ikinci sınıf onluk birlik / 2. Sınıf Matematik Onluk ve Birlikler Test Çöz

Ikinci Sınıf Onluk Birlik

ikinci sınıf onluk birlik

ONLUKLAR VE BİRLİKLER funduszeue.info MATEMATİK TESTLERİ

2.Sınıf Matematik Testleri » Onluklar ve Birlikler Çözümlü Test Soruları için yapılan yorumlar

2.g Beğendim güzel tavsiye ederim.

Aleyna Gülsoy Bayıldım kesin sınavdan alırım.

Aylin Öztürk Çok güzel testleriniz ,çok beğendim.

Ali Kerem Çok güzel bir testti, bütün hepsini doğru bildim, teşekkür ederim test.

Anonim İyiydi hemde çok iyi 1 yanlışım var oda dikkatsizlik.

Ada Sınavımdan aldım çok sağ ol

ikinci sınıftan büşra bayıldım siteyi hem eğlenceli hem eğitici herkese bu sayfayı öneririm test için harika

arda ile berkay dersimize yardımcı oldunuz soruları çok beğendik

ayşe çelik ben çok beğendim. aldım

gülsena teşekkür ederim yarın sınavım var beni çok çalıştırdınız

Bulut Bayındır Sorularınızı çok beğendim. Hep buradan çalışacağım

melis asya bu sorulara bayıldım artık matematik sorularını buradan çözeceğim teşekkürler

Ahmet Onur Bu siteyi çok beğendim matematik derslerime buradan çalışacağım teşekkürler.

ismail gezer bu test harikaydı çok beğendim hiç yanlışım yok başarılar

ibrahim sizin testlerinizi çok sevdim çok teşekkürler

irem Ben bu siteyi çok beğendim. Bu site sayesinde sınavdan aldım

Berkay testlerinizi beğendim çok teşekkür ederim

yağız ege çok bilgilendirdi sınavlarımı hep buradan çalışıyorum

muhammet burada çok güzel testler var gerçekten sınavlara hep buradan çalışacağım

muhammet burada gerçekten çok güzel testler var sınavlara kesinlikle buradan çalışmayı tercih ederim

hilal konu çok güzel çok bilgili çok yardımcı oldu çok sevdim sınavlardan aldım

bilal aydın bu testi çok sevdim ellerinize sağlık bu testi yapmayanlara da öneririm

MATEMATİK ÇOK GÜZEL HEPSİNİ KONTROL ETTİM HİÇ YANLIŞIM funduszeue.info ÇOK funduszeue.info ÇOK GÜZEL BİR YER

zehra çok güzel bir test herkese tavsiye ederim güle güle

burak vallahi çok güzel yeni soruların gelmesini bekliyorum çok teşekkür ederim

azra uysal sorularınız için çok teşekkür ederim matematik sorularını herkese tavsiye ederim

esma bu site çok güzel teşekkür ederim

Berra Yıldız Sorularınızı çok beğendim. Teşekkür ederim

barış Özcan bu site için çok teşekkür ederim bu site bizim için çok önemli

zelal azrak yaptığınız testler için çok teşekkürler sayenizde zihnim çok çalıştı ve testleriniz çok güzeldi

arda çok güzel ellerinize sağlık çok şey öğrendim

beyza tuncay çok güzel ve zihin geliştirici. bu soruları yapanların eline sağlık.

yusuf çok güzel ve öğreticiydi çok şey öğrendim. hazırlayanların eline emeğine sağlık.

Defne Naz Öztürk çok güzel olmuş elinize sağlık testleriniz çok güzel

ELİF ÇOK GÜZEL SORULAR TEŞEKKÜR funduszeue.info BEKLERİM.

mehmet akif acevit çok güzel sorular teşekkür ederim. elinize sağlık. diğer konuları bekleriz.

2. Sınıf Onluk Birlik

2. sınıf onluk birlik konu anlatımı, etkinlik ve çalışmamıza hoş geldiniz. Etkinliklerimiz tamamen özgün olup yoğun emek harcanarak üretilmiştir. Doğal sayılar konusu içinde yer alan onluk birlik konusu sayılar, sayıları okumamızın mantığını kavramak açısından oldukça önemlidir. Bir onluk kaç birlik eder, onluklar ve birlikler bir araya gelince nasıl okunur gibi matematiğine temelini oluşturan konuyu sizlerle paylaşıyoruz. Nesne sayısı ’e kadar ( dâhil) olan bir topluluktaki nesnelerin sayısını belirlema ve bu sayıyı rakamlarla yazma açısından son derece önemli olan onluk ve birlik konusu 2. sınıf matematiğin temelini oluşturmaktadır.

2. Sınıf Onluk Birlik Konu Anlatımı

2. Sınıf Onluk Birlik Konu Anlatımı ile sayıların nasıl oluştuğunu ve okunduğunu anlattık. ’den küçük doğal sayıların basamaklarını modeller üzerinde adlandırma, basamaklardaki rakamların basamak değerlerini belirtme etkinlikleri ile anlattığımız konuyu pekiştirdik. Onluk taban bloklarını okuma. birlikleri onluk sayıları ekleme ve sayıların okunuşu ve verilen sayılarda kaç tane onluk kaç tane birlik olduğunu konu anlatımı bölümünde ifade etttik.

Onluk Birlik Konu Etkinlik:

2. sınıf onluk birlik etkinlik bölümünde verilen nesneleri onluk ve birliklerine ayırarak yazma çalışmaları. Onluk taban bloklarıyla gösterilen sayıları örnekteki gibi tabloda gösterme etkinlikleri. Onluk ve birliklerine ayılmış olan sayıların basamak değerini belirleme ve oluşan sayıyı yazma çalışma kağıtları. Aşağıdaki sayıları onluk ve birliklerine ayırıp okunuşlarını yazalım etkinlikleri.

Çalışma Kağıtları

2. sınıf onluk birlik çalışma kağıdı kısmında verilen nesneleri onluk gruplara ayırma ve altlarındaki boşluğa kaç onluk ve birlikten oluştuğunu yazma çalışmaları. Onluk taban bloklarıyla gösterilen sayıları ve okunuşlarını yazma çalışma sayfaları. Verilen sayıların onluk ve birliklerini belirtme ve okunuşlarını yazma etkinlikleri.

2. Sınıf Nesne Sayısını Belirleme etkinliklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

2. Sınıf matematik konu anlatımı, etkinlik ve çalışmalarımıza buradanulaşabilirsiniz.

2. sınıf onluk-ve-birlikİndir

İlkokul 2. sınıf matematik dersi sayıları onluk birliklere ayıralım konu anlatımını bu sayfada bulabilir ve pdf olarak indirebilirsiniz.

SAYILARI ONLUK VE BİRLİKLERE AYIRALIM

BU KONUDA NELER ÖĞRENECEĞİZ?
→ Onluklar
→ Birlikler

Hasan, parktaki ağaçları 18 tane olarak saydı. Ağaçların sayısını onluk ve birliklere ayırarak yazalım.

2. Sınıf Onluk Birliklere Ayırma

10 tane birlik bir araya gelince 1 onluk oluşur.

Onluk Birlik Taban Blokları

Onluk ve Birliklerin Sayı Blokları ile Gösterimi

Ağaçların sayısını onluk ve birliklerine ayıralım, sayı bloklarıyla modelleyelim.

Onluk Birliklere Ayırma Örneği

Örnek:

Aşağıda verilen sayıları onluk ve birliklerine ayıralım.

252 onluk 5 birlik

363 onluk 6 birlik

646 onluk 4 birlik

Dosyayı İndirmek İçin Tıklayınız

2. sınıf onluk birlik konusunu pekiştirelim.

Kategoriler 2. Sınıf Matematik

2. Sınıf Matematik Sayıları Onluk Ve Birlik Gruplara Ayırma konu anlatımı

Haberin Devamı

Birlik: Tek sayıları ayrı ayrı yazılmasına birlik denmektedir. Mesela 1, 2, 3 ya da 4 gibi rakamlar birlik sayılardır.

Not: İki basamaklı sayılarda sağ tarafa yazılan rakam birliktir. Aynı zamanda sol tarafa yazılan rakam ise onluk olarak bilinmektedir.

Şimdi bu konuda bazı örnekler yapalım ve onluk ile birlik nasıl ayrılıyor beraber inceleyelim.

Örnek: Bir parkın içerisinde 17 tane ağaç bulunmaktadır. Şimdi bu ağaçları ele alalım ve onluk ile birlik olarak ayıralım.

10 tane birlik bir araya geldiği zaman onluk oluşturduğunu biliyoruz. Yukarıdaki rakama baktığımız zaman içinde bir tane onluk olduğunu görüyoruz.

10 sayısı

Geriye ise 7 tane rakam kalıyor. Yani diğer bir ifade ile 7 tane birlik kalmaktadır. O zaman yukarıdaki 17 tane ağacı onluk ve birlik olarak ayırdığımız zaman şu şekilde yazabiliriz;

17 tane ağaç = 10 + 7

(Onluk) (Birlik)

Gördüğümüz gibi 17 tane ağacı 1 tane onluk ve 7 tane birlik şeklinde ayırdık. Bu şekilde siz de farklı örnekler ele alabilir ve defterinize onluk ile birlik olarak yazabilirsiniz.

Örnek: Bir masanın üzerinde 25 tane kalem bulunmaktadır. Peki biz bu kalemleri onluk ve birlik olarak nasıl ayırabiliriz?

Yukarıdaki örnekte yaptığımız gibi yine rakamları onluk ve birlik olarak ayıracağız. 25 sayısında ise 2 tane onluk olduğunu görüyoruz. Yani iki tane 10 rakamı geldiği zaman 20 eder.

20 = 2 onluk

5 = 5 birlik

Haberin Devamı

Gördüğümüz gibi 20 sayısının içerisinde iki tane onluk bulunuyor. Aynı zamanda 5 sayısının içerisinde de 5 tane birlik olduğunu görüyoruz. Şimdi masanın üzerindeki 25 tane kalemi alalım ve bunları onluk ve birlik olarak ayırmaya çalışalım.

25 tane kalem = 20 + 5

(2 onluk) (5 birlik)

Şimdi yukarıdaki örnekler gibi başka örnekler de ele alalım ve bu sefer incelemeleri siz yapın.

Örnekler:

33 = 30 + 3

47 = 40 + 7

23 = 20 + 3

56 = 50 + 6

85 = 80 + 5

91 = 90 + 1

Bu şekilde 10 rakamından başlamak suretiyle 99 rakamına kadar birçok farklı çift basamaklı sayı yazabiliriz. Daha sonra bu sayıları onluk ve birlik olarak ayırabiliriz. Gördüğümüz gibi sayıların onluk ve birlik şeklinde ayrılması bu şekilde yapılmaktadır.

Haberin Devamı

Şimdi yukarıdaki örnekleri dikkatli bir şekilde inceleyin ve hangilerinin onluk hangilerinin birlik olduğunu anlamaya çalışın. Daha sonra defterinize başka örnekler yapmaya çalışın.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası