top tarhana çorbası / Top Tarhana Çorbası Tarifi - Tarif Defteri

Top Tarhana Çorbası

top tarhana çorbası

Top Tarhana Çorbası Tarifi

Yöresel Yemek Tarifleri

Top Tarhana Çorbası Tarifi

Course: Cuisine: Difficulty:
Pişirme Süresi

1

hour 

malzemeler

• 5 top tarhana

• 1 su bardağı haşlanmış nohut (veya haşlanmış börülce)

• 1 çorba kaşığı salça

• 2 çorba kaşığı tereyağı

• Tuz

• 5 su bardağı su

yapılışı

• Top tarhana geceden ılık suyla ıslatılır. Ertesi gün tencereye konularak üzerine su eklenir.
  • İsteğe göre haşlanmış nohut ya da börülce ilave edildikten sonra ara ara karıştırılarak yaklaşık dakika kaynatılır.
  • Salça, kızdırılmış tereyağında kavrularak çorbanın üzerine dökülür. Sıcak servis yapılır.
  • Afiyet olsun!

Beyza Uysan

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim. Kendimi sürekli bilim ve teknoloji alanında geliştirmeye çalışıyorum. Bu alanların yanına üçüncüsü de yemek oldu. Hem yapmaktan hem yemekten büyük bir zevk alıyorken şimdi de sizlerle, özenle seçtiğim tarifleri paylaşmaktan büyük bir zevk duyuyorum!

Top Tarhana Çorbası
6 Kişilik

Top Tarhana Çorbası Tarifi'nin Yapılışı:

Kurutulmuş tarhana ile nohutu bir gece önceden ıslatalım. Nohut, tarhana ve eti bir tencereye alarak, domatesi rendeleyelim. Karabiber taneleri ve 10 su bardağı suyu ekleyip, etler yumuşayıp lime lime olana dek pişirelim.

Pişen çorbayı ateşten alarak etleri ezelim. Üzerine dövülmüş sarmısakları ekleyelim. Margarini tavada kıdırarak kırmızı biberi ekleyelim. Yağı çorbanın üzerine gezdirerek servis yapalım.

Tarhananın Yapılışı : Top tarhana Denizli yöresinde değirmenlerde normal undan ayrı olarak tarhanalık iri kepekli buğdaydan öğütülür. Bire bir ölçüde kaynamış suyun içine kepekli un katılır. Karıştırılarak ağır ateşte koyuşana dek pişirip, hamurla özleşene dek yoğrulur. Tuz eklenir. Hamur, topraktan yapılmış büyük kaplara koyulur. 3 hafta her gün yoğrulur. 3 hafta sonunda top top şekil verilerek güneşte kurutulur.

Tüm Çorbalar Tüm Tarhana tarifleri Tüm Top tarifleri Tüm Çorba tarifleri

İlgilenebileceğiniz tarifler:

Top Tarhana Çorbası (Isparta Usulü)

Top tarhana çorbası Isparta’nın geleneksel yemeği. Zengin içeriği ile hem besleyici hem de çok lezzetli. Eskiler yapar ve toptop kuruturlardı. Ama benim yazdığım “Top tarhana Isparta usulü” tarifimde tarhana derin dondurucuya kaldırılıyor. 

Aşağıdaki linke tıklayarak Top Tarhana Tarifime ulaşabilirsiniz:

Top Tarhana Isparta Usulü => funduszeue.info

Orada verdiğim ölçüyle her biri bir pişirimlik altı parça tarhanayı dondurmuştum. Bir tanesini derin dondurucudan çıkarıp, üzerine iki su bardağı su ekleyerek, çözülmesini beklerken gram kemikli kuzu etini haşladım.  

Eti haşlarken önce eti düdüklü tencereye koyup, su koymadan iki tarafını çevirerek zırhladım. 

Daha sonra üzerini basacak kadar su ve bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek, düdüklü tencerenin düdüğü tüttükten sonra yarım saat pişirdim. 

1 su bardağı kuru börülceyi yıkayıp suyunu süzdürdükten sonra,   bardak su ve bir tatlı kaşığı tuz ilavesiyle yumuşayıncaya kadar pişirdim, pişerken suyu az gelirse biraz daha sıcak su eklenebilir. 

Başka bir tencerede su bardağı su ve bir tatlı kaşığı tuzla lahanaların haşlanacağı suyu hazırlayıp, kaynamaya bıraktım. 

yaprak lahanayı bir parmak kalınlığında dilimledim ve kaynamakta olan suya atarak dakika (hafif yumuşayıncaya kadar) haşladım, kevgirle alarak, kenara koydum. 

Buzu çözülen tarhanayı ocağa koydum, arada karıştırarak ve koyulaştıkça sıcak su ekleyerek pişmeye bıraktım. 

Pişerken içine  lif lif ayırdığım etleri, etin suyunu, haşlanmış kuru börülce ve lahanaları da ekleyerek karıştıra karıştıra pişirmeye devam ettim. 

Suyunu çektikçe sıcak su ekleyerek iyice özleşene kadar karıştırmaya devam ettim. 

Sık karıştırmazsanız hemen dibi tutar, dikkat. 

Top tarhana çorbamız hazır. 

Afiyet olsun. 

RESİMLİ ANLATIM :

Top Tarhana Çorbası (Isparta Usulü)in it

Top Tarhana &#;orbası

Denizli'nin yöresel tatlarından Top Tarhana Çorbası tarifi, Mutfağım programında

Top Tarhana &#;orbası
Kanal DKanal D
Malzemeler:
Parça Top Tarhana
1 Kg İri Kemikli Ve Lop Etli Kuzu Eti
1 Su Bardağı Kuru Börülce
Tane Kırmızı Kuru Biber
Diş Sarımsak 
Tuz
Yaklaşık 4 Lt. Su

Yapılışı:
Tarhanalar 1 gece önceden ıslatılır. Sonra yaklaşık 4 lt. suya tarhana, et, börülce eklenip önce harlı ateşte sonra kısık ateşte yaklaşık 3 saat pişirilir (suyu azaldıkça sıcak su eklenir). Pişmeye yakın kırmızı kuru biberleri ve dövülmüş sarımsağı eklenir. 
Tarifin videosunu izlemek için TIKLAYIN!

Tüm yörelerin yemek tariflerini görmek için TIKLAYIN

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası