amentü duası anlamı kısaca / Amentü Duası Okunuşu ve Anlamı

Amentü Duası Anlamı Kısaca

amentü duası anlamı kısaca

Amentü Duası

Amentü Duası
Amentü Duası,Amentü Arapça'da inandım anlamında kullanılır. Amentü duasının abdest alırken ve abdest tamamlandıktan sonra okunması makbul olur. Namazlarda Amentü duası okunmaz. Namazlarda yalnızca namaz sureleri okunur. Amentü duası namaz haricinde dua olarak her zaman okunabilir. Bu dua ile iman tazelenmiş olur ve kişi işleyeceği günahlardan kaçınmış olur.

Amentü duasında yer alan altı gerçeğin anlamını bilerek, beğenip, kabullenen kişi mümindir. Henüz Müslüman olmayan bir kişi Kelime-i Tevhid'i'n anlamını az da bilse ve buna inanarak söylerse o anda Müslüman olur. Ancak her Müslüman kişi gibi daha sonra Amentü duasını ezberleyerek anlamını öğrenmesi gerekir. Yeni doğan bir bebek bile henüz doğar doğmaz anne-babasının dinine tabi olur. Çocuğun aklı başına geldiği zaman anne ve babasının dinine bağlı olmaktan çıkar.

Bu nedenle çocuğun aklı başına geldiği zaman ilk önce Kelime-i Tevhid ve Amentü duası öğrenmesini sağlamak gerekir. Kelime-i Tevhid ve Amentü ezberletirken çocuğa bunların anlamlarını da iyce öğretmek gerekir. Çocuk bu ikili ile İslamiyet'e uymak zorunda olduğuna inanmalıdır.

Yani kısaca özetlemek gerekir ise, Amentü duasını her Müslümanın anlamı ile ezbere bilmesi ve inanması gerekir. Amentü duasını okumak bir nevi iman tazelemek demektir.

Amentü Duasının Türkçe Okunuşu

Âmentü billahi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusulihî vel yevmil âhiri ve bil gaderi hayrihî ve şerrihî minallahi teâlâ velbasü ba'del mevti haggun. Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûluhû.

Amentü Duasının Türkçe Meali

Allah-u Teâlâ'nın varlığına ve birliğine inandım. Allah-u Teâlâ'nın meleklerine inandım; Allah-u Teâlâ'nın kitaplarına inandım. Allah-u Teâlâ'nın gönderdiği Peygamberlerine inandım. Âhiret gününe inandım. Kader, hayır, şer her şeyin Allah'ın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra tekrar dirilmek haktır. Şehâdet ederim ki Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur ve yine şehâdet ederim ki Muhammed (aleyhisselâm) Allah'ın kulu ve elçisidir.

Son Güncelleme :

Amentü Duası ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

51 Yorum Yapılmış "Amentü Duası"

harika ezberlemem lazım ama çok zor oluyor nasıl kolay ezberlerim ?
İsimsiz Kız.

1 YANITI GÖRÜNTÜLE

Safigül : Kolay ezberin yolu bu duayı e bilerek ezberlemek. Mesela 1. Satırı defa oku sonra ilk 2 satırı defa oku sonra ilk 3 satırı defa okursaniz böyle böyle ezberlersiniz.

çok güzel bir dua benim DİKAB dersi için ezberlemem gerekti
Ece.

1 YANITI GÖRÜNTÜLE

Ecren : Amentü duası islamda imanın şartlarını ve gerekliliğini ifade eder. Bunlara inanan ve tasdik eden kişi gerçekte islamın gerektirdiği şartları yerine getirmiş sayılır. Allahin varlığına ve birliğine, meleklerine, kitaplarına, gönderdiği peygamberlerine, ahiret gününe, kaza ve kaderin Allahtan olduğuna inanmak anlamına gelir. Bunlardan herhangi birisini inkar eden bir kişi gerçekte müslüman sayılmaz.

çok güzel teşekkürler, nerdeyse ezberledim
İsimsiz.

1 YANITI GÖRÜNTÜLE

Abdülcevat : Merhaba , en etkilendiğim duadır. Hele birde ramazan ayında teravih namazı kılmak için camiye gitmişseniz , hoca her namaz bitişinde hayran bırakan o sesiyle okumuşsa hayran olmamak kaçınılmazdır . Arkadaşlar amentü duası her yatsı namazının arkasına okunması gerekiyor.

Merhaba öncelikle site yöneticilerine teşekkürlerimi sunarım böyle güzel paylaşımlar içfunduszeue.info Arapça gerekse Türkçe olsun duaları ezberlemek isteyen bir kişi öncelikle o duaya inansıfunduszeue.infoül etsin zaten ALLAH zihni şifayı funduszeue.infoÇ : görünmeyene inanmaktır,görünmeye inanırsanız başkalarının görmediklerini görürsünüz
Yeniçeri.

CEVAP YAZ

BU DUA ÇOK GÜZEL BİRAZ KARIŞIK VE BÜTÜN KELİMELER BİRBİRİNE ÇOK BENZİYOR AMA YİNE DE BİRAZ UĞRAŞIRSAK EZBERLEMEYİ BAŞARABİLİRİZ BEN BU DUAYI BİRAZ ÖNCE EZBERLEMİŞfunduszeue.info DE 6 DK SNY. İÇİNDE BU DUAYI EZBERLEMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU
Havvanur.

CEVAP YAZ

Bence çok güzel bir site kim yaptıysa ALLAH RAZI olsun yalnız şu yorumlara hacı dede deli hacı vb. Yazarlara çok kızdım burda gerçekten hacılar var ve onların işleriyle dalga geçmiş oluyorsunuz lütfen biraz daha saygılı olalim
Sinem Nur.

CEVAP YAZ

bu siteyi açana çok teşekkür ederim. sayenizde surenin yarısını zaten biliyordum, yarısını da ezberledim çok ama çok teşekkür ederimm
Boşver.

CEVAP YAZ

İsmim gibi hic bir isi funduszeue.info da ezberleyemedim funduszeue.info zor bi funduszeue.info bisey dicektimde duaya ayipp.
Kertemeyen Kele.

CEVAP YAZ

ben bu dua yı annemden ögrenmiştim çok tşkr ediyorum cnm anneme.. Ayrıca çok kolay bir dua anlamıda çok güzel
Zeynep .

CEVAP YAZ

Duygu sana katılıyoum ama biraz zor benim ezberlemem en az 1 2 3 veya 4 saat ya da 4dk (4 dakika) sürerdi
Cansu.

CEVAP YAZ

bu duada şöyle kolaylık yapılabilir imanın şartını bilirseniz tıpkı imanın 6 şartı içinde geçiyo
Ademin Torunu.

CEVAP YAZ

hacaya bu duayı vermem gerekiyordu site sahibi kimse saolsun bu arada duanın anlamı çok guzel
Mehmet Serhat .

CEVAP YAZ

gerçekten çok zor bi dua ama yazılıda çıkacak ezberlemeye çalışıyorumm çok saolun çok tşkler
İrem.

CEVAP YAZ

gerçekten çok güzel bi dua ben kuran kursuna gidiyoeum ve ezberlemem gerekti
Duygu.

CEVAP YAZ

Bİr türlü bu duayı okuyamıyorum çok karışık geliyor ama anlamı çok güzel :)
Masal.

CEVAP YAZ

BU ÇOK HÖŞ BİR SİTER İŞİME YARADI AMA EZBER YAPMAM LAZIM YAPAMIYORUM
Yaren.

CEVAP YAZ

Teşekkürler Ama Anlamı Bozulmadan Kısaltabilirseniz daha iyi olur
Semih.

CEVAP YAZ

Sizin sayenizde ALLAHIMIZIN bir duasını daha ezberledim.
Yasin.

CEVAP YAZ

çok beğenmiştim ezberlemesi zor olsa bile en sonunda ezberlemiştim
Melike Keskin Ve Sudenaz Sarıtaş.

CEVAP YAZ

duada ser kelimesi yani Allahtan ser degil iyilik gelir.kötülük gelmez.
Mehmet.

CEVAP YAZ

Bence hiç güzel değil neden çünkü Ben okunuşunu filan ayrı istiyorum
Nazar .

CEVAP YAZ

Amin Bi Hurmeti Mürselim Elhamdulillah RAbbil Alemin El FAtiha
Hacı.

CEVAP YAZ

Gerçekten çok güzel ama ezberlemesi çok zor yinede teşekkürler
Eylül.

CEVAP YAZ

ezber cok kolay 2 kere okuyunca ezberledm yada bana oyle gelyo
Furkan Tunç.

CEVAP YAZ

Evde ezberledim niyese neden dışarda değil acaba ssjsjsjssjsj
Ne Bakıyon.

CEVAP YAZ

Çok uzun ama ben o duanın zorluğuna değil güzeliğine bakarım
Deryanur .

CEVAP YAZ

kendisi ve anlamı çok kolay zor olsa bile ezberlerim
Aslıhan.

CEVAP YAZ

İYİKİDE İNTERNETE KOYMUŞSUNUZ SAYENİZDE EZBERLEDİK
Selim .

CEVAP YAZ

Zaten bu duada imanın 6 şartını bilmeniz gerekiyor
Hacı Baba.

CEVAP YAZ

en kolay dua bu nasıl zor diyebiliyorsunuz anlamıyorum
Taha Edfwe.

CEVAP YAZ

AMENTÜ DUASINDA ALLAHTAN İYİLİK GELİR KÖTÜLÜK GELMEZ
Deli Hacı.

CEVAP YAZ

çk güzel teşekkür ediyorum çok işime yaradı saolun
Sananeeee.

CEVAP YAZ

Çok güzel diğer dualarını anlamını da sevdim
Büşra.

CEVAP YAZ

Allah razı olsun dua çok güzel ama biraz karışık
Müslüman .

CEVAP YAZ

gerçekten 5sn de ezberledim ama anlamı çok güzel
Bokoyama İslam Power.

CEVAP YAZ

Çok zor bir dua ama bana ödevimde yardımcı oldu
İsimsiz.

CEVAP YAZ

Çok zor bir dua ama bana ödevimde yardımcı oldu
Yuytyhtgrkıtıgh.

CEVAP YAZ

Saolun ödevime ve yazılıma yardımcı oldunuz :)
Mete.

CEVAP YAZ

çok güzel teşekkürler nerdeye ezberledim
Egehan.

CEVAP YAZ

çok harika bir site bütün sitelerden daha iyi
Ziyaretçi.

CEVAP YAZ

Çok teşekkürler.Ödevimde bana yardımcı oldu.
Mira.

CEVAP YAZ

gerçekten çok işime yaradı teşekkür ederim D
Yılmaz.

CEVAP YAZ

badel mevti hakk mı olacak yoksa haggun mu
Nur.

CEVAP YAZ

cok guzel ezberlememe yardımcı oldu
Levent.

CEVAP YAZ

Tesekkur ederim ezberlemeye caliscam
Rabia.

CEVAP YAZ

Helal olsun,Yeniçeri doğru söylüyon.
Ömer.

CEVAP YAZ

Çok teşekkür ederim yardımı dokundu
Ecesu.

CEVAP YAZ

Kötü değil ama biraz uzatmışlat
Hdjuegg.

CEVAP YAZ

çok güzel teşekkür ederim size
Ebru .

CEVAP YAZ

Çok iyiydi çok işime yaradı
Dilek.

CEVAP YAZ

Çok güzel bir dua
Sibel.

CEVAP YAZ

Zevk Suyu Orucu Bozar Mı
Zevk Suyu Orucu Bozar Mı
Zevk Suyu Orucu Bozar Mı, Zevk suyu genelde şehvet hallerinde erkeklik organından çıkan iki sıvı vardır. Bunlardan birine meni diğerine mezi denir. Meni, şehvetin doruğuna fışkırarak çıkar. Mezi ise şehvetten önce ve sonra sızıntı halinde olur. Meni
Şans Duası
Şans Duası
Şans Duası, Şansın açılması ve işlerinizin rast gitmesi nedeni ile Rabbimize yönelip el açarak gönülden ve samimi bir şekilde dualar ederiz. Şans ve kısmetin açılması için günlük düzenli okunması gereken pek çok dualar vardır. Rabbimiz samimi ve
Adet Olmak İçin Dua
Adet Olmak İçin Dua
Adet Olmak İçin Dua, Adet kanı, kadının normal bir vücut fonksiyonudur. Âdet kanı gebelik olmadan her ay düzenli vakitlerde hazne dışına atılan kandır. Her ay bu döngü bu şekilde sırayla devam eder. Âdet sancısı, bir gün öncesinde
Miftahul Cennet Duası
Miftahul Cennet Duası
Miftahul Cennet duası, en güçlü ve en büyük dilek duasıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s. A. V.) bir gün ashabıyla mescitte bulunurken, Cebrail a. S. Yanına gelerek, "Ya Muhammed! Hak Teala sana selam gönderdi. Bu duayı sadece sana gönderdi. Senden
Temre Duası
Temre Duası
Temre duası, elde, yüzde ve vücutta çıkan temrelerin, siğillerin yok olması için, yer gök dua diyerek Allah'a sığınmalıyız. Dualara devam edersek, Allah'ın izniyle şifa bulunacaktır. Yapılan dualar içtenlikle ve inanarak okunursa, daha çabuk ve kesin
Ders Çalışmak İçin Dua
Ders Çalışmak İçin Dua
Ders Çalışmak İçin Dua, Dua bir isteğin, bir dileğin olması için Allah (c.c.)'a yalvarmaktır. Derse başlamadan önce dua okuyan öğrencinin Allah Teala zihnini açar. Onu unutkanlıktan korur. Dersi en iyi şekilde anlamasını sağlar. Çocuklarımızın dersle
52 Gece Duası
52 Gece Duası
Kabir Duası, 52 Gece Duası, Büreyde radıyallahu anh şöyle dedi; Hz. Peygamber (asm) ashab-ı kirama, kabristana gittikleri zaman şöyle demelerini öğretirdi; "Esselamü aleyküm ehled diyari minel-müminin ve Inna inşallahu biküm lahikun. Es'elullahe lena
Huysuz Çocuğa Okunacak Dua
Huysuz Çocuğa Okunacak Dua, En önemli olan ise her durumda Allah'a dua etmek ve sabretmektir. Unutulmamalıdır ki; Yüce Allah duada ısrarcı olan kullarını sever. Anne ve babalar bir çocuk sahibi olduklarında onunla ilgili gelecek hayali kurarlar. Onun
Bir Malın Satılması İçin Dua
Bir malın satılması için dua, elinizde olan ev, araba, arsa gibi değerli bir malınızı satışa çıkardınız, fakat değerine bir alıcı çıkmıyorsa dualardan yatdım alarak, malınızın tez elden satışına yardımcı olabilirsiniz. Allah'ın izniyle tez elden
Saç Duası
Saç Duası
Saç duası, saç dökülmesi ve zayıf saçlara sahip olan kişilerin şifa bulmak için okuyacakları bir duadır. Saç duası büyük bir inançla okunmalıdır ve şifanın yalnızca Allah 'tan geleceği unutulmamalıdıfunduszeue.infoçının dökülmemesi için şu dua okunmalıdır: Ve y
Sivilce Duası
Sivilce Duası
Sivilce Duası, vücudumuzun bazı bölgelerinde bazı zamanlar sivilceler ve siğiller ve çıbanlar meydana gelebilir. Böyle durumlarda ilk olarak bir hekime başvurmak ve bunların nedenini öğrenmek gereklidir. Bu çıkıntıların nedenleri bazı iç hastalık
Mahkeme Duası
Mahkeme Duası
Mahkeme Duası, Dua etmek, Allah'a yaklaşmanın en güzel yoludur. Sıkıntıların, dua etmek, isteklerin ve beklentilerin Rabbimize açılmasıdır. Ne kadar içten, yürekten, yüreğin derinliklerinden seslenilirse o ölçüde yankı bulur. Dua etmek, işin başında,

Zevk Suyu Orucu Bozar Mı
Şans Duası
Adet Olmak İçin Dua
Miftahul Cennet Duası
Temre Duası
Ders Çalışmak İçin Dua
52 Gece Duası
Saç Duası
Sivilce Duası
Mahkeme Duası
Birinin Seni Sevmesi İçin Dua
Mübin Duası
Kuduriye Duası
41 Yasin Duası
Küsleri Barıştırma Duası
Hilye İ Şerif Duası
Haksızlık Karşısında Okunacak Dua
Güç Duası
Nasip Duası
Ramazan Duası
Hacet Duası
Söz Dinlemeyen Çocuğa Okunacak Dua
Bir İşin Olması İçin Okunacak Dua
Yasin Duası
Birinin Rüyasına Girmek İçin Dua
Aileyi İkna Etme Duası
Gelin Duası
Heyecanlanmamak İçin Dua

Popüler İçerik

Birinin seni sevmesi için dua etmek, sonunda hayırlı bir izdivaç planını da içerdiği taktirde Allah katında kabul görebilir. Allah ki, sizin için kimi

Mübin Duası

Mübin Duası

Mübin Duası, Hayırlı dileklerin yerine gelmesi için önce sebepleri oluşturan bir plan yapılır. Bununla gerekilen her şeyin yapılması sonucunda dilekle

Kuduriye Duası

Kuduriye Duası

Kuduriye duası, Allah nazarında makbul olan ve tutulan dileklerin gerçekleşmesi için Allah'ın (c.c) kullarına gönderdiği dualardan biridir. Her k

41 Yasin Duası

41 Yasin Duası

41 Yasin Duası, herhangi hayırlı bir niyet için okunan, 41 Yasin Suresi okunduktan sonra okunan duadır. Bilinen ve bilinmeyen, görünen görünmeyen nim

Küsleri Barıştırma Duası

Küsleri Barıştırma Duası

Küsleri Barıştırma Duası: Küsleri barıştırma duası olarak bilinen bir birine küsmüş iki kişinin arasının düzelmesi ve barışması için okunur. Özellik

Hilye İ Şerif Duası

Hilye İ Şerif Duası

Hilye İ Şerif Duası, Bismillahirrahmannirrahim Ahir zaman Peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v) vefat edeceğine yakın bir zamanda, dünyadan ah

Amentü Duası

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır.Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası