120 izleme ve dinleme metni / Dinleme Metni 6 Sınıf mp4 3gp flv mp3 video indir

120 Izleme Ve Dinleme Metni

120 izleme ve dinleme metni

yılı Haziran ayı&#;

O günler, ülkemizin büyük toprak kayıpları ve milyonlarca insanımızın da büyük perişanlıklar yaşamasına neden olan Balkan Harbi’nden henüz kurtulduğumuz günlerdir, yaralarımızı sarıp ülkemizi feraha çıkartmaya çalıştığımız barış günleri.İşte o günlerde henüz hayatının baharındaki Münire, lise müdürü olan babası Cemal öğretmen, kendisinden sadece birkaç yaş küçük olan iki erkek kardeşi Mehmet ve Mustafa’dan oluşan ailesiyle Van’da mesut ve mütevazı bir hayat yaşamaktadır ve nişanlısı Süleyman Teğmen ile çok yakında evlenecektir. Fakat bu mutlu günler çok sürmez, Ağustos ’te Avrupa’da 1’nci Dünya Harbi’nin başlamasıyla birlikte ülkemizde de seferberlik ilan edilir. Varını yoğunu ordusu emrine veren halk, çocuklarını da askere gönderir, Süleyman Teğmen de cepheye gider.
Kasım ’te Rusların taarruzu ile harp ülkemize de sıçrar, Sarıkamış Harbi’nin başlamasıyla birlikte çatışmalar daha da yoğunlaşır. Sınır bölgesinde harp etmekte olan ve Süleyman Teğmen’in de yer aldığı Jandarma Tümeni’nde cephane kalmamıştır.  
Şehirde de resmî görevliler dışında, ihtiyarlarla kadınlardan başka çok az sayıda “eli tüfek tutan erkek” kalmıştır; onlar da “TAŞNAK ÇETELERİ”NE karşı şehri ve ailelerini korumak için şehirde kalmak zorundadırlar&#; bu konu tartışılırken birisi çocuklarımızı gönderelim der. Fakat bu görüş pek hoş karşılanmaz. Fakat Cemal Öğretmen bu fikri kabul eder o da onaylar. Diğer gün Cemal Öğretmen lisedeki çocuklara cephede savaşacak askerlere cephane taşımak için gönüllü olanların 1 adım öne çıkmasını söyler ve bütün öğrenciler bir adım öne çıkar ve bu öğrencilerin hepsi 13 ile 17 yaş arasındadır.  O kahramanımızın anneleri çocukları bu uzun süren yolculuğa hazırlarlar ve genç marşlar ile uğurlanır. Fakat bu gençten geriye kırk civarlarında genç döner bu gençlerden de yirmi tanesi hayatta kalabilir.

Şu anda Türkiye nasıl dimdik duruyorsa, nasıl biz hayattaysak askere cephane götüren genç sayesindedir.

Bunu beğen:

BeğenYükleniyor

İlgili

Dinleme İzleme Metni Etkinlik Cevapları (6. Sınıf Türkçe) &#;6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları ( Dinleme İzleme Metni)&#; konusunda 6. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa ve 67&#;deki Ders Kitabı Cevaplarını paylaştık. Eksik yada hatalı olabileceğini düşündüğünüz kısımları bizlere Yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz. 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları konusunda isimli Dinleme İzleme Metni&#;ne ait etkinlik çalışmalarını cevapladık.

Dinleme-Metni-Cevapları-(Sınıf-Türkçe)

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa Cevapları MEB Yayınları Dinleme İzleme Metni

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 64 MEB Yayınları ( Dinleme İzleme Metni)

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. “Vatan sevgisi” ile ilgili araştırdığınız şiiri arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Sinif-Turkce-Ders-Kitabi-MEB-Yayinlari-SayfaDers-KitabiCevaplar (1)

2. Mehmet Âkif Ersoy’un “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” sözü ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Anlatınız.
Cevap: Çünkü İstiklal Marşının yazıldığı dönemlerde savaş vardı. Bir daha yazılması demek savaş olması demektir. Allah, bu ülkeye bir daha o günleri yaşatmasın.

1. Etkinlik:

İzleyeceğiniz filmde anlamını bilmediğiniz kelimeleri aşağıya not alınız. Bu kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.
Cevap:

Tümen
Tahmin: Birlik
Sözlük anlamı: Tugayla kolordu arasında yer alan birlik.

Tedbir
Tahmin: Önlem
Sözlük anlamı: önlem

Müdafaa
Tahmin: Kendini savunma
Sözlük anlamı: Savunma

Kafi
Tahmin: Yeterli olan
Sözlük anlamı: Yetecek ölçüde olan yeterli

Harp
Tahmin: savaş
Sözlük anlamı: savaş

İtikat
Tahmin: İnanmak
Sözlük anlamı: İnanç

2. Etkinlik:

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Oğlunun cephane taşımasını istemeyen babaya, oğlu nasıl bir tepki vermiştir? Anlatınız.
Cevap: Babasına karşı gelerek onun isteğini reddedip kendi istediğini yaptı.

2. Çocuklar yola çıkmadan önce yapılan hazırlıklar nelerdir?
Cevap: Çocukları sıkı sıkı giydirmek, perde, kilim yatak çarşafları verildi. Tüfekler verildi ve Rehberlik için Askerler verildi.

3. Oğlunu cepheye göndermek istemeyen babanın yerinde siz olsanız nasıl davranırdınız? Sebepleriyle açıklayınız.
Cevap: Çocuğumu savaşa gönderirdim çünkü vatansız yaşanılmaz.

4. Vatanımız için hangi fedakârlıkları yapabilirsiniz? Anlatınız.
Cevap: Vatan için tüm fedakarlıkları yapmaya hazırım.

5. “Vatan” konulu bir film çekecek olsaydınız filminizde neleri vurgulamak isterdiniz? Anlatınız.
Cevap:Birlik ve beraberliği vatanı korumanın önemini vurgulardım.

3. Etkinlik:

İzlediğiniz “” filminde çocukların mehter marşıyla cepheye uğurlanmasından sonraki sahnede sözlü olmayan bazı mesajlar verilmiştir. Bu mesajlar hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Şartlar ne olursa olsun her koşulda öncelik vatandır. Canı pahasına ailesini geride bırakıp soğuk kış demeden savaşmaya hazır çocuklar. Önce vatan!

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65 MEB Yayınları ( Dinleme İzleme Metni)

B) Aşağıda verilen özelliklerden hangileri yukarıdaki metinde görülmektedir? Yanlarına çarpı (X) koyarak işaretleyiniz.
Cevap:

Sinif-Turkce-Ders-Kitabi-MEB-Yayinlari-SayfaDers-KitabiCevaplari

C) Yukarıda özelliklerini işaretlediğiniz metin türü aşağıdakilerden hangisidir?
Cevap: B) Mektup

D) İzlediğiniz filmde askerlerimize cephane taşıyan çocuklardan biri olduğunuzu hayal ederek defterinize, yukarıda okuduğunuz metnin özelliklerine uygun bir metin yazınız.
Cevap: Canım arkadaşlarım, değerli büyüklerim,

Bizler sizin için bu vatanı koruyanlarla beraberiz, onlara yardım ediyoruz. Havalar soğuk ama siz bizi merak etmeyin. Sizden bir isteğim var. Bu günleri ve bizleri unutmayın. Bizlerden sonra siz de vatanımıza sahip çıkın onu koruyun. Vatana ve kendinize iyi bak bizleri merak etmeyin, bizlerden dualarınızı esirgemeyin.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 66 MEB Yayınları ( Dinleme İzleme Metni)

5. Etkinlik: Aşağıdaki görselden öğretmeninizin seçeceği kelime veya kelime grupları ile ilgili hazırlıklı konuşma yapınız.
Cevap: Bu etkinliği öğretmeninizle beraber yapacaksınız.

6. Etkinlik:

İzlediğiniz “” filminden hareketle aşağıdaki cümleleri neden &#; sonuç ve amaç &#; sonuç anlamı verecek şekilde tamamlayınız.

1. &#;Askere gitmek&#;. için aileler çocuklarıyla vedalaştılar

2. Baba, oğlununun cephane taşımasını istemediği için &#;&#;onun askere gitmesine izin vermedi&#;.

3. Filmdeki çocuklar ordumuza yardım etmek için &#;..cephane taşıdılar&#;&#;

4. Şehirdeki büyükler &#;..çok yaşlı oldukları &#;. için çocuklar cephane taşımak zorunda kaldılar.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 67 MEB Yayınları ( Dinleme İzleme Metni)

7. Etkinlik:

A) “Askerlerimiz aslan gibi kuvvetlidir.” cümlesinde askerlerimiz aslana benzetilmiştir. Siz de aşağıda verilen dizelerdeki benzetmeleri bulunuz.
Cevap:

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım. = Kişi kendini doğal afet olan sele benzetmiştir.

Ey ana toprağı, ey Anadolu, Cennette bir yeşil meydan gibisin. = Anadolu,Cennete benzetilmiştir

Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik. = Şen çocuklara benzetilmiştir.

B) “Şehit analarının gözyaşları sel oldu.” cümlesinde gözyaşlarının sel olması abartılı bir ifadedir. Siz de aşağıda verilen dizelerdeki abartılı ifadeleri bulunuz.
Cevap:

Çanakkale içinde vurdular beni.
Ölmeden mezara koydular beni.

Cümlesinde ki ölmeden mezara koydular beni abartılı bir ifadedir.

Rüzgârlardan atım var.
Şimşekten kanadım var.
Göğsümde al yapılı
Gazilik beratım var.

Cümlesindeki rüzgarlardan atım var, şimşekten kanadım var abartılı bir ifadedir.

C) Aşağıdaki şiirde kullanılan benzetme ve abartma ifadelerini bularak aşağıya yazınız. Bu ifadeler şiire nasıl bir anlam katmaktadır? Açıklayınız.
Cevap:

Benzetme: Sarışın bir kurt,
Çakmak çakmak mavi gözleri
İnce uzun bacakları

Abartma: Karanlıkta akan bir yıldız gibi
Kocatepe&#;den Afyon&#;a atlayacaktı

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri ile ilgili bir araştırma yapınız
Cevap:

Sinif-Turkce-Ders-Kitabi-MEB-Yayinlari-SayfaDers-KitabiCevaplari

Dinleme İzleme Metni Etkinlik Cevapları (6. Sınıf Türkçe)

Dosya Boyutu: KB

İndirilen Dosya: seafoodplus.info__Metninin_Ders_Plani(MEB_6)_.doc

adlı metnin ders planıdır.

İndirdiğiniz dosyaların uzantısı DOCX, XLSX ve PPTX ise Microsoft Office ile açılmaktadır.

Bu Sayfada " 6.Sınıf Türkçe adlı metnin günlük ders planıdır. " adlı dosya bulunmaktadır. Download linki aktif olduğunda " 6.Sınıf Türkçe adlı metnin günlük ders planıdır. " dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. " 6.Sınıf Türkçe adlı metnin günlük ders planıdır. " dosyasını 20 sn'lik süre dolmasına rağmen indiremediyseniz, aşağıdaki kırık link aracılığıyla bize iletebilirsiniz.
Sorun varsa en kısa zamanda düzelteceğimizden emin olabilisiniz. İlginize Teşekkür Ederiz.

" Dosyayı indirmek için yukarıdaki geriye sayım işleminin bitmesini bekleyiniz "

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir