senin olmaya geldim orhan gencebay / Senin Olmaya Geldim - Güllü | Shazam

Senin Olmaya Geldim Orhan Gencebay

senin olmaya geldim orhan gencebay

Senin Olmaya Geldim

Senin Olmaya Geldim - Güllü

Güllü

Pop

7, Shazam

TAM ŞARKI ÇAL

1 aya kadar ücretsiz kullan

TAM ŞARKI ÇAL

Apple Music ile bağlan. Oturum aç veya 3 ay boyunca ücretsiz dene.

Müzik Videosu

Güllü - Senin Olmaya Geldim

Şurada:

Playlist

Arabesk Essentials

Apple Music Worldwide

Benzer Şarkılar

Orhan Gencebay: ‘Hiçbir zaman paranın esiri olmadım’

A Para ekranlarında Sinan Özedincik ile Sonat Bahar'ın sunumuyla yayınlanan Biz Bize, yıla çok özel bir isimle veda etti. Türk müziğinin usta isimlerinden Orhan Gencebay, kariyeriyle ilgili bilinmeyenleri, hakkında merak edilenleri anlattı.
Bana, bağlama aşkını veren ilk kişi Bayram Arıcı'dır. "Ben de bu enstrümandan istiyorum" dedim ama bana babam mandolin aldı. Sonra bana Klasik Batı Müziği üzerine Emin Tarakçı'dan ders aldırdı. Notayı 6 yaşında öğrendim. Bir ara kemanla çalıştım. Ama gönlüm hep bağlamadaydı. Ancak yıl sonra bağlamayla tanışabildim. İlkokula giderken duyduğumu, notaya alıyordum ben. Bu Allah vergisi bir yetenek.
Bayram Arıcı ile birlikte beni etkileyen ikinci isim ise Aşık Veysel'dir. O beni binlerce yıl öncesine götürürdü. Bu iki isimden feyz alarak müzik kariyerime devam ettim.

ÜNLÜ OLMAYI DÜŞÜNMEDİM
Babam sanat müziğini çok severdi. Bağlamanın yanı sıra tambur çalmaya başladım. 13 yaşında ilk bestemi yaptım. Bestenigar makamındaydı.
14 yaşında temelli İstanbul'a, Kasımpaşa'ya geldik. Karadenizlilerin bol olduğu bir yerdir. Çok önemli kişilerle tanışıp beraber olduk. Aşık Davut Sulari onlardan biridir. Aşıklarla kerevette az saz çalmadım. 18 yaşında Ruhi Su ile tanışma fırsatım oldu. Onun ilk sazını ben seçtim.
Hiçbir zaman ünlü olmayı düşünmedim. Türk müziğinde ne yaparım, sazımı nasıl iyi çalarım, Türk müziğine nasıl katkıda bulunurum derdindeydim.
Rahmetli Ahmet Sezgin ile yaklaşık 2 yıl beraber çalıştık. Bana albüm yapma teklifi acayipti, "Bu bestelerini sen oku" dedi. "Yok" diyordum çünkü ünlenmek istemiyordum. Sonra Mahmut Tezcan ile tavla oynadık. Seni yenersem 45'lik albüm yapacaksın dedi. 'Tamam' dedim. O beni yendi ve ilk 45'lik plağımı o şekilde yaptım.
Biz değerlere saygılıyız. Para bizi hiçbir zaman kullanmadı. Biz parayı kullandık. Hiçbir zaman paranın esiri olmadık. Bu değer için aileme çok teşekkür ediyorum. Biz 4 kardeş çok mutlu çocukluk geçirdik. Saygıyla, sevgiyle büyüdük. Herkesi anlamaya çalıştık, yanlış yapmamaya özen gösterdik.
28 yaşında yapımcılığa başladım. Bu süreçte firmamda sanatçı arkadaşımla çalıştık. Yapımcılık yaptım onlara. Benim müziğe verdiğim emeği kimse vermemiştir. Bizimle çalışmak isteyen çok kişi oldu. 32 sanatçı arkadaşım benim eserlerimi seslendirdi, bu bana çok büyük moral ve gurur verdi. Onlara çok teşekkür ediyorum.
Türk müziğinin tarih boyunca etkilendiğini gördüm. Müziğimizle ilgili ilk ilgilenen akil kişi, Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bizim değerlerimizle ilgili, tane kitap bulmuş, "Bunları Türkçeleştirin" demiş. Ama onun vefatından sonra o kitapları kaldırmışlar. Çok üzücü

SANAT, SİYASET ÜSTÜDÜR
Müzikte arabesk diye bir kategori yoktur. Arabesk. Arap etkinliği demektir ama o da eski Mısır'da yayılan süsleme tarzıdır. Buna çoğu kişi Gencebay tarzı dedi, bundan gurur duyarım. Birileri leke atmak için bana "Arabeskçi" dedi, ben serbest çalışmalar dedim yaptığım müziğe. Ben Türk müziğinin devamıyım açıkçası.
Dünyada resmi olarak 70 milyon plak satan biriyim. Gayri resmi sayılara göre milyon diyebiliriz. Ben daha çok üretmeyi, işin mutfağını seviyorum. Sahne benim için çocuk oyuncağı, sazımızı elimize aldığımız zaman 24 saat çalar söyleriz. Bu çalan şarkıları kim yazıp söyledi.
Sanat muhaliftir diyorlar, halbuki siyaset üstüdür sanat. Sanat siyaset yapmaz.
Sosyal medya iletişim kurmak bilgi almak için muhteşem bir alan ama onu kötü kullananlar var. Keşke sosyal medyanın iyi yönünü kullanabilsek. "Burası demokratik bir alan" diyorlar. Demokratik alanda kimseye hakaret yoktur, herkese saygı vardır. Her şeyi yazamazsın. Demokrasi, kurallar zinciridir Saygısızlık yapamazsın.

Selami Şahin bunu da mı sen yazdın?

Haberin Devamı

Yalancı dünya gibi, yalancısın sevgilim. Sen mevsimler gibisin, değişirsin sevgilim. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Şarkısıyla Altın Kelebek – Yılın Şarkısı ödülünü aldı. Şarkıyı kendinden başka dönemin en büyük isimleri de seslendirdi; Emel Sayın, Ahmet Özhan, Gönül Yazar, Salim Dündar ve daha niceleri. O günden sonra bir beste ve güfte fabrikasına dönüştü!

*

Ne köşe yazılarına sığar büyük üstat, ne hikayelere.

Size sadece yüzlerce şarkısından ve herkesin istisnasız bildiği bestelerinden örnekler vererek bu büyük şairi ve besteciyi anlatmayı deniyorum bugün.

*

Hadi birlikte mırıldanalım!

Gitme sana muhtacım, gözümde nursun, başımda tacım, muhtacım. Beni öldür öyle git, yaşamam için, senin sevgine muhtacım. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Sen bedenimde canımsın, sen damarımda kanımsın. Sen Tanrı’dan sonra inan, tapılacak kadınsın. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Seninle başım dertte, ne yapsam bilmiyorum. Canımdan bir parçasın, söküp atamıyorum. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Sen yoksan her şey eksik. Sen varsan her şey tamam. Neyim varsa alıp götürsünler benden, paylaşmaya hazırım inan.

Yalan, seni sevmediğim yalan. Kızgın bir anımda söyledim yalan, seni sevmediğim yalan. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Özledim, teninin kokusunu özledim. Özledim, sımsıcak nefesini özledim. Özledim, sohbetini, o sesini özledim. Gelmedin göz bebeğim, can yoldaşım, gelmedin. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Sen beni, sen. Unutmuş gibisin. Ben hala deliyim, hala sevdalı. Yaktığın ateşi söndüremedim. Sen hala çılgınsın, hala belalı. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Olmuyor, olmuyor, sensiz olmuyor. Sen sevmezsen kalbim huzur bulmuyor. Gülmüyor, gülmüyor, yüzüm gülmüyor. Kader aldı seni, bana vermiyor. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Eski dost düşman olmaz, deyip de sitem etme. Ayrılığın yükünü yalnız bana yükleme. Ne zaman gelirsen gel, başıma taç olursun. Sen benim eski değil, eskimeyen dostumsun. (Müzik: Selami Şahin)

Boş vere, boş vere ne hale geldik. Her yüze güleni bir dost bildik. Geçti yıllar bir su gibi, neredeydik, nerelere geldik. (Müzik: Selami Şahin)

Alışmak sevmekten daha zor geliyor. Alışmak bir yara, bağrımda kanıyor. Sen yoksun, kollarım boşluğu sarıyor. Alıştım bir tanem, alıştım sana. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Gözler kalbin aynasıdır, yalan nedir bilmez onlar. Siyah, mavi, yeşil olsun. Aşkı inkar etmez onlar. (Müzik: Selami Şahin)

Aşk çemberi sarmış dört bir yanımı. Duymayan kalmadı bu feryadımı. Bu gidişle bu aşk beni öldürür. Kuluna bırakma, sen al canımı. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Kalbindeki derdine derman olmaya geldim. Sakın artık üzülme, sende kalmaya geldim. Yıllar var ki hasretim o gül yüzüne. Kararlıyım bu gece, senin olmaya geldim. (Müzik: Selami Şahin)

İstersen öldür beni, istersen güldür beni. Gün gibi, güneş gibi. Ya seninle, ya sensiz. (Müzik: Selami Şahin)

Benim en iyi dostum içkim, sigaram. Onlar da terk ederdi olmasa param. Canım yakınım el oldu şimdi, dünyada dost denilen kelime yalan. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Kasımpaşalıyım, eli maşalıyım. Çok şugarım ama yandan façalıyım. Kasımpaşalıyım, eli maşalıyım. İçtim kafam kıyak, biraz cilalıyım. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Akşam olmadan, güneş batmadan gel, beni yalnız bırakma. Beni sensiz bırakma. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Sana merhaba dedim, elveda diyemem ki. İnsan bir kere sever, bir daha sevemez ki. (Söz-müzik: Selami Şahin)

Mutluluk kapımı çalmadı gitti. Dalımda bir yaprak görmedim usta. Murat yalanmış, umutsa hayal. Böyle yaşamaktan bıktım be usta. (Müzik: Selami Şahin)

Gece çöker, halim yaman. Resmin gözyaşımda duman. Günler gelir, geçer zaman. Hesabım var.

Gülüm dünya yine güzel. Hayat yaşamaya değer. Ölmez sağ kalırsam eğer, hesabım var. (Müzik: Selami Şahin)

ve daha yüzlercesi.

*

Yok, Selami Usta hasta falan değil! Allaha şükür sağlığı yerinde ve sahnelerde.

Ben sadece şahsen tanıma fırsatı bulduğum bir büyük üstadı; siz ne kadar çok tanısanız da, sevseniz de, bir pazar günü size yeniden ve gönülden hatırlatmak istedim.

*

Şimdi hazır bugün tatil, bir yerlerden bir Selami Şahin şarkısı açın. İster Usta’nın kendisi, ister Zeki Müren, ister Bülent Ersoy, ister Kibariye, Adnan Şenses, Yıldız Tilbe, ister İbrahim Tatlıses söylesin.

Her bir şarkıda; Türkiye’nin tartışmasız en verimli hit şarkı bestekarına tanıklık edeceksiniz.

Yukarıda yazdıklarım sadece en çok bilinen bir kaç örnek.

Tüm şarkılarının olduğu bir listeye dalsanız, ‘Bunu da mı sen yazdın Selami Abi?’ diyerek şaşkınlıktan dilinizi yutacaksınız!

İyi pazarlar dilerim

*

Bana Twitter, Facebook ve Instagram’dan ulaşabilirsiniz: @anlatanadam

[email protected]

#Anlatanadam#H&#;RRİYET#Yazarlar

LinkedinFlipboardLinki KopyalaYazı Tipi

Yazarın Tüm Yazıları

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası