emine beder tas kebabı / Bolu Orman Kebabı

Emine Beder Tas Kebabı

emine beder tas kebabı

gulaş

• aslinda macar patenti ile taninan, ama prag'da budapeste'de yapilandan çok daha kalitelisinin yenildigi yemek.
    acimasizca terbiye edilmis ve yumusatilmis etin sonradan o kadar gaz yapmasi ilginç bir durumdur.
    çorbasi da vardir, onun yaptigi gaz daha azdir. ekmek banip yemek ayri bir zevktir.

• patates yemeğinden pek de farkı olmayan çorba.
    sulu yemektir aslında tam çorbada denilemez. bi kasesini forint'e içebilirsiniz.
    bizim damak tadımıza uygun diyebilirim hele benim gibi yurtdışında yemek sıkıntısı çeken biriyseniz afiyetle yiyebilirsiniz.
    ben bu çorbayı en çok budapeşte'de beğendim. prag ve bratislava'da da bulabilirsiniz fakat buradakiler biraz farklı olabiliyor ve fiyatlarıda özellikle prag'da daha pahalıdır.
    tavsiye olarak peşte'de central market hall'da yerel lokantalarda yemenizi öneririm.

• en iyisinin macarlar tarafindan yapildigini rahatlikla soyleyebilirim. yolunuz budapeste'ye duserse, illaki bi estergon ziyaretinde bulunursunuz,visegrad'da ronesans restaurant ,bu corbanin duayeni. kivamli yapiyorlar ve icinde lop lop geyik etiyle servis ediyorlar. eti seven ve hemen her turunu ( at,domuz vs) deneyen biri olarak , bu geyik etinin lezzeti hic birinde yok a funduszeue.info bu et ise digerleri kesinlikle baska bir sey diyebiliyorsunuz . yemek seklinde isterseniz, o guzelim eti patatesle mahvediyorlar, corba olarak deneyin yoksa benim gibi golluma baglarsiniz.

• osmanli imparatorlugu kurulmadan once macaristan bolgesinde yenen bu yemek, allahin bir hikmeti olarak osmanli yemegidir.

yersen.

• ortayı bulalım.

gulaş'ın tarihi 9. - yüzyıla kadar gidiyor. dolayısıyla, varlığının osmanlı ile alakası yok.

lakin, şu anda bu yemeğin temel malzemelerinden biri olan kırmızı biberin kaynağı türkler. çünkü macarlar, türkler ile ortak geçmişleri sonrasında mutfaklarına baharatları alıyorlar.

özetle yemeğin sahibi macarlar, çorbada tuzu biberi olan da türkler.

• her boku türklerin bulduğunu sananların savlarını okumaya bayılırım. sen elindekileri bir savun da elinde olmayanlara sonra bulaşırsın.

neymiş "kul aşı" imiş. sonra beyaz peyniri yunanlar feta diye sağda solda satınca ağlamak yok.

• dağda kaynarken kulaş kulaş diye baloncukları patladığı için bu isimle anılmıştır, aslında dağ yahnisidir, ya ya. işte bunlar hep etimoloji.

• aslan asker şvayk*'ta sıkça adı geçen macar yemeği.

anladığım kadarıyla bizim kaşkekte olduğu gibi uzlaşılmış tek bir tarifi yok. bunun için de sıradan bir et yemeği gibi gelebilir ancak durum öyle değil

çoook yaşlı, macar asıllı alman komşumuzun yıllar yıllar önce zar zor anneme verdiği öz hakiki gulaş tarifini emine beder'e bağlayıp ve de üşenmeyip paylaşıyorum hazır olun*

__________________________ malzemeler________________________________

4 ortaboy soğan
    gr kuşbaşı dana eti
    1 yemek kaşığı un
    1 yemek kaşığı karabiber*
    sıcak su
    yağ
    tuz

____________________________hazırlanışı________________________________

küçük kuşbaşı halindeki dana etini göz kararı tereyağı veya sıvıyağ koyduğumuz düdüklü tencerede yanayazacak* şekilde kavuruyoruz. suyunu salmaması için eti koyduğumuz tencerenin çok kızgın olması gerekli. gulaşın en önemli olayı etin kavrulması, yandı mı acaba şüphesine düşecek şekilde siyahlaşması ama yanmaması lazım. bu aşamada et semsert oluyor.

sonrasında ince şeritler halinde doğranmış* soğanlar da tencereye ekleniyor. soğanların da iyice kavrulması şart. ama soğanlar da yanmamalı sadece olabildiği kadar karamelize olmalı. bunu sağlamak için sürekli karıştırmak lazım.

tencere çok sıcak gelir ve kurursa ki bu cazırdama sesinden ve karıştırırken oluşacak tutukluktan anlaşılır; gerekli görülen zamanlarda yarımşar çay bardağı su eklenip gerekli kayganlık sağlanabilir. yağ da ilave edebilirsiniz ama yemeğin çok yağlı olmaması için ben suyu tercih ederim.

kavurma işlemi tatmin edici düzeye geldikten sonra tuzunu ve bir yemek kaşığı kadar karabiberi ilave ederek malzemelerin üzerini üç parmak geçecek kadar sıcak su ekleyip düdüklü tencerenin kapağını kapatıyoruz.

karabiber fazla gibi gelebilir ama emin olun az bile söyledim.

kapağı kapattıktan sonra ocağın altını kapatır gibi kısıyoruz. bundan sonra düdüklü tencere kullanıyorsanız yaklaşık bir saat, normal tencerede sürekli suyunu kontrol ederek iki saat civarı pişmeye bırakıyoruz.

soğanların hemen hemen kaybolacak kadar erimiş olması ve etin de dağılacak hale gelmesi gerekli. koyu kahverengi bir suyu olmalı. ocaktan aldığınızda su miktarı yeterli gelmezse bir miktar daha sıcak su akleyebilirsiniz.

iyice piştiğine ikna olduysak kasede bir yemek kaşığı unu soğuk suyla inceltip karıştıra karıştıra yemeğe ekliyoruz. tekrar kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırmaya devam edip kaynadıktan sonra dakika daha pişiriyoruz.

tercihen patates püresiyle servis yapıyoruz.

ben makarna sosu olarak kullandım şahane oldu.

zaten yemekten ziyade sosa daha çok benziyor. hatta direk rengiyle dokusuyla gravy sos gibi oluyor.

_____________________________afiyet olsun________________________________

• slovakya'da sarımsaklı ekmek ve haşlanmış patates eşliğinde yediğim ve bayıldığım lezzet. çorba versiyonu değil ama, suyu az et yemeği olan versiyonu. galiba ben o gün çok açtım, o yüzden tatlı geldi. bilemiyorum. almanya'ya döndükten sonra edeka'da konserveleri olduğunu da gördüm ama iyi olmayacağını düşündüğüm için denemedim.

• tas kebabi degildir.

tas kebabi et ve sebze ile pisirilir. yemegin suyu berraktir.

bunun ise suyu daha koyudur, berrak degildir yemegin suyu. hatta bazi arkadaslarimizin (bkz: chipcrescent) takma isimli arkadas, tariflerinde belirttigi gibi un da konur, suyu koyu kivama gelsin diye, ama aslinda uzun sure pisirme ile koyu kivama gelmesi lazimdir.

her yemegi de seyi de turk yemegi diye damgalamaktan vazgecelim.
    (gercı zamaninda soyle de birsey yazmistim simdi aklima geldi,
    (bkz: lazanyanın aslında su böreği olması) bu mantikla dalga gecmek icin, yemekler benzer birbirine, hemen turk yemegi, arap yemegi diye girmeyin olaya.

macar arkadasiniz yapti ise, turk yemegimiymis bu diyeceginize, ne guzel yemekmis bu, siz macarlar biliyorsunuz bu yemek isini, eline saglik deyin, hep ben hep ben demeyin, insanlara deger verin)

ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry'leri
takip etmek için giriş yapmalısın.

Pilavlı Tas Kebabı Tarifi

Aslında bu tarifte pilav ve tas kebabının tariflerini ayrı ayrı verdik ve beraber nasıl sunulabileceğiniz gösterdik. Umarım tarifimiz size fikir verir ve uygularsınız Pilavlı Tas Kebabı

Pilavı İçin;

-2 su bardağı pirinç

-3 su bardağı su veya tavuk suyu

-2 yemek kaşığı tereyağı

-Yarım limonun suyu

-Tuz

Tas kebabı için;

gr kuşbaşı et

-1 baş soğan

-1 büyük patates

-2 diş sarımsak

-1 tatlı kaşığı salça

-Tuz

-Karabiber

-Kırmızı toz biber

-Sıvı yağ

-Pirinci yıkayın ve nişasta kokusu gitmesi için ılık tuzlu suda 20 dakika kadar bekletin, ardından bir kaç kez yıkayın ve suyunu süzün.

-Bir tencerede margarini eritin.

-Üzerine pirinçleri ilave ederek 10 dakika kadar kavurun.

-Bu süre sonunda 3 bardak su ekleyerek karıştırın ve tuz ilave ederek tencerenin kapağını kapatın.

-Pirinç suyunu çekene kadar pişirin ve ardından ocağı kapatarak 10 dakika dinlendirin.

-Soğanları ince ince yemeklik doğrayın ve sarımsakları soyup iyice dövün.

-Bir tencerede sıvı yağı kızdırın ve soğanları bu yağda kavurun.

-Soğanlar pembeleştikten sonra sarımsakları ekleyin ve karıştırın.

-Bir kaç dakika sonra salçayı ekleyip ve yağda eritikten sonra etleri ilave ederek rengi değişene kadar soteleyin.

-Ardından etlerin üzerini bir parmak geçene kadar su ilave edin ve küp küp doğradığınız patatesleride koyup kapağını kapatın ve pişemye bırakın.

-Etler yumuşadığı zaman yemek pişmiştir.

-Servis için büyük kaselere ilk olarak tas kebanından bir kaşık dökün, ardından pilavı doldurun ve geniş bir servis tabağına kaseyi çevirin.

-Pilavın etranına yine tas kebabından koyun ve servis yapın.

-Artık Pilavlı Tas Kebabıınız hazırdır.

-Afiyet olsun

Anahtar kelimeler;

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası