asma yaprağı konservesi nasıl yapılır / Asma Yaprağı Konservesi Nasıl Yapılır? - YouTube | Yemek tarifleri, Muzlu kekler, Yemek

Asma Yaprağı Konservesi Nasıl Yapılır

asma yaprağı konservesi nasıl yapılır

Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

Asma Yaprağı Nasıl Saklanır?

En kolay asma yaprağı saklama yöntemi buzlukta saklama yöntemidir. İyi sarma - dolma yapmanın ilk şartı, iyi yapraktan geçer. Yaprakların en körpesi belli zamanlarda bulunur.

Kaç kişilik: Hazırlık:10 dak. Pişirme:5 dak.

Saklamalık Asma Yaprağı Malzemeleri

• 1 kg. asma yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 3 lt. sıcak su

Saklamalık Asma Yaprağı Nasıl Yapılır?

• Yaprakların saplarını temizleyin, Yırtık ve kötü olanlarını ayırın ve sudan geçirin.
  • Bir tarafta lt. su kaynatın. Derin bir kabın içine yaprakları koyun ve sıcak suyu üzerine dökün. Eğer kabınız çok büyük değilse iki parça halinde de yapabilirsiniz. Her tarafına, tüm yapraklara sıcak su temas etmeli. Yapraklar sararmalı. İşte bu aşamada yaprakları süzüp soğumaya bırakın.
  • Soğuyan asma yapraklarını her pişirmede ne kadar kullanıyorsanız o kadarlık poşetler yaparak hazırlayın ve buzluğa atın.
  • Sarma yapmak istediğiniz de ya da etli dolma, asma yapraklarınızı derin dondurucudan çıkarın suyun içinde biraz bekletip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. lezzetli sarmalarınız olacaktır. Afiyet olsun.

Saklamalık Asma Yaprağı Püf Noktaları

Sıcak suyu asma yaprakları üzerine koyduğunuzda sararana kadar alt üst edip kaşıkla aralarını aralayarak her tarafına gelmesini sağlayın.

Saklamalık Asma Yaprağı İçin Servis Önerisi

Sarma yapmak istediğinizde buzluktan çıkarıp sudan geçirdiğinizde kullanıma hazırdır.

Sussuz yaprak nasıl saklanır?

Bizim yöntemimizle sussuz şekilde saklayabilirsiniz.

Artan salamura yaprak nasıl saklanır?

ARtan salamura yaprakları sudan geçirin ve süzdürüp buzdolabı poşetine koyup buzluğa kaldırabilirsiniz.

Salamura yaprak açıldıktan sonra saklanır mı?

Elbette saklayabilirsiniz.

Adım Adım Fotoğraflar:

Asma yaprağı malzeme listesi

Asma yapraklarını sıcak suyun içine atıyoruz

Yaprakların rengi sarıya doğru döndüyse tamamdır, suyun içinden çıkarıyoruz

Yaprakları süzerek çıkarıyoruz

Soğuyan asma yapraklarını poşetleyip, buzluğa atıyoruz

Kategoriler:Mutfak Okulu

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Asma yaprağı salamurası nasıl yapılır?

Asma yaprağı salamurası nasıl yapılır? Uzun süre taze kalan üzüm yaprağı konservesi nasıl yapılır? İster kıymalı olsun ister zeytinyağlı yaprak sarmayı büyük küçük hepimiz çok seviyoruz. Asma yaprağı bir çok et yemeğinde, balık yemeğinde de kullanılabiliyor. Bu güzel ürünü yıl boyunca taptaze saklayarak soframıza koymak mümkün. Bugün sizlerle iki farklı asma yaprağı saklama yöntemi paylaşacağım. Birincisi konserve kavanozunda saklama yöntemi. Ki bu yöntemle yaptığınız yapraklar iki üç yıl kadar taze kalabiliyor. İkincisi de basma salamura şeklinde saklama yöntemi. Her ikisinde de cam kavanozlar ve cam kaplar kullanacağız.

Cam kap kullandığımızda hem daha sağlıklıdır hem de cam kapta saklanan konserveler salamuralar daha uzun ömürlüdür. Plastik bidonlara yaptığınız yaprak sarmayı kısa sürede tüketmenizi tavsiye ederim. Not: Tarifteki tek ölçü 2 litrelik kaynar suya 5 yemek kaşığı salamura tuzu kullanmaktır.

Önemli notlar

Not: Kullanılacak su ve tuz miktarı yaprak miktarına göre değişecektir. 2 litre su yaklaşık üç kavanoza girdi ben 2 kilo yaprak için yaklaşık on litre su 25 kaşık kadarda tuz kullandım. Siz yaprağınızın miktarına göre ayarlayabilirsiniz.

Not: Pazardan yaprak alırken daha açık yeşil olanları, yaprağın yüzeyine dokununca ipeksi olanları alın. Koyu yeşil yapraklar sert olacaktır.

Not: Kavanozları önceden kaynatıp sterilize edin. Kapaklar ilk kullanım olsun kaynar suyla yıkanıp kurulanmış olsun. Bu işlem konservelerin uzun ömürlü olması için gereklidir. Not: Yaprakları satın aldığınızda ya da topladığınızda üzerlerine bakın herhangi bir şekilde çamur, toz, tarım ilacı varsa mutlaka önce biraz suda bekletip daha sonra yıkayın. Daha sonra süzgece koyup süzdürün. Süzülen yaprakları bir mutfak bezine sererek biraz yumuşayıp bayılmalarını bekleyin. Dalından yeni koparılan, yeni yıkanmış gevrek yapraklar kavanoza basarken yırtılabilir.

Not: Kavanoza tuzlu kaynar suyu doldurduktan birkaç dakika sonra kavanozda su eksilecektir. Tekrar üzerini doldurup hemen kapağını kapatın.

Not: Tüm kavanozları yan yana getirip üzerine mutfak bezi kapatın. Ertesi gün sabaha kadar bu şekilde beklesin. Kapakları içine çöken kavanozların kapakları tutmuş demektir. yıl güvenle saklayabilirsiniz. Soğuk ve karanlık yerde saklarsanız konserveleriniz uzun ömürlü olacaktır. Tüm bu püf noktalara dikkat ederek yaptığınız konserveler hem sağlıklı hem de çok lezzetli olacaktır. Dalından yeni kopmuş yaprağın lezzetini salamurada alabileceksiniz.

Kanalıma ve sosyal medya hesaplarıma lütfen abone olun, desteğinizle büyüyorum.

Sitenin üst kısmındaki bildirimleri aktif edin ve birbirinden güzel yeni paylaşımlarıma anında ulaşın.

Evimin Yemekleri – Birbirinden güzel yemek tarifleri, soğuk sıcak içecek tarifleri, tatlı tarifleri bu kanalda. Sağlıklı doğal malzemelerle hazırlanmış kolay ve pratik yemek tarifleri. Tatlılar, soğuk ve sıcak içecekler birbirinden güzel et yemekleri bu kanalda abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra zil ikonuna tıklayıp tümü işaretlemeyi unutmayın. Sosyal medya hesaplarımın linklerini de aşağıda paylaştım. Hepinizi bekliyorum. Sevgilerimle…

Youtube kanalım: funduszeue.info

Web sitesi: funduszeue.info

Pinterest hesabım: funduszeue.info

Facebook sayfam: funduszeue.info

Twitter hesabım: funduszeue.info

İnstagram hesabım: funduszeue.info

Sizde tarif gönderin ! 

Facebook sayfamızdan, web sitemizin sende tarif gönder bölümünden bize tariflerinizi gönderirseniz mutfağınızın güzel lezzetlerini sizlerin adına paylaşabiliriz.

Bunu beğen:

BeğenYükleniyor

İlgili

YAPRAK KONSERVESİ

Asma yaprağı ülkemizde çok tüketilen besinler arasında. Kış hazırlıklarının olmazsa olmazı. Düğün olur yaprak sarılır, mevlüt olur yaprak sarılır, günlerde, gezmelerde sofraların baş köşesinde yerini alır sarmalar.

Genelde yurdumun becerikli hanımları bu yaprakları tuzlu su ile basar yıl boyu kullanır. Ama ben bir türlü beceremedim gitti bu işi :)  Hadi güç bela bastım diyelim bir de bunu muhafaza etme işi var. Üsten küflendi mi yok suyu çekildi mi funduszeue.info.

Becerenlere helal olsun bir gün o mertebeye ulaşırmıyız bilinmez ama ben şimdilik kendi yöntemimi paylaşayım benim gibi tuzlu yaprak basmayı beceremeyenlere (tabi varsa)

Bu yöntemi yıllar önce çok sevdiğim bir komşu teyzeden öğrenmiştim. Yaprağı kocaman bidonlara basanlar için bu yöntem pek tutulmuyor ama ben halimden memnunum. İyi ki de öğretmiş teyzem bunu bana.

Tarife geçmeden önce şunu özellikle söylemek isterim ki; kg. yaprak alıp da bu yöntemi denemeye kalkmayın. Hele de tek başınıza. İlk denemenizi 1 kg. yaprak ile yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer bahçenizde bağınızda asmanız varsa bu yöntem güzel oluyor şöyle ki:

Yapraklar olmaya başlayınca bir kg. toplayıp basıyorsunuz. Bir hafta sonra kg. daha. Bir hafta sonra kg. daha derken insanı çok yormuyor.

Kalan detayları da tarif içinde okumaya devam edelim:

MALZEMELER

* 1 kg. taze yaprak

* 3 tane büyük kavanoz ( funduszeue.info)

* 1 tane küçük kavanoz ( ml. lik)

HAZIRLANIŞI

* Öncelikle yaprakların sap kısmı makas ile kesilir.

* Sonra yapraklarda toz, kir vs varsa temiz bir bez veya kağıt havlu ile silinir. Yaprakları ben yıkamadan kuru olarak basıyorum. Pazardan alınmadığı, dalından alınıp direk kavanoza basıldığı için içim rahat bu konuda. Yine de elden geçirmekte fayda var. Yıkama işlemini ise sarmadan önce yapıyorum.

* Evet bu işlem biraz el oyalayıcı ama yukarıda da dediğim gibi 1 kg. basmak çok yorucu olmuyor.

* Daha sonra 8 - 10 yaprak üst üste dizilir. Ve kavanoza basılır. Bu kavanozlar biraz dar olduğu için elinizin içine sığıp sığmadığını önceden kontrol etmelisiniz.

* Detayları yazmak yerine resimlere havale ediyorum. Resim sözden daha iyi anlatıyor.

* Ben 1 kg. yaprak için 4 kavanoz kullandım. Ama küçük olanı tam dolmadı.

* Basmaya göre değişiyor. Mesela büyük kavanozun biri gr. yaprak alırken diğerine gr. basmışım. Küçük kavanoz da gr. yaprağı alacak kapasitede ama az olduğu için gr. bastım.

* Yani sıkı basılırsa 1 kg. yaprağa 3 tane büyük kavanoz yeter.

* Doldurma işlemi bittikten sonra kavanozların ağzı mutlaka yeni konserve kapağı ile sıkıca kapatılır.

* Geniş ve derin bir tencereye kavanozlar yerleştirilir ve kaynarken taşmayacak kadar soğuk su ile doldurulup altı yakılır. 25 dk. orta hararetteki ateşte kavanozlar kaynatılır. Daha sonra kavanozlar ters çevrilip dk. daha kaynatılır. Bu sırada su azalmışsa kaynar su ilave edilebilir.

* Daha sonra kuru bir bez ile kavanozlar teker teker çıkarılır ve ağzı kapatma yönüne bir daha sıkılır. Ve soğutulur.

* Kapakları tuttu ise bir yıl boyunca oda sıcaklığında bozulmadan bekleyebiliyor. (Tutan kapak kendini hafifçe  içine çeker)

* Sarılacağı zaman  tekrar haşlamaya gerek yok. Bol su ile yıkanır suyu sıkılır ve sarılır. Tuzsuz basıldığı için hazırlanan iç malzemesinin tuzu ona göre ayarlanır.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası