aöf harf aralığı / AÖF ders geçme notu kaç? AÖF puan hesaplama nasıl yapılır? İşte ders geçme notu hesaplama

Aöf Harf Aralığı

aöf harf aralığı

A&#;F'te harf notlarının anlamları: CD, DC ve DD ge&#;er mi? Ders ge&#;me notu ka&#;?

Haberin Devamı

Anadolu Üniversitesi "AÇIKÖĞRETİM DESTEK SİSTEMİ"nde AÖF harf notlarının anlamları ve ders geçme notuyla ilgili detaylar geliyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarının monash.pwinde "(Değişik:Senato‒3/1/‒1/10; Değişik: Senato‒18/9/‒7/4; Değişik: Senato‒27/11/‒15/13; Değişik: Senato‒11/3/‒2/7) Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Programlarında, ders bazında "Başarı Notu" alt sınırı uygulanır. "Başarı Notu" alt sınır değeri, laboratuvar dersleri, uygulama dersleri ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında 35'tir…” denilmektedir.

Not: öğretim yılı bahar döneminden itibaren geçerli olacak şekilde “Başarı Notu” alt sınır değeri 35 olup Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde harf notları, dersin alındığı ilgili dönemdeki Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenmektedir.

Haberin Devamı

AÖF'te harf notlarının anlamları

AA, AB, BA, BB, BC, CB ve CC geçer harf notlarıdır. Bu notları aldığınız dersleri tekrar seçemezsiniz.

CD, DC ve DD harf notları ise öğrencinin son akademik durumu Başarılı yani genel not ortalaması 2,00 ve üzerinde ise geçer harf notlarıdır ve öğrenci bu dersleri tekrar seçemez. Öğrencinin genel not ortalaması 2,00’ın altında ise; öğrenci, Genel Not Ortalamasını 2,00’ın altına düştüğü dönemden itibaren bu notları aldığı dersler tekrar seçilebilir.

FF ise Başarısız Harf Notudur ve öğrenci FF aldığı dersleri tekrar seçebilir.

Örneğin, Akademik durumu Uyarı olan bir öğrencinin, daha önceki dönemden iki DD, bir DC olmak üzere üç koşullu geçer harf notuna ve bir de FF notuna sahip olduğunu varsayalım. Öğrenci koşullu geçer harf notuna sahip olduğu 3 dersi istediği zaman alabileceği gibi, FF notuna sahip olduğu dersi de istediği zaman alabilir. Burada önemli olan öğrencinin mezun olmak için genel not ortalamasını ve üstüne taşıması ve FF dersinin olmamasıdır. Öğrenci genel not ortalamasını ve üzerine taşıdığında koşullu geçer harf notuna sahip olduğu derslerden de başarılı olmuş olacaktır.

AÖF ders geçme notu kaç? AÖF puan hesaplama nasıl yapılır? İşte ders geçme notu hesaplama

AÖF ders geçme notu ve puan hesaplama, laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce öğretmenliği lisans programında öğretim dili İngilizce olan dersler hariç olmak üzere bütün açıköğretim bölümlerinde aynıdır. AÖF ders geçme notu hesaplama yapılırken hem ara (vize) sınavından, hem de yıl sonu (final) sınavından alınan puanın belirli oranı alınarak belirli yüzdesi alınır.

AÖF DERS GEÇME NOTU KAÇ OLDU?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde (AÖF) ders geçme notu 30'dur. 30'un altında kalan her not, FF alarak doğrudan kalacak, 30'un üzeri ise çan eğrisine girerek harf notu alacak ve genel ortalamaya göre koşullu veya doğrudan geçmiş olacaktır.

KOŞULLU GEÇER NE DEMEK?

Bir dersten koşullu olarak geçebilmeniz için o dönemin genel ortalamanızın ve üzerinde olması gerekiyor. Eğer altında olursa koşullu olarak geçtiğimiz tüm dersleri yeniden vermeniz gerekmektedir. AÖF sınavlarına girerken dört yanlışın bir doğruyu götürdüğünü kesinlikle unutmamanız gerekmektedir. Aksi halde puanınız giderek düşecektir.

AÖF DERS GEÇME NOTU NASIL HESAPLANIR?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde (AÖF) vize sınavının yüzde 30'u, final sınavının ise yüzde 70'i baz alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse:

Vize Notu: 60 (60x) = 18

Final Notu: 80 (80x) = 56

Toplam: 74'tür. Bu not dersten alınan başarı notudur.

AÖF HARF PUANI NEDİR?

Yeni sistemde, öğrencilerimizin bir dersten başarılı sayılabilmesi için üzerinden değerlendirmeye alınan kâğıtlarda 35,00ya da üzerinde başarı puanı alması gerekmektedir. Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi koşulsuz şartsız geçmişsiniz demektir.

AÖF GEÇME NOTU NEDİR?

notları arasında AA harf notu ile geçebilirsiniz

notları arasında AB harf notu ile geçebilirsiniz

notları arasında BA harf notu ile geçebilirsiniz

notları arasında BB harf notu ile geçebilirsiniz

notları arasında BC harf notu ile geçebilirsiniz

notları arasında CB harf notu ile geçebilirsiniz

notları arasında CC harf notu ile geçebilirsiniz

notları arasında CD harf notu ile 1,70 koşullu geçebilirsiniz

notları arasında DC harf notu ile 1,30 koşullu geçebilirsiniz

notları arasında DD harf notu ile 1,00 koşullu geçebilirsiniz

notları arasında FF harf notu ile 0,00 kalırsınız.

AÖF HARF NOTLARI

AA 4,00 (Geçti)

AB 3,70 (Geçti)

BA 3,30 (Geçti)

BB 3,00 (Geçti)

BC 2,70 (Geçti)

CB 2,30 (Geçti)

CC 2,00 (Geçti)

CD 1,70 (Ortalamaya göre)

DC 1,30 (Ortalamaya göre)

DD 1,00 (Ortalamaya göre)

FF 0,00 (Kaldı)

AÖF'de öğrencilere bir yarı yılda 30 krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması yapılır. Öğrenciler fakülte tarafından atanan dersleri eksiltebilir veya toplam 45 krediyi geçmeyecek şekilde üst yarı yıldan ders seçebilir.

Lisansta birinci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 5. ve 7. yarı yıllardan, İkinci yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 6. ve 8. yarı yıllardan ders alamaz. Üçüncü yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 7. yarı yıldan, Dördüncü yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler ise 8. yarı yıldan ders alamaz. Güz dönemi veya akademik yılsonunda 2,00 ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır.

Ders Geçme: Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi koşulsuz şartsız geçmişsiniz demektir.

Dersten Kalma: Dersten kalmak için o dersin harf notuna bakılır. Eğer FF ise o dersten direk kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir.

Şartlı/ Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu derslerden koşullu olarak geçmişsiniz demektir. Bu şekilde geçmenin koşulu ise bir sonraki dönem Genel Not Ortalamanızı ’ın üzerinde getirmeniz gerekmektedir. Yani Genel not ortalamanız ise bu dersi/dersleri geçmiş, ve altında gelir ise bu dersten/derslerden kalmışsınız demektir.

Sınıf Geçme Sistemi: Kredili sistemde sınıf geçme yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz. 'ın altında ise üst dönemden ders alamazsınız.

DD, DC, CD gelen derslerinizden koşullu olarak ortalama ile geçebiliyorsunuz. Bu ortalama ile geçmenin koşulu ise Bahar Dönemi (2. dönem) sonunda Genel Not Ortalamanızı (GNO) veya daha üzeri getirmenizdir. Eğer Genel Not Ortalaması'nı 'dan düşük getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalırsınız. FF gelen derslerden direkt kalıyorsunuz. FF ile kaldığınız dersleri bir sonraki yıl aynı dönemde tekrar görürsünüz. Yani bahar döneminde kaldığınız bir dersi seneye bahar döneminde alabilirsiniz.

Sizden dönem olarak gibi bir ortalama beklenir. Eğer Güz Dönemi sonunda Genel Ortalamanızı veya üzerinde sağlayamamışsanız size bir Uyarı verilecektir. Bu uyarıdan sonraki dönemde ise Genel Not Ortalaması'nı en az 'a çıkarmanız istenecektir. Eğer bunu da yerine getiremezseniz taklip eden dönemde geçmiş 2 dönemdeki CC altı dersleri yeniden almanız ve ortalamasını geçmeniz istenecektir.

AÖF NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

AÖF not ortalaması hesaplamak için güz dönemi şartlı geçilen derslerden geçilmiş olması, güz dönemi sonundaki veya sonraki bahar dönemi sonundaki Genel Not Ortalaması 2,00 ve üzerinde bir not alınmış olması gerekmektedir.

Öğrencilerin bahar dönemindeki şartlı geçtikleri derslerden geçebilmeleri içinse bahar dönemi sonundaki veya sonraki güz dönemi sonundaki Genel Not Ortalaması 2,00 ve üzeri olması gerekmektedir.

AÖF Lisans son sınıf öğrencilerinin mezun olabilmesi için:

* FF dersinin olmaması,
* En son Genel Not Ortalaması 2,00 veya üzeri olması,
* Alttan veya son sınıftan hiç ders bırakmamış olması gerekmektedir.

ÇAN EĞRİSİ NEDİR?

Çan eğrisinde bir dersi alan tüm öğrencilerin aldıkları notlar toplanarak o dersin ortalaması bulunur ve resimde görüldüğü gibi bir dağılım oluşturulur.

Dersin ortalamasına göre bir dersten 50 ortalama ile CC gelebilirken başka dersten 60 ile CC gelebilir.

ÇAN EĞİRİSİNDE NOT HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çan eğrisinde de not hesaplama neredeyse normal hesaplama gibidir. Sadece harf notları herkesin ortalamasına göre belirlenir.

Anlaşılır olması için 2 ders üzerinden anlatayım. Siz bunu diğer tüm derslerinize uygularsanız. Derslerimiz aşağıdakiler olsun. (Dersler uydurmadır.)

Türkçe (7 Kredi)
Matematik ( 3 kredi )

Ortalamayı bulmak için vize sınav notunun yüzde 30'u ile final sınavının yüzde 70'i alınarak toplanıyor ve dersin ortalaması bulunuyor.

Güncelleme: 

İlgili Haberler

ATA AÖF final sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?AÖF final sınavı tarihleri ne zaman? açıköğretim güz dönemi final sınavı tarihleriAÖF sınav giriş belgesi nasıl alınır? İşte AÖF sınavına girerken gerekli belgelerAÖF sınav yerleri belli oldu mu? AÖF vize (ara) sınav giriş belgesi nasıl alınır?AÖF güz dönemi sınavları ne zaman ? Açıköğretim vize ve final sınav tarihleriAÖF ikinci üniversite kayıtları ne zaman ? İşte sınavsız ikinci üniversite kayıt şartları

A&#;F harf notu ve ders ge&#;me notu ka&#; , FF, DC ge&#;er mi? A&#;ık&#;ğretim A&#;F ortalaması ka&#; olmalı?

Son Dakika Haberler

G&#;ndemA&#;F harf notu ve ders ge&#;me notu ka&#; , FF, DC ge&#;er mi? A&#;ık&#;ğretim A&#;F ortalaması ka&#; olmalı?

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır