emek ile ilgili cümle / Emek Olmadan Yemek Olmaz ile İlgili Cümle ve Kompozisyon - Secdem / Bir Dünya İçerik

Emek Ile Ilgili Cümle

emek ile ilgili cümle

İhtiyaç, bilinç, yasal, tüketici, gıda, tutumlu, emek kelimeleriyle cümleler

Okul ihtiyaçlarımı almak için kırtasiyeye gittik.

Temiz bir gelecek için çocuklarımızda çevre bilincinin oluşması gerekir.

Yasal olmayan yollarla ülkemize sokulan ürünler ekonomimize zarar veriyor.

Her vatandaş tüketici haklarını bilmelidir.

Marketlerden aldığımız gıdaların mutlaka son kullanma tarihlerini kontrol etmeliyiz.

Annemin tutumlu olması sayesinde bütçemizi idareli kullanabiliyoruz.

Fidanları dikerken verdiğimiz emek bize orman olarak geri dönecektir.

Kelimelerin sözlük anlamları

Eksikliği duyulan şey. (İHTİYAÇ)

İnsanın kendisini ve çevresini tanıma yeteneği, şuur. (BİLİNÇ)

Yasanın, dinin ve kamu vicdanının doğru bulduğu, yasalara uygun. (YASAL)

Mal ve hizmetlerden yararlanan, satın alıp kullanan, tüketen kimse. (TÜKETİCİ)

Yenilebilir, beslenmeye elverişli her tür madde, besin. (GIDA)

Aşırı harcamalardan kaçınan, idareli. (TUTUMLU)

Bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü. (EMEK)

Bu konuya bakanlar bunlara da baktı

• İhtiyaç, bilinç, yasal, tüketici, gıda, tutumlu, emek kelimeleriyle cümleler
  • Şerbet, kalkınmak, horon, dev, emek, kanı, bağır kelimeleriyle cümleler
  • 2. Sınıf Hayat Bilgisi Bilinçli Tüketici İhtiyaç Çeşitleri ve Matematik Üç Basamaklı Sayılar, Problemler Etkinlikleri
  • Filiz, kök, yayvan kelimeleriyle cümleler
  • Perişan, besili, imrenmek kelimeleriyle cümleler
  • İltihap, anjin, kimyasal kelimeleriyle cümleler
  • Hınç, kin, dürüstlük, bağlılık kelimeleriyle cümleler
  • Matara, çeşme, er, patika kelimeleriyle cümleler
  • Tohum, mucit, yaşam kelimeleriyle cümleler
  • Kale, lakırdı, semiz, niyet kelimeleriyle cümleler
  • Ampute, federasyon, tezahürat, kapasite kelimeleriyle cümleler
  • Serüven, aktivite, simülatör, kapsül kelimeleriyle cümleler
  • Nesne, icat, bilim, ilham kelimeleriyle cümleler
  • Muhabir, röportaj, deneyim, fırsat kelimeleriyle cümleler
  • Sırdaş, sevecen, duyu, özgür, yolcu kelimeleriyle cümleler
  • Kesit, mozaik, mitolojik, defne, endüstri kelimeleriyle cümleler
  • Benlik, şaheser, çipil, ruh, çaba, değer kelimeleriyle cümleler

Emek; bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü, çalışma anlamına gelir. Diğer bir ifade ile emek; İnsanın bilinçli olarak belli bir amaca ulaşmak için giriştiği hem doğal ve toplumsal çevresini hem de kendini değiştiren çalışma süreci, çaba, say demektir. Ayrıca emek; uzun, yorucu ve özenli çalışma anlamına da gelmektedir. İşte emek kelimesi ile ilgili örnek cümleler.

&#; Çocuğumu ne emeklerle yetiştirdim.

&#; Burada sizinde emeğiniz, sevgili oyuncularımızın desteğini de unutmamak gerekir.

&#; Ben bu yaşıma birçok emek vererek geldim.

&#; Sevgi demek emek demek ise Pamuk Emocan aynı zamanda emeğin kendisi oluyor.

&#; Senin bu okulu kazanman için ailen çok emek verdi.

&#; ’larda ve ’lerde ikinci grup ülkelerden özellikle AFC’ye yönelen göçler yerel işgücündeki fazlalıkların eritilmesine katkıda bulunmakla birlikte, emek-yoğun sanayilerde bir işgücü darlığı da doğurmuştur.

&#; Emek verilmeden kazanılmışın değeri bilinmez.

&#; Fransa – Türkiye maçında ortaya kötü performans ve emek vermeyen futbolcularımız var.

&#; Bu hayatta emek sarfettmeden hiç bir yere ulaşamazsın.

&#; Emeksiz yapılan bir işten hayır beklemek bir devenin matematik problemini çözmesini beklemek gibidir.

&#; Arkadaşımız Ayşe, bu derse çok emek harcadı.

&#; Ne tarz bir iş emek harcanmadan kolaylıkla başarılabiliyor.

&#; Emek olmadan yemek olmayacağını bilmen lazım.

&#; Gumball ve Darwin bir çizgi film kahramanı olmalarına rağmen her macerada büyük emek sarf ederek ailelerinin sorunlarını çözmeye çalışıyorlar.

&#; işçiler, emeklerinin karşılığını alamadılar.

&#; İnsanlar sizi funduszeue.info kendi geleceğinizi ve emeğinizi belirleyin.

&#; Sınavadan yüksek puan alman için çok emek sarfetmen gerekiyor.

&#; Emek kutsaldır ve insanlar kutsal emeklerinin karşılıklarını mutlaka almalıdırlar.

&#; Emeğimizin karşılığını alabilmek için günlerce peşinden koştuk.

&#; Emeğe saygı çerçevesinde bu fotoğrafları çeken kişinin ismini listenin en altına ekledim.

&#; Merak etme emeklerin asla boşa gitmeyecek.

&#; Türkiye’deki gazetelerin büyük bir çoğunluğu emeğe saygısızlık yapmaktadır.

&#; Emeksiz yazılan yazı, keyifsiz okunur. (Samuel Johnson)

&#; Emek hırsızlığı yapan kişilerin yaptığı işler eninde sonunda başarısızlıkla sonuçlanır.

&#; Emek vermeden bir şeye ulaşmayı düşünmek, hayalperestlikten başka bir şey değildir. (Niyazi Eres)

&#; Emek verilmeden gerçekleşen başarı sadece bir ilüzyondan ibarettir.

&#; Bir darbe benim bütün o uzun emeklerimi sıfıra indirir. (Hüseyin Cahit Yalçın)

&#; Emeğinin karşılığını alamayınca bütün hevesini kaybetmişti.

&#; Kardeşim üniversite sınavı için büyük emek sarfetti.

&#; Emek vermeden para kazanmak pek mümkün olmuyor eğer oluyorsa o işte bir terslik var demektir.

&#; Benim emeklerimi boşa çıkarttın.

&#; Halının dokunmasında ki emeği anlatmak için “bunu dokuyan kadın kör oldu” dedi.

&#; Hayatım boyunca tek yaptığım şey sana emek vermek oldu.

&#; “Emeksiz yemek olmaz” diye bir atasözümüz var ve ben buna sana hatırlatırım.

&#; Ücret emeğin karşılığıdır.

&#; 1 Mayıs Emek Bayramını kutlamak herkesin doğal ve anayasal hakkıdır.

&#; Onun bu işte emeği çok vardı.

&#; Emek olmadan zenginlik olmaz.

&#; Her şeyin anahtarı sevgi emek ve sabırdır. Civcivi; kuluçkaya yatırarak elde edersiniz yumurtaları kırarak değil. (funduszeue.info)

&#; Domino taşlarının dizilmesi büyük emek isteyen bir iştir ve aceleci insanlara uygun değildir.

&#; Kimin sana bir emeği geçerse, sen ona karşılık daha fazlasını yapmalısın. (Yusuf Has Hacib)

&#; Mustafa Kemal Atatürk’ün emekleri olmasa idi bugün ne durumda olurduk hiç bilmiyorum.

&#; Bu güne kadar çok emek sarf etti.

&#; Çizgi film ve animasyon yapmak büyük emek isteyen bir iştir ve bu sebeple bu kadar kısa zamanda ancak bunu hazırlayabildik.

&#; Hocalar bizim için çok emek sarf etti.

&#; Annemin babamın bana vermiş oldukları emeğin karşılığı bu olmamalıydı.

&#; Hayatta var oluş gayemizin özü &#;emek&#; değil midir?

&#; Büyük emekler ile zengin olduğunu söyleyen bu kişiye kimin emekleri ile diye sormak gerekir.

Sayfa Arama :

Birine veya bir işe emek vermek, emek harcamak sizin gözünüzde onu daha kıymetli eder. Alın teri dökmeden, gayret etmeden elde edilen hiçbir şey sizin için değerli olmaz ve çok bir anlam ifade etmez. Kolay elde edilen, kolay kaybedilir derler malum. Bu sayfada emek ile ilgili sözler bulacaksınız. Değerli Güzel Cümleler dostları; Her zaman en güzel sözler için Google veya Yandex üzerinden "Güzel Cümleler" yazarak, sayfamıza ulaşabilir ve birçok konu başlığı altında sözlere ulaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın

Devamını Oku

Emek vermek yorucu bir iş zira devir, hazıra konmak devri. - Bektaş Şenel

Dünyadaki en önemli değer, emek vermek; çünkü yaşamak demek, emek demek. - Kazım Koyuncu

Bir değer uğruna emek veriyor, canını dişine takıyor, fedakarlıklar yapıyorsun ve sonuç sıfır.

Sevgi emek ister. Ne de güzel bir cümledir. Emek; çaba ister, sükut ister, inanç ister ve en önemlisi sabır ister. Kolay değildir emek vermek.

İşçi; emek verendir. Alın teri dökendir. Faiz yerine bereketi tercih edendir. Kimseye boyun bükmeyen, rızkını Allah'tan bilendir. Üç günlük dünyaya gereken dokuz öğünü, helalinden isteyendir. İşine kattığı niyet ve besmele ile onu ibadete çevirip, kaderine düşen rolü, dürüst, temiz, örnek olarak yaşayıp; bunları da ameli salihe çevirendir. Veren eldir. Minnet etmeyendir. Biriktirmeyen, yüreğine yük etmeyen, dünya malına eteğindeki taşlar kadar değer verendir. Evlatlarına götürdüğü tertemiz bir lokmayı, en büyük zafer bilendir. Dünyaya ve içindeki vitrin parıltılarına göstereceği sabrı, en güzel bayram bilip; Cennetteki köşkünde en güzel yaşayandır. - Mehmet Deveci

Emek vermek diye birşey var, boşa çabalayıp hep boşa kürek salladığımız

İlişkide emek vermek gerekir. Bir tarafın çabasıyla olmaz. Sevmek için yürek, sürdürmek için emek gerekir. - Nazım Hikmet

İyi ki sevdim, iyi ki saydım, iyi ki çabaladım, emek verdim. Hiçbiri için pişman değilim. Beni böyle bir insan yapan her şeye sonsuz teşekkürler.

Aşk kendisi için harcanan emek oranınca güzeldir. - Anton Çehov

Sevdiğini söylemekle, sevdiğini hissettirmek farklı şeylerdir karıştırma. İnsan, uğruna emek harcadığı şeyi sever ve insan sevdiği şey için emek harcar. Bir ilişkide çaba yoksa, o ilişki hiçbir zaman meyve vermez.

Artık insanlar para getirmeyecek hiç bir fikre, düşünceye emek harcamak istemiyor.

Çalışmadan, emek harcamadan gelinen nokta başarı sayılmaz. Kolay kazanılan, kolay kaybedilir. Her işte alın teri sabır ve emek şarttır.

Sevgi neydi? Sevgi? iyilikti, dostluktu, sevgi emekti - Selvi Boylum Al Yazmalım

Zenginliğin azını büyük bir emekle, çoğunu ise pek az emekle elde ettiğini söyleyen kişi, doğru söylemiş. - Francis Bacon

Emeğin olduğu yerde daima bereket vardır. - Türkmen Atasözü

El emeği, göz nuru verilerek yapılan her şey kıymet bilen güzel insanların elinde değerlidir.

Şayet emeğin dini varsa, tanrısı da kadın olmalı - Diljin Kovexi

Erkek egemen kapitalist düzenin kadın emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik saldırıları devam ettikçe kadınların direnişi de sürecektir.

Ah be çocuk ! Yaşama sımsıkı sarılmakta değil ki marifet. Sen bilmezsin, hayata tutunanların elleri nasırlı - Saltuk Sermihan

Bir konfeksiyon atölyesinde gecesini gündüzüne katarak çalışan işçinin alın teri hakkı olduğunu bilen ve bu şuurla elbisesini kaldırıp bir kenara öylesine fırlatamayan insan diye bahsedeceğiz Müslüman'dan - Serdar Tuncer

Çokta değil, hakta buldum huzuru. İstediğim alın teri, göz nuru. Benliği, kibiri, iğrenç gururu. Faizi, bankayı size bıraktım - Abdurrahim Karakoç

İşçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz. - Hz. Muhammed (s.a.v)

Yarın âhirette gülebilmek için, bugün çokça gözyaşı ve alın teri dökmek gerekir. Zira bedelsiz bir mükâfat beklemek, abesle iştigaldir. - Osman Nuri Topbaş

Güne uyanamayanların türküsünü söyler nazlı seher yeli. Ben o zaman bir maden ocağının göçüğünü hissederim içimde. Bir umut uğruna toprağa apansız gömülen, ölünce en çok hayallerinden ölen, emekçisi, alın teri memleketin; Sana selam, sana dua olsun ellerim - İnan Akkoç

İnsana, doğaya, hayvanlara, emeğe saygı duyarım. Kurumlara saygıyı siz duyun, ben almayayım.

Emek çalmak kadar emeğe saygısızlık etmek de bir kul hakkıdır. Biliyor muydun?

İnsan gayretli olursa aşamayacağı engel yoktur. Emeksiz zengin olanın rehberi, şeytan olmuştur der. - Yunus Emre

Her insanın kendi kimliğinde mahfuz bir mülkiyeti vardır. Buna kendi dışında hiç kimsenin bir hakkı yoktur. Bedeninin emeği, ellerinin işi tamamen kendisine aittir. - John Locke

Emeğin kutsal bir değer olduğu anlatılmadıkça; insanlık için toplum için emek harcanması gerektiği ruhlara yerleştirilmedikçe geleceğimiz karanlıktır. - Gündoğdu Yıldırım

Dünya artık emek-yoğun, malzeme yoğun, enerji-yoğun değildir; bilgi yoğun olmaktadır. - Peter Drucker

Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan (nasibinizi) arayın. Allah'ı çok anın ki kurtuluşa eresiniz. - Cuma Suresi Ayet

Emek ver kulak ver bilgi ver ama sakın boş verme. - Hz. Mevlana

Her insan maddi veya manevi emeğinin karşılığını almak ister. Karşılığını alamamak haksızlık olarak telakki edilir.

Nasip istenen değil hep verilen. Nasipse gelirmiş Çin'den, Yemen'den. Nasip değilse senin olsa bile kayar gider elinden. - Hz. Mevlana

Sevmek için 'yürek' sürdürebilmek için 'emek' gerek.

Yokuşta akmayan ter inişte gözyaşına döner.

Yakın geçmişin tarım toplumunda insanın can ve ter yoldaşı olan emektar atın öküzün kanını emerek geçinen at sinekleri günümüzde de insanın yakasına etine kanına yapışarak asalaklığını sürdürmektedir. - Alper Akçam

Tüm zenginlik emeğin ürünüdür. - John Locke

Büyük değeri olan şeyler, ucuza mal olmaz. Bulduğunuz şeyin değeri; ararken sarf ettiğimiz emek kadardır. - İmam Maverdi

Kabuğu kırılan sedef üzüntü vermesin sana, içinde inci vardır. - Hz. Mevlana

Geceyi gündüze katıp seven lakin hiç sevilmeyen yüreğim. Senin de işçi ve emekçi bayramın kutlu olsun. Yaşasın 1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı!

Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla yaşasın 1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı!

Her şeyin anahtarı sevgi emek ve sabırdır. Civcivi; kuluçkaya yatırarak elde edersiniz yumurtaları kırarak değil. - funduszeue.info

Umut demek umutsuz kaldığın anda umut ışığını görmek için çaba göstermektir.

Emek harcadığınız insanlar azar azar sizi harcadığında; büyüyeceksiniz.

Ahalinin lokması, hükümetin temelidir. - Cenap Şahabettin

Ne karınca zayıf olduğu için aç kalır, ne de aslan pençesinin zoruyla karnını doyurur. Rızık yalnızca Allah'a aittir! - Sadi Şirazi

Kimin sana bir emeği geçerse, sen ona karşılık daha fazlasını yapmalısın. - Yusuf Has Hacib

Yorgunluk kadar sağlıklı ve belki de yorgunluk kadar etkili uyku ilacı hemen hemen yok gibidir.

Emek, alın teri ve başarı el ele yürür. - Niyazi Eres

Emeksiz yazılan yazı, keyifsiz okunur. - Samuel Johnson

Hiç kimse elinin erneğinden daha hayırlı bir şey yememiştir. Allah'ın peygamberi Davut (a.s.)da elinin emeğinden yerdi. - Hadis-i Şerif

İnsan, bir şeyi elde etmek için çabalar. Onu elde edince de bir kenara atar. Gerçek değerini ise onu kaybedince anlar.

Emek harcamadan verim beklemek sulanmayan tarladan hasat istemeye benzer.

Alın teriyle ıslanan toprak kurumaz. - İbrahim Olcaytu

Emek nedir sizce? Emek sevgidir, fedakârlıktır, karşılık beklemeden yapılan her şeydir. Çevrendeki herkese yaptığın iyiliktir. Çıkarsız. Özveridir! Eşine, dostuna, anana, babana duyduğun özveridir.

Ben, hırsızlığın türü ne olursa olsun bunların genel adına "Emek Hırsızlığı" diyorum. Sonuçta çalınan her neyse, bir emek karşılığı elde edilmiştir.

Sen yeter ki emek ver karşılığını er geç alırsın.

Herkes dünyanın düzene girmesini ister. Fakat çabayı komşusundan bekler.

Tüm Güzel Sözler için Tıklayın!

Emek olmadan (emeksiz) yemek olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Emek olmadan yemek olmaz.
Yaşayan tüm insanlar, &#; eğer ağır özürlü değillerse &#; kendi hayatlarını kendileri kazanmak zorundadırlar. Bu, değişik şekillerde olabilir. Yaşayabilmek, harcayabilmek için çalışıp kazanmak gerekir.

Kısaca anlamı :Yaşayabilmek, harcayabilmek için çalışıp kazanmak

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Babama çalışmak istemiyorum dediğim&#;de bana emek olmadan yemek olmaz oğlum dedi.

Açıklama ve kompozisyon : Bir iş meydana getirmek için zihnî ve bedenî güç sarf etmek, gayret etmek, emek vermek ve uğraşmak lazımdır. Emek, dünyanın en kutsal değerleri arasındadır. Emek verilerek elde edilecek yemenin tadı her şeyden çok daha değerlidir. Bu konuda Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Hiçbir kimse, asla kendi kazancından daha hayırlı bir rızık yememiştir. Allah’ın Peygamberi Dâvûd aleyhisselâm da kendi elinin emeğini yerdi.”

Çalışmak ve emek sarf etmek, sadece kişisel yahut ailevî ihtiyaçları gidermeye yönelik bir gayret ve mesai değil; aynı zamanda toplumsal üretimi ve refahı artıran mühim bir unsurdur. İnsanlara fayda sağlayan herhangi bir işte çalışan kimse, aynı zamanda toplum için de çalışmaktadır. Bu görev ihmal edildiğinde toplum için zararlı sonuçlar doğacağından, Allah huzurunda bütün toplum sorumlu olur. Bunun için İslâm cemiyeti ve İslâm devleti, her türlü işin erbabını yetiştirmekle yükümlüdür.

Bunun için insanlar çok çalışmaya gayret göstermeli ve başkalarına muhtaç olmamak ve kendine güzel bir gelecek kurmak için zamanın kıymetini bilerek çok çalışmalı , emek etmeli ve karşılığını da bir güzel almalı ve rahat yaşamaya devam etmelidir. Atalarımızın “ Emek olmadan yemek olmaz” sözü, emek verilmeden hiçbir şey elde edilemeyeceğinin kanıtıdır.

Not:Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz.funduszeue.info

Secdem

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası