teknosa ürün iadesi nasıl yapılır / [Para iadesi]Teknosa parayla aldığım ürünü faturada hediye çekiyle almış gibi göstertiyorlar

Teknosa Ürün Iadesi Nasıl Yapılır

teknosa ürün iadesi nasıl yapılır

Psikolog 

Teknosa Para İadesi ve Fırsatlar

Toplu alımlarda, Call Center satışlarında, kurumsal üyelerin satışlarında, Disney Collection ürünlerinde, mobil uygulama üzerinden gerçekleşen satışlarda ve hediye çekleri ile yapılan alışverişlerden komisyon verilmeyecektir. Ayrıca Teknosa kötüye kullanım tespit ettiğinde yukarıda belirtilen nedenlerin dışında bir nedenden dolayı ya da bir neden göstermeden komisyon vermeyebilir.

Toplu Alım: “1 ay içerisinde herhangi bir üründen 3 adet ve üzeri alımlar, ve/veya aynı adrese aynı müşteri tarafından yapılan herhangi bir üründen 3 adet ve üzeri alımlar, ve/veya farklı adrese aynı müşteri tarafından yapılan herhangi bir üründen 3 adet ve üzeri alımlar ” toplu alım olarak adlandırılır. Teknosa ‘Toplu Alım’ tanımını değiştirme hakkını saklı tutar.

Satıcısı Teknosa olan satışlardan komisyon verilecektir. Teknosa.com sitesinde diğer pazaryerleri satıcılarından gerçekleşen satış olursa komisyon verilmeyecektir.

Teknosa vereceği komisyonu (KDV ve Kurye gibi) masraflar çıktıktan sonra bulunan "ürünün çıplak fiyatı" üzerinden hesaplamaktadır. Bazı ürünlerde KDV %8, bazı ürünlerde KDV %18 olmasına rağmen, tüm satışların sepet tutarlarından otomatik olarak %18 düşülerek komisyon hesaplanmaktadır.

Makaleler

ALIŞVERİŞ SONRASI CAYMA HAKKI

Türk Dil Kurumu’na göre caymak, “Sözünden, kararından dönmek, vazgeçmek” anlamına geliyor. Tüketici hukuku açısından cayma hakkı ise, “Memnun kalmadığımız bir mal ya da hizmeti iade etmek için bizlere sunulan bir hak” olarak tanımlanmaktadır. Bu makalemizde hukuki bağlamda tüketicinin; yaptığı alışverişlerden sonra cayma hakkını, hangi hallerde, nasıl kullanabileceğini, hakkın sınırlarını açıklayacak,bu hakkı çağın gerekleri ve içinde bulunduğumuz Covid-19 Pandemisinin de alışveriş ve tüketim üzerindeki etkileri ışığında değerlendireceğiz. Yazımızın başlığında da işaret ettiğimiz üzere alışveriş sonrası cayma hakkını geniş bir perspektiften incelemek, geleneksel alışveriş ve uzaktan alışveriş diye nitelendirdiğimiz ‘mesafeli satışlar ‘ bakımından ayrı ayrı değerlendirmek isabetli ve elzem olacaktır.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Ne Diyor?

Yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un temel amacı, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunmasıdır. Bu kapsamda, tüketicilerin zararlarının tazmini, Kanun’un temel varlık sebeplerinden biridir. Ancak, tüketicilerin zararlarının tazmin edilmesi, temel olarak satın aldığımız mal veya hizmetin ayıplı, kusurlu olması şartına bağlanmıştır. “Ben bu eteğin rengini beğenmedim, bu cekete benzer ceketim evde varmış, bu oyun grubunu çocuğum beğenmedi, eşim mobilya takımını istemiyor veya bu koltuk takımı odaya çok büyük geldi” şeklindeki gerekçelerle, satın aldığımız malları iade etmek veya değiştirmek her zaman mümkün değildir. Satın aldığımız bir malı sonradan iade etmek veya değiştirmek gibi seçimlik yasal haklarımızı kullanmak için temel şart, öncelikle malın ayıplı mal olmasıdır. Geleneksel alışverişlerde temel yöntem, satıcı ile alıcının karşılıklı olarak bir araya gelerek, alıcının satın alacağı malı görmesi, incelemesi ve özelliklerini öğrenerek, satın almaya karar vermesidir. Alışverişlerde birçoğumuz, satın alacağımız mala dokunarak, üzerine oturarak, üzerimize/ayağımıza giyerek, hatta yakışmış mı diye aynada kendimize bakarak, bazen de satıcı ile pazarlık yaparak satın almaya karar veririz. Günümüzde, geleneksel alışveriş yöntemleri dışında, satıcı ile alıcının karşılıklı olarak bir araya gelmeden gerçekleşen uzaktan satışların (internet üzerinden yapılan satışlar gibi) varlığı, tüketicileri ekonomik açıdan koruyucu, yasal tedbirleri almayı zorunlu kılmıştır. Bu açıdan 6502 sayılı Kanun, belirli yöntemlerle yapılan alışverişlerde, mal ayıplı mal olmasa bile, tüketiciye cayma hakkı tanımıştır.

Hangi işlemlerden cayma hakkım var ?

❖ İnternet, Tv, veya Telefon üzerinden yaptığınız alışverişlerde (MESAFELİ SÖZLEŞMELER)

❖ Taksitli Alışverişlerinizden, (Buradaki taksitli satış, banka kredi kartına uygulanan taksitli satış değil, satıcının, mağazanın yaptığı taksitli satışlardır.)

❖ Satıcının İş Yeri Dışında Yapılan Pazarlama Sonucu Bir Ürün Aldığınızda. (Kapıdan Satış)

Tüketiciler, uzaktan yapılan alışverişlerde (İnternet, telefon yoluyla gibi)14 gün, kapıdan satışlarda yine 14 gün ve taksitli alışverişlerde ise 7 gün içerisinde, hiçbir gerekçe ileri sürmeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkına sahiptir.14 günlük süre, satın alınan bir ürün ise ürünün tüketiciye teslim edildiği gün, bir hizmet ise sözleşmenin kurulduğu gün başlar. Ancak satıcı tarafından, tüketicinin cayma hakkı konusunda eksik ya da yanlış bilgilendirilmesi durumunda tüketicin cayma hakkını kullanması 14 günle sınırlı kalmayıp,1 yıla kadar uzayabilir. Yine 14 günlük cayma hakkı alışveriş tarihinden ürünün teslim tarihine kadar olan sürede de kullanılabilir. Tüketici tarafından cayma hakkının kullanıldığı, süresi içinde, yazılı olarak satıcıya bildirilmelidir. Satıcının ise tüketicinin cayma bildirisini aldığına dair teyit bildiriminde bulunma ve ürün bedelini, talep tarihinden itibaren ,14 gün içinde ,tüketicinin satın alırkenki ödeme biçimine uygun olarak ve hiçbir kesinti yapmaksızın ,tek seferde iade etme yükümlülüğü bulunur. Buradaki önemli olan husus internetten yapılan alışverişlerde tüketicinin hiçbir gerekçe göstermeksizin ya da hiçbir cezai şart ödemeksizin cayma hakkını kullanabilmesidir. Uygulamada bazı satıcıların ‘‘iade yoktur”, ”sadece beden değişimi” şeklindeki yaklaşımları hukuk dışı, tüketicinin haklarını ihlal edici niteliktedir. Satıcının tüketicinin cayma hakkını kullanmasına mani olacak nitelikteki kesinti, masraf, kargo ücreti adı altında ileri sürdüğü ifadeler veya sözleşmeye koyduğu maddeler geçersizdir. Ek olarak internetten yapılan alışverişlerde de tüketicinin cayma hakkının istisnaları bulunur: Son kullanma tarihi kısa olan ve çabuk bozulan ürünler ya da ambalajı açıldıktan sonra hijyen açısından uygun olmayan ürünlerle ,tüketicinin ihtiyaç ve taleplerine göre özel olarak hazırlanmış ürünler ile ambalajı açılmış olması halinde kitap, dergi, dijital içerik ya da bilgisayar sarf malzemeleri, kopyalanma tehlikesi sebebiyle, cayma hakkı kapsamı dışında sayılan ürünlerdir. Belirli bir tarih veya dönemde kullanılması gereken konaklama, eşya taşıma, araç kiralama ya da eğlence gibi hizmetler için de tüketicinin cayma hakkı bulunmuyor. Ancak tüm bu istisnalar tüketicinin gerekçesiz cayma hakkının istisnaları olup tüketicinin ayıplı mal ve hizmetlere ilişkin hakları korunmaktadır. Tüketici cayma hakkını kullanırken, satın aldığı malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir; aksi takdirde tüketici cayma hakkını kullanamaz.

Mağazadan-Firmadan Alınan Ürünler Yönünden cayma hakkının kullanılması

6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda, mağaza-firmadan görerek satın alınan ürünlere cayma hakkı tanınmamıştır. Kanuna göre Mağazaların satmış oldukları ürünleri sebepsiz yere iade alma zorunlulukları yoktur. Ancak;

1. Satın alınan mal için Mağaza ile iade konusunda özel bir anlaşmanız bulunuyor ise,

2. Ürünü satın aldığınız mağazanın iade veya pişmanlık hakkı tanıdığı konusunda yazılı bir beyanı bulunuyor ise,

3. Ürünü satın aldığınız mağazanın iade veya pişmanlık hakkı tanıdığı resmen biliniyorsa,

Mağazadan satın almış olduğunuz ürünü şartlar sağlandığı takdirde iade edebilirsiniz. Bazı mağazalar 15 (On beş) gün içerisinde satın alınmış ürünü koşulsuz olarak aynen iade alırken bazı mağazalar 7 yedi gün içinde bazıları ise aynı gün koşulsuz olarak ürün iadesi yapmaktadır. Ancak bu iadelerin şartlarını ve sürelerini tamamen mağazalar kendi şirket politikalarına göre kendi inisiyatifleri doğrultusunda müşteriye bir güven veya jest olarak sağlamaktadır. Mağazadan görerek alınan ürünün iade prosedürü tamamen şirket politikasına bağlıdır. Yani iade süresini belirleyecek olan yine mağazadır. Özetle; Yukarıdaki hususlar hariç mağazadan alınan ürünün iadesinin zorunlu olduğu konusunda 6052 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda bir hüküm bulunmamaktadır. Yine mağazadan alınan ayıplı ürünün iadesi şartlar vaki olduğunda mümkündür. Ayıplı mal, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 8. Maddesinde tanımlanmıştır .İlgili madde hükmüne göre ; Ayıplı mal tüketiciye teslimi anında , taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.’’ Maddenin devam hükmüne göre ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında reklam veya ilanında yer alan özelliklerden bir veya birden fazlasını taşımayan mal da ayıplı kabul edilmektedir .İlgili madde hükmü çerçevesinde aşağıda belirtmiş olduğumuz durumlarda da satın alınan mal ayıplı kabul edilmektedir:

1-Satıcı tarafından bildirilen ya da teknik düzenlemesinde tespit edilen özelliğe aykırı olan ,

2- Muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan,

3-Tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksikler .

Ayıplı ürün alan tüketicinin Kanunda belirlenen birtakım seçimlik hakları vardır. Bunlar ilgili Kanunun 11. Maddesinde belirtilmiştir. Kanuna göre tüketici bu seçimlik haklardan yalnız birisini kullanabilir.

Tüketicinin bu konudaki seçimlik hakları şunlardır:

-Satın alınan ürünün iadesini gerçekleştirmeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, -Satın alınan ürünü alıkoyarak ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

-Masrafların tamamı satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

-İmkan olması durumunda ayıplı malın, ayıpsız misliyle değiştirilmesini isteme.

Tüketici bu seçimlik haklardan birini kullanacağını satıcıya bildirdiği takdirde satıcı bunu yerine getirmekle yükümlü olacaktır. Seçimlik haklardan birisi kullanılmasına rağmen satıcı gerekeni yerine getirmez ise bu durumda hukuki süreç başlayacaktır. Bu noktada satın alınan ürünün bedeli önem taşımaktadır. Ürün bedeline göre Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvuru mümkün olacaktır.

Stj. Av. Gülpembe DOĞAN                                               Av. Cansu ERGÜL

1. 02-07-2018, 20:00:30#1

Tanımlı [Para iadesi]Teknosa parayla aldığım ürünü faturada hediye çekiyle almış gibi göstertiyorlar

Arkadaşlar merhaba,
    Bana bir konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum olayı şöyle özetleyeceğim.

15.01.2018 ' de teknosadan hp laptop aldım. 4599 TL Kartımdan çekim yapıldı. Bunun faturasının fotokopisi elimde mevcut.
    Müşteri temsilcisi bana şunu söyledi : "Ürün siz aldıktan kısa bir süre sonra indirime girerse gelin , aradaki farkı iade ederiz".

Ben ürünü aldıktan sonra 15 iş günü geçmeden 29.01.2018 tarihinde fiyatı 4000 TL ye düşürdüler. Şubelerine gittim bana hediye çeki verebiliriz dediler ve kabul ettim. Bunu yaparken ilk faturamı alıp bana 29.01.2018 Lik 4000 TL lik yeni fatura kestiler. Bunu da hediye çekiyle alınmış gibi gösterdiler bunu ben yeni fark ediyorum. Devamını okuduğunuzda anlayacaksınız.

HP Bilgisayarımdan cızırtı ve kaçak sesi geliyordu. 6 aylık DOA kapsamında ürünü 6 AY Dolmadan.. 07.06.2018 de TEKNOSA aracılığıyla servise gönderdim ve servisten IADE ve Değişim kararı çıktı.

Ben ürünü isteyerek aldım paragöz birisi değilim bu yüzden bana muadil çalışan bir ürünle değişim yapmalarının yeterli olacğaını söyledim.. Bana distributor aynı üründen elinde olmadığını teknosayla görüşmemi söyledi ama eğer istersem 280 liralık bi fiyat farkıyla bana bir üst model vereceklerini söylediler.

Bunu kabul ettim. Parayı gönderdim 2. ürün geldi fakat o da arızalı çıktı. Bu sefer direkt distributore gönderdim ve bana 3.bilgisayarı kargoyla verdiler.
    Ve 3. bilgisayar da arızalı Çıktı. Size şöyle izah edeyim bilgisayar kapalıyken sinyal sesi veriyordu sarja takılı olmamasına rağmen anakart arızası.

Artık 4. bilgisayarı istemediğimi anakart arızası nedeniyle iade kararı çıkarttı yetkili servis sağolsun yardımcı oldular.

İşte olay burada başlıyor.

Teknosaya değişim kararıyla gittiğimde bana İlk ürünü Hediye çekiyle aldığımı bu yüzden bana sadece hediye çeki vereceklerini söylüyorlar.
    Çünkü bana kesilen 2. Faturada hediye çeki ile ödeme ibaresi gösterilmiş.

1. Faturada 4599 TL kartımdan çekildiği gayet net. Fakat ürün indirime girdiğinde bana 599 TL lik hediye çeki vereceklerinde yeni bi fatura kesmişlerdi. Buna da 4000 TL lik hediye çeki ile ödeme yaparak aynı ürünü tekrardan almışım gibi görünüyor.

Bugün ben 4. Cihazı istemediğimi para iadesi istediğimi söylediğimde mağazadan hiç bir şey yapamayacaklarını dile getirdiler. Genel merkezden telefon bekliyorum.

Sorum şu : Hakem heyetine gitsem para iadesi çıkartabilir miyim. 2. Faturada beni iade çekiyle alışveriş yapmışım gibi gösterediler ve cihazın seri numaraları aynı. Ben ilk gittiğimde para iadesi yada ürün değişimi için gitmedim. Ürün indirime girdiğinde bana yapılan teklif üzerine gittim. Müşteri memnuniyeti adına yaptıklarını söylediler.. Hediye çekimi verdiler evet. Fakar arızalı ürünü 4. kez değiştirmek zorunda kalıyorum ve istemiyorum iade istiyorum ama sadece çek diyorlar!

Üstelik dolar kuru farkı nedeniyle aynı ürün şuan 5900 TL .. Ben aynı ürünü hediye çekiyle alamıyorum ! Kendilerinden soğudum ve başka bir marka ve mağazadan alışveriş yapmak istiyorum. Ben hediye çeki alsam bile tekrardan üzerine para koymam gerekecek muadil özelliklerde bir bilgisayar almam için. Ben bu konudaki mağduriyeti zaten kabul ettim. Versinler paramı ben üzerine koyarak başka bi firmadan farklı marka bi laptop alacağım. Ama para iadesi yapamayız diyerek mağaza beni 2. kez mağdur ediyor..

Benim haklarım konusunda yardımcı olacak birileri var mı ? Daha önce çok şükür hiç avukata ihtiyacım olmadı. Fakat bu durumda gerekirse tutacağım çünkü parasında değilim insanın aptal yerine konması zoruna gidiyor.. Bilgi anlamında yardımcı olun lütfen arkadaşlar teşekkürler

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

[Para iadesi]Teknosa parayla aldığım ürünü faturada hediye çekiyle almış gibi göstertiyorlar konulu yargıtay kararı ara
    [Para iadesi]Teknosa parayla aldığım ürünü faturada hediye çekiyle almış gibi göstertiyorlar konulu hukuk haber
    Konu Tr4d3r tarafından (02-07-2018 Saat 20:30:35 ) de değiştirilmiştir.

2. 02-07-2018 20:00:30 # Nedir?

3. 02-07-2018, 21:15:26#2

Tanımlı Konu silimi lütfen

Lütfen konuyu şimdilik silin yarın tekrardan yazabilirim.

Bu sayfada bulunan kavramlar:

teknosa para iadesi

teknosa memnuniyetsizlik iadesi

Forum