nerenin pirinci meşhur / Türkiyede nerenin pirinci meşhur?

Nerenin Pirinci Meşhur

nerenin pirinci meşhur

Tane Tane Dağılacak Pilav İçin En İyi 10 Pirinç Markası

Milli yiyeceklerimizden birisi olan ve çoğu yemeğimizi süsleyen pilavları yaptığımız pirinç, farklı farklı çeşitleriyle soframızda yer alıyor. Baldo, Osmancık, Basmati gibi çeşitleriyle farklı bir tat bırakan pirincin her zaman iyi olanını almak isteriz. Ancak pirinç üreten yüzlerce marka bulunuyor ve hepsi birbirine benziyor. Bu içeriğimizde sizin işinize yarayacak bir rehber hazırlayarak en iyi pilavlık pirinç markalarını bir araya getirdik.

SıraMarkaPopüler ÜrünEditör Puanı
1MahmoodBasmati Pirinç10/10
2YaylaBasmati Pirinç10/9,8
3DuruBasmati Pirinç10/9,8
4Zarrin MehrSafran Aromalı Hint-İran Pirinci10/9,7
5Tarım Kredi BirlikBaldo Pirinç10/9,8
6TatBaldo Pirinç10/18
7MojdehSafran Aromalı Hint-İran Pirinci10/9,9
8ReisOsmancık Pirinç10/9,7
9HünkarBasmati Pirinç10/9,6
10Anadolu MutfağıKırık Pirinç10/9,6

10 En İyi Pirinç Markası

İşte ağızda tane tane dağılacak ve yiyenlerin pilavınızın tarifini isteyeceği en iyi pirinç markaları:

1. Mahmood

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Üstün Lezzet
Yoğun Kıvam

Dünyadaki önde gelen pirinç üreticilerinden birisi olan Mahmood, üst düzey kalitedeki ürünleriyle farkını ortaya koymasıyla biliniyor. Farklı tüketici gruplarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere her çeşit pirinç üretimini gerçekleştiren marka, ayıklama için özel bir sistem geliştirmesi sayesinde saf pirinci elde edebilmenizi sağlıyor. Markanın en popüler ürünü ise Basmati pirincidir.

Mahmood Rice Basmati Pirinç, pişme sırasında boyutunun iki katına kadar büyüyebiliyor. 1. sınıf kalitedeki pirinç olması sayesinde herhangi bir şekilde yanma, yakma gibi problemlerle karşılaşmayacağınız ürün, zengin lif içeriği nedeniyle kilo vermek isteyen ya da kilosunu korumak isteyen kişiler için idealdir. Ayrıca Basmati pirincinde bulunan zengin lif içeriği sayesinde sindirim sisteminizin daha iyi çalışacağını belirtelim.

Özellikler
Hacim4,5 Kg
ÇeşitBasmati Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Mükemmel bir pirinç pilav tane tane oldu. Kokusu da mükemmel. Çocukluğuma götürdü beni. S*** A****

👤 Aşırı güzel. Bundan başka pirinç artık kullanamıyoruz. Tane tane mükemmel. A**** B****

2. Yayla

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Üstün LezzetFiyat
Düşük Yağ Oranı
Yüksek Besin Değeri

Ülkemizin en iyi pirinç markalarından birisi olan Yayla, üretmiş olduğu kaliteli ürünlerle biliniyor. Her bir pirinç tanesini çeşitli testlerden ve kalite kontrolden geçiren marka, bu sayede üst düzey lezzete sahip pilavlar pişirebilmenizi sağlıyor. Markanın en popüler ürünü ise Basmati pirinçtir.

Pirinçlerin kraliçesi olarak bilinen Yayla Gurme Basmati Pirinç, eşsiz lezzeti sayesinde tüketicileri tarafından çokça tavsiye ediliyor. Doğal bir aromaya ve kendine has ince, uzun yapıya sahip olan ürün, pişirildiğinde üstün lezzetinin yanı sıra tane tane olması sayesinde öne çıkıyor. Böylece yemek sırasında eşsiz bir kıvama kavuşmuş oluyor. Son olarak bu ürünün doymuş yağ, şeker ve sodyum oranının düşük olduğunu söyleyelim.

Özellikler
Hacim5 Kg
ÇeşitBasmati Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 2 yıldır Basmati pirinç tüketiyorum, bu markayı ilk alışım. Pilavı çok lezzetli oldu. Tavsiye ederim. G*** B***

👤 Tadı müthiş. Mutlaka bu markayı tercih etmeli. Kavurarak pişiriyorum, efsane oluyor. S**** A***

3. Duru

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
İdeal BoyutFiyat
Organik ve Doğal
Mükemmel Lezzet

Pişirildiğinde oldukça lezzetli olan pirinçleriyle bildiğimiz Duru, üst düzey kalite kontrol ekipleri sayesinde her bir pirinç tanesini boyutuna ve yapısına göre ayırıyor. Bu sayede pirinçleriniz her zaman istediğiniz boyutta olur ve arasına taş gibi yabancı maddeler girmez. Her bir tanesinde aynı lezzeti sunan markanın en çok tercih edilen ürünü ise Basmati pirinçtir.

Duru Basmati Pirinç, ideal boyuttaki parçacıkları sayesinde pişirildiğinde eşsiz bir kıvama sahip oluyor. Tane tane olması sayesinde üstün lezzet sunan ürünün glisemik endeksi oldukça düşüktür. Dünya çapında kalitesini kanıtlamış olan bu Basmati pirinç, oldukça güzel olan kokusu sayesinde yemekten aldığınız hazzı da arttırıyor.

Özellikler
Hacim1 Kg
ÇeşitBasmati Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Ürünü annem için aldım. Kendisi şeker hastası ve biz pirinç pilavı yediğimizde birkaç kaşıktan fazla yiyemiyordu. Bu ürün ile porsiyon kontrolüne de dikkat ederek daha fazla tüketebiliyor. Ürünün lezzeti çok iyi. G**** K****

👤 Sağlıklı olduğu için ilk defa denedim. Kardeşime de verdim, o da çok beğendi. Ben de kardeşim de bundan sonra başka pirinç almayız. Hafif kokulu yemesi de sindirimi de mükemmel. M**** S****

4. Zarrin Mehr

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Üstün LezzetFiyat
Farklı Aroma

Listemize İran'ın en çok satan markalarından birisi olan Zarrin Mehr ile devam ediyoruz. Dünya çapında bir üne kavuşmuş olan marka, ürettiği kaliteli ve lezzetli pirinçleriyle tanınıyor. Bu pirinçlerden en bilineni ise Basmati'dir. Hindistan ve Pakistan'da yetişen bu pirinçler eski zamanlardan beri mutfakların vazgeçilmezi olmuştur.

Zarrin Mehr markasının en popüler ürünü olan Safran Aromalı Hint-İran pirinci üst düzey lezzeti sayesinde sizin ve ailenizin yeni favorisi olacak. Bildiğimiz baldo pirincine göre daha uzun ve ince olan bu pirinç, oldukça güzel bir enerji kaynağıdır. Kalsiyum, demir, potasyum gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin olan bu pirinci spora giderken ki enerji ihtiyacınızı karşılamak için tüketebilirsiniz.

Özellikler
Hacim5 Kg
ÇeşitSafran Aromalı Hint- İran Pirinci

Kullanıcı Yorumları

👤 Severek kullandığım, harika Özbek pilavı yapabildiğim bir pirinç. Paketlenmesi ve kalitesi çok iyi. G*** C***

👤 Müthiş, beklediğimden de iyi. Yasemin kokusu yok. Pişmesi ve lezzeti çok güzel. S**** B****

5. Tarım Kredi Birlik

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Üstün LezzetFiyat
Etkili Denetim
Sözleşmeli Tarım

Ülkemizdeki kooperatiflerin birleştirilmesiyle oluşan Tarım Kredi Birlik, sözleşmeli tarım yöntemiyle ürettiği ürünleriyle öne çıkıyor. Ne zaman, hangi tohumla ve nereye dikeceğini planlayarak üretimi gerçekleştiren marka, bu sayede en üst düzey kalitedeki ürünü en uygun fiyata sunabiliyor. Markanın en popüler ürünü ise Baldo pirinçtir.

Tarım Kredi Birlik Baldo Pirinç, zengin lif içeriği sayesinde kilosunu korumak ya da kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sindirim sistemini etkileyerek düzenlemesi sayesinde büyük faydalar sağlayan ürün aynı zamanda uzun süre boyunca tok tutabiliyor. Böylece spor ya da diyet yaparken bu ürünü tüketebilirsiniz. 

Özellikler
Hacim2,5 Kg
ÇeşitBaldo Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Tarım kredi kooperatifi ürünü olduğu için rahatlıkla alınabilir. Ben daha önce aldım, çok kaliteli ürün. O*** B****

👤 Daha önce hep marketten alıyordum ama Tarım kredinin ürünleri çok güzel. Sürekli alıyorum ve yaptığım her yemek çok lezzetli oluyor. Tavsiye ederim. A**** P****

6. Tat

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Uygun Fiyat
İdeal Boyut

En iyi pirinç markalarını listelediğimiz içeriğimize Tat ile devam ediyoruz. Bir diğer yerli markamız olan Tat, ülkemize özgü pirinç çeşitlerini üretmesinin yanı sıra ithal ürünleriyle de biliniyor. Uygun fiyata sunmuş olduğu ürünleriyle bilinen markanın en çok tercih edilen ürünü Baldo pirinçtir.

Tat Baldo Pirinç, alanında uzman kalite kontrol ekiplerinin denetiminden geçmesi sayesinde herhangi bir şekilde taş gibi yabancı maddeleri içermemektedir. İdeal olan boyutu sayesinde pişirme sırasında oldukça güzel olan ürün, üstün lezzetiyle ise kendisine hayran bıraktırıyor. Böylece aileniz veya sevdiklerinizle beraberken lezzetli pilavla beraber yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Özellikler
Hacim5 Kg
ÇeşitBaldo Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Kaliteli bir pirinç. Sıcak suda bekletmenize bile gerek yok. A**** B***

👤 Çok harika prirnç gerçekten. Severek tüketiyoruz. E*** O***

7. Mojdeh

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Farklı AromaFiyat
Üst Düzey Lezzet

yılından beridir pirinç üreten marka olan Mojdeh, ülkesinin ve dünyanın en çok tercih edilen firmalarından birisidir. Üst düzey lezzete sahip ürünleriyle bilenen marka, pişirme sırasında tane tane olan pirinçleri sayesinde eşsiz pilavlar yapabilmenizi sağlıyor. Markanın en çok tercih edilen ve popüler olan ürünü ise Safran Aromalı Bastami pirinçtir.

Mojdeh Safran Aromalı Basmati Prinç, uzun ince taneli ve aromatik olması sayesinde eşsiz bir lezzete sahiptir. Gluten içermemesi sayesinde sağlığınıza herhangi bir şekilde etkide bulunmayan ürün, düşük nişasta oranıyla ise diğer pirinç çeşitlerine göre çok daha çabuk bir şekilde sindiriliyor. Ek olarak bu ürünün düşük glisemik endeksi sayesinde kan şekerinizi dengede tutacağını belirtelim.

Özellikler
Hacim5 Kg
ÇeşitBasmati Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Alın, aldırın. Ürünü indirimli zamanda Almıştım. İki kişiye hediye götürdüm onlar da çok beğendiler. Ayrıca lapa olma durumu yok. Pişirmeden önce biraz ıslatıyorum, eğer ıslatamadıysam da normalden biraz daha fazla su ekliyorum. Hiç pilav yapmayan biri bile bu pilavı lapa yapmaz. M*** H****

👤 Gayet güzel hem tadı hem kokusu. Kesinlikle alabilirsiniz. A*** B****

8. Reis

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Pilav için İdeal
Üstün Lezzet

Ülkemizin mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan pirinç, bu yüzden oldukça farklı markalar tarafından üretilip satılmaktadır. Ancak Reis markası bu markalar arasından kalitesi ve üstün lezzetiyle ayrılmaktadır. Tane tane olan pirinçleri sayesinde mükemmel kıvamdaki pilav yapabilmenizi sağlayan marka, eşsiz aromasıyla yeni favoriniz olacak. Markanın en popüler ürünü ise Osmancık Pirinçtir.

Pirinç çok farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitlerden birisi ise ülkemize özgü olan Osmancık'tır. Uzun, geniş, camsı ve mat bir görünüme sahip olan bu pirinç, pişirildiğinde eşsiz lezzete ve mükemmel bir kokuya sahip oluyor. Böylece daha önce deneyimlemediğiniz kadar güzel bir pilav yiyebilirsiniz.

Özellikler
Hacim1 Kg
ÇeşitOsmancık Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Çok memnunum. Her zaman reis pirinç alıyorum. Güzel pilavın sırrı bence. M*** K**** K***

👤 Güzel ve kaliteli aynı zamanda lezzetli. A*** Ö*** Ö***

9. Hünkar

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Düşük Yağ OranıFiyat
Yüksek Protein Oranı

En iyi pirinç markalarını listelediğimiz içeriğimize Hünkar markasıyla devam ediyoruz. Mutfağın sultanları tarafından ortaya çıkartılan bu marka, her çeşitten pirinç üretmesiyle öne çıkıyor. Eşsiz kalitedeki taneleriyle mükemmel pilav yapabilmenizi sağlayan markanın en çok tercih edilen ürünü ise Basmati pirinçtir.

Hünkar Basmati pirinç, ince ve uzun taneleriyle pişirim sırasında kolaylık sağlamasının yanı sıra eşsiz bir lezzete sahiptir. Safran aromalı olması sayesinde farklı bir damak tadı arayan kişilerin favorisi olan ürün, çeşitli soslarla birlikte yepyeni bir deneyim yaşatıyor. Ayrıca bu ürünün yüksek besin değeri içerdiği söyleyelim.

Özellikler
Hacim1 Kg
ÇeşitBasmati Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Ürünü çok beğendik, içimize sinerek tüketiyoruz, teşekkürler. N**** Ö****

👤 En beğendiğim pirinç pilavı harika oluyor ve çok uyguna aldım. M*** A***

Anadolu Mutfağı

en iyi pirinç markaları

ARTILAREKSİLER
Üstün LezzetPilav Yapılmaz
Organik

Listemizi ülkemizdeki önemli markalardan birisi olan Anadolu Mutfağı ile bitiriyoruz. Her türlü bakliyat çeşitlerini üretmesiyle bilinen marka, üst düzey kalitedeki ürünleriyle tüketiciler tarafından çok seviliyor. Pirinç konusunda ise çok farklı çeşitlerle karşımıza çıkan Anadolu Mutfağı'nın en popüler ürünü ise kırık pirinçtir.

Pilav yapımından çok sütlaç gibi tatlılarda, dolma ya da çorba yapımında kullanılan bu pirinç, üstün lezzeti sayesinde kullanıldığı yemeğe ayrı bir aroma ve tat katıyor. Ayrıca bu ürün üst düzey denetimlerden geçirildiği için herhangi bir madde içermiyor. Böylece taş çıkma gibi bir problemle karşılaşmazsınız.

Özellikler
Hacim1 Kg
ÇeşitKırık Pirinç

Kullanıcı Yorumları

👤 Sütlaç ve sübye yapmak için ideal. Lezzetli. E*** A***

👤 Özellikle dolmalar için almıştık. Gayet lezzeti tadı var. M**** Ö****

Pirinç Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizin bu kısmında pirinçler hakkında sıkça sorulan soruları cevapladık. İşte pirinçler hakkında merak edilen sorular ve cevapları.

En iyi pilavlık pirinç hangisi?

Uzun, geniş, camsı ve mat bir görünüme sahip olan Osmancık pirinç, pilav yapımında kullanabileceğiniz en iyi pirinçlerden birisidir. Pilavın yanı sıra sebze yemeklerinde, dolmalarda ya da sütlaçlarda bu pirinçten faydalanabilirsiniz.

Baldo pirinç hangi ülkenin?

Baldo pirinç ülkemizde Balıkesir'in Gönen bölgesinde yetişmektedir. En çok olarak pilav yapımında kullanılan baldo pirinç aynı zamanda İtalya'da da yetiştirilmektedir. Bu pirinç çeşidinin her ne kadar kıvamının ayarlanması zor olsa da lezzetinin ve aromasının çok daha güzel olduğunu söyleyelim.

İnce uzun pirincin adı nedir?

İnce uzun pirincin adı Safran Aromalı Basmati pirinçtir. Bu pirinç çeşidi Hindistan ve Pakistan'da üretilmektedir. Pişirildiğinde büyüyen pirinç kendi boyutunun iki katına çıkabilmektedir. Ayrıca bu pirincin pişirildiğinde tane tane olduğu ve farklı bir aromaya sahip olmasıyla pilav yapımında çokça tercih edildiğini belirtelim. 

Basmati mi yasemin mi?

Basmati pirinci yukarıda da bahsettiğimiz gibi pişerken boyutunun iki katına kadar çıkmaktadır. Yasemin pirinci ise aroma olarak oldukça farklı bir tada sahiptir ve yasemin çiçeği gibi kokmaktadır. Bu yüzden bu pirince kokulu pirinç de denmektedir. Yapacağınız pilavda tada mı yoksa kıvama mı önem verecekseniz ona uygun bir seçim yapmalısınız.

kaynağı değiştir]

Çeltik (Kabuğu çıkarılmamış pirinç) Türkiye’nin bütün bölgelerinde yetiştirilmektedir, fakat en fazla ekiliş alanı ve üretim miktarına sırasıyla Marmara ve Karadeniz Bölgeleri sahiptir. Buna karşılık Ege ve Doğu Anadolu Bölgelerinde ekiliş çok azdır.[4]

En fazla çeltik %70,2 oranıyla Marmara Bölgesinde üretilir. Edirne %41,2 oranıyla Türkiye’de en çok pirinç üretimi yapan ildir.

Yerel ürünlerde ayrıcalık oluşturulmasında ve bu ürünlerin kırsal ekonomiye katkısının yükselmesinde önemli yer tutan 'coğrafi işaretler' pirinçte de ürünün değerini artırıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumundan İpsala pirinci, Karacadağ pirinci, Tosya pirinci, Bolu Kıbrıscık pirinci ve Konuralp pirinci için coğrafi işaret tescili alındı.&#; Ayrıca İpsala pirinci için AB coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Terme pirinci, Gönen pirinci, Biga inci pirinci ve Yusufeli pirinci için coğrafi işaret tescili başvurusu bulunuyor.

Jumli Marshi, kahverengi pirinç Nepal
Pirinç birçok şekil, renk ve boyutta olabilir.
El yapımı mikroskop altında tek pirinç tanesi

Mineraller ve vitaminler[değiştir

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir