hematolojik testler ve anlamları / Hemogram (Tam Kan Sayımı) Nedir? - Acıbadem Hayat

Hematolojik Testler Ve Anlamları

hematolojik testler ve anlamları

Hematoloji Testleri Nelerdir? Hematoloji Testlerinin Yorumu

K************ :

Merhabalar çölyak hastalığı için 4 tüp kan testi verdim 3 ü Internet üzerinden açıklandı. Yorumlayabilir misiniz?nHEMATOLOJİn Sonuç. Ref aralığınNE# - 5nBİYOKİMYAnGLUKOZ nGLOBULİN nnKoagülasyonnPT S 14

Cevap:

Açlık kan şekeri yani glukoz değerinizdeki hafif yükseklik diyabet hastalığı yönünden risk altında olabileceğinizi gösteriyor.
Bir endokrinoloji doktoruna başvurmanız en doğru yaklaşım olacak.
Doktorunuz gerek görürse ilave testler de funduszeue.infoı durumlarda aç karına verilmeyen kan tahlillerinde bu tür yükseklikler görüfunduszeue.infoinizi aç karına verdiğinizden emin değilseniz tahlilinizi tekrar ettirebilirsiniz.
Bu tahliller ayrıca çölyak hastalığı tanısında belirleyici tahliller olarak değerlendirilemez.

b************ :

wBC pıhtılı numune 10^3/uL nRBC pıhtılı numune 10^6/ul nHGB pihtili numune g/dL nHCT pihtili numune % nMCV pihtili numune fL nMCH pihtili numune pg nMCHC pihtili numune g/dl nRDWpihtili numune % nPLT pihtili numune 10^3/uL nPCT PIHTILI NUMUNE g/L nMPV pihtili numune fL nPDW PIHTILI NUMUNE% nLYMPH% PIHTILI NUMUNE %nMON% PIHTILI NUMUNE% nNEU% PIHTILI NUMUNE % nEOS%PIHTILI NUMUNE%nBAS%PIHTILI NUMUNE %nLYMPH# PIHTILI NUMUNE 10^3/UL nMON#PIHTILI NUMUNR 10^3/UL nNE# PIHTILI NUMUNE 10^3/UL nEOS# PIHTILI NUMUNEnBAS#PIHTILI NUMENEnHEMATOLOJInLUTFEN YARDIMCI OLUN 2 yasındaki oğlumun kan sonuclari

Cevap:

Numune pıhtılı olmuş bu durumda testin tekrarı uygun olacaktır

b************ :

WBC pıhtılı numune 10^3/uL. nRBC pıhtılı numune 10^6/uL nHGB

Cevap:

Pıhtılı numunelerin doktorunuz da gerek görürse tekrar kan alınarak yeniden değerlendirilmesi önerilmektedir.

******* ******* :

[] bir sorun gözükmüfunduszeue.infoam testi hakkında daha detaylı bigi almak isterseniz Hematoloji Testleri bölümümüzü ziyaret []

Cevap:

MCV fL L MCH pg L MCHC g/dL L 31,HGB 11,2 g/dL L 12,2 - 18,1HCT % L 36,1 - 53,7RDW-CV % H 11,5 - 16,5CRP mg/dL H 0 - Vitamin B12 pg/mL L - Ferritin ng/mL L 5 - doktor bey sonuçları Öğrenmek istiyorum.

c****** :

merhaba
hemogram testimde
hgb,1
plt
mpv-7,1
neu,6
lym-3,8

Cevap:

funduszeue.info'a sorduğunuz test sonuçları  tam kan sayımı olarak de bilinen hemogram testi parametrelerden sadece bir kaçı.Ancak sadece bu değerler tek başına fazla bir fikir vermez.
Hemogram yani kan sayımı testinin sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için kan sayımı sonucundaki tüm parametrelerin birlikte değerlendirilmesi gerekir,
Kan sayımı sonrası diğer kan sayım parametrelerinde belirgin bir sorun yoksa, tahlilinizde kayda değer bir problem olmadığını söyleyebiliriz.

Hemogram ( Kan sayımı) tahlilindeki tüm parametreler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bu konuda sorulmuş benzer soruları ve funduszeue.info uzmanları tarafından verilen cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kan sayımı( hemogram) tahlilinde yer alan parametrelerdeki kısaltma ve değerler ne anlama geliyor?

i************* :

Endrokronoliji bölümü doktorum doktorumun istediği tahlil sonuçları ;
WBC        x 10^3/uL        
NEU        x 10^3/uL        
NEU%        %        
LYM        x 10^3/uL        
LYM%        %        
MONO        x 10^3/uL        
MONO%        %        
EOS        x 10^3/uL    

Cevap:

Sonuçlarınız normal görünüyor..

s******** :

Merhaba, 24 haftalık ikiz gebeliğim var hematoloji sonuçlarında bazı değerlerim sınırların altında ve üstünde çıktı yorumlayabilirseniz funduszeue.info,74/NE%,9/LY%17,4/EO%-0,5/BA%-0,2/NE#-8,80/MO#-0,82/RBC-3,39/Hemoglabin,6/HCT,10 Teşekkürler.

Cevap:

Kansızlık bulgularınız var, hamilleikte olağan funduszeue.infounuz bu yönde destekleyici tedavi verecektir.

T*************** :

merhaba kızım 18 aylık nötrepenik olduğuğu söylendi şimdi ege hematolojide takipteyiz ve hemogram takibimiz var dün çıkan sonuçları HGB / HCT / MCV /74 MCH/ MCHC / PLT / MPV / PCT / GRAN% / MID / MID % / öZELLiKLE MID SONUçLARINEYi iFADE EDiYOR VE ANORMAL BiR DURUM VARMI TEşžEKKüR EDERiM

d****** :

merhaba,
ben 22 yaşındayıfunduszeue.infoenteoloji kliniğinin istediği testlerde şu sonuçlar çıktı:
biyokimya
sonuç funduszeue.info
alp
demir 33
crp 11,67 <5
hematoloji
rbc 5,27
mcv ,1
mch
mchc
plt 67
hemostaz
fibrinojen

şimdiden teşekkürler

Cevap:

İlk göze demir eksikliği bulfusu çarpıfunduszeue.info bir ALP yüksekliği var ancak tek başına çok anlamlı olmayabilir.

d***** :

Merhaba, hematoloji testimde şu değerler normal gözükmüyor. Yorumlarsanız sevinirim.

Sonuç Birim Referans aralığı
EO% %
NE# 10^3/uL
MP# 10^3/uL

Cevap:

Kayda değer problem yok sonuçlarınızda

s****** :

Slm babam ayaga kalkinca dengesini kaybediyor ve düsuyor doktor hematoloji sonuclarina bakti kan degeri düşük dedi ne yapmamiz gerektigini soylemedi
Sonuclar
RBC 3, Degeri3,,22
HGB 11,3 Degeri
HTC 34,3. Degeri
MCV Degeri.
MCH. Degeri 25,,2
MCHC 32,9 Degeri 32,,5
PLT. Degeri
RDW-CV 14,5. Degeri 11,,4
RDW-SD 46,4 DEGERİ 35,,3

Cevap:

Kansızlık yönünden tedavi olmalı babanız

******* ******* :

WBCs CELLS RBCs milions HEMOGLOBİN HAEMATOCRİT MCV MCH MCHC PLATELETS POLYMORPH LYMPHOCYTES 30 MONOCYTES

Cevap:

plt değeri normalin altı çıkmış

******* ******* :

annemin kanında virüs çıkmış bu nedir

Cevap:

Temel biraz daha açık sorsan soruyu, hangi virus olduğunu da yazsan

******* ******* :

WBC 2,8
EOS 0,5
BASO 0
NEU 1,6
MONO 0,2
EOS 0,01
HGB 11
HCT 33,4
MCV 78,9
MCH 26,1
RDW 18,4
sedim 22
bu sonuçların anlamı nedir? ne yapmak lazım?

Cevap:

Wbc değeri düşük ve Kansızlık bulguları var Bir hematoloji uzmanına başvurmanizda yarar var

******* ******* :

benim kardeşim hemofili hastası ben taşıyıcı olduğum için evlendiğimde çocuklarım da aynı hastalık olur mu? Bu öğrenmem mümkün mü? Evlendiğimde hamile kaldığımda anne karnında bu hastalık belli olur mu_

Cevap:

Bir üniversite hastanesinin genetik hastalıkları bölümüne danışabilirsiniz

******* ******* :

Merhaba,
Nişanlım ın demir eksikliği anemisi var ve buna bağlı olarak sağları dökülüyor. PRP denilen bir tedaviyle kanı plazmasından ayırarak tekrar vücüda enjekte edip tedavi alıyoruz, en son tedaviye gitiğimizde nişanlımından kan alınamadı kanın çok yoğun olmasından dolayı ve alabildiğimiz kanda hemen pıhtılaştı, Gynoferon isimli kan ilacını kullanıyoruz, bu durumun nedeni nedir? MDS den şüpheleniyoruz * ne yapmamız gerekir yardımcı olurmusunuz?

Şimdiden teşekkürler.

Cevap:

Bir hematoloji uzmanına danışmanız en doğru olanı

******* ******* :

Baş ağrısı şikayetiyle nörolojiye gittim ve kan testınde anormal çıkan değerler bunlar. Doktoruma tekrar gitmeme bıkac gun var ve ben cok merak edıyorum bunlar ne anlama gelıyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Biyokimya
Kolesterol [H]
LDL Kolesterol [H]

Hematoloji
WBC [H] K/uL 4 - 11
LYM# [H] K/uL 1,2 - 3,5
NE [H] K/uL 1,4 - 6,5
MONO [H] K/uL 0,1 - 0,6
RDW-CV [L] % 13 - 18

Cevap:

Kolesterol ve kötü kolesterol değerlerinizde yükseklik funduszeue.info ve egzersiz düşürmede faydalı funduszeue.infoıca wbc yüksekliği ise enfeksiyon belirtisi funduszeue.info çok da yüksek olarak değerlendirmemek lazıfunduszeue.infounuz klinik durumunuza göre ilave testler de isteyebilir

******* ******* :

iyi geceler 21 yaşındayım 12 haftalık hamileyim kan sayımımda PLT değerim 18 çıktı değer çok düşük dediler tehlikesi nedir tam bilgi vermediler ve tedavisi varmı acaba çok acil cevap bekliyorum saygılarımla

Cevap:

Evet çok düşüfunduszeue.infoya meğil funduszeue.info önce bir hematololi uzmanına danışın Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz
funduszeue.info

******* ******* :

annem 44 yaşında hematolojik analiz sonuçlarını yazıyorum
WBC
NE%:
LY&
MO%
EO%:
BA%
NE#:
LY#
MO#
EO#
BA#
RBC
HGB
HCT
MCV
MCH
MCHC
RDW
PLT
PCT
PDW
MPW

ürtiker şikayetiyle dermatologa giitti bu sonuçlarla döndü ve sadece patates havuç kuzu ve tavuk etleri haşlaması dışında hiçbişey yememesi gerektği söylendi. sebebini ve neler yiyebilecegi hakkında bilgi verirseniz sevinirm:(

Cevap:

merhaba ben göğüs hastalıkları uzmanı.hgb biraz yüksek kan yoğunluğu gözüküyor sonuçlarda 1 ay sonra tekrar tahlil yap sonuçları gönder

******* ******* :

hematoloji sonuçlarım hct aasından 36,mcv 7,7 mch 26,7 ne yapmam gerekir

Cevap:

Hafif derecede Kansızlık bulgusu olarak değerlendiriyorum

******* ******* :

merhaba,
15 aylık kızımın anormal çıkan tahlil sonuçları şunlardır:
sgot(ast) , kreatin , potasyum:5,3 , wbc , eos ,
eos% , lym:%
ne:%, mono
teşekkür ederim yorumlarınız için

******* ******* :

WBC: NE%: PCT:
RBC: LY%: PDW:
HGB: 14 MO%
HCT: EO%
PLT: BA%:
MCV: NE#:
MCH: LY#:
MCHC: MO#:
MPV: EO#
RDW: BA#

Düşme sonucu sol kaburgamda 1 kırık olduğu söylendi ewe gönderildim. parça parça simsiyah kan tükürüyorum. tekrar hastaneye gittim. yedikuleye gönderdiler. yedikule birşey olmadığını söyledi. tükürüp gösterdim. 5 gün sonra ilaçlı filime çağırdılar merak içindeyim. ??????

******* ******* :

MPV nin çıkması nedir HOCAM ?

Cevap:

Önemli bir şey değfunduszeue.infoğer kan sayım sonuçlarınız eğer normalse

******* ******* :

mrh hocam bnm hemogram testm şöle:
hgb
lymp%
mono%
eos%0,9
rbc 4,0
hct 32,6
rdw 10,4

koagulasyon
pt 13,9
pt ınr 1,1 hocam bi yorumlarsanız çok memnun olurum şimdiden tşkler hematolojiye gitmem gerekmi?

Cevap:

Kansızlık bulgularınız var.Şu aşamada bir dahiliye uzmanına gitmeniz yeterli funduszeue.info olmalısınız

******* ******* :

Mono% normal değeri arası ama benim 15,9 çıktı. Neden olabilir ? Ayrıca Mono# değeri normalindsen yüksek.

Cevap:

Monosit yüksekliği birçok nedenle olabilir.Aşağıdaki yazımızda bu konuyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.
funduszeue.info

******* ******* :

Hocam babamın hemogram değerlerinden anormal çıkanlar şunlar;
WBC:
Lenfosit%:
Nötrofil%: 9
Lenfosit:
Mid: 4
Başka birşey için gittiği KBB uzmanı bu değerler için doğruca onkoloji bölümüne gitmesini istemiş, doğru bölümmüdür? Bu değerler için ne diyebilirsiniz? Saygılar.

Cevap:

İlk aşamada Hematoloji daha anlamlı

******* ******* :

hocam benim oglumda burun kanaması var ama bir alamadıken sonki kanamada aptt diye cıkıyor ve cıkan sonucta aptt cıktı sizce bu sonuc normalmidir. şimdiden teşekkür ederim

Cevap:

APTT değeri yüksek,bir çocuk hematoloji uzmanına danışabilirsiniz

******* ******* :

Merhaba
Hemogram Sonucları
WBC,1
MCHC,2

MPV : 6,6
PDW:8,8

Koagulasyon Sonucları
Protrombin Zamanı 20,6 imiş
INR:1,60
%Aktivasyon 50,2

Şimdiden teşekkürler

Cevap:

Protrombin zamanındaki yükseklik pıhtılaşma ile ilgili bir sorun olabileceğini akla getiriyor

******* ******* :

faktör 8 referans aralığı ama benim 57 çıktı bu normalmi bi hastalık belirtisi varmı..

Cevap:

Normal degerin çok az altı .problem olmayabilir. Doktorunuz diğer tahlillerle birlikte değerlendirme yapacaktır

******* ******* :

Merhaba

Şuan 7 haftalık hamileyim..Önceki gebeliğimde bebeğin gelişimi durmuş ve operasyonla alınmak zorunda kalınmıştı..Şimdi ise doktorum APTT istedi..
sonuç:
çıktı ve bunun için hergün iğne kullanmam gerektiğini söyledi çok yüksek bir değer mi bu bilgilendirirseniz çok funduszeue.infoşekkürler

Cevap:

Evet değer bir miktar yüksek, sanırım doktorunuz bu konuda gerekli önlenleri alıyor

******* ******* :

ben 14 yaşındayım trigliseritlerim çıkıyor iki aydır diyet yapmama ve lipanthyl (günde bir kez) kullanmama rağmen sonuçlarım hala düşmedi ve ilaç karaciğer fonksiyon testlerimde yüksek değerler çıkmaya başladı her gün dk düzenli olarak yürüyorum yiyecek ve içeceklerime dikkat ediyorum boyunda 48 kiloyum ve gün geçtikçe kilo veriyorum bu hastalığımın düzelmemesi beni endişelendiriyor annem karaciğerimi güçlendirmek için bol miktarda enginar ve sebze meyve yememe dikkat funduszeue.infoçok doktora gittik ama hiçbir doktordan tam netice alamadık beni bu konu hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorum

Cevap:

Muhtemelen genetik bir sorununuz funduszeue.info endokrinoloji uzmanına danışabilirsiniz

******* ******* :

Hematoloji tetkik sonuçlarım,
Tetkik adı Sonuç birim durum referans aralığı
WBC 10,3 x10^3/uL H
NEU# 7,67 10^3/uL H
NEU% 74,5 % H
LYM# 1,91 x10^3/uL
LYM% 18,5 % L

devamını yazmam gerelimi funduszeue.info yapmaya yetermi?

Cevap:

Belirtiğiniz sonuçlarda dikkat çeken bir bozukluk yok

******* ******* :

hematoloji sonuçları:
EO% 0,3
LY% 17,2
NE# 8,52
NE% 75,1
RDW 11,8
WBC 11,34

Cevap:

Sonuçlarda belirgin bir problem yok

******* ******* :

babamın yapılan kan testi sonucları hemogram
LYM 1,2
MON 0,1
RBC 2,31
HGB 9,8
HCT 26,8
MCV
MCH 42,4
MCHC 36,6
RDW 20,5
PLT
PCT 0,11
MPV 9,8
PDW 18,9

tansiyon düşüklüğü iştahsızlık bir kaç kere bayılma ve kilo kaybı var babamda dahiliye uzmanının kan testi sonucu hematolojiye sevkedildi acaba durum nedir hematoloji için hala beklemedeyiz bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Cevap:

İleri derecede bir kansızlık var babanızda,araştırılması gerekebilir

******* ******* :

Merhabalar,

Karaciğer enzimlerimin yüksek çıkması sebebiyle doktorumun istediği ikinci kan testi sonuçları aşağıdadır :

AST : 47
ALT : (bu değer bir önceki testte (3 gün önce) idi)
Kreatinin :
BUN : 14

Hematoloji :

Normal değerlerin dışındaki değerler :

Mono% : 14
MON# :

Normal değerlerin üst sınırına yakın değerler:

Hemoglobin :
Hematokrit : 49
Eritosit :

Cevap:

ALT yüksekliği karaciğerde bir problem olabileceğiniz göstergesi funduszeue.infoon çekilmesi gerekebilir.

******* ******* :

doğumluyum.

wbc
neut
neut% 39
mono

Cevap:

Sonuçlarınız normal olarak kabul edilebilir.

******* ******* :

benim oğlum geniz eti ve bademcik ameliyatı olacaktı ama aptt -saniye 39,3 çıktı oğlumun burun kanamaları ve bacaklarında ağrıları oluyordu bademcikleri şişmeden önce ve bizi hematolojiye gönderdiler diğer değerleri normalken bu değerin yüksek olması kötü birşey mi bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Cevap:

APTT sınır değerde çıkmış,hematoloji doktorları görüş bildireceklerdir,ancak ben önemli bir sorun olmadığı görüşündeyim.

******* ******* :

pt-ınr 1,17

******* ******* :

1hafta önce kan tahlili yaptırdım biyokimya testimde sgpt değeri normali 31 ken bnmki 51 çıktı bunun sebebi ne olabilir?

Cevap:

51 çıkan SGTP değeri aşırı yüksek değfunduszeue.info testi bir daha farklı bir merkezde yaptırıfunduszeue.info yüksek çıkarsa,bir dahiliye uzmnaına danışın

******* ******* :

merhaba,34 yasinda over ca takip hastasiyim"de 6 kur kemoterapi gordum(carbon+taxoplatin). iki ay once yaptirdigim hemograma gore folik asit ve b12 takviyesi yapildi. kontrol amacli yaptirdigim son testte cikan sonuclar ise soyle:

demir(serum)
doymamis demir baglama kapasitesi
LY%
MO%
EO%
LY#
EO#
BA#

bu sonuclara gore hematolojiye gorunmem funduszeue.info gerekli mi yorumlarsaniz sevinirim.

Cevap:

Demir değeriniz düşük, demir takviyesi yapıfunduszeue.infoloji veya dahiliye bölümüne gidebilirsiniz.

******* ******* :

Merhaba ben 30 yaşındayım kan tahlili yaptırdım ve tahlil sonuçlarımı yorumlarsanız sevinirim.

RBC:
HGB:
HCT:
MCV:
MPV:

Yıldızlı olan değerlerimi yazdım diğer değerler normal olduğu için belirtmedim.

Cevap:

Kansızlık yani anemi bulguları var

******* ******* :

Merhaba,
Hemogram TAhlilinde yüksek çıkan sonuçlar;

HCT : referans değer
NE# : - referans değer
MPV : - referans değer

******* ******* :

Merhaba,
Kan tahlilimde yüksek çıkan sonuçlar;

HCT : referans değer
NE# : - referans değer
MPV : - referans değer

Cevap:

sonuçlarının normal kabul edilebilir.

******* ******* :

On Tani    an*l fissür, kronik

Rutin Biyokimya 2                    
Tetkik Adi     Sonuc     Durum     Normal Deger    Birim     Aciklama
Albümin        N     -     g/dL    
Bilirubin Total        N     -     mg/dL    
Bilirubin Direkt        N    0 -     mg/dL    
Protein        N     -     g/dL    
Elisa                    
ELISA LABARATUARI                    
AgHBs    0    N     -         
AbHBs    0,43    N    0 - 10    mIU/ml    
HIVAbNew    0,01    N     -         
ANTI HCV    0,1    N     -         
Etlik Hormon                    
FOLAT        N     - 16    ng/mL    
null                    
SERBEST T3        N     -     pg/mL    
SERBEST T4        N     -     ng/dL    
null                    
HORMON TESTLERİ                     
TSH                    
FERRITIN        N     -     ng/mL    
null                    
KOAGÜLASYON                    
Protrombin Zamanı                    
PT        N     -     sn    
INR        N     -         
%        N    70 -         
Fib        N     -     mg/dL    
APTT        N    21 - 36    sn    
Biyokimya                    
DEMIR BAĞLAMA KAPASITESI        N     -     mg/dL    
UIBC        N     -     µg/dL    
LDL KOLESTEROL        H    0 -     mg/dL    
ASPARTAT AMINO TRANSAMİNAZ (AST)    19    N    0 - 40    IU/L    
ALANIN AMINOTRANSAMİNAZ (ALT)    23    N    0 - 41    IU/L    
DEMIR (SERUM)    79    N    50 -     µg/dL    
ÜRIK ASIT        N     -     mg/dL    
KOLESTEROL        H    0 -     mg/dL    
TRIGLISERIT    71    N    0 -     mg/dL    
HDL KOLESTEROL        H    0 - 40    mg/dL    
ÜRE (BUN)        N    17 - 43    mg/dL    
KREATININ        L     -     mg/dL    
BIYOKIMYA LABORATUARI                    
RUTIN BIYOKIMYA                    
GLİKOZ    88    N    70 -     mg/dL    
Hematoloji-1                    
CHCM                    
HDW                    
LUC                    
LUC%                    
Hemogram                    
WBC        N     -     10^3/µL    
RBC        N     -     10^6/µL    
HGB        N    12 - 18    g/dL    
HCT        N    37 - 52    %    
MCV        N    80 - 99    fL    
MCH        N    27 - 31    pg    
MCHC        N    33 - 37    g/dL    
RDW        N     -     %    
PLT        N     -     10^3/µL    
MPV        N     -     fL    
PCT                %    
PDW                    
NEU#        N     - 8    10^3/µL    
LYM#        N     -     10^3/µL    
MONO#        N     - 1    10^3/µL    
EOS#        N    0 -     10^3/µL    
BASO#        N    0 -     10^3/µL    
NEU%        N    40 - 74    %    
LYM%        N    19 - 48    %    
MONO%        N     - 9    %    
EOS%        N    0 - 7    %    
BASO%        N    0 -     %    

Bilginizi rica ediyorum kronik kabızlık ve an*l fissür teşhisi konuldu. 4 gün sonra kolonoskopi yapılacak istenilen kanların sonuçlarıda yukarıdaki gibi.

Şimdiden teşekkürler

Cevap:

Bu sonuçalrın an*l fissürle bir ilgisi yok. İyi kolesterolünüz yüksek olduğu için toplam kolesterolünüz de yüksek. Laboratuar olarak iyisiniz yani..

******* ******* :

LYM
RDW 15
HDL 60
Direkt Bilirubin
APTT
ayrıca ultrasona göre pelviste minimal sıvı?

Cevap:

Bu sonuçlarla hastalığının veya tanınız hakkında yorum yapamayıfunduszeue.info detaylı bilgi göndermelisiniz.

******* ******* :

Merhaba.
27 yaşında bir bayanım.
2 gün önce yaptırdığım tahlil sonuçlarım;
HGB 10
RBC
HCT 32
MCV
MCH
MCHC
DEMIR 14
FERRITIN
B12
HDL KOLESTEROL 70

Sonuçlarım için sizlerin yorumunu öğrenebilir miyim? Uzun zamandır kansızlık problemim funduszeue.infoı zamanda hipotroid hastasıyıfunduszeue.info ay TSH T3 çıktı ve doktorum her gün bir adet aldığım hipotiroid ilacını 1,5 a çıkardı.Demir eksikliğinin bu değişimi etkilediği söylenebilir mi?Doktorum Gynoferon adlı ılacı sabah aksam aç karnına almamı söfunduszeue.info kadar süre önce içfunduszeue.info de gece yatarken alabilir miyim?(tok olmadan)
Bilgilendirirseniz çok memnun olacağıfunduszeue.infoşekkürler.

Cevap:

Doktorunuzun tüm yaptıklarına katılıyorum. Aslında demir eksikliği tiroid fonksiyonlarını bir ölçüde etkileyebililir ama asıl tiroid fonksiyonlarındaki bozulma demir eksikliğini artırabilir. Gynoferonu en az 3 ay için sonrasında da adet dönemlerinde koruyucu olarak alın. Gece yatarken de alabilirsiniz. 1 saat önce çay, süt, kahve almamak kaydıyla, zita bunlar demir emilimini olumsuz etkiler

******* ******* :

Merhaba, Pterjium ameliyatı öncesi istenen kan testi sonucumda;

Eritrosit : Normal Değerleri ( mil/uL)
Lenfosit: Normal Değerleri ( %)
Monosit: Normal Değerleri %)

değerlerim yazdığım oranda yüksek çıktı, ne yapmalıyım?

******* ******* :

hocam oğlum 17 yaşında kan değerleriyle ilgili tahlil sonuçları demir 17 WBC RDW-CV NEU MON ALY folat bu sonuçlarla ilgili ne diyebilirsiniz teşekkürler

Cevap:

Demir değeri düşük oğfunduszeue.info olmalı

******* ******* :

B12
MONO%
HGB
RDV
tahlil sonucumda bunların yanında yıldız var. ne anlama geliyor acaba?

Cevap:

Vitamin B 12 eksikliği ve anemi yani kansızlık bulgulaınız funduszeue.info olmalısınız

******* ******* :

EOS% : REFERANS ARALIKLARI 0 - 3 SONUÇ: 51 YAŞINDAYIM DİĞER SONUÇLAR REFERANS ARALIKLARI İÇİNDE SADECE BU DEĞERİM YÜKSEK GELDİ TEŞEKKÜRLER

Cevap:

Eosinofil 5 e kadar normal kabul funduszeue.info değeriniz çok az yüfunduszeue.infoşe verecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.
Eos değeri alerjik bünyeli kişilerde yüksek çıkabilir.
Eosinofil yüksekliği ve eosinofil testi ile ilgili aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
funduszeue.info

******* ******* :

BUN : mg/dL
APTT : 24,6
PT-%active: 67,5
PT-INR: 1,25
Folat:>24
B
genetik tahlilimde;
MTHFR(AC) .homozigot mutasyon,
Faktör XIII (V34L) heterezigot mutasyon tespit edildi.
NTD tedavisi için vitamin almaktayım.
sonuçları yorumlarmısınız?

Cevap:

MTHFR(AC) .homozigot mutasyon, Faktör XIII (V34L) heterezigot mutasyon pıhtılaşma riskini artırıcı genetik sorunlardır. Gebelikte sık düşük yapanlarda düşük sebebi olabilir. Bu nedenle gebelik boyunca pıhtılaşmayı önleyici heparin enjeksiyonu ve düşük dozlu aspirin kullanımı gerekir. kadın doğum uzmanınızla irtibat halinde olup onun önerilerine uymanız dışında şu an için başka önerim yok, ancak yine de hematolojinin de görüşünü almanız iyi olacaktır

******* ******* :

2 aydır kan değerlerimde demir seviyem çok düşük. Dahiliye bölümüne gidip 1 aylık tedavi uyguladım. Kan hapı ve iğne kullandım. Ancak demir seviyem idi şimdi çok büyük bir değişiklik olmamış doktorum Hemoglobin Elektroforezi testi yapılması için tekrar kan vermem gerektiğini söyledi. Bir hafta sonra sonucu çıfunduszeue.info uzman bir hermotoloğa mı gitsem ya da farklı bir lab. da analiz yaptırsam mı karar veremedim.

******* ******* :

sayın hocam 14 yaşındabir oglum var baş agrısı baş donmesi halsizlik ve sürekli yorgunluk şikayetleri var doktora gittik hematolojiye sevk ettiler tahlil sonuçlarıma bir cevap verirseniz çok sevinirim glukoz 94 kreatinin trigliserid 47 kolestorol AST 23 ALT 13 demir serum 37 demir baglama kapasitesi WBC HGB HCT PLT RBC MCV MCH MCHC HDW RDW MPV PDW PCT NEU LYM MONO EOS BASO LUC NEU LYM MONO EOS BASO 0 LUC CHCM İLGİLENİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

Cevap:

Oğlunuzun demir seviyesi düşük,demir eksikliği yönünden inceleme ve tedavi funduszeue.info dahiliye uzmanına başfunduszeue.infoıca wbc yani lökosit değeri de oldukça düşüfunduszeue.info da önemli, gerekirse periferik yayma adında bir tahlil de yapılacaktır oğlunuza.

******* ******* :

:
:
:
:
:

SSK ÇALISAN

:
:
1 / 3

Biyokimya
Islem Tar : Lab Kabul Tar : Onay Tar :
TEST ADI SONUÇ ESKI SONUÇ BIRIM REFERANS ARALIGI
Glukoz 93 mg/dL 70 -
Üre 24 mg/dL 15 - 55
Kreatinin 0,87 mg/dL -
Ürik Asit 5,3 mg/dL -
Albumin 4,2 g/dL -
Kolesterol H mg/dL -
HDL Kolesterol L 36 mg/dL 40 - 60
LDL Kolesterol H ,8 mg/dL 70 -
Trigliserid H mg/dL 0 -
AST (SGOT) 14 U/L 5 - 34
ALT (SGPT) 13 U/L 0 - 55
Alkalen Fosfataz (ALP) 79 U/L 40 -
Amilaz 73 U/L 25 -
Sodyum (Na) mEg/L -
Potasyum (K) 4,6 mEg/L -
Hemoliz 0
Lipemi 0
Ikter 0
Uzm. Dr. Fatma ÜSTÜNER
Biyokimya Uzm.
HbA1c

1 / 3
:
:
:
:
:

:
:
2 / 3

Hematoloji
WBC 9,2 K/uL -
RBC 5,45 M/uL -
HGB H 17,1 gr/dL 12 - 17
HCT H 51,3 % 35 - 50
MCV 94,1 fL 80 -
MCH 31,5 pg -
MCHC 33,4 gr/dL -
RDW 15,2 % -
PLT K/uL -
MPV 8,21 fL 7 -
PCT 0,25 % -
PDW 17,5 GSD 7 -
LYM 2,41 K/UL -
MONO 0,58 K/UL -
BASO 0,11 K/UL -
NEU 5,8 K/UL -
EOS 0,31 K/UL 0 -
LYM% 26,2 % -
MONO% 6,26 % - 13
BASO% 1,19 % 0 -
NEU% 63 % -
EOS% 3,34 % 0 - 7

Idrar
Renk AÇIK SARI
Görünüm BERRAK
Dansite -
pH 5 -
Bilirubin NEGATIF mg/dl
Nitrit NEGATIF
Protein NEG mg/dl
Glukoz NORM mg/dl
Keton NEGATIF mg/dl
Üribilinojen NORMAL mg/dl
Eritrosit 0,87 HPF 0 - 4
Lökosit (WBC) 1,05 HPF 0 - 4
Epitel 0,23 HPF 0 - 4
Silendir 0 0 - 1
Kristal NEGATIF

2 / 3

:
:

:
:

3 / 3

SEDIM
Sedimantasyon 2 mm/saat 0 - 25

sayın hocam test sonuçları yukarıdadır buna göre yorumlamanızı rica ederim. çok teşekkür ederim yardımcı oldugunuz için

Cevap:

Kan yağlarını gösteren lipid panelinde toplam kolesterol yüksek, iyi kolesterol HDL düşük, kötü kolesterol LDL yüksek, besinlerle alınan ve depo edilen yağları gösteren trigliserid yükse. Ayrıca hafif polisitemi yani kan fazlalığı var. Yağdan fakir beslenmeniz ve hareketi artırmanız gerekmektedir. ayrıca muhtemlen sigara içiyorsunuz, bu nedenle bırakmanızı en azından azaltmanızı öneriyorum

******* ******* :

SONUÇ REFERANS

WBC 6,0 4- 10
RBS 3,98 3,,5
HGB 11,6 11,5 - 17
?HCT 34,4
MCHC 33,7
MON# 0,2 0,2 -1

BU DURUMU DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ ?HER HANGİ Bİ SORUN OLUR MU? OLURSA NE YÖNDE ?

******* ******* :

WBC - -
NEU 4 - -
NEU% -
LYM - -
LYM% 28 - -
MONOI - -
MONO% - -
BASO 0 - -
BASO% - -
RBC - -
HGB - -
HCT - -
MCV - -
MCH - -
MCHC - -
RDW - -
PLT - -
MPV - -
PCT - -
PDW - - 18

Hocam Kan değerlerimin yüksek olduğu söylendi bunun sebepleri nedir?Nelere dikkat etmem gerekiyor ?
Nelere dikkat etmem gerekiyor.

Cevap:

HGB VE HCT değerleri hafif yüksek,sigara çok içenlerde ve yüksek rakımlı bölgede yaşayanlarda olabilir.

******* ******* :

dOKTORUM bir hafta sonra geleecekmiş ama sonuçlar bende kaldı öyle anlamda veremedim.

TEST ADI SONUÇ REFERANS DEĞER
WBC
LYM
LYM%
MID
MID%
GRAN
GRAN%
RBC
HGB
HCT
MCV
MCH
MCHC
PLT
MPV
PCT
PDW
RDW

BAZI TESTLERİN REFERANS DEĞERLERİ YAZMIYOR ,SADECE SONUÇ YAZIYOR BU NE ANLAMA GELİR. ve bazı testlerin sonuçları çok sınırda :S

Cevap:

iştahım kapalı , zayıfladım , yoruluyrum hemen ve halsizim. kansızlık olabilir diyordu herkes, ama kansızlık varsada bu bir hastalık belirtisi sayılabilir mi. ve kansızlık var mı ki ??? TEST ADI SONUÇ REFERANS DEĞERGLUKOZ 91 ÜREA BUN KREATİNİN TEST ADI SONUÇ REFERANS DEĞERPROTROMBİN ZMANI AKTİVASYON 86 INR APTT BUNLARDA DİĞER TESTLER. BU SONUÇLARLA KİŞİDE ANEMİ, LÖSEMİ OLUP OLMADIĞI TESPİT EDİLEBİLİR Mİ? DEĞERLERİN BAZILARININ SINIRDA OLMASI BİR SIKINTI YARATIR MI? BİRAZ EVHAMLIYIM AMA SON ZAMANLARDA ÇOK KİLO VERDİM.. İŞTAHSIZIM, HALSİZİM, Bİ KAÇ LEKE OLUŞTU KOLTUKALTIMDA. O YÜZDEN KANSER Mİ OLDUM DİYE ÇOK DÜŞÜNDÜM :s

******* ******* :

WBC 6,2 ,,23
NE% 56,,
LYM 2,,,4
MONO 0,,,59
EOS 0,,7
BASO 0,,2
HGB 12,,,47
HCT 37,,,3
MCV 87,,,9
MCH 29,,,5
MCHC 33,,,2
RDW 14,,,5
PLT ,,7
PCT 0,,
PDW 15,
BA% 0,,,8
RBC 4,,,8
LY% 33,,,8
MONO% 8,,,2
EO% 1,,
NEU 3,,9
MPV 7,,,4

BA% ve MPV düşük görünüyo ama bana bununla ilgili herhangi birşey söfunduszeue.infoendirirseniz sevinirimyaşındayım ve 42 kiloyum,kan değerlerim nromalmi acaba?kilo almak istiyorum ama alamıyorum tiroid sonuçları da varmı bu değerler arasında yoksa başka bir test mi gerekiyor?şimdiden teşekkürler..

******* ******* :

HGB sonuç : Referans değer : -
MO% sonuç : Referans değer : -
NE# sonuç : Referans değer : -

Kanımda mikrop olduğu belirtildi.

Cevap:

Bu sonuçlarla kanınızda mikrop olduğundan söfunduszeue.info değerini yazmamışsınız,wbc yani lökosit değeri de fikir verecektir.

******* ******* :

APTT :

Cevap:

Sonuç normal.

******* ******* :

PT *H 19,0
INR *H 1,28
APTT *H 48

hocam bu degerler yuksek mi olagan bişeymi

Cevap:

Değerleriniz yüksek.Pıhtılaşma sistemi ile ilgili bir bozukluk olabilir.

******* ******* :

APTT: H normal değer
PT : H normal değer
PT% : L normal değer
PT INR : H 0,, normal değer
NEU% : L normal değer
LYM% : H normal değer

bunlar kan değerimdeki yksek sonuçlar
neler diyorsunz ?

Cevap:

PT ve APTT bazı pıhtılaşma bozukluklarında yüfunduszeue.info hematoloji uzmanına danışmalısınız.

******* ******* :

Merhaba Hocam,
6 aylık çocuğumuzun normal kontrollerine gittigimizde kan tahlili yaptırıldı aşağıdaki degerlerin karşısında * iişaret var normal degerlerden farklı bilgilendrirseniz bizi rahatlatırsınıfunduszeue.info günler

eritrosit(RBC) 4,93
Trombosit(PLT)
Notrofil% 17
Lenfosit% 77,2
Lenfosit sayısı 11,6
Eozinofil sayısı 0,2

Cevap:

Çocuğunuzun değerlerinde önemli bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

******* ******* :

hct mcv mch mchc plt mpv lymph tahlil sonuçlarıma açıklama yaparmısınız

Cevap:

Kansızlık yani anemi belirtileriniz var.

******* ******* :

merhaba doktor bey kan testi yaptırdım bazı degerlerim çok düşük çıktı
HGB
HCT
MCV
MCH
PDW(ENDİŞELENDİRDİ BENİ HİÇ DEGER OLMAMASI)
EO (ALERJİ DEDİLER AMA NEYE OLDUGUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM)
KOLESTEROL
LDL
HDL 41
DEMİR 12
DEMİR BAĞLAMA
BU SONUÇLARA GÖRE DEMİR HAPI VERDİ VE DİET DEDİ AMA DİET TE NELERE DİKKAT ETMELİYİM BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

Cevap:

Bir diyetisyenden kolesterol düşürücü diyet almalısınıfunduszeue.infoıca düzenli egzersiz de yararlı olacaktır kolesterol düşürmede

******* ******* :

merhaba, benim Eos% değerim çıkmış funduszeue.infoığı iken benim değerimin bu kadar yüksek olması bende merak uyandırdı. bu ne demek oluyor acaba?

Cevap:

Eosinofil değerinizin yüksek olması alerjik bir yapınız olduğunu destekler.

******* ******* :

sayın hocam ;

babamın tahlil sonuçlarını aldıfunduszeue.info , trigliserit , hdl kolesterol , vldl kolesterol 70 ,kolesterol , rf 20 , ldl , tsh 2, ,

hemogram değerlerinden çoğu normal üç tanesi yüksek mcv , mch , lym doktor ilaç vermiş funduszeue.info ne öneririsiniz Teşekkür ederim

Cevap:

Babanızın glikoz değerleri yüksek.Şeker hastalığı funduszeue.infoıca trigliserit değeri de yüfunduszeue.info endokrinoloji uzmanına danışmalısınız.

******* ******* :

Merhaba hocam eşim 35 haftalık hamile hemogram tahlilleri yapıldı birbirine yakın sonuçlar çıktı.Kadın Doğum Uzmanımız değerlerinde problem olduğunu bir hematologdan yardım almamız gerektiğini söyledi. Aşağıda son yapılan tahlil sonuçlarını yazdım doğumda bir sıkıntı olabilir mi?
Wcb 9,6
Rcb 4,14
Hgb 13
Hct 38
Plt
Mcv 92
Mch 31,5
Mchc 34,3
Rdw 13,2
Mpv 12,3
Pdw 17,9
Lym% 21
Mono%3
Lym 2
Mono 0,3
Neu%74
Neu 7,1
Eos%1
Bas%1
Eos 0,1
Bas 0,1
Pct0,13

Cevap:

Harun Bey, eşinizin plt yani trombosit değeri düşük çıkmış.Doğum sırasında kanamayla ilgili sorun olacağından şüphelenmiş olabilir doktorunuz.Aşağıda trombosit testi ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
funduszeue.info

******* ******* :

hocam hematoloji testlerimde MCHC,NE%,MO# değerleri düşük biyokimya testlerimde ise ALT değeri yüksek cıkıyor bu ne anlama geliyor sebebleri nelerdir şimdiden teşekkürler

******* ******* :

bende kan vermek istedim ama kilom düşük olduğu için almıyorlar, bayılırsın funduszeue.info fazlalılığının vücuduma zararı var mıdır?periferik yayma mı yaptırmalıyım doktor bey?

Cevap:

Kan vermenizde bir sakınca olduğunu düşünmüfunduszeue.info Kan Bankaları gerekli tetkiklerden sonra kan vermeye uygun olup olmadığınızı funduszeue.inforik yayma yaptırmanız zorunlu değil ama içinizi rahatlatmak için faydalı olabilir.

******* ******* :

doktor bey bu cevabı yazdım ama silinmiş sitede bulamadım yeniden yazıyorum 8 martta yapılan tahlilde hgb , hct , lym% , bas% , ferritin çıktı martta yapılan tahlilde pdw , hgb , hct , mcv ferritin çıktı.2 kutu orofenon kullandım.1 haziranda yapılan tahlilde hgb , hct , mcv , mch , pdw çıktı.sigara içki kullanmıyorum ankarada yaşıfunduszeue.infoendirrsnz seviniirm

Cevap:

Kan fazlalığınız olduğu gözüküfunduszeue.infoi aralıklarla kan vermeniz yararlı olacaktıfunduszeue.info ileri inceleme ve kan fazlalığınızın nedeni için bir hematoloji uzmanına başvurabilirsiniz.

******* ******* :

çocuğumuzun PLT değeri 85 çıktı .Ama kan verirken damarı patladı kan alımı zor funduszeue.info bu etkılımıdır???

değer - arsında olması funduszeue.info eksiklikte herhangi bir hastalık yada sorun olması beklenir mi?

Cevap:

Gökhan Bey,kan sayımı için test alınırken,alınan kanın konulduğu mor kapaklı tüpe konulan kanın cihazda çalışılana kadar pıhtılaşmaması funduszeue.info pıhtılaşan kanla çalışılan testler yanlı sonuç funduszeue.infoıca trombosit pıhtılaşmada göfunduszeue.info çıktığında pıhtılaşma sorunları yaşanır.

******* ******* :

2ay önce mart ayında yapılan tahlilde pdw düşük, hgb yüksek, hct yüksek, mcv yüksek, ferritin düşük çıktı.orofenon kullandım 2 funduszeue.info yapılan tahlilde ise pdw düşük, hgb yüksek, hct yüksek, mcv yüksek, mch yüksek, ferritin normal çıktı.sigara, alkol kullanmıfunduszeue.infoda yaşıyorum.önemli birşey midir?gastrolojiyle ilgili bir problem olabilir mi?funduszeue.infoşkr edrim.

Cevap:

Ayşegül hanım,sonuçlarınızı değerleriyle gönderebilir misiniz.

******* ******* :

İyi günler hocam.Şöyle bi sorum olcaktı.Nişanlımın karın bölgesinin sol kısmındaki ağrıdan dolayı yaptırtıgı kan tahlilleri sonucunda,sedimentasyon degeri: 14 mm/sa 24 olarak cıkmış.göründüğü mediko doktoru romatizmal agrı demiş.sizce böyle yüksek deger cıkmasına başka neler sebeb olmuş olabilir.tşfunduszeue.info endişeliyiz yardımlarınız için tşkler

Cevap:

Nişanlınızın sedimentasyon değerini verdiğiniz bilgiden tam anlayamadım ve rakamları funduszeue.infoi nişanlınızın saatlik sedimentasyon değeri?

******* ******* :

selam doktor bey benim sedimantasyon testim 13 h/mm çıktı bu bir sorun mudur acaba.? tüm tam kan sayımı ve idrar testlerimi yaptırdım. AKŞ çıktı hocam normal midir acaba? Diğerleri belirlenen aralıklar da hepsi bu da belirlenen aralıkta ama yakın olduğu için bir sorun mudur acaba hocam?

Cevap:

Tek başınna sedim testinin 13 mm çıkmasının hiç bir anlamı funduszeue.infoşfunduszeue.info 10'a kadar normal kabul funduszeue.infoŞ çıkmış,genelde a kadar normal kabul funduszeue.info probleminiz de varsa biraz dikkatli olmalısınıfunduszeue.info azından bir ay sonra testi tekrarlatabilirsiniz.

******* ******* :

Hocam yani diğer H ile gösterilenler anormalmi sonuçlara göre.çok şükür bi hastalığım funduszeue.info öğretmenlik için heyet raporu funduszeue.info için kan tahlili funduszeue.infoıca şeker hastalığım yok funduszeue.infoede yok çok şüküfunduszeue.infoşekkür ederim

Cevap:

Atilla Bey, çıkan Akş değeriniz normalin üstü değfunduszeue.info tahlilinizi aç olarak verdiyseniz,benim önerim bir kaç hafta sonra bu tahlili tekrarlamanıfunduszeue.infoğer H çıkan değerlerde ise bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

******* ******* :

Mrb hocam kan değerlerimle ilgili bi sorum var değerlerin birazcık üstünde kafayı takdıfunduszeue.info siz funduszeue.info hocam H yazan yerler yüksek değfunduszeue.info konuda bilgi verirmisiniz hocam teşekkür funduszeue.info bu tabloya göre durumum nedir hocam

Biyokimya                        

Biyokimya                    
GLU-AKŞ        H    70 -     mg/dL    
AST    21    N    5 - 50    U/L    
ALT    26    N    5 - 45    U/L    
URE    16    N    14 - 46    mg/dL    
CRE    1    N     -     mg/dL    

Hemogram                    

Hemogram                    
WBC        H     -     10^3/ul    
RBC        N     -     10^6/ul    
HGB    14,0         -     g/dL    
HCT        N     -     %    
MCV        N     -     fL    
MCH        H     -     pg    
MCHC        H     -     g/dL    
PLT        N     -     10^3/ul    
MPV        H     -     fL    
PCT        N     -     %    
PDW                    
Lymph#    ***.**         -     10^9/L    
Neu#    ***.**         -     10^9/L    
Mon#    ***.**         -     10^9/L    
Bas#        H    NA    10^9/L    
Eos#    ***.**         -     10^9/L    
Lymph%    **.*                
Neu%    **.*                
Bas%                    
Eos%    **.*                
Mon%    **.*                
RDW-CV                    
RDW-SD                    
ALY#    ***.**                
ALY%    **.*                
LIC#    ***.**                
LIC%    **.*

Cevap:

H olarak belirtilen yani yüksek çıkan değerlerden sadece glukoz yani AKŞ nin yüksek çıkması anlamlı.Şeker hastalığı veya metabolik sendrom yönünden
testin tekrar edilmesi ve gerekirse ilave tahliller istenmesi anlamlı olabilir.

******* ******* :

Talasemi hastasıyım plt çok yüksek çığmış ne yapma lazım hgb da wbc de bunu sonucu ne olabillir ?

******* ******* :

oğlumun hemogramında wbc -değeri 23,58 normalinden cok yüksek bu nedir bir açıklık getirirmisiniz ?

Cevap:

Muhtemelen çocuğunuz bakteriyel bir enfeksiyon geçfunduszeue.info nedenle wbc(lökosit,akyuvarlar) değeri yüksek.Çocuk doktoru tanıyı koyup gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

******* ******* :

hemogram yaptırdım Plt platelet referans değeri olmasına karşın benim değerim çıktı bunun üzerine birkaçgün sonra tekrar tahlil yaptırdım bu seferde çıktı bunun üzerine gün bekledim ve tekrar başka bir hastahanede test yaptırdım bu hastahaneden tahlil sonuçlarını aldığımda referans değeri olduğunu gördüm benim PLT ise olarak çıkmıştı bu sonuçları yorumlarsanız sevinirim.
NOT; bu tahlilleri yaptırmadan önce ortalama bir hafta önce üşütmüştüm ayrıca ağzımın içinde iki bölgede küçük aftlar vardı ve birtakım ilaçlar kullanmıştım fakat ilk tahlili yaptırmadan gün önce ilaçlarım bitmişti, kullandığım ilaçlar levapront öksürük şurubu, klavunat mg, clarinase (antihistaminik), iliadin sprey kullandım bu kullandığım ilaçlarında platelet düşüklüğüne sebep olabilme ihtimali de olabilir mi?
teşekkürler

Cevap:

Trombosit yani kısa adıyla PLT testinizin değerleri düşük çıkıfunduszeue.infodığınız ilaçlarla ilgisi olduğunu sanmıfunduszeue.info üşüttüğünüzü söylüfunduszeue.infoı enfeksiyonlarda plt değeri düşfunduszeue.infoen Hematoloji veya Dahiliye uzmanına danışfunduszeue.infosit testi normal değerleri,hangi durumlarda yüksek veya düşük çıktığına dair aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
Trombosit Testi

******* ******* :

Enfeksiyon hastalıklarında kan ve idrar tahlili yaptırdım.eğer hamile kalmış olsaydım bu tahlil sonuçlarında gözükürmüydü? kadın doğuma gidip tekrar kan tahlili yaptırmam gerekirmi?

Cevap:

Gebelik testi tamamen farklıdır.Özel olarak istenmedikçe diğer testlerden anlaşılması mümkün değfunduszeue.infok şüpheniz varsa özel olarak bu testi yaptırın.

Hematoloji nedir, belirtileri nelerdir? Hematoloji testi neden yapılır? Hematoloji hangi hastalıklara bakar?

Hematoloji dendiğinde herkesin aklına kan gelmesi normaldir. Çünkü Hematoloji kanda meydana gelen tüm hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Kan hastalıkları temel olarak iyi huylu ya da kötü huylu olarak ikiye ayrılır.

Hematoloji nedir?

Genel tanımlamanın yanı sıra Hematoloji dalı kan hastalıklarının dışında dalak ve kemik iliği gibi kan yapıcı organların hastalıklarıyla da ilgilenmektedir. Hematoloji, dahiliye bölümünün bir yan dalıdır. Hematolojide İyi huylu hastalıklar Akdeniz anemisi, kansızlık, kemik iliği yetersizliği, multiple myeloma, orak hücreli anemi, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olarak kategorileşmiştir.

Kötü huylu kan hastalıkları ise kan kanserleri ya da lösemiler olarak sıralanmaktadır. Pek çok tıp alanında olduğu gibi Hematolojide de, disiplinli bir yaklaşım sergilenmelidir. Hematoloji ayrıca medikal ve radyasyon onkolojisi gibi bölümlerle sıkı bir iş birliği içerisindedir.

Hematoloji hangi hastalıklara bakar?

Erişkinliğe ulaşmış bir kişinin vücudunda yaklaşık 4 ile 5 litre kadar kan bulunur. Kan hücreleri ise kemik iliğinde bulunan kök hücreler sayesinde üretilmektedir. Vücudun yabancı organizmalara karşı savunmasında büyük rol oynar. Tüm bu sistem içinde oluşan hastalıklar, kan hastalıkları olarak isimlendirilir ve Hematoloji bölümünün ilgilendiği hastalıklardır;

Anemi, trombositopeni ve lökopeni,

Hemolitik anemi ve immün trombositopenik purpura,

Orak hücreli anemi,

Von Willebrand hastalığı,

Hemofililer gibi pıhtılaşma bozuklukları,

Akciğer tromboembolisi, tromboz ve tromboflebit,

Lösemi, lenfoma ve myeloma gibi hastalıkların tamamında kan hücrelerindeki bozulmalar ve pıhtılaşmalar Hematoloji bölümünün alanı içerisindedir.

Yaygın olarak görülen hematolojik hastalıklar nelerdir?

Hematolojide en çok karşılaşılan vakalarda kansızlık, Akdeniz anemisi ve lösemi ile karşılaşılır. Bu hastalıkların semptomları birtakım testlere tabi tutularak tanıları konur ve tedavi yöntemlerine başvurulur.

Hematolojik hastalıkların belirtileri nelerdir?

Her hastalığın kendine has birtakım belirtileri vardır. Genel olarak kan hastalıklarının belirtileri şunlardır;

Fiziksel aktivite sırasında çabuk yorulma ve solunum yetmezliği,

Genel olarak görülen halsizlik ve yorgunluk hissi,

Sürekli olarak enfeksiyonlara maruz kalma,

Hafif travmalarda dahi görülebilen kanamalar,

Kanamanın uzun süre durmaması,

Kanın pıhtılaşma güçlüğü,

Dengelenmeyen ateş,

Boyun, koltuk altı ya da kasıklarda hissedilebilir beze varlığı,

Bacağın tamamında ya da diz altında aniden ortaya çıkan ağrı ve buna bağlı olarak ödem oluşması hastalıkların belirtilerindendir.

Kan hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Hematolojinin alanına giren hastalıkların teşhisi için ilk olarak anamnez ve fizik muayene yapılmaktadır. Bulgular ışığında doktorun gerekli gördüğü testler ve radyolojik görüntülemeler yapılır. Bu testler genel olarak kan hücreleri ve hemoglobin miktarının ölçümü için kan sayımı şeklindedir. Böylece hemoglobin alt tiplerinin analizi, kanın mikroskop altında incelenmesi, B12 vitamini, demir ve folik asit düzeylerinin incelenmesi, kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi, hücrelerin işlevsel olarak değerlendirilmesi, proteinlerin tetkiki ve pıhtılaşmanın tetkiki gibi birçok konu analiz edilmiş olur.

Hematoloji testi neden yapılır?

Hematoloji testi kan sayımınızı ortaya çıkaran bir testtir. Her şeyden önce kan oranınızı kontrol etmek amaçlı yapılmalıdır. Yani genel olarak sağlık durumunuzu belirlemek için, bu testi en az 6 ayda bir mutlaka yaptırmak gerekmektedir.

Hemogram testinde normal değerler nelerdir?

Test yapıldıktan sonra kağıt üzerinde bazı terimler görürsünüz. Bu terimlerin her birinin bir anlamı vardır. Yapılan bu test sonucunda hangi hastalıklardan muzdarip olduğunuz, hangi vitaminlerin eksik ya da fazla olduğu, kolesterol, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri gibi hemen hemen her durum öngörülebilmektedir. Normal bir insanın kan değerleri ise şu aralıklardadır;

WBC –

NE 35 – 80

RBC 3,2 – 6

HGB 11 10 – 18

HCT 33,6 30 – 55

MCHC 30 – 36

MCH 33

MCV 78 –

LYM 15 – 50

RDW 9 – 18

PLT –

MPV 0 – 15

Kan testinize baktığınızda, içlerinden herhangi biri yukarıda belirtilen aralıkların dışına çıkıyorsa o konuda bir sorun ya da bir hastalık var demektir. Bunun tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu terimlerde önemli olan anlamları değil, konulması gereken teşhistir.

Örneğin HGB teriminin tanımı, Hemoglobin sayısını temsil eder fakat bu sayının düşük ya da yüksek olması sonucunda kişide demir eksikliği var demektir. Yani izlenmesi gereken yol tanımdan daha önemlidir. Bu yüzden mutlaka kan testlerinizin sonuçlarını bir hekime göstermeli ve izlemeniz gereken yolu öğrenmelisiniz. Böylece tedavi yöntemlerine geçilebilir.

Kan tahlilleri, kan testleri, hasta vücudunun genel durumunun net bir şekilde saptanması için yapılmaktadır. Test ve tahlil aynı anlamda kullanılmaktadır. Çoğunlukla mevcut hastalık durumu tanısında yardımcı olan bu testler, check-up amacıyla da yapılabilmektedir. Kan testleri birçok türde karşımıza çıkmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kan tahlilleri (kan testleri) hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kan Tahlili/Testi Ne İşe Yarar?

Kan testi yaygın bir tıbbi uygulamadır. Bu testler sayesinde var olan veya şüphelenen hastalık hakkında net bir tanıya varılmakta ve ona uygun bir tedavi yolu izlenmektedir. Diğer yandan kan testleri, fiziksel olarak sağlık durumunuzu ve yaşlama beraberinde vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri belirlemede de oldukça etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra, check-up amacı ile de kan testi yapılabilmektedir. Bu amaçla yapılan testler, kişinin sağlığı ile ilgili ileride oluşabilecek riskler hakkında önlem almasını sağlamaktadır.

Kan Tahlili (Testleri) Sınıflandırması

Hematoloji Tahlilleri: Genellikle anemi ve lösemi teşhisinde bu kan testi yapılmaktadır. Tam kan sayımı(hemogram), koagülasyon, sedimantasyon testleri, hematoloji tahlillerindendir.

Biyokimya Tahlilleri: Çoğunlukla adet düzensizlikleri ve tiroid hastalıklarının teşhisi için yapılmaktadır. Rutin testlerdir. Kolesterol, SGOT, karaciğer, SGPT, LDH, kan şekeri ve hormon tahlilleri bu testlerdendir.

Seroloji Tahlilleri: HIV, Hepatit C ve Hepatit B gibi virüs kaynaklı hastalıkların saptanmasında kullanılmaktadır. Daha başka kan tahlillerini de kapsar.

Kan Testleri Çeşitleri

funduszeue.info Kan Sayımı (Hemogram)

Tam kan sayımı, kanda bulunan hücre sayısını ve oranını tespit etmek için yapılmaktadır. Hemogram testinde kırmızı kan hücrelerinin sayısı, hemoglobin, beyaz kan hücrelerinin sayısı, kandaki trombosit sayısı, hematokrit ve kırmızı kan hücrelerinin indexleri belirlenmektedir. En sık yapılan testlerden biridir. Aynı zamanda, genel sağlık durumunu belirlemek ve var olan hastalığı takip etmek için uygulanan bu test, hastalık tanısı konulmasında da yardımcı olmaktadır.

funduszeue.infoobin A1C

Kan şekeri testlerinden olan bu kan testi, tip-1,  tip-2 diyabet ve gebelik diyabeti gibi durumları belirlemek için önemlidir. Aynı zamanda orta yaşlı bireyler mutlaka belli aralıklar ile kan şekeri testi yaptırmalıdır. Bu sayede kan şekeri ile oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebilir. A1C (HbA1c) testi, kişinin son 3 ay içerisindeki kan şekerini ölçmektedir. Diğer yandan bu kan testi, diyabetli veya diyabetsiz kişilerde kalp hastalığı riskinin bağımsız bir öngörücüsü olmaktadır.

funduszeue.infoojen Testi

Fibrinojen seviyeleri kan pıhtılaşmasına önemli katkıda bulunmaktadır. Doku iltihabı arttığında fibrinojen seviyeleri de artmaktadır. Artan fibrinojen seviyeleri, kalp hastalığı ve inme riskini tahmin etmeye yardımcı olabilmektedir. Yüksek olduğu fark edilen fibrinojen seviyesini normale döndürmek için sağlıklı bir beslenme düzeni, aktif hareketli yaşam tarzı tercih edilmelidir. Sigara kullanımını azaltmak hatta bırakmak da fibrinojen seviyesini düşürmede oldukça etkilidir.

funduszeue.info Profili

Bu kan tahlili, kanda serbestçe bulunan kolesterol ve yağları (trigliseritler) ölçmektedir. Bu test kalp hastalığı riski yüksek olan hastalar için mutlaka yapılmaktadır. Kolesteroller ve trigliseridler, koroner arter hastalığına katkıda bulunmaktadır. Bununla beraber kronik kalp rahatsızlığı riskini de büyük oranda artırır. Lipid Profili testi, toplam kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein seviyesi (iyi kolesterol), düşük yoğunluklu lipoprotein (kötü kolesterol), trigliseritler ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein gibi parametreleri içermektedir.

funduszeue.info Testi

DHEA, böbrek üstü bezinde sentezlenen bir hormondur. DHEA’ya “yaşlanma karşıtı” hormon da denmektedir. Hem östrojen hem de testosterondan önce gelir. Bununla beraber ikincil cinsel özelliklerle bağlantılıdır. Dolayısıyla seks hormonları östrojen ve testosteronun da öncüsüdür. DHEA seviyeleri, yaşla birlikte giderek azalmaktadır. Düşük DHEA seviyeleri, adrenal bez hastalığı, hipofiz bezi, düşük libido, erektil disfonksiyon ve bodurluk şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

funduszeue.infolik Panel

Metabolik test, vücudun moleküler düzeyde işleyişi hakkında bir fikir vermekte ve metabolik dengesizliklerin nedenleri yok etmeye yardımcı olmaktadır. Böbreklerin, karaciğerin, protein metabolizmasının, kandaki pH dengesinin, iki ürününün ve kandaki elektrolitlerin düzeyini ölçerek belirlemektedir.

funduszeue.infostein Testi

Metionin metabolizması sırasında vücutta amino asit homosistein oluşmaktadır. Yüksek homosistein düzeyleri, artmış kalp krizi, kemik kırığı ve zayıf kognitif işlev riski barındırmaktadır. Bu kan tahlili sonucunu optimize etmek için B12 vitamini, B6 vitamini, folik asit ve trimetilglisin kullanımına doktor kontrolü ile başlanılabilir.

funduszeue.info Fonksiyon Testleri / Tiroid Uyarıcı Horman (TSH)

Hipofiz bezi tarafından salgılanan tiroid uyarıcı hormon (TSH), tiroiddeki hormon salgılanmasını kontrol etmektedir. Kan seviyelerinin normalin altına düşmesi, düşük tiroid aktivitesini göstermektedir. Diğer taraftan değerlerin normalin üzerinde olması, artmış tiroid aktivitesini gösterir. Aşırı hiper veya hipotiroidi teşhis etmek genellikle kolaydır, ancak subklinik hastalık daha zor olabilmektedir. Bu aşamada TSH ölçümü, tiroid fonksiyonunu değerlendirmek için en iyi test olarak karşımıza çıkmaktadır.

funduszeue.info Bulaşıcı Hastalıklar İçin Kan Testi

Bu kan tahlili; sifiliz, hepatit B ve C, klamidya, bel soğukluğu, herpes ve AIDS gibi çeşitli cinsel yolla bulaşan hastalıkların taranmasını içermektedir.

C-Reaktif Protein Testi

C-Reaktif protein, yaygın travma veya enfeksiyonlar, vücutta yaralanma, toksinler, kalp hastalığı, otoimmün hastalıklar nedeniyle üretilmektedir. Vücuttaki iltihaplanma için bir belirteç görevi görmektedir. Yüksek C-Reaktif protein, kardiyak riskini de artırmaktadır.

Enzim Marker Testi

Yetişkinler için önemli bir kan testidir. Enzimlerin seviyelerini kontrol etmekte kullanılmaktadır. Enzimler vücudun işleyişinde önemli bir göreve sahip olduklarından, bu test sonucunda önemli bulgular elde edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular 

Hamilelik kan testi?

Kanda bulunan hCG hormon seviyesi gebelik olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, hamilelik süresince yapılan Hemoglobin A1C testi ise; gebelikte diyabet durumunu belirlemektedir.

Tam kan sayımı hemogram?

Kanda bulunan hücre sayısını ve oranını tespit etmek için yapılmaktadır. Hemogram testinde kırmızı kan hücrelerinin sayısı, hemoglobin, beyaz kan hücrelerinin sayısı, kandaki trombosit sayısı, hematokrit ve kırmızı kan hücrelerinin indexleri belirlenmektedir.

Kan tahlilleri ne zaman çıkar?
Bu tahliller özel hastanelerde en geç iki gün sonra çıkmaktadır.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası