dul yetim maaşı sorgulama / E-Devlet Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama | monash.pw

Dul Yetim Maaşı Sorgulama

dul yetim maaşı sorgulama

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama; Dul ve yetim aylığını e-Devlet üzerinden nasıl sorgulatabiliriz gelin birlikte bakalım. Bu konu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevabını bulabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır?Dul aylığı başvurusunda bulunmak için gereken şartlar nelerdir? Yetim aylığı başvurusunda bulunmak için gereken şartlar nelerdir? Dul ve yetim aylığı başvuru yöntemleri, T.C. kimlik no ile dul ve yetim maaşı sorgulama, Ölüm aylığı alabilmek için sigortalı vefat eden kişide aranan şartlar, Dul ve yetim aylığı sorgulama yöntemleri gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

e-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama

e-Devlet dul ve yetim aylığı sorgulama e-Devlet üzerinden sorgulanabilen birçok yardımdan sadece biridir. Dul ve yetim aylığı alabilmek için gerekli şartları taşıyan kimseler aylıklarını sorgulamak ve başvuru sürecini takip etmek için e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilirler.

Dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kimseler başvuruları e-Devlet üzerinden yapabilecekleri gibi ilgili merkezlere giderek de yapabilirler. Dul eşin eğer çocuğu var ise %50 oranında, dul eşin çocuğu yok ise %75 oranında dul aylığı alabilmektedir. Yetim maaşı ise vefat eden sigortalı kişinin çocuk sayısına bağlı olarak değişmektedir. Çocuk sayısına göre çocuklar arasında %50 oranında eşit şekilde paylaşılarak verilmektedir.

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Yöntemleri

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunan kişilerin verdiği bilgiler incelenir ve kişinin durumu tespit edilir. Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunan kimseler süreç sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilmektedir.

Peki dul ve yetim aylığı başvuru yöntemleri nelerdir, birlikte bakalım…

Öncelikle dul ve yetim aylığı almak isteyen kişilerin belirlenen şartları taşıyor olması gerekmektedir. Sonrasında başvuru yöntemleri için pek çok seçeneğe sahiplerdir. ALO i arayarak dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunabilir ya da e-Devlet üzerinden giriş yaparak dul ve yetim aylığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca SGK il ve ilçe müdürlüklerinden dul ve yetim aylığı başvurusu işlemleri alınmaktadır. Vefat eden sigortalı kişinin 4C üzerinden emekli olması halinde hak sahibi olan kişiler e posta yolunu kullanarak da başvuruda bulunabilirler.

Dul, Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı başvuru işlemlerini yapmak isteyen kişilerin önce gerekli şartları taşıyor olmaları dikkate alınmaktadır. Kişiler başvuru işleminde bulunurken istenmiş olan bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmak zorundadır.

Başvuru işlemlerinde gerekli şartları taşıyan kişiler e devlet üzerinden başvuru taleplerini kolaylıkla oluşturabilirler. e-Devlet üzerinden yapılan tüm işlemlerde e-Devlet şifresi kullanılmaktadır. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirsiniz.

Dul ve yetim aylığı başvurusu yapabilmek ve başvuruyu takip edebilmek için sistem üzerinden işlem yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden dul ve yetim aylığı başvurusu için; monash.pw internet adresini kullanabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir. Hizmetler bölümünden SGK ölüm yardımı ve ardından dul ve yetim aylığı sekmesinden talebinizde bulunabilirsiniz.

T.C. Kimlik No ile Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

Dul ve yetim maaşını sorgulamak için e-Devlet üzerinden; monash.pw linkini kullanabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Sigortalı Vefat Eden Kişide Aranan Şartlar

Ölüm aylığı alabilmek için vefat eden sigortalı kişinin en az gün olacak şekilde yaşlılık, malullük veya ölüm sigortasının ödenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca borçlanma süresi hariç 5 yıl sigortalı olması şartı vardır.

Yaşlılık, malullük ve ölüm sigortasının gün olarak ödenmesi gerekmektedir.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu

Dul Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kişilerin dul aylığı alabilmesi bazı koşulları sağlıyor olmasını gerektirir. Eş ile arasında resmi nikah olması bu şartlardan biridir. Ayrıca dul maaşı almak isteyen kişi ile vefat eden kişinin vefat edilen süre içerisinde evli olmuş olması gereken bir diğer şarttır.

İmam nikahlı olmak dul aylığı alabilmek için yeterli bir koşul değildir. Devlette yapılan her işlem resmi olduğu için nikahın da resmi olması gerekmektedir. Dul maaşı için kadın ya da erkek ayrımı söz konusu değildir.

Yetim Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yetim aylığı da dul aylığı gibi başvuru esnasında bazı şartları gerektirmektedir. Sigortalı olarak çalışmayan kız çocukları evlenmedikleri sürece başka herhangi bir koşul aranmaksızın yetim aylığı alabilmektedir.

Erkek çocukları ise üniversite eğitimi almaları halinde 25 yaşını dolduruncaya kadar yetim aylığı alabilmektedir. Üniversite eğitimi almazlar ise erkek çocukları 20 yaşına kadar yetim aylığı alabilir.

Hiçbir eğitim almayan erkek çocuğu 18 yaşına kadar yetim aylığı alabilir daha sonra bu aylık kesilir. Kız çocukları için de evlenmeleri halinde yetim aylığı kesilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Dul ve yetim aylığına başvuru yapmak isteyen kişilerden bazı şartları taşımaları beklenmektedir. Belirtilen şartları taşıyan kişiler dul ve yetim aylığı başvuru talebinde bulunabilirler. Gerekli inceleme ve denetleme yapıldıktan sonra kişi dul ve yetim aylığı almaya hak kazandıysa kişiden bazı belgeler istenmektedir.

Dul ve yetim aylığı başvurusu için istenen belgeler; T.C. kimlik kartının fotokopisi, vesikalık fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, dul ve yetim aylığına başvuru esnasında doldurulan başvuru formu, vefat eden kişinin ölüm belgesi, malullük durumu olan başvuru sahibinin sağlık kurulu raporu gibi belgeler kişilerden talep edilmektedir.

Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Cenaze Ölüm Ödeneği Başvurusu

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama Yöntemleri

Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunmuş kişiler başvuru durumlarını kolaylıkla sorgulayabilecek yöntemlere sahiptir. ALO hattı kullanılarak dul ve yetim aylığı başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden herhangi bir yere gitmeden de kolaylıkla başvurunuzu sorgulayabilmeniz mümkündür.

Dul ve yetim aylığı için ilgili kurumlara giderek başvuruda bulunan kişiler yine ilgili kuruma giderek sonucunu öğrenebilmektedir.

e-Devlet üzerinden kolaylıkla işleminizi gerçekleştirmek istiyor ve durumunuzu sorgulamak istiyorsanız: monash.pw linkini kullanabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Ödemesi Nerden Yapılır?

Dul ve yetim aylığı almaya uygun ulunan kişiler Ziraat Bankası aracılığı ile ödemelerini alabilirler. Ziraat Bankası hesabı olmayan kişiler ise ödemelerini PTT şubelerine giderek alabilirler.

Dul, Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Babadan Emekli Maaşı Alma

Ölüm Aylığı e-Devlet Üzerinden Görünür mü?

Dul ve Yetim Aylığı Kişiye Ne Zaman Bağlanır?

Ölüm tarihinden itibaren o ay bağlanır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

E-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama ; Dul ve yetim aylığı sorgulama, gerekli şartları taşıyarak dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kişilerin yaptığı sorgulamalardan biridir. Dul ve yetim aylıklarının sorgulama ve başvuru işlemi için birçok seçenek yer almaktadır. Bu işlem için bazı şartları yerine getirenler başvuruda bulunabileceklerdir.

Dul ve yetim aylığı başvurusu için merkeze gidilerek başvuruda bulunulabileceği gibi internet üzerinden online olarak ya da telefon ederek de başvuru işlemi yapılabilmektedir. Buna göre çocuğu olan dul eşe %50, çocuğu olmayan dul eşe %75 oranında dul aylığı bağlanmaktadır. Yetim maaşı vefat eden sigortalı kişinin çocuk sayısına bağlı olarak %50 oranında çocuklara eşit şekilde bağlanır.

Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Yöntemleri Nelerdir?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi yapabilmek için dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunmak ve aylığı almaya hak kazanıyor olmak gerekmektedir. Dul ve yetim aylığı başvurusunda bulunmak isteyenler birçok başvuru seçeneğinden istediklerine başvurma yöntemi başvurularını yapabileceklerdir. Buna göre;

• Alo aranarak dul ve yetim aylığı başvurunda bulunulabilecektir.
  • E-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemi yapılabilecektir.
  • SGK il ve ilçe müdürlüklerinden dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilecektir.
  • Vefat eden sigortalı kişinin 4C üzerinden emekli olması halinde hak sahibi olan kişiler e posta ile başvurularını yapabileceklerdir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini yapmak isteyen kişilerin gerekli şartları yerine getirmeleri ve bu doğrultuda başvuruda bulunmaları gerekecektir. Aksi taktirde başvurunun olumsuz sonuçlanması söz konusu olabilecektir.

Dul ve yetim aylığı başvurusu yapmak isteyenlerin izlemeleri gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

• Dul ve yetim aylığı sorgulama ve başvuru işlemi yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. PTT şubelerine gidilerek belli bir ücret karşılığında e-devlet şifresine sahip olunabilmektedir.
  • monash.pw internet adresine gidilerek kimlik doğrulaması ile birlikte sisteme giriş yapılmalıdır.
  • Sisteme giriş yapılmasının ardından hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gidilmelidir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumundan Ölüm Yardımı ve ardından Dul ve Yetim Aylığı Talebi butonuna tıklanmalıdır.
  • Gerekli alanın doğru bir şekilde doldurulup yardım alacak olan kişinin T.C kimlik numarası sisteme girildikten sonra Başvur butonuna tıklandığı taktirde başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yapılan başvuru doğrultusunda vefat eden sigortalı kişinin anne, baba, eşi ve çocukları dul ve yetim aylığı alabileceklerdir. E-Devlet sistemi üzerinden dul ve yetim maaşı sorgulaması işlemini yukarıda adımları yaparak öğrenebilirsiniz.

TC Kimlik No İle Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

TC kimlik no ile dul maaşı sorgulamak e-devlete girmeniz gereklidir. Dul ve yetim maaşı sorgulamak için monash.pw linkine tıklayıp hemen tc kimlik no ve şifrenizi girdikten sonra sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden dul ve yetim maaşını sorgulamak için;

• E-Devlet uygulamasına yada sitesine giriş yapınız
  • E-Hizmetleri kısmından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını bulunuz
  • Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama linkine tıklayınız
  • Açılan sayfada bulunan kimlik doğrulama adımını geçin
  • Karşınıza dul ve yetim maaşı ile ilgili bilgiler gelecektir

Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama Telefon Numarası

Dul ve Yetim maaşı sorgulamak için ALO hattını arayarak sorgulama işlemini müşteri hizmetleri aracılığı ile yapabilirsiniz. Sizde dul ve yetim maaşı sorgulamak ve aklınıza takılan soruları sormak istiyorsanız ALO hattını arayabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Alabilmek İçin Sigortalı Vefat Eden Kişide Aranan Şartlar

• Vefat eden sigortalı kişinin en az gün olacak şekilde yaşlılık, malullük veya ölüm sigortasının ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Borçlanma süresinin dışında kalan sürede en 5 yıl sigortalı olunması gerekmektedir. Bunun yanında yaşlılık, malullük ve ölüm sigortasının gün olarak ödenmesi gerekmektedir.

Dul Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Dul aylığı almak isteyen kişilerin bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

• Dul maaşı almak isteyen kişinin vefat eden kişi ile vefat edilen sürede resmi olarak evli olması gerekmektedir.
  • Dul ve yetim aylığı sorgulama ve başvuru işlemi yapabilmek için imam nikahlı ya da boşanmış olmamak gerekmektedir. Resmi evi olma şart aranmaktadır.
  • Dul maaşını sigortalı olarak vefat kişinin eşi almaktadır. Burada kadın ya da erkek ayrımı yapılmaktadır.

Yetim Aylığı Başvurusunda Bulunmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yetim aylığı başvurusunda bulunmak için bazı şartların uygun olması gerekmektedir.

• Yetim aylığı sigortalı olarak çalışmayan ve yabancı bir ülkenin mevzuatında olmayan kadın ve erkek çocuklara verilen aylıktır.
  • Kış çocukları evlenmedikleri süre içinde yaş ve eğitim gibi durumlara bağlı kalmadan yetim aylığı alabileceklerdir.
  • Erkek çocuklarının üniversite eğitimi almaları durumunda 25, üniversite eğitimi almamaları halinde 20 yaşına kadar yetim aylığı alabileceklerdir. Hiçbir eğitim almayan erkek çocukları 18 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedirler.
  • Kız çocukları evlenmeleri halinde yetim aylığı alamamaktadırlar. Erkek çocuklar evlenseler dahi istenilen yaş şartlarına uygun olması halinde yetim aylığı alabileceklerdir.

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İstenen Belgeler Nelerdir?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi yapmak için gerekli şartları taşıyor olmak ve bu doğrultuda başvuru işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Dul ve yetim aylığı başvurusu yapılırken talep edilen bazı belgeler bulunmaktadır.

• Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi,
  • Başvuruda bulunan kişinin 3 adet vesikalık fotoğrafı,
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Vefat eden kişinin ölüm belgesi,
  • Dul ve yetim aylığı başvuru belgesi,
  • Erkek çocukların yetim aylığı almak için eğitim durumlarını belirten belge,
  • Malullük durumu olan başvuru sahibinin sağlık kurulu raporu,

Dul ve Yetim Aylığı İçin Ölüm Belgesi Nasıl Alınır?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi yapılabilmesi için sigortalı kişinin vefat etmesi ve bir başvuru işleminin yapılması gerekmektedir. Dul ve yetim maaşı alabilmek içi  ölüm belgesi alınması gerekmekte, bu işlem için ise İl Halk Sağlık Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun yapılmasının ardından Nüfus Müdürlüklerinden ölüm belgesi alınabilmektedir.

Vefat eden sigortalı kişinin hastanede vefat etmesi durumunda İl Halk Sağlık Müdürlüklerine başvuru yapmasına gerek kalmadan direkt olarak Nüfus Müdürlüklerinden ölüm belgesi alınabilmektedir. Ölüm belgesinin alınabilmesi için vefat eden kişinin kimlik belgesi yeterli olacaktır.

Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama Yöntemleri

Dul ve yetim aylığı sorgulama için birçok yöntem bulunmaktadır.

• Alo hattı aranarak dul ve yetim aylığı ile yapılan başvurunun son durumu hakkında bilgi alınabilmektedir.
  • E-devlet sistemi üzerinden dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi yapılabilmektedir.
  • Başvuru işleminin yapıldığı kuruma bizzat gidilerek başvuru dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

E-Devlet Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapmak için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Bu işlemin ardından;

• E-devlet dul ve yetim maaşı sorgulamak için bu linke tıklayınız monash.pw
  • Açılan sayfadan TC kimlik no ve şifrenizi giriniz
  • E-devlet ekranı üzerinden Hizmetler bölümüne girilerek Kurumlar seçeneği ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçeneği seçilmelidir.
  • Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama seçeneği seçilerek açılan ekran üzerinden kimlik doğrulaması yapılarak dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi yapılabilecektir.

SGK Müdürlüklerine Giderek Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama

Size en yakın SGK müdürlüklerine giderek kimlik bilgileriniz ile beraber dul ve yetim maaşınız sorgulayabilirsiniz. SGK Müdürlükleri dul ve yetim maaşı sorgulaması yapabileceğiniz gibi başvuru işlemini yapmanız mümkün.

Dul ve Yetim Aylığı Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Vefatın gerçekleşmesinin ardından birkaç hafta içerisinde dul ve yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır. Vefat işleminin gerçekleşmesinin ardından başvurunun yapılması ile birlikte 15 gün içerisinde maaş bağlanıyor olacaktır.

Dul ve Yetim Aylığı Ödemesi Nereden Yapılır?

Dul ve yetim aylığı ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Ziraat Bankası’nda hesabı olan kişiler ödemelerini hemen alabileceklerdir. Ziraat Bankasında hesabı olmayanlar kimlik belgeleri ile birlikte PTT şubelerine gittikleri taktirde ödemelerini alabileceklerdir.

Dul ve yetim aylığının Ziraat Bankasından alınabilmesi için e-devlet üzerinden güncelleme işleminin yapılması gerekmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Dul ve yetim aylığı bazı durumlarda kesilebilmektedir.

• Vefat eden kişinin ölümünden vefat eden kişinin eşi ya da çocuğu sorumlu ise yetim ve dul aylığı alma hakları olmamaktadır.
  • Vefat eden sigortalı kişinin eşi ve çocuklarının yetim maaşı almaması için vasiyet etmesi durumunda dul ve yetim aylığı alınamayacaktır.
  • Kız çocuklarının evlenmesi ile yetim aylıkları kesilmektedir. Fakat evlenilen kişinin harp malulü olması durumunda yetim maaşı alınmaya devam edecektir.
  • Vefat eden sigortalının eşinin evlenmesi halinde aldığı dul maaşı kesiliyor olacaktır.
  • Sigortalı olarak vefat eden kişinin eşinin evli olmadan akrabası olmayan bir kişi ile aynı evde yaşadığı tespit edilirse aldığı dul maaşı kesilecektir.
  • Dul ve yetim aylığı olan kişinin Türk vatandaşlığından çıkması durumunda aldığı maaş kesilecektir.

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemi bu aylığı almaya hak kazanan kişiler tarafından yapılmaktadır. Dul ve yetim aylığı almak için gerekli şartları taşıyan kişiler başvuru işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebileceklerdir.

Dul ve Yetim Maaşı ile ilgili diğer konularımıza göz atabilirsiniz.

Dul Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Başvuru Formu

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir Mi?

Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar?

Boşanmış Dul Kadın Devletten Maddi Destek ve Maaş Alabilir Mi?

Dul Maaşı Neden Kesilir? Hangi Durumlarda Kesilir?

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu

Dul Maaşı Sorgulama T.C. No ile SGK ve E-Devlet Sorgulama Ekranı

Öksüz ve Yetim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? E-Devlet Başvurusu

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır