derdo şarkılar / Derdo: albümler, şarkılar, çalma listeleri | Deezer'da dinle

Derdo Şarkılar

derdo şarkılar

Mp3 indir ve Müzik dinle artık çok kolay... İnternet ortamında reklamsız ve herhangi bir sorun yaşamadan Bedava mp3 indir istiyorsanız doğru adrestesiniz. Muzikmp3indir.com sitemizde 15.000 üzerinde sanatçı, 25.000 üzerinde albüm ve 200.000'den fazla mp3 bulunmaktadır. Tüm arşvimiz ücretsiz müzik indirme sitemizde sizlere sunulmaktadır. Kürtçe mp3, türkçe mp3, yabancı müzikler farklı kategorilerde şarkılar hergün onlarca yeni albüm ve daha fazlası... Sitemizde mp3'lerimizin büyük bir bölümüde şarkı sözleri de bulunmaktadır. Evde, arabada, işyerinde kısacası internetinin olduğu her yerde muzikmp3indir.com sizinle birlikte...

İstek, öneri şikayet ve telif hakları bildirimi için bize [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz. Telif hakkı bildirimlerinde anında içerik sitemizden kaldırılmaktadır. Sitemiz hiçbir şekilde sunucuda veya kendi bünyesinde mp3 dosyası barındırmamaktadır. Sadece embed kodları ile paylaşılmaktadır. Sitemizdeki şarkılar sadece dinleme amaçlıdır. Kesinlikle ticari amaç bulunmamaktadır.

Bitlisli bir Ermeni kadın olan Derdo Ana’nın dinlenmeyi bekleyen öyküsünü konu edinen, İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşmasının ardından En İyi Belgesel kategorisinde birinciliğe layık görülen Derdo Ana ve Ceviz Ağacı’nı, yönetmeni Serdar Önal ve filmin yapımcısı Nagehan Uskan’dan dinledik.

Röportaj: Yiğit Atılgan

Sinemayla uğraşmaya nasıl başladınız?

Serdar Önal: Normalde öğretmenim ama sinema yapma hayaliyle altı sene önce Trabzon’dan İstanbul’a gelip Marmara İletişim’de yüksek lisans yaptım. O dönem tam ne yapmak istediğimi bilmiyordum. 2012’de Feriköy’de otururken Afrikalıların oynadığı bir futbol turnuvasına denk geldim ve Türkiye’ye futbolcu olma hayaliyle gelmiş Nijeryalı bir gençle tanıştım. Bir yıl boyunca onun futbolcu olma çabasını çektim, uzun bir süreci takip ettiğim için 60 dakikalık bir belgesel oldu ve maalesef festivaller filmi almadı. O filmden sonra lise arkadaşım Ömer Çapoğlu ile Wong Kar Wai filmlerini çok seven bir Türk karakterin başından neler geçebileceği konusunda bir senaryo yazdık. 2014’te kurmaca bir film çektik, 2015’te katıldığımız çeşitli yurt içi ve yurt dışı festivallerden ödüller aldık. Akabinde Derdo Ana’nın hikâyesi çıktı karşıma.

Nagehan Uskan: Sinemayla uzun yıllardır iç içeyim. Üç yıldır devam eden, ortak kurucusu ve sanat yönetmeni olduğum Sessiz Sinema Günleri’ni düzenliyoruz, canlı müzikle restore edilmiş sessiz filmlerin bir araya geldiği bir festival. Aynı zamanda Documentarist Belgesel Günleri’nin ekibinde yer alıyorum. Bunun dışında sinema yazıları yazıyorum. Daha önce bir yapımcılık deneyimim yoktu, Serdar’ın verdiği cesaretle ve onun isteği üzerine projeye dahil oldum. Konu inanılmaz bir konuydu, Derdo Ana’yı daha tanımadan âşık oldum. Projenin her saniyesini heyecanlanarak yaşadım, çok güzel ve öğretici bir deneyimdi. Yıllar önce Ermeni masalları üzerine bir proje yapmak istemiştim ama tamamlayamamıştım. Derdo Ana ile bu yola girdim, çok çalışmak istediğim bir konuyu damarlarıma kadar hissettiğim bir dönem oldu.

“DERDO ANA’NIN HİKÂYESİ ACI BİR HİKÂYE ELBETTE AMA BİR YANDAN DA İNANILMAZ BİR DİRENİŞ HİKÂYESİ. DERDO’NUN HEM BİR ERMENİ HEM DE BİR KADIN OLARAK YAŞADIĞI ACI VERİCİ BİR OLAYA KARŞI NASIL DİMDİK DURDUĞUNU GÖRÜYORUZ…”

derdo

Derdo Ana’nın hikâyesini özetleyebilir misiniz?

SÖ: Derdo Ana, 1975’e kadar Bitlis’te sekiz çocuğu ve ailesiyle yaşamını devam ettiren, kimliğini korumuş Ermeni bir kadın. Derdo Ana evlendikten sonra babası ve kardeşi dahil köydeki birçok Ermeni baskılar yüzünden Müslümanlaşıyor, o ise evlendiği için Ermeni kimliğini koruyor. Hali vakti yerindeyken, bal petekleri, koyunları ve tarlalarıyla yaşarken kocasıyla köylüler arasında bir toprak çekememezliği oluyor ve tehditler almaya başlıyorlar. 1975’te Derdo Ana yayladayken kocası öldürülüyor, faili hâlâ belli değil. Tehditlerin devam etmesi ve kan davası korkusuyla dağlardan aşarak İstanbul’a kaçıyorlar, onlar gittikten sonra toprakları çalınıyor. Derdo Ana da toprakları geri almak için mahkemeye başvuruyor ve dokuz yıllık bir süreç sonrası davayı kazanıyor. Hiçbir çoluk çocuk İstanbul’dan köye gelmek istemiyor ama Derdo Ana köyden kopamıyor. Her yaz mutlaka köyüne gidip cevizlerin olmasını bekliyor ve onları toplayıp İstanbul’a geri dönüyor.

Bu öykünün sizin için kişisel önemi neydi?

SÖ: İstanbul’a gelene kadar hiç Ermeni tanıdığım olmamıştı. Şişli’de çalışırken Derdo Ana’nın torunu Mary’le tanıştım, o da benim gibi öğretmen. Bitlisli olduğunu öğrenince şaşırdım, Bitlis’te hâlâ Ermeniler olup olmadığını sorduğumda bana Derdo Ana’nın öyküsünü anlattı. Köyüne ve topraklarına olan bağlılığı, yaşadığı acılar beni çok etkiledi ve aklımın köşesine yerleşti. İki sene önce Ermenistan-Türkiye Sinema Platformu’na yapım desteği için başvurdum, oradan destek bulunca yola girmiş olduk. Çok vurucu bir hikâye, ilk kez bu kadar yakından şahit olduğum bir öyküydü. Derdo Ana’yı da tanımıyordum, destek için jüriye sunum yapmadan iki gün önce kendisiyle tanışmaya gittim, üç saat boyunca o anlattı, ben dinledim.

NU: Derdo Ana’nın hikâyesi şu açıdan da önemli. Serdar’ın dediği gibi anlatmaya çok açık bir insan, biz de mutlaka birbirimizin hikâyelerini sormalı ve dinlemeliyiz diye düşünüyoruz. Acı bir hikâye elbette ama bir yandan da inanılmaz bir direniş hikâyesi. Derdo’nun hem bir Ermeni hem de bir kadın olarak yaşadığı acı verici bir olaya karşı nasıl dimdik durduğunu görüyoruz. O anlamda da çok umut verici.

Kimliklerinden dolayı bu tür olaylar yaşayan insanlarda o acıları konuşmama, sonraki kuşaklara yansıtmama, kimliğin başa bela olmasından dolayı onu arka planda tutma gibi bir refleks de olabiliyor. Derdo Ana ise katledildikleri, kaçmak zorunda kaldıkları bir yere sürekli dönmek istiyor.

NU: Derdo Ana’nın köyüyle gerçekten çok hakiki bir duygusal bağı var. Bir yandan İstanbul’un güzelliklerinin ve rahatlığının farkında. Ama köyünün havasını, suyunu da başka hiçbir yerde bulamamış. Biz kendisini hem köyde hem İstanbul’da gözlemleyebildik. Köyde son derece zinde ve öncü, hoşuna gitmeyen bir şey görünce doğaya bile hemen müdahale edebiliyor. Çekimler sırasında mekânlara, nerede ne anlatacağına hep o karar verdi, bir bakıma bizi de o yönetiyor gibiydi. İstanbul’da da yine Derdo duruşu mevcut ama orada daha bıkkın ve sıkılmış bir havası da var. İstanbul’da geçirdiği günlerde aklının bir köşesinde hep köyü var. Havalar güzelleşsin de köyüne dönebilsin diye bekliyor, hâlâ köyündeki evine kat çıkma planları yapıyor. Planları, hayalleri hep o köyde…

SÖ: Kocasının öldürüldüğü bir yerde yaşayan bir kadın, bende de tehlike devam ediyormuşçasına bir his vardı. Çekimlere gittiğimizde de köylülerin yaklaşımı açısından çekinceliydim. Belki aradan kırk yıl geçmesinin etkisi de olabilir ama şu an tehlikeli bir durum yok. Hâlâ az da olsa Ermeni olmaktan kaynaklı bir istim üstünde olma durumu olabilir ama Derdo Ana ile filmde gördüğümüz abla-kardeş iki komşusu oradaki hayatlarına hayat dolu ve neşeli bir şekilde devam ediyor.

Filmde ters yönde ipuçları da mevcut aslında. Derdo Ana’ya yağ satmayı reddeden bir köylü var, Ermenilerin toprak satmasına izin verilmiyor, bir mezar taşı kırılmış. “Toprağımızda yabancı gibiyiz” diye bir cümle de kuruyor Derdo Ana.

NU: Evleri köyden biraz uzakta bir mezrada duruyor. Konum gereği köyden az uzakta ama onu görerek, biraz izole, biraz da köye dargın duruşları var bu evlerin. Orada ama tam olarak orada da değil. Tabii ki de bu tarz bir his var, hiç yok diyemeyiz. Ama Derdo Ana’nın bütün toprakları orada, şu an maalesef ekip biçemiyor, satamıyor ama onu görüp hissetmek istiyor. Her şeye rağmen oradalar, o topraklardan bugün hâlâ Batı Ermenice sesi yükseliyor. Bu hakikaten çok etkileyici. Üç kadın orada “günaydın”ı Ermenice söyleyerek, bir zamanlar Anadolu’da Hristiyan Ermenilerin yaşadığı gibi yaşıyor.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:57’ye ulaşabilirsiniz.

etiket Zakkum’un İnsana “Ciğerimiz Kalmamıştır” Dedirten 15 Derdo Şarkısı

Haberler

Genel Kültür

Müzik

Zakkum’un İnsana “Ciğerimiz Kalmamıştır” Dedirten 15 Derdo Şarkısı

1999 yılında Zakkum o günden bu yana nadide ruhların bunalımını en iyi şekilde anlatan parçalar yapıyor. Her yeni albümü bir diğerinden daha ciğer sökücü ve kahredici olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak Zakkum'un bu ülkede 'derdoların sesi' olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz gibi. 

Zakkum’un insana “ciğerimiz kalmamıştır” dedirten şarkılarını sizler için derledik.

Keyifli dinlemeler!

1. Zakkum - Ben Ne Yangınlar Gördüm

2. Zakkum - Elveda

3. Zakkum - Gökyüzünde

4. Zakkum - Gidiyorum Yolcu Et

5. Zakkum - Al Gece Yarılarımı Benden

6. Zakkum - Anason

7. Zakkum - İkimiz de Yorgunuz

8. Zakkum - Dile Kolay Kalbe Değil

9. Zakkum - Her Gün Sonbahar

10. Zakkum - Bilemedim

11. Zakkum - Ben Böyle Değildim

12. Zakkum - Hiç Mi Özlemedin

13. Zakkum - Kurşunlar

14. Zakkum - Acıta Acıta

15. Zakkum - Kıyamet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda

Ezhel Paspartu mp3 indir

mp3 indir

Mp3 indir dur

dur beklemeden hızlı bir şekilde indirmek için tıkladınız. Mp3ler Yüksek Kalite ve Güvenli dir. Sitemiz 24 saat kesintisiz yayın yapmaktadır.

Şarkı:Ezhel Paspartu
Süre:04:34

Mp3 İndir

Ezhel Paspartu indiriliyor

İndirme 30 sn içinde Otomatik olarak başlayacaktır

Bize destek olmak için şarkıyı Whatsapp'da paylaşmayı unutmayın

Mp3indirdur

< Geri Dön

Aşağıdaki Popüler Mp3ler Dikkatinizi Çekebilir

Şarkı Sözleri

Ey dostlarım benim
On kuruşa insanların sıçtığı boku temizleyen dostlar
Memleketin sırtında on bin on bin alanlar
Sizi aldatıyorlar insanlar

Gazozlu şarap şargoz
Dolu memleket kardos
KOAL KOAL paspartu
Damgalattım pasaportu
Sıfır üç sıfır altı
Gurbet elde yabancı
Schnitzel ya da mantı
Bütün gün Turco mantığı
Muzaffer kılıç artığı
Buralar dolu schlampe
Ö-ölü Adem’in sandığı
Legit KOAL’in krallığı

Recepler sarı lira lira
Atıp tur yazı-tura lira
Aylık borç ya da lira kira
Gelecek kasatura lira

Bütün gün derdo
Bu kadar derdi çeker miyim ben bro
Ağırım ağarladığım kadar ahım sahi n’oldu la
Ağrın, Ağrı Dağı’ndan vardım Artvin Sivas ve Mardin
Berlin İstanbul bize hayran tüm gün
Angara stylin’
Dört kapı kırk makam
Bu mikrofon ne tanır kral ne de diktatör
Ne reis başkan ne dük ne sir
La bize her yer ev deplasman her yer
Başkent başkent
(Ankara derler oraya)

Başkent başkent başkent
KOAL KOAL paspartu
Saydım bir iki one two
Olduk şarkıdan zanlı
Tek özgür olduğum an bu
Dilimden çekeceğin var
Bilir sözlerim kung fu (kung fu)

Başkent başkent başkent
KOAL KOAL paspartu
Saydım bir iki one two
Olduk şarkıdan zanlı
Tek özgür olduğum an bu
Dilimden çekeceğin var
Bilir sözlerim kung fu

Olursun anca sıçtığım bok
Aştık engelleri kıskıvrak
Size nazaran bir kez sustuğum yok
Delikanlılar kaldı dımdızlak
Acardan daha kuzgun ben
Çok güzeldir halkım kızgınken
Ama kaybeder hırsından
Diziler hazin hüznünden

Size çoktan küstüm lan
Hani dost hani friendiz
“Bizi niye arama’n?” dersin
Çünkü ararlar beni yersiz
Beni sev diye yalvarmadım
Fakat bir iki neden verdim
Yüzüme güler herkes arkamdan söver de nedensiz

Oluruz yavşak hırsız zındık pislik dinsiz densiz
Kendini sanıyo’n frenchise
Sen kim köpeksin seni yer miyiz?
Alın randevu termin
Bizle’n görüşmek için gelmeyin
İlla ister engelleyeyim
Telefonlarımdan silmez miyim

Yapamam flexin’ olamam narsist
Nispet olamaz gayem
Ama bil şarkılarındaki markaların bile kaynağı sayem
Bana “Ezhel’im” değil “duayen” de
Gurbet el bile yurdumda
Şehrimiz tek bu alemde

Şaşırdık mı? Hayır
Kaçırdık mı keyif?
Sizi düşürdük mü zayıf?

Hayır mı la ne iş?
Yine sövüş sayış
Biz ne köleyiz ne reis
Size çalışmayız
Söyle bi’ biz şimdi neyiz?
Harbi players
Gördün beni beyis
Ondan sonra koptu kayış
Olduk dile pelesenk
Cenazene bi’ çelenk
Sardım yapıştırdım zamk
Sus bi’ dinle pezevenk
Bütün tehditlerin kolpa
Vardım yoktun or’da
Kafa yapım ender
Ondan uymaz hiçbir norma

Göt bu şaka değil şöhret
Yıldız olmanın bedeli para değil sönmek
Bekler etrafımdakiler “yakalayıp gömsek”
En leş halim bile sizden daha iyi örnek
İstiyo’n ben olmak
İyi de nasıl?

Kolaysa yap
Ne el minnet
Ne el mahkum
Ne destekle
Onca dava, mor gözler
GBT üç beş linç
Bol nefret, çok selfie
TBT, düzel’cek mi insanlık, bu memleket?
İyi de nasıl?

Bu nasıl zaman
An an melodram bur’da duramam
(İyi de nasıl?)
Ciğerine kramp
Krallar nasıl olur kralcı

N’aptın?
Dinle bi’ kuple, s'il vous plaît
Kalma Fransız
Top 50’de #1
Eskittim seni planlı
Türkçe Rap’te Don Corleone, Marlon Brando
Sanırsın Ronaldo’yum üç kez altın krampon
Şampiyon
Gezdim Frankfurt to Trabzon
Ekmeğimden yok sana gram
Sonra “kardom” diye koşma peşten
Peşinen bi’ pardon
Oldum canavar brom
Oldum da nasıl?
(İyi de nasıl?)

Bu nasıl zaman
An an melodram bur’da duramam
(İyi de nasıl?)
Ciğerine kramp
Krallar nasıl olur krallardan kralcı?

İyi de nasıl?
İyi de nasıl?
İyi de nasıl?
İyi de nasıl?

Popüler Mp3ler

Semicenk Geri DönemedimSefo SöyleneydibuMabel Matiz Uçkun Ferman Cehennemin OrtasındaSinan Akçıl, İlyas Yalçıntaş Hiç UnutmaAleyna Tilki Başıma BelasınSemicenk, Doğu Swag Bir Anda DüşüverdimSefo Veda Saati LVBEL C5 , Arem Ozguc, Arman Aydin Gaz PedalMuti, Heijan, Uzi İntikamEzhel PaspartuBurak Bulut, Kurtuluş Kuş Yeniden Doğar Mı GüneşBilal Hancı, Nigar Muharrem Güç BelaAyaz Erdoğan NasipBlok3 Baybay

Mp3 indir dur :Mp3 müzik indir

Mp3indirdur.pro © 2018

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir