tinder ne amaçla kullanılır / Tinder Nedir? Kullanımı Nasıldır? - GecBunlari

Tinder Ne Amaçla Kullanılır

tinder ne amaçla kullanılır

Tinder Nedir? Kullanımı Nasıldır?

İçindekiler tablosu

Tinder uygulaması, arkadaşlık kurmaya yarayan önemli isimlerden bir tanesi olarak dikkatleri üstüne toplamayı başarıyor. Arkadaşlık kurmak artık eskisi gibi sokaklarda gerçekleşmediği ise kesin olarak bakılan durumlardandır. İnternetin hayatımıza girişiyle birlikte başlayan bu büyük değişim sayesinde ev ortamında kolayca arkadaşlık edilebiliyor.

Bu nedenle her internet kullanıcısı kendisine özel olarak seçtikleri uygulamalar sayesinde flört dahi gerçekleştirebiliyor. Peki, sosyal hayat için özel olarak kurulan bu uygulamalar içerisinde bulunan Tinder nedir? Kullanımı nasıl gerçekleşiyor? Hep birlikte bu uygulamanın özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tinder Uygulaması Nedir?

Uygulamaya bakıldığında özel şekilde tasarlanmış bir flört uygulaması olarak dikkat çekiyor. Yeni insanlarla tanışıp arkadaşlık kurmak, sosyal çevreyi genişletmek ve flört etmek isteyenler genel olarak bu adresi kullanıyorlar. Kişiler kendi resimlerini uygulamaya attıktan sonra beğendiği kişiler ile birlikte kolayca irtibata geçebiliyor.

Fakat bunun için ilk önce Tinder indir işlemini gerçekleştirilmesi gerekiyor. Daha sonra kolay şekilde uygulamanın kullanımı gerçekleştirilecektir. Elbette bunun için çeşitli kurallara uyulması ve istenenlerin uygulanması şart olarak koşulmuştur.

Tinder Uygulamasının Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

Uygulama içerisinde bulunan kullanıcılar ilk olarak seçilir ve sonrasında o kişinin beğenmesi beklenir. Eğer beğenilen fotoğrafın sahibi de beğenen kişiyi karşılıklı olarak beğenmezse eşleşme durumu gerçekleştirilemez. Bu nedenle de sohbet etme imkanı yoktur.

Fakat Tinder kullanıcısı da beğeniye karşılık olarak beğeni gösterirse eşleşme gerçekleştirilerek sohbet başlayacaktır. Üstelik beğenileri görme butonu araçlığıyla beğenen kişilerin görülmesi mümkündür. Özellikleri arasında dikkat çeken işlem ise lokasyon belirlemedir.

Bu sayede lokasyon belirleyerek bölge seçilebilir. Seçilen bölgeye göre 1 kilometre içerisinde olan bütün kullanıcılar profilde gözükecektir. Çıkan kişiler incelendikten sonra beğeni yapılarak eşleşme oluşması için adım atılabilir. Ek olarak yaş filtresi özelliğini de kullanarak istenilen yaşlarda kişilerin bulunması gerçekleşebilir.

Uygulama Hakkında Önemli Bilgiler!

Tinder kullanıcıları sunacağımız bu bilgiler ışığında uygulama hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaklar. Önemli olan bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Uygulama ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor.
  • App Store ve Google Play Store üzerinden indirilebiliyor.
  • Bilgisayar üzerinden kullanım için resmi internet sayfası hizmeti bulunuyor.
  • Uygulama Android , iOS 8 ve yeni olan sürümleri destekliyor.
  • Aktif olan kişilerin profilde gözükmemesi ve beğeni sınırlamasını kaldırmak adına Plus paketi kullanılması gerekiyor.

Abone olmak isteyenler profil simgesi üzerinden Ayarlar kısmına ulaşarak işlemi tamamlayabilirler. Kullanıcılar için en düşük olan yaş sınırına bakıldığında ise 18 olarak belirlendiği görülebiliyor. Hile sayesinde kayıt olan kişilerin kayıtları anlaşıldığı takdirde hesapları silinecektir.

Uygulamaya Kayıt Olmak İçin Neler Gerekiyor?

Tinder kayıt işlemini gerçekleştirmek için gereken adımlar şunlardır:

• Uygulamaya Facebook üzerinden giriş gerçekleştirilerek otomatik şekilde bilgiler doldurulabilir.
  • Telefon ya da tablet ile uygulama indirilebilir.
  • Tinder giriş işlemi yapıldıktan sonra Facebook ile oturum aç butonuna tıklanabilir.
  • Facebook profil bilgileri uygulamaya yüklenir ve işlem tamamlanır.
  • Facebook ile giriş yapmak istemeyenler ise telefon numarası sayesinde oturum açabilirler.
  • Oturum açıldıktan sonra profil kullanıcı bilgileri ile doldurulmalıdır.
  • Profil simgesine dokunduktan sonra fotoğrafın yan tarafında yer alan kalem simgesine tıklanır.
  • Buradan bilgileri düzenle seçeneğinin seçilmesiyle birlikte profil bilgileri doldurulabilir.
  • Uygulamada olan keşfet bölümü, diğer kullanıcıların görülmesine olanak tanıyan yerdir.
  • Burada ekrana gelen profiller, cinsiyet, yaş ve uzaklık istenen kritere göre belirlenerek filtre yapılır.

Ayrıca keşfet bölümü diğer kullanıcıları kaydırmaya yarayan bir bölümdür. Bu noktada kullanıcılara görünmek istenmediği takdirde keşfet bölümü kapatılabilir. Ancak kapalı olsa dahi eşleşmelerin görülmesi devam edecek ve o kişilerle yazışma gerçekleşebilecek. Bu yerin kapanması adına ayarlar üzerinden Tinder keşfet kısımlarına sıralı bir şekilde tıklama yapılarak işlem tamamlanabilir.

Tinder Hesabını Silmek Adına Gerekli Olan Yöntemler Nelerdir?

Hesabını silmek isteyen kullanıcılar sunacağımız işlemler vasıtasıyla hesaplarını tamamen silebilirler. Yapılması gerekenler şunlardır:

• Ana ekranın üzerinde bulunan profil simgesine dokunulur.
  • Burada ayarlar sekmesi açılır.
  • Son adım ise ekranın aşağı doğru kaydırılması ile birlikte hesabı sil seçeneğine dokunulmasıdır.
  • Butona basıldıktan sonra hesap başarıyla silindi bilgilendirmesi verilecektir.

Böylece Tinder hesabı silme adımları tamamlanmış olacaktır. Hesap silindikten sonra var olan kullanıcı adı üzerinden giriş gerçekleştirilemez. Giriş için yeniden bir üyeliğin yapılması gerekir. Gold aboneliği olan kişiler ise hesaplarını sildiklerinde abonelik iptalini gerçekleştiremezler. Sadece Tinder hesabı silinerek kapatılmış olacaktır.

Tinder kullananlara altın değerinde tavsiyeler

Tinder, (‘tindır’ olarak okunur) mobil cihazlarda kullanılabilen bir arkadaşlık uygulamasıdır. ’de ilk piyasaya sürüldüğünden beri hızlıca yaygınlaşmaya başlayan uygulama, 38 dilde ve ülkede milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Uygulamada yer alan profiller, bir kart destesi şeklinde karşımıza çıkıyor. Beğenmediğiniz kişileri ‘sola’ kaydırarak es geçiyorsunuz, beğendiklerinizi ise sağa kaydırarak ‘like’ ediyorsunuz.

‘Match’ (eşleşme) esasına dayanan uygulamada, birkaç fotoğraftan ve kısa bir açıklamadan oluşan bir profil oluşturabilir, tercih ettiğiniz cinsiyet ve yaş aralığında olan kişilerin profilleri arasında hızlıca dolaşabilirsiniz. Hoşunuza giden birini beğendiğinizde (ya da güncel tabirle ‘like’ ettiğinizde), o kişi de sizi beğenirse, ‘match’ olur, yani eşleşirsiniz. Eşleştikten sonra ise mesajlaşabilmeye başlarsınız.

Gerisi size kalmış!

Birini etkilemek için birkaç saniyeniz var! Potansiyel ‘match’inizin dikkatini çekmek için, bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Deneyimli Tinder kullanıcılarına sorduk, görmekten sıkıldıkları ve çok etkilendikleri unsurları derledik:

İlk görüşte aşka inananlardan değilseniz bile, Tinder’da ilk izlenimin çok önemli olduğu bir gerçek. Yüzünüzün -hatta belki biraz da vücudunuzun- göründüğü güzel bir fotoğrafla karşı cinsin karşısına çıkmalısınız. Mutlaka gülümsediğiniz, yüksek çözünürlüklü, anlaşılır bir fotoğrafınızın olması bu açıdan önemli. Vücudunuzun ne kadarını gösterdiğiniz ise, uygulamayı kullanma niyetiniz hakkında önemli ipuçları veriyor olabilir!

Profilinizde yer alan fotoğraflar, hakkınızda fikir verebilecek en önemli parçalar. Ancak aklın yolu da bir, spor salonundaki aynadan çektiğiniz havalı bir selfie, binlerce kişinin aklına gelmiş olabilir. Uygulamayı kullanan birçok kadın, ‘spor yapıyorum ve çok kaslıyım’ diyen, araba kullanırken çekilmiş, ne kadar zengin olduğunu bas bas bağırarak anlatmaya çalışan fotoğrafları itici buluyor. Paraşütle atlarken çektiğiniz selfie’lerin ise neredeyse hiç etkili olmadığını söylemeliyiz. O kadar çok paraşüt selfie’si var ki, yüzü gözü seçilemeyen adamlar arasında kaybolup gidiyorsunuz.

Tinder’da en çok karşımıza çıkan profillerden biri de, ‘çok tanınmak istemiyorum, buralarda görülmek istemiyorum’ temalı profiller. Yüzünün bir kısmı görünen, ya da internetten seçilmiş rastgele bir fotoğrafın yerleştirdiği profiller genelde güvensizlik hissi yaratıyor. Eğer ‘oralarda’ görülmekten çekiniyorsanız, en azından arkanız dönük olan ya da güneş gözlüklü bir fotoğrafınızı koyarak tarzınızı ifade edin. Fotoğraflardaki eksiği açıklama kısmında tamamlamayı unutmayın!

Uygulamada sağa-sola kaydırma ekranından çıkıp profilinize giriş yapıldığında adınız, yaşınız ve kullanıcıya ne kadar uzaklıkta olduğunuzu gösteren kısa bir bilgi satırı görülür. Altında ise sizin yazacağınız açıklama için yeterince yer vardır.

Bu açıklamada ne istediğinizi, ne aradığınızı, nasıl biri olduğunuzu ifade eden birkaç cümle yazmanız, beğenilme ihtimalinizi artıracaktır. İyi düşünün, lafı çok uzatmayın, gerekirse sadece ‘eğlenmek istiyorum!’ yazın ya da romantik tarafınızı öne çıkarın. Açıklama yazısı bulunan profillerin tercih edilme olasılığının daha yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Uygulamada biriyle eşleştiğinizde, artık mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. İlk adımı kadının ya da erkeğin atması gerektiğine dair klişeleri unutun, bir kısacık ‘merhaba’yı çok görmeyin. Kişinin fotoğraflarındaki bir şeye atıf yapın, açıklamasında yazan bir şeylere gülün, yaratıcılığınızı kullanın. Muhabbetin akıcı bir şekilde ilerlemesi demek, buluşup sohbet etme (ve sonra belki de çok eğlenme) ihtimalinizin hızlıca artması demek!

“Tinder’ı ‘o’ ama&#;la kullanmıyorum” derken?

Tinder’ı duymayan yoktur herhalde. İnsanları bir araya getiren arkadaşlık uygulaması denebilir kısaca.

Ama tabii ki önceki cümlede geçen ‘bir araya getiren’ kalıbı oldukça özel bir çizgi.

Yurt dışında Tinder genellikle, tek gecelik ilişki, kaçamak ya da cinsel partner amacıyla kullanılmaya başlandı.

Türkiye’ye yansıması da büyük ölçüde bu şekilde oldu. ‘Büyük ölçüde’ diyorum çünkü bölgesel ahlâki değerler, inançlar gibi etmenler ‘Tinder’ın asıl amacı’na hizmet etmeye önyargı oluşturdu.

Bizde nasıl?

“Tinder’ı ‘o’ amaçla kullanmıyorum” derken

Ben de bireysel olarak ‘Bu işler Türkiye’de nasıl yürüyor hocam?’ moduna girdim ve tamamen meraktan uygulamayı incelemeye başladım. Altını çiziyorum tamamen meraktan.

Şimdi Tinder incelemesi zibilyon kere yapılmıştır. Milyonlarca yorum yapılmış, eleştiriler övgüler düzülmüştür.

Benim bakış açım biraz daha sosyolojik olacak kendi çapımda. Haliyle erkek gözüyle kadın profillerinin yorumu yani.

Önüme 5 profil çıkıyor:

1- Gerçekten ‘amacı’ için kullananlar
2- Instagram takipçisini artırmak isteyenler
3- Sadece sanal ortamda konuşmak isteyenler
4- ‘O amaçla’ kullanmayanlar
5- Kadın hesabı açıp dalga geçmek isteyen erkekler

Hepsini ayrıntılı anlatmaya gerek yok ki zaten aşağı yukarı anlamışsınızdır.

Amaç? Hangi amaç?

Benim ilgimi çeken ve başlığa da konu olan hatta adının geçtiği her yeri tırnak içine alarak okuyanın sinirlerini bozduğum ‘o amaçla’ kullanmayanlar.

Tinder’da tanışıp sevgili olan, nişanlanan hatta evlenen hikâyeler duydum yalan yok. Siz de duymuşsunuzdur belki. Ama onların profilinde ‘burada o amaçla değilim, tek gecelik düşünen direkt sola çeksin’ diye bir yazı var mıdır? Yani o yazıyı okuyan bir erkek ‘Oh be Tinder’da kaçamak istemeyen bir kız buldum, sağa çekmeliyim ve onunla eşleşip ciddi bir ilişki yaşamalıyım’ diye düşünmüş müdür? Sanmıyorum.

İyi de neden?

İşin ironik kısmı da burada başlıyor. Tinder’ın bir amacı olduğunu kabul etmişsin. Bu uygulamada bulunan erkeklerin arayışını biliyorsun. Üstelik, ‘Ben o amaçla burada değilim’ deme gereği hissedecek kadar uygulamanın ‘amacı’nı biliyorsun. Peki neden buradasın? Bu soruyu eleştiri için sormuyorum. Gerçekten meraktan soruyorum. Ciddi bir ilişkiye yönelik onlarca site/uygulama varken neden Tinder?

Bu sorunun tatmin edici bir cevabı vardır muhakkak. Henüz bende yok.

Sanırım ‘Tinder’ın asıl amacı’ diye bir kalıp kullanmak yanlış.

Kettle ile makarna yapan bir topluluğun amacını sorgulamak da yanlış belki.

Ama en yanlışı bir yazıyı klişe bir espiriyle ile bitirmek sanırım.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası