjan sayısı kadar öğrenci kabul edilir.

Bilimsel hazırlık programına öğrenci kabulü

Lisans öğretimini başvurduğu yüksek lisans veya doktora öğretiminden farklı bir ABD’de; lisans veya yüksek lisans öğretimini başvurduğu Yükseköğretim Kurumundan farklı bir Yükseköğretim Kurumunda; yüksek lisans öğretimini başvurdukları doktora öğretiminden farklı ABD’de yapan öğrencilere, eksikliklerini gidermek için en çok iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir. Bilimsel hazırlık programında alınması zorunlu dersler, yüksek lisans öğrencileri için lisans düzeyinde, doktora öğrencileri için lisans ve /veya yüksek lisans düzeyinde ve aralıksız iki yarıyıl olmak üzere ABD’nin önerisi ve EYK kararı ile belirlenir. Alınan ders kredisi, lisansüstü öğretiminde alınması gereken ders yükünden sayılmaz. Ancak öğrenci, bu sürede ABD başkanlığının önerisi ve EYK’nin onayı ile en çok dokuz kredilik lisansüstü öğretimine yönelik ders alabilir.

Bilimsel Hazırlık Programında alınan derslerin devam durumu, sınavlar, başarı notu, ders tekrarı, kayıt silme ve diğer esaslar, kredi tamamlamak için alınan derslere uygulanan esaslarla aynıdır.

Bilimsel Hazırlık Programında geçirilecek süre en çok iki yarıyıldır. Bu süre dönem izinleri dışında uzatılamaz. Bu programda geçirilen süre, bu yönetmelikte belirtilen yüksek lisans veya doktora programı sürelerine dahil edilemez.

Bilimsel Hazırlık Programı’nı belirlenen süre içinde başarıyla tamamlayamayan öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

Özel öğrenci kabulü

Yükseköğretim Kurumu lisans mezunu veya öğrencisi bir aday, belirli konuda bilgisini artırmak maksadı ile ABD başkanlığının önerisi ve EYK’nin onayı ile lisansüstü derslere öğrenci olarak kabul edilebilir. Bu adaylar öğrencilik haklarından istifade edemezler. Derslerin devam ve başarı durumu, Enstitü öğrencilerine uygulanan esaslarla aynıdır. Başarılı oldukları takdirde kendilerine derslerin kredisi ve başarı durumunu belirleyen bir belge verilir. Öğrencilerin kayıt ücret durumları EYK’ce karara bağlanır. Özel öğrenciler bir yarıyılda en çok 9 kredilik ders alabilirler. Özel öğrenciler giriş sınavlarını başarıp lisansüstü programlara kabul edildiklerinde daha önceden alıp başarılı olduğu derslerin en çok 2/3’sini danışmanın önerisi ve EYK kararı ile saydırabilirler.

Yatay geçiş

İlgili Enstitü bünyesindeki başka ABD’de veya başka Yükseköğretim Kurumlarında lisansüstü programlarda kayıtlı olup en az bir yarıyılı başarı ile tamamlamış öğrenciler Pamukkale Üniversitesi lisansüstü programlarına yatay geçiş yolu ile kabul edilebilirler. Yatay geçiş için öğrencinin ilgili programın öğrenci kabul şartlarını taşıması ve geldiği programda devam ettiği derslerinin tamamını başarmış ve bu derslerden yüksek lisans için en az %70, doktora için %75 veya eşdeğer puan almış olması gerekir. Yatay geçişler ancak yarıyıl başlarında ders seçme süresi içerisinde yapılabilir. Öğrencinin kabul edildiği programlardaki intibakına ABD başkanlığının görüşü alınarak EYK’ce karar verilir.

Lisansüstü programlarına kayıt

Mülakat ve değerlendirmede başarılı olan adaylar EYK’ce belirlenen süre içinde istenen belgelerle başvurarak kesin kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar. Süresi içinde kesin kaydını yaptırmayan aday hakkını kaybeder.

Kayıt yenileme

Öğrenci akademik takvimde belirtilen süre içinde o yarıyıl için Senato tarafından belirlenmiş olan dersler arasından danışmanınca uygun görülen dersleri, ders alma formuna işleyerek kaydını yenilemek zorundadır. Üst üste iki yarıyıl katkı payını yatırmayan veya kayıt yenilemeyen adayın Enstitü ile ilişiği kesilir. Açılan programda bir ABD’de lisansüstü giriş sınavını kazanan öğrenci sayısının 3’ten az olması halinde programın açılıp açılmamasına EYK karar verir. Açılmama durumunda, kazanan öğrencilerin hakkı dondurulur. Programa kaydı yapılan adaylar, öğrenci statüsünde olup her türlü öğrencilik haklarından yararlanabilirler. Başka bir yükseköğretim kurumunda lisansüstü öğrenimi statüsünde ders alan veya kaydı silinen öğrenciler, aldıkları derslerin kredilerine sayılması hususunda yarıyılın ilk haftasında ABD başkanlığı aracılığı ile Enstitüye başvurulur. Bu derslerin krediye sayılmasına ve hangi yarıyılda başlamaları gerektiğine EYK karar verir.

Sınavlar ve değerlendirme

Sınavlar ara sınav ve yarıyıl sonu sınavlarından ibarettir. Öğrencinin yarıyıl sonu sınavına girebilmesi için teorik derslerin en az % 70’ine laboratuar ve uygulamaların ise en az % 80’ine katılmış olması gerekir.

Sınavlarda tam not puandır. Sınavlar yazılı, sözlü, yazılı- uygulamalı ve sözlü uygulamalı yapılabilir. Başarı notu ara sınav notunun % 50’si ile yarıyıl sonu sınav notunun %50’sinin toplanması ile hesaplanır. Bir dersten başarılı olabilmek için hem bu toplamın hem de yarıyıl sonu sınavı notunun tam notun en az yüksek lisans için %70, doktora için %75 olması gerekir. Bu sınavların değerlendirilmesinde aşağıdaki puanlama sistemi kullanılır:

PuanNotKat sayı
AA4
BA
BB3
CB
CC2
DC
DD1
FD
FF0

Notlarda maddi hata

Enstitülerce açıklanan yarıyıl sonu ders notlarına ilişkin herhangi bir maddi hatanın yapılmış olması halinde düzeltme işlemi, ilgili öğretim elemanlarının başvurusu ve bağlı olduğu EABD başkanlığının önerisi üzerine EYK’ce karara bağlanır. Yarıyıl sonu sınavlarından sonra verilen notlarla ilgili maddi hataların en geç ertesi yarıyıl kayıt süresi içinde düzeltilmiş olması gerekir.

Not ortalamaları

Genel not ortalaması, öğrencinin lisansüstü programına kabul edilişinden itibaren Senato tarafından belirlenen en az ders yükünü tamamlamak amacı ile almış olduğu derslerin tümü dikkate alınarak hesaplanır. Genel not ortalamasına tekrar edilen derslerden alınan en son not katılır. Bütün notlar öğrencinin not belgesinde belirtilir.

Ders saydırma

Öğrencinin daha önce katılmış olduğu lisansüstü programından ders saydırma ve buna bağlı olarak süre eksiltme koşulları ABD’de teklifi, EYK’nin kararı ile belirlenir.

İlişik kesme ve kayıt silme

Süreleri içerisinde ders ve tez/eser aşamalarında başarılı olamayan öğrencinin kayıtlı oldukları program ile ilişikleri kesilir.

Kendi isteği ile kaydını sildirmek isteyen öğrencinin kaydı, öğrencinin dilekçe ile ilgili Enstitü Müdürlüğüne başvurusu üzerine EYK kararıyla silinir. Bu takdirde ödenmiş olan harç ve kayıt giderleri iade edilmez. Kayıt sildiren öğrencinin durumu ilgili birim ve kurumlara bildirilir.

Ders tekrarı

Öğrenciler başarısız oldukları dersleri tekrarlamak zorundadırlar. Ayrıca, genel not ortalamalarını yükseltmek amacıyla başarılı oldukları dersleri tekrarlayabilir veya EABD başkanlığınca bu derslere eşdeğer kabul edilen dersleri alabilirler. Tekrarlanacak derslerle ilgili başvuru, ders kayıtları süresi içinde EABD başkanlığı tarafından Enstitü Müdürlüğüne yapılır.

Yaz okulu açılması

Eğitim-öğretim programları yarıyıl esasına göre düzenlenir. Güz ve bahar yarıyıllarına ek olarak yaz okulu da açılabilir. Yaz okulu koşulları ilgili yönetmelik ile düzenlenir.

Yüksek lisans programı

a) Yüksek lisans programı tezli ve tezsiz olmak üzere iki şekilde yürütülebilir. Bu programların hangi EABD/EASD’de ve nasıl yürütüleceği Enstitü Kurulunun teklifi ile Senato tarafından belirlenir.

b) Tezli ve tezsiz yüksek lisans programları arasında geçiş, öğrencinin başvurusu, EABD/EASD başkanlığının önerisi ve EYK kararı ile yapılabilir.

c) Tezli yüksek lisans programındaki öğrencilerin tez konusu ve tez projesinin ilgili enstitü yönetim kurulu tarafından kabul edildiği tarihten başlayarak, tez danışmanı; danışmanlığını yaptığı öğrencilere, haftalık en fazla altı saatlik teorik uzmanlık alan dersi açabilir. Ders ve kredi sınırlamasına, diğer enstitülerde verilen yüksek lisans uzmanlık alan dersleri de dahildir. Uzmanlık alan dersine ilişkin esaslar ilgili enstitü kurulunca kararlaştırılır ve enstitü yönetim kurulu tarafından uygulanır.

Ek bent: Pamukkale Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (R.G/02//) m.2

I. TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Amaç ve kapsam

Tezli yüksek lisans programının amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır.

Ders yükü

Tezli yüksek lisans programı öğrencileri, öğrenimleri boyunca toplam 21 krediden az olmamak koşuluyla en az 7 dersi, 1 semineri ve tez çalışmalarını başarmak zorundadırlar. Seminer ve tez çalışması kredisiz olup, başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Öğrencinin alacağı derslerin en çok iki tanesi, lisans eğitimi sırasında alınmamış olmak koşulu ile, lisans derslerinden seçilebilir. Ayrıca ABD başkanlığının önerisi ve EYK’nin onayı ile diğer yükseköğretim kurumlarında verilmekte olan derslerden de seçim yapılabilir.

Süre

a) Tezli yüksek lisans programını tamamlama süresi iki yarıyıl ders ve iki yarıyıl da tez olmak üzere dört yarıyıldır. Bu yönetmelik uyarınca başarısız olan öğrencinin Enstitü ile ilişiği bu süreden önce kesilebilir.

b) Üst üste iki yarıyıl içerisinde sınava girme hakkını elde edemeyen tam puan üzerinden 70’ten aşağı not alan öğrenciye danışmanın ve ABD başkanının teklifi ile EYK’ce normal ders süresine ilave olarak iki yarıyıla kadar ek süre verilebilir. Dört yarıyıl sonunda kredili derslerini ve seminerini başarıyla tamamlayamayan öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

c) Tez çalışmasından üst üste iki kez veya aralıklı olarak üç kez başarısız not alan öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

d) Kredili derslerini ve seminerini başarıyla bitiren, ancak tez çalışmasını (ders süresinde ek süre almamış ise) ders süresi dahil dört yarıyıl sonuna kadar tamamlayamadığı için tez sınavına giremeyen bir öğrenciye, ilgili ABD başkanlığının önerisi ve EYK onayı ile tezini jüri önünde savunması için en fazla iki yarıyıl ek süre verebilir.

Danışman atanması

a) Öğrencinin alacağı derslerin belirlenmesi, kayıt işlemleri ve tez çalışmaları; EABD/EASD başkanlığının önerisi ve EYK kararı ile atanan danışmanı tarafından yürütülür.

b) Danışman, EABD/EASD de görevli öğretim üyeleri arasından, ilgili ABD başkanlığının teklifi, EYK’nin kararı ile en geç 15 gün içinde atanır. Tez çalışmasının niteliği birden fazla danışmanı gerektirdiği durumlarda ikinci tez danışmanı atanabilir. Danışman yüksek lisans programında açılması kararlaştırılan dersler arasından öğrencinin alacağı dersleri belirleyerek her yarıyılın ilk 15 günü içerisinde Enstitüye bildirir. Danışman atanıncaya kadar görevi Enstitünün ABD başkanı yürütür.

c) Tezli yüksek lisans öğretiminde tez konusu, yüksek lisans derslerinin başarı ile tamamlanmasından sonra en geç bir ay içerisinde danışman ve ABD başkanının teklifi ile EYK’de karara bağlanır.

YÜksek lisans tezinin sonuçlanması

a) Tezli yüksek lisans programındaki bir öğrenci hazırladığı tezi ilgili Enstitünün tez yazım kılavuzuna uygun biçimde yazıp 6 nüshasını ABD başkanlığına teslim eder. ABD başkanlığınca Enstitüye gönderilen tezi, öğrenci jüri önünde sözlü olarak savunmak zorundadır.

b) Yüksek lisans tez jürisi, ilgili ABD başkanlığının önerisi ve EYK onayı ile atanır. Jüri, biri öğrencinin tez danışmanı ve en az biri yüksek öğretim kurumu içindeki başka bir ABD’de veya başka bir yükseköğretim kurumundan olmak üzere tek danışmanlılarda üç, iki danışmanlılarda beş öğretim üyesinden oluşur. Jürinin üç kişiden oluşması durumunda ikinci tez danışmanı jüri üyesi olamaz.

c) Yüksek lisans tez jürisi, tez kendilerine teslim edildikten en geç bir ay içinde toplanarak öğrenciyi sözlü tez savunma sınavına alır. Tez savunma sınavının yeri ve tarihi EYK’ce belirlenir. Jüri, aralarında bir başkan seçer; sınav, tezin takdimi ve soru-cevap kısımlarından oluşur. Tez savunma sınavı en az 45, en çok 90 dakikadır ve dinleyicilere açıktır.

d) Tez savunma sınavının tamamlanmasından sonra jüri, tez hakkında salt çoğunlukla "kabul", "ret" veya "düzeltme" kararı verir. Bu karar EABD başkanlığınca tez savunma sınavını izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir. Tezi reddedilen öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir. Tezi hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci en geç üç ay içinde gereğini yaparak tezini aynı jüri önünde yeniden savunur. Bu savunma sonunda tezi kabul edilmeyen öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

Yüksek lisans diploması

a) Tez sınavında başarılı olmak ve diğer koşulları da sağlamak kaydıyla, yüksek lisans tezinin, orijinal ciltlenmiş altı kopyasını tez sınavına giriş tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili Enstitüye teslim eder. Tezi şekil yönünden uygun bulunan yüksek lisans öğrencisinin mezuniyetine EYK’ce karar verilir. Yazım kurallarına uymayan tez, iade edilerek tekrar yazılması için Enstitü Müdürlüğünce bir aya kadar ek süre verilir.

b) Lisansa dayalı yüksek lisans öğrenimi sonucunda sağlık, sosyal ve temel fen bilimleri dallarında "Bilim Uzmanı", farklı mühendislik dalında lisansa dayalı yüksek lisans yapan öğrenciye Yüksek Lisans "(ABD)", aynı Mühendislik Dallarında ise "Yüksek Mühendis" unvanları verilir. Yüksek lisans programını tamamlayan öğrenciye ABD’deki programın onaylanmış adı ve bilim alanına uygun unvanı belirten, Rektör ve Enstitü Müdürünün imzasını taşıyan Yüksek lisans diploması verilir.

II. TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Amaç ve kapsam

Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda derin bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir.

Ders yükü

a) Bu program, toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on adet ders ile dönem projesi dersinden oluşur. Dönem projesi dersi kredisiz olup "başarılı" veya "başarısız" olarak değerlendirilir. Öğrenci dönem projesini aldığı yarıyılda, dönem projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır.

b) Öğrencinin alacağı derslerin en çok üç tanesi, lisans öğrenimi sırasında alınmamış olması koşuluyla, lisans derslerinden seçilebilir. Danışmanın önerisi EYK kararıyla diğer üniversitelerden de dersler alabilir.

Süre

Tezsiz yüksek lisans programını tamamlama süresi en çok altı yarıyıldır. Bu yönetmelik uyarınca başarısız olan öğrencinin Enstitü ile ilişiği bu süreden önce kesilebilir.

Danışman atanması

Tezsiz yüksek lisans programında, ABD başkanlığı önerisi ile EYK her öğrenci için ders seçiminde ve dönem projesinin yürütülebilmesinde birinci yarıyılın başında danışmanlık yapacak bir öğretim üyesi veya doktoralı bir öğretim görevlisi belirler.

a) Kredili derslerini ve dönem projesini başarıyla tamamlayan yüksek lisans öğrencisine Yüksek Lisans Diploması verilir.

b) Yüksek lisans diploması üzerinde öğrencinin izlemiş olduğu EABD’deki programın onaylanmış adı ve var ise verilen unvanı belirten, Rektör ve Enstitü Müdürünün imzasını taşıyan diploma verilir.

c) Öğretim elemanları tezsiz yüksek lisans programına kayıt yaptıramaz.

DOKTORA PROGRAMI

Amaç ve kapsam

Doktora programının amacı, öğrenciye bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmaktır. Doktora çalışması sonunda hazırlanacak tezin:

1-Bilime yenilik getirme,

2-Yeni bir bilimsel yöntem geliştirme,

3-Bilinen bir yöntemi yeni bir alana uygulama

niteliklerinden birini yerine getirmesi gerekir.

Ders yükü

a) Doktora programı, toplam 24 krediden az olmamak koşuluyla, en az 8 adet ders, 2 seminer, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur.

b) Doktora dersleri, ilgili danışmanın önerisi ve EYK onayı ile diğer yükseköğretim kurullarında verilmekte olan derslerden de seçilebilir.

c) Lisans dersleri ders yükü ve doktora kredisine sayılmaz.

d) Doktora programları yurt içi ve yurt dışı entegre doktora programları şeklinde de düzenlenebilir. Bu programların uygulama usul ve esasları, ilgili Üniversite veya Yüksek Teknoloji Enstitülerinin teklifi Öğretim Üyesi ve Araştırıcı Yetiştirme Kurulunun görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

Süre

a) Doktora programını tamamlama süresi en az altı, en çok sekiz yarıyıldır. Bu yönetmelik uyarınca başarısız olan öğrencinin Enstitü ile ilişiği bu süreden önce de kesilebilir.

b) Fen ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde kredili dersler, birbirini izleyen iki yarıyıl içerisinde tamamlanır. Üst üste iki yarıyıl içerisinde sınava girme hakkını elde edemeyen tam puan üzerinden 75’ten aşağı not alan öğrenciye danışmanın ve ABD başkanlığının teklifi ile EYK’ce normal ders süresine ilave olarak iki yarıyıla kadar ek süre verilebilir. Dört yarıyıl sonunda kredili derslerini başarıyla tamamlayamayan öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

Sağlık Bilimleri Enstitüsünde kredili dersler birbirini izleyen dört yarıyıl içerisinde tamamlanır. Dört yarıyıl sonunda kredili derslerini başarıyla tamamlayamayan öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

c) Kredili derslerini başarıyla bitiren, yeterlik sınavından başarılı bulunan ve tez önerisi kabul edilen, ancak en az dört yarıyılda tez çalışmasını tamamlayamadığı için tez sınavına giremeyen öğrenciye, danışmanının önerisi ve EYK kararı ile tezini jüri önünde savunması için en fazla dört yarıyıl ek süre verilebilir.

Danışman atanması

a) Danışman, EABD’de görevli doktoralı profesör ve doçent öğretim üyeleri arasından ilgili ABD başkanlığının önerisi ve EYK kararı ile en geç 15 gün içinde atanır. Tez çalışmasının niteliği birden fazla danışmanı gerektirdiği durumlarda, EABD veya diğer Yükseköğretim kurumlarının doktoralı profesör ve doçent öğretim üyelerinden ikinci tez danışmanı atanabilir.

b) ABD başkanlığı, derslerini ve seminerlerini tamamlayan ve yeterlilik sınavında başarılı olan her öğrenci için danışmanının belirleyeceği tez konusunu en geç üç ay içerisinde ilgili Enstitüye önerir. Danışmanın önerisi ve EYK’nin kararıyla tez kesinleşir.

c) Doktora programındaki öğrencilerin tez proje önerisinin ilgili enstitü yönetim kurulu tarafından kabul edildiği tarihten başlayarak, tez danışmanı; danışmanlığını yaptığı öğrencilere, haftalık en fazla sekiz saatlik teorik uzmanlık alan dersi açabilir. Ders ve kredi sınırlamasına, diğer enstitülerde verilen doktora uzmanlık alan dersleri de dahildir. Uzmanlık alan dersine ilişkin esaslar ilgili enstitü kurulunca kararlaştırılır ve enstitü yönetim kurulu tarafından uygulanır.

Ek bent: Pamukkale Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (R.G/02//) m.3

Yeterlik sınavı

a) Yeterlik sınavının amacı, öğrencinin temel konular ve doktora çalışmasıyla ilgili konularda derinliğine bilgiye sahip olup olmadığının sınanmasıdır.

b) Öğrenciler yeterlik sınavına yılda iki kez EYK’nin belirlediği tarihlerde girerler. Ancak öğrenci en geç beşinci yarıyılın sonuna kadar yeterlik sınavına girmek zorundadır.

c) Yeterlik sınavları, ABD başkanlığı tarafından önerilen ve EYK tarafından bir yıllığına atanan beş kişilik Doktora Yeterlik Komitesi tarafından düzenlenir ve yürütülür. Komite teşkilinde yeterli öğretim üyesi olmayan ana bilim dallarında yakın ana bilim dallarından öğretim üyeleri de atanabilir. Bir öğretim üyesi birden fazla yeterlik komitesinde yer alabilir. Komite, farklı alanlardaki sınavları hazırlamak, uygulamak ve değerlendirmek amacıyla danışmanın da içinde bulunacağı en az üç kişiden oluşan bir Yeterlik Sınav Jürisi kurabilir.

d) Doktora yeterlik sınavına girebilmek için ÜDS’den yüz üzerinden en az 50 puan almış olmak ya da Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen yabancı dil sınavlarından birinde başarılı olmak gerekir. Yabancı uyruklular, kendi anadili dışındaki diğer yabancı dillerden veya Türkçe’den sınava tabi tutulurlar. Yabancı uyruklu öğrencilerin yabancı dil sınavlarının nasıl yapılacağı Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenir.

Belirtilen yabancı dil sınavlarında başarısız olan doktora öğrencileri, esasları Senatoca belirlenmek üzere Yabancı Dil Hazırlık Programına öğrenci olarak kaydedilebilirler. Bu programın süresi en çok bir takvim yılı olup, bu süre sonunda yukarıda belirtilen yabancı dil başarı belgesini getiremeyen öğrencilerin enstitü ile ilişikleri kesilir. Bu programda geçirilen süre, öğrenim süresine dahil edilemez.

e) Doktora Yeterlilik Sınavı, yazılı ve sözlü olarak iki bölüm halinde yapılır. Doktora Yeterlik Komitesi, sınav jürisinin önerileri ve öğrencinin yazılı ve sözlü sınavlardaki başarı durumunu değerlendirerek öğrencinin başarılı veya başarısız olduğuna salt çoğunlukla karar verir. Bu karar, ABD başkanlığınca yeterlik sınavını izleyen üç gün içinde Enstitüye tutanakla bildirilir.

f) Yeterlik sınavında başarısız olan öğrenci, bir sonraki yarıyılda tekrar sınava alınır. Bu sınavda da başarısız olan öğrencinin doktora programı ile ilişiği kesilir.

g) Doktora Yeterlilik Komitesi, yeterlik sınavını başaran bir öğrencinin, ders yükünü tamamlamış olsa bile, dördüncü yarıyıldan sonra da fazladan en çok altı krediye kadar ders/dersler almasını isteyebilir. Fazladan alınacak ders/dersleri altıncı yarıyılın sonuna kadar başarıyla tamamlayamayan öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

Tez izleme komitesi

a) Yeterlilik sınavında başarılı olan öğrenci için bir ay içinde ilgili ABD başkanlığının önerisi ve Enstitü Yönetim Kurulunun kararı ile bir Tez İzleme Komitesi oluşturulur.

b) Tez İzleme Komitesi doktoralı profesör ve doçent üç öğretim üyesinden oluşur. Komitede, danışmandan başka ilgili ABD içinden ve dışından birer üye yer alır. İkinci tez danışmanının olması durumunda ikinci tez danışmanı isterse komite toplantılarına katılabilir.

c) Tez İzleme Komitesinin kurulmasından sonraki dönemlerde, ilgili ABD başkanlığının önerisi ve EYK kararı ile üyelerde değişiklik yapılabilir.

Tez önerisi savunması

a) Doktora yeterlilik sınavını başarı ile tamamlayan öğrenci, en geç altı ay içinde, yapacağı tez çalışmasının amacını, yöntemini ve çalışma planını kapsayan tez önerisini Tez İzleme Komitesi önünde dinleyicilere açık şekilde sözlü olarak savunur. Öğrenci, tez önerisi ile ilgili yazılı bir raporu sözlü savunmadan en az on beş gün önce komite üyelerine dağıtır. Sözlü savunma sınavının tarihi, yeri ve saati komitece belirlenir.

b) Tez İzleme Komitesi, öğrencinin sunduğu tez önerisinin kabul veya reddedileceğine salt çoğunlukla karar verir. Bu karar, ABD başkanlığınca tez önerisini izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir.

c) Tez önerisi reddedilen öğrenci, yeni bir danışman ve tez konusu seçme hakkına sahiptir. Böyle bir durumda yeni bir Tez İzleme Komitesi atanabilir. Programa aynı danışmanla devam etmek isteyen bir öğrenci üç ay içinde, danışman ve tez konusunu değiştiren bir öğrenci ise altı ay içinde tekrar tez önerisi savunmasına alınır. Tez önerisi bu savunmada reddedilen öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

d) Tez önerisi kabul edilen öğrenci için Tez İzleme Komitesi, Ocak- Haziran ve Temmuz-Aralık ayları arasında birer kere olmak üzere yılda iki kez toplanır. Öğrenci, toplantı tarihinden en az bir ay önce komite üyelerine yazılı bir rapor sunar. Bu raporda o ana kadar yapılan çalışmaların özeti ve bir yıl sonraki dönemde yapılacak çalışma planı belirtilir. Öğrencinin tez çalışması, komite tarafından "başarılı" veya "başarısız" olarak salt çoğunlukla belirlenir. Komite tarafından üst üste iki kez veya aralıklı olarak üç kez başarısız bulunan öğrencinin raporlarının sonuçları ve komite kararı ABD başkanlığınca Enstitüye bildirilir. EYK öğrencinin durumunu değerlendirerek karara bağlar ve kaydını siler.

Tezin sonuçlandırılması

a) Doktora programındaki bir öğrenci, hazırladığı tezi ilgili Enstitünün tez yazım kılavuzuna uygun biçimde yazıp 6 nüshasını ABD başkanlığına teslim eder. ABD başkanlığınca Enstitüye gönderilen tezi öğrenci jüri önünde sözlü olarak savunmak zorundadır.

b) Doktora tez jürisi, ilgili EABD başkanlığının teklifi ve EYK kararı ile atanır. Jüri, üçü öğrencinin tez İzleme Komitesinde yer alan öğretim üyeleri ve en az biri başka bir yükseköğretim kurumunun doktoralı profesör ve doçent öğretim üyesi olmak üzere beş kişiden oluşur.

c) Jüri üyeleri, söz konusu tezin kendilerine teslim edildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde, hazırladıkları raporlarla birlikte toplanarak öğrenciyi tez savunma sınavına alırlar. Tez savunma sınavının yeri ve tarihi EYK’de belirlenir. Jüri aralarında bir başkan seçer. Tez savunma sınavı, tez çalışmasının sunulması ve bunu izleyen soru-cevap bölümünden oluşur. Tez savunma sınavı en az 45, en çok 90 dakikadır.

d) Tez sınavının tamamlanmasından sonra jüri tez hakkında salt çoğunlukla "kabul", "ret" veya "düzeltme" kararı verir. Bu karar, ABD başkanlığınca tez sınavını izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirilir. Tezi reddedilen öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir. Tezi hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci en geç altı ay içinde gereğini yaparak tezini aynı jüri önünde yeniden savunur. Bu savunma sonunda da tezi kabul edilmeyen öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

Diploma

a) Tez sınavında başarılı olmak ve diğer koşulları da sağlamak kaydıyla doktora tezinin ciltlenmiş 10 kopyasını tez sınavına giriş tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili Enstitüye teslim eden ve tezi şekil yönünden uygun bulunan öğrencisinin mezuniyetine EYK’ce karar verilir. Yazım kurallarına uymayan tez iade edilerek tekrar tamamlanabilmesi için Enstitü Müdürlüğünce bir aya kadar ek süre tanınır.

b) Yüksek lisansa dayalı doktora yapan öğrenciye doktora sonucunda fen bilim dallarında "Doktor" Mühendislik Bilimleri Dallarında ise "Doktor Mühendis" unvanları verilir. Doktora programını tamamlayan öğrenciye ABD’deki programın onaylanmış adı ve bilim alanına uygun unvanı belirten, Rektör ve Enstitü Müdürünün imzasını taşıyan diploma verilir.

SANATTA YETERLİK ÇALIŞMASI

Amaç ve kapsam

Sanatta yeterlik çalışması, özgün bir sanat eserinin ortaya konulmasını, müzik ve sahne sanatlarında ise üstün bir uygulama ve yaratıcılığı amaçlayan bir yükseköğretim programıdır. Hangi dallarda sanatta yeterlik programı açılabileceği Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

Ders yükü

a) Sanatta yeterlik programı toplam 24 krediden az olmamak koşuluyla en az sekiz adet ders ve uygulamalar ile 2 seminer, yeterlik sınavı ve tez veya sergi, proje, resital, konser, temsil gibi çalışmalardan oluşur.

b) Lisansüstü dersler ilgili EASD başkanlığının önerisi ve EYK onayı ile diğer yükseköğretim kurumlarında verilmekte olan derslerden de seçilebilir.

Süre

a) Sanatta yeterlik programını tamamlama süresi sekiz yarıyıldır. Daha kısa sürede mezun olabilecek bir öğrenci ile ilgili düzenlemeler, Enstitü Kurulunun teklifi ile senato tarafından karara bağlanır. Bu yönetmelik uyarınca başarısız olan öğrencinin Enstitü ile ilişiği bu süreden önce kesilebilir.

b) Dört yarıyıl sonunda kredili derslerini ve uygulamalarını başarıyla tamamlayamayan veya Enstitünün öngördüğü en az genel not ortalamasını tutturamayan öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

c) Kredili derslerini ve uygulamalarını başarı ile bitiren, ancak tez veya sergi veya proje çalışmasını sekiz yarıyıl sonuna kadar tamamlayamadığı için sınava giremeyen bir öğrenciye ilgili ASD başkanlığının önerisi ve EYK onayı ile tezini, sergi veya proje çalışmasını jüri önünde savunması için en fazla dört yarıyıl ek süre verilebilir.

Danışman atanması

a) Ana Sanat Dalı başkanlığı, her öğrenci için ders ve uygulama seçimi ile tez veya sergi veya proje yürütülmesinde danışmanlık yapacak bir öğretim üyesini, öğrencinin görüşünü de alarak birinci yarıyıl başında ilgili Enstitüye önerir. Danışman önerisi EYK kararı ile kesinleşir.

b) Danışman, öğretim üyeleri veya sanatta yeterliği olan nitelikli öğretim görevlileri arasından seçilebilir.

Sanatta yeterlik çalışmasının sonuçlanması

a) Sanatta yeterlik çalışmasını sonuçlandırabilmek için ÜDS den yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen yabancı dil sınavlarından birinde başarılı olmak gerekir. Yabancı uyruklular, kendi anadili dışındaki diğer yabancı dillerden veya Türkçe’den sınava tabi tutulurlar. Yabancı uyruklu öğrencilerin yabancı dil sınavlarının nasıl yapılacağı Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenir.

Belirtilen yabancı dil sınavlarında başarısız olan sanatta yeterlilik öğrencileri, esasları senatoca belirlenmek üzere yabancı dil hazırlık programına öğrenci olarak kaydedilebilirler. Bu programın süresi en çok bir takvim yılı olup, bu süre sonunda yukarıda belirtilen yabancı dil başarı belgesini getiremeyen öğrencilerin Enstitü ile ilişkileri kesilir. Bu programda geçirilen süre öğrenim süresine dahil edilemez.

b) Tez hazırlayan bir öğrenci elde ettiği sonuçları, sergi veya proje hazırlayan bir öğrenci ise çalışmasını açıklayan ve belgeleyen bir metni ilgili senato tarafından kabul edilen tez yazım kılavuzuna uygun biçimde yazmak ve ayrıca tezini veya sergisini veya projesini jüri önünde sözlü olarak savunmak zorundadır.

c) Jüri, ilgili EASD başkanlığının önerisi ve EYK onayı ile atanır. Jüri, biri öğrencinin danışmanı ve en az ikisi başka yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeleri olmak üzere beş kişiden oluşur.

d) Jüri üyeleri, söz konusu tezin veya metnin kendilerine teslim edildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde toplanarak öğrenciyi sınava alır. Sınav, sanatta yeterlilik çalışmasının sunulması ve bunu izleyen soru- cevap bölümünden oluşur.

e) Sınavın tamamlanmasından sonra jüri, dinleyicilere kapalı olarak, tez veya sergi, proje, resital, konser, temsil hakkında salt çoğunlukla "kabul" , "ret" veya "düzeltme" kararı verir. Bu karar, EASD başkanlığınca sınavı izleyen üç gün içinde ilgili Enstitüye tutanakla bildirir. Sanatta yeterlilik çalışması reddedilen öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir. Sanatta yeterlilik çalışması hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci en geç üç ay içinde gereğini yaparak tezini veya sergisini veya projesini aynı jüri önünde yeniden savunur. Bu sınav sonunda da sanatta yeterlilik çalışması kabul edilmeyen öğrencinin Enstitü ile ilişiği kesilir.

Sanatta yeterlik diploması

Sanatta yeterlik çalışmasında başarılı olan öğrenciye, diğer koşulları da sağlamak kaydı ile sanat dalının özelliğine göre verilecek unvanı belirleyen, Rektör ve Enstitü Müdürünün imzasını taşıyan bir diploma verilir.

ÇEŞİTLİ HÜKÜMLER

Not ortalaması kredi ağırlıklı olarak hesaplanır. Kredi ağırlıklı not ortalaması, her yarıyılda öğrencinin aldığı her dersin kredisinin başarı notu ile çarpımları toplamının kredi sayısına bölünmesi ile bulunur.

Lisansüstü programına kayıtlı öğrenciler, "Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği"ne tabidirler.

EYK, Lisansüstü programında hastalık (kendi ve birinci dereceden yakını), doğum, doğal afet, zorunlu askere gönderilmesi, görev yerinin değişmesi gibi öğrenimi devamlı engelleyen haklı ve geçerli nedenlerden dolayı devam edemeyen öğrencilerin öğrenim süresini en fazla iki yarıyıla kadar dondurabilir.

Lisansüstü öğrencileri her yarıyılın ilk on beş günü içerisinde EYK’nin belirleyeceği esaslar çerçevesinde kayıtları kendileri yenilemekle yükümlüdür.

Belirtilen sürede kaydını yenilemeyen öğrenciler o yarıyıldaki derslere giremezler. Bu süre yönetmelikle lisansüstü öğrenimi için belirtilen azami süresinin hesabında dikkate alınır.

Öğrenciler lisansüstü derslerinde aldıkları notlara maddi hata yönünden itiraz edebilirler. İtirazlar not ilanından itibaren bir hafta içinde Enstitü Müdürlüğüne yapılır. Not değişikliklerini EYK karara bağlar.

Ortaöğretim alan öğretmenlerin yetiştirilmesi amacına yönelik olarak iki tür program düzenlenebilir.

a) Lisansla Birleştirilmiş Tezsiz Yüksek Lisans Programı

İlgili alanın bulunduğu fakülte (alan fakültesi) ile eğitim fakültesi ve ilgili enstitü ana bilim dallarınca ortak yürütülen lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans programları düzenlenir. Bu programların lisans kademesindeki öğrenciler, ilk yedi yarıyıldaki derslerini alan fakültesinden alır. Bu derslerin tümünü başarı ile tamamlayan öğrenciler, lisans kademesinin son yarıyılında o alanın nasıl öğretileceğini kapsayan ders ve uygulamalarını eğitim fakültesinden alırlar ve bunları da başarı ile tamamlayan öğrencilere o alanın adını ana dal, eğitimi de yan dal olarak belirtilen lisans diploması verilir. Lisans kademesini tamamlayan öğrenciler, ilgili Enstitüye bağlı bir EABD olarak yürütülen tezsiz yüksek lisans kademesine doğrudan geçilir. En çok iki yarıyıla eşdeğer bir süre içinde mezuniyet için öngörülen tüm şartları tamamlayan öğrencilere ilgili alan öğretmenliğinin adını taşıyan yüksek lisans diploması verilir.

b) Tezsiz Yüksek Lisans Programı

Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen programlardan lisans diploması almış öğrencileri lisans diploması almış oldukları programla ilgili öğretim alanında öğretmen olarak yetiştirmek amacıyla, en çok üç yarıyıla eşdeğer bir süreyi kapsayan tezsiz yüksek lisans programları düzenlenir. Bu tür yüksek lisans programlarına, usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen öğrenci seçilir ve yerleştirilir. Ortaöğretim alan öğretmenlerin yetiştirilmesi amacı ile düzenlenen lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans programlarına ilişkin giriş ve mezuniyet şartları ile bu programların yürütülmesi konusunda Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen usul ve esaslara uyulur.

Tezlerin kısmen veya tamamen Enstitüce yayınlanması halinde telif ücreti ödenmez.

Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hususlar Lisansüstü Eğitim- Öğretim Enstitülerinin Teşkilat ve İşleyiş Yönetmeliği esas alınarak ilgili Enstitü Kurulunda karara bağlanır.

20/12/ tarih ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Pamukkale Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği bu Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren yürürlükten kalkar.

Yürürlük

Bu Yönetmelik daha önce kayıt yaptıran öğrencilere de uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

Bu Yönetmelik hükümlerini Pamukkale Üniversitesi Rektörü yürütür.

Pau Bölgesinde Yıl Boyu İklim ve Hava Durumu Fransa

Pau bölgesinde yazlar ılık, kışlar soğuk ve yağışlı ve hava yıl boyu parçalı bulutlu. Yıl içerisinde sıcaklık normalde 2°C ila 26°C arasında değişiklik gösterir ve nadiren -3°C altında ve 32°C üzerinde olur.

Turizm skorunagöre, ılık hava aktiviteleri açısından Pau ziyaretinde zamanı Haziran ortasından Eylül ortasına.

Pau bölgesinde iklim

Pau bölgesinde aylık hava durumu. Daha fazla bilgi için çizelgelere tıklayın.

Ilık mevsim3,3 ay uzunluğundadır ve 12 Haziran tarihinde başlayıp 21 Eylül tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 23°C üzerindedir. Pau bölgesindeki en sıcak ay Ağustos ayıdır; bu ayda ortalama yüksek sıcaklık 26°C iken düşük sıcaklık 15°C düzeyindedir.

Serin mevsim3,7 ay uzunluğundadır ve 18 Kasım tarihinde başlayıp 8 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 14°C altındadır. Pau bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 2°C iken yüksek sıcaklık 11°C düzeyindedir.

OrtalamaOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Yüksek11°C12°C14°C17°C20°C23°C25°C26°C23°C19°C14°C11°C
Sıcaklık6°C7°C10°C12°C15°C18°C20°C20°C18°C14°C9°C7°C
Düşük2°C3°C5°C7°C11°C14°C15°C15°C13°C9°C6°C3°C

Aşağıdaki şekilde tüm yıl için saatlik ortalama sıcaklıkların bir özeti gösterilmektedir. Yatay eksen yılın gününü, dikey eksen günün saatini göstermektedir. Renk ise o saat ve gün için olan ortalama sıcaklığı ifade etmektedir.

Pau Ortalama Saatlik Sıcaklık

aşırı soğuk-9°Cdondurucu0°Cçok soğuk7°Csoğuk13°Cserin18°Crahat24°Cılık29°Csıcak35°Cboğucu sıcak

Saatlik ortalama sıcaklık, renk kodlanmış bantlar ile. Çakışan gölgeli yerler gece ve günlük alacakaranlığı göstermektedir.

Caleta Olivia, Arjantin ( kilometre uzağında); Sierra Grande, Arjantin ( kilometre) ve Tandil, Arjantin ( kilometre) Pau bölgesine sıcaklıkları en çok benzeyen uzak yabancı yerlerdir (karşılaştırmaya bakınız).

Pau şehrinin başka bir şehirle karşılaştırın:

Pau bölgesinde gökyüzünün bulutlarla kaplı olma durumu yüzdesinin ortalaması yıl boyunca önemli ölçüde mevsimsel varyasyonlar gösterir.

Pau bölgesinde yılın gökyüzünün daha açık olduğu zamanı 14 Haziran civarında başlar ve 3,2 ay boyunca sürüp 20 Eylül civarında sona erer.

Pau bölgesinde yılın en açık ayı Temmuz ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %76 oranında açıktır, çoğunlukla açıktır veya parçalı bulutludur.

Yılın daha bulutlu olan zamanı 20 Eylül civarında başlayıp 8,8 ay boyunca sürer ve 14 Haziran civarında biter.

Pau bölgesinde yılın en bulutlu ayı Ocak ayıdır; bu ay boyunca gökyüzü %61 oranında kapalıdır veya çoğunlukla bulutludur.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası