denizcilik işletmeleri yönetimi forum / Asst. Prof. MURAT ATALAY | AVESİS

Denizcilik Işletmeleri Yönetimi Forum

denizcilik işletmeleri yönetimi forum

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDE "ROTAMIZ ARKAS PROJESİ" ÖRNEK

Öz:

İster üretim ister hizmet sektöründe olsun işletmelerin gelişiminde ve rekabetin sürdürülebilmesinde çalışanların hayati önemi bulunmaktadır. İyi eğitim almış ve alanında deneyimli, uzman ve profesyonel çalışanlar yalnızca işletmeler arasındaki rekabetin değil, aynı zamanda yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası alandaki rekabetin de önemli aktörleridir. Çalışanların bu önemi, yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilere iyi bir teorik eğitim verilmesinin yanı sıra bu eğitimin uygulamayla bütünleştirilerek bilgi, beceri ve yetkinliklerin elde edilmesini, içselleştirilmesini ve eğitim esnasında mesleki deneyim kazanılmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda yükseköğretim kurumlarının pek çoğunda staj uygulamaları eğitimin önemli bir parçası haline getirilmiş ve zorunlu kılınmıştır. Bu araştırmanın temel amacı üniversite - özel sektör işbirliği kapsamında lisans öğrencilerinin staj programları yoluyla yetiştirilmesi ve işe alım sürecini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda lojistik ve deniz ulaştırması sektöründe faaliyette bulunan bir işletme ile denizcilik eğitimi veren bir fakültenin bölümü arasında, öğrencilere yönelik olarak geliştirilen ve başarılı bir şekilde sürdürülmekte olan özel bir staj programı örnek olay çalışması ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda lojistik ve deniz ulaştırması gibi uygulamalı alanlarda öğrencilerin sektörün insan kaynakları gereksinimlerine uygun olarak eğitimi açısından, staj programlarının üniversite-özel sektör işbirliği ile yürütülmesinin faydalı olduğu, bu tür staj programlarının öğrencilerin işe alımında ve istihdam edilmelerinde önemli olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma, özel sektör-üniversite işbirliği çerçevesinde staj programları yoluyla gelecekte işletmelerin gereksinim duyduğu insan kaynaklarının yetiştirilmesine yönelik önerilerde bulunarak literatüre katkı sağlamaktadır

Anahtar Kelime:

Konular:

11 January - 11 January

11 January - 11 January

K&#;lt&#;r Ve Sanat Varlıklarına İlişkin Uyuşmazlıkların &#;&#;z&#;m Mekanizmaları Hakkında T&#;rk Ve Slovenya Hukuklarının Karşılaştırılması Projesi A&#;ılış Toplantısı ve &#;alıştayı

Session Moderator

İstanbul-Turkey

08 February - 08 February

ICC T&#;RKİYE TAHKİM G&#;N&#; PANELİ

Audience

İstanbul-Turkey

15 May - 16 May

15 May - 16 May

V. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi

Audience

İstanbul-Turkey

11 April - 13 April

11 April - 13 April

Global Marıtıme Conference-Sustaınable Shıppıng

Panelists

Gdansk-Poland

08 April - 08 April

08 April - 08 April

Research Centre Of The Sea And Marıtıme Law (Dehukam) 'Submarıne Cables, Pıpelınes And Abnj' Internatıonal Workshop

Audience

Ankara-Turkey

01 December - 01 December

01 December - 01 December

Ticaret Hukuku ve Yargıtay Kararları Sempozyumu-Xxıx

Audience

Ankara-Turkey

12 June - 12 June

12 June - 12 June

CMI Colloquıum And Assembly

Panelists

İstanbul-Turkey

16 April - 16 April

16 April - 16 April

Deniz Ticareti,Sigorta ve Taşıma Hukuku Tezleri

Panelists

İstanbul-Turkey

21 March - 21 March

21 March - 21 March

Lojistik, Taşıma Hukuku ve Sigortaları Paneli

Panelists

İstanbul-Turkey

05 April - 05 April

05 April - 05 April

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası, Demiryolu D&#;zenleme Genel M&#;d&#;rl&#;ğ&#; Reg&#;lasyon Alt Grup &#;alıştayı

Panelists

Ankara-Turkey

Demiryolu &#;alışma Grubu Toplantısı

Panelists

Ankara-Turkey

20 June - 22 June

20 June - 22 June

The 9th Internatıonal Conference On Logıstıcs & Sustaınable Transport

Panelists

Ljubljana-Slovenia

10 May - 11 May

10 May - 11 May

Ulusal Lojistik ve Tedarik Zinciri KongresiSustainable Development

Panelists

Konya-Turkey

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi ()

• Yüzbaşı
    (17 Mayıs )
    Bu mesajı, bir başından bir sonundan okuyacak arkadaşlar i&#;in s&#;yl&#;yorum. Arkadaşlar pazardan karpuz se&#;miyorsunuz, t&#;m hayatınızı etkileyecek meslek se&#;iyorsunuz, &#;şenipte şu mesajı okumadan bana mesaj atmayın l&#;tfen.

"Bu b&#;l&#;mde okuyan arkadaşlardan veyahutta bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir-ler bekliyorum.
    3 &#;ni.'de var kocaeli-karaelmas-deu. Anadolu lisesinde ea &#;ğrencisiyim. Lise hayatım biraz &#;etrefilli olduğundan ea2'de &#;ssde yapabileceğim maximum ham puan falan. Bu da yetmiyeceği i&#;in bu b&#;l&#;m&#; d&#;ş&#;n&#;yorum. Fakat bir bilgi sahibi değilim. Googleden aradığımda &#;n&#;me hep aynı yazı &#;ıkıyor. Bu b&#;l&#;mde okuyanlardan bilgi bekliyorum."

Diye bir yazı yazmıştım “28 Şubat ” tarihinde ve saatinde. Sabah kalkmış, dershaneye gitmeden &#;nce ş&#;yle bir haberlere bakayım diye a&#;mıştım bilgisayarı ve şu an nereden duyduğumu hatırlamadığım Denizcilik işletmeleri Y&#;netimi b&#;l&#;m&#;n&#;, bir de şuraya sorayım bakalım, bilen &#;ıkar mı acaba diyerekten konu a&#;tım. Gelinen son durum, t&#;m internet aleminde bu b&#;l&#;mle ilgili en fazla bilgi burada var. Malum Ygs - Lys sezonunun yaklaşması ile olduk&#;a &#;ok mesaj-mail alıyorum ve her birine &#;zenle cevap vermeye &#;alışıyorum &#;&#;nk&#; ben bu b&#;l&#;m&#; tercih ederken tam olarak bilgi alabileceğim konuşabileceğim pek kişi yoktu aynı şeyi sizlerde yaşamayın Sık&#;a sorulan sorular şeklinde aşağıda bir&#;ok sorunuza cevap bulabilirsiniz. Bana mesaj ya da mail atmadan &#;nce bu mesajın tamamını ve konunun tamamını okursanız sevinirim. Konuyu okurken tercih d&#;neminde, tercihlerin a&#;ıklanmasında benim garip hallerimi de g&#;rebilirsiniz g&#;l&#;n&#;z, ge&#;iniz.

1)Denizcilik İşletmeleri Y&#;netimi b&#;l&#;m&#; mezunu bir kişi ne iş yapar? İş alanları nelerdir?

-B&#;l&#;m&#;n adından da anlaşılacağı &#;zere &#;ncelikle Denizcilik firmalarında bir&#;ok pozisyonda, ardından farklı firmalarda farklı pozisyonlarda da istihdam edilmekteyiz. Bunlar,

*Denizcilik firmalarında
    *Marinalarda
    *Lojistik firmalarında
    *Firmaların lojistik departmanları
    *Dış ticaret işi yapan firmalarda
    *Limanlarda
    *Aklınıza gelebilecek bir&#;ok farklı sekt&#;rde &#;alışıyoruz, &#;alışmaktayız.

2)İş olanakları nedir? Mezun olduğum zaman işsiz kalır mıyım?

yılından beri bir&#;ok mezunla konuştum, okulda hocalarımla, gittiğim şirketlerde bizim okuldan mezun &#;alışanlarla g&#;r&#;şt&#;m. Bizim b&#;l&#;mden mezun olupta, a&#;ım, beni kimse işe almıyor aylardır iş arıyorum, bulamadım diyen yok! Belki &#;ok iddialı bir c&#;mle ama iş garantili b&#;l&#;mlerden bir tanesidir Denizcilik İşletmeleri Y&#;netimi.

3)Okuduğun b&#;l&#;mden memnun musun?

-Gayet memnunum. Eşit ağırlık diğer adıyla TM alanından kazanabileceğim bir-iki iyi b&#;l&#;mden birine girdiğime inanıyorum.

4)Okulu kazandık diyelim, okuması zor mu, dersler ağır mı, hangi dersleri g&#;receğim?

-Derslerin, herhangi iibf fak&#;ltelerinden daha kolay olduğunu d&#;ş&#;n&#;yorum fakat Dokuz Eyl&#;l’de t&#;m dersler İngilizce, sınavlar, anlatım her şey.. Kocaeli ve Kara Elmas T&#;rk&#;e.. Hangi dersleri g&#;rebileceğinize her &#;niversitesinin kendi sitesinde, fak&#;lteler b&#;l&#;m&#;nden ulaşabilirsiniz lisans ders programlarını..

5)Dokuz Eyl&#;l, Buca, yerleşke( kamp&#;s ) nasıl?
    -Genel itibariyle Buca, n&#;fusunun ciddi bir oranını &#;ğrencilerin oluşturduğu İzmir’in en kalabalık il&#;elerinden biri. Her ne kadar bu kalabalığı yolları, otob&#;sleri kaldıramasa da idare ediyoruz. Deniz’in kenarında bir yer değil, Okul Denizcilik, b&#;l&#;mde deniz kenarı değil yani. Tınaztepe yerleşkesi diye bir yerde ikamet etmekteyiz. Tınaztepe’den İzmir’in neredeyse t&#;m il&#;elerine otob&#;s &#;alışıyor. &#;ok &#;ok uzaktakiler i&#;inde izban ( banliy&#; ) kullanmaları tavsiye ediliyor. Okul etrafında devlet yurtları, &#;zel yurtlar, &#;ğrenciye kiralık evler vs olanaklar var.
    Kocaeli'de Karam&#;rsel diye bir il&#;ede okul. Ev kiralarının yaşamın ucuz olduğu bir yer. Onun haricinde sosyal yaşamın, merkeze, İstanbul'a olan uzaklığın nasıl ne kadar olduğu bilmiyorum.
    Dediğim gibi Kocaeli ve Kara Elmas’ı tam bilmiyorum, okuyan bir arkadaş bana ulaşırsa burayı tekrar d&#;zenlerim.

6)En &#;nemli konu, para-maaş durumları nasıl?

-Eminim bir&#;ok kişinin ilk bakacağı yer burasıdır o y&#;zden &#;nce yukarıya sonra tekrar buraya d&#;nmenizi tekrar rica ediyorum, sırayla gelen arkadaşlar okumaya devam edebilirler , maaş konusu &#;yle bir konu ki şuan bu yazıyı yazdığım g&#;nlerde okulumun kariyer g&#;nleri var ve bizim b&#;l&#;mden mezun olmuş armat&#;rler var, bu insanların gemileri var d&#;ş&#;n&#;n ne kadar para kazandıklarını.. Aynı şekilde herhangi bir forwarder’da d&#;k&#;mantasyonlara boğulmuş bizim b&#;l&#;m mezunları da var liraya liraya liraya &#;alışan. Bu b&#;l&#;mden mezun olduğunuzda ne kadar yeterlilik sahibi olursanız o kadar para kazanırsınız, genelde durum bu. Bu konunun ilerleyen sayfalarında şurada şunları yaptım yine de maaşım d&#;ş&#;k diyen insanları g&#;rebilirsiniz. Maaş.., biraz garip bir konu, herkesin beklentisi farklıdır birisi 30 yaşında birisi lira alırken iyi para diyebilir diğer adam aynı yaştayken lira alırken maaş az diye başka bir şirkete ge&#;ebilir. Bu maaş konusunda bir&#;ok &#;rnek verebilirim.
    mezunu, JTI’da staj yapıp mezun olduktan sonra jti’da devam eden şimdi Ankara’da yeni a&#;ılan bir lojistik şirketine genel m&#;d&#;r olarak başlayan..
    mezunu, okurken İzmir’de bir&#;ok firmada &#;alışmış şimdi Ege b&#;lgesinin ilk &#;zel konteyner terminalinde &#;alışan &#;alışmaya devam eden..
    Armat&#;rler, acenta sahipleri alakasız olarak banka’da &#;alışanlar ya da brokerlık yapıp portf&#;y&#; geniş olup piyasanın kaymağını yiyenler….
    Yılını bilmediğim bir arkadaşın, bizim b&#;l&#;mden mezun olup b&#;y&#;k bir şirketin yurtdışı temsilciliği i&#;in dolar teklif edilen… gibi gibi gibi bir&#;ok mezun var ha aynı şekilde
    35 yaşına gelmiş lira alan sonra da b&#;l&#;m&#; k&#;t&#;leyen ama okulu okurken afedersin hi&#; bir bok yapmamış sadece okulu okumak i&#;in gelmiş adamlar da var. Bug&#;n bir mezun abimiz ş&#;yle dedi, “ her taraf denizcilik firması, piyasa kalifiye elemana a&#;, &#;ok iyi paralar kazanacaksınız, yeter ki birazcık &#;abalayın, T&#;rkiye’de bu sekt&#;rde her yıl toplam mezun sayınız t&#;m T&#;rkiye’de kişi, yeter ki &#;abalayın”
    Şu an Eşit ağırlıktan, bir diğer deyişle Tm b&#;l&#;m&#;nden kazanıpta okuyabileceğin b&#;l&#;mler belli işte nedir bunlar hukuk fak&#;ltesi, iktisadi ve idari bilimler fak&#;lteleri, &#;ğretmenlikler. Bu yazdıklarım zaten 10 &#;niversiteden 8’in de var. Benim b&#;l&#;m&#;mden korkupta acaba iş bulur muyum d&#;ş&#;ncesinde olan arkadaşlar var. A&#;ık a&#;ık s&#;yl&#;yorum, yukarıda yazdığım fak&#;ltelere gidip iş bulmaktan korkmayıpta bizim b&#;l&#;mden kaygınız varsa yanlış yoldasınız. Yalnız ş&#;yle de bir şey var, yukarıdaki b&#;l&#;mlere gidipte &#;ok iyi paralar kazanabilirsiniz, kısacası kendinizi ne kadar geliştirirseniz ne kadar &#;abalarsanız o kadar iyi yerlere gelirsiniz.

T&#;m bunların haricinde benim aklıma gelmeyen ama sizin aklınıza gelen bir şey varsa bana &#;ncelikle “pm” yoluyla ulaşabilirsiniz.(PM atmadan &#;nce konuya da sorunuzu yazarsanız bilen başka arkadaşlar da cevaplayabilir ama ben elbet sorunuza cevap vereceğimdir ) Mail adresimden de ulaşabilirsiniz, ([email protected]) facebook, twitter Messenger kullanmıyorum, profilimdeki Hotmail adresimi kullanmıyorum. Yetmez ise Dokuz Eyl&#;l denizciliğin sitesine girip dekanımıza mail dahi atabilirsiniz.

Ş&#;yle bir şey s&#;yleyeyim hazır aklıma gelmişken, ben tercih zamanında dekan’a mail atmıştım art arda ve bıkmadan sıkılmadan cevap vermişti. Şimdi ona mail atmadan &#;nce bana mail atarsanız, bilgimin yetmediği yerde ben zaten sizi ona y&#;nlendiririm. Onun haricinde bir bilgi daha vereyim. Bir&#;ok arkadaşım(farklı &#;niversitelerden veya aynı &#;ni farklı fak&#;ltelerden) okulunda 4 yıl okuyup dekanın y&#;z&#;n&#; dahi g&#;remediklerini s&#;yl&#;yorlar. Bizim dekanımızı tanımayan fak&#;lte &#;ğrencisi yoktur. Ş&#;yle ki, &#;ğrencilerle her zaman ilgili, derslere giren bir hoca ve g&#;ncelliğini koruyan birisi. Hatta karşılıklı ekşis&#;zl&#;k muhabbeti yapabilirsiniz kendisiyle ya da “hocam b&#;l&#;m hakkında bilgi veriyorum şu adreste” dediğim zaman turuncu siteyi biliyorum ve yorumları takip ediyorum diyor, ş&#;yle d&#;ş&#;n&#;n android cep telefonu var yanılmıyorsam ve aktif olarak kullanıyor bu işletim sistemini… Yani &#;ağın gerisinde kalmamış 20 yaşında gen&#; biriyle gayet arkadaş gibi halden anlayarak esprili bir şekilde konuşabiliyor &#;ylesine m&#;kemmel biri işte… Prof. Dr. A. G&#;ldem CERİT

Okulun ka&#; puanla ya da en son ka&#; bininciyi aldığını bilmiyorum malum okula girince bunlar pek umrunda olmuyor insanın, bu y&#;zden bu t&#;r konuları internetten araştırıp bulabilirsiniz..

Aklıma bir şeyler geldik&#;e konuyu g&#;ncellerim

(21 Haziran )
    Zonguldak Karaelmas &#;niversitesi Denizcilik İşletmeleri okuyan bir arkadaş mail attı bilgilendirme ama&#;lı. Aynen kopyalıyorum buraya. Karaelmas Denizcilik i&#;in mail atabilirsiniz sanırım, İsmi Melih &#;mit. [email protected]

Oncelikle şehirden baslayalım derim. Okul Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli il&#;esinde. Yani merkez kampuse bağlı degil. İlcede eğitim fakultesi ve deniz işletmeleri yonetimi yuksekokulu var. Ogrenci sehri diyemeyiz. Fakat yasam icin uygun bir yer. Fiyatlar buyuk sehirlere gore oldukca uygun. 3+1 ev kiraları lira civarında. Sosyallik acısından ise biraz sıkıntımız var. Yani ogrencilerin duzenledigi gezi ve eglenceler dısında pekte bir aktivite yok diyebilirim. Ama yinede olanları sayarsak bisikletliler dernegi, erdemir spor salonu, 2 orta buyuklukte alısveris merkezi, sinema salonu dil kursları, halk egitim kursları diyebiliriz. Yani Zonguldak'a baglı sehir olmasına ragmen oradan daha gelismis oldugunu rahatca soylemek gerek. Kampus ortamının olmamasını saymazsak eger pekte kotu yer degil diyebiliriz. İstanbul, Bolu ve Ankara'ya yakınlıgını goz onune aldıgımızda haftasonları icin iyi secenekler mevcut. Ayrıca Amasra ve Safranbolu'nun da yakın olması iyi bir avantaj. Bunun yanında derslere ve okula gelirsek eger okulun sitesinde de goruldugu gibi 4 katlı binadan olusuyo tum bolum. En alt katta yani zeminin alt katında kantin, yemekhane, kutuphane, maket gemi atolyesi ve masa tenisi bolumu bulunuyor. Bu bolum egitim fakultesinin bazı bolumleriyle ortak alan. Giris katında ise konferans salonu bulunuyor. Birinci katta derslikler, ikinci katta egitimcilerin odaları, son katta da ogrenci isleri sekreterlik bolum muduru bulunuyor. Dersler ise genelde sıkıntı olmuyor. Orta seviyede bir ogrenci iseniz kolaylıkla derslerden geciliyor. Devamsızlıgın suana kadar onemsendigini pek gormedim. :) İlk donem biraz daha umursayıp okula gitmistim ama ikinci donem okula nadir gitmeme ragmen derslerden gectim diyeblirim. Bu taraftan baktıgınızda oldukca guzel bir okul. Yani kendinizi kasmadan iyi bir bolum okumak istiyorsanız bir dusunun derim. Tabi kendinize sosyallik yaratmanız ve birazda aramanız gerekecektir. Son olarak hazırlıktan bahsedersek eger ben okumadım ama okuyanda arkadaslar var. Yani sizin tercihinize kalmıs sonucta zorunlu funduszeue.info bilmeniz gereken hazırlıgı Zonguldak'ta okuyorsunuz normal bolum Eregli'de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barış Can -- 28 Temmuz ; >

• Çavuş
    91 Mesaj
    aynen bende denizcilik d&#;ş&#;n&#;yorum ama benimki kaptanlık, bu suny maritime okulu falan varmıs %50 burslu onları iyi bilenler varsa a&#;ıklarsa &#;ok iyi olur sanırım her sene tl gibi para &#;deniyormus
  • Yüzbaşı
    91 Mesaj
  • Yüzbaşı
    benim abimin arkadaşı bu b&#;l&#;mden mezun şirketleri gemilere yakıt satıyor abime s&#;ylediğine g&#;re primleriyle ayda tl alıyormuş yıl sonuda kardan pay 30, tl geliyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 1 Aralık ; >
  • Yarbay
    quote:

Orjinalden alıntı: s_i_y_a_h

Yukarı. Hala d&#;ş&#;nmekteyim bu b&#;l&#;m&#; ve bilgili arkadaşlar cevap bekliyorum
  • Yüzbaşı
    G&#;zel b&#;l&#;m girebilen durmasın normal işletme yazıp işsiz kalacağına denizcilik yaz iyi para al.&#;nceden beni uyaran olsaydı 2 yıllık falan yazar 4'e tamamlamaya &#;alışırdım.
  • Yüzbaşı
    s_i_y_a_h
    Dediğin b&#;l&#;m&#; bende araştırıyorum hatta bir ka&#; mezun ile konuştum onlar bana iş imkanlarının gayet iyi olduğunu s&#;ylediler ancak ş&#;ylede bir haber duydum Dokuz Eyl&#;l &#;niv. Denizcilik İşletmeleri Y&#;netimi Y&#;ksekokulunun Fak&#;lte olacağı dolayısıyla EA-2 puna t&#;r&#; ile olacağını duydum nete diyyo fak&#;lte oluyor yazıp ararsan kaynağı g&#;r&#;rs&#;n haber ge&#;en sene yayınlanmış bu sene de bence &#;alışmalar tamamnlanmıştır bu sene EA-2 ile alacak gibime funduszeue.info bunu kesin &#;ğrenebilmemiz i&#;in Y&#;ksek&#;ğretim Kontenjanları Kılavuzunun biran &#;nce &#;ıkması ve incelemmemiz gerekir .Arkadaşlar fak&#;lte olması hakkında bir bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
    s_i_y_a_h madem bu b&#;l&#;m&#; araştırıyorsun bende bu b&#;l&#;m&#; yazacağım senle iletişime ge&#;mek isterim bildiğimiz bilgileri paylaşırız.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    &#;zerine d&#;ş&#;n&#;lmesi gereken bir b&#;l&#;m, sonu&#;ta &#;&#; tarafı denizlerle kaplı bir &#;lkeyiz. İyi bir &#;ğrenci i&#;in bu sekt&#;rde sorunların olmayacağını d&#;ş&#;nmekteyim. Bilgi sahibi olan arkadaşlar bizi aydınlatabilirse g&#;zel olur.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

G&#;zel b&#;l&#;m girebilen durmasın normal işletme yazıp işsiz kalacağına denizcilik yaz iyi para al.&#;nceden beni uyaran olsaydı 2 yıllık falan yazar 4'e tamamlamaya &#;alışırdım.

Hocam zaten b&#;l&#;m 4 yıllık
    edit: hatta dokuz eyl&#;ldeki ingilizce +1=5 yıllık

funduszeue.info 4 yıllığa giriş puanı bayağı y&#;funduszeue.info okulu g&#;rd&#;m yeri,bulunduğu yer s&#;funduszeue.info kenarında ve &#;eşmealtında puanı yeten ve imkanı olanlar ka&#;ırmasıfunduszeue.info kendim i&#;in &#;nce 2 yıllık sonra dgs diye d&#;ş&#;nm&#;şt&#;funduszeue.info &#;f&#;r&#;kten bir işletme okuduğumdan iki işletmeye izin funduszeue.infoım olsaydı ka&#;ırmazdım &#;&#;nk&#; okul bitince iş bulmak &#;ok kolay.

• Yüzbaşı
    quote:

ea2'den almaz o konuda merakta kalma.
    1.b&#;l&#;mden ka&#;ar net yaptın ve okul puanın ka&#; geliyor?tahmini olarak

Bug&#;n denizcilik işletmeciliğinin sağlam kaynak diye tanımlayabileceğimiz bir sitede EA-2 puanı ile &#;ğrenci alımı yaptığını g&#;rd&#;m.
  • Yüzbaşı
  • Yüzbaşı
    quote:

Orjinalden alıntı: Historia Calamitatum

Hatırlamıyorum. Bu b&#;l&#;m&#;n mezunlarını bulmak gerek, net &#;zerinden yazılan yazılarla pek tatmin olamıyor insan.

senesinden beri 4 yıllık olan bu b&#;l&#;m o yıldan bu yana her yıl ea1 puanı ile almakta. internet &#;zerinden falan değil, hem &#;ss kılavuzu hem &#;ss kılavuzunda ea1 puanı ile aldığı yazıyor.
  • yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası