maalesef tdk / MAALESEF Nedir? TDK Sözlük Anlamı

Maalesef Tdk

maalesef tdk

Maalesef nasıl yazılır? Tdk'ya g&#;re maalesef mi malesef mi?

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Şubat 25,

LinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Günlük hayatta en çok kullanılan kelimelerden olan maalesef kelimesinin nasıl yazıldığı doğru bilinmediği için karıştırılabilmektedir. Maalesef kelimesinin TDK'ya göre yazılışı nasıldır? Maalesef nasıl yazılır? Maalesef TDK'ya göre Maalesef mi malesef mi yazılır?

Haberin Devamı

"Maalesef" yazım hatası en çok yapılan kelimelerden biridir. Çoğunlukla bu kelime "malesef" biçiminde yazılmaktadır. Fakat bu kelimenin doğru yazılışı olmaktan uzaktır. TDK'ya göre söz konusu olan kelimenin doğru yazılış biçimini bu başlık altında inceleyerek kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu doğrultuda maalesef nasıl yazılır şeklindeki sorunun cevabı ve kelimenin cümle içerisindeki kullanımı hakkında bilgi verilmektedir.

TDK'ya Göre Maalesef mi, Malesef mi?

Türkçede maalesef kelimesi; ne yazık ki, üzülerek söylüyorum ki anlamına gelmektedir. Türk Dil Kurumuna göre diğer bir ifadeyle TDK'ya göre " ilgili kelime " maalesef" olarak yazılmaktadır. Ancak günümüzde bu kelime bazı kimseler tarafından "malesef " olarak hatalı bir şekilde yazılabilmektedir.

Kelimenin doğru yazılışı "Maalesef" şeklinde olanıdır.
Kelimenin yanlış yazılışı ise, " Malesef" şeklinde olanıdır.

Kelimenin cümle içinde kullanımıyla alakalı örnekler ;

- Bu akşam doğum günü partisine maalesef gelemeyeceğim.
- Maalesef bindiğim bu otobüste de aradığım konforu bulamadım.
- Bu akşam arkadaşımız maalesef aramızda olamadı.
- Çocuğunuz girmiş olduğu bu sınavda maalesef arzu edilen başarıyı gösteremedi.
- Maalesef gösterdiğim tüm çabalara rağmen istediğim başarıyı gösteremedim.
- Maalesef günümüzde de sokakta çalışan çocuklar olduğunu görmek durumunda kalıyoruz.

Maalesef TDK yazılışı… Maalesef nasıl yazılır, ‘malesef’ mi, ‘maalesef’ mi?

Türk Dil Kurumu her kelimenin doğru yazılışını örneklerle resmi internet adresinde yer alan sözlükten paylaşıyor. Bazı kelimelerin birleşik ve ayrı yazımı bazı kelimelerinse nasıl yazıldığı sıklıkla karıştırılabiliyor. Yazılışı en çok karıştırılan kelimelerden biri de “maalesef” oldu. İşte TDK’nın bu kelimeyle ilgili verdiği örnekler…

MAALESEF TDK YAZILIŞI: MAALESEF NASIL YAZILIR?

Türk Dil Kurumu’na göre “üzülerek söylüyorum ki, ne yazık ki” anlamlarına gelen bu kelime “maalesef” şeklinde yani iki tane “a” harfi kullanılarak yazılır.

TDK’nin kendi adresinde verdiği örnek cümle ise şöyle: Hatta maalesef bu sevgide bir çok içliği bile vardır.

Farklı örneklerle kelimenin doğru ve yanlış kullanımına yer verilecek olursa…

Maalesef çok çalışmama rağmen istediğin notu alamadım” DOĞRU KULLANIM

Malesef çok çalışmama rağmen istediğim notu alamadım” YANLIŞ KULLANIM

Buna göre bu kelimeyi tek “a” harfi ile kullanmak yanlış kullanım oluyor. Bu nedenle kelimeyi yazarken iki tane “a” harfinin kullanılması gerekiyor.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası