windows bu diske yüklenemez seçilen disk mbr bölümü stilinde / Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk GPT Bölümü Stilinde Hatası | Melibera Blog

Windows Bu Diske Yüklenemez Seçilen Disk Mbr Bölümü Stilinde

windows bu diske yüklenemez seçilen disk mbr bölümü stilinde

Windows 10&#;daki &#;Bu Diske Yüklenemez&#; Hatası Nasıl Çözülür?

Bilgisayarınıza farklı Windows versiyonlarını yüklerken ya da işletim sistemi ile alakalı farklı bir işlem yaparken karşınıza 'Windows Bu Diske Yüklenemez' hatası çıkabilir. 'Windows Bu Diske Yüklenemez' hatası genel bir üst başlıktır. Karşınıza çıkan hataya göre farklı uyarılar da alabilirsiniz. Bu uyarılara dikkat etmelisiniz çünkü benzer olsalar bile her bir hata için farklı bir çözüm yöntemi uygulamanız gerekiyor.

Peki, 'Windows Bu Diske Yüklenemez' hatası nasıl çözülür? Hatanın çözümü için uygulayabileceğiniz pek çok farklı programlı ve programsız yöntem bulunuyor. Çözüm yöntemleri birbirinin alternatifi olmakla beraber bazen sorun çözülene kadar her birini denemeniz gerekebilir. Sizin için 'Windows Bu Diske Yüklenemez' hatasının çözümü için uygulayabileceğiniz tüm alternatif yöntemleri adım adım anlattık.

'Windows Bu Diske Yüklenemez' hata kodları:

• Hata #1: Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası
  • Hata #2: Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var hatası
  • Hata #3: Windows dinamik diske yüklenmiyor hatası
  • Hata #4: Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir hatası
  • Hata #5: Windows bu diske yüklenemez. Disk bir süre sonra bozulabilir hatası
  • Hata #6: Windows bu diske yüklenemez. Windows, NTFS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmelidir hatası

Hata #1: Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası ve çözümü:

• Adım #1: Komut İstemi ekranını açın.
  • Adım #2: Sırasıyla bu kelimeleri yazın diskpart - list disk - select disk 1- clean - convert MBR - exit
  • Adım #3: İşlem tamamlandığında yükleme işlemini yeniden başlatın.
  • Adım #4: Bu Bilgisayar simgesi üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #5: Yönet seçeneğine tıklayın.
  • Adım #6: Disk Yönetimi sekmesini açın.
  • Adım #7: GPT diskini temizleyin.
  • Adım #8: GPT diski üzerinde sağa tıklayın ve MBR Diskine Dönüştür seçeneğine tıklayın.
  • Adım #9: İşlem tamamlandığında yükleme işlemini yeniden başlatın.

windows komut istemi

‘Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde’ hatasının nedeni BIOS’un GPT diskini tanımaması ve bir MBR diskine ihtiyaç duymanızdır. Bu yöntemi uygulayarak GPT diskinizi MBR diskine dönüştürerek Windows yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Hata #2: Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var hatası ve çözümü:

• Adım #1: Bu Bilgisayar simgesi üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #2: Yönet seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Disk Yönetimi sekmesini açın.
  • Adım #4: MBR diskini temizleyin.
  • Adım #5: MBR diski üzerinde sağa tıklayın ve GPT Diskine Dönüştür seçeneğine tıklayın.
  • Adım #6: İşlem tamamlandığında yükleme işlemini yeniden başlatın.
  • Adım #7: İşlem tamam.

windows disk yönetimi

‘Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var’ hatası, temel olarak ‘Seçilen disk GPT bölümü stilinde’ hatasının tam tersidir. Bu nedenle MBR diskini GPT diskine çevirmelisiniz. İşlem sonrası yükleme işlemi sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. 

Hata #3: Windows dinamik diske yüklenmiyor hatası ve çözümü:

• Adım #1: Komut İstemi ekranını açın.
  • Adım #2: Sırasıyla bu kelimeleri yazın diskpart - list disk - select disk N (N yerine disk numarası) - detail disk - select volume=0 - delete volume - select volume=1 - delete volume
  • Adım #3: Dinamik diskteki tüm birimler silinene kadar ikinci adımı uygulayın.
  • Adım #4: Dinamik diskteki tüm birimler silindikten sonra convert basic yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #5: İşlem tamamlandığında yükleme işlemini yeniden başlatın.

windows komut istemi

‘Windows dinamik diske yüklenmiyor’ hatasının nedeni Windows’un dinamik diske yüklenmiyor, temel diske ihtiyaç duyuyor olmasıdır. Bu yöntemdeki adımları izleyerek dinamik diskinizi temel diske dönüştürebilir ve yükleme işlemini sorunsuzca tamamlayabilirsiniz.

Hata #4: Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir hatası ve çözümü:

• Adım #1: Teknik servis ile iletişime geçerek sabit disk korumasını kaldırın.
  • Adım #2: Bilgisayar modelinize göre arama yaparak BIOS’u açın.
  • Adım #3: BIOS’u fabrika ayarlarına geri döndürün.
  • Adım #4: Eğer olmuyorsa BIOS modunu AHCI ya da IDE olarak değiştirin.
  • Adım #5: İşlem tamamlandığında yükleme işlemini yeniden başlatın.

bios

‘Windows bu diske yüklenemez. Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir’ hatasının nedeni bilgisayarda sabit disk korumasının aktif durumda olması ya da SATA denetleyici modunun açık olmasıdır.

Sabit disk koruması her marka ve modele göre değişebildiği için teknik servis ile irtibata geçmenizde yarar var. BIOS da her bilgisayarda farklı şekilde açıldığı için kısa bir internet araması ile nasıl açılacağını bulabilirsiniz. BIOS varsayılan ayarlarına dönmek ya da modu diğer seçenek olarak değiştirmek sorunu çözecektir.

Hata #5: Windows bu diske yüklenemez. Disk bir süre sonra bozulabilir hatası ve çözümü:

• Adım #1: Windows kurulum işlemini durdurun.
  • Adım #2: Tüm verilerinizi yedekleyin.
  • Adım #3: Sabit disk üreticisi ile irtibata geçerek onarım yöntemlerini öğrenin.
  • Adım #4: Eğer sorun çözülmüyorsa yeni bir sabit disk edinmeyi düşünebilirsiniz.

sabit disk

‘Windows bu diske yüklenemez. Disk bir süre sonra bozulabilir’ hatasının nedeni, bilgisayarın sabit diskinin böyle bir kurulumu kaldıramıyor olmasıdır. Bu hata ile karşılaştığınız zaman hemen işlemi durdurun. Her sabit diskte farklı olduğu için onarım yöntemleri için üretici firma ile iletişime geçmelisiniz. 

Hata #6: Windows bu diske yüklenemez. Windows, NTFS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmelidir hatası ve çözümü:

• Adım #1: MiniTool Partition Wizard yazılımını çalıştırın.
  • Adım #2: Windows’u yüklemek istediğiniz bölümü seçin.
  • Adım #3: NTFS olarak biçimlendirin.
  • Adım #4: İşlem tamamlandığında yükleme işlemini yeniden başlatın.

MiniTool Partition Wizard 

‘Windows bu diske yüklenemez. Windows, NTFS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmelidir’ hatasının nedeni, Windows ile yüklemek istediğiniz bölüm arasındaki uyumsuzluktur. Yükleme alanını NTFS olarak biçimlendirerek sorunu çözebilirsiniz. 

Bu hatanın MiniTool Partition Wizard yazılımından başka bir çözüm yöntemi bulunmuyor. Yalnızca bu hata için değil, dilerseniz tüm 'Windows Bu Diske Yüklenemez' hataları için MiniTool Partition Wizard yazılımını kullanabilirsiniz.

Windows yükleme işlemi sırasında karşınıza 'Windows Bu Diske Yüklenemez' üst başlığı ile çıkabilen farklı hataları nasıl çözebileceğinizi tüm yöntemleriyle adım adım anlattık. Eğer sorunlar devam ediyorsa mutlaka cihazın teknik servisi ile iletişime geçmelisiniz. 

Emoji İle Tepki Ver

13

Birçok Windows kullanıcısının bir yükleme yaparken karşılaştığı sorunlardan biri de "Windows Bu Diske Yüklenemez" hatasıdır. Aslında bu hata genel bir başlıktır çünkü altında birden çok neden yatabilir.

"Windows Bu Diske Yüklenemez" hatasının çözülmesi için birden fazla yol bulunmakta kimileri program ile kimileri programsız bir şekilde. Gelin birlikte "Windows Bu Diske Yüklenemez" hatasının çözümlerine bakalım.

Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası Nasıl Çözülür?

Windows Bu Diske Yüklenemez hatasının birden fazla nedeni olduğunu bahsetmiştik bunları aşağıda bulabilir ve hangi hata ile karşılaşıyorsanız ona göre çözümlerine bakabilirsiniz.

• Disk bir süre sonra bozulabilir.
  • Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var.
  • Seçilen disk GPT bölümü stilinde hatası.
  • Bu bilgisayarın donanımı bu diske önyükleme yapmayı desteklemeyebilir.
  • Windows dinamik diske yüklenemiyor.
  • Windows NFTS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmelidir.

Disk Bir Süre Sonra Bozulabilir Hatası

Yükleme işleminde böyle bir hata alıyorsanız yapmanız gereken işlemi durdurmak ve verilerinizi yedeklemektir. Burada disk ömrünün dolduğunu size söylemektedir, yeni bir disk alarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yine de "Windows Bu Diske Yüklenemez Disk bir süre sonra bozulabilir" hatasına devam etmek istiyorsanız cihazınızın BIOS ayarlarınıdan S.M.A.R.T ayarlarını kapatmayı deneyin.

Seçilen Diskte MBR Bölüm Tablosu Var Hatası

• Bilgisayarınızdan herhangi bir klasörü açın.
  • Sol tarafta bulunan; "Bu bilgisayar" seçeneğine sağ tıklayın.
  • Yönet seçeneğine tıklayın.
  • Bilgisayar Yönetimi karşınıza çıkacaktır.
  • Depolama sekmesine tıklayın.
  • Disk yönetimine tıklayın.
  • MBR diskini temizleyin.
  • MBR diskine sağ tıklayın.
  • GPT Diskine dönüştür seçeneğine tıklayın.
  • Yükleme işleminizi yeniden başlatın.
  • İşlem tamamlanmış olacaktır.

Seçilen Disk GPT Bölümü Stilinde Hatası 

• Bilgisayarınızdan herhangi bir klasörü açın.
  • Sol tarafta bulunan; "Bu bilgisayar" seçeneğine sağ tıklayın.
  • Yönet seçeneğine tıklayın.
  • Bilgisayar Yönetimi karşınıza çıkacaktır.
  • Depolama sekmesine tıklayın.
  • Disk yönetimine tıklayın.
  • GPT diski üzerine gelip sağ tıklayın.
  • "MBR Diskine Dönüştür" seçeneğine tıklayın.
  • Yükleme işlemini yeniden başlatın.

Bu Bilgisayarın Donanımı Bu Diske Önyükleme Yapmayı Desteklemeyebilir Hatası

• Cihazınızın BIOS ayarlarına gidin.
  • BIOS ayarlarını sıfırlayın.
  • Aynı hatayı alıyorsanız BIOS modunu ACHI veya IDE olarak değiştirmeyi deneyin.
  • Yükleme işlemini yeniden başlatın.

Windows Dinamik Diske Yüklenemiyor Hatası

• Bilgisayarınızda bulunan arama kısmına gelin.
  • Komut istemi yazın ve uygulamayı açın.
  • Komut istemi içerisine diskpart yazın.
  • Daha sonra list disk yazın.
  • Disk numaralarınızı not alın eksik diskler M0, M1 ve 0, 1, 2 gibi numaralandırılmış olacaktır.
  • seleck disk 0 yazın.
  • online yazın.
  • Bu işlemleri yaparken Enter tuşuna basmayı unutmayın yoksa işlem olmayacaktır.

Windows NFTS Olarak Biçimlendirilen Bir Bölüme Yüklenmelidir Hatası

• MiniTool Partition Wizard Home Free Edition programını cihazınıza kurun.
  • Programı kurduktan sonra yüklemek istediğiniz bölmeyi seçin.
  • NFTS olarak biçimlendirin.

Bu içeriğimizde birçok kullanıcının karşılaştığı Windows Bu Diske Yüklenemez Hatası'nın çözümlerini inceledik. Sizler daha önce bu hata ile karşılaştınız mı, eğer karşılaştıysanız neler yaptınız? Yorumlarda görüşlerinizi bizler ile paylaşmayı unutmayın.

UEFI Windows Yüklemesi Hatas&#x;

Windows Yüklemesi Hatası

Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi (UEFI) tabanlı Windows İşletim Sistemi (OS) kurulumu yaparken şu hata mesajını alabilirsiniz: "Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var"

Windows Kurulumunu kullanarak UEFI tabanlı bilgisayarlara Windows yüklerken sabit sürücünüzün bölüm stili, ya UEFI modunu ya da eski BIOS uyumluluk modunu destekleyecek şekilde ayarlanmalıdır.

Örneğin, şu hata mesajını alabilirsiniz: "Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde değil" Bu hata mesajının nedeni, bilgisayarınız UEFI modunda önyüklenirken sabit sürücünüzün UEFI modu için yapılandırılmamış olmasıdır. (Şekil 1)
SLN_tr__1UEFI_WIndows_Error_ASM_01
Şekil 1

Başa Dön

Çözüm

İlk seçenek:

1. Bilgisayarı eski BIOS uyumluluk modunda yeniden başlatın. Bu seçenek, mevcut bölüm stilini korumanıza izin verir. Daha fazla bilgi için bkz. Boot to UEFI Mode or Legacy BIOS mode SLN_tr__2iC_External_Link_BD_v1 (UEFI Modu veya Eski BIOS Moduna Önyükleme).
  2. GPT bölüm stilini kullanarak sürücünüzü UEFI için yapılandırın. Bu seçenek, bilgisayarınızın UEFI bellenim özelliklerini kullanmanıza izin verir.

MBR2GPT aracınıSLN_tr__2iC_External_Link_BD_v1 kullanarak verilerinizi koruyabilir ve sürücüyü dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, aşağıda verilen talimatlar yardımıyla sürücünüzü yeniden biçimlendirmeyi de tercih edebilirsiniz. Yeniden biçimlendirme işlemi, sürücü üzerindeki tüm verileri siler.

Farklı Bir Bölüm Stili Kullanarak Sürücüyü Yeniden Biçimlendirme

Windows Kurulumunu kullanarak sürücünüzü temizlemek ve dönüştürmek için:

1. Bilgisayarı kapatın ve Windows yükleme DVD'sini veya USB anahtarını takın.
  2. Bilgisayarı UEFI modunda DVD'ye veya USB anahtarına önyükleyin. Daha fazla bilgi için bkz. Boot to UEFI Mode or Legacy BIOS mode SLN_tr__2iC_External_Link_BD_v1 (UEFI Modu veya Eski BIOS Moduna Önyükleme).
  3. Yükleme türünü seçerken Özel öğesini seçin.
  4. Windows'u nereye yüklemek istiyorsunuz? ekranında, sürücüdeki bölümlerden her birini seçin ve Sil öğesine tıklayın. Sürücü, tek bir ayrılmamış alan gösterir.
  5. Ayrılmamış alanı seçin ve İleri öğesine tıklayın. Windows, bilgisayarın UEFI moduna önyüklendiğini algılar, GPT sürücü biçimini kullanarak sürücüyü yeniden biçimlendirir ve yüklemeye başlar.

Sürücüyü manuel olarak temizlemek ve GPT'ye dönüştürmek için:

1. Bilgisayarı kapatın ve Windows yükleme DVD'sini veya USB anahtarını takın.
  2. Bilgisayarı UEFI modunda DVD'ye veya USB anahtarına önyükleyin. Daha fazla bilgi için bkz. Boot to UEFI Mode or Legacy BIOS mode SLN_tr__2iC_External_Link_BD_v1 (UEFI Modu veya Eski BIOS Moduna Önyükleme).
  3. Windows Kurulumu içindeyken bir komut istemi penceresi açmak için Shift+F10 tuşlarına basın.
  4. diskpart aracını açın:
    diskpart
  5. Yeniden biçimlendirilecek sürücüyü tespit edin:
    list disk (diski listele)
  6. Sürücüyü seçin ve yeniden biçimlendirin:
    select disk ( numaralı diski seç)
    clean (temizle)
    convert gpt (gpt'ye dönüştür)
    exit
  7. Komut istemi penceresini kapatın.
  8. Windows Kurulumu yüklemesine devam edin.
    Yükleme türünü seçerken Özel öğesini seçin. Sürücü, tek bir ayrılmamış alan olarak görünür.
    Ayrılmamış alanı seçin ve İleri öğesine tıklayın. Windows kuruluma başlar.

Başa Dön

'Windows Bu MBR Diskine Yüklenemiyor' Düzeltmesi

SAYFA İÇERİĞİ:

'Windows Bu MBR Diske Yüklenemiyor'a Genel Bakış

'Seçili Diskin MBR Bölüm Tablosu Var' Hatasının Nedeni

'Windows Bu MBR Diske Yüklenemiyor' Nasıl Onarılır

İlgili Sorular

'Windows Bu MBR Diske Yüklenemiyor' Genel Bakış

'Windows bu MBR diske yüklenemiyor' sorunu 'Windows bu diske yüklenemiyor' hata mesajını gösterir. Seçilen diskin MBR bölüm stili vardır. EFI sistemlerinde, Windows yalnızca GPT disklerine yüklenebilir. Windows yükleme işlemi sırasında görünebilir ve çözmediğiniz sürece Windows'u başarıyla yükleyemezsiniz. Bir başka benzer hata da 'Windows bu diske yüklenemiyor. Seçilen disk, GPT bölüm tablosuna ait ' hatasıdır. Bu makaleyi okuduktan sonra bu hataların neden oluştuğunu ve buna göre nasıl düzeltileceğini öğreneceksiniz.

windows cannot installed to this disk mbr

'Seçili Diskin MBR Bölüm Tablosu Var' Hatasının Nedeni

Hata mesajının kendisi size Windows'un MBR diskine yüklenememe nedenini zaten söyledi. Bunun nedeni, bilgisayarınızın bir MBR diski ile uyumlu olmayan bir EFI sistemine sahip olmasıdır. Bu, bilgisayar donanımınızın MBR bölüm tablosu olan bir diskten önyüklemeye izin vermediği anlamına gelir. Ancak, birçok kullanıcı MBR bölüm tablosunun ne olduğu, bir EFI sisteminin ne olduğu ve Windows'un bir EFI sistemindeki bir MBR diskine neden yüklenemediği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. İşte cevaplar.

MBR Bölüm Tablosu nedir

Bölüm tablosu, bir HDD veya SSD gibi sabit sürücülerin düzenine karar verir ve Windows'a üzerindeki verilere nasıl erişeceğini bildirir. MBR bölüm tablosu, maksimum 2 TB boyutundaki diskleri destekleyen geleneksel bir bölümleme yöntemidir. Ayrıca, MBR bölüm stilinde, diskte en fazla dört birincil bölüm oluşturabilme sınırı vardır.

MBR'nin aksine, GPT bölüm tablosu, disk bölümleme için daha yeni bir standarttır. GPT, 2TB'den büyük diskleri destekler ve teorik olarak diskte oluşturabileceğiniz bölüm sayısı konusunda bir sınırlaması yoktur.

Hem MBR hem de GPT, bilgisayarlarda sık kullanılan bölüm stilleridir. Daha fazla tanıtım için MBR vs GPT hakkındaki makaleye göz atın.

EFI nedir

Bilgisayarların çoğu önyükleme modlarından birini kullanır: BIOS veya UEFI (Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi). EFI, UEFI önyükleme dosyalarını depolayan bölümün adıdır.

Windows MBR Diskine Neden Yüklenemiyor?

MBR diskleri standart BIOS bölüm tablosunu kullanır ve GPT diskleri UEFI'yi kullanır. Bu, bilgisayarınız geleneksel BIOS sabit yazılımına sahipse, Windows'u bir MBR diskine yüklemeniz gerektiği anlamına gelir. Benzer şekilde, bilgisayar UEFI tabanlıysa, Windows'u yalnızca bir GPT diskine yükleyebilirsiniz.

Artık neden 'Windows bu diske yüklenemiyor' .Seçilen diskin bir MBR bölüm tablosu var’ uyarısının çıkma nedenini anladınız. Bunun nedeni, uyumsuz olan UEFI donanımı bulunan bilgisayarda bir MBR diskine Windows'u yüklemeye çalışmanızdır.

'Windows Bu MBR Diskine Yüklenemiyor' Nasıl Onarılır

'Windows bu diske yüklenemez' sorununu nasıl düzeltirsiniz? Çözümü kolaydır: MBR'yi GPT olarak değiştirin. O halde MBR'yi GPT'ye nasıl dönüştürebilirsiniz? Üç yöntem var.

Yöntem 1. Veri Kaybı Olmadan MBR'yi GPT'ye Dönüştürme

Yöntem 2. MBR'yi Disk Yönetimi ile GPT'ye Dönüştürme 

Yöntem 3. Windows Kurulum Ortamı ile MBR'yi GPT'ye Dönüştürme

İpucu Hem Yöntem 2 hem de Yöntem 3, hedef birimdeki tüm verilerinizi silecektir. Bu iki yöntemi denemek istiyorsanız, lütfen harici bir sabit diskte tam bir yedekleme yapın.

Yöntem 1. Veri Kaybı Olmadan MBR'yi GPT'ye Dönüştürme

Profesyonel bölümleme aracı - EaseUS Partition Master, bilgisayarınızı önyükleyebileceğiniz ve ardından diski MBR'den GPT'ye dönüştürmek için kullanabileceğiniz, yazılımla kullanıma hazır önyüklenebilir bir USB / CD / DVD oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu yazılımla, mevcut herhangi bir bölümü silmeden diski dönüştürebilirsiniz ve hiçbir veri kaybı olmaz.

Bu nedenle, 'Windows bu MBR diskine yüklenemez' sorununu veri kaybetmeden düzeltmek istiyorsanız, EaseUS Partition Master'ı kullanarak MBR'yi GPT'ye dönüştürmeniz önerilir. EaseUS Partition Manager ile MBR diski ve GPT diski arasında nasıl karşılıklı dönüşüm yapılacağına dair bir eğitici video var. Bir göz atın ve veri kaybı olmadan MBR'yi GPT'ye dönüştürmeyi deneyin.

Adım 1. EaseUS Partition Master'ın önyüklenebilir bir diskini oluşturmak için, USB sürücü, flash sürücü veya CD / DVD disk gibi bir depolama ortamı hazırlamalısınız. Sürücüyü bilgisayarınıza doğru şekilde bağlayın. EaseUS Partition Master'ı başlatın, üstteki "WinPE Creator" özelliğine gidin. Üstüne tıkla.

create easeus partition master bootable disk

Adım 2. Sürücü mevcut olduğunda USB veya CD / DVD'yi seçebilirsiniz. Ancak, elinizde bir depolama aygıtınız yoksa, ISO dosyasını yerel bir sürücüye de kaydedebilir ve daha sonra bir depolama ortamına yazabilirsiniz. Seçeneği yaptıktan sonra "Proceed" i tıklayın.

create easeus partition master bootable dis

RAID sürücüleriniz varsa, önce RAID sürücüsünü menü çubuğundan Add Driver (Sürücü Ekle) tıklayarak yükleyin; bu, cihazınızın sürücüsünü WinPE ortamı altında eklemenize yardımcı olabilir, çünkü bazı belirli aygıtlar WinPE ortamında sürücüler olmadan tanınamaz, örneğin: RAID veya belirli bir sabit disk.

Adım 1. Windows bilgisayarınızda EaseUS Partition Master'ı indirin ve başlatın.

Adım 2. Dönüştürmek istediğiniz MBR diskine sağ tıklayın ve ""Convert to GPT"" seçeneğini seçin.

convert mbr to gpt - 1

Adım 3. Bundan sonra, araç çubuğunda ""Execute 1 Operation"" düğmesini bulup tıklayın ve dönüştürmeyi başlatmak için ""Apply"" ı seçin. Bu değişikliği etkinleştirmek için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Not: Bilgisayarınızda önyüklenebilir bir sorun varsa, önce EaseUS Partition Master'ın WinPE önyüklenebilir diskini oluşturmanız ve ardından MBR'yi GPT'ye dönüştürmek için programı çalıştırmanız gerekir.

convert mbr to gpt - 2

Yöntem 2. MBR'yi Disk Yönetimi ile GPT'ye Dönüştürme

Disk türünü bilgisayarınızdaki Disk Yönetimi'nde de dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, bir birimi silmek ve bir birimi genişletmek veya küçültmek de Disk Yönetimi ile yapılabilir. Diskin MBR'den GPT'ye nasıl dönüştürüleceğini görmek için lütfen aşağıdaki adımları takip edin. Bu yöntem, birim silme işlemi içerir. Lütfen tam bir yedekleme yaptığınızdan emin olun.

Adım 1. Bilgisayar Yönetimine girin.

Denetim Masası'na gidin, Yönetim Aracı'na gidin ve "Bilgisayar Yönetimi" ni seçin. Ayrıca "Bu PC" ye sağ tıklayabilir ve Bilgisayar Yönetimi'ne girmek için "Yönet" öğesini seçebilirsiniz.

convert to dynamic disk greyed out

Adım 2. Hedef Birimi Silin.

"Disk Yönetimi" üzerine tıklayın, tüm disk birimlerinizi burada görebilirsiniz. Bir birimi sağ tıklayın ve "Birimi Sil" i seçin. Tüm birimleri silmek için işlemi tekrarlayın.

delete volume

Adım 3. GPT Diske Dönüştür'ü seçin.

Şimdi MBR diskine sağ tıklayın ve "GPT Diskine Dönüştür" seçeneğini seçin.

convert to dynamic

Yöntem 3. Windows Kurulum Ortamı ile MBR'yi GPT'ye Dönüştürme

Windows'u Windows yükleme DVD'si veya USB aracılığıyla yüklemeye çalışırsanız, bunu MBR'yi GPT'ye dönüştürmek için de kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntem diskteki tüm mevcut dosyaları silecektir. Veri kaybını önlemeyi tercih ediyorsanız, yöntem 1'i kullanmanız veya dosya yedekleme yazılımı - EaseUS Todo Backup ile dosyalarınızı bir diske yedeklemeniz gerekir. MBR diskinin bir yedeğini almak için, yazılım aracılığıyla önyüklenebilir bir aygıt da oluşturmanız gerekir.

Adım 1. Bilgisayarı kapatın ve Windows kurulum DVD'sini veya USB'yi yerleştirin.

Adım 2. Bilgisayarı DVD veya USB'den başlatın.

Adım 3. Windows Kurulumunda, Komut İstemi'ni başlatmak için "Shift + F10" tuşlarına basın.

Adım 4. MBR diskini GPT'ye dönüştürmek için aşağıdaki komutları girin:

• diskpart
  • list
  • disk select
  • disk 1 (Windows'u yüklemek istediğiniz diski seçin)
  • clean
  • convert gpt
  • exit

Yukarıdaki komutu girdikten sonra Komut İstemi'ni kapatın ve Windows kurulumuna devam edin.

Dikkat Edin: Windows 10 çalıştıran bilgisayarların çoğu, BIOS uyumlu UEFI sabit yazılımını destekler. Bunun gibi bilgisayarlarda, MBR diskine uyması için UEFI'yi BIOS moduna da değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, hata mesajı 'EFI sistemlerinde Windows yalnızca GPT disklerine yüklenebilir' ifadesini içerdiğinden, bu UEFI tabanlı bir ürün yazılımı olduğunu gösterir, yani sorunu çözmek için yalnızca MBR'yi GPT'ye dönüştürebilirsiniz.

İlgili Sorular

"MBR diskiyle ilgili ilginizi çekebilecek bazı önemli sorular var. "MBR'yi GPT'ye nasıl değiştiririm?"

Bilgisayar düzgün bir şekilde önyüklenebiliyorsa, Disk Yönetimi aracılığıyla MBR'yi GPT olarak değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınız önyükleme yapamıyorsa, MBR'yi GPT'ye dönüştürmek için EaseUS Partition Master veya Windows yükleme medyasını kullanabilirsiniz.

"MBR bölüm tablosundan nasıl kurtulurum?"

Disk kullanmak için bölüm tablosu gereklidir. Bu yüzden, MBR bölüm stilinden kolayca kurtulamazsınız. Bunun yerine, eğer istemiyorsanız GPT'ye dönüştürmelisiniz.

"Windows 10, MBR bölümüne yüklenebilir mi?" veya "Windows, MBR'ye yüklenebilir mi?"

Windows'u MBR'ye yükleyip yükleyemeyeceğiniz bilgisayarın aygıt yazılımına bağlıdır. Bilgisayar BIOS tabanlıysa veya BIOS uyumlu UEFI tabanlıysa, Windows 10'u MBR bölümüne yükleyebilirsiniz.

Sonuç

'Windows bu MBR Diske yüklenemiyor' için tek çözüm, MBR'yi GPT olarak değiştirmektir. Bunu yapmak için, dosyaları MBR diskinde tutmak isteyip istemediğinize bağlı olarak bölümleme aracı- EaseUS Partition Master veya Windows kurulum DVD / USB’si kullanabilirsiniz. Umarım bu makale 'Windows bu diske yüklenemiyor. Seçili diskte bir MBR bölüm tablosu var' sorununu başarıyla çözmenize yardımcı olabilir.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir