ağız ve diş sağlığı okuyan ne olur / Ağız ve Diş Sağlığı Mezunu Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadardır? - funduszeue.info

Ağız Ve Diş Sağlığı Okuyan Ne Olur

ağız ve diş sağlığı okuyan ne olur

Ağız Ve Diş Sağlığı (Myo) B&#;l&#;m&#; Nedir Ve Mezunu Ne İş Yapar? B&#;l&#;m&#; Olan &#;niversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Haberin Devamı

Bu bölümün amacı kliniklerde ve hastanelerde diş hekimlerine yardım edecek sağlık teknikerleri yetiştirmektir. Kliniklerin ve diş hastanelerinin sayısının artması ile birlikte diş hekimlerine muayene ve ölçü almada yardım edecek tekniklere duyulan ihtiyaç da arttı. Bu ihtiyacı karşılamak için Türkiye'nin birçok fakültesinde Ağız ve Diş Sağlığı bölümü açılıyor.

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Mezunu Ne İş Yapar?

Ağız ve Diş Sağlığı mezunu devlet ve şehir hastanelerinde diş doktorlarının asistanlığını yapar. Özel hastanelerde ve kliniklerde ''diş teknikeri'' olarak çalışabilirler.

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Kaç Yıllıktır?

Bir ön lisans programı olan Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü 2 yıllıktır. 1. ve 2. dönem dersleri daha çok teoriktir. Son yılda ise uygulamalı dersler ağırlıktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Okumak İçin Ne Gereklidir?

Ağız ve Diş Sağlığı okumak için Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul bölümünü kazanmak gerekiyor.

Bu bölümünü kazanmak isteyen öğrenciler TYT sınavına çalışmalıdır. Toplam sorudan oluşan TYT sınavında soru dağılımı şu şekildedir:

Türkçe - 40 Soru

Matematik - 40 Soru

Fen Bilimleri - 20 Soru

Sosyal Bilimler - 20 Soru

Her bölümde olduğu gibi MYO bölümünde de öğrencilerin AKTS kredisine bakılmaktadır. AKTS kredisini dolduran öğrenciler mezun olur ve Ağız ve Diş Sağlığı Ön Lisans Diplomasını alır.

Haberin Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Öğretimi İngilizce midir?

Bu bölümün öğretim dili Türkçedir. Ancak bazı fakültelerde İngilizce hazırlık sınıfı da vardır. İsteyenler bir yıl İngilizce okuyarak bölümü 3 yılda tamamlayabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) hangi puan türü ile öğrenci alıyor?

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü, TYT Puan türü ile öğrenci almaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Dönem Dersleri

Dental Maddeler ve Alet Bilgisi

Ağız, Diş Çene Radyolojisi ve Korunma Yöntemleri

Ağız ve Diş Fizyolojisi

Temel Mikrobiyolojisi

2.Dönem Dersleri

Ağız ve Diş Sağlığında Araç - Gereç Bilgisi

Farmakoloji

Sterilazasyon Esasları ve Yöntemleri

Dental Anatomi ve Morfoloji Bilimi

Haberin Devamı

3.Dönem Dersleri

Ağız ve Diş Sağlığında Klinik Çalışma Yöntemleri

Muayene Yönetimi ve Hasta Kayıt

Koruyucu Diş Hekimliği

Not: Ağız ve Diş Sağlığı öğrencileri 3. dönemde staj yapmaya başlar.

4.Dönem Dersleri:

Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon

Mesleki Uygulama

Sağlık Bilimlerinde Deontoloji ve Etik

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Bölümünün İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir? Nerelerde iş bulabilir ve çalışabilir?

Bu bölümün mezunlarının çalışacağı belli başlı yerler bulunmaktadır. Buna karşı iş imkanları en geniş olan bölümlerden biridir. Mezun olanlar devlet ve şehir hastaneleri dışında Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde de ''diş teknisyeni'' olarak çalışabilirler.

Haberin Devamı

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) çalışma alanları nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı bölümünün çalışma alanları hastane, klinik ve laboratuvar olarak üçe ayrılmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı (MYO) Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

Hacettepe Üniversitesi

İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu

Dokuz Eylül Üniversitesi

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa

Süleyman Demirel Üniversitesi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Karabük Üniversitesi

Kırıkkale Üniversitesi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi

Ağız ve Diş Sağlığı Programı Sık Sorulan Sorular

Ağız ve Diş Sağlığı Programı Nedir? Neden Okumalıyım?

Diş hekimliği hizmeti verilen muayenehane, poliklinik, üniversite, özel hastane ya da devlet hastanelerinde istihdam edilmek üzere diş hekimi yardımcısı, ağız ve diş sağlığı teknikeri unvanıyla mezun veren bir bölümdür. Mezuniyet sonrası iş olanağı en fazla olan bölümlerden biridir. Ayrıca diş depoları ve implant firmaları gibi diş hekimliği sektörlerinde de çalışma olanağı vardır. İstihdam sorunu yaşanmayan bölümlerden biridir.

Ağız ve Diş Sağlığı Programını Neden Fenerbahçe Üniversitesi’nde Okumalıyım?

Programın amacı, kamu ve özel sektörde tercih edilen saygın, nitelikli ağız ve diş sağlığı alanında uluslararası bilgi seviyesine ulaşmış mezunlar yetiştirmektir. Ders içerikleri bu amaç doğrultusunda hazırlanmış olup “Mesleki İngilizce” gibi derslerle de mezun olduktan sonra uluslararası hizmet verebilmelerine katkı sağlanmaya çalışılmaktadır. Programda uygulamaya dayalı eğitim verilmektedir. Bu eğitimler yüksekokula ait laboratuvarların yanı sıra anlaşmalı sağlık kurum ve kuruluşlarında verilebilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Programı Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkânları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı teknikeri hasta muayenesinde diş hekimine yardımcı olan, tedavi malzemelerinin hazırlanması ve kullanıma hazır halde tutulmasını sağlayan sağlık teknikeridir. Diş hekimi için çalışma ortamını hazırlamakta, hastayı kabul etmekte, tedavisi sırasında ve sonrasında hekime ve hastaya yardımcı olmaktadır.

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanı ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, diş klinikleri ve muayenehanelerinde, hastanelerin diş sağlığı ile ilgili birimlerinde ve diş depoları ile implant firmalarında görev alabilmektedir. Ayrıca devlet hastaneleri ve ADSM’lere yapılan atamalarda çok fazla ağız ve diş sağlığı teknikeri alımı yapılmaktadır. Devlet kadrosunda memur statüsünde çalışabilmeleri için iki senede bir yapılan önlisans KPSS oturumuna katılmak ve yeterli puanı almak gerekmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Programı Dikey Geçiş Bölümleri

2 yıllık Ağız ve diş Sağlığı programını başarı ile bitirmiş mezunlar DGS sınavında başarılı olmak kaydıyla Sağlık Eğitimi Lisans programına geçerek lisans mezunu olabilmektedirler.

DGS sınavı ile aşağıdaki programlara dikey geçiş yapılabilmektedirler.

1. Acil Yardım ve Afet Yönetimi
2. Hemşirelik
3. Sosyal Hizmet
4. Sağlık Yönetimi

Ağız ve Diş Sağlığı Programında Hangi Dersler Var?

Dental terminoloji; İngilizce I; Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi I; ağız ve diş sağlığında klinik çalışmalarda yardımcılık I; temel mikrobiyoloji ve asepsi; ağız ve diş anatomisi; Türk dili I; bölüm seçmeli; bilişim teknolojileri; sterilizasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri; İngilizce II; Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi II; ağız ve diş sağlığında klinik çalışmalarda yardımcılık II; ağız ve diş sağlığında madde ve araç bilgisi I; Türk dili II; ağız ve diş sağlığında klinik çalışmalarda yardımcılık III; periodontoloji, cerrahi ve implantoloji uygulamalarında yardımcılık; mesleki İngilizce; tıbbi ilk yardım; ağız ve diş sağlığında klinik çalışmalarda yardımcılık IV; muayenehane yönetimi; diş tedavileri için genel anestezi ve sedasyon uygulamalarında yardımcılık, ağız ve diş sağlığında madde ve araç bilgisi II gibi teorik ve uygulamalı derslerin yanısıra zorunlu yaz stajı da bulunmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Programının Puan Türü nedir ?

Ağız ve Diş Sağlığı programına TYT puan türü ile girilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Programının Eğitim Dili nedir ?

Ağız ve Diş Sağlığı programının eğitim dili Türkçe’dir.

Ağız ve Diş Sağlığı Programının Eğitim Türü nedir ?

Ağız ve Diş Sağlığı programının eğitim türü örgün eğitimdir.

Ağız ve Diş Sağlığı Programının Eğitim Süresi ne kadardır ?

Ağız ve Diş Sağlığı programının eğitim süresi 2 yıldır.

AĞIZ VE D&#x;Ş SAĞLIĞI

AMAÇ

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerinin, diş hekimine tanı, tedavi veya kliniklerin düzen ve işleyişinde her durumda ve aşamada yardımcı olacak profesyonel bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

EĞİTİM SÜRESİ

2 yıl

DİPLOMA TÜRÜ

ÖnlisansÖĞRENCİ KABUL KOŞULLARIYükseköğretim Kurulu Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan sınav sonucunda TYT puan türünde yeterli puanı almış olan öğrenciler alınmaktadır. Programa ayrıca, yatay geçiş yoluyla da öğrenci kabul edilmektedir.ÜST DERECE PROGRAMLARA GEÇİŞ (Yatay-Dikey Geçiş )

Yatay Geçiş : Eş değer programlara geçiş yapılır. (ek madde I ve aritmetik ortalaması)

Dikey Geçiş : (Lisans programlarına) DGS şartları ile Bölümler ÖSYM Klavuzunda belirtilmiştir.

ÖLÇME-DEĞERLENDİRME

Her öğrencinin dönem başında derslere kayıt yaptırması ve dönem sonu sınavına girebilmesi için teorik derslere ve uygulamalı derslere devam etmiş olması gereklidir. Öğrenciler her ders için en az 1 ara sınav ve yarıyıl sonu sınavına tabi tutulurlar. Bir dersten AA, BA, BB, CB, CC, DC ve DD harf notlarından birini alan öğrenciler o dersi başarmış sayılırlar.

Mezun durumuna gelen üç dersi veya tek dersi kalan öğrenciler için tek ders veya üç ders sınavı yapılmaktadır.

MEZUNİYET KOŞULLARIProgramdan mezun olabilmek için akademik not ortalaması 2 olması ve 4 yarıyıl sonunda zorunlu ve seçmeli dersler ile  AKTS krediyi tamamlamaları gerekmektedir.PROGRAM HAKKINDA KISA BİLGİ

Dişcilik Hizmetleri Bölümü'nde bulunan bu programın eğitim süresi 2 yıldır ve her yarıyılda 30 AKTS kredisi almak üzere toplam krediyi tamamlamak gerekir. 

Eğitim süresince;

Klinik Araç Gereç ve Malzemeleri

Ağız, Diş Anatomisi ve Terminolojisi

Maddeler Bilgisi

Laboratuvar İşlemleri

Klinik Cihazlar Bakımı ve Kalibrasyonu

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon

Oral Hijyen Eğitimi

Muayenehane İdaresi ve Hasta Kayıt

Dişçilik Hizmetlerinde Klinik Uygulamaları I ve II.

Diş Hekimliğinde Radyoloji gibi Meslek ile ilgili dersler ve

Türk dili

Yabancı Dil

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Seçmeli Dersler

gibi genel dersler okutulur. Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği programına Öğrenci Seçme Sınavından başarılı olan öğrenciler kayıt yaptırabilirler. Bunun için TYT puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

ÖĞRENCİLERDE ARANAN NİTELİKLER

Fiziksel Özellikler: Kanunen bir kısıtlama olmamakla birlikte, bu meslekte el ve göz becerisi gerektiğinden bu uzuvlarında bir sakatlığın olmaması, mezuniyet sonrası şahsın başarısının yüksek olmasında etkendir. Gece ve/veya gündüz nöbet şeklinde çalışma olabileceğinden ve çalışma odalarında devamlı ayakta durulduğundan bununla ilgili ortopedik bir sakatlığın olmaması da dikkate alınmalıdır.

Yetenek: El becerisi ve hızlılık gerektiren işlere yatkın olmak.

İlgi: Sterilizasyon ve teknik cihazlara, bilgisayar ve diğer otomasyon sistemlerine ilgisi olmak.

MEZUNLARIN ÜNVANI VE ÇALIŞMA ALANLARIBu programı başarı ile tamamlayanlara önlisans diplaması verilir ve “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” ünvanı kazanırlar. Mezunlar bireysel çalışma imkânına sahip olmayıp Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde, Özel Muayenehanelerde, Diş Hekimliği Fakültelerinde ve Özel Diş Hastanelerinde çalışabilirler.MESLEKTE İLERLEME

Ağız ve Diş Sağlığı ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı´nda başarılı oldukları takdirde, "Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği, Sağlık Yönetimi" gibi lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Bölüm Başkanı: Doç. Dr. Ebru DOĞAN GÜNER

Bölüm Başkan Yardımcısı: Doç.Dr. Burcu ERTİT TAŞTAN

Program Kadrosu:

Doç.Dr. Ebru DOĞAN GÜNER (Program Başkanı)

Doç.Dr. Burcu ERTİT TAŞTAN

Doç.Dr. Üyesi Üzeyir ÇAĞLAR

Öğr. Gör. Dr. Orhan KAZAN

Öğr.Gör. İlknur BAKIR

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası