hâkim serkan tüzün / HSK’dan cinayet işledikten sonra intihar eden hâkim Serkan Tüzün için taziye mesajı

Hâkim Serkan Tüzün

hâkim serkan tüzün

Komşularının haber vermesi üzerine polis ve sağlık ekipleri eve sevk edildi. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde Serkan Tüzün ve İlksen Tüzün'ün hayatını kaybettiği belirlendi.

Tüzün, daha önce Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nda tetkik hakim olarak görev yapmıştı.

Olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Tüzün ve evli olduğu kadının cansız bedeni otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

'KIZIMI KAPI DIŞARI ÇIKARMIYORDU'

İlksen Tüzün'ün annesi, Serkan Tüzün'ün kızına uzun yıllardır işkence ettiğini ifade etti. Serkan Tüzün'ün İlksen Tüzün'e uyguladığı şiddeti anlatan anne şunları söyledi:

"Benim çocuğumun cenazesini verin bana, götüreyim. İçip içip işkence ediyordu. Yedi benim çocuğumu. Bize 12 yıldır göstermedi. Bizimle konuşurken telefonlarını dinliyordu, çocuğumun derdini bilemedim. Ben çocuğumun yanında olamadım. Çocuklarıyla tehdit etti. ‘Çocuklarını göstermem, iftira ederim, sosyal medyada rezil ederim’ dedi. Ölümüne geldim ben. Bu evde hapsetti, 12 yıldır sokağa çıkarmadı. İçti içti, zulüm etti. Sürekli kavga ediyorlardı. Adam kıskançlığından kapı dışarı çıkarmıyordu. Hastaydı. ‘Tedavi ol’ dedim. O da ‘Ben hasta değilim’ dedi, kabul etmedi. Kızım ev hanımıydı. Kaymakamlık sınavına hazırlanıyordu. Çocuklarını alabilmek için bunun zulmüne katlanıyordu”

Öte yandan anne, torunlarının Serkan Tüzün'ün ailesine değil kendisine verilmesi gerektiğini söyledi. Anne, "Benim torunlarımı onlara vermeyin. Benim torunlarımı bunlara bırakmayın" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: HSK üyeleri Bakan Bozdağ'ı göreve başlaması nedeniyle kutluyor/AA

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) dün, evli olduğu İlksen Tüzün'ü öldüren, ardından intihar eden Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Serkan Tüzün için bugün yayınladığı taziye mesajı sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. 

HSK kurumsal web sayfasından yayınlanan açıklamada "Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Sayın Serkan Tüzün'ün vefat ettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz" deniyordu.

Sosyal medya platformu Twitter'da HSK açıklamasını alıntılayan hukukçu Prof. Metin Günday şöyle yazdı:  

HSK, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubu Twitter hesabından da "bir kadın katilinin arkasından" taziye mesajı yayınlamakla eleştirildi.

HDP Ankara milletvekili Oya Ersoy da Twitter hesabından HSK'yi "Bir kadını katleden katil erkek için taziye mesajı yayınla[makla] eleştirdi

CHP milletvekili Özcan Purçu siyasal spektrumun bir başka kanadından tartışmaya katıldı.

Arka plan

Ankara'nın Etimesgut ilçesinde Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığında Daire Başkanı olan Hakim Serkan Tüzün, dün saat sıralarında evli olduğu İlksen Tüzün'ü dün ateşli silahla öldürdü ve ardından intihar etti. Komşularının haber vermesi üzerine polis ve sağlık ekipleri eve sevk edildi. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde Serkan ve İlksen Tüzün'ün öldüğü belirlendi.

HSK'nin yapısı ve görevleri

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Türkiye'deki hâkimlerin ve savcıların özlük işlerini yürüten ve bunlarla ilgili itirazları inceleyen bir idari birimdir. Hâkimler ve Savcılar Kurulu'nun yargılama yetkisi bulunmadığından mahkeme statüsünde değildir.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu onüç üyeden oluşur; iki daire halinde çalışır. Kurulun Başkanı Adalet Bakanıdır. Adalet Bakanlığı ilgili Bakan Yardımcısı Kurulun tabiî üyesidir. Kurulun, üç üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adlî yargı hâkim ve savcıları arasından, bir üyesi birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş idarî yargı hâkim ve savcıları arasından Cumhurbaşkanınca; üç üyesi Yargıtay üyeleri, bir üyesi Danıştay üyeleri, üç üyesi nitelikleri kanunda belirtilen yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilir.

Yayın Yasağı

Öte yandan, Ankara 1'inci Sulh Ceza Hakimliği Tüzün'ün kardeşi tarafından yapılan başvurunun ardından cinayet ve intihara ilişkin haberlere dair yayın yasağı kararı aldı. Kararda, soruşturma konusu olaya ilişkin yapılan yayınların soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olabileceği savunuldu.

TIKLAYIN - FİKRET İLKİZ: Yayın Yasağı Yasaktır

(AEK)

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası