aslı sevmiş keremi / Aslyi Sevmiş Kerem mp4 3gp flv mp3 video indir

Aslı Sevmiş Keremi

aslı sevmiş keremi

Kerem ile Aslı Hikâyesi,  Efsanesi ve Özellikleri

Kerem ile Aslı, yüzyıldan günümüze gelen bir halk hikâyesidir.

Halk Hikâyeleri

Halk Hikâyeleri, Anadolu&#;da yüzyıl sonrasında hikâyeci âşıklar halkın sanat ve edebiyat ihtiyacını karşılıyordu. Köy köy geziyor, köy odalarında, düğünlerde, köy ve kasaba kahvehanelerinde sazları eşliğinde hikayeler anlatıyordu. Bunlar bazen önceden hazırlanan hikayelerdi, bazen o anda kurgulanan hikayelerdi. Bazen de yaşanan olaylardan hareketle anlatılanlar&#; Bu hikayelerden en beğenilenleri zamanla destanlaşıyordu.

Halk hikayeleri geleneği aslında sevgi hikayeleri ve aşıkların yaşam öyküleriydi. İşte Kerem ile Aslı da bunlardan biridir. Kerem ile Aslı hikayesinin üç varyantı olduğu bilinmektedir. İlki Ankara Millî Kütüphane&#;de bulunan bir yüzyıl cöngündeki Âşık Kerem Hikâyesi&#;, öteki &#;Aslı-Kerem&#; başlıklı Türkmen varyantı, üçüncüsü ise Prof. Dr. Ali Duymaz tarafından Van&#;da derlenen &#;Kerem&#;in Erzurum Macerası&#; adını taşıyan Türkiye varyantıdır. Bunun gibi Aşık Garip, Ercişli ile Selvi Han, Sümmani ile Gülperi de bunlardan&#;

Anlatıcı aşık önce hikayesini düzyazı biçiminde anlatır, hikaye eder. Bu hem anlatıcı, hem de dinleyici için rahatlatıcı olur. Ardından araya serpiştirilen türkülerle, aşığa, sazı sözüyle tanınan yeteneğini gösterme fırsatı her aşık için önem taşırdı.

Günümüzde bile Doğu Anadolu ve Güney Anadolu&#;da benzer etkinlikler sürmekte, düğünlerde ya da ramazan ayında, uzun kış gecelerinde köy odalarında hikayeci aşıklar, eski geleneğe uygun, o hikayelere yeni ekleme ve çıkarmalarla hikaye okumaktadırlar.

Halk şairleri, âşıklar bir yandan şiir söylerlerken, bir yandan da halk hikâyesi anlatırlardı. Bu gelenek, sözel olarak başlayıp daha sonra yazıyla sürdürüldü.

Kerem ile Aslı hikayesinin yaratıcısı, Aşık Kerem ya da Kerem Dede adıyla anılan Azerbaycan yöresi halk şairidir. Aşk serüvenini konu edinen şiirleri halk arasında yayıldıktan sonra, adı bilinmeyen halk hikâyecileri tarafından bu şiirler çerçevesinde yeniden oluşturulduğu ileri sürülür.

KEREM İLE ASLI (Kitabın konusu, eleştirisi)

Bugüne kadar basılan çeşitli Kerem ile Aslı kitaplarında anlatıldığına göre, İsfahan şahının (padişahının) oğlu Ahmet Mirza (Kerem), şahın hazinedarı Ermeni keşişin kızı Aslı&#;ya aşık olur. Ne var ki din ayrılığı yüzünden onunla evlenmesi olanaksızdır; çünkü bunu kızın babası Keşiş istememektedir. Kızını da alarak ailesini kaçırır.

Kerem arkadaşı Sofu Kardeş ile birlikte ilden ile kaçan keşişin ve Aslı&#;nın ardına düşer. Uzun yolculuklar yapar.. Tüm yolculuklar boyunca Kerem arkadaşı Sofu&#;yla birlikte Türkiye&#;nin Kars, Van, Erzurum, Erzincan, Ankara, Sivas, Kayseri, vb illerini gezer. Bugünkü sınırlan dışında Hoy, Gence, Tiflis, Revan, vb yerlere ulaşır. Anadolu&#;nun birçok yerinde, hanlarda, kahvelerde şiirler söyler; yollara, dağlara, akarsulara (Sultan Dağı, Süphan, Nemrut, Kızılırmak, Murat Suyu, vb), hayvanlara (turnalar, ceylanlar, vb), Aslı&#;ya benzettiği güzellere şiirler söyleyerek derdini anlatır, sevisini sorar.

Aslı&#;yı yakından görebilmek için kızın annesine bütün dişlerini çektirir. Birçok güç durumdan da halk âşığı olduğu için kurtulmayı başarır.

Hikâyeye olağanüstü öğeler de karışır; iki sevgilinin doğumları bir dervişin verdiği sihirli elmayla olur. Zorda kalan Kerem&#;i Hızır kurtarır. Dağlar, ırmaklar o şiir söyleyince geçit verir. Delikanlıyı sınamak için tabuta giren biri ona oyun edenlerle birlik olduğu için can verir. Kerem ceylanlarla, Gemibeli denen, Nuh&#;un gemisinin bulunduğu bir yerde bir kurukafayla konuşur&#;

Tüm bu yolculuklar sırasında Halep paşasıyla tanışır. Derdini anlatır. Onun sevgisini kazanır. Paşanın emriyle keşiş de ikna olur. Kerem Aslı&#;yla evlenir.

Ancak keşiş, bu evlenme işine yine pek razı değildir. Bunun için de bir cinlik düşünür. Düğün gecesi kızına giydirdiği gömleğe büyü yapar. Gömleğin düğmeleri ne yapılırsa yapılsın, açılmayacaktır. Nitekim de öyle olur. Kerem, gerdeğe girdikten sonra Aslı&#;nın gerdek gömleği bir türlü çıkarılamaz. Kerem düğmeleri açarken, bir yandan düğmeler kapanır. Bir türlü işin içinden çıkamazlar. Bunun için de bir ah çekince birdenbire ağzından çıkan alevle yanarak ölür.

Aslı ne olup bittiğinin şaşkınlığını yaşarken, sevgilisinin külleri arasında kalmış kıvılcımla o da saçlarından tutuşup can verir.

Hikâye böyle&#;

Hikâyeyi Değerlendirme

Kimi incelemeciler, hikâyenin sonunu şöyle değerlendirirler:

&#;Yaygın olan Kerem&#;in bu hâlet-i ruhiye içinde derinden bir &#;ah!&#; çekerek ve ağzından bir alev çıkarak yanıp kül olması, Aslı&#;nın ise bu küller içinde sevdiğini ararken kırk gün sonra saçlarından tutuşup yanmasıdır. Hikâye böyle biter ve böyle bittiği bilinir. Ancak hiç de öyle bitmeyen anlatılar da var:

Kerem bu sihirli düğmelerden kurtulmak için Allah&#;a yalvarmış, duası kabul edilerek sihir bozulmuştur, iki sevgili çektikleri bunca sıktının ardından birbirlerine kavuşurlar.

Hikâyenin bir başka varyantına göre yanarak ölen Kerem&#;in kabri başında Aslı, kırk yıl bekler, Allah&#;a yalvararak sevdiğini diriltmesini niyaz eder. Duası kabul edilir ve Kerem dirilir, Aslı gençleşir ve iki sevgili muratlarına ererler&#;&#;

Hikâyenin manzum bölümleri canlı doğa betimlemeleri içerir; sevgiyi, gurbeti içli bir dille yansıtır. Sevgilisine kavuşma yolunda çileler çeken ve onun uğrunda yanan Kerem, modern edebiyatta bir sevgiye/ideale bağlanıp can verebilen kahramanın simgesi sayılır.

&#;ten başlayarak birçok basımı yapılan hikâyeyi Sabri Koz&#;a göre ilk inceleme altına alan da M. Sadık&#;tır. Onun tarihinde (Maarif, S. ,9 Kanunievvel /21 Aralık ) yayımlanan yazısının başlığı &#;Kerem Yandı mı Yanmadı mı?&#; biçimindedir. Ama hikâyenin gözden geçirilmiş baskıları çeşitli dönemlerde yapılagelmektedir.

Cumhuriyet döneminde çalışmalar daha yoğunlaşır. Kimi kaynaklar bu çalışmaları şöyle sırlar: Besim Atalay (), Pertev Naili Boratav, Fuat Köprülü, İlhan Başgöz, Muhan Bali, Saim Sakaoğlu, Fikret Türkmen, Ali Duymaz, Eflatun Cem Güney (), Şevket Rado () işleyip yayımladılar.

Şükrü Elçin metni inceleme konusu yaptı () Ermeni âşığı Civanî, eseri Ermeniceye uyarladı. Üzeyir Hacıbeyli Azerbaycan&#;da opera için besteledi. Ahmet Adnan Saygun da Sabahattin Batu&#;nun yazdığı metne dayanarak Kerem Operası&#;nı besteledi ().

KEREM İLE ASLI&#;DAN

&#;0l gün ola mı, ola mı?&#;.&#;

Yar yolundan gelen saba,
Eyle kelamı kelamı;
Gider isen yar yarana,
Eyle selamı selamı.

Her dem ayrılık mı bize,
Ela gözler süze süze,
Yazılmıştır eğnimize,
Hasret kala mı kala mı?

Bugün dosttan haber aldım,
Fikredip kaygıya daldım,
Aşk ateşi cana saldım,
Yaktı gönlümü gönlümü.

Gülistansız bülbül ötmez,
Yaram çoktur melhem tutmaz,
Değme tabib ilaç etmez,
Gezdim alemi alemi.

Kerem&#;im şu yerden gitsem
Nasip olup yare yetsem,
Yar elinden bade içsem,
0l gün ola mı ola mı?

&#;Ben dönerim, gönül dönmez&#;&#;

Hey ağalar nicedeyim,
Ben dönerim gönül dönmez;
Bir yavruya düştü meylim,
Ben dönerim gönül dönmez.

Keklik gibi sekişliden,
Göğsü elvan nakışlıdan,
Bir harami bakışlıdan,

Bana kaş oynatır nadan,
Öptüm, kaşından gözünden
Aslı, bir keşiş kızından

Yoluna koymuşum canı,
Didemden akıttım kanı,
Kerem sevdi Aslı Hanı,

&#;Yanar ağlarım&#;&#;

Ala gözlerine kurban olduğum
Hep senin derdinden yanar ağlarım
Kime arz edeyim garip halimi
Ellerin yanında görür ağlarım

Benden kaçar sevdiğim, gayrden kaçmaz
Dahi pek küçüktür, aşıkın bilmez
Yalvarsam Mevla&#;ya dileğim geçmez
Yüzümü yerlere sürer ağlarım

Yine düşt&#;ayrılık vücut şehrine
Yürek mi dayanır dilber çevrine
Sürülünce insan mahşer yerine
Hakk&#;ın divanına durur ağlarım

Kerem der bu firkatla yanarsam
Tükenir ömrümüz bir gün ölürsem
Bu hasretle kıyamete kalırsam
Kefenim boynuma sarar ağlarım

Bir kalp! Evet minik bir k&#x;z&#x;n kalbi. Minik ile başlay&#x;nca bu k&#x;z için hepimizin zihninde yaşlar&#x;nda, saçlar&#x; iki tane örülmüş, tatl&#x; bir elbise giymiş( ki benim zihnimde yeşil çiçekli bir elbise canland&#x; )ve elinde de bir bebek olan şirin bir k&#x;z canland&#x; muhtemelen. Canlanmad&#x;ysa bile bu tan&#x;mdan sonra hayal etmişsinizdir. :) 

Ancak minik k&#x;z&#x;n bunla alakas&#x; bile yok. Bizim hikayemizde ki k&#x;z 16 yaş&#x;nda korkular&#x;na ve hayata yenilmiş; art&#x;k pes etmiş ancak yinede şirin bir k&#x;zd&#x;r. :) Buradaki minik kavram&#x;m&#x;z ise hayat&#x;nda ilk defa gönül yaras&#x; almas&#x;ndan geliyor ( belki biraz klişe oldu )

Bu minik k&#x;z prensesler gibi büyümüyor. Çünkü prenseslerden nefret eder kendisi. :) Ama hayat&#x;ndan memnun en az&#x;ndan 8 yaş&#x;na kadar olan dilimden Şimdi bu minik k&#x;z&#x;n 8 yaş&#x;na iniyoruz. 

Çok başar&#x;l&#x; bir tekvandocu. Üstelik kara kuşak olmas&#x;na az bir dönem kalm&#x;ş. Paten sürmeyi seviyor ve kendini yar&#x;şmalara haz&#x;rl&#x;yor. Ayr&#x;ca resim çizmeyi, ney üflemeyi ve piyano çalmay&#x; da çok seviyor ve bunlara karş&#x; kabiliyeti var. Minik k&#x;z&#x;n o zamanlarda en sevdiği gün cumartesi. Minik k&#x;z&#x;n rutin bir cumartesi günü şöyle geçerdi ; sabah erken kalkar ailesiyle neşeli bir kahvalt&#x; yap&#x;p tekvando kursuna giderdi. Kurs ç&#x;k&#x;ş&#x; arkadaşlar&#x;yla buluşup paten yar&#x;şmalar&#x; için kendi kendilerini eğitirlerdi. Akşam ezan&#x; ile eve girer duşunu al&#x;p akşam yemeği yedikten sonra ailesiyle zaman geçirirdi. Böyle mutlu geçerdi minik k&#x;z&#x;n cumartesileri. Cumartesi aile için çok önemliydi. Çünkü bir tek o gün aile bir araya toplanabilirdi. Annesi avukat babas&#x; beyin cerrah&#x; idi. 2 abisi vard&#x;. &#x;kisi de inekti o yüzden çok ders çal&#x;ş&#x;yorlard&#x;. Biri 16(lise 2) diğeri 17(lise 3) yaş&#x;ndayd&#x;.(tabi bu minik k&#x;z 8 yaş&#x;ndayken şimdi ikisi de üniversite mezunu biri hakim biri savc&#x; ) ve tam gazla üniversite haz&#x;rl&#x;ğ&#x; yap&#x;yorlard&#x;. Ancak okul notlar&#x; çal&#x;şt&#x;klar&#x;n&#x; gösteremiyordu. Minik k&#x;z onlar&#x;n aksine ders çal&#x;şmaktan hiç haz etmez. Evin minik k&#x;z&#x; olduğu için gözler hep onun üstünde.

Her şey harika değil mi? Ne yaz&#x;k ki değil. Tam her şey mükemmel derken minik k&#x;za kalbinin delik olduğu teşhisi konuluyor. K&#x;saca minik k&#x;z&#x;n hastal&#x;ğ&#x;ndan bahsedeyim  genelde kalpteki delik doğuştan gelir, doğum s&#x;ras&#x;nda fark edilir ve henüz bebekken kişiye ameliyatla kalp pili tak&#x;l&#x;r. Ancak minik k&#x;zda bu farkl&#x; gelişmekte. Minik k&#x;z&#x;n kalbi mucizevi bir şekilde 8 y&#x;l kalp pili olamadan dayanm&#x;şt&#x;. Muhtemelen delik küçük olduğu için dayanabilmişti. Ancak bu 8 y&#x;lda delik iyice büyümüş, hastal&#x;k ilerlemiş ve sonunda kalp alarm vermişti. Bunca zaman nefes darl&#x;ğ&#x;n&#x;n ast&#x;m olabileceği düşünülen minik k&#x;z&#x;n vücudu asl&#x;nda çok daha ciddi bir hastal&#x;kla mücadele ediyordu. teşhis konulduktan sonra acil kalp ameliyat&#x;na al&#x;narak kalp pili tak&#x;l&#x;yor minik k&#x;za. Ancak minik k&#x;z için hayat ayn&#x; rutin de devam edemiyor. Çünkü ciddi hasarlar&#x; önlemek için bir çok yasak konuluyor. Paten sürmek ve henüz sürmeyi yeni öğrendiği bisiklete binmek yasakt&#x;r art&#x;k minik k&#x;za. Tekvando'ya devam etmesi de yasakt&#x;r ancak doktor ikna edilerek 1 ay daha yani kara kuşak olana kadar devam etmesi için s&#x;n&#x;rlar zorlan&#x;yor. O 1 ay minik k&#x;z için çok zor geçiyor. Bay&#x;lma krizleri ve nefes darl&#x;ğ&#x;na rağmen minik k&#x;z azim ve h&#x;rs&#x; ile kara kuşak alacağ&#x; güne kadar dayan&#x;yor. Ve sonra olan oluyor birden gözleri karar&#x;yor ve dengesini kaybediyor. Nefes alam&#x;yordu ve bu ciğerlerinin yanmas&#x;n&#x; sağl&#x;yordu. Etraf&#x;na toplanan kalabal&#x;k, ambulans, hastane, ameliyathane Korkulduğu gibi küçük kalp krizi geçirmişti. Art&#x;k yasaklara tekvando, koşmak, spor, ağlamak, ani şeyler de eklenmişti Ve en önemlisi adrenalin hormonu salg&#x;lad&#x;ğ&#x; için çikolata da yasakt&#x;. BU B&#x;R KIZIN KABUSU OLMALIYDI. Gözlerini hasta odas&#x;nda açt&#x;. Yan&#x;nda tekvando hocas&#x; ve arkadaşlar&#x; vard&#x;. Tekvando hocas&#x; hak ettiğini söyleyerek onu kara kuşak yapm&#x;ş ve sertifikas&#x;n&#x; vermişti. Ama art&#x;k pek de önemi yoktu.

Böyleydi minik k&#x;z&#x;n geçmişi Şimdi 16 yaş&#x;ndayd&#x;. Ailesi eskisinden çok daha fazla ilgileniyordu onunla. Abileri daha fazla zaman geçirmeye çal&#x;ş&#x;yordu. Ama o hayattan s&#x;k&#x;lm&#x;şt&#x;. Çünkü sürekli etraf&#x;ndakiler " aman onu yapma nefesin daral&#x;r, aman şunu yapma kalbine bir şey olur" deyip duruyorlard&#x;. Bu yüzden ailesi art&#x;k hastal&#x;ğ&#x; konusunda bahsetmeme karar&#x; alm&#x;şlard&#x;. 

Evet ona minik k&#x;z diyorum çünkü benim kalbimde o hep minik k&#x;zd&#x;. Çok önemli olmasa da bu minik k&#x;z&#x;n ad&#x; Asl&#x;. :) Ben mi? Benim ad&#x;m Kerem. Sadece 7 yaş&#x;ndan beri minik k&#x;z&#x; seven ve o farketmese de her an&#x;nda yan&#x;nda olmaya çal&#x;şan s&#x;radan bir erkeğim. Nas&#x;l m&#x; bu kadar ayr&#x;nt&#x;l&#x; biliyorum minik k&#x;z&#x;n herşeyini ? Çünkü 9 y&#x;ld&#x;r ve gerçekten seviyorsan&#x;z siz istemeseniz de onun hakk&#x;nda ki her şey ; en küçük ayr&#x;nt&#x; bile haf&#x;zan&#x;za kaz&#x;n&#x;r :) 

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası