baliguli çorbası / Eylemin mutfagi: SIKICIK ÇORBASI(TARHANALI KÖFTE)

Baliguli Çorbası

baliguli çorbası

SIKICIK ÇORBASI(TARHANALI KÖFTE)

Kütahya yöresine ait bir çorba bu tarif.Ben Kütahya da okudugum yıllarda bir teyzenin evinde yemiştim.O zamanlar tadına tam varamamıştım.Geçen gün aklıma düştü ve evde kendim denemeye karar verdim.Üzerine de sarmısaklı yogurt ve tereyag dökülüyor aslında ama ben bizimkilerin sevip sevmeyecegini bilemedigim için dökmedim.Ama siz arzu ederseniz dökebilirsiniz.Yemekteyiz etkinligini düzenleyen arkadaşım nurşene yolluyorum.Bu arada birçok yöresel yemegin bir hikayesi vardır Sıkıcık çorbasının ki de şöyle: Bir kadının oğlu askerden gelmiştir. Ancak ekonomik yönden sıkıntıda olduklarından kadın, oğluna her gün başka isimler altında bu yemekten yapar. Oğlu akşam ana ne yiyeceğiz dediğinde ilk gün bali guli köftesi, ikinci gün ense patlatan damak şaklatan, üçüncü gün deve dolması, dördüncü gün sıkıcık, beşinci gün garip köftesi der.İşte tarif:
SIKICIK ÇORBASI(TARHANALI BULGURLU KÖFTE)MALZEMELERİ:
  • 1 su bardagı ince bulgur
  • 4 yemek kaşıgı toz tarhana
  • 1 adet yumurta
  • aldıgı kadar un(2-3 yemek kaşıgı kadar ama kıvamını siz ayarlayın)
  • tuz,karabiber
SOSU İÇİN:
  • 1 adet kuru sogan
  • 1 yemek kaşıgı salça(az domates az biber salçası koydum)
  • sıvıyag
  • sıcak su
ÜZERİ İÇİN:
  • sarmısaklı yogurt
  • tereyag
1 su bardağı ine bulgurun üzerine sıcak su ilave edin ve ince bulguru demlenmeye bırakın.Derin bir karıştırma kabına demlenmiş olan ince bulguru ilave edin.Üzerine 4 yemek kaşığı toz tarhanayı,tuzu,karabiberi ilave edin.Üzerine 1 adet yumurta kırın.Üzerine kıvamına göre un ilave edip yoğurun.(az su ilavesi ile yogurabilirsiniz)Daha sonra fındık büyüklüğünde toplar hazırlayın ve bekletin.Sosu için soğanı yemeklik dograyın.Tencereye sıvıyağı alın.
Üzerine soğanı ilave edin ve soteleyin.Üzerine salçayı ilave edin.Üzerine sıcak su ilave edin ve sosu kaynamaya bırakın.Kaynayan sosun üzerine bulgurlu topları ilave edip tekrar kaynamaya bırakın.Bu aşamada isetrseniz haşlanmış nohutda ekleyebilirasiniz.Pişen sıkıcıgı servis tabağına alın.Üzerine sarımsaklı yoğurt dökün.Üzeri için tereyağını eritin ve sarımsaklı yoğurdun üzerine eritilmiş olan tereyağını döküp servis edin.
Afiyet olsun.

Sıkıcık Çorbası Nedir Nasıl Yapılır?

Sıkıcık çorbası, Kütahya ilimize ait yöresel bir çorbadır. Kütahya yöresel yemekleri zaten oldukça benzersiz. Kızılcık tarhanası, cimcik, dövmeç gibi kendilerine has bir sürü yemekleri var. İçindeki bulgur gereği oldukça doyurucu olan bu Sıkıcık çorbası ise, görünüm olarak salçalı misket çorbasına benzediğinden karıştırılabilir. Lakin içerisinde et yoktur sıkıcık çorbasının.

Sıkıcık çorbasının adı elde sıkılarak yuvarlandığı için “Sıkıcık” olsa da, arkasında efsaneleşmiş bir hikayesi vardır. Peki fazla bilinmeyen bu lezzetli Sıkıcık çorbası nasıl yapılır? Hikayesi nedir? İçinde neler var? Bunlardan bahsedeceğiz.

Sıcık Çorbası Efsanesi

Ekonomik açıdan zor dönemlerde olan bir kadının oğlu askerden döner. Elinde avucunda çok malzemesi olmayan anne, her gün bu yemekten yapar fakat adını sürekli değiştirir. Oğlu akşama ne yiyeceğiz diye sorduğunda; ilk gün bali guli köftesi, ikinci gün ense patlatan damak şaklatan, üçüncü gün deve dolması, dördüncü gün sıkıcık, beşinci gün garip köftesi der. Her ne kadar bir efsane olsa da, yokluk zamanlarında insanlar her zaman yeni lezzetler keşfederler. Bir bulgurun ise olabilecek en lezzeti hallerinden biridir sıkıcık çorbası.

Sıkıcık Çorbasında Neler Var?

Çorbanın suyunda; soğan,salça ve et suyu vardır. İçindeki minik sıkıcıklar ise ince bulgur, baharat, un ve tarhanadan yapılır. Çorba piştikten sonra tabağa isteğe göre sarımsaklı yoğurt eklenebilir, kırmızı biberli kızgın tereyağı üzerine gezdirilebilir.

İçerisindeki bulgur ve un gereği oldukça doyurucudur sıkıcık çorbası. Tek başına, beyran gibi, yeterlidir. Anlayacağınız, bir nevi ana yemek de sayılır.

Nasıl Yapılır?

İnce bulgur ıslatılarak kabarması beklenir. İçine tarhana,un, karabiber ve nane katılır. Katı bir hamur gibi olunca küçük küçük yuvarlanarak unlanmış tepsiye dizilir. Tencerede çorba suyu soğan, salça ve yağ kavrulur. Üzerine su veya daha lezzetli olması için et suyu eklenir. Kaynayan suyuna tane tane atılır yuvarlak bulgurlar böylece birbirlerine yapışmazlar. Kısık ateşte iyice pişer ve ta-da çorbanız hazır.

Üzerini dilediğiniz gibi süsleseniz de Kütahya işi en güzeli kanımca. Sarımsaklı yoğurdu üstüne gezdirip ardından naneli,pul biberli kızgın tereyağ gezdirdiniz mi… Daha ne olsun? Lezzeti ve doyurucu bir çorba.

Şimdiden afiyet olsun… 

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası